Aanslagen in Beiroet onmogelijk zonder goedvinden van Syrië Vredesbeweging België eindelijk uit schaduw OMHOOG OF OMLAAU UA1 i>LJJr 1 ^0% DE VRAAG. even.i UITBLAZEN NMB BANK DE STEM Gevaarlijke si |Niet verrasser Een dure ledenlijst 1984-1988 Miss Holland geen Miss Binnenhof De donkere Kamer van D. Agenda Wie is wie in Nederland WIM KOCK DINSDAG 25 OKTOBER 1983 ACHTERGROND DINSDAG 25 OKTO Wanneer komt Mateman nu in Cosmopolitan? Haags Hoogstandje Voorzichtig /\J Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,- En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. DE.NMB DENKT METUMEE Gratis! DESTEMCOI Eindelijk krijgt Neder land ook een „Wie is wie", een boek waar in je met je hele hebben en houden komt te staan wanneer je naar het oor deel van de samenstellers tot de vooraanstaande Ne derlanders behoort. Als we nu met z'n veertien miljoe nen naast elkaar gaan staan, staan we allemaal vooraan en zo dik kan het boek niet wor den. Daarom hebben de sa menstellers bepaald dat, van de kop van de stoet gerekend en vooropgesteld dat ieder op zijn plaats loopt (dus geen ereme dailles tussen officieren-met- de-zwaarden s.v.p. en metse laars bij metselaars) de 20.000 eersten in het boek mogen. Twintigduizend vooraan staande Nederlanders. Erg ex clusief lijkt dat niet meer, maar het valt best mee. De kans dat je er met de hele buurt in komt is zelfs uitgesloten wanneer je aan een of andere goudkust woont. Een directeur van een bedrijf mag er wel in, maar dan moet hij over minstens twintig mensen baas mogen spelen. Zijn adjunct of bedrijfsleider mag er pas in wanneer ze kans hebben gezien het personeels bestand op te voeren tot min stens 500 medewerkers. Toch is dit boek niet be doeld als een bijdrage aan de werkgelegenheid. Het is duide lijk de bedoeling een 'biografi sche encyclopaedic' van de Ne derlandse elite te vervaardigen. Het is natuurüjk wel vreemd dat een fabrikantje van worst of een sloper van auto's met 21 personeelsleden er wel in mo gen en het gestudeerde hoofd van de researchafdeling van een 499 werknemers tellende fabriek van electronica niet, maar er moeten nu eenmaal grenzen getrokken worden. Aan elke grens ziet de omge ving er wat rommelig uit. Eerste hand De samenstellers willen dat hun 'Wie is wie in Nederland 1984-1988', zoals ze zelf zeggen, voldoet 'aan de hoogste eisen van betrouwbaarheid'. De ge gevens moeten absoluut juist zijn. Juist daarom willen zij de informatie betrekken uit de eer ste hand, jawel: 'de betrokkene zelf derhalve'. Dit getuigt van een ontroerend vertrouwen in de hogergeplaatste, meer voor aanstaande medemens, een ver trouwen dat Jan met de Pet nu juist gaandeweg aan het verlie zen is. Alleen al de Schwieterts on der ons kunnen hun hart opha len. Als je eenmaal tot de be voorrechte groepen behoort - onder het hoofd DIVERSE tref ik tot mijn vreugde behalve 'personen met algemene be kendheid' en 'leidinggevende Nederlanders in het buiten land' ook 'journalisten' aan - dan kun je over jezelf in feite in dat boek kwijt wat je wilt. Als je het zelf zegt is er volgens de samenstellers geen speld tussen te krijgen. Dat je zelf je eigen mini-bio grafietje moet opgeven (als u het desbetreffende formulier nu nóg niet in huis hebt, dan staat u wat de samenstellers betreft niét ver genoeg vooraan) is niet alleen ter waarborging van de absolute betrouwbaarheid van de vermelde gegevens, maar het komt tevens flink tegemoet aan de samenstellers voor wie het nu eenmaal 'fysiek