even UITBLAZEN ric mr i#" Vredesbetoging schudt Belgische politiek wakker Reagan voorlopig gesteund door meerderheid Congres DE STEM Gemaal als vak de Stem cod OPHELDERING GEËIST OVER MOTIEVEN INVASIE GRENADA Harde les "•artverwarme ACHTERGROND Uitbarsting Zachtaardig Overstag Stijging van klachten over ustitie bij ombudsman Druk Mexico Cowboy Geen alternatief NIETS paste zo in de sentimentele, Victo riaanse romantiek als het verdriet van konin gin Victoria om het verlies van haar 'geliefde prins'. Dat 39 jaar durende, zwij melende en van de wereld gekeerde verdriet van de koninklijke weduwe leidde alle aandacht af van de nagedachte nis van de al op 42-jarige leef tijd gestorven prins Albert van Saksen Coburg Gotha. Naar het leek voorgoed. Prins Albert was echter de grondvester van het beroep van prins-gemaal en als zodanig heeft hij niet alleen de monar chie dichter bij het volk ge bracht, maar er misschien zelfs wel voor gezorgd dat zij zich kon handhaven. Vrij plotseling wordt Groot- Brittannië zich bewust van de verdiensten van 's-werelds eer ste gemaal. De man die daar achter zit is prins Philip, zelf ook gemaal van een constitu tioneel vorstin. Wij in Neder land zijn al aan een gemaal van de derde generatie toe en wij zien van tamelijk nabij hoe moeilijk dat vak kan zijn. Prins Philip: „Het is zeker een vak, maar je moet het zelf helemaal invullen. Wat een koning moet doen staat netjes op papier, maar over het functioneren van een gemaal wordt nergens ge sproken." Prins Albert was een goede gemaal in de meer professione le betekenis van het woord. Het huwelijk met de preutse, senti mentele Victoria moet voor de ze zakelijk ingestelde, modern denkende man niet altijd een pretje zijn geweest om het maar eens zachtjes te zeggen. Ze baarde zelfs haar negen kinde ren (die later de helft van Euro pa's tronen zouden bezetten) met nauwelijks verholen tegen zin. Dat nam niet weg dat zij hem aanbad en dat hij haar leidsman was. Heel systematisch, alsof het een campagne is, wordt Groot- Brittannië momenteel over stroomd met 'Albertiana'. Een nieuwe biografie, een aantal tentoonstellingen en Albert-fes- tiviteiten en het uitroepen van Kensington's museumwijk tot Albertopolis zijn alleen maar de hoogtepunten van de her waarderingscampagne. Prins Albert was een zeer veelzijdig man. Hij had ver stand van bouwkunde en land bouw. Hij was een kenner van de natuur. Hij schreef muziek en speelde ook zelf. Zijn groot ste triomf was de inrichting van de suksesvolle wereldtentoon stelling - 's-werelds eerste - in het later afgebrande Christal Palace. Van het geld dat hij daarmee verdiende kocht hij de grond voor de musea en colle ges die hij stichtte, vooral in Kensington. Vlak voor zijn dood in 1861 schreef hij het befaamde 'Trent Memorandum' waarin hij de Britse gemoederen kalmeerde, in vuur en vlam geraakt na een vlootincident met de Verenigde Staten. Het is niet onwaar schijnlijk dat hij daarmee een oorlog heeft weten te voorko men tussen de twee latere bondgenoten want in die dagen voelde Brittannië zich nog best in staat oorlog te voeren met WIM KOCK a w* PRINS Albert - FOTO ARCh'IEFOE STEM desnoods" de hele rest van de wereld. Prins Albert was echter vooral modern in die zin dat hij de boeren moderne landbouw methoden voorhield en pleitte voor het gebruik van moderne machines en methoden in de industrie. Een zo praktisch pra tende prins over zaken van alle dag móest de monarchie wel (wat) dichter bij het volk bren gen. Het ziet er naar uit dat het Britse volk zich aan het herbe zinnen is over de verdiensten van prins Albert en - wat prins Philip betreft - ook over het ge wicht van het vak van gemaal. Tot slot wil ik nog even te rugkomen op 's-werels langste plaatsnaam die tot overmaat van ramp in het Welsh is, een ons volkomen vreemde (Kelti sche) taal, maar een die mij al tijd voldoende heeft geïntri geerd om er een woordenboekje van te hebben. Met behulp daarvan heb ik - via het Engels - geprobeerd die plaatsnaam te ontleden. Het resultaat