Terug naar de Gouden Eeuw van Dixhoorn 'Geen papieren tijger politierapport GINA ZEELAND 3 I DINSDAG 25 OKTOBER 1983 VAN ZEELAND iel as van Gent TRUIEN VESTEN BROEKEN L. de Vos winnaar vogelexpo Nieuw-Namen Robijn kampioen HSV De Zeekrab d'Oranje- bloem Sluis voert nieuw stuk op markten OOSTBURG - De uitspraak van de kanton rechter a.s. donderdag zal moeten uitmaken of de gebruiks-verordening voor tweede wonin gen in de gemeente Oostburg een wezenlijk middel is om de leefbaarheid in de kleine ker nen weer op peil te brengen, of dat het slechts gaat om een 'papieren tijger'. Boete Plaatselijk nieuws Oostburg Hoofdplaat IJzendijke Schoondijke Terneuzen Stichting wil Zeeuws VOC-schip herbouwen Zelfmedelijden Gangmaker Japan T20 PAGINA ZEELAND 4 jEDE - In de Groedese- tjes is ingebroken in een t-frites- en viskraam van leer E. uit Groede. Er it voor ongeveer 300 gul- aan goederen vermist. Via raam aan de achterzijde t men zich toegang ver ft. ris - Op de kruising Kaai Walplein verleende een ruck, bestuurd door R. B. Sluis, geen voorrang aan personenauto, bestuurd C. D. uit Brussel. oolraad - De Schoolraad in ?1 vergadert op donderdag november in het stadhuis, jonnen wordt om 20.00 uur. proken wordt over het be- ig per leerling dat in 1984 pchikbaar wordt gesteld en ;r het opheffen van de ge- enschappelij ke schoolraad m. het optreden van de Me- ;eggenschapsraden. jek ndwerkgroep - Dinsdag 25 ober houdt de Stichting Azijn voor Ouderen een 'koop van handwerken, ge- akt door de Hoekse bejaar- De verkoop vindt plaats het voormalige gemeente- is en duurt van 14.00 tot 00 uur. De opbrengst van de rkoop komt ten goede aan bejaarden. arting - Buurtvereniging it-Albert hield een punten- irting in het gelijknamige urthuis aan de Van Mil- aat. Uitslag: 1. De Wit, 2. ertens, 3. mevrouw Van urzen, 4. Vermast, 5. Tim- rman. De volgende kaar- g is zondag 20 november. (ADVERTENTIE) Nieuw voor Êeeuwsch Vlaanderen Kappa Sport alléén bij: NOORDSTRAAT 23 TERNEUZEN Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - De vo gelvereniging de Nachte gaal uit Nieuw-Namen hield afgelopen weekend voor de 29e maal haar ten toonstelling in het gemeen schapscentrum de Kautur. De belangstelling was groot. De keurmeesters C. van Unen, G. van der Meijden, F. van de Berg en M. Broekhoven, hadden han den vol werk de prijswin naars te bepalen. De hoog ste onderscheiding, het bondskruis van de Neder landse Bond voor Vogel liefhebbers, werd uitge reikt aan de heer L. de Vos voor zijn parkieten. De districtsvoorzitter de heer J. van de Walle, reikte de prijzen uit. Voor het komende jaar wil het bestuur van vogel vereniging de Nachtegaal iets extra's doen, daar de vereniging dan voor de dertigste maal de organi satie op zich neemt van de vogelshow. Het bestuur gaat zich hierover beraden. De uitslag is als volgt: alge meen kampioen e.k. H. Tnie- lens, algemeen kampioen o*- W Goosens, kampioen aeruj e k H. Thielens, kampioen stam e.k. G. Christiaera hoofdgroep d. 3 e.k. W. Goos ens, hoofdgroep o.k. H. Seri hoofdgroep 4 plus 12 plus 1 e.k. W. Goosens, hoofdgroep e k G. Christiaens, hoofdgroep 7, e.k. J. Marin, hoofdgroep». E. van de Branden, hoofdgroep 12, H. Serie, hoofdgroep 15 P«£ 16, e.k. W. Goosens. hoofdgroep 17' e.k. A. Herrewegh, bof1" groep 21 e.k. H. Thielens. hoofdgroep 24 e.k. L Y,,k' hoofdgroep 24 o.k. J. de Hoec hoofdgroep 25 e.k. L. de V hoofdgroep 25 o.k. F. RfuruA hoofdgroep 26 en 27 o.k. Weemaes, eerste prijs stam e. H. Serie, beker De Vos J. ifg rin. Bovendien werden er bondsmedailles uitgereikt a de volgende personen: Boonman, G. Christiaens, Zaman, F. Reunus, L. de en