Heroïne rode draad bij reeks inbraken 24 DAGEN BINNENVAAR TT ANKER RAMT SLUISDEUR E Zeeland kan aanleg nieuwe wegen niet zelf betalen I Stem 24 DAGEN ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 yf Binnenkort verschijnt: DE KRANT IN BEDRIJF Peptone studio Nieuwe piano's 50% korting J. van Urk elstraf voor traatrovers Weekenddienst Genoeg geld voor onderhoud Stuurgroep Oosterschelde sluit deur voor vliegas CORDON VERDACHTEN VOOR RECHTBANK EXTRA BANEN Werkweek van 32 uur voor nieuwkomers bij provincie DE STEM „de 4in1 krant /Ie Mode "N -55^2 ec^e VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 vice en de 10 chade van miljoenen an Kreekraksluizen unicatiedeskundige Joan Hemels jrend boek over de dagbladpers in ïtigste eeuw. Aanleiding voor deze jbileum van de vereniging De Ne- ers, de organisatie van krantenuit- aar bestaat. in de historie van een bedrijfstak: >chiedenis in optima forma. Hemels ningen die het leven van kranten e invloeden van maatschappelijke 3 dagbladpers. en dagbladen een geestelijk goed, rden zij als commercieel produkt sn boeiend spanningsveld, over de aarvan Hemels opmerkelijke feiten en stonden sommige kranten in politiek ideaal en dat weer gaf hun its in een web van maatschappelij- g met de overheid zorgde voor is: de economische politiek van de onvermijdelijk te maken met de en grenzen van het vrije woord, andere media: dagbladen hebben an nieuwe communicatiemiddelen inctie gekregen, een verandering van de bedrijfstak niet heeft aan- 2t PTT, met de adverteerders, de an de eigen organisatie en de ver- lurnalistieke groeperingen. en aan de orde in deze omvangrij- jntend gedocumenteerd en ge/Uu- at de rol van het dagbladwezen in bestel van Nederland toelicht. formaat 18x25 cm, ca. 200 afbeel- i stevige band. De winkelprijs van 50. ant worden in de gelegenheid go* stellen tegen de speciale voorinte- luisbezorgd >d gebruik maken? Maak dan vóór over op: Postrek. 1114111 of op 47 t.n.v. De Stem, met vermelding: wordt u dan bij verschijnen, medio 3rd ere kosten thuisbezorgd. De uwse- :erdag Voor orkestbanden, de" 20.00 mo's en loonpersingen Tel. 01683-2823 Klassepiano's met 10.iaa' volledige garantie. sinds 1898. Westersing®) 42, Rotterdam, 01 363500. vlees- entse- schrij- 5.-. Pasfo- vacht. Axel- uzen. De gehavende sluisdeur Van een onzer verslaggevers REIMERSWAAL - De oostelijke sluisdeur van het Kreekrak- sluizencomplex in het Schelde-Rij nkanaal bij Reimerswaal is donderdagavond to tal-loss geraakt. De 2845 ton metende birf- nenvaarttanker Oranje 12 ramde de deur op het moment dat de bakboordsluis buiten werking was. Het scheepvaartverkeer was daarop met signaallichten attent gemaakt. Bij de aanva ring raakte niemand gewond. Wel klapte de stuurhut van de tanker zeventig graden naar voren. Een uitvoerige inspectie leerde gisteren dat de 175 ton zware sluisdeur van 24 meter breed en 14 meter hoog door een nieuwe moet worden ver vangen. Bovenin is de deur ge scheurd, de loopbrug hangt uit het lood, terwijl loopwielen en de aandrukconstructie zijn ontwricht. Het herstel neemt inclusief de voorbereidingen zeker vier weken in beslag. De kosten worden geschat op twee tot drie miljoen gulden. Het scheepvaartverkeer tussen Rotterdam en Antwerpen zal naar verwachting vrijwel geen hinder van de reparatie ondervinden. De westelijke sluiskolk en een deel van de gehavende oostelijke sluis kan nog voor schuttingen wordt gebruikt. De aanvaring gebeurde donderdagavond omstreeks tien over elf. De 40-jarige schipper M. W. uit Neuss in Duitsland was met eej» lege nafta-tanker, die nog niet was ontgast, op weg naar Antwer- De Oranje 12 met omgevouwen stuurhut pen. Hij voer op de radar en had uit marifooncontacten op gemaakt dat hij de lege bak boordsluis kon binnenvaren. Vandaar dat het schip een flinke vaart (15 km per uur) had. Op ongeveer 300 meter van de sluis nam