even, UITBLAZEN Faber niet bang voor kater na demonstratie in Den Haag Meelopen in Den Haag: ja/nee/geen mening DE STEM ZIEKEN 'VREDESBEWEGING MOET POLITIEK ALIBI ONTNEMEN' Indrukwekkei 'Solidair of ik schiet9 UIT DE WEEKBLADEN DE STEM COP WIM KOCK VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 ACHTERGROND Echo 'Demonstratie ondermijnt onze defensie' Hoop Lobby Gelijk 'Fluweel' Radicaal VRIJDAG 28 OKTOI: BINNENLAND Als ze bij de spoorwe gen stipt en volgens het boekje werken, loopt het hele treinverkeer in de war. Hoe kan dat? Stiptheid, zou je denken, is nu juist een begrip dat bij een bedrijf als de NS hoort als de secondenw- ijzer bij een duur horloge. De hoogste baas van de NS heeft deze week in een interview met een krant het raadsel enigszins verklaard. Stiptheidsacties, zei hij, worden nogal eens verward met langzaamaan-acties. Hij gaf ook een aantal voorbeelden van het gemak waarmee de spoor wegman een stiptheidsactie in een langzaamaan-actie kan doen verkeren, misschien wel zonder dat hij er erg in heeft. Zo bestaan er nogal wat con troles en bij twijfel dubbel-con- troles. Als een machinist nu maar blijft twijfelen moet hij ook blijven controleren zodat zijn trein nooit meer aankomt. Wie zal bepalen of de twijfel van de machinist echt of ge veinsd was? Stipt of langzaamaan, de ac ties bij de spoorwegen doen mij persoonlijk niet veel. Ik heb na tuurlijk te doen met die mensen die het spoor nodig hebben om hun werk te bereiken, maar zelf heb ik er geen last van. Met de bus ligt dat anders. Wij hebben er thuis één die elke dag met de bus naar zijn school moet. Gis teren kon hij niet verder komen dan halverwege omdat de chauffeurs in het district waar het eindpunt van de lijn ligt, in staking waren gegaan. Normaal zou het geen probleem zijn ge weest want - zoals ik er van de buitenkant tegenaan kijk - bij het hoger beroepsonderwijs zijn de zaakjes soepel geregeld. Het toeval wil echter dat hij net met een moduul bezig is dat zijn full time aanwezigheid opeist. Voorproef We hebben het vervoerspro bleem opgelost, maar vraag niet wat daar voor nodig was. De hele huishoudelijke orde ging overhoop. Het enige heili ge uur dat ik dagelijks koester, het eerste uur na het ontwaken met koffie en de krant en ge huld in zwijgzaamheid, werd ruw verstoord. Ik moest voor tijdig m'n bed uit. Routinepro cedures en plannen voor de dag moesten voor alle gezinsleden worden gewijzigd. Iedereen moest schipperen en schikken. Het beste af was eigenlijk nog de door de staking getroffene zelf; die kreeg een auto mee. Er gebeurde niets ergs. We kregen alleen een voorproefje van wat een chaos bij de open bare diensten eventueel zou kunnen aanrichten in de aange name regelmaat van het dage lijks bestaan. Als we Van der Scheur van de Abvo/Kabo moeten geloven is wat we nu zien allemaal nog maar een voorzichtig begin. Slnilis in no vember, dan zullen we er van lusten. Van der Scheur is tot in het diepst van zijn hart ge kwetst en wie zijn verdriet niet horen wil zal het moeten voe len. Het zullen lange stakingen worden, dreigt hij. Als de ambtenaren en trendvolgers straks weken lang op een uitkering uit de sta kingskas willen teren, dan is het niet aan ons hen daarvan te weerhouden, vind ik. Ontberin gen, mits niet te erg, kunnen heel verfrissend zijn. De Engel sen genieten ervan en geven zich over aan wat zij noemen the Spirit of Dunkirk, de Geest van Duinkerken. 