Ziekte van het beven 'Correspondentie Foster Parents duur en lastig' Nummer een kiezen Gelukkig had ik eenRahopolis... Rabobank S Verkie: Weinig PARKINSONPATIËNT SCHREEF BOEKJE OVER ZUN ERVARINGEN Een bul voor een nul Vsfe^Ss. RABOPOLIS British Ca OPKOMSTL DINSDAG 25 OKTOBER 1983 iUMOTML SEXTRA OP DINSDAG= LEIDS ONDERZOEK: Europeaan drinkt het liefst thee PAPIER' VOOR UW PEN Triest Eerlijk delen De democratie om zeep? Wat is een mens blij, als hij merkt, dat hij de juiste polis heeft. Want dat is nou het typische van verzekeringen, ze werken pas J§| echt, als er iets gebeurt. Zelf heb ik een stel Rabopolissen.Voor allerlei zaken. En dat die dingen prima werken kan ik u verzekeren. Snel en deskundig wordt alles geregeld. Eigenlijk ligt dat voor de hand. De Rabobank staat achter haar cliënten èn achter haar polissen. Rabopolissen. geld en goede raad DINSDAG 25 OKTOE SCHIPHOL - De Rijl maandagmiddag besl vaartmaatschappij Bi dag een extra retourv Amsterdam te laten u 111 toestel. Deze vluch van de passagiers met bo van Schiphol op te BERn - Bij de verkiezingen voor aad in Bern, de grootste kamer rse parlement, hebben zich we: ffen voorgedaan in de zetelven T11 Met benen verward in het fiets- frame Door Frits Stommels HELMOND - „Opeens ■zag ik me met mijn benen verward in het fietsframe op de grond liggen. Dat was het gevolg van zo'n niet te controleren overmatige beweging. Een andere keer wilde ik even de auto in de garage zetten. Mijn voet zat ergens tussen het gaspedaal en de rem en de auto tegen de muur." Tiny Vlemmings (48 en ge trouwd) uit Helmond heeft de ziekte van Parkinson. Samen met zo'n 40.000 andere Neder landers. Ondanks vele moeilij ke momenten is hij niet bij de pakken gaan neerzitten. noemt ze frutseltjes) is daar van het bewijs. Een ander bewijs is zijn boekje 'Mijn leven op Dopa' dat vandaag verschijnt. Daar in beschrijft hij zijn strijd en ervaringen met een chronische ziekte, met artsen en zieken huizen en hoe hij dank zij het medicijn Eldopa (gemaakt uit een stof die voorkomt in de paardeboon of veldboon), in de wandeling Dopa geheten, weer op de been kwam. Voordat hij het gesprek over zichzelf begint moeten hem twee dingen van het hart. Zegt: „Artsen zeggen steeds maar: 'dat is een eenvoudige ingreep'. Maar ze dienen er eens meer bij stil te staan dat een ingreep - hoe eenvoudig ook - voor een patiënt nooit eenvoudig is. En ook vind ik dat de bijsluiter bij medica menten voor iedereen duide lijk moet zijn." Vrij jong Op de been Hij beweegt zich zo goed en kwaad als het gaat in het ver enigingsleven en zet zich op vaste tijden aan de schrijfta fel. Een pak gedichten (hij Vlemmings was 35 jaar toen hij merkte dat zijn benen niet meer deden wat hijzelf wilde. „Ik was er dus vrij jong bij, want meestal openbaart de ziekte zich op latere leeftijd. Het was een hele slag voor me, want ik had een goede baan (chef van een reisbureau) en een f ij ne vrouw. DE heer Vlemmings Ik wilde me dan ook zeker niet zonder slag of stoot ge wonnen geven. Dacht: als je flink traint en oefent gaat de conditie wel omhoog. Maar als ik met een gast een gesprek deed moest ik me ergens aan vasthouden om niet om te val len. Wonder Alle artsen in Helmond en omgeving sjouwde ik af, maar helpen konden ze me niet. Eentje zei me dat ik me aan stelde en me psychisch moest laten nakijken. Gelukkig heb ik de raad opgevolgd die iemand me gaf: als de ene dokter niet helpt dan ga je naar een ander en je blijft zo lang bezig tot je geholpen wordt. Uiteindelijk ben ik terecht gekomen bij een neuroloog in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Na een langdurig on derzoek kreeg ik daar het middel Eldopa. Het was alsof er een wonder gebeurde. Van niets kon ik weer bijna alles. Ik heb daarna nog vijf jaar kunnen werden zonder een dag te verzuimen." Wonder