de schipper de navigatie 'met de ogen over', aldus een woordvoerder van de RP te Water uit Rilland- Bath. Toen hij zag dat de sluis voor hem dicht was, trachtte hij af te remmen. Dat mislukte en de binnenvaartanker klap te bovenop de sluisdeur, die bovenaan scheurde. De klap was zo hevig dat de mannen in het 200 meter verderop gele gen sluisgebouw de grond on der hun voeten voelden trillen. Hoewel de kajuit uit zijn hydraulische voegen werd ge tild, slaagde de schipper er on danks de blauwe plekken en de schrammen in, om de schuit op zijn motor enige meters te rug aan de steiger te laten zakken. Op het moment van de de aanvaring waren vijf be manningsleden aan boord, van wie er drie in de kooi lagen. Volgens een zegsman van de RP te water is er sprake van een vorm van beroepsblind heid bij de schipper. „Er wordt tegenwoordig veel op radar genavigeerd, terwijl dat eigenlijk maar een hulpmiddel is. Op zo'n radarscherm kun je ook niet zien of de sluisdeur omhoog staat", aldus de poli tieman, die zegt dat de schip per ervaren was en de nodige rusttijden in acht had geno men. Banden Hoe de schipper tot de con clusie kon komen dat de bak boordsluis voor hem gereed lag, blijft een raadsel. De man verstond volledig Hollands en uit de banden met gesprekken van de controletoren is vol gens de politie niets af te lei den dat wijst op een instructie. - FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER „Er is niet gebleken dat hem door de toren een sluis is aan gewezen", aldus de politie woordvoerder. Wellicht heeft de schipper onderlinge marifoongesprek- ken van hem tegemoetkomen de schepen foutief geïnterpre teerd. Waarschijnlijk wordt hem straks een overtreding van art. 4 van het vaarregele- ment ten laste gelegd. Vrij vertaald houdt dat in dat hij niet goed uit zijn doppen heeft gekeken en daarmee de voor schriften voor goed zeeman schap heeft overtreden. De scheepvaartinspectie gaf de schipper gisteren toestem ming om met een sleepboot naar een tank-cleaning in Antwerpen af te reizen. Dat is nog niet gebeurd omdat eerst aan Rijkswaterstaat een borg van 2,5 miljoen betaald moest worden. Daarvoor moet de re derij Amstelland, een dochter van Braunkohle uit Wesseling in West-Duitsland, zorg dra gen. 'uw een onzer verslaggevers DDELBURG - De Middel de rechtbank heeft giste- twee jeugdige Terneuze- ten wegens straatroof ver- rdeeld tot respectievelijk te maanden en één maand vangenisstraf. De 18-jarige I. S. werd ver beeld tot vier maanden cel aftrek van voorarrest, sarvan twee voorwaardelijk it twee jaar proeftijd en on- toezichtstelling van het ?erdes Heils. Zijn evenoude bgenoot A. G. kreeg vier aanden met aftrek, waarvan ie voorwaardelijk met twee !r Proeftijd, De officier van justitie had in elk van hen zes maan- gevangenis, waarvan twee wwaardelijk met twee jaar Wftijd gevorderd. redactionele zaken kunt u Wekeinde contact opnemen Hein van der Helm, 01170- "0'B-9-g. 01153-1534. ZUIDWEST NEDERLAND 'Horen Jfneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- l6rs°P pagina 2. «factie Nm?Zen: Re'n V3n der m(editie-chef), Jan Jan- i chef). Frank Dey, "e Schipper, Cor de Coto), Ton Koomen J- Hulst: Eugène Ver aten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Gostburg: Co Meertens. ""'«Punten COsterzande: mevr. Neve, 250 str. 4i 01148- J'ertentie-expl. !ur Zeeland: C. Prive 01150-95839. Me- MIDDELBURG - Zonder dat geld van elders wordt aangetrokken (gedacht wordt aan rijksfondsen voor infrastructurele wer ken) kunnen vastgestelde plannen van de provincie Zeeland voor aanleg en verbetering van wegen niet volgens schema wor den uitgevoerd. Daar staat tegenover dat voldoende geld is vrijge maakt om een groot deel van de onderhoudsachter- stand in te lopen en 'een goede stap te zetten op weg naar een gezond wegen net'. Dat melden gedeputeer de staten in een toelichting op het