CDA offert andersdenkenden op aan vaag eenheidsideaal 'Dutchbatt wordt gewijzigd in Dutchcoy' Hoe maak ie van een een even UITBLAZEN Winterkost en frisdrank Tekorten arme landen zijn te financieren CDA en V Lubbers: c met baan Sociale premies vastgesteld DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 ACHTERGROND Breuk met CNV niet uitgesloten Tribune Bedanken Onverteerbaar Jammer Nederlands Unifilbataljon vandaag thuis Opleiding van de onderwijzer schiet tekort Aanpak m Bank voor Internationale Betalingen Onvrijwillig Groei Kredieten pQNDERDAG 20 OK ALS PRINS HEI We hebben gisteren weer hutspot gege ten (peeenstamp dus). Met haché en een flinke lik scherpe Engelse mosterd. Dat is voor ons zoveel als een sein van mijn vrouw dat wat haar betreft de zomer fini is en de winterregels van kracht wor den. De winterorde stelt tegen woordig niet veel meer voor. Lang geleden betekende het de wollen borstrok, de lange Jae ger-onderbroek, een extra de ken en de regelmatige gang naar het koude kolenhok om de kit te vullen. Nu is het nog slechts een kwestie van de thermostaat op 20 graden zetten en anti-vries in het koelwater van de auto gooien. Jaeger heeft het overi-' gens overleefd. Ik heb er nu een sportjasje van. Alleen in de altijd seizoen- gevoelige keuken wordt de win ter nog ouderwets gevierd. Ten minste bij ons. Likkebaardend slaan we de voortekenen gade. Er worden spliterwten ingesla gen. Uit Limburg arriveert 'via via' de winterprei die je goed kunt houden door hem gewoon weer in de tuin uit te planten. In de garage rusten winterwor telen (ook uit Limburg) in een kistje met zwarte, enigszins vochtige aarde. Het is een privilege van mijn vrouw niet te hoeven uit leggen waarom ze uitgerekend op 18 oktober het wintersei zoen van 1983 heeft geopend. De snertprimeur wordt elk jaar op 3 november aangeboden. Daar is een reden voor die we kennen. Het is een soort tradi tie geworden. Het is de verjaar dag van onze oudste zoon en snert was vroeger steevast zijn hartewens als we vroegen wat hij op zijn verjaardag wilde eten. Wat het nu precies is dat mijn vrouw de winter doet af kondigen weten we dus niet en we vragen er ook niet naar. We zijn al blij genoeg met de eerste winterschotel. Dat is het voor deel van de resolute weigering van mijn vrouw om winterkost op te dienen buiten wat zij als 'het seizoen' beschouwt. WIM KOCK T5PAGlNfl Winterkost ontstond ooit onder de dictatuur van de seizoenen. Een soort noodrantsoenen - ge droogd, gezouten of in 't vat, geweckt of op zuur - om de on vruchtbare winter mee door te komen. Eeuwenlang is er door ontelbare vrouwen aan gedok terd om van deze primitieve kost iets smakelijks te maken en nu het niet meer hoeft, nu er zelfs in de donkerste weken van de winter verse groenten, sla en zelfs aardbeien te krijgen zijn, eten we af en toe 'ouderwetse' winterkost omdat we het dood eenvoudig lekker vinden. Maar ook nog steeds alleen als het winter is. Cola-oorlog Hoewel ik persoonlijk bij de capucijners met uien, spek en pikante gehaktballetjes liever een glas bokbier heb dan cola of seven-up, hebben de limona defabrikanten bij het scheiden van de zomer toch mijn aan dacht weten te vangen. In het glaasje fris is weer een storm opgestoken. „In geen enkel land buiten het Amerikaanse continent is de concurrentie zo hevig als in Nederland", laat een van de betrokken partijen, de Nederlandse bottelier van Pepsi Cola weten. Er is weer een ware slag om het marktaandeel ontbrand. De promotors van Pepsi Cola heb ben inmiddels - wereldwijd - al zo'n 14 miljoen mensen onder worpen