'Zachte' ellen de levert aangename gespreks stof op. Pesten En wij, de slachtoffers? Wij zullen wat moeten improvise- Van der Scheur ...gekwetst... ren. Een paar tientjes extra op zij leggen voor bezine; als het lang duurt misschien de salaris rekening overbrengen van de giro naar een bank; het vuilnis even zelf wegbrengen naar een braakliggend gemeentelijk ter rein dat voorlopig toch niet be bouwd zal worden; naar de Belgische en Duitse televisie kijken en eens bij oma op de thee gaan in plaats van haar af te schepen met een wekelijks telefoontje gedurende de laag- tarief-uren. Met een beetje improvisatie, geduld, behulpzaamheid en saamhorigheid houden we het waarschijnlijk langer vol dan de stakers. We moeten ook niet vergeten te genieten van de voordelen. Minder parkeerbon nen en andere bekeuringen. Rancuneuze naturen kunnen hun hart ophalen met het ein deloos pesten van instanties door schadevergoeding of resti tutie te eisen (wie betaalt de benzine die mijn zoon vanmor gen heeft verstookt, terwijl hij al drie weken geleden betaald heeft voor de busrit die per dienstregeling was toegezegd? etc.). En we kunnen allerlei re keningen laten liggen met de verontschuldiging dat de post en de giro ontregeld zijn. Over de vraag waar dat alle maal heen moet, hoeven wij niet te tobben. Dat regelt zich allemaal vanzelf. Het kost mil joenen natuurlijk en die moeten wij met z'n allen betalen, maar het gaat ongetwijfeld over geld dat we hoe dan ook toch al kwijt zouden raken in de bo demloze put van de staatshuis houding. Dilemma Wie nu de indruk heeft ge kregen dat ik het probleem waarvoor de ambtenaren staan wil bagatelliseren, begrijpt me verkeerd. Het dilemma is niet gering. Hun boosheid is groten deels terecht en er staat hen in laatste instantie niets anders open dan de weg van de harde actie. Maar weet u waar die in feite toe leidt? Naar de situatie dat de ambtenaren de niet- ambtenaren met het pistool op de borst sommeren solidair met hen te zijn, want daar gaat het in de kern om: wat de ambte naren minder inleveren moeten de niet-ambtenaren meer beta len. Na vijftien jaar lang 'naar mekaar kijken', koppelen en trends volgen is nu het uur van de waarheid aangebroken en wordt de veelbezongen solidari teit op de proef gesteld. Onder die test zou de solidariteit wel eens kunnen bezwijken en dan staan de ambtenaren niet sterk. Het is weer eens niet leuk om ambtenaar te zijn. Is het eigenlijk wel leuk, dezer dagen, om Nederlander te zijn? T5 PAGINA 2 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H.M. Brader. Hoofdredactie- L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14 ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Overlijdensadvèrtenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rnnkrolstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen en Jan Bouwmans STEL: de Amerikanen be sluiten Nederland zijn 48 kruisraketten te 'onthou den de publieke opinie viert zijn overwinning en verliest zijn belangstelling voor de kernwapens. „Als dat ge beurt hebben we pas echt verloren. Het gaat er niet om dat we de kruisraketten kwijtgescholden krijgen, als ze niet geplaatst worden moet dat het resultaat van een Nederlands besluit zijn. Alleen op die manier kan de vredesbeweging de winst binnenhalen. Onze taak is het waanzinnige denken over de politiek van af schrikking en over de kern bewapening te doorbreken." Tlient Jan Faber, secreta ris van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) - en op nieuw nauw betrokken bij de voorbereiding op de vre desdemonstratie van zater dag in Den Haag waar schuwt met bovenstaande paradox tegen te vroeg ge juich. Of er na 29 oktober veel te juichen zal zijn, valt overigens nog te bezien. Het massale en somtijds in drukwekkende slotoffensief van de Westeuropese vre desbewegingen tegen de plaatsing van kruis- en Pershing Il-raketten valt samen met een sombere cli max aan de onderhande lingstafel in Genève. Daar voeren Russen en Amerika nen bijna twee jaar nu een macaber ping-pongspel op, waarbij het maar de vraag is of de kernwapens of de Europeanen als balletjes dienen. Een akkoord in Ge nève is verder weg dan ooit; volgende maand beslist de Duitse Bondsdag (waar schijnlijk positief) over plaatsing van een hele bat terij nieuwe wapensyste men. Engeland en Italië vol gen snel daarna. Is het pro test van de vredesbeweging tegen dat licht niet eigenlijk zinloos? Faber vindt van niet: „Op de eerste plaats is het be langrijk dat de vredesbewe ging laat zien dat ze er nog steeds massaal is. Het gaat ook om een herbevestiging