UIGERS 24JDAGEN ONTBIJT )E STEM STATENMEERDERHEID GEEFT PZEM DOCHTER Nieuw vormingscentrum werkende jongeren Goes GS: welzijnswerk moet kortingen zelf gaan betalen Forse straffen geëist tegen groep drugdealers id Ploeg op werkbezoek ti Zeeland ïsen Zonder Werk GLAS ZETRAMEN Bernhard reikt in Middelburg kruisen uit Overval in Zierikzee 24 DAGEN ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 Postzegelveiling (m/v) 'NV: publieks vriendelijke icties voor ïitkerings- ;erechtigden peekeindienst ptem-redactie Burgemeester: Doorgaan met pionierswerk Zeeuwse Staten benoemen J. Lander tot griffier Nieuw Zeeuws project in Derde Wereld Half miljoen extra voor wegen Lezingen Zeeuws Genootschap Inwoner Water landkerkje Belgische politie pakt Nederlandse j enever stoker I DE STEM „de 4in1 krant" VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 01155-2710 gel 10- T.K. originele MARTIN D- 28 akoestische gitaar, uit 1973 incl. koffer. T.e.a.b. Tel. 01185-2005 12 nov. a.s. Goed mate riaal steeds gevraagd Dordtse postzegeiveiling (sinds 1962). Tel. 078- 163025. egistreren van fietsen (grave- lostcode en huisnummer op De werkzaamheden kunnen rricht met behoud van uitke- tart van de werkzaamheden m - wordt het graveren aan de ir geleerd. Vrijwilligers kunnen en afspreken hoeveel tijd zi| aan dit projekt willen beste- matie en/of aanmelding: EN ZONDER WERK is, Oostelijk Bolwerk 4, 4531 ?l. 01150-17980, toestel 119- Staatssecretaris Ploeg - foto archief de stem Van onze parlementaire redactie lEN HAAG - Staatssecretaris id Ploeg (Landbouw en Vis lij) is van plan aanstaande insdag een werkbezoek aan «land te brengen. Op de agenda voor het be- jek van Ploeg staan een be ek aan een zoetwaterproject Kapelle en besprekingen ter de regionale verkave- ngsstructuur van west teuwsch-Vlaanderen en het egionale bestrijdingsbeleid au bacterievuur. Van een onzer verslaggevers iOES - Na de FNV heeft nu tCNV in Zeeland de leden jgeroepen zich in te gaan zet- n voor de positie van uitke- jiogsgerechtigden. ie Zeeuwse afdeling van de istelijke vakbond houdt op landag 7 november een idvergadering in De Prins m Oranje te Goes om zich te traden over het voeren van ïblieks vriendelijke acties', iral gericht op het uitoefe- tn van politieke druk. Men tft zowel werkenden als [et-werkenden opgeroepen arbij aanwezig te zijn. In een brief aan alle Zeeuw- CNV-ers schrijft districts- stuurder L. Pernambucq 't uitkeringsgerechtigden :h in een vrij slechte situatie finden. „Deze mensen heb- weinig machtsmiddelen, het moment dat men in een itkeringssituatie terecht- wit, levert men al vrij veel Daarnaast hebben de be tuigingen van de laatste ja- deze groep, vooral met de lere uitkeringen, hard ge- tffen. Daar komt nu weer de trting van 3,5 procent bij die [*el ambtenaren als trend- 'Igers als uitkeringsgerech- !taitreft". [Tijdens de bijeenkomst in *s, die om 19.30 uur begint, Hen de Verbondsraadsleden Terpstra en N. van der Stel jnwezig zijn. I1 OOR redactionele za- ren kunt u zich dit week- End wenden tot Eugene l'erstraeten 01140-16755. |%g 01153-1534. DRIJF 10 (aar garantie auzenTel. 01150-13503/12829 TE HERSTELLEN? E BELLEN! *"jd voor zuidwest nederland Ivoren kneuzen, Hulst en Goes, pssen en telefoonnum- pop pagina 2. IgPactie iE'tieuzeri: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- !|MPlv. chef), Frank Dey, II de Schipper, Cor de 11 (foto), Ton Koomen li™')- Hulst: Eugène Ver- |I elen Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post ij Uostburg: Co Meertens. j tweepunten jjhsterzande: mevr. Neve, xanderstr. 