aan de Pepsi-proef. Dat is echter op zich niet nieuw. Pepsi vecht al veertig jaar tegen het blijkbaar niet weg te branden imago van een namaak-Cola te zijn. Nieuw element is wel de in- troduktie van Like-Free, een cafeïnevrije cola die blijkbaar voldoende is aangeslagen om zowel Coca Cola als Pepsi Cola te dwingen óók cafeïnevrije co la's te .gaan maken.. Binnenkort verschijnen die ook in de Ne derlandse 'supermarkt. Het spreekt vanzelf dat-gigant num mer drie op de frisdranken- markt - 7-UP - met stilletjes aan de kant kan staan toekij ken. Elke fles al of niet cafeïne vrije cola die over de toonbank gaat had immers een fles 7-UP kunnen zijn. Proevers Seven-Up Nederland gaat nu de consumenten in een cam pagne bezweren dat er in 7-UP eigenlijk helemaal niets zit. Dus in elk geval ook geen caffeïne of kunstmatige smaakstoffen zoals, blijkens een onderzoek, bijna 70 procent van de consu menten denkt. Misschien wilt u als geboeid kijker naar de Pepsi-proef op de tv (probeert u ook altijd te raden wat er onder de koker te voorschijn zal komen: een Pep- si- of misschien toch een keer een Cocafles?) weten wat de 14 miljoen proevers ervan vonden. Ik zal het u vertellen: 8 120.000 proevers vonden Pepsi het lekkerst en 'slechts' 5 880 000 gaven de voorkeur aan Coca Cola. De cijfers zijn natuurlijk afgerond en - ook dat moet u weten - ze zijn af komstig van Pepsi zelf. Ik heb ze niet gecontroleerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië Erwtensoep Ik kan bij hoog en bij laag - en nïllir 'waarheid - beweren dat we vroeger bij de marine zelfs op het tropische Curasao elke maandag snert aten en da' die daar in de hitte even lekkei smaakte als hartje winter in tochtig Den Helder, zij laat zich niet vermurwen: 'snert is winterkost'. Die periodieke onthouding van minstens een half jaar prikkelt bij ons na tuurlijk de goesting. Al in sep tember beginnen we te henge len: "t Is kil buiten, echt weer voor erwtensoep'. Het werkt niet. Chili-con-carne, dat wil nog wel eens lukken. Dat is met z'n Mexicaanse achtergrond en rode pepers onvermijdelijk een grensgeval. Ik ben met die culinaire wintertraditie best tevreden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie, drs. J.H.M Brader Hoofdredactie. L. Lei|endekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuws1raat9 ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910 Abonnementen: 20,49 per maand, 61,15 per kwartaal of J 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573, Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738 Door Pieter-Jan Dekkers HET lijkt er op dat het CDA nog sneller van z'n 'bloedgroepen' wordt verlost, dan de partijbon zen hadden gehoopt. Na het vertrek van anti-re volutionairen als prof. Goudswaard, Boersma en oud-CNV-voorzitter Jan van Eibergen en het 'buiten gevecht stellen' van dwarsliggers als Schol ten en Dijkman, komt het CDA intern in rustiger vaarwater. Tenminste, dat hopen de partijbonzen. Want echt rustig zal het voorlopig niet worden. Zowel Scholten als Dijkman weigeren uit de CDA-fractie te treden en zullen dus op gezette tijden in de Tweede Kamer een van de partijlijn afwijkend stanpunt verdedigen, ook al brengt dat met zich mee dat opnieuw tegen eigen CDA- moties en voor die van de oppositie zal worden ge stemd. Bovendien zitten er in die fractie nog enkele anti's van de 'oude' stempel, links door de bocht gevlogen parle mentariërs, die bij herhaling hebben geprobeerd het CDA in een andere richting te stuwen. Mannen als Faber, Couprie, Beinema en De Kwaadsteniet hebben zich dan wel neergelegd