van het protest tegen de waanzin van "bewapening. In die zin moeten de mensen die in Amsterdam demon streerden elkaar en de poli tiek laten zien dat ze het be leid nog steeds afkeuren." Faber meent bovendien dat 'Den Haag' een „echo zal moeten hebben, die over een half jaar nog hoorbaar is." In juni van het komende jaar zal de Nederlandse re gering (en daarna de Ka mer) besluiten of de raket ten ja dan nee worden ge plaatst. „Twee jaar geleden zei zelfs Van Agt na de on verwacht massale demon stratie in Amsterdam, dat de politiek consequenties moest verbinden aan dat protest. Die consequenties zullen duidelijk moeten worden gemaakt als over een half jaar het plaatsingsbesluit aan de orde komt." Faber durft de stelling aan dat Nederland uiteinde lijk niét zal plaatsen. „Het enige argument dat dej)oli- tiek nog heeft om wél tot plaatsing te besluiten is het argument van de loyaliteit binnen het bondgenoot schap. Ik denk dat zoiets echt zal worden opgevat als een dictaat. Zelfs als de meerderheid van de Kamer bereid is de redenering van de trouw te volgen - en tot plaatsing besluit - zal het Nederlandse volk het niet accepteren. De geloofwaar digheid van de democratie is dan in het geding. Het is zo als Van Mierlo dat zo mooi zei: „óf de democratie helpt de bewapeningswedloop om zeep, óf de raketten ver moorden de democratie." Faber denkt dat vooral in het CDA het besef dat zuiver politieke machtsverhoudin gen de komst van de raket ten moeten legitimeren, gro te spanningen oproept. „Je ziet momenteel een sterke tendens tot disciplinering in het CDA. Mensen die straks uit de boot dreigen te vallen, vormen steeds meer het mikpunt van aanvallen. Als het CDA op die manier de besluitvorming rond de kruisraketten rondmaakt, verliezen zij en de democra tie veel van het vertrouwen van de mensen," voorspelt Faber. Hij geeft toe dat uit opiniepeilingen blijkt, dat een grote meerderheid van de Nederlanders bereid is de kruisraketten te accepteren als het parlement er zijn goedkeuring aan gehecht heeft. „Het is waar dat veel mensen denken dat je wel tegen die raketten kunt zijn, maar dat je ze uiteindelijk niet kan tegenhouden. Ook de politieke partijen doen hun uiterste best machteloos te lijken en die machteloos heid uit te buiten om een be slissing vóór plaatsing er door te duwen. Zowel de re geringspartijen als het bondgenootschap zijn druk bezig de plaatsing te vergoe lijken als iets onvermijde lijks. Als vredesbeweging moet je alles doen om te voorkomen dat die stem ming algemene geldigheid krijgt. Dat alibi mag je de politiek niet gunnen. Mient-Jan Faber -fotoaimp BERGEN - De vredesdemonstratie van zaterdag kan de westerse defensie ondermijnen en schaadt de Geneefse onderhandelingen over kernwapens in Europa. Daarom keurt het ICTO, de rechtse tegenhanger van het IKV, de demonstratie af. Dit heeft het hoofdbestuur van het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening donderdag in een open brief medegedeeld aan de ambassadeurs van België, Duitsland, Engeland, Italië en de VS. Het Oud-strijderslegioen heeft laten weten dat zij tij dens wat zij noemen de „zogenaamde vredesdemonstra tie" in Den Haag uiterst actief zullen zijn in de lucht. Het OSL wil tussen kwart voor twaalf en half vijf acht recla mevliegtuigjes in het geweer brengen met teksten als „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de Keuken" en „Andropov: niets dan lof". Faber raakt de kern van een tweezijdig probleem, waarmee de vredesbewe ging worstelt. Op welke ma nier kun je die grote groepen verontruste mensen, die zich tot de beweging rekenen, hoop bieden en hoe kun je die hoop politiek vertalen? Na Amsterdam 1981 zakte de vredesbeweging in. De hooggestemde verwachtin gen, die door dat 'vredes- volksfeest' waren losge woeld, konden (uiteraard) niet onmiddellijk ingelost worden door de politiek. Het gevaar van een kater be staat ook nu weer. Faber: „De stemming zal ook na za terdag wel weer inzakken. Twee jaar geleden hebben