J. Marin. de uitslag van beste 5 vogels was als volg1^' J. Marin (449 punten), 2. Goosens (449 punten), 3. w. Ridder (449 punten), 4. H.T» lens (448 punten), 5. G. Chr tiaens (447 punten). Rechter test geldigheid verordening Van onze correspondent BRESKENS - Het clubkam pioenschap van de hengel sportvereniging De Zeekrab uit Breskens is behaald door Jan Robijn. Met een puntento taal van 3254 wist deze Bres- siaander, die al drie jaar actief vist bij De Zeekrab, ruim 600 punten voor te blijven op de als tweede geëindigde Ad Adam. Laatstgenoemde heeft een reputatie opgebouwd om steeds net naast het kam pioenschap te grijpen. Vlak voor de laatste club wedstrijd, die een van de spannendste van de laatste ja ren was, waren er drie kans hebbers: Tonnie van Muiken (koploper), Jan Robijn en Ad Adam. Het prachtige weer en het heldere water zorgden er voor dat er verrassend genoeg veel vis werd gevangen en zo doende werd het eindklasse ment door elkaar geschud. De wisseltrofee voor de meest behaalde punten in een wedstrijd was ook voor Jan Robijn. Het kampioenschap voor de jeugd was voor M. de Maillie, met een fraaie tweede plaats voor J. Haak. Eindstand: clubkampioen: J. :jljn 3254 punten, 2. A. Adam 3. T. van Muiken 2602, 4. P. Ocké 2287, 5. F. Bakker 2239, 6. F. van de Weegen 2235, 7. J. de Lijser 2175, 8. A. von Hout 2057, 9. E. Blaakman 1974, 10. A. de Dauwe 1919 punten. Klassement junioren: 1. M. de Maillie 1667,2. J. Haak 937, 3. P. Geernaert 881 punten. Na af loop werden de kampioensbeker en ie medailles uitgereikt in café Het Zonneke. Hierna volgde er een ge zellige feestavond. Van onze correspondent I SLUIS - Voor de na- laarsuitvoering heeft de Sluise rederijkerskamer d'Oranjebloem het to neelstuk 'Het meisje met het leeuwenjong' in stu die genomen. Dit spel in drie bedrij ven werd geschreven door Hans Nesna. De re gie berust bij de heer P. Bruggeman. De rederijkers zijn half september met de repeti ties begonnen. De gene rale repetitie wordt zoals gebruikelijk gehouden in het bejaardenoord Ro- zenoord te Sluis. Vrijdag 18 november is de pre mière in het gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje te Sluis. Daarna wordt 'Het meisje met het leeuwen- jong' nog opgevoerd in De Uitkomst te Breskens, het dorpshuis d'Ouwe Schoöle te Retranche- ment en het bejaardente huis Coensdike te Aar denburg. I SJsterdam - In bintje 35- K5® kwamen 5 contracten tot Iff voor levering april tegen f I j-ÏPf1,100 kg. De stemming was Ihi„ °°r bintje 50 mm werden IT mntracten verhandeld voor le- I to /'4apn' h'l een PriJs van f 72,00 I'as kai ^>er 100 De stemming ■SARDAM - Consumptie- lómf PPe'en, ios verladen af be- LJI. in guldens per 100 kg, excl. Wei bintje 35-50 mm 29,00- Motje 50 mm ppwaarts 50,00- lta"8&voor frites), bintje 35-55 hm "3-37,00, eigenheimers 35 Ito °Pwaarts in zakken 80,00- W kand bintje 35-50 mm 26,00- l' 1 oint)e 50 mm opwaarts 47,00- export bintje 45 mm op- '«s m zakken 47,00-47,50. voer- „„fPpelen 8,00-11,00, stemming Van een onzer verslaggevers Tijdens de komende zitting van het Oostburgse kantongerecht moet voor de eerste maal een overtre der van de gebruiks-verordening vóórkomen en zal uit de opgelegde strafmaat moeten blijken of het zin vol is de verordening te handhaven. „Want", zo liet burgemees ter C. Spijkerboer van Oost- burg gisteren desgevraagd weten, „als de strafrechter niet van plan is de verorde ning te sanctioneren, dan heeft het voor ons weinig zin om er mee door te gaan. Van een af- schrikeffect zal dan niet of nauwelijks sprake zijn". De gebruiks-verordening is ingesteld om te verhinderen dat woningen in de bebouwde kom van