is een groot woord? „Je moet je eens de situatie indenken datje helemaal niets meer kunt en dan kun je weer bewegen en leven. Voor mij was dat een wonder." Na de vijf jaar met Dopa traden er echter overmatige en ongecontroleerde bewegin gen (zoals zwabberende be nen) op. In Utrecht kreeg hij een nieuw medicijn (Madopar) en er zouden nog vele andere medicijnen (zoals Parlodel) volgen. Maar de vijf goede ja ren waren voorbij en kwamen (en komen) niet meer terug. Bezig Zegt: „Ik heb goede en slechte dagen. Er zijn tijden dat je niet uit je stoel omhoog kunt komen. Maar ik weiger om bij de pakken te gaan neerzitten. Ondanks dit stem pel op mijn leven probeer ik zoveel mogelijk bezig te zijn. Daarom heb ik niet alleen over ziek zijn geschreven, maar ook over de voetbalwe reld. Ik ben al elf jaar secreta ris van HVV Helmond. Dat is mijn sociale contact en dat moet ik vasthouden. Ik ga naar het veld ook al moet ik me daar vasthouden aan het hek om niet om te vallen." Verklarend: „Laatst stond de deur van de bestuurskamer op een kiertje. Ik wilde hem dicht maken, maar omdat ik weer zo'n oncontroleerbare en overmatige beweging kreeg miste ik de klink en ging met mijn arm door de ruit heen." Roerloos Zegt: „Als ik last heb van overmatige bewegingen ga ik de mensen niet uit de weg. Vaak zoek ik ze dan juist op. Volwassenen begrijpen dat, maar kinderen vinden me dan nerveus en zenuwachtig. Het is hen moeilijk uit te leggen. Ik heb het het meest in mijn benen. Het gevolg ervan is dat ik al lopend draai met mijn kont alsof ik een griet ben." Hij zegt dat het mede een gevolg is van de medicijnen. Maar deze laten staan kan niet, omdat hij dan - zoals hij zegt - een 'roerloos mens' wordt. (Hij 'staat' nog op 500 milligram per dag. Het is het dubbele geweest) „Ik ben er nogal aan ge hecht. Het is als met een (wa terkraan. Zonder medicijn ben ik krampachtig, is de kraan dicht. Met medicijn kan ik bewegen, de kraan is open." DE ZIEKTE van Parkinson of Parkinsonisme uit zich in beven, spierstijfheid en bewegingstraagheid. Het beven, het meest duidelijk voor anderen, kan tweezijdig aanwezig zijn, maar zich ook aan één kant van het lichaam voordoen of aan één been of één arm. Het is niet te onderdrukken en doet zich vaak voor als het betreffende lichaamsdeel in rust is. Het op gang komen bij het lopen is dikwijls vrij moeilijk, maar is men eenmaal aan de wandel dan is het stoppen juist moeilijk. Omdat de spieren niet snel genoeg reageren komt het voor dat men een obstakel niet tijdig genoeg weet te ontwijken. Kleine dingen als het knopen van een stropdas, het opwinden van een horloge, schrijven of strijken zijn moeilijk door de spierstijfheid. De ziekte is een gevolg van een verminderde functie van cellen in de hersenen, waar de chemische stof Dopamine wordt aangemaakt. Parkinsonpatiënten hebben dan ook gebrek aan deze stof. In Nederland bestaat een bloeiende Parkinson Patiënten Vereniging, beter bekend ais 'Papaver'. Tijdens de algemene ledenvergadering die vandaag in Bunnik wordt gehouden zal het boekje 'Mijn leven op Dopa' van Parkinsonpatiënt Tiny Vlemmings uit Helmond het licht zien. Het boekje is te koop in de Helmondse boekhandels en bij Tiny Vlemmings, Zeenaaidpiantsoen 8, 5706 BX Helmond. Het kost, inbegrepen de verzendkosten, f 13,35 over te maken op postrekeningnummer 2691709. Van onze redactie binnenland LEIDEN - De hulpverle ningsorganisatie Foster Pa rents Plan kan beter kappen met de gewoonte om kinde ren in ontwikkelingslanden met hun 'pleegouders' in het westen te laten corresponde ren. Dat kost allemaal veel te veel geld, en bovendien er varen de kinderen het als een last. Dat vinden twee studentes, die aan de Rijks Universiteit Leiden sociolo gie der niet-westerse volke ren studeren, en die in het kader daarvan een onder zoek hebben verricht