bij de partijdiscipline, maar ze blijven proberen het CDA in een andere richting te du wen. (Dissidente loyalisten uit de vorige regeerperiode als Van Houwelingen en Hans de Boer zijn naar het kabinet gepromoveerd of burgemeester gemaakt). Mr. Ruppert..uiterst kritisch... - foto'anp Daarbij komt dat op de tribune enkele niet meer po litiek actieve CDA'ers zitten, die op gezette tijden hun stem verheffen, als het CDA huns inziens weer wat te ver naar rechts doorschiet. Zo was het deze week niet al leen 'oud-onderkoning' (oud-voorzitter van de Raad van State) Ruppert, die zich uiterst kritisch over de koers van het CDA uitliet, maar ook oud-minister van Bin nenlandse Zaken De Gaay Fortman, die zeer verontrust is over de sociale koers, die het CDA vaart. Beide van huis uit anti revolutionairen vragen zich bezorgd af of de christelijke politiek bij het CDA nog wel aan bod komt. De partij loopt volgens hen te vaak aan de leiband van de VVD. Ruppert gaat zelfs zo ver te verzuchten, dat hij zich so ciaal-economisch tegen woordig meer thuisvoelt bij de splinter Evangelische Volkspartij. Alleen de 'ge vaarlijk' standpunten van die partij op het terrein van vrede en veligheid verhin deren, dat Ruppert - mede- 'maker' van het kabinet- Den Uyl - uit het CDA stapt. Het bedanken van oud- CNV-voorzitter Jan van Eibergen als lid van het CDA moet de partijleiding extra aan het denken zetten. Oude voormannen als Rup pert en De Gaay Fortman mogen dan nog veel invloed hebben in het CDA, in de po litieke praktijk van alle dag weegt de mening van zitten de Kamerleden en CDA-be- stuursleden nu eenmaal zwaarder. Maar de stap van Van Eibergen zal zeker niet hele maal zonder gevolgen zijn. De kans is groot dat meerde re CNV'ers het nu wel voor gezien houden en de partij zullen verlaten. De huidige CNV-voorzitter Harm van der Meulen zal die stap niet zo snel doen, maar andere bestuurders van de christe lijke vakbond zitten niet zo aan de partij gebakken. Met het inslaan van de richting die Lubbers en de VVD het CDA zo nadrukke lijk voorhouden, dreigt het CDA zich volledig te ver vreemden van de enige grote maatschappelijke organisa tie van werknemers, die het tot de achterban mag reke nen: het CNV. Slechts twee Kamerleden hebben nu nog het vertrouwen van de christelijke vakbeweging: Schol ten en Dijkman. En die Mr. De Gaay Fort man... zeer veront rust... -foto anp zijn nu net door de leiding van de fractie uitgeran geerd, op een zijspoor gezet. Hun invloed binnen de frac tie is minimaal, hun invloed op de politiek van het kabi net nihil. Voor veel CNV'ers is dat onverteerbaar, omdat beide Kamerleden opkomen voor zaken, waar ook het CNV voor staat (rechtvaardiger verdeling van de lasten, te rugdringen van de kernwa pens). Zowel Scholten als Dijkman zeggen zich te ba seren op het CDA-progra» en daarom zullen ze Kamerzetel dan ook niet on geven. Ze zeggen gekozen* zijn op dat program en ujt eindelij ke slechts 'verat® woording' schuldig zijri degenen die hen hebben se kozen, de CDA-kiezers dus Als de leiding van he CDA er in slaagt ook 4 voorstellen van een werk groep - één partij, één n® ning en géén afwijkend» drag van partijleden - aaj vaard te krijgen, wordt he CDA een grauwe partij rechterzijde in plaats vané middenpartij, die het tot® toe is geweest, mt linker- 9 rechtervleugels. Nu word het CDA een partij zondei lastige horzels, die bij tijde, wijle het geweten van CD.t politici aanspreken. Dat is jammer. Want echte christen-democrati sche partij zou even plun form moeten zijn als de ker- kelijke achterban, waar® het kiezers