4, 01148- L 1 r;" tle-expl. jiPecteur Zeeland: C. Me- j| Privé 0115Q-95839. Zeeland open voor kabeltelevisienet DEN HAAG - Prins Bernhard zal donderdag 10 november in Middel burg 67 verzetsherden- kingskruisen uitreiken aan leden van het voor malig verzet in Zeeland. Van de 67 kruisen zijn er 24 posthuum toege kend. MIDDELBURG - De provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij mag zich in Zeeland be zig gaan houden met de aanleg van kabeltele visie-netten. De Zeeuwse staten stemden daar gisteren uiteindelijk als grootaandeelhouders mee in. PvdA en D'66 gingen una niem akkoord. De VVD was, eén fractielid uitgezonderd, ook positief en het CDA stem de verdeeld (zes tegenstan ders). De gereformeerde frac ties en het statenlid van de PPR/EVP bleven zich verzet ten. Hoewel formeel nog een aandeelhoudersvergadering plaats moet vinden is de weg voor de PZEM nu vrij om als kabeltelevisie-exploitant bij de gemeentebesturen aan te kloppen. Daartoe wordt de dochtermaatschappij Zekatel b.v. opgericht. Die moet straks in staat zijn om ook Franse, Duitse, Engelse en mogelijk andere zenders, eventueel vanaf de satelliet, de huiska mers in te sturen. Dat voor een tarief van 15 tot 17,50 gulden per maand. De PZEM gaat eerst probe ren de grote gemeenten van kabeltelevisie te voorzien. De gemeentebesturen zullen elk afzonderlijk moeten besluiten of en op welke basis ze met de PZEM in zee gaan. In Vlissin- gen is die besluitvorming al het verst gevorderd, maar ook gemeenten als Middelburg, Terneuzen, Goes en kleinere gemeenten als Hontenisse hebben belangstelling ge toond. Alvorens de PZEM in een gemeente tot actie overgaat wordt een enquête onder de bevolking gehouden. PZEM- gedeputeerde W. Don: „Als de deelname in een gemeente minder dan 70 procent is dan wordt het problematisch, is de deelname minder dan 50 pro cent dan kan het sowieso niet." Hij benadrukte dat Zekatel geen winst zal maken en na de totstandkoming van basis voorzieningen zal proberen ook 'onrendabele gebieden' aan te sluiten. In die gebieden zijn hoge kosten gemoeid met de aanleg van kabels, maar zullen de basisvoorzieningen niet in rekening worden ge bracht. Don: „Als de PZEM deze za ken doet dan is er meer moge lijk dan wanneer de PZEM het niet zou doen". Dat was ook het belangrijkste argument waarmee de gedeputeerde de tegenstand, die aanvankelijk veel groter was, wist te redu ceren. De VVD bleek gisteren een aarzelende houding te hebben laten varen, vooral omdat het particuliere be drijfsleven geen brood zou zien in de aanleg van kabel netten in een dunbevolkte pro vincie als Zeeland. Don zei dat het particuliere bedrijfsleven bij de werkzaamheden zal worden ingeschakeld. De felste tegenstand kwam van de gereformeerde partij en. Hun woordvoerder Colijn zei dat de Nederlandse en Vlaamse programma's nu ook goed te ontvangen zijn. „Er is geen sprake van een zodanige dringende reeële levensbe hoefte of van een zodanige technische achterstand dat dit de oprichting van nóg een overheidsbedrijf rechtvaar digt." Van een onzer verslaggevers GOES - Werkende jongeren in Goes hebben gisteren aan de Keizersdijk een nieuw vormingscentrum betrok ken. Het gebouw werd offi cieel geopend door burge meester mr. W. Blanken, die de jongeren gelukwenste met de nieuwe behuizing na de vele huisvestingsperike len waarmee het vormings centrum de afgelopen jaren te kampen heeft gehad. De officiële openingshan deling van de eerste burger van Goes bestond uit het maken van een zeefdruk van het gebouw. Burge meester Blanken uitte zijn waardering voor het vele werk dat bij de inrichting van het gebouw is verzet. Hij wekte de jongeren op in dezelfde