Strijd en spanning tijdens rollenzesdaagse Biervliet „Groene Zwaan ten onrechte beschuldigd" Spannend meisjesvoetbal Terneuzen Speelgoedbeurs voor centrum in Honduras WVCMii naar Br; of Zuid-] ST.ART-personeel vangt piek SL-lamp op W ERK V( Slibafval tot zwart* grond vei Inbrekers bende in Terneuzen opgerold donderdag 20 oktober 1983 VAN ZEELAND JUDITH DE PAAUW ROLLENMISS politierapport Soos Altern Terneuzen gaat door A. BARÈL (AMVV): Landelijke dienst van vredes beweging Fikse buit bij inbraak Bedet BV Terneuzen failliet Gemeenteraad Hontenisse vergadert Operettekoor in De Speye Sas van Gent Pop in Hulst Ledental van FNV-Zeeland verder omlaag Plaatselijk nieuws Aardenburg Biervliet Groede Philippine Sas van Gent Terneuzen Donderdag 20 okt< T eken wedstr ij d in Sas voor verbroedering PLAN HOOGHEEj PERSONEEL 01 MBXiMML T16 pagina zeeland 3 Van onze correspondente BIERVLIET - Veel publiek kwam op de derde dag van de rollenzesdaagse naar Bier vliet. Er werd door de renners veel strijd geleverd, wat enke le wijzigingen in het klasse ment tot gevolg had. Eerst staan nog steeds Rudy de Bakker en Willy van de Kant met 72 punten. Piet van Bendegem en Piet Harms heb ben de tweede plaats kunnen behouden met 66 punten. Zij worden op de voet gevolgd door Hessel Hamelink en Mare Dieleman met 64 punten. De sprint werd gisteravond gewonnen door Ronald de Bakker met 21.59, 2. Rudy de Bakker, 21.87, 3. Willy van de Kant 21.99. Bij de afvalkoers was Piet Harms de beste ren ner. Hij reed een tijd van 45.80. Tweede werd Ronald de Bak ker met een tijd van 47.14. Jo- han de Jonge legde beslag op de derde plaats met een tijd van 47.14. De koppelkoers was voor Hessel Hamelink en Mare Dieleman met een tijd van 1.02.40, 2. Carlos Boerman en Johan de Jonge in 1.03.36, 3. Rudy de Bakker en Willy van de Kant in 1.05.08. Hoogtepunt van deze avond was de rollenmiss-verkiezing. De in totaal acht dames moes ten elk een wedstrijd op de rollen rijden. De finalisten waren: Ingrid de Paauw, Des- iré Burkij, Claudia de Blok en Judith de Paauw. zij moesten in de finale een wedstrijd over 500 meter rijden, en als grote winnaar kwam hier uit te voorschijn Judith de Paauw met een tijd van 28.35, tweede werd Desiré Burkij, derde Claudia de Blok en vierde In grid de Paauw. Judith de Paauw zal dus tot het einde van de rollenzesdaagse als miss optreden, en zaterdag avond zal zij aan de prijswin naars van het algemeen klas sement de prijzen uitreiken. Philips in Terneuzen zet 50 man extra in De Sl-lamp slaat uitstekend aan. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Philips-vestiging in Ter- neuzen heeft op het ogenblik handenvol werk om aan de grote vraag naar de energiebespa rende SL-lamp te voldoen. Via het niet-commerciële uizendbureau START zijn 50 man extra ingeschakeld bij de produktie. Philips-Terneuzen heeft daarvan het alleenvertonings recht in Europa. Bij die vesti ging werken normaal onge veer 700 mensen, die zich voor het merendeel alleen met de nieuwe lamp bezighouden. Het bedrijf zelf kan de piek in de vraag naar de SL-lamp niet goed verklaren. „De lamp slaat in ieder geval uitstekend aan. De vraag groeit overal", aldus gisteren een woordvoer der van Philips. Een algemene verklaring voor het succes is wel dat de lamp aanzienlijk minder stroom gebruikt en ge middeld vijf keer zo lang mee gaat als de traditionele gloei lamp. In Nederland wordt de SL- HULST - De politie hield gis teren