onmogelijk is om persoonlijk kontakt met u op te nemen'. Wie wel? Wat komt er nu zoal in te staan? Om te beginnen je fami lienaam, je volledige voorna men en eventueel je pseudo niem. Ik zou dus bijvoorbeeld ook kunnen opgeven Jaon Le- vertraon en Mr. Willem Wit voet, pseudoniemen waaronder ik regelmatig in de carnavals- krant publiceer. Verder je ge boorteplaats en -datum, alle scholen, ambachten en onge lukken die je hebt doorlopen, uitgeoefend of veroorzaakt - opleiding en loopbaan dus - en vervolgens functies, lidmaat schappen. commissariaten, pu- blikaties. adressen en telefoon- en telexnummers. Wie mogen er in? Leden van het Koninklijk Huis van zelfsprekend. Zij hoeven hun formuliertje niet zelf in te vul len. Iedereen die zich bevindt op het stuk ladder dat reikt van de staatsecretaris tot de konin gin komt er waarschijnlijk so wieso in, of ze er nu om vragen of niet. Leden van Provinciale Staten mogen er ook in, maar gemeenteraadsleden niet. Wet houders weer wel en de ge meentesecretaris waarachtig ook. Uit de politiek komen de hoofdbestuursleden en de leden der partijraden in aanmerking alsmede de regionale en afde lingsvoorzitters van de partijen. Uit de culturele en sociale sectoren is alles wat leiding geeft welkom, mits de door hen geleide organisaties maar groot zijn. Dus niet de voorzitters van de koninklijke fanfare 'Eikels worden bomen' en het toonkunstkoor „De Nachtega len". Snobisme De onvermijdelijke Cruijff zal de sportsectie wel halen. Want daar mogen naast de lei dinggevenden ook 'bekende sportmensen' staan. De Kneet en Woutje Wagtmans dus zeker ook, evenals de Bolle van Zwol le! Uit de vrije beroepen zijn alleen beoefenaars welkom die personeel hebben. Of de zich assistente noemende telefoon juffrouw van de dorpsarts voor zwaar genoeg geldt om aan de eis van werkgeversschap te vol doen is niet duidelijk. Ik zou zeggen van wel want er staat: „Vrije beroepen (met perso neel)". Onder het hoofd Vereni gingsleven stuiten we op een merkwaardige en tevens ont hullende tegenspraak. De lei ding van een grote overkoepe lende vereniging is welkom, niet de voorzitters van "slechts lokaal' werkende verenigingen. Daarentegen mogen de leiders van de bij charter lokaal wer kende serviceclubs als Rotary, Lions etc. wel in de „Wie is wie". Mijn indruk is dat dit hele 'Wie is wie'-projekt een handig inspelen is op een vorm van snobisme die vrijwel niemand vreemd is. Alle benaderde vooraanstaanden hebben ook 35 gulden korting aangeboden gekregen wanneer ze bij voorin tekening het boek bestellen waarin ze over zichzelf hebben mogen schrijven. Het kost dan maar 175 gulden. Na verschij nen moet er voor de 'Wie is wie' 210 gulden worden neerge teld. Een dure ledenlijst voor zo'n grote club. T5 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln: Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b v Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Gmnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: j 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. BEIROET - Er was een tijd dat de autobom, Libanon's meest anonieme, maar tege lijkertijd meest dodelijke wapen, zo gewoon was en politiek zo weinig gevolgen had dat de buitenwereld het nauwelijks merkte als er weer eens ergens zo'n bom afging, zelfs al liep het aan tal slachtoffers in de tiental len. Technisch gezien was de kamikaze-actie tegen de Amerikaanse mariniers en Franse paratroopers van de multinationale vredesmacht dan ook