pioniersgeest het vormingswerk voort te zet ten. Nadat ter inleiding een film over doel, opzet en in houd van het vormingscen trum was vertoond, hield mevrouw V. van de Broek d'Obrenan, stafmedewerk ster van het Landelijk Over leg Vormingswerk voor Jongeren, een inleiding met als onderwerp Het vor mingswerk op het kruispunt van wegen. Zij achtte het niet juist in deze tijd van grote werk loosheid onder de jongeren te discussiëren over de ethi sche waarde van de arbeid. Er zal volgens de inleidster eerst een betere verdeling van werk en verhoging van V '1"" Met het maken van een zeefdruk van het gebouw verrichtte burgemeester W. Blanken het nieuwe vormingscentrum voor werkende jongeren in Goes f0t0 tannie de jonge de kwaliteit van het werk moeten komen. Zij conclu deerde daarom dat juist in deze tijd vormingswerk voor jongeren geen luxe pure noodzaak is. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse staten hebben mr. J. A. Lander (43) gisteren tot hun nieuwe griffier benoemd. Daarmee werd de voordracht van gede puteerde staten gevolgd. Hij kreeg 45 stemmen. Er werden 2 blanco stemmen uitgebracht en één stem ging naar dr. S. Knigge, die als tweede op de voordracht was geplaatst. De heer Lander was al enige tijd waarnemend griffier en chef van de griffie-afdeling welzijn, volksgezondheid en cultuur. Hij volgt de heer J. Wagenvoord op, die eerder dit jaar overleed. De nieuwe grif fier werd gisteren meteen na zijn benoeming beëdigd. Het griffie-personeel was in gro ten getale in de statenzaal aanwezig om hem te felicite ren. ■I Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provin cie Zeeland gaat een nieuw ontwikkelingsproject in de derde wereld steunen. Daartoe wordt 200.000 gulden opzij ge legd. Het geld komt beschik baar omdat opnieuw extra ruimte is geconstateerd in de provinciebegroting van dit jaar. Eerder dit jaar wees het PvdA-statenlid G. de Vries- Hommes er op dat gedeputeer de staten vergeten waren geld uit te trekken voor een ont wikkelingsproject. Zij kreeg toen bijval uit andere fracties. De nieuwe ruimte in de be groting geeft de provincie ver der de mogelijkheid om nog eens 750.000 gulden toe te voe gen aan het fonds bijzondere voorzieningen, MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft te ken nen gegeven dat een aantal provinciale welzijnsinstellin- gen moet gaan bezuinigen. Het gaat om de sociaal-culturele sector (waaronder het jeugd- en jongerenwerk), het biblio theekwerk en het revalidatie- werk. Gedeputeerde Staten zijn namelijk niet langer van plan om kortingen op rijksbijdra gen bij te passen uit de alge mene middelen van de provin cie. Volgend jaar zal het pro vinciebestuur nog met de hand over het hart strijken op voor waarde dat de instellingen voor 1 april een werkplan op tafel leggen, waaruit blijkt op welke manier ze de kortingen op de rijksbijdragen denken op te vangen. Het gaat om kortingen die variëren van 18 tot 25 procent, in geld uitgedrukt jaarlijks 100.000 gulden bij het sociaal- cultureel werk en 55.000 gul den bij het revalidatiewerk. Het provinciebestuur is dus bereid deze bedragen volgend jaar nog bij te passen. De kor ting bij het bibliotheekwerk bedraagt 800.000 gulden. Daar van willen Gedeputeerde Sta ten volgend jaar nog maar de helft bijpassen. Dit beleid is een uitvloeisel van het 'conclaaf' waarin Ge deputeerde Staten zich eerder deze maand bezonnen op de gevolgen van recente rege ringsmaatregelen voor de ont- werp-provinciebegroting 1984. De schade daarvan is nogal meegevallen, onder meer om dat aan het personeel geen prijscompensatie gegeven hoeft te worden. Dat levert