snelheidscontrole op de Zoutestraat en de Glacisweg in Hulst. Veertien automobi listen liepen een bekeuring op wegens te hard rijden. De ge meten snelheden varieerden tussen de 63 en 79 kilometer per uur, terwijl ter plaatse een maximum snelheid van 50 ki lometer geldt. TERNEUZEN - De heer S. v. H. deed bij de gemeentepolitie van Terneuzen aangifte dat één van zijn schapen die op het terrein aan de Zevenaarsdok liepen was gedood. Bovendien waren drie schapen gewond door, zo werd geconstateerd, aangevallen door een hond. Het is niet de eerste keer dat in deze omgeving schapen het slachtoffer zijn van een scha- pendoder. TERNEUZEN - Bij een eenzij - dig ongeval op de Roosevelt- laan werd gistermorgen de personenauto van de Terneu- zenaar A. de F. licht bescha digd. In een flauwe bocht raakte de bestuurder met zijn auto in een slip en belandde naast de rijweg in de struiken. Hijzelf kwam met de schrik vrij. WALSOORDEN - Gistermor gen vond om ongeveer 09.00 uur een arbeidsongeval plaats bij de firma Bleijko te Wal soorden, waar E. A. uit Kloos- terzande onder een ontstapel- machine terecht kwam. A. werd met rugklachten voor onderzoek naar het St. Lidui- na ziekenhuis in Hulst overge bracht. Naar de oorzaak van het gebeurde zou de arbeidsin spectie een onderzoek instel len. Van een onzer verslagge vers TERNEUZEN - Door ziek te van Loselore Gerritsen is zaterdag 22 oktober het Zuidlandtheater vrij en houdt de soos voor alleen staanden daar dus haar maandelijkse gezellige avond. Er wordt bingo gespeeld en er is een verloting. Welk orkest voor de muziek zal zorgen is nog niet bekend, maar er komt in ieder ge val 'levende muziek'. Van onze correspondente TERNEUZEN - Het is volgens de Algemene Maat schappij Voor Varenden (AMVV) geen onwil dat het nog steeds geen aanvraag bij de gemeente heeft ge daan om een lokaal in de lagere school De Loopplank in te richten voor schipperskleuters. gemeente zich druk over maakt. „Er is totaal niets aan de hand", zo verklaarde zij „Wij volgen de normale gang van zaken die gebruike lijk is bij het bijzonder onder wijs. De gemeente komt er niet aan te pas, zolang onze proce dure niet afgerond is". Deze week nog komt de heer Barèl naar Terneuzen om de nieuwe mogelijkheden met de schip pers te bespreken, zodat een definitieve keuze niet lang meer op zich zal laten wach ten. In afwachting daarvan blij ven de schipperkleuters van De Groene Zwaan gehuisvest in gebouw Pro Rege in de bin nenstad. De gemeente Terneuzen had daarover enige tijd geleden een herinneringsbrief aan de AMVV-functionaris A. Barèl gestuurd. Toen daarop geen reactie kwam, reageerde wet houder W. van Walraven zeer bits. Volgens hem is trouwens het gemeentelijk schrijven ge kruist door een brief van de onderwijsinspectie, die andere mogelijkheden dan De Loop plank ter bespreking aanbood. Wethouder Van Walraven zei gisteren iets te weten van diti voorstel van inspectrice me vrouw M. de Kroon. De in spectrice snapt niet waar de Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - IKV, Pax Christi en Kerk en Vrede be leggen komende zaterdag, een week voor de grote demon stratie in Den Haag, een bij eenkomst van bezinning en gebed in Roosendaal. Men ver wacht er enkele duizenden mensen. Zo dicht mogelijk bij Woensdrecht, de plaats die ge kozen is voor eventuele statio nering van nieuwe atoomwa pens, heeft de keuze van Cen trum Leysdream aan de Com mandolaan in Roosendaal ge motiveerd. Komende zaterdag is men van 13.00 uur af wel kom, de dienst zelf begint om 14.30 uur. Voorganger is Jan ter Laak, de nieuwe algemene secretaris van Pax Christi. Bisschop H. Ernst van Breda, praeses Roos en secretaris-generaal Mooy van de Nederlands Hervormde Synode en praeses Kouwenho- ven van de Synode van de Ge reformeerde Kerken zijn eveneens present. 