is allesbehalve be vredigend en misschien zijn er lezers die voldoende van het Welsh afweten om tot een bete re ontleding te komen. Alvorens u mijn voorlopige oplossing te geven moet het me nog even het hart dat de com puter er bij het afbreken van de lange naam ook met de pet naar heeft gegooid. Vier I's ach ter elkaar na de derde afbreken kan eenvoudig niet. Het Welsh kent alleen maar een enkele 1 en de dubbele 1, die uitgespro ken wordt als chl. Vier I's ach ter elkaar duidt dus op een sa menvoeging van twee woorden. Dat was ook de plek waar ik m'n eerste scheidingsstreepje kon zetten. Het woordje Llan - kerk of dorp - kende ik al, dus Llan Fair en Llan Tysilio had ik al gauw uit het lange woord gelicht. Goch kende ik toevallig ook omdat we vakanties lang hebben gelogeerd aan de voet van een heuvel die Garth Goch heette, hetgeen Rode Heuvel betekende. De rest was minder gemakkelijk. Ter opfrissing van het ge heugen hier nog even de plaats naam zelf met vervolgens de Engelse en Nederlandse verta lingen: Welsh: Llanfairpwllgwyn- gyllgogerychwyrndrobwllllan- tysihogogogoch. Engels: St Mary's church in the hollow of the White Hazel near the rapid whirlpool and the church of St. Tysilio near a red cave. Nederlands: De kerk van de H. Maria in het dal van de Wit te Hazelaar, vlakbij de snelle maalstroom en de kerk van St. Tysilio bij de rode grot. (Het dal moet u niet te diep zien. Het is meer een inzinking in het terrein). Bij mijn poging de Welshe naam uit elkaar te halen tot af zonderlijke woorden kwam ik tot het volgende resultaat: Llan Fair Pwll Gwyn Gyllgo Ger Y Chwyrn Drobwll Llan Tysilio gogo Goch. Over de cursieve gedeelten ben ik niet zeker. Het woord Gyllgo, dat op hazelaar zou moeten slaan, kon ik ner gens vinden. Ook niet een ge deelte ervan. Het woordje gogo evenmin, maar wel vond ik agos voor near (bij of vlakbij) en ogof voor cave (grot) zodat het mogelijk is dat gogo een op klank gebaseerde afkortende samenvoeging van die twee is. Ik geef mijn oplossing graag voor een betere. IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rjinkrplfltiec' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. UUIVUtHUAb ZS Ul\ I UDCH lyöd T5 PAG IN Door Jonathan Steele BUENOS AIRES - „De hoogste eer die we kunnen brengen aan de jongens die hun leven hebben gegeven in het krankzinnige avon tuur op de Malvinas en de beste manier om de Engelse Leeuw te bedwingen onze souvereine rechten te erken nen, is om onze zaak te be pleiten in internationale fo rums.", schreeuwt Raul AI- fonsin van de Radicale Par tij met een stem die schor is door overmatig gebruik. „Argentinië moet worden erkend door de grote demo- cratiën en de enige manier om dat te bereiken is om het leger weer te onderwerpen aan een burgerregering", vervolgt hij. De 50.000 men sen samengepakt in een voetbalstadion even buiten Buenos Aires betuigen luid keels hun instemming. Woede over het fiasco op de Falkland-eilanden is een van de belangrijkste the ma's in de verkiezingen die zondag voor het eerst in tien jaar weer in Argentinië worden gehouden. Voor alle partijen die aan de verkie zingen meedoen, is de neder laag op de Falkland-eilan den een symbool van de bit tere erfenis van de vertrek kende militairen. De twee andere belangrijke kwesties zijn de 30.000 doden en ver misten van de 'anti-subver- sie-campagne' en de ramp zalige economische situatie. Het nationalisme in Ar gentinië manifesteert zich na zeven jaar militaire dic tatuur in een overweldigen de uitbarsting van politieke aktiviteiten. Alle muren in Buenos Aires zijn van onder tot boven beplakt met ver kiezingsposters en stations, perrons en bushaltes zijn volgeklad met graffiti. In to taal doen er twaalf partijen aan de verkiezingen mee, maar de strijd zal zich voor namelijk afspelen tussen de Radicalen en de Peronisten. In alle eerdere verkiezingen waarin Radicalen en Pero- Falkland-fiasco beheerst verkiezingen Argentinië ik fris .Vj'.T Mem*/ £tV GI/M77& Skttr/s VOOR Argentinië is de nederlaag tegen de Engelsen