urgentieschema 1983 voor de secundaire wegen. Tot 1990 is jaarlijks gemid deld 6,75 miljoen gulden beschikbaar voor onder houd en 6 miljoen voor de aanleg Van nieuwe wegen en wegverbeteringen. Op het urgentieschema komen 24 projecten voor, waarvan 2 in Zeeuwsch Vlaanderen: vervanging van het fietspad Terhole- De Kraay en vervanging van het fietspad IJzendij- ke-Isabellasluis. Deze twee werken komen voor in ca tegorie II, wat inhoudt dat er geen geld is om ze in de eerstkomende vier jaar te realiseren, of er zouden be langrijke werkzaamheden, waartoe al verplichtingen zijn aangegaan, in de tijd moeten worden uitge smeerd. Die werkzaamheden be treffen wegen over de Oes- terdam en de Philipsdam, benevens enkele projecten op Walcheren, aanleg van de fietsroute Kapelle- Kloetinge, het aanbrengen van een asfaltlaag op de rondweg 's Gravenpolder en het aanbrengen van een asfaltlaag op het nieuwe stukje van de S7 bij Goes. Aangenomen dat de op heffing van de Wet Uitke ring Wegen in 1985 (nog) niet door kan gaan kan de provincie Zeeland tot 1990 in 33 miljoen gulden rijks- geld (gemiddeld 4,7 miljoen per jaar) doorsluizen naar de tertiaire wegen (veelal in beheer bij gemeenten). Daarvan is 8 miljoen nodig voor realisering van nog niet uitgevoerde werken uit het urgentieschema 1981. Op het nieuwe urgentie schema, dat door de pro vincie slechts als richtlijn voor de toekenning van subsidies geldt, komen voor het eerst ook de ver betering van een aantal traverses (doorgaande we gen in bebouwde kommen) voor. Het gaat om de tra verses Zaamslag (urgen tienummer 2), Haamstede (7), Spui (14), Grijpskerke (15), Vogelwaarde (17, al gerealiseerd), Meliskerke (20) en Terhofstede in Sluis (23). Andere werken in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben betrekking op de Koolstraat Hulst (3, al ge realiseerd), aanleg van een fietspad Hengstdijk-Stop peldijk (8), aanleg van een fietspad Phillippine-Hoek (9), de weg Zaamslag-Axel (10), de weg Drieschou- wen-rijksgrens in Axel (11) en de weg Retranchement- Oude Tol (22). Verwacht wordt dat al deze projecten nog in de tachtiger jaren te realiseren zijn. Of dat ook werkelijk gebeurt hangt vooral af van de houding van de betrokken wegbe- heerders. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De stuur groep Oosterschelde heeft de deur dichtgeslagen voor de mogelijke opslag van poeder koolvliegas in de bouwput Schaar van de stormvloedke ring. Dat blijkt uit een ant woord van gedeputeerde sta ten op vragen van het PvdA- statenlid H. Venekamp. De Deltadienst van Rijks waterstaat bracht de opslag van vliegas binnen een pro jectgroep van de stuurgroep ter sprake. Maar het dagelijks bestuur van de stuurgroep heeft inmiddels besloten om daar niet op in te gaan. Men vindt dat met de opslag van vliegas onvoldoende zou wor den ingespeeld op het bijzon dere karakter van de plaats waar de bouwput ligt. Zoals gemeld hebben rijk, provincie, waterschappen en gemeenten zich onlangs via een 'heren afspraak', voorlopig voor twee jaar, aan het beleid van de stuurgroep gebonden. Gedeputeerde staten beves tigen dat ze niet op de hoogte waren van een studie naar de mogelijkheid om vliegas in de bouwput op te slaan. Dat baarde eerder al opzien omdat de Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij, waarvan de provincie hoofdeigenaar is, bij de studie betrokken was. Zoals bekend zoekt de PZEM samen met andere elektriciteitsbe drijven naar opslag- en afzet mogelijkheden voor het mi lieu-onvriendelijke vliegas, dat straks na de overschake ling van de PZEM op kolen- stook in grote hoeveelheden vrij komt. Volgens g.s. is in de voort- gangs- en evaluatierapportage 1982 van de stuurgroep Oos terschelde geen melding van de studie gemaakt omdat de de studie pas in januari van dit jaar gereed was. MIDDELBURG - Ze vormden gisteren een soort cor don voor de Middelburgse