griezelig gewoon. Ook wat het aantal slachtof fers betreft, was er eigenlijk niets bijzonders aan de hand in dit door geweld geteister de land. Maar gezien de nationali teit van de slachtoffers kan de buitenwereld dit keer niet doen alsof er niets gebeurd is. De verschrikkingen in Li banon hebben wraak geno men op 's werelds onver schilligheid. Achteraf beke ken kan men alleen maar zeggen dat dit bijna wel moest gebeuren. Wat het ge beuren van afgelopen zon dag dubbel gruwelijk maakt, is dat de aanslagen een re- <zP. van éAalst (t.u. <zPeïzisc/ie tapijten ANNO 1859 HOFLEVERANCIER CATHARINASTRAAT 10-14 4811 XH BREDA NEDERLAND TELEFOON 076-13 88 48 gelrechte oorlogsverklaring zijn aan de Westerse troepen in Libanon en alles waar die voor staan, niet alleen hier, maar in het hele Midden- Oosten. De boodschap is de zelfde als die van de auto bom bij de Amerikaanse ambassade in april, zij het dat de gevolgen nu nog gru welijker waren. De aanslag in april, waar bij 60 mensen om het leven kwamen, had tegenstrijdige reacties in de Verenigde Sta ten tot gevolg. Aan de ene kant was er senator Barry Goldwater die de neiging tot isolationisme onder de Ame rikaanse bevolking ver woordde en zei dat „als een stelletje jakhalzen elkaar daar willen afmaken, ik zou maken dat ik wegkwam en hen hun gang zou laten gaan." Tegenover hem stond de leider van de Republikei nen in de Senaat, Howard Baker, die vond dat de Ame rikaanse slagkracht in het Midden-Oosten werd onder mijnd „als een kleine terro ristische groep ons kan beïn vloeden." De dood van meer dan 150 Amerikaanse mariniers stelt president Reagan voor een onmogelijke keus. Ofwel hij moet doorgaan op een weg van uitdaging en confronta tie ofwel hij moet zich in to tale vernedering terugtrek ken. Met zeven dode mari niers kon hij de keus nog voor zich uitschuiven en misschien gaat hij daar nog wel even mee door. Maar hij kan dat niet eeuwig blijven doen, want er zullen meer gruweldaden volgen. Daar zullen de daders van deze bomaanslagen wel voor zor gen. Wie zijn het? Na de bom aanslag bij de Amerikaanse ambassade waren er ver scheidene organisaties die de verantwoordelijkheid opeis ten. Nu is er maar een, een volkomen onbekende orga nisatie die zich 'de beweging van de vrije islamitische re- UITGEPUT en machteloos symboliseert deze Amerikaanse marinier de gevoelens, die ook de Amerikaanse bevolking kent: waarom moet dit allemaal? - fotoap volutie' noemt. Maar wie het ook gedaan heeft, een nog belangrijkere vraag is eigenlijk „wie heeft er voor deel van?" en dat zijn in het Midden-Oosten meestal meerdere partijen. Direct na de aanslag wa ren de meningen van waar nemers verdeeld tussen Sy rië en Israël als de meest waarschijnlijke daders, maar nog dezelfde zondag wees de Amerikaanse minis ter van Defensie een be schuldigende vinger in de richting van Iran. Volgens plaatselijke waarnemers is Syrië echter de meest waar schijnlijke kandidaat want zelfs als er Iraniërs bij be trokken waren - waar schijnlijk via hun bescher melingen in de door Syrië gecontroleerde Beka'a-vallei - zouden zij nooit kunnen optreden zonder goedvinden van Syrië. Er is niets dat erop wijst dat een van de voornaamste Libanese facties voor de aanslagen verantwoordelijk is. Geen van deze facties - zelfs de Druzen niet die door de Amerikanen werden be schoten in de oorlog in het Shoef-gebergte - zien zich zelf als directe vijanden van de Verenigde Staten. Welis waar zijn de Druzen van Sy rië afhankelijk