we geprobeerd ons op voor hand daartegen te wapenen. We zijn nog voor de demon stratie begonnen met de campagne voor kernwapen- vrije gemeenten. Dat heeft zeker geholpen. Bovendien hebben we in de tussenlig gende tijd' het onderwerp met inzet van veel energie goed in de belangstelling kunnen houden. Eén van de grote winstpunten van die demonstratie is toch geweest dat veel mensen zijn gaan twijfelen aan de goede be doelingen van de mensen, die het veiligheidsbeleid maken. De mensen zijn dui- delij k gepolitiseerd, weten veel beter waarover het gaat. Eén van de grootste suc cessen is bovendien dat we duidelij k kunnen maken, dat die raketten er niet voor onze veiligheid zijn, maar slechts een politiek doel die nen. Dat geeft ook de Navo nu onomwonden toe, terwijl van die kant aanvankelijk gehamderd werd op het her stel van de militaire balans tussen oost en west." winnen. Nu Den Haag voor de deur staat, is het contact met het CDA zoek. De voor bereiding op de demonstra tie bracht de breuk met de christen-democraten zelfs duidelijker dan ooit aan het licht. Faber: „In het voor jaar hebben we geprobeerd het CDA voor de leuze 'Geen nieuwe kernwapens in Europa' te winnen. Daar voelde men aanvankelijk wel voor, totdat we zeiden dat ze zich daarmee ook te gen de plaatsing van de kruisraketten uitspraken. Toen haakte het CDA snel af." Het vervelende voor de vredesbeweging is natuur lijk, dat het diepere inzicht in het machtsspel om de ra ketten nog niet tot resulta ten hoeft te leiden. De poli tieke beslissing wordt in de eerste plaats niet door de vredesbeweging genomen en waarschijnlijk zelfs maar ten dele beïnvloed. Anders gezegd: actievoeren is leuk en nuttig, maar als je de po litiek niet van je 'gelijk' overtuigt, dreig je te verzan den. Toen twee jaar geleden 400.000 Nederlanders de weg naar Amsterdam vonden, slaagde de beweging er niet in de PvdA (op dat moment regeringspartij) voor zich te Toch heeft Faber de hoop nog niet opgegeven de chris ten-democraten op hun grondbeginselen aan te spfeken. „De komende maanden zullen we veel energie moeten stoppen in het lobby'en. We zullen het contact met de politieke par tijen zoeken. Direct, maar ook via de afdelingen in het land. Het gaat erom dat we telkens weer duidelijk ma ken, warom de mensen de weg van de politieke dwangbeslissingen niet meer willen bewandelen. Onze eerste taak is ervoor te zorgen dat die discussie met name effect heeft op de be handeling van de defensie nota. Daar moet een politiek proces op gang worden ge bracht dat een 'ja' tegen de plaatsing uitsluit. Daar naast zal met name het overleg met vakbeweging en bedrijfsleven gezocht moe ten worden. We zullen ze ac ties vragen, bijvoorbeeld één die ertoe leidt dat de aanbe- stedingswerken in Woens- drecht 'besmet' worden ver klaard. De tijd tussen nu en juni volgend jaar zal daar voor gebruikt worden. Ver der gaan we samen met de Belgische organisatie acties bij Florennes en Woens- drecht houden om de zaak warm te houden. Het plan bestaat om een menselijke karavaan van Florennes naar Brussel en Woens- drecht en Den Haag te orga niseren. Tot slot zal het IKV vóór de behandeling van de defensienota een veilig heidsconferentie beleggen, waar ook inzicht gegeven moet worden hoe het veilig heidsbeleid werkt en niet werkt." Het actieprogramma overziende, blijkt wel, dat het IKV niet van zijn geloof in de parlementaire en maatschappelijk 'nette' me thoden is afgevallen. Er zijn ook clubs binnen de vredes beweging die deze aanpak maar voos vinden en ontoe reikend. Met name een orga nisatie als de Vredes Aktie- kampen (VAK) ziet meer in grovere middelen als blok kades. Ook in de boezem van het comité dat de demonstratie van zaterdag organiseert, zitten nogal wat groeperin gen die de 'fluwelen hand- schoen'-aanpak van het IKV niet aanstaat. Dreigen die verschillen de vredesbewe ging niet aan te tasten in zijn slagvaardigheid? Faber gelooft van niet: „De discus sie gaat op dit moment echt niet over de