ibank Q TLimz+y* rntigmilieublad wordt4gecremeerd D'66 valt over stroomprijs voor Péchiney 4 Vijf minuten discussie en er is een vechtpartij Kostbare lading Salto wordt eerst geborgen M STEM ngste wachttijden bij Vlissingen-Breskens jUDEN DELTA VERDWIJNT NA TIEN JAAR Werkloosheid in Zeeland daalt miniem DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 [eg in Nederland" ?n (ook als u nu fch gaat sparen. rbank voor iedereen. 79.- Minister: Overleg niet bemoeilijken olitiebonden Vlaanderen erken samen Stiptheidsacties op veerplein bij Vlissingen BERGER DOOK AL NAAR WRAK IN TERNEUZEN A?! ul>r bossen vC-lcfi 11 18 25 12 19 26 13 20 27 14 21 28 15 22 29 16 23 30 17 24 31 ^róöevan?rr»>e^-en no°(,-ooeo - Keus ,Mta' lCW" üW«p' ,ets°' VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 rdig ir. FEL GETINT is het streepmotief in de jaspé pullover met vleermuis- mouwen. TILBURGROOSENDAALGOES JDELBURG - Deze week is het laatste gner verschenen van het milieublad Gou- pelta. Het blad was een uitgave van de eniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). (dactie van de Gouden Delta zal het blad op 2 ,ber officieel 'cremeren' aan de oever van de ^schelde. naak van het verdwijnen van de Gouden Del- eerste instantie het opstappen van de volle dige redactie. De tien jaar Gouden Delta kenmerk ten zich regelmatig door rellen naar aanleiding van artikelen in het blad. Daarbij werden vooral lokale en provinciale bestuurders op de korrel genomen. Die namen dan prompt wraak door hun jaarlijkse subsidie aan de VMZ in te trekken. Binnen de VMZ leidde dat dikwijls weer tot botsingen tussen de meer behoudende vleugel en de kleine groep radica len. Met de Gouden Delta verdwijnt binnenkort waarschijnlijk ook de VMZ. Op 1 november praat de ledenvergadering over een fusie met het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor milieu-, landschaps- en natuurbescherming. De nieuwe organisatie zal een eigen milieublad gaan uitgeven. De voormalige redaktie van de Gouden Delta houdt zich momenteel bezig met het opzetten van een kritisch Zeeuws maandblad onder de titel 'Nieuw Zeeland'. Icties van personeel 'SD rustig verlopen Van een onzer verslaggevers JSSINGEN - De Westerscheldeveren heb- n gisteren, op de eerste dag van de stipt- idsacties, gevaren met vertragingen die tij - us de spitsuren tot extra van een kwartier Kruiningen-Perkpolder tot anderhalf uur Vlissingen-Breskens leidden. Op dit laatste traject hadden de veerboten soms het bbele nodig van de tijd die normaal met een over- cht gemoeid is. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De D'66 Tweede Kamerfractie vindt dat minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) op korte termijn de stroomprijs voor het Vlis- singse aluminiumbedrijf Pé- chiney op een kostendekkend, dus hoger niveau moet bren gen. In die zin diende het D'66 Kamerlid Tommei gisteren een motie in, die de minister diep ongelukkig maakte. De motie komt namelijk op een moment, dat Péchiney al te kennen heeft gegeven zelfs de huidige, abnormaal lage stroomprijs niet te kunnen be talen, wat -zonder een verdere verlaging- op middellange termijn tot sluiting van het bedrijf zou leiden, een verlies van een kleine duizend directe arbeidsplaatsen. Van Aardenne, die binnen kort met de Péchiney-top overlegt, ontraadde dan ook de D'66-motie ten sterkste: „U bemoeilijkt op voorhand het gesprek dat ik nog met Péchi ney moet hebben", hield hij Tommei voor. Het debat over de toekomst van de kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard op grond van een rapport daarover van de commissie-Beek, werd vooral door toedoen van D'66 sterk naar Zeeland toe getrok- ken. Tommei daagde de minis ter één en andermaal uit aan te tonen dat de Zeeuwse be volking niet nu al Péchiney flink subsidieert. Het verlies van de PZEM in de elektrici