nog steeds een levensgroot trauma nisten tegenover elkaar stonden, verloren de Radica len. Maar dat zou dit keer wel eens anders kunnen zijn. Juan Peron de grote popu listische leider uit de jaren veertig en vijftig die tien jaar geleden zo'n verrassen de come-back maakte, is al weer acht jaar dood en zijn tweede vrouw Isabel woont al vele jaren in Madrid en wordt zelfs door de Peronis ten zelf niet gemist. Hoewel de Peronisten hun uiterste best doen om poli tieke munt te slaan uit de door Peron ingevoerde so ciale voorzieningen en de mobiliserende macht van de Peronistische vakbondslei ders, heeft het image van de partij de laatste jaren zwaar geleden in de ogen van de zwevende stemmers en een deel van de traditionele aan hang. Verdeeldheid tussen de verschillende facties, ver moedens van corruptie en criminaliteit en zinspeling op samenwerking met de militaire junta zijn daar de bet aan. Tegenover de Peronisten staan de Radicalen met hun boodschap van een nieuwe sociaal-democratie. Hoewel ook zij een lange historische achtergrond hebben, geeft het feit dat zij 20 jaar niet aan de macht zijn geweest, hen de gelegenheid een fris geluid te laten horen. In Al- fonsin hebben de Radicalen een goed spreker en een ge niaal politicus waarbij de onopvallende kandidaat van de Peronisten, Italo Luder, helemaal in het niet valt. De boodschap van Alfon- sin aan de arbeidersklasse luidt dat het tijd is de oude vakbondsleiders van hun macht te beroven om hen te vervangen door een ander, eerlijker soort mensen. Zijn aantrekkingskrtacht voor de middenklasse bestaat voor een deel uit zijn belofte een liberaler beleid inzake hu welijk en echtscheidingen te gaan voeren. Daarnaast hebben de Radicalen een re putatie van eerlijke regerin gen zonder corruptie en malversaties. Aan alle bur gers belooft Alfonsin een op leving van de burgerlijke trots en democratie op basis waarvan de meeste proble men kunnen worden opge lost. Dan zal het ook makke lijker zijn om over terugga ve van de Malvinas te on derhandelen, aldus Alfonsin, omdat Argentinië dan een nieuw respect afdwingt. Ook zal het dan makkelijker zijn om te onderhandelen over de nieuwe voorwaarden voor de aflossing van de enorme buitenlandse schuld. Het ontbreekt Alfonsin aan specifieke plannen voor het herstel van 's lands eco nomie, maar daarin ver schilt hij niet van de Pero nisten. Het enige waar po tentiële stemmers op Alfon sin ongelukkig mee zijn, is zijn vage, afstandelijke hou ding inzake de mensenrech ten. Zij geven toe dat de eco nomische problemen te groot zijn om in een paar dagen op te lossen, maar, zo zeggen zij, het straffen van de militairen die verant woordelijk zijn voor de 30.000 vermisten en doden van de 'vuile oorlog' kan on middellijk na de verkiezin gen beginnen. Zij betreuren het dat Al. fonsin daarover nog geen duidelijke uitspraken heelt gedaan. Zowel ter linkerzij, de als ter rechterzijde (on- dermeer in de christen-de. mokratische partij) heers: het gevoel dat de Radicaler; te zachtaardig zijn. De Radi calen wijzen dat verwijt varj de hand en zeggen dat de mensen met hun grieven te- recht kunnen bij nieuwe onafhankelijke rechtbanken die dan zullen onderzoeken wat er precies is gebeurd Alfonsin's adviseurs zeggen zelfs ronduit dat de 30.000 doden en vermisten niet de enige belangrijke kwestie zijn voor hun partij en dal het zaak is naar de toekomsl te kijken en niet naar verleden. Op de achtergrond van dit alles speelt natuurlijk vraag hoelang Argentinië) nieuwe democratie zal du ren. De Radicalen zeggen dat hun voorzichtig, prag matisch en liberaal nationa lisme het leger voor eens voor altijd in de barakken kan houden. De pessimisten denken echter dat een nieu we staatsgreep niet lang op zich zal laten wachten. Zij vinden dat de regering daarom de korte tijd die ze heeft, moet gebruiken om de families van de doden vermisten te helpen en verantwoordelijken te straf fen. Misschien dat ze daar mee dan ook bereikt dat het beest wat langer in zijn kooi blijft dan de vorige keer, Copyright The Guardian/Dt Stem pONDERDAG 27 OKT Van onze redactie buitenlaru DEN HAAG Voor de jaar wisseling zal de regering be kend maken in welke plaats het vierde Nederlandse casi no gevestigd zal worden. Dan zal ook een vijfjaren plan uitkomen voor de vesti ging van enkele nieuwe cas ino's in ons land. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) kon digde dit gisteren aan tij dens overleg met de vaste kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf. Zoals bekend maakt Bre- Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - De gigantische opkomst van demonstranten tegen de kernbewapening, die er voor zorgde dat Brus sel afgelopen zondag de grootste betoging uit zijn ge schiedenis kreeg te verwer ken, heeft plotseling de Bel gische politiek wakker ge schud. En het is zelfs zo dat het meelopen van veertig frac tieleden van de Christelijke Volks Partij (CVP) in de be toging aanleiding geworden is voor het houden van een debat over vrede en veilig heid, iets wat voor de de monstratie vrijwel voor on mogelijk werd gehouden. Ook zal het Kamerdebat over de vraag gaan wie de beslissing neemt voor het plaatsen van de 48 kruisra ketten, indien de onderhan delingen in Genève geen re sultaat opleveren. Tot dusver is het altijd de mening geweest van de Bel gische regering, dat zij en alleen zij de beslissing over de plaatsing van de Belgi sche Euro-raketten zou ne men, gelet op een wetsarti kel dat de regering verant woordelijk stelt voor het stationeren van buitenlands wapentuig. De liberalen (PVV), die met de CVP de regerings coalitie vormen, hebben met die stelling nooit moeite ge had en tot dusver had ook de CVP geen overkomelijke be zwaren tegen het beslis singsrecht dat de regering voor zich opeiste. De chris ten-democraten wilden wel een debat, maar het maakte ze niet uit als dat plaats zou vinden nadat de beslissing gevallen was. Maar direct na de demon stratie met 300.000 deelne mers ging de fractievoorzit ter van de CVP, Blanckaert, overstag. Hij wilde plotse ling dat de plaatsing van de kernraketten „in ieder ge val" moet worden uitgesteld en hij kreeg het binnenska mers hevig aan de stok met de belangrijkste man van de partij, voorzitter Swaelen. „De fractievoorzitter", meende Swaelen naar bui ten toe, „heeft zich waar schijnlijk te eenvoudig uit gedrukt. Hij heeft natuur lijk bedoeld te zeggen dat de beslissing uitgesteld moet worden tot het moment waarop de regering heeft kunnen beoordelen hoe de gesprekken in Genève ver lopen zijn". Dit al te door zichtige verhaal kon echter niet verdoezelen dat er bin nen de CVP een steeds lui der gerommel gehoord werd, dat plotseling overging in een luidkeels geroep om een debat vóór de regeringsbe slissing. Dat debat komt er nu, op 8 november. Een groot aantal onderwerpen, de vrede en veiligheid betreffend, wordt bijeen geveegd'en per fractie BIJ de vredesdemonstratie in Antwerpen werd afgelopen zaterdag ook een groef - FOTO ARCHIEF DE STEM f raketten als Genève geen re sultaat geeft, onderdeel is van het regeerakkoord regeringscrisis ligt op de loer. Maar als Martens hel been stijf houdt en aan hei debat geen noemenswaardi ge betekenis hecht, dan zou hem dat wel eens binnen de partij kunnen opbreken. Want de vredesdemonstra tie heeft onder meer duide lijk gemaakt dat de kernra- kettenkwestie ook binnen de gelederen van de Belgische christen-democraten een scheiding aanbrengt. Hoe het ook zijde vredesdemon stratie heeft eindelijk de kernrakettenkwestie in I gië ook gebracht, waar thuishoort, in de politiek. DEN HAAG - Er is een flinke toeneming waarneembaar van het aantal klachten tegen poli tie en justitie bij de nationale ombudsman dr J. Rang. Rang verwacht dat dit jaar ongeveer 2.600 klachten bij hem binnenkomen. Vorig jaar ontving hij 4.000 klachten. Dr Rang zei dit gisteren in Den Haag in een voordracht voor het Nederlands Genootschap Van Hoofdredacteuren. De teruggang van het aan tal klachten wordt volgens lang veroorzaakt door een 'oorspelde piek van