naar de werkwijze van Foster Parents in Haïti. Volgens de studentes, Mo nique Lagro en Marina Son- neveld, is de briefwisseling tussen pleegouders en pleeg kinderen een verhoudings gewijs te grote kostenfactor, aangezien 15 corresponden ten en 17 vertalers aan die correspondentie een dagtaak hebben. En de maatschappe lijk werkers besteden zoveel tijd aan het aansporen van hun pupillen om te schrijven en het op de hoogte houden van de pleegouders, dat zij nauwelijks toekomen aan het begeleiden van de kinde ren. De onderzoeksters erken nen overigens wel dat de af schaffing van de correspon dentie mogelijk tot gevolg zal hebben dat de animo voor deze vorm van finan ciële adoptie zal afnemen. BRUSSEL (AP) - De gemid delde Europese burger drinkt het liefst thee, zo blijkt uit een onderzoek van de Europese Gemeenschap. De Europese burger drinkt 200 liter thee per jaar. Koffie komt met 170 liter op de tweede plaats, gevolgd door bier, met 90 liter per jaar de favoriete koude drank. Wijn dankt zijn vierde plaats (47 li ter) voornamelijk aan de Fransen en Italianen, die daarvan per hoofd van de be volking respectievelijk 91 en 89 liter voor hun rekening ne men. De gemiddelde Ier drinkt niet meer dan 3 liter wijn per jaar. Van frisdranken wordt in de EG gemiddeld 40 liter per jaar gedronken, van mine raalwater 29 liter en van zwa re alcoholhoudende dranken 6 liter. Het is weer zo ver; de rijtjes duiken op. Wie bewonder je het meestSchijf op: nummer één die, nummer twee zus en als derde kies ik... Het lijkt een oefening, een soort proef- examen voor het kerstrapport met de uitslag op de vraag: Wie is de vrouw of de man van het jaar 1983. Daarop kun je al leen een gefundeerd antwoord geven, als je het hele jaar door je huiswerk goed gemaakt hebt. Als je dus alle kranten en tijdschriften hebt uitgespeld, met zere prik-oogjes alle t.v.- programma's tot en met de sneeuw na het laatste beeld hebt uitgekeken en ook nog eens 365 dagen lang met tran sistorradiootje in je borstzak of walkman op je krullen je da gelijks werk verrichtte. Dan ben je helemaal bij en volledig toegerust, zoals een kind dat bij alle lessen goed oplette en alle studieboeken van buiten leerde. Dan pas weet je wie het afgelopen jaar het meest in het nieuws is geweest, de beste prestaties heeft verricht, meer dan wie ook in de belangstel ling heeft gestaan of wie het in dat ene jaar echt helemaal ge maakt heeft. En dat vinden we allemaal leuk daarnaar te raden wie de uitverkorene zal voorden. Want raadsels, quizzen, spelletjes waarbij je sneller dan je tegen stander het antwoord moet produceren; we zijn er gek op. Daat ouders maar zoeken naar een school voor hun lieve schattige Jantje ofLoesje, waar géén competitiestrijd heerst en waar vooral geen punten wor den gegeven, het zal niet hel pen. We doen het zelf niet an ders. Zitten met duimen en vingers de eigen goeie ant woorden op de t.v.-quiz te tel len. Bewonderen de man of vrouw, die de meeste punten, het meeste geld, de grootste berg prijzen in de wacht weet te slepen. Er is één groot verschil met op school zitten en werken voor goeie punten: we doen het nu vrijwillig. Zijn de vragen te moeilijk, valt er niks te la chen bij de quiz? Een druk op de knop en we zijn weer vrij van school. En waarom zouden we precies volgens de regels één vrouw of man van het jaar kiezen? Wie zegt dat dat zo moet? Iedereen kan er voor zichzelf net zo veel aanwijzen, als 'ie zelf wil. Dat is een inspi rerend en verruimend spel, waarbij je mensen niet boven elkaar als op treedjes van de ladder hoeft te rangschikken, maar ze naast elkaar opstelt, gelijkwaardig en samen één boeiend geheel. In mijn verzameling bijzon dere mensen stop ik voorlopig elk jaar de jong-levende be jaarde Keetje Ruizeveld. Zij is op al die manifestaties en con ferenties, waar