teitssector (dit jaar 32-mil- joen, de komende jaren ach tereenvolgens 36-,46-, 60- en 58-miljoen) noemde hij 'onaanvaardbaar'. „Goedkope kernenergie is op deze manier schone schijn. En elke Zeeuw (man, vrouw of kind) betaalt jaarlijks 100 om dit sprookje in stand te houden". Van Aardenne betwijfelde de juistheid van de cijfers van Tommei. Volgens hem heeft de PZEM over '83 een totaalwinst van 5-miljoen: een winst in de gassector van 8-miljoen en een verlies in de elektrici teitssector van 3-miljoen. Die cijfers zijn gebaseerd op een gewijzigde vorm van afschrij ving en rentebijschrijving die de PZEM is gaan hanteren met het doel de tarieven op hetzelfde peil te kunnen hou den. De minister bestreed dat de Zeeuwse bevolking geld toelegt op de kernenergie: „Niet alles gaat naar Péchi ney. Ook de kleinverbruiker in Zeeland betrekt stroom van de kerncentrale". Voor het overige wilde hij, hangende het overleg met de Péchiney-top, niet ingaan op de stellingen van Tommei, en evenmin op de bewering van Zijlstra (PvdA) dat Péchiney af zou willen van de zoge naamde carry-back-overeen- komst, die haar verplicht een groot deel van de kosten van opslag en verwerking van het radio-actief afval uit de Bors- selse kerncentrale voor haar rekening te nemen. De motie van Tommei komt aanstaande dinsdag in stemming. !e ertoe dat regelma- grote aantallen auto's op de ileinen moesten achter- ven. Bij Kruiningen-Perk- ier ondervond het verkeer te last. Bij Kruinin- i moesten alleen gisteroch- u enkele vrachtauto's een («iHsiaan. taleur D. Oostinga van Provinciale Stoomboot isten keek gisteravond de vaarschema's weer «el normaal waren- terug een 'rustig verlopen actie', het morgen (vandaag, ook zo gaat dan hebben niet veel te klagen". Dis 'sbestuurder Th. Jacobs de ambtenarenbond AB- MUZEN - De algemene ie christelijke politiebon- in Zeeuwsch-Vlaanderen nauw samenwerken bij oorbereiding van acties voor november op stapel m. Ze hebben zich dinsdag- "d op een gezamenlijke sadering van de kaderle- 'Seorganiseerd in het Cen- al Politie Overleg (CPO). beide bonden is de actie- idheid van de leden even K, 2odat het weinig moeite ito om een strategie uit te Men. Er is al een draai- gemaakt voor de stipt- "iacties, waarmee de agen- hun verzet tegen de kor- van minister Rietkerk Wnen. Ook zijn actiecomi- inhet leven geroepen. «acties gaan niet van start de bonden op 2 november MS hebben gehad met mi- kn Rietkerk. Als dat niets avert wordt in Zeeuwsch- anderen eerst een massale «vergadering gehouden, arna de politie in actie Met het oog daarop zijn °°k al contacten gelegd met ®e ambtenarenbonden. VPUSOR ZUIDWEST NEDERLAND Moren "«'neuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- °P Pagina 2. factie [neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, Schipper, Cor de (f°t°), Ton Koomen int Nulst: Eugène Ver ben. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- uostburg: Co Meertens. nbcepunten l°ti6r?anc'e: mevr. Neve, «exanderstr. 4, 01148- "ertentie-expl. Pecteur Zeeland: C. Me- P"vé 01150-95839. VA/KABO kwalificeerde de gang van zaken als 'uitste kend'. „Er waren soms wel eens mensen die geïrriteerd raakten, maar na wat praten zakte dat meestal wel weer". In de loop van de dag stroom den bij hem telegrammen bin nen waarin verschillende bon den het PSD-personeel geluk wensten met hun 'voorbeeld actie'. De indruk overheerste gis teren dat het vervoersaanbod, met name van vrachtverkeer, veel minder was dan op ande re woensdagen. Veel bedrijven leken het zekere voor het on zekere genomen te hebben en hun producten al een dag eer der naar Zeeuwsch-Vlaande ren te hebben vervoerd. Het was dinsdag in ieder geval drukker dan gisteren, waar door ook toen al -zonder dat sprake was van acties- lange re wachttijden ontstonden. De suikerindustrie bleek gisteren op de acties te hebben