in hun strijd tegen het regime van Ge- mayel, maar hun strijd is er in de eerste plaats op gericht om weer greep te krijgen op hun eigen toekomst. Met dit soort gruweldaden die Liba non veranderen in een arena waarin regionale en interna tionale krachten elkaar naar het leven staan, komt er van die doelstelling zeker niets terecht. Afgaande op hun propa ganda zijn het de Syriërs die er van alle partijen in het Midden-Oosten het meest op zijn gebrand om de multina tionale vredesmacht naar huis te sturen. En het zijn de Syriërs die de afgelopen da gen in een fel retorisch ge vecht waren gewikkeld met de regering-Reagan. In een vraaggesprek vorige week gooide president Reagan de handschoen in de ring door te verklaren dat de Syriërs het 'obstakel' voor vrede in Libanon waren en „dat ze, als ze dat doen in de gedach te dat ze mij moe kunnen maken, van een koude ker mis thuis zullen komen." Het was precies het soort uitdaging dat Assad, die zichzelf tot voorvechter van de Arabische zaak heeft uit geroepen, zou aannemen, „Militaire noch politieke ac tie zal Syrië kunnen tem men", zei hij tijdens een bij eenkomst van de Ba'ath- partij. Achter de Syriërs staan de Russen. Reagan's uitlatingen van vorige week werden hier ge zien als nogal overmoedig. Er is minstens een constante factor in de steeds verande rende en zich steeds verder uitbreidende crisis in Liba non en dat is dat meedogen loze heerschappij van de bom. Als de Amerikanen dat nog niet hadden geleerd na de bomaanslag in april, dan hebben ze het nu wel. Want hoe volmaakt de veiligheids maatregelen technisch ge sproken ook zijn, tegen een fanaat met een halve ton ex plosieven in zijn vrachtwa gen, die het niet erg vindt om zijn eigen leven te offeren, valt helemaal niets te doen. Het is een essentieel feit dat gezien het belang van de Amerikaanse aanwezigheid in Libanon waarschijnlijk dramatische gevolgen gaat krijgen voor het hele Mid den-Oosten. Copyright The Guardian/ De Sten EVEN de ogen uitwrijven. Nee, het staat er toch echt: Minister Neelie Smit-Kroes is Nederlands meest bewon derde vrouw. Volgens het NIPO antwoordt één van de vijf Nederlanders (m/v) spontaan „Neelie, natuur lijk" als gevraagd wordt wie zijnhaar meest bewonderde vrouw is. Maar wat zijn steekproe ven? Je vraagt enkele men sen, die samen een doorsnee van de Nederlandse bevol king moeten zij n, wat ze van dit of dat vinden en verme nigvuldigt hun antwoorden met enkele honderdduizen den: de uitkomst is dan De Mening Van De Nederlan ders. Volgens wetenschap pers wetenschappelijk be wezen, maar in de praktijk is De Mening Van De Neder lander, toch altijd De Me ning Van Andere Nederlan ders. Want hebben ze u ge vraagd wie uw meeste bew onderde vrouw is (hooguit tien Stem-lezers zouden nu „ja" kunnen knikken)? En wie zou dan Neelie Smit- Kroes antwoorden? Eén op de vijf? Oké. De eerste die we vragen is een bejaarde, die net van de ene bushalte naar de andere loopt. „Smit-Kroes, is dat die minister die vindt dat een duurdere strippenkaart best kan, omdat mensen ook wel een eindje kunnen lopen?". De tweede die we aanhou den is een automobilist, die slechts een remweg van ze ventien meter nodig heeft om te stoppen en dan vraagt: „Smit-Kroes, is dat niet de minister die beloofde dat we met de VVD in het kabinet weer harder dan honderd zouden mogen gaan rijden?" De derde is de stu dente die op het zoontje van mevrouw Smit past en vraagt: „Smit-Kroes, is dat niet die minister die per uur