middelen van protest. Binnen de organisa ties is met name de laatste tijd sterk de wens gegroeid naar goed onderling overleg. De verschillen in identiteit blijken elkaar eerder te sti muleren dan af te breken. Elke beweging, ook de vre desbeweging heeft zijn vleu gels. Die houden elkaar goed in evenwicht. Wat dat be treft zijn we heel wat vol- wassener geworden. We lo pen echt niet blind ons eigen gelijk achterna. Wat het VAK betreft, die opereren zeer autonoom. Als het in 1986 echt tot blokkades komt, zal de situatie ernaar moeten zijn. De mensen zul len dan heus begrip hebben voor dergelijke acties. Nu speelt dat nog niet." Waar de fricties tussen de vredesgroepen onderling (al dan niet tijdelijk) naar de achtergrond gedrongen zijn, daar kijken met name de kerkelijke vredesclubs aan tegen het betrekkelijk nieu we fenomeen van een snel opkomende 'tegenbeweging'. Sinds 1980 operert het Icto (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening) op het terrein van het IKV. Het Icto bestrijdt de filosofie van de eenzijdige stappen van het IKV en ijvert ervoor dat de geldschieters (de ker ken) hun steun aan het IKV opzeggen. Als dat gebeurt (zo is de uitdagende stelling van het Icto) zal ook hij zichzelf opheffen. Treffen der voorbeeld van een diepe polarisatie tussen de vredes groepen van kerkelijke hui ze is nauwelijks denkbaar. Met zijn opstelling verwierf het Icto verleden jaar al niet geringe steun binnen de ge reformeerde synode. Faber: „Het probleem is vooral theologisch van aard. Een antwoord vanuit die stelling kunnen wij noch het Icto geven. Dat is op de eer ste plaats de taak van de kerken zelf. Ons uitgangs punt is meer politiek. De moeilijkheid van de opstelling van het Icto is vooral dat zij ons het be staansrecht ontzeggen, on der verwijzing naar theolo gische vraagstukken. Toen we in 1977 begonnen met de campagne tegen de kernbewapening verwacht ten we een sterke polarisa tie. Ons uitgangspunt was zeer politiek, maar het werkte helemaal niet polari serend. Dat had ook te ma ken met onze opdracht. We zijn begonnen met kerkelij ke uitspraken als uitgangs punt. Die uitspraken waren in wezen heel radicaal, ze bevatten een morele veroor deling van de filosofie van de afschrikking door ken- wapens. Als je evenwel zul ke uitspraken doet, is het lo gisch dat je een volgende stap zet. En die stap is: we doen nietTneer mee. Die po litieke vertaling hebben wij gegeven. Als IKV staan we voor de taak theologische stellingen een betekenis voor alledag te geven. Het probleem is dat de kerken die heel directe vertalingen vaak niet voor hun rekening durven of willen nemen. Net zoals je als IKV het ri sico loopt zodanig diep in de politieke strijd onder te dui ken datje onvindbaar wordt voor de kerken. Het is dui- del ijk zo dat met name het Icto zijn ontstaansgrond ontleent aan dat spannings veld tussen theologie en praktijk van alledag. Zij vinden dat de kerk geen po litieke uitspraken mag doen. Als je vanuit die stelling de discussie over de vraagstuk ken op een hoger niveau brengt, is dat prima. Het punt is dat dit niet gebeurt. Het gaat op een gegeven mo ment alleen nog maar om de vraag of de kerk wel of geen praktische oplossingen mag aandragen. De neiging be staat bovendien bij kerklei ders om, ni.'eïni '.riiagjstuk- ken een politieke vertaling krijgen, te zeggen: dat kun nen we niet beoordelen. Een algemene veroordeling van kernwapens kan dan wel; gaat het over de kruisraket ten, dan is het ineens poli tiek. Die redenering is res pectabel, maar wel uiterst moeilijk hanteerbaar." Faber zegt dat ondanks deze patstelling de kerken wel loyaal steun blijven ver lenen aan het IKV. „De laat ste tijd is het overleg tussen ons en de kerken weer goed op gang gekomen. En ik ge loof dat er veel van de mis verstanden weggenomen zijn; we kunnen echt duide lijk maken waar we het over hebben en wat voor de ker ken moeilijk ligt. Een duide lijk gevolg van die voortdu rende discussie is dat de kerken het IKV niet meer