klachten nde eerste maanden van zijn bestaan als ombudsman. Rang's bureau begon officieus Jamelij k al op 1 oktober 1981. De helft van de klachten vorig aar was al half april 1982 bin nen. heeft de spreker het recht om op die 8ste november zij n zegje te doen. Maar het is nog steeds de vraag welke status toegekend mag wor den aan dit debat. Zal de re- gering-Martens de uitkomst ervan, voorop gesteld dat die niet negatief is, naast zich neerleggen en - dus - vast houden aan het onver vreemdbare beslissingsrecht voor de regering? Als het aan de liberale coalitiege noot ligt wordt dat het standpunt van Martens. Volgens de partijvoorzitter van de PVV, Guy Verhof- stadt, houden de liberalen eraan vast dat de regering en geen enkel ander demo cratisch forum beslist over plaatsen van de raketten. Maar aan de andere kant blijken minstens 40 fractie leden van de CVP een ande re mening toegedaan te zijn. Het zal de komende tijd de vraag zijn hoe sterk de druk van zijn fractie op premier Martens zal blijken te zijn. Als Martens de partijgeno ten, voor wie de vredesde monstratie in Brussel een duidelijk politiek signaal werd, toestaat dat het debat van 8 november van bepa lende betekenis zal zijn, dan riskeert hij een fikse ruzie met de coalitiegenoot. Ver- hofstadt vindt, net als geest verwant Nijpels in Neder land, dat het plaatsen van de Van onze correspondent WASHINGTON - President Reagan kreeg gisteren in het Amerikaanse Congres (par lement) meer begrip dan aanvankelijk verwacht voor zijn beslissing om de Caraï- bische eilandstaat Grenada militair te overrompelen. Stemmingen over resoluties hadden gisteravond nog niet plaats gehad, maar uit ver klaringen van Congresleden bleek dat de president voor lopig de vrijheid houdt, om de actie in Grenada naar eigen goeddunken voort te zetten. De invasie vond over het algemeen voorzichtige gedoging bij de leden van Reagan's Republikeinse Partij, terwijl de Democrati sche (oppositie-)Partij sterk verdeeld bleek. Het binnenlands-politieke oordeel over de militaire ac tie zal voor een groot deel af hangen van het technisch succes ervan. De uiterst schaarse frontberichten van het Pentagon versterken het vermoeden dat het doden- en gewondental aan Ameri kaanse kant hoger is dan tot dusver toegegeven. Samen met het nog altijd stijgende dodental onder de VS-mari- niers in Libanon, legt dat een zware druk van de pu blieke opinie op president Reagan. Tal van Congresleden en commentatoren in de Vere nigde Staten zijn uiterst on tevreden over de totnogtoe door Reagan en Shulz om schreven motieven. Bijna iedereen in de VS heeft de overtuiging dat Reagan feitelijk uit militair- strategische overwegingen Grenada heeft 'genomen', omdat hij vreesde dat de Sovjet Unie er samen met het marxistische eilandbe wind een steunpunt van wil de maken. Grenada zou dan kunnen dienen als tussen landingsplaats voor Russi sche militaire luchttrans porten naar Nicaragua (zo dat die functie niet alleen op Cuba zou blijven rusten) en om vanaf Grenada de be langrijke scheepvaartroute van en naar het Panamaka naal en de transporten van Mexicaanse en Venezolaanse olie door de Caraïbische Zee onder schot te kunnen ne men. Hoewel men „Amerika het enige land vindt dat kan be oordelen of de Amerikaanse veiligheid in gevaar was door de ontwikkelingen op Grenada", baart Washington zich toch grote zorgen over de reacties op de invasie in de rest van de wereld. „Wat zullen de Russen gelukkig zijn. Ze hoeven zich nu niet meer schuldig te voelen over alles wat ze hebben uitge spookt in Oost-Europa en in Afghanistan", aldus een van de commentaren in het Huis van Afgevaardigden. De af keurende reacties uit West- Europa lijken minder indruk te maken in Washington, waar toch al veel frustratie heerst over wat een anti- Amerikaanse stemming wordt geacht in veel landen van het NAVO-bondgenoot- schap. Alarmerender is voor de Amerikanen de reactie van het grote zuidelijke buur land Mexico, dat - onder meer in de Verenigde Naties - met ongemeen felle kracht