evenveel verdient, als ze mij betaalt voor twee lange avonden oppassen?" De vierde die we vragen is een naar school fietsend kind, dat geen 50% korting in de bus meer krijgt, maar te verkleumd is om de vraag te beantwoorden. De vijfde on dervraagde hebben we maar laten zitten, nadat staatsse cretaris Scherpenhuizen, de nooit PTT-baas wordende top-ambtenaar De Man en iedereen bij Eurocontrol de lijn verbrak, nadat telefo nisch de vraag gesteld werd: Is Neelie Smit-Kroes ook üw meest bewonderde vrouw? Kortom, als we willekeu rig vijf Nederlanders om hun mening vragen, hoeven we niet te verwachten dat er precies één bewonderaar van Neelie Smit-Kroes bij zit. In politiek Den Haag ze ker niet. Maar in represen tatieve steekproeven werkt dat anders. Dat is weten schappelijk bewezen. En dan mogen we toch niet twijfe len? „MIJN eerste keus is toch weer Hans van Mierlo. Ik ben bereid de laagste trucs uit te halen om hem zover te krijgen! Hij is domweg de beste man die we heb ben „Maarten Engwirda is een voortreffelijk mens en een uitstekend Kamerlid. Hij kent zijn zaken goed en werkt hard. Maar jammer genoeg gaat er weinig uit straling van hem uit." Suzanne Bischoff, Eerste Kamerlid voor D'66, moet - naast een hele hoop soft-sex - de publiekstrekker zijn van alweer zo'n miezerig blaadje dat wil proberen een deel van de Nederlandse (mannen)markt te verove ren: A'dam. De nulnummers van dat soort uitgaves schij nen hun kopers nu eenmaal een excuus in de vorm van een wat 'zwaarder' verhaal te móeten bieden. En zo we ten we dus dat Bischoff vindt dat Nijpels meer sex- appeal heeft dan Wiegel, en dat ze zelf hoopt ooit nog eens lijsttrekker van D'66 te worden. Dolman in Playboy, Bi schoff in A'dam - wanneer komt Mateman in Cosmopo litan? „Meneer, u bent getuige van een langzaam proces van zelfdoding!" (CDA-dissident Stef Dijk man voor de KRO-radio over de toekomst van „zijn" par tij). „WE willen op geen enkele manier de parlementaire democratie ontwrichten. Maar toch willen we de da mes en heren in politiek Den Haag duidelijk laten voelen dat de mensen in het land het niet langer pikken." De voorzitter van de Haagse afdeling van de ambtenarenbond Abvakabo, B. Westerbeek van Eerten, heeft het „voorrecht" om de acties tegen het kabinetsbe leid direct aan het front te voeren: het Binnenhof. Wat staat er allemaal te gebeuren? De meest ludieke plannen blijven nog even geheim, maar er kan vast een tip van de sluier worden gelicht. Het eerste plan, dat al uitlekte, was om de licht knop van het Binnenhof om te draaien en het parlement om te toveren in de Donkere Kamer van Dolman. De Ka mer heeft echter, net als zie kenhuizen, een nood-centra le, dus dat plan zou niet echt effectief zijn. Maar als het water wordt afgesloten? En geen Kamer lid de handen (in onschuld) kan wassen en de toiletten net zo gaan stinken als de vuilniszak van minister De Koning, die geboycot wordt door de Voorburgse vuilop- halers? En als het gas wordt afgesneden? Gaan Kamerle den dan in winterjas verga deren? Dan denkt de Abvakabo nog aan acties bij de Staats drukkerij: „Als de papieren informatiestroom van de overheid stagneert dan ligt heel het apparaat stil." En acties om het Binnenhof te lefonisch af te sluiten: „We kunnen onze kaderleden op roepen voortdurend de mi nisteries te bellen, zodat de centrales overbelast raken. Ook schijnt het mogelijk te zijn hele delen van het net uit te schakelen door alleen maar stipt te werken." De Haagse Abvakabo