recruteert. He monddood maken vat CDA'ers, die van de officg partijlijn afwijken (en dj meestal doen op basis vat hetzelfde program als waar. op de partijbonzen die offi ciële lijn vaststellen), wekl op z'n minst de indruk dal die leiders via machtspoh tiek handelen nu al de sa, menwerking met de Wt voor lange tijd willen pro longeren. Waarmee de lood-o® oud-ijzer filosofie wordt verlaten. Wat op zich de d®j delijkheid in de politiek wel bevorderd, maar een aantal CDA'ers politie! dakloos maakt. En dat alk maal vanwege een vaag eenheidsideaal. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Na ruim vier jaar Dutchbatt, de aanduiding van het Ne derlandse Unifilbataljon-^ in Zuid-Libanon, moet de compagnie van 150 man, die na 19 oktober haar plaats in Zuid-Libanon gaat innemen, de naam Dutchcoy gaan dragen. Op het Unifilhoofdkwar- tier in Nakoera in Zuid-Li banon, wil men de nieuwe compagnie aanduiden met „Dutch-Stay-Behind-For- ce", de Nederlandse achter- blijfmacht, maar die aan duiding is fout en moet niet gebruikt worden. Brigade-generaal A.G. Gilissen (51) uit het Gelderse Dieren, de sous-chef opera ties van de landmachtstaf, zei dit bij aankomst afgelo pen weekeinde op Schiphol na een werkbezoek aan het Nederlandse bataljon in Zuid-Libanon. Tijdens dat bezoek zijn de laatste puntjes op de i gezet om ver vanging van het bataljon door een compagnie van 150 man zo soepel mogelijk te laten verlopen. Als vandaag de hoofdmacht van zeshon derd man naar Nederland vertrekt, blijft de Charlie- compagnie ter grootte van 150 man achter. Het gebied van de Char- lie-compagnie, ongeveer een kwart van het huidige Dutchbatt-gebied, wordt het werkterrein van de nieuwe compagnie, die wat Neder land betreft daar nog eens zqs maandgn.tenyiénste van tde^Unifi]Lmag--WijVen. Het gebied grenst in het zuiden aan het Hadat-gebied en volgt in het westen een paar kilbmeter de kustlijn, alhoe wel het niet aan zee grenst, omdat de Israelies de strook aan zee hebben ingenomen. De posten die de Neder landers verlaten hebben, zijn overgenomen door de Ieren en de Fidji's. Vanmor gen, 20 oktober, gaan de manschappen met vracht wagens naar Nakoera, waar bussen klaar staan die hen naar het vliegveld Ben Goe- rion bij Tel Aviv brengen. Daar staan dan twee DC-10 verkeersvliegtuigen gereed die hen naar Amsterdam brengen. Naast de 150 man van de Charlie-compagnie blijven er nog tientallen manschap pen achter om de verhuizing van materieel naar Neder land te regelen. Tussen 20 en 28 oktober worden via de haven van Haifa 36 inzetba re voertuigen naar Neder land verscheept en ongeveer veertig containers met an der materieel. De voertuigen bestaan onder meer. uit pantserwagens, kraanwa gens en andere speciale voertuigen. De 150 man van de Char- Voertuigen 'Via Haifa verscheept archieffoto de stem lie-compagnie worden ver vangen door 150 Unifillers die tussen 10 en 17 november hun plaats innemen. Op 10 november wisselt ongeveer een groep van honderd man en op 17 november de reste rende vijftig manschappen. Op het Unifil-hoofdkwar- tier in Nakoera wordt het huidige aandeel van twintig Nederlandse militairen te ruggebracht tot tien. De hoogste Nederlandse mili tair op het Unifil-hoofd- kwartier wordt overste T.H. Aalfs (47). De rotatie van de laatste 150 manschappen vindt in dien mogelijk plaats via Beiroet. Tenslotte verlenen we hulp aan Libanon en dan moet je ook als het even kan via dat land aankomen en vertrekken, aldus brigade generaal Gilissen. Dat de zeshonderd mannen donder dag via Israël weggaan, komt omdat de groep nogal groot