's GRAVENPOLDER - Bij boetiek La Femme aan de Goesestraatweg is in de nacht van dinsdag op woensdag in gebroken. Er wordt een grote partij dameskleding ter waar de van enkele tienduizenden guldens vermist. De rijkspolitie groep Borse- le heeft met de technische re cherche de zaak in onderzoek. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het schoon maak- en groothandelbedrijf Bedet BV in Terneuzen is gis termorgen door de rechtbank in Middelburg failliet ver klaard. Bedet werkte de laatste tijd met een heel klein personeels bestand. Als curator is aange wezen mr. G. Vioen in Terneu zen. lamp op het ogenblik speciaal onder de aandacht gebracht middels een opvallende nieu we STER-spot. „Maar de Ne derlandse markt is betrekke lijk klein als je het afzet tegen heel Europa. Die spot kan ge volgen hebben, maar ver klaart de gestegen vraag maar zeer ten dele", aldus de woord voerder. Hoelang het extra START - personeel in Terneuzen aan de slag kan blijven is nog onze ker. In principe is het de be doeling van het uitzendbureau (gekoppeld aan het arbeidsbu reau) om werklozen weer defi nitief aan een baan te helpen. In het geval van Philips-Ter neuzen is dat echter twijfel achtig. „We moeten kijken hoe het zich verder ontwikkelt". Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad vergadert komende woensdag 26 oktober om 19 uur in het ge meentehuis te Kloosterzande. De vroede vaderen praten er onder meer over een plekje voor een woonwagencentrum, het toetreden tot de districts gezondheidsdienst Zeeland, de vestiging van een broodjes zaak in de Cloosterstraat, het bouwrijpen maken van het uitbreidingsplannetje in Ter hole en de renovatie van de gymnastiekzaal te Hengstdijk. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De cuturele commissie uit Sas van Gent heeft voor zaterdag 23 oktober een optreden georganiseerd van het Westzeeuws-Vlaamse operette- en musicalkoor ZO- MA uit Oostburg. Dit optreden is in De Speye en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs voor het concert is zes gulden. ZOMA zingt onder leiding van K. de Goey operettegedeeltes van Léhar, Strauss en Stolz. Voor en na de pauze is er bovendien een optreden van het trio Piet Leenhouts (piano), Cees Pol- fliet (trompet) en Robby Neyt (klarinet). Van een onzer verslaggevers HULST - In het open jonge rencentrum Kontrast te Hulst treedt komende zaterdag 22 oktober de popgroep Hegt uit Leiden op. De groep speelt En gels-, Nederlands- en Duitsta lig werk en voelt zich niet ge bonden aan een of andere mu- zikestroming. Bij een bepaald onderwerp wordt bijpassende muziek ge maakt en andersom. Door mu ziek en tekst zo op elkaar te la ten inspelen ontstaat een thea traal effect, dat tijdens de op tredens ondersteund wordt door mime, kleding en andere visuele aspecten. Het optreden van deze viermansformatie begint zaterdag om 21 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Tegen de landelijke tendens in zijn de ledentallen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in 1982/1983 gestegen in de Zeeuwse regio's Goes/ Noord-Beveland (+441), West- Zeeuwsch-Vlaanderen (+39) en Tholen (+30). In alle andere Zeeuwse regio's nam het aan tal FNV-leden af, het meest in Terneuzen (-179) en Vlissingen (-112). Dat blijkt uit het jaarver slag van het FNV-district Zee land, dat melding maakt van 31.503 Zeeuwse leden, 152 (bij na 0,5 procent) minder dan vo rig jaar. Het jaarverslag wordt be sproken tijdens de districtsna jaarsvergadering op zaterdag 26 november in de Prins van Oranje te Goes. Federatiebe stuurder H. van Eekert spreekt dan over actuele ont wikkelingen rond het rege ringsbeleid, gevolgd door dis cussie. Er worden verder onder meer nieuwe vertegenwoordi gers gekozen van de afdeling Middelburg, de Abvakabo en de bonden. De vergadering be gint om 10.15 uur. Clubbolling - De Ware Vrien den hield de zesde clubbolling bij café De Zwaan. Uitslag: 1. J. Blondeel-R. de Clerck-P. de Geeter, 2. J. Focke-R. van der Steene-E. Rijckaert, 3. W. Gij- sel-R. de Vriend-J. de Wispe- laere, 4. A. Blauw-M. de Vree- ze-E. de Sloover, 5. P. van Pa- melen-E. Minnaert-W. Fran- Oud papier - De Koninklijke muzieksociëteit 'Aardenburg- schen Fanfaren' haalt zater dag 22 oktober oud papier op. De ophaalactie is in de voor middag. Geslaagd - Voor het diploma voet- en schoenkundige pedi cure is geslaagd mejuffrouw Irene Waatjes. Plattelandsvrouwen - De af deling Groede van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen houdt donderdag een bijeenkomst in restaurant De Wulpenhoek. Begonnen wordt om 19.30 en mevrouw H. Door- nenweerd uit Terneuzen zal dan spreken over 'natuurste nen en hun geneeskracht'. Collecte - De collecte ten bate van de geestelijk gehandicap. ten heeft in Philippine 867,75 opgebracht. Kaarting - Carnavalsvereni- ging De Deurdouwers houdt zaterdag 29 oktober een vlees- kaarting in De Rijnvaart. Be langstellenden kunnen zich hier vanaf 19.00 uur laten in schrijven a vijf gulden per persoon. De kaarting begint om 20.00 uur. Men speelt bie den zonder roem. De op- brengst komt ten goede aan De Deurdouwers. Dansen - De Katholieke Bond van Ouderen afdeling Sas van Gent gaat vrijdag 28 oktober dansen in het Belgische Loke ren. Men vertrekt vrijdag avond om half zeven, terwijl om ongeveer elf uur weer ver trokken wordt naar huis. Be- langstellenden kunnen zich donderdag 20 oktober opgeven tussen twee en drie uur in De Roselaer. Bazar - De stichting Welzijn voor Ouderen houdt donder dag 27 en vrijdag 28 oktober de jaarlijkse bazar in diensten centrum De Veste. De opening vindt plaats donderdag 27 ok tober om 14.00 uur. Het was af en toe wel een wirwar van schoppende en trappende meisjesbenen - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Was het maandag en dinsdag de beurt aan de jongens, giste ren konden de meisjes naar hartelust voetballen in de Terneuzense sporthal 't Zwaantje. Er werd enthousiast ge speeld, al was het af en toe wel een wirwar van schop pende en trappende meisjes benen. Dat het er ook bij de meisjes spannend aan toe kan gaan, bewezen de ploe gen van De Stelle en De Golfslag. Na een boeiende finalewedstrijd werd de stand 1-1. Na het nemen van drie strafschoppen was het uiteindelijk het team van De Stelle dat met de eer ging strijken. Als goede tweede eindigde het team van De Golfslag. Derde werd De Zeemeeuw, vierde Prins Willem van Oranje en vijfde Oude Vaart. De jongens kwamen maandag en dinsdag in actie in sporthal 't Zwaantje. Maandag: 1. De Golfslag, 2. De Hllle, 3. Scheldeschool, 4. St. Willibrord, 5. Vrije Vlucht. Dinsdag: 1. Prins Willem Alexander, 2. Zuid- land school, 3. Wiekslag, 4. Prins Willem van Oranje, 5. Oude Vaart. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de Goede Herderkerk te Terneuzen wordt woensdagmorgen 16 no vember van negen tot twaalf uur weer de jaarlijkse speel goedbeurs gehouden. De opbrengst hiervan is dit jaar ook weer voor de stich ting SOS-kinderdorpen. De actie in Terneuzen richt zich dit keer speciaal op het op vang- en scholingscentrum van zuster Maria Rosa, hoofd SOS-kinderdorpen in Midden- Amerika. Daar in de onmiddellijke nabijheid van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa staan nu al twintig huizen, maar voor de opvang van alleen staande en ongehuwde moe ders en hun kinderen zijn er zeker vijftig nodig. In dit op vangcentrum 'Huize de Hoop Dorothy Day' verblijven nu 28 moeders met 120 kinderen in de leeftijd tot 14 jaar. Mensen die tot voor de oprichting van dit centrum een mensonwaar dig en zwervend bestaan moesten leiden. Het project van zuster Maria Rosa zal zich over drie jaar zelfstandig moeten kunnen bedruipen. Tot die tijd is er dringend finan ciële hulp nodig. Voor de te houden speel goedbeurs kan men op een zestal adressen in Terneuzen speelgoed, mits in goede staat, inleveren. Dat kan gebeuren vanaf maandag 24 oktober, graag na telefonische af spraak bij Carla Inghels, De- bussyhof 207; Henriëtte Cor- nelissen, Van Swindenstraat 20; Diet van Keulen, Jeroen Boschstraat 54; Corrie Sutter - land, Wagnerhof 28; Bep van Adrichem, Madame Curie straat 60 en Miep Nagel, Bern- hard Zweerslaan 5. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De ver broederingscommissie in Sas van Gent houdt een tekenwed strijd voor de lagere school jeugd en teeners tot 16 jaar. Deze wedstrijd wordt gehou den in het kader van de cult- turele week in de Franse zus terstad Bailleul (Belle), die plaatsvindt van 29 oktober tot 6 november. Voor de teken wedstrijd zijn er twee leef tijdsgroepen: kinderen onder de 10 jaar en van 10- tot 16-ja- rigen. De tekeningen kunnen tot 27 oktober worden ingeleverd bij Ingrid de Beleir-Andriessen op het Sasse stadskantoor. De prijswinnaar worden 6 no vember bekend gemaakt. Winnende tekeningen worden tentoongsteld in het gemeen tehuis van Belle, terwijl het in de bedoeling ligt ze ook tijdens de lustrumviering van de ver broedering in maart 1984 in Sas van Gent ten toon te stel len. In de opdracht voor de wed strijd staat de figuur van BEF, de kleine Belfort van Belle, centraal. De inzendingen mo gen uitgebeeld worden door een tekening, collage of strip verhaal. Wedstrijdformulie ren met reglefnent zijn te ver- kijgen in de openbare leeszaal en biblotheek. Van onze correspondent TERNEUZEN - In verband met enkele inbraken de afge lopen weken gepleegd in Ter neuzen en Axel, heeft de Ter neuzense recherche een zeven tal verdachten aangehouden. Een van hen, de 22-jarige E. H. blijft nog in verzekerde bewa ring. De anderen zijn na ver hoor, al dan niet na een korte periode van insluiting, op vrije voeten gesteld. De zeven werden tussen af gelopen zaterdag en dinsdag aangehouden. In de woning en berging van H. V. in Terneu zen werd door de recherche een groot aantal goederen aangetroffen, ontvreemd bij de firma L. te Axel. Hij had ze samen met zijn 22-jarige plaatsgenoot E. H. gestolen tij dens een inbraak. Laatstge noemde had ook ingebroken bij