ingespeeld. Veel bietenver voerders weken uit naar fa brieken in West-Brabant. De fabrieken in Sas van Gent werkten op verminderde kracht. Ook de busmaatschap pij ZWN trof een speciale maatregel. De bussen tussen Goes en Hulst voeren niet met de veerboot mee, maar stopten op de veerpleinen. Aan de overkant werden de passa giers door gereedstaande bus sen weer opgepikt. De vertragingen bij de veer diensten ontstonden met name doordat het personeel meer zorgvuldigheid aan de dag legde bij het inladen van vrachtauto's en doordat tij dens de vaart niet -zoals ge bruikelijk- voorrang werd ge vraagd aan voorbij kruisende schepen. Klakkeloos De actie begonnen gister ochtend even voor zes uur in Vlissingen met een perso neelsbijeenkomst op de eerst- vertrekkende veerboot. Die voer daardoor twintig minu ten te laat de haven uit. Dis trictsbestuurder Th. Jacobs hield een toespraakje waarin hij de extra korting van 3,5 procent op de inkomens van ambtenaren en uitkerings trekkers hekelde. Hij sprak over 'een regering met een ka pitalistisch georiënteerd pro gramma' en over 'een parle ment met robots die de rege ring klakkeloos volgen'. Jacobs verwacht dat ambte naren van de provinciale grif fie, de Provinciale Planologi sche Dienst en Rijkswater staat vanmiddag op het veer- plein te Vlissingen hun solida riteit komen betuigen. Ze zul len zich dan aansluiten bij de uitkeringsgerechtigden waar van er gisteren al een aantal onder de hoede van de FNV op de veerpleinen demonstreer den. Afgaande op de reacties tijdens speciale lunchbijeen- komsten, die gistermiddag bij de provinciale diensten en Rijkswaterstaat werden ge houden, verwacht Jacobs een dertigtal auto's met demon strerende ambtenart -« Door Henk Postmo VLISSINGEN - Een sussen de politie-ambtenaar moest gisteren even na het mid daguur zijn gezag aanwen den om te voorkomen dat de gemoederen op het veerplein bij Vlissingen wat al te ver hit raakten. FNV-districts- bestuurder M. Strous, aan vankelijk wat verloren met een groepje Wao-ers de monstrerend, kreeg een schouderduw toen hij arge loos, maar niet al te tactisch, op een groep geïrriteerde vrachtwagenchauffeurs toe- stapte om een vuurtje te vragen. De politieman sprong waakzaam tussenbeide. Toen een potige chauffeur even later onder het motto 'weg met die troep' een FNV-spandoek begon los te maken raadde de wetsdie- naar het verstandiger maar wat versterking op te roe pen. „Jullie moeten niets uitlokken", waarschuwde hij de FNV-ers enkele ma len, „Vijf minuten discussie, en j e hebt een vechtpartij de manier waarop hij en kele bietenchauffeurs, die elke aanleiding aangrepen om de onrust te verhogen („Ie most joe schaemen, wat is noe drieënhalf pirocent"), was van enigszins andere aard. Diplomatiek ver trouwde hij hen toe ook lie ver in een andere positie te verkeren: „Ik heb niets te gen jullie, maar tegen de an dere kant. Ik heb ook veel liever dat alles vlot ver loopt". De aankomst van een veerboot, meer dan drie kwartier nadat de vorige vertrokken was, bracht weer een tijdje rust op het volgestroomde plein, waar voor sommigen wachttijden tot anderhalf uur werden genoteerd. Het was één van de weinige incidentjes die de stiptheidsacties bij de veer boten gisteren met zich mee brachten. Op de pleinen van de veerdienst Kruiningen- Perkpolder was het vrijwel de hele dag rustig. De veren vertrokken er in het alge meen met 10 tot 15 minuten vertraging. Wachttijden daar kwamen niet of nau welijks voor. De FNV wist gisteren en kele tientallen uitkeringsge- rechtigen, veelal wao-ers, te mobiliseren om verspreid over de vier Zeeuwse veer pleinen te demonstreren. De actie maakte een weinig ge organiseerde indruk. Ter wijl was aangekondigd dat de demonstranten zich 's ochtends op de veerpleinen in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden verzamelen bleek dat de meesten