voor de voeten lopen. In 1981 was er de dag voor de de monstratie een samenkomst in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. De kerkleiders spraken zich toen nadruk kelijk niet uit voor of tegen de demonstratie. Dat kon natuurlijk niet. Gelukkig hebben de kerken dat nu ook ingezien. Dat stemt zeer hoopvol voor de toekomst." Heeft u al een buskaartje voor Den Haag? Of gaat u zaterdag misschien op de bonnefooi naar het station om een extra trein te pak ken? Of gaat u zeker niet naar de demonstratie omdat u vindt dat die raketten er gewoon moeten komen om de Russen af te schrikken? Of weet u niet wat u er alle maal van denken moet? Voor alle twijfelaars, en dat zijn er nogal wat, heeft het weekblad DE TIJD aan twintig zogenaamde beken de Nederlanders gevraagd of zij mee-demonstreren, of althans sympathiseren. Mis schien zijn er argumenten van uw gading bij, die de balans naar de ene of de an dere kant kunnen doen doorslaan en uw besluit kunnen vergemakkelijken. Schrijver Harry Mulisch: „Ik zal er zijn. Weg met die rotzooi, heel simpel. Ik ge loof dat er op een dag raket ten worden afgevuurd. In de wereldgeschiedenis kom je zeker vijftig leiders tegen die ze hadden gebruikt als ze ze hadden gehad". Econoom Pen: „lk hou niet van mensenmassa's. Wel vind ik wat zich daar in Den Haag gaat voltrekken sympathiek". Rob de Nijs, zanger: „De wereldvrede is mijn harte- wens. Je hoopt en bidt: kernwapens de wereld uit". Hans van Mierlo, voorma lig minister van defensie: „Een kort antwoord: nee. Ik acht mijn plaats in het kern- wapenvraagstuk niet op het demonstratieveld". Koos Postema, omroep man: „Je ziet in dat soort de monstraties altijd van die akelige types, de beroepsde monstranten, de vervelende jongens en meiden met hun Palestijnse sjaaltjes, de pro fessionele herriemakers. Daar loop ik liever niet naast. Bovendien ben ik he lemaal nog niet uit die kern- wapenproblematiek". Lou de Jong, historicus: „U zult mij daar niet zien. In de wereld zoals die reilt en zeilt beschouw ik zo'm on derneming als zinloos en ge vaarlijk eenzijdig. Zinloos omdat het niets uithaalt, ge vaarlijk eenzijdig omdat met dit soort manifestaties aanstuurt op een verzwak king van de wil tot het in stand houden van een goede defensie aan onze kant". Marga Klompé, oud-mi- nister (KVP): „Dat is mijn stijl niet. Met het thema ben ik het volkomen eens. Dat het CDA zich er niet in kan vinden heeft mij verwon derd. Ik kan niet helemaal begrijpen hoe die partij dat met haar programma rijmt". Willem Aantjes, voorzit ter Kampeerraad: „Ik ga niet, al wil ik graag. Mijn deelname zou iets sensatio neels hebben, de aandacht van de zaak afleiden". Jules Croiset, acteur: „Ik demonstreer niet omdat ik ernstige bedenkingen heb: hoe ze het ook wenden of ke ren, het blijft een eenzijdige gebeurtenis. Het is gewoon zo dat de regeringen aan de ze kant van de muur nog wel voor rede vatbaar zijn, maar aan de andere zijde beslist niet". Simon Carmiggelt, auteur: „Ik loop niet mee. In de eerste plaats ben ik geen pacifist, In de tweede plaats heb ik een diepe afkeer van de menigte. Ik geloof dat ons lidmaatschap van de Navo Postema .Palestijnse sjaaltjes. en de Navo op zich de vrede bevorderen". Jan Wolkers, schrijver: „Er is ontzettend veel spul om elkaar te vernietigen. Afwegen, vergelijken, voor zichtige stapjes, dat vind ik allemaal gelul. De invloed van de demonstratie schat ik hoog in. Volgens mij zal de regering zich daardoor wel bedenken die rotzooi hier te plaatsen". De HAAGSE POST biedt een gesprek met minister president Lubbers „in de storm". Hij ergert zich nogal aan de oppositie, en hij zegt: „De ambtenaren worden juist ontzien". Lijfelijk be laagd als hij de laatste tijd wordt, blijkt dat niet zo heel erg problematisch: „Hm ja, het was wel iets, maar nog niet de helft van wat ik iedere zondagmiddag op het hockeyveld aan lijfelijke contacten heb". Wie de acties van dit mo ment helemaal in het ver keerde keelgat schieten is Neelie Smit-Kroes, de