de firma B. te Terneuzen, in gezelschap van I. K (22) te Terneuzen. Wegens heling van de goederen afkomstig uit het Terneuzense bedrijf werden verder aangehouden, O. H. (24), J. van de H. (34) en M. G. (33) allen te Terneuzen. In de woning van G. vond de recherche nog een gedeelte van de buit, bestaande uit vi deo-recorders, kleurentelevi sies en andere elektrische ap paraten. Vast staat dat een deel van de buit reeds is door verkocht. Verder werd ook nog als medeplichtige in dez? zaak aangehouden de 30-jari- ge Terneuzenaar R. de R. Zo als bekend werden bij de Ter neuzense vestiging van de fir ma B. in korte tijd tot drie maal toe ingebroken. Van een onzer verslaggevers nOSTBURG - De Oostburgse raadsfractie van het CDA wil vanavond tijdens de gemeen teraadsvergadering van het c0Uege van B en W een duide lijke uitspraak over de inmid dels beruchte brief-affaire. Uit de opstelling van het .0iiege zal duidelijk moeten worden of CDA-wethouder A. de Feijter inderdaad schuldig I vvordt geacht aan het 'bewust achterhouden' van informatie. Is dat niet het geval, dan ver langen de christen-democra- ten een scherpe veroordeling van het PvdA-raadslid J. Wie lakker, de schrijver van de brief. Dit is in het kort de inhoud j van schriftelijke vragen, die Res gaa Van een onze BATH/BREDA - Met de aanlej' zuiveringsinstallaties in Breda cent van het rioolslib uit We zwarte grond. Bovendien kan li in vloeibare vorm rechtstreeks l Dit schrijft het dagelijks bt schap West-Brabant in zijn slib breid ingegaan op de problemel king van de zuiveringsinstallatl ter sprake in de vaste commissi| In de aanbevelingen wordt g moet zijn het slibaandeel van de landbouw wordt afgezet te hl breiden. Men wil een aantal prcT Op de eerste plaats gaat het van een zogenaamd laguneten groot 6 ha. Ook bij de rioolzuil ha voor dit doel moeten wordel hoe daar het slib verder kan wcf Van een onzef MIDDELBURG - Het pet, bureau van het ministeriel heid en Cultuur (WVC) in i en vreze uit naar de defii huidige bureau wordt 'aan Zoals gisteren gemeld heeft minister Brinkman besloten de elf provinciale bureaus van zijn ministerie te sluiten en daarvoor in de plaats vijf re giokantoren in het leven te roepen. Er wordt op gestudeerd of Zeeland wordt ondergebracht bij Zuid-Holland of bij Bra bant. Sluiting van het Zeeuw se bureau betekent voor het personeel verhuizing. Verkas sen naar Zuid-Holland ziet het voornamelijk uit Zeeuwen be staande personeel niet zo zit ten. „Aansluiting bij Brabant zou het minst slecht zijn. Er lopen al bepaalde lijnen van uit bij voorbeeld West-Bra bant naar Zeeland. Denk bij voorbeeld aan het bisdom Bre da", zo werd gisteren opge merkt. Het hoofd van het Zeeuwse bureau, drs. Hietkamp (mo menteel ook wnd. hoofd van net bureau Zuid-Holland), gaf geen commentaar op het mi nisteriële besluit. Hij ontkende met dat de op handen zijnde reorganisatie problemen voor net personeel met zich brengt. "Hij de secretaris-generaal be staat echter groot begrip voor deze moeilijkheden en hij heeft beloofd dat goed voor de mensen gezorgd zal worden", aldus Hietkamp. Voor wat de gevolgen voor Zeeland betreft merkte Hiet kamp op dat straks de provin cie wel bediend zal worden. •.Maar door geografische om standigheden en werkbelas- "hg wordt het misschien wel Wat igewikkelder. Nu is alles vanuit Middelburg goed te "Verzien, de lijntjes zijn kort en in feite ken je iedereen zo-

de Stem | 1983 | | pagina 16