is. De nieuwe Unifil-com- pagnie krijgt de beschikking over ongeveer zesentwintig lichte voertuigen die door de VN worden verstrekt. De manschappen zullen slechts licht bewapend zijn met het FN-pistool, de Uzi-pistool mitrailleur, het FAL-semi- automatisch geweer en de MAG-mitrailleur. Ook be schikken ze over het Karl- Gustav anti-tankwapen. Binnen het nieuwe com pagnie-gebied worden zo veel mogelijk dezelfde pos ten gehandhaafd die er nu ook zijn, inclusief de boven- posten. „Maar tezamen met het Unifil-hoofdkwartier Nakoera moet bezien wor den in hoeverre dit haalbaar is", aldus brigade-generaal Gilissen. De bovenposten, kleine posten die zich in het Hadat- gebied bevinden en daar door nogal afgelegen zijn, leveren geen problemen meer op. In dat gebied be vinden zich geen Hadat-mi- lities meer. Die zitten nu veel noordelijker en rond de stad Tyrus. Hij wijst er daarnaast op, dat sinds het bekend is dat Nederland uit Zuid-Libanon wilde ver trekken, er vrijwel geen meldingen zijn geweest van 'onaangenaam' optreden van Israelies. Alleen de uitvoering van dat streven blijkt aanmer kelijk moeilijker te zijn. Want de onderwijzer of on derwijzeres die moet zorgen dat dat mooie begrip we reldoriëntatie inhoud krijgt, blijkt er vaak niet goed voor te zijn opgeleid voor deze mondiale, opvoedende taak. En dus blijft het behelpen. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat werd verricht door dr. H. Tillema, een on derwijskundige die aan de Rijksuniversiteit Utrecht promoveerde op het proef schrift „Leerkrachten als ontwerpers". Tillema onder zocht - en dat is voor het eerst - zowel de opleiding aan de pedagogische akade- mies op dit punt als de in vloed van die opleiding op de manier van lesgeven. En dat is het aardige, hij maak te ook nog een handleiding voor de lesgevenden. Wereldoriëntatie staat sinds 1975 op het lespro gramma van de pedagogi sche akademies. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Want de aanpak van dit vak is zo verschillend dat de les- resultaten van de afgestu deerden sterk uiteen blijken te lopen. De handleiding die Tillema schreef, zou daarin enige verbetering kunnen brengen, omdat in ieder ge- .val bereikt wordt datjjë aanpak wat uniformer Wordt. Tilletna is zelf noigal terughoudend in zijn aanbe velingen, maar zijn handlei ding is zeer wel bruikbaar om onderwijzers in spe te trainen. Dat is tenminste gebleken uit een proef die hijzelf heeft genomen. Toen Tillema klaar was met zijn onder zoek en zijn handleiding had geschreven, probeerde hij die uit op 130 leerkrachten. Kern van die handleiding is om te proberen samenhang aan te brengen in de ver schillende vakken die met wereldoriëntatie te maken hebben. Alle leerkrachten die de handleiding gebruikten om te „trainen", waren daar en thousiast over. Alleen de uitwerking bleek verschil- lend. Voor een deel van de 130 leerkrachten leverde de training positieve resultaten op, maar een ander deel wil de te strak vasthouden aan de handleiding, waardoor de uitwerking niet voldoende opleverde. Wel positief was, dat de meeste proefkonijnen na de training veel kriti-1 scher stonden tegenover het lesmateriaal. Voor de leerlingen was het resultaat over het alge meen positief. Uit de toetsen bleek dat zij de verbanden in de leerstof veel beter gin gen begrijpen dan in de het onderwij s-oude-stijl. En daarom was het uiteindelijk begonnen. Want samenhang tussen vakken is ook een kenmerk van het onderwijs na de lagere school en er is dus alle reden om de leerlin gen daarop al tijdens de ba sisschool op voor te berei