de Oostburgse dor pen als vakantiehuis worden verkocht. Ze mogen enkel voor permanente bewoning worden doorverkocht, waarbij onder 'permanent' wordt verstaan dat de nieuwe eigenaar min stens 180 nachten per jaar in het huis doorbrengt. Eén en ander is bedoeld om te voorko men dat vooral de dorpen langs de kust volslagen on leefbaar worden, als gevolg van de omstandigheid dat het merendeel der woningen al leen nog maar in de vakanties zou worden bewoond. De grote moeilijkheid is echter dat de gemeente moet BURGEMEESTER C. Spij kerboer: .papieren tijger. bewijzen dat een bepaalde wo ning minder dan 180 dagen per jaar wordt bewoond. En dat blijkt - speciaal in het zomer seizoen - een zeer moeilijke opgave. Daarbij komt dat di verse bezitters van vakantie huizen zich bij de gemeente Oostburg als nieuwe inwoner hebben laten inschrijven. Ook in deze gevallen moet de ge meente bewijzen dat het om een 'valse' inschrijving gaat. Inmiddels is uit een tweetal uitspraken van de Raad van State gebleken dat de ge- bruiksverordening in ieder geval juridisch bindend is. Twee kopers, die in beroep gingen tegen de door de ge meente opgelegde bepalingen, kregen nul op het request. De politie heeft nu, na overleg met de gemeente, proces-ver baal opgemaakt tegen een overtreder en deze zaak dient donderdag voor het Oostburg se kantongerecht. „Hoewel we met de officier van justitie duidelijke afspra ken hebben gemaakt over de te eisen boete, is het natuurlijk maar de vraag of de rechter bereid is die eis te volgen", al dus burgemeester Spijkerboer. „Het gaat ons er om dat de boete zodanig hoog uitvalt dat daardoor anderen worden af geschrikt om de verordening aan hun laars te lappen". Ook is het de bedoeling dat mensen die veroordeeld zijn op zeer korte termijn opnieuw worden gecontroleerd en voor een nog hogere boete zullen worden voorgedragen, wanneer mocht blijken dat ze nog steeds in overtreding zijn. Spijkerboer: „En daar draait het bij ons om. Als de rechter bereid is mee te wer ken en politie en officier van justitie voor een snelle contro le en een eventuele nieuwe vervolging zorg dragen, dan kunnen we met de gebruiks- verordening blijven werken. Zo niet, dan hebben we inder daad een 'papieren tijger' ge baard en zal er niets anders opzitten dan ons beleid te her zien". dit koor ook een kerstconcert in de Ned. Hervormde Kerk. De Schelde - Aan de zevende clubwedstrijd van de hen gelsportvereniging De Schelde werd deelgenomen door 28 visser, waaronder zeven junioren. Er was spra ke van een goede vangst. Uitslag: 1. P. Ocké, 2. G. Pie- laet, 3. mevrouw Von Hout, 4. J. Pielaet, 5. W. de Maillie. De prijzen worden uitgereikt vrijdag 28 oktober om 20.00 uur in Het Wapen van Zee land. Tevens zullen op deze avond de kampioenen be kend gemaakt worden van het seizoen 1983. Handwerkshow - Zaterdag wordt tussen 13 en 20.30 uur in het IJzendijkse bejaardente huis Huize Emmaus een hand- werktentoonstelling gehou den. Het handwerk, dat is ver vaardigd door de bewoners van het tehuis, zal na afloop bij opbod worden verkocht. Tijdens de tentoonstelling kan men ook terecht voor een kop koffie met een wafel. Kamerkoor - Het Zeeuws- Vlaams Kamerkoor onder lei ding van F. van Raad zal za terdag tijdens de avonddienst (aanvang 19 uur) in de RK- kerk te IJzendijke diverse lie deren ten gehore brengen. Za terdag 17 december verzorgt Vrouwen voor Vrede - De werkgroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen van Vrouwen voor Vrede houdt vandaag een bijeenkomst in vrouwencafé Lotje. Deze bijeenkomst be gint vanmorgen om 9.00 uur en niet, zoals vorige week in deze krant stond