heeft dus voldoende midde len om de parlemetariërs te pesten. De meest ludieke ac ties blijven echter nog ge heim, want het moet na tuurlijk wel een verrassing blijven. DE Kamer behandelt deze week na een reeks stemmin gen de begroting van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Dat betekent dat vooral de twee bewindslieden van dat departement, minister Win- semius en staatssecretaris Brokx, een tamelijk druk weekje tegemoet gaan. Door onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Het lijkt er op dat de vredesbeweging in België eindelijk uit de scha duw treedt. Lang heeft zij een ondergeschikte rol ge speeld om de eenvoudige re den dat de politiek er met een wijde boog omheen ging en de televisiemakers geen enkele aanvechting voelden om representanten van de organisatie voor de camera's te halen. Dat de vredesbeweging nu wat meer aan de weg tim mert komt doordat zij voor 23 oktober een grote demon stratie heeft georganiseerd in het hart van Brussel, waaraan de politiek niet he lemaal voorbij kan gaan. Zo riep zelfs de voorzitter van de Belgische liberalen, Guy Verhofstadt, uit dat er geen sprake mag zijn van een ne gatieve houding van de libe ralen tovde vredesbewe ging. „Het doel moet echter zijn dat er gestreefd wordt naar gelijktijdige en weder zijdse ontwapening." De organisatoren van de vredesdemonstratie gaan echter voorzichtig iets ver der. Zij eisen van de deelne mers dat zij achter minstens een van de acht voorge schreven slogans staan en zij gaan er van uit dat er geen andere, oneigenlijke kreten in de vredesstoet zul len opdoemen. De acht slo gans zijn: geen nieuwe atoomwapens in België, noch in enig ander Europees land; neen aan Pershing Cruise en Neutronenbom; ontmanteling van de SS 20; ontmanteling van alle be staande kernwapens; voor een kernwapen vrij Europa; zelfstandige en actieve vre despolitiek van België; VS en SU: bevries de bewape ningswegloop; vrede door en voor ontwikkeling. Een andere oorzaak dat de vredesbeweging plotseling veel meër aandacht kreeg was een folder, die door de Belgische regering op grote schaal, zelfs op de scholen, verspreid werd. De folder verdedigt zeer sterk de Na- vo-defensiepolitiek en schaart zich volledig achter het 'dubbelbesluit', waarbij tot plaatsing van 572 Euro raketten wordt overgegaan als de onderhandelingen in Genève geen resultaat ople veren. De socialistische fractie leider Tobback viel ogen blikkelijk de folder aan, sprak van misleiding en in doctrinatie en opende daar mee een discussie in de me dia, die tot dusver in België op dit gebied zijn weerga 1 niet kent. Plotseling werd aan de Mient-Jan Faber van België, André Bogaert, een aandacht besteed die hij zelf niet voor mogelijk had ge houden. De televisie, die keurig aan de leiband loopt van de regering, heeft tot dusver echter nog geen aan leiding gevonden om een discussie over het aspect van vrede en veiligheid te orga niseren. Bogaert is vandaar voor de meeste Belgen nog steeds een naam zonder ge zicht. ADVERTENTIE /"ill/ïT A in TAAT DT TTTTT 841% —7 Kapitaalmarkt- Renterekening. Rentepercentage maand november. Als tl vóór 1 november zo'n rekening opent, ontvangt u gratis een echte zilveren Juliana guldett uit de vijftiger jaren. DEN BOSCH - Hel is eco nomisch veel voordelige om kort voor de dienste een kerkgebouw snel op t warmen dan te probere een kerkgebouw op rede lijke temparatuur te hou den gedurende de hel week. Metingen en onderzoe hebben uitgewezen, dat he