den. Wanneer leerlingen niet zo gevormd worden dat ze de grotere verbanden le ren zien hebben ze daar la ter veel last van. Eerst op de middelbare school en daar na in het hoger onderwijs. De onderwijzers en on derwijzeressen die volgens de handleiding van Tillema aan het werk gingen, moes ten aanvankelijk veel meer tijd steken in de voorberei ding van hun lessen. Be droeg die aanvankelijk drie kwartier, via de methode Tillema kostte een les voor- 1 bereiden anderhalf uur. Maar dat gold alleen voor de eerste drie maanden „wer ken volgens het boekje". Toen men eenmaal gewend was aan de handleiding nam de voorbereidingstijd voor de lessen weer aanzienlijk af. De conclusie is dat het re sultaat van de methode Til lema over het algemeen ge nomen positief is, zowel voor lesgevenden als leerlingen. Op kleine schaal is men er inmiddels mee begonnen in het basisonderwijs en de pe dagogische akademies, maar gezien de resultaten zou er aan de nieuwe lesmethodiek best op grote schaal aan dacht mogen worden be steed. Door onze redactie buitenland HET ziet ernaar uit dat de tekorten, die dit jaar zullen ontstaan op de lopende rekening van de betalingsbalans van de ontwikkelingslan den, kunnen worden ge financierd met bankle ningen. Dit zegt de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in haar verslag over het tweede kwartaal van dit jaar, dat deze week is gepubliceerd. De BIB, een overkoepe lende organisatie van de westerse centrale banken, was in haar vorige kwar taalverslag veel somberder over de mogelijkheden tot financiering omdat zich een sterk dalende lijn afte kende in de kredietverle ning van de banken aan de Derde Wereld. In het eerste kwartaal werd aan de ontwikke lingslanden zonder olie slechts 1,6 miljard dollar uitgeleend, maar in het tweede kwartaal is dat weer toegenomen tot 4,2 miljard dollar. Het laatst genoemde bedrag is altijd nog aanzienlijk kleiner dan de dertien miljard dol lar in het tweede kwartaal van 1982. Het gezamenlijke tekort op de lopende rekening van de ontwikkelingslan den zonder olie zal dit j aar volgens de BIB uitkomen op ongeveer vijftig miljard dollar. Voor de financie ring daarvan zal om streeks twintig miljard dollar aan nieuwe bankle ningen nodig zijn. Dat be drag zal er volgens de bank wel komen als de opleving van de kredietverlening in het tweede kwartaal gedu rende de rest van het jaar voortduurt en als er weer „onvrijwillige leningen" aan landen met grote pro blemen worden verstrekt. Met die „onvrijwillige leningen" worden leningen bedoeld die handelsbanken onder druk van regeringen en centrale banken ver strekken als onderdeel van mede door het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) gefinancierde red dingsprogramma's voor landen met ernstige finan ciële problemen. Mexico en Brazilië kregen in het eer ste kwartaal voor drie mil jard dollar aan zulke le ningen. Om de financiële proble men van de Derde Wereld ook na 1983 enigszins in de hand te kunnen houden zal volgens de BIB aan een aantal voorwaarden moe ten worden voldaan. De landen met de grootste problemen zullen door moeten gaan met het aan passen van hun economie op basis van overeenkom sten met het IMF en de banken zullen hun moeten blijven leveren in de financiering van sane ringsprogramma's. Verder is een enigszins gunslgfi- nanciëel en economische klimaat in de industrieta- den onontbeerlijk. Uit het verslag van BIB blijkt dat de interna tionale kredietverleninj door de banken in he tweede kwartaal slecht weinig is toegenomen, K brutovorderingen van banken stegen, na correcli voor