heeft geprotesteerd tegen het imperialistische optreden van de Verenigde Staten. De Mexicaanse regering onder houdt sterken banden met het door de VS als commu nistisch beschouwde Nicara gua. Potentiële sociale on rust in Mexico en de theorie dat het de Sovjet Unie in Centraal Amerika uiteinde lijk om het reusachtige Me xico te doen is, geeft veel Amerikanen het gevoel dat een kleine strategische winst in Grenada ten koste gaat van een sterk vergroot 'Me- xico-risico'. Wat betreft Reagans offi ciële „voornaamste doel" om Grenada binnen te vallen, het in veiligheid brengen van rond de duizend Ameri kaanse burgers op het eiland, is intussen nog op geen enkele wijze onder bouwd met bewijzen dat die burgers werkelijk in gevaar waren. Witte Huis-woord voerders hebben verklaard dat president Reagan be vreesd was voor een „Tehe- ran-situatie", waarin de Amerikanen op Grenada door marxistisch juntaleider Austin in gijzeling zouden worden genomen. Het door minister Shulz als doorslaggevend voor de invasiebeslissing genoemde verzoek van de Caraïbische buurlanden om op het aan een 'marxistische bende' overgeleverde Grenada in te grijpen, is op verontwaar digde kritiek gestuit. „Als verzoeken van lan den aan de VS om hun niet welgevallige buurlanden aan te vallen, voortaan wor den gehonoreerd, dan kun nen we nog wat beleven in de wereld", aldus Christop her Dodd, vooraanstaand democraat en buitenland specialist in het Congres. Al deze overwegingen re sulteerden gisteren in het Congres in woedeuitbarstii gen als: „We hebben schietgrage president get" gen"; „Het sturen van ma1 niers is een eerste, in pi# van een laatste hulprni® van onze buitenlandse p vanuit de heupen"; „Depj' sident heeft ons land oorlogen weten de manoe® Libanon, GreW en Midden-Amerika Al die hartekreten kwa^ echter van minder voor# staande democraten. Dp cratisch afgevaardigde blocki, voorzitter van vaste commissie voor F „De president heeft het rd om Amerikaanse burger» andere landen te bescl* men, Ik zie geen alten» voor wat hij heeft gedaan ZELFS goede vrienden van de schokt door de invasie van Ame nsche eilandje (115.000 inwon imverwerping van de socialists Premisten, gecombineerd met Jende Cubanen en een twintigt eden tot ernstige bezorgdheid ivordt vrij algemeen betwijfeld o; 'entie gerechtvaardigd kan wore de internationale rechtsorde is dt Supermogendheid tegen dwei jeagan dat ook zelf niet inzien? Teer mee dan de angst dat Cut jendringen in de Amerikaanse ir wierika. De overkill rond Gren; laakt kunnen zijn door de verr 'redesmacht bijna dagelijks in L «teerste reactie op de aanslag 'er in Beiroet waarbij meer dai )rTigekomen. De aanwezigheid van enkele I en op Grenada moet eveneens sen gegeven dat Carter's kanse gorden door het gijzelingsdram laan. Volgend jaar worden er in Jngen gehouden. Reagan kan a varen als ook hij met een "aken zou krijgen. Natuurlijk is het Amerikaanse waarschuwing aan het adres va °or Cuba en Rusland op sleep J Bouterse van Suriname het ®eft meteen alle overeenkomst arnoeizieke Cubaanse ambassa - verlaten. De vermoorde Bist touterse. Amerika profileert zich graag anale rechtsorde maar mist he tiek geworden"; „Resê1 ..„w,oi schiet als een echte cow* e'entie waar te maken. Dat is i a,re heeft ons bovendien met 9®drukt dat een piepklein st< „„„ei,., „..o f,. jpndu piepwem si< tijdig in drie verschil!» «naheden in een uiterst qevoeli i4-J •v.onn&f Innt^L botsing te laten komen. ^KZIJ en ondanks verwoedd orzitter Wim Kok, zullen door «ivoersbonden - naar het zich 'lele deelnemers aan de anti- zaterdag niet naar Den Haag t •oi,°!?ts kunnen 2e waarschijnlijl hn h 'n Nec|er|and allang een -- et Navo-bondgenootschap tenlandse zaken, verto ei Schaakbord van de internatio de andere visie in zijn pa'^et een nieuw ootwapeningsvoc erlandse vredesbewegingen Andropov en Ustinov int «onden nauwelijks. Zij hebt lit-,Taken. Een juiste afweg emü j-k ia: want dat is de ha^ °Cratische maatschappij: ve verkeerde beslissingen te neri

de Stem | 1983 | | pagina 2