rechtbank, de tien verdach ten, variërend in leeftijd van twintig tot dertig jaar. Rechtbankpresident mr. G. Nomes was de officier van justitie, mr. Y. van Kuijck, dankbaar dat hij zich in zijn tenlasteleggingen tot slechts enkele delicten had beperkt. Verslaving aan heroïne liep als een rode draad door de lange reeks inbraken, diefstal len en heling waarvoor de jon gelui zich moesten verant woorden. De 25-jarige F. K. uit Goes had vorig jaar oktober inge broken in de Laboratorium- school en daar o.a. een casset terecorder, een weegschaal, rekenmachines en geld gesto len. Op 18 maart van dit jaar drong hij een kledingzaak aan de Lange Kerkstraat in Goes binnen en roofde daar voor 12.000, aan kleding. Op 17 ok tober stal hij voor 10.000,- aan sieraden uit een winkel aan de Grote Markt in Goes. Bovendien werd in zijn bezit een hoeveelheid heroïne aan getroffen. De officier vorderde tegen hem zes maanden ge vangenis met aftrek van voor arrest. De 29-jarige A. v.d. V. uit Kloetinge brak in oktober vo rig jaar in in een apotheek aan de Grote Markt in Goes. De buit bestond uit medicijnen ter waarde van 1700,-. Verder was hij medeplichtig aan in braken in Goes, Oosterland en Kortgene. De eis tegen hem luidde twee maanden gevan genis waarvan een voorwaar delijk met een jaar proeftijd. Tegen de 30-jarige M. T. uit Goes, die met de vorige ver dachten had meegedaan, werd zes maanden gevangenis met aftrek van voorarrest gevor derd. De 20-jarige M. L. uit Goes hoorde wegens medeplichtig heid aan diverse inbraken twee maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Tegen de 23-jarige J. B. uit Hansweert, wiens aandeel in enkele inbraken minder groot werd geacht, werd een maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd en een geldboete van 500 gulden gevorderd. Wegens heling van gestolen goederen eiste de officier te gen de 24-jarige J. W., de 23- jarige J. M., de 25-jarige M. de B., de 30-jarige P. V., allen uit Goes, een geldboete van 500 gulden. De 20-jarige J. de B. uit Kloetinge en de 24-jarige W. V. uit Goes waren vorig jaar het kantoor van de Provincia le Zeeuwse Courant aan de Grote Markt in Goes binnen gedrongen. Met een valse sleu tel slaagden ze er in een muurkluis te openen en maak ten zij zich meester van de zich daarin bevindende 7.900,-. V. had bovendien in gebroken in het kantoor van de Provinciale Waterstaat in Goes. Tegen De B. eiste de of ficier een maand gevangenis voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een jaar proeftijd. De eis tegen V. luid de een maand gevangenis met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal in deze zaken op 4 november uitspraak doen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur gaat bij het eigen apparaat een 32-urige werkweek invoeren voor nieuwkomers op de arbeids markt. Men verwacht dat 30 procent van de vacatures door deze nieuwkomers kan wor den opgevuld. Waar tot nu toe vier nieuwkomers voor een volledige werkweek werden aangenomen, kunnen nu vijf mensen voor 32 uur aan de Gedeputeerde staten hebben dit voornemen kenbaar ge maakt aan de statencommissie voor bestuurszaken. Met de nieuwe regeling volgt het pro vinciebestuur de rijksover- heid. Provinciale ambtenaren die in deeltijd werken krijgen in het vervolg geen studiever lof meer. Dat levert een bespa ring op van ongeveer 80.000 gulden per jaar. Daar staat een gunstiger studiekosten vergoeding voor deeltijdwer kenden tegenover. Die kost de provincie naar schatting 70.000 gulden extra per jaar. SU ONTBIJT Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-i-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. I Naam: Adres: I Postcode I Woonplaats: BKZORG MIJ DE STEM I VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 9.40 (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. ^800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 15