popu lairste vrouw van Neder land, zoals onlangs uit een onderzoek bleek. „Ik tolereer geen ontwrichting", ordon- neeert zij in de 'coverstory' van ELSEVIERS MAGAZI NE van deze week. Na 2 no vember zou de hei wel eens echt kunnen losbreken, maar Smit staat pal: „Open bare wegen en vaarwegen kunnen niet worden geblok keerd. Bij het blokkeren van vaarwegen wordt ingegre pen. Er zijn een aantal sanc ties mogelijk. Het zou echter onverstandig zijn om daar nu al op in te gaan". De wekelijkse kleurenbij- lage van VRIJ NEDER LAND heet „Op kantoor" en bestaat uitsluitend uit foto's. Afgezien van de neerdruk kende sfeer die uitgaat van beton, glas, gangen en deu ren, loopt het meest in het oog de verregaande 'unifor mering' van de meest uit eenlopende soorten kanto ren. Banken, gemeentelijke instellingen, verzekerings bedrijven, groothandels, krantenredacties, je ziet het verschil niet meer, je ziet slechts een ruimte met veel beeldschermen en toetsen borden, en weinig mensenr Het is bijna 1984, en de com puter heeft het pleit overal gewonnen. Geé eigt bijd Valse dollars TWEE hotelhouders in Va kenburg hebben gisteren vo gens de rijkspolitie vijf val: biljetten van vijfig dollar aar genomen. Eerder dit jaar zij valse dollarbiljetten gesigna leerd in Alkmaar en Den Hel der. Philips PHILIPS is uit de gezamelijk onderneming met Honeywe op het gebied van medisch elektronica gestapt. De gezq menlijke onderneming, Hc neywell and Philips Medicó Eletronics, is door Honeywe in haar geheel overgenomet Deze overneming was al voor zien bij de vorming van d joint-venture, zo heeft Philip bekendgemaakt. Bij Philip Medical Systems werken ove de gehele wereld meer da 10.000 mensen. Kamer DE bankier Vetter heef woensdag een federale aan klager in Los Angeles toege zegd te willen getuigen tegei de projectontwikkelaar Whit ney en Rienk Kamer, die ver dacht worden van een van d< grootste onroerend-goedzwen dels in de VS. Vetter, die mee werkte aan het projekt, heef «duld bekend. •I9V 9Ji9ii -:óé Slarfighlers (NEDERLAND verkoopt oude F-104 G Starfighters aanl (Turkije op grond van een bin-f nen de NAVO gegroeide ge-L woonte. Turkije is bereid bijnal 180.000 gulden per stuk te be-| talen. Dit heeft minister Var| den Broek (buitenlandse za ken) gisteren de Tweede Ka mer laten weten. De minister! wil dus niets weten van de| kritiek op de voorgenomen le gering. Aids HET aantal in Nederland ge-, registreerde gevallen van del virusziekte AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndro me) is in vijf weken tijd opge lopen van acht tot twaalf. Drie patiënten zijn sinds dien aan de gevolgen van de ziekte overleden, het totaal aantal slachtoffers sinds 1981 komt daarmee op zeven. 3EZIEN de dodelijke ernst van )rote protestdemonstratie van «aanzin van de kernbewapenir Toeten zijn. Zonder strijdlieden itilte waarin de angst en zorg or luwde toekomst luid en klaar 1 itemd worden door bekvechten* [erende vredesbewegingen. Maar zo zal het niet gaan. De ■ie van Grenada de zoveelste t ling dat Amerika er voor verant ussen Oost en West uit de hant rusland de bron van alle kwaai peergeschoten Zuidkoreaanse aangezien beide partijen al I [en blijft hun niet veel anders ovf Schreeuwen: zowel vanaf het po fel. Van de honderdduizenden die lls be actievoerende vervoersbo jen - zal een niet gering deel na e wirwar van (partij)politieke ei e in het debat over de kernb laar is dan ook nauwelijks nog i lle' meer om een schuldige te br falen maar om een gebaar te mi '9s gebaar van mensen, die we Fa9 maar die zich desondanks b Dl9 gechicaneer met kernwapen: e al even misdadige geldversi 'a9 40,000 kinderen van honger Mensen kunnen vanzelfsprek ebben om zaterdag niet naar chter een spandoek aan te lope 6 en gerechtigheid bent. Streve lr" bij jezelf; daarover nadenker indeling in de vrije natuur of bij 'hningscentrum. Waar het op a ["CQelijk Nederlanders, ieder op r te zijn met die miljoenen an< badwerkelijk in te zetten voor vn

de Stem | 1983 | | pagina 2