minder brandstof kost or 'de aanwarmtijd' zo kor mogelijk te houden. We moet in dat geval de ver warmingsinstallatie (sooi en capaciteit ervan) goe gekozen worden. Bij extre me kou (min. 10 graden moet een opwarmtijd van uur voldoende zijn. BINNENLAND Verduistering DE rijkspolitie te Amsterdai heeft de administratieve amt tenaar W.C.S. aangehouden o verdenking ten nadele van c dienst openbare werken va: de gemeente Amsterdam ee bedrag van ongeveer 300.00 gulden te hebben verduisterd. Ontslagen BIJ het StRadboudzieken huis in Nijmegen zullen vol gend jaar vrijwel zeker 85 ge dwongen ontslagen valler Van de nu nog van 115 forma tieplaatsen mogen er, zo blijk uit financiële berekeningen nog maar 30 overblijven. Banen VOLGENS de MHP, vakcen trale van hoger personeel hangt het van de werkgever: af of de werknemers bereic zijn tot geheel of gedeeltelij 1 afzien van de prijscompensa tie of tot loonsverlaging. Dt werkgevers moeten een eerste aanzet te geven tot het schep pen van arbeidsplaatsen. Overvallen ONGEVEER twintig bezoe kers van een café in Rotter dam zijn zondagnacht hel slachtoffer geworden van een gewapende roofoverval. Drie gemaskerde mannen bedreig den de bezoekers met vuurwa pens en dwongen hen hun geld af te geven. IDE SPANNING in het Midden-O lavond van een wanhopige pogi I verzoening tot stand te brengi Ivan onduidelijke moslem-origii I Amerikaanse en Franse vredesr Izijn ruim 200 doden te betreur Iverder is de nu al drie jaar dur Iweer in alle hevigheid ontbrand laanvoer vanuit de Perzische go Jafgesneden. Op verscheidene p I nario's voorbereid voor acties, lolieramp escaleert tot een derde Deze gevaarlijke situatie is te v Jde krachten in de Arabische we I invloed hebben ingeboet. De on Iten worden nu bepaald door de [doelbewust aansturen op chaos I tionale vredesmacht rond Beirof I Daarom zullen de laffe aanslage Idoor nog meer terreurdaden wor |r t dit vooruitzicht zal de pi rankrijk zich steeds sterker gas Ineid van hun land bij Libanon. IV I macht onder die druk zou wore reddeloos ten prooi aan de destr maal een burgeroorlog veroorza; ■JE honderdduizenden, die het t Jreerd hebben voor de vrede en widerdduizenden die dit kornet eten nu (al) dat hun beroep op ermogendheden in Moskou gee J^J^'Unie is begonnen met de an meuwe raketten in Oost-Dui woord °P de vernieuwing van !™ddellange afstand eind dit i =n Italië. 7rP^ Russen hebben al eerder g< «>uden nemen als de Pershing- n worden. Verrassend is hun Iwat hf 00k mee te kennen, dat q lit- i bereft kunnen worden a feLi al duidelijk toen Moskou nm'en,waarmee president Reag r?sakkoord kierbreed open pro e Russische aankondiging mi L'J?un Psychologische oorlog dat ?«,e mening in de westers* mest"Eur°Pa onder de druk bi l°i? het NAVO-dubbelbesluit 5i itkomende presidentsverkiez Hera l van al dat rakettengeklett* Linnen zijn. Omdat de burc fan h i lnformeren, weten zij da Ion kernwapens voor de midd L ™aar in het Kremlin is begq I rw®nsen ror|d die ervaring hel =konH9ens is het opmerkelijk, d boij,,™ 9emaakt door het ministei ekë leiding, wie trekt er nu in edBrd IS dat de Russen veel bunnen1 vredesbewegingen, fich m e9r'jPen dat delen van Luhhe er bedreigd voelen door c |resiriIS.dan do<?r de raketten v Maar Reagan? Eerlijk gezet iervn^eeZI'n wel bereid om te vi fcnRte onden te verdedigen c fet rii1?0® za<erdag door stipthe F orde I van FNV-voorzitter Kok psldinf roepen. Want die vrijhe ye goed van de westerse der I

de Stem | 1983 | | pagina 2