het over oude ren. gaat, vertelt daar strijd baar aan jong en oud hoe het niet moet: „We laten ons niet langer achter de geraniums wegstoppen.Ze is nuchter ge noeg om te zien, dat de fouten aan twee kanten zitten: „Onze generatie heeft altijd geleerd overal ja en amen op te zeg gen", en ze gooit de krantewe reld mooi voor de voeten, dat ouderen met al hun overlij densadvertenties waardevolle klanten zijn. Zo'n Keetje hou ik erin. Maar Adèle ook. Dat 'meisje van 50' zoals ze zich noemt, heeft door haar aanpak, haar terugkomst, haar vechten voor succes heel veel verlepte meisjes van 50 nèt dat beslis sende duwtje gegeven om met het goeie been uit de over gangsfase te stappen. De vrouwelijke religieuzen - de zusters dus - sleep ik met la dingen tegelijk m'n '83-groep binnen. Als in een stroomver snelling storten velen van hen zich in de dingen die ons allen in deze tijd zo bezighouden. „Bid maar goed, dan komt alles wel in orde," zei vroeger sus send en pleisters plakkend die heel oude pastoor. De zusters, die in het nu leven, zullen ze ker bidden, maar ze dóen tege lijkertijd. Ze denken en praten mee en werken aan alles, waarmee onrecht teniet kan worden gedaan. Ze trekken mee naar Den Haag, dat ook ja, sommigen eerst een week door het land fietsend, een vredes- tocht. Begin je eigen verzameling waardevolle mensen samen te stellen en je komt niet tot een eind. Die ene wil je er nog bij en die, en daar zit er opeens nog een, die iets zei wat je je leven niet wil vergeten. „Dat kun je niet doen, dat is echt niet goed voor je kind, werd gezegd tegen de jonge vrouw, die met een baby van twee we ken naar de demonstratie in Den Haag wil. Ze ging niet steigeren, werd niet kwaad, probeerde niet uit te leggen hoe ze dat voor elkaar dacht te krijgen. Ze zei alleen:„Mijn kind moet toch de hoop op een nieuwe wereld kunnen voe len." DEN HAAG (ANP) Is het mogelijk om na het leveren van „aper te intellectuele wanprestaties" toch je doctoraalbul in ontvangst te nemen en voortaan als 'goog' of 'loog' door het leven te gaan. Volgens 'Folia Civitatis', het orgaan van de Universiteit van Amsterdam, is dit wel degelijk het geval. Er is, volgens dit blad, binnen de subfaculteit Andragologie van die universiteit name lijk een conflict gaande over de beoordeling van doctoraalscrip ties met als gevolg dat er een bul is uitgereikt aan een student wiens prestaties eerdergenoemde, weinig lovende, kwalificatie meekregen. De Tweede-kamerleden Den Ouden-Dekkers en Dees, beiden van de VVD, hebben minister Deetman schriftelijk om inlich tingen gevraagd. De kneep schijnt 'm te zitten in de opvatting over de aard van de beoordeling: de ene groepering binnen de subfaculteit stelt kwaliteitseisen, een andere groepering is van mening dat de student zelf verantwoordelijkheid moet dragen en zelf moet beslissen of de studiepunten verdiend zijn. Het col lege van beroep voor de examens zou in dit geval de bul niet hebben willen ondertekenen. Toch werd het papiertje uitgereikt om te voorkomen dat naar buiten zou blijken dat er iets grondig mis is met de beoordeling van werkstukken binnen de subfacul teit. In 1977 heeft Van Agt Bestek '81 gepresenteerd en gespro ken over de economie van het genoeg. Naast de gewel dige verworvenheid van so ciale zekerheid voor ieder een is evenwel een tomeloze honger aangekweekt naar materiële goederen. Het be steedbaar inkomen is als maar omhoog gedreven. De waarschuwingen van Van Agt zijn door bepaalde groe pen weggehoond en maat schappelijk onhaalbaar ge maakt. Men is voorbij ge gaan aan het feit, dat al wat er in dit land wordt uitgege ven eerst in een concurren- tie-slag met het buitenland verdiend moet worden. Het bedrijfsleven is schrikba rend afgekalfd en een aan zienlijk aantal investeerders heeft het buitenland opge zocht. Intussen is de jaar