jaarlijks zo'n 900.000 gulden op. Reden waarom uit het 'conclaaf' onder meer ook het besluit is gekomen om volgend jaar 500.000 gulden extra uit te trekken voor het onderhoud van de provinciale wegen. De Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg kan ook volgend jaar weer een aanvul lende bijdrage uit de provin- ciekas verwachten van 142.000 gulden. Dit om de gevolgen van rijksbezuinigingen op te vangen. Ook deze dienst zal echter voor 1 april met een werkplan moeten komen. Of de provincie ook in latere ja ren nog een aanvullende bij drage geeft is onder meer ook afhankelijk van een ministe rieel structuurplan, dat nog moet verschijnen. Gedeputeerde Staten zijn verder bereid ruim 25.000 gul den extra aan de Provinciale Onderwijsraad (POR) be schikbaar te stellen en 17.500 gulden extra op tafel te leggen teneinde een minimum pro gramma voor fluormetingen te redden. Men is teruggeko men op een besluit om jaar lijks 25.000 gulden uit te trek ken bedoeld om de samenstel ling van het Zeeuws Bulletin (een samenvatting van pers publicaties) uit te kunnen be steden. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Een tot nu toe onbekende dader heeft don derdagavond een verkoopster in Zierikzee van een geldcas- sette beroofd. De verkoopster bracht de cassette naar de nachtkluis van de Amrobank te Zierik zee. De overvaller dwong haar het geld af te geven op het mo ment dat ze de cassette in de kluis wilde stoppen. De juiste omvang van de buit is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen kondigt voor dit najaar twee lezingen aan. De eerste wordt op dins dag 8 november gehouden in de burgerzaal van het stad huis in Terneuzen. Spreker is professor dr. H. Rogiers van de Rijksuniversiteit Gent. De man zal een poging doen helderheid te verschaffen in het Belgische energiebeleid. Van een onzer verslaggevers NEDERHASSELT - De Belgi sche Rijkswacht heeft in een schuur bij Nederhasselt een il legale jeneverstokerij opge rold. Brein achter de stokerij was de Nederlander J. B, afkom stig uit het Zeeuwse Water landkerkje. De Rijkswacht deed de inval op de dag dat het Belgische parlement de nieu we borrelwet goedkeurde. De zeer modern uitgeruste stokerij had een capaciteit van 1500 liter. De Belgische politie kwam bij toeval op het spoor van de clandestiene activitei ten van de Nederlander. Bij een routinecontrole hiel den een politiepatrouille in de buurt van Wetteren een auto met valse nummerplaten aan. In de wagen vond men een wit poeder, suiker naar later bleek. Van onze correspondente MIDDELBURG - Gevange nisstraffen variërend van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tot acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, eiste of ficier van justitie mr. Stein gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen een groep drugdealers uit Vlissingen en Middelburg. Deze 'vangst' was het gevolg van een gerichte politie-actie deze zomer tegen de handel in en bezit van hard drugs, vooral op Walcheren. „Met name de binnenstad van Vlissingen is door deze lieden vrijwel onleefbaar ge maakt", aldus mr. Stein. „Ge weldpleging, inbraak en dief stal zijn er aan de orde van de dag en vooral de buurt van de Nieuwendijk (de Zeedijk van Zeeland) is volledig verloe derd". Een dozijn mannen -allen sinds augustus gedetineerd- moest zich vrijdag voor het hekje komen verantwoorden. Enkelen hadden zich op het laatste moment ziek gemeld, bij twee anderen betrof het problemen met de getuigen, zodat deze zaken op een ander tijdstip zullen worden behan deld. haar op die manier willen dwingen naar huis te gaan. Afgunst Maar aan de wel