schommelingen in wisselkoersen, met slechts zes miljard dollar tot miljard dollar. De grot over de eerste zes maand® van dit jaar kwam daar door op 22 miljard doilat aanzienlijk minder dan® 74 miljard dollar in dezelf de periode van vorig De groei van de krediet verlening in het tweedi kwartaal kwam voorna melijk voor rekening vat de Europese banken. Ds vorderingen van de Ame rikaanse banken, die deal gelopen drie j aar zeer sn( waren opgelopen, namet iets af. Daar staat tegenover dit de buitenlandse verplich tingen van de Amerikaat- se banken met 2,8 miljat dollar toenamen. Het nel toresultaat was dat banken in de VS in het tweede kwartaal 3,4 mil jard dollar in het buiten land opnamen nadat zij het eerste kwartaal M 11,2 miljard dollar had* geëxporteerd. Deze on* keer verklaart volgens BIB mede dat de pos van de dollar zo sterk blij! ondanks de aanzienlij! verslechtering van de pende rekening van Amerikaanse betalingsbi lans. De Latijnsamerikaaiï landen kregen in de eers- helft van dit jaar, afgez!' van „onvrijwillige lei® gen", slechts 700 miljt® dollar aan nieuwe kredieten. De vordering' van de banken op Me*1-5 stegen in het tweede kW taal met 400 miljoen dol'1 en die op Argentinië en® lumbia met telkens miljoen dollar. In de 'T plichtingen van Brazü> kwam nauwelijks vers' dering.De kredietverlei® aan de leden van de Org' nisatie van Olie-Expo'j rende Landen (OPEC), in het eerste kwartaal vrC wel nihil was, beliep in tweede kwartaal sW? 800 miljoen dollar. OPEC-landen namen ter maar liefst 7,1 miï' dollar van hun bankteg®; den op. De landen in 0® Europa ontvingen in tweede kwartaal 300 joen dollar aan nieuwe" ningen. ^OTTERDAM (ANP) - Drie goor een machine afgerukte vingers van een werknemer van de Graan Elevator Maat- schappij (GEM) zijn dinsdag goor een politie-helikoptei van het GEM-terrein in Euro poort naar het Dijkzigtzieken- buis in Rotterdam vervoerd. Daar zijn de vingers tijden: een spoedoperatie aan de hand gezet van het slachtoffer, dc 40-jarige voorman J. van d< gok uit Stellendam. De polith j,eeft dit woensdag meege deeld. De voorman was door he bedrijfsongeval In totaal vie vingers kwijtgeraakt. Na he gebeurde werd hij direct doo een collega met de auto naa Stei gre arb ZOETERMEER (ANP) - De premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO) is woensdag door het bestuur van het Arbeidsonge schiktheidsfonds (AOF) vast gesteld op 19,61 procent. Het deel van het inkomen waar over geen premie hoeft te wor den betaald (de franchise of premievrije voet) is vastge steld op 91 gulden per dag. In 1983 bedraagt de WAO- premie gemiddeld 21 procent en de premievrije voet 94 gul den. De premie voor 1984 voor de algemene arbeidsongeschikt heidswet AAW (een premie die door de werkgever wordt betaald) is woensdag door het bestuur van het Algemeen Ar beidsongeschiktheidsfonds, dat de AAW-gelden beheert, vastgesteld op 5,76 procent. Het bestuur van het Alge meen Werkloosheidsfonds (AWF) vindt dat de premie voor de werkloosheidswet (WW) volgend jaar 3,1 procent moet bedragen. Het AWF heeft dat woensdag geadvi seerd aan staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In 1983 lag de WW-premie, die geheel voor rekening van de werkne mer komt, gemiddeld op 4,1 procent. Van onze p DEN HAAG - Zodra zijn laat, kan prins Claus een 'ec mier Lubbers gisteren bij d ting voor 1984 van het Huis c Het PvdA-Kamerlid Patij voor de prins meer functies die welke voortvloeien uit 2 koningin. Ook Lubbers zei i maatschappelijke positie' vi afhankelijk van zijn persooi ses. (AD VER'

de Stem | 1983 | | pagina 2