vermeld, om 21.00 uur. Kaartavond - De voetbalvere niging Oostburg houdt vrijdag een kaartavond in de kantine op het plaatselijke sportcom plex. Behalve leden en dona teurs kunnen ook de suppor ters een kaartje komen leggen. Aan bod komen onder meer bieden en jokeren. Aanvang 20 uur. Alleenstaanden - Zaterdag 29 oktober houdt de groep alleen staanden weer een gezellige avond in zaal Wijffels. Op het programma staan een verlo ting en een bingo, terwijl De Apollo's voor de muziek zor gen. Iedereen is welkom en de avond begint om acht uur. KVO - Het Katholiek Vrou wengilde Terneuzen houdt donderdag 27 oktober een bij eenkomst in de Triniteitskerk te Terneuzen. De Hulsterse bioloog G. Sponselee houdt er een inleiding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Door Paul de Schipper DE GEEST van de Gouden Eeuw moet vaardig worden over ons. Bouw een nieuw heden op de goeie dingen uit het verleden. Hoe mooi pas sen die gedachten in de Lub- bers-filosofie over het on dernemen. Er is een toeneménde be langstelling voor het wel- vaartswonder van de Repu bliek in de zeventiende eeuw. Veronica begon een serie over het Hollands Mi rakel, de AVRO zendt Sho- gun uit en in Zeeland wordt de bouw van een VOC-gal- joen voorbereid. Aandacht voor de Gouden Eeuw-revi val; van stress naar scheur buik. In die tijd opereerde van uit het kleine Nederland de Verenigde Oostindische Compagnie. Het was 's we relds eerste multinational. In een land van krap 2 mil joen inwoners telde de Com pagnie in haar beste jaren 30.000 werknemers. Neder land voerde oorlog tegen Spanje. Nederland dreef handel en Nederland tim merde, tegen de verdruk king in. Handelssteden als Amsterdam, Hoorn, Enkhui zen en Middelburg becon curreerden elkaar bij het le ven. Tot Johan van Oldebarn- veldt het zover kreeg dat de kooplieden met elkaar aan tafel gingen zitten. Dat was in 1602, het oprichtingsjaar van de VOC. Amsterdam kreeg acht stemmen in het VOC-bestuur, ook wel be kend als de Heeren Zeven tien. Middelburg kreeg er vier ei) de andere steden elk eén. De Zeeuwen toonden zich bij de onderhandelin gen het minste coöperatief. Ook later zouden ze regel matig dwarsliggen. De VOC liet schepen bouwen en stuurde expedities uit om nieuwe handelswegen te zoeken. In Middelburg liep in 1650 het galjoen Prins Willem van stapel.Het was gebouwd in opdracht van de Middelburgse Kamer van de VOC. Het statige VOC-huis bestaat nog. „We gaan in dit land ka pot aan zelfmedelijden. Met z'n allen een schip timme ren, daar los je niets mee op, mar je onderneemt wel wat. Het heeft meer dan alleen een symbolische betekenis". Met die woorden schetst Piet Roskam uit het Wal- cherse Meliskerke het ini tiatief om om zo'n statig an tiek galjoen na te bouwen. De bedelbrieven zijn de deur al uit. De stichting 'Zeilend VOC-schip' is ook een aan delen-actie gestart. Deze ac tiviteiten moeten in septem ber 1984 een bedrag van 100.000 gulden hebben opge bracht. Uiteindelijk is een kapitaal van 8 miljoen no dig. Het betreft de kosten van de vijftig meter lange romp, de tuigage en de verdere uit rusting. Als bouwplaats is voorlopig gekozen voor het 'Zeehonden wer£j e' ,een hoekje van de oude Vissers haven van Vlissingen. „Een prima plek, want je hebt er de Boulevard als tribune. Het wordt een toeristische attractie van de eerste orde". Roskamp en zijn neo- VOC-ers zijn zeer enthou siast. Eén van hen, Geert Bos, houdt zich al bezig met het tekenen van een bestek van de Prins Willem. Een de eerste doelen van de stich ting 'Zeilend VOC-schip' is het maken van een reis naar Bantam, de zeventiende eeuwse handelspost waar de Nederlandse