lijkse rente-aflossing van de staatsschuld, na onderwijs, de hoogste uitgave-post van het land geworden. De volks-wijsheid, 'Je kunt niet meer uitgeven dan je hebt', is al jaren in de diepvries gezet. Op dit moment zegt de overheid hard en duidelijk: Mensen, doe je ogen open. Onze schuld en schuldenlast moet terug. Lever maande lijks vijf tot tien gulden in. Bedrijfsleven, volgt ook gij deze koers. Meteen worden mensen tot steigeren geprik keld en maakt men plannen het dagelijks leven te ont wrichten. Afschuwelijk Na de crisis van de dertiger ja ren en de armoe van een kerkrat aan het einde van de oorlog, heb ik zien komen: vakantie, de vrije zaterdag, AOW, de weduwe-uitke ring, een uitstekende WW- regeling, de WAO, de bij stand en huursubsidie (Mo gelijk vergeet ik nog wat). Wij hebben het allemaal nog redelijk tot heel goed, ook als het een met tientje min der moet. Je vraagt jezelf bij de stampij die er nu ge maakt wordt af: Hoe lang nog In dit verband is het tekenend, wat er bij het laatste tussen-kabinet ge beurd is. Den Uyl kwam met bezuinigingsvoorstellen en Terlouw wilde de onderne mingen meer lucht geven. Op slag daalde hun aanhang met sprongen. Hieruit moet je wel concluderen: Wie ook verantwoordelij kheid neemt, hij staat meteen in het verdomhoekje. Bij velen is de mentaliteit verziekt. Wie maakt daar een vuist tegen Als je nu op de tele visie ziet, hoe premier Lub bers wordt bejegend, denk je heel triest: Waar gaat dat heen Hebben de ouderen onder ons, in veel moelij kere omstandigheden, een leven lang gewerkt om op korte termijn het land naar de knoppen te zien gaan Breda Willem Wouters NIEMAND heeft bezwaar om in te leveren. Maar als het volk wordt voorgehou den door De Vries en Nij- ADVERTENTIE pels dat zij opkomen voor de sociaal zwakkeren, terwijl de hogere inkomens niet zo veel inleveren als de laagst betaalden en uitkerings trekkers, dan is dat kort en krachtig gezegd: bedrog! Niemand gelooft meer dat over een aantal jaren de werkloosheid daalt. Wij wachten op het verlossende woord van de heren Nijpels en De Vries. Zij moeten de pijn eerlijk verdelen. Daar voor zijn zij gekozen! Oosterhout H. Telchuijs MAG IK eens even enige nuchtere feiten op een rij zetten? 1. De oorzaak van de huidige economische misère: na de opbouwperiode na de oorlog gingen we in de 70'er jaren potverteren. Den Uyl (kabinet '73), die nu zo fel kritiseert, verdubbelde de staatsschuld van 40 naar 80 miljard. Allemaal leuke dingen voor de mensen! Nu moet er drastisch worden ingegrepen omdat anders de sociale zekerheid in gevaar komt en alle uitkeringstrek kers m.n. dreigen de dupe te worden. Pijnlijk maar het moet om ons aller bestwil. 2. De bezuinigingsoperaties van de regering zijn na overleg en debatten in het parlement met meerderheid van stemmen goedgekeurd, zoals het in een democratie behoort. 3. Praktisch ieder een moet inleveren, maar de wijze waarop en de mate waarin zint velen niet en daarom wordt het stakings middel ter hand genomen, op zichzelf een geoorloofd middel. Alleen: als men het hele maatschappelijke be stel plat wil leggen, gaat men m.i. te ver en snijdt men bovendien in eigen vlees. Wie treft men er na melijk mee? Niet de heren Lubbers, Rietkerk c.s. maar de gewone man en vrouw, die er niets aan kunnen doen. Als de staking wat lang gaat duren, zal de scha de ongetwijfeld in de miljoe nen lopen. En wie zal dat be talen? Weer de gewone man en vrouw via belastingver hoging, premieverhoging enz. De stakers betalen dus zelf het gelag. Beseffen ze dat wel? Winnen kunnen ze niet. Want een regering die onder dreiging zou gaan om liggen, is geen knip voor de neus waard. 