verschenen verdachten had de rechtbank, onder grote belangstelling van familie en vrienden op de pu blieke tribune, tot diep in de namiddag de handen vol. Een van de hoofdverdachten was de 30-jarige F. G. uit Vlis singen, tegen wie twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, werd geëist. Hij wordt door het openbaar ministerie dan ook beschouwd als een van de grote en vooral harde dealers uit de Vlissingse scene. G. zou minstens van januari tot augustus van dit jaar heroïne en cocaïne hebben verkocht vanuit zijn speciaal voor Suri naamse landgenoten ingericht café in Vlissingen. Een ingewikkelde manoeu vre ging aan de 'ontmanteling' van zijn zaak vooraf: G. zou, na een gesprek met de politie in juni, besloten hebben zich te ontdoen van de dealers in zijn zaak. Later had hij de politie zelfs verzocht een inval te doen, omdat hij deze mensen zelf niet de baas kon. Er was sprake van anonieme tele foontjes -waarvan er minstens een door de bareigenaar zelf was gepleegd- om de politie te attenderen op dealers in de zaak. Toen de politie in augustus tenslotte een inval deed legde ook G. een aantal verklarin gen af, waarin hij toegaf ook zelf te hebben gedeald. Deze verklaringen werden gestaafd door getuigen, van wie er een zelfs vertelde zo'n 80 keer co caïne van G. te hebben ge kocht. Felle strijd Ter zitting trok de man alle afgelegde bekentenissen weer in. Ze zouden zijn afgelegd 'onder druk', want, zo besloot hij„ik heb helemaal niets met die handel te maken". Is G. nu wel of niet de'kei harde dealer die het Vlissingse mede onleefbaar heeft ge maakt en die de politie tipte om zich te ontdoen van lastige concurrenten? Of is hij wel licht juist de man die een eind aan de ellende wilde maken? Met het reclasseringsrap- port en een brief van de Pink stergemeente in de hand be sloot G.'s verdediger mr. Schieman tot het laatste. De voor zichzelf belastende ver klaringen zou G. onder psy chische druk hebben afgelegd en de getuigeverklaringen zouden onbetrouwbaar zijn, omdat G. verwikkeld was in een felle strijd met de nieuwe vriend (en hard-drugs-dealer) van zijn ex-echtgenote, die zijn kinderen onder haar hoe de heeft. In dit kader had hij haar ook eens met een zakmes gestoken, toen zij in de bar aanwezig was terwijl de kin deren thuis zaten met een 'op pas' van negen jaar. Hij had „Allemaal afgunst, jaloezie en samenspanning om G. als eigenaar van een concurreren de bar en ex-echtgenoot van de vrouw uit te schakelen", al dus mr. Schieman. „Gun hem minstens het voordeel van de twijfel", zo besloot hij. Andere verdedigers gingen diep in op de sociale achter gronden van de verdachten, die zich in Nederland moeilijk konden aanpassen aan het hier geldende cultuurpatroon. „Werkloosheid, teleurstelling en heimwee hebben deze men sen de subcultuur ingedreven. Sommigen van hen zijn inder daad verzeild geraakt in de hard drugs", aldus de verdedi gers. Na het langdurig betoog van mr. Schieman kreeg de hoofd verdachte van deze dag het laatste woord. „Voor wat mij zelf betreft en om te spreken met de Zeeuwen: Luctor et emergo", waarna hij terugge voerd werd naar de gevange nis, waaruit zijn verdediger hem vergeefs had getracht te verlossen. De rechtbank doet in alle zaken over veertien da gen uitspraak. Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Naam: Postcode I Woonplaats: I BHZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 9,40. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart) Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. I |^4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911 V

de Stem | 1983 | | pagina 15