kooplieden de eerste contacten legden met het Verre Oosten. Eén van de grote gangma kers achter de handelsexp edities van destijds was de Middelburgse koopman Bal- thasar de Moucheron. Hij fi nancierde mede de reizen naar Nova Zembla. De his torische Bantam-reis, onder leiding van Cornells de Houtman, was daarentegen een stiekeme onderneming van Amsterdamse kooplie den. De heren vreesden na melijk concurrentie vanuit Zeeland en rustten in het ge niep een kleine vloot uit. De reis naar Bantam liep uit op een dramatische tocht. De vier schepen kampten met navigatieproblemen, de scheurbuik sloeg toe en er deden zich onderlinge con flicten voor. Uiteindelijk keerden slechts 89 van de 249 bemanningsleden terug. Tekenend is de thuis komst van de Hollandia. Het schip ankerde op 11 augus tus 1597 voor Petten, maar de bemanning was niet meer in staat het anker op te ha len. De basis voor de VOC echter was gelegd. Het zou de eerste naamloze vennoot schap ter wereld worden, een super NV die handel dreef, slaven transporteerde, complete oorlogen voerde en er niet voor terugschrok or dinaire zeeroverij te bedrij ven. Denk maar aan de veel- bezongen Piet Hein en z'n zilvervloot. In het jaar 1600 maakten Mahou en De Cordes met 5 schepen een reis naar Japan via de tot dan toe geheime route van Straat Magelhaes. De Hollanders hielden nogal huis langs de Chileense kust en kregen Spaanse schepen achter hun broek. Uiteinde lijk zou slechts eén schip op de Japanse kust landen: de in Rotterdam gebouwde Er asmus. Het galjoen kwam terecht in de baai van Naga saki. De geromantiseerde ver sie van het gebeuren hebben we op televisie kunnen zien in de eerste aflevering van James Clavell's Shogun. In Japan bevonden zich al Por tugezen, maar die werden er na de komst van de Hollan ders al gauw uitgeknikkerd. Onze voorvaderen fungeer den als contact tussen het geïsoleerde Japan en de rest van de wereld. Zo calvinis tisch als ze waren, ze aanba den op hun knieeën de Ja panse keizer om hun lucra tieve handel te kunnen be houden. Omwille van de smeer likt de kat de kande- leer, ook toen al. ZO ziet het VOC-schip er op een oude gravure uit Roskam noemt de op komst van de VOC een on voorstelbaar fenomeen: „Zo'n bedrijf in zo'n klein pestlandje, daar kunnen we nu nog wat leren, ook al ging het niet altijd even netjes". Hij doelt daarmee op de on derlinge verhoudingen tus sen de kooplieden en op hun ronselpraktijken om perso neel te werven. De VOC in troduceerde de gastarbeider in Nederland. Vijftig pro cent van de bemanningen was van buitenlandse af komst: Noren, Zweden, Duitsers en Fransen. Ter il lustratie; de stuurman van de Erasmus was een Engels man. De Verenigde Oostindi sche Compagnie blies de Ne derlandse economie nieuw leven in. Jan de Witt kon van de winsten de dure En gelse handelsoorlogen fi nancieren. Een deel van het VOC-rendement eindigde op de zeebodem. De Engelsman Rex Cowan haalde onlangs nog een klein fortuin uit het Vlie gend Hert voor de kust van Walcheren. Dezelfde schat graver ontdekte enkele ja ren geleden ook het wrak van het VOC-schip Hollan dia bij de Scilly-eilanden en in de wateren rond IJsland wordt momenteel gezocht naar het Wapen van Am sterdam. Het zijn allemaal restan ten van een roemrijke histo rie, een verleden waar je in beroerde tijden graag naar terugkijkt. Een menselijk trekje,dat zeker. De onder nemende Zeeuwen willen met hun VOC-schip dat stukje geschiedenis laten herleven. Als het aan hun ligt zeilt er binnen een paar jaar zo'n statige driemaster de Westerschelde op, lave rend tussen veerboten en ronkende koopvaarders.

de Stem | 1983 | | pagina 13