4. De enige ma nier om uit de moeilijkheden te geraken is overleg en nog eens overleg, hoe langdurig ook. Een andere bruikbare methode kent de democratie niet. Geweld lost niets op. 5. Een Nipo-enquète, onlangs gehouden, wees uit dat de meerderheid van het Neder landse volk van mening is, dat we het nog goed hebben. Meer dan een kwart van de wereldbevolking valt ten prooi aan honger en ellende. Iedere twee seconden sterft een kind van de honger en een kat hier heeft het beter dan een mens ginds. Denken we daar wel eens aan met al ons gemopper? 6. Ik heb de redactie verzocht niet mijn naam onder dit ingezonden stuk te plaatsen. Niet dat ik bang ben voor mijn mening uit te komen, maar ik wil niet het risico lopen dat er bakstenen door mijn ruiten gegooid worden en dat mijn huisgenoten en ikzelf op straat worden aangevallen vanwege deze ontboezemin gen, die menigeen niet wel gevallig zal zijn. Helaas: zover is het gekomen. Over vrije meningsuiting en de mocratie gesproken! Naam en adres van de in zender ter redactie bekend Alle Rabopolisvoorwaarden komen tot stand tn nauw overleg met verzekeringsmaatschappijen. De belangen van de Rabobank-cliënt staan hierbij voorop. In combinatie met een redelijke tariefetelling en een goede service hebt u de garantie voor een betrouwbaar kwaliteitsprodukt: de RABOPOLIS. MOSKOU (RTR) Onder zoekers op het Sowjetrus sische eiland Sachalin heb ben Aziatische grijze wal vissen gesignaleerd die zi sinds de eeuwwisselinj uitgestorven waanden. Da berichtte maandag he persbureau TASS. Een twintigtal dierer werd gezien in de Baai var Piltoen door expeditiele den van het Sowjetrus- sische instituut voor visse rij en oceanografie. De Aziatische grijze walvis en zijn Amerikaan se familielid werden in de vorige eeuw bijna uitge roeid door ongelimiteerde Ext op Van onze rede Dit heeft een woordvoerder van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat maandag middag meegedeeld. Ook don,- derdag mag British Caledo nian één extra retourvlucht tussen Londen Gatwick en Schiphol uitvoeren om passa giers, die in Paramaribo zijn opgestapt, door te vliegen naar hun eindbestemming Amster dam. Volgens de woordvoerder van het ministerie is de toe stemming voor deze twee ex tra vluchten verleend om „hu manitaire redenen". Met na druk stelde de woordvoerder dat deze toestemming alleen geldt gedurende de periode dat Nederland en Engeland con sultaties over de omstreden verbinding Amsterdam - Pa ramaribo via Londen voeren. Zoals bekend worden deze consultaties dinsdag in Den Haag hervat. Volgens de woordvoerder is deze toestem ming zonder precedentwer king. Begin vorige week rezen tussen Nederland en Engeland ernstige verschillen van me ning over het plan van British Caledonian een extra verbin ding met een DC-10 tussen Londen Gatwick en Amster dam uit te voeren, alsmede over de Engelse toestemming Van onze redactie buitenland BONN - De economie van West-Duitsland zal zich ook volgend jaar herstellen, maar het aantal werklozen zal toe nemen en gemiddeld 2,4 mil joen bedragen tegen waar schijnlijk gemiddeld 2,3 mil joen dit jaar. Dit staat in het gezamenlij ke najaarsrapport van de vijf grote Westduitse instituten voor economisch onderzoek. Het reële bruto nationaal pro- dukt zal volgend jaar toene men met twee procent. Dit Dar zal het groeien met één procent. De prijzen stijgen in 1984 met ongeveer drie procent, evenveel ais dit jaar, aldus het rapport. De instituten hebben nogal wat kritiek op het economi- """"IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Van onze redactie buiten Na de eerste stemmentellinge ■«voorspellingen, gebaseerd op i1 van de 26 kantons, tekende zie 'aaldemocratische partij (SPS «lies van enkele van de huidig laar de achteruitgang voor de 'ager dan verwacht. rtiP0k de vier gr°te burgerl vifnniet de SpS de zeven regerin jifen, zullen zich geen noemense "uivingen voordoen. Waarsch '"'■■■UIJIIIIJIIIHillHIHIIIHIIIIIIIinillIHlimilHlH,,!

de Stem | 1983 | | pagina 4