ter elfder ure hadden besloten om aan de overkant te beginnen. „Ik denk dat een twintig tal mensen ons daardoor is misgelopen", reageerde dis trictsbestuurder Strous, niet verhelend dat de opkomst hem wat was tegengevallen. „Maar je moet niet vergeten dat er bij de uitkeringsge rechtigden ook een zekere schroom bestaat om aan dit PSD-personeel en uitkeringstrekkers deelden pamfletten uit bij het veer Vlissingen- Breskens. soort acties mee te doen. Het is geen leuke boodschap om van werkenden te vragen of ze wat voor je in willen leve ren". Ook de voorberei dingstijd, verontschuldigde hij zich, was wat kort ge weest Behalve dan een aantal vrachtwagenchauffeurs reageerde het publiek op de veerpleinen over het alge meen rustig. Bij de tolhuis jes werden de pamfletten van de FNV en de ambtena renbonden meestal goedwil lend in ontvangst genomen. Slechts hier en daar werd er eentje nijdig teruggegooid. Dat zo'n eerste dagje stiptheidsacties het veerbo- tenpersoneel niet in de kou- - FOTO ANP de kleren bleef zitten bleek gisterochtend al bij de veer dienst Kruiningen-Perkpol der, waar een ambtenaar in het tolhuisje na enkele schimpscheuten te hebben gerincasseerd opmerkte: „Ik ben blij als de dienst er van middag opzit". Zijn collega's op het plein hielden de zaak echter onverstoorbaar in de hand. Mensen van bergingsbedrijf Van den Akker bezig met de voorbereidingen om de kostbare lading van de Salto naar boven te halen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De kostbare lading van het deze week bij Terneuzen gezonken Belgi sche binnenvaartschip Salto moet zo snel mogelijk boven water komen. Dat is nodig om te voorkomen dat het agressieve kanaalwater de lading (hoogwaardig me taal) aantast. Om die reden heeft het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker gisteren al voorbereidingen getroffen om het goedje uit het schip te halen. Pas daarna komen er bok ken aan te pas om het schip zelf -niet meer dan een wrak, volgens ingewijden- uit het kanaal op te vissen. Alles bij elkaar zal de klus waarschijnlijk een kleine maand duren. Van den Akker kon giste ren aan de slag nadat na mens de eigenaar een borg tocht was getekend. Dat be tekende dat Rijkswaterstaat het beslag op de Salto (ge legd op grond van de wrak- kenwet) kon opheffen. „Het beslag was gelegd uit angst dat de verzekeraars alleen de lading eruit zouden halen en ons met het wrak zouden laten zitten", aldus ing. J. de Roos van Rijkswaterstaat. Nu zijn dienst er zeker van is dat na de lading ook de Salto zelf boven water zal komen, staat niets de ber ging meer in de weg. Het schip is gezonken op een plaats, waar het de scheep vaartbewegingen op het ka naal Gent-Terneuzen niet al te veel hindert. „Het hoeft niet morgen al weg te zijn", aldus De Roos. Zoals bekend ging de Sal to zondagnacht kopje onder, nadat het schip 's avonds was vastgelopen op de Wes- terschelde. Het wist toch nog de sluizen van Terneuzen te passeren, maar kwam ais gevolg van een scheur in het voorschip niet veel verder. Ondanks een reddingspo ging van twee sleepdiensten zonk de Salto voor de kade van de Bootlieden, waar heen het schip door de Ha vendienst was gedirigeerd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werk loosheid in Zeeland is de afge lopen maand met 0,1 procent gedaald tot een totaal van 15.962 mensen. Deze geringe daling werd veroorzaakt door een afname van 106 bij de mannen en een toename van 77 bij de vrouwen. Zeeland sluit daarmee aan bij het algemene beeld. De landelijke werkloosheid bleef op een niveau van 17,7 procent, de werkloosheid in Zeeland daalde tot 15,8 procent. Het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland schrijft de betrekkelijk stabie le werkloosheid in eerste in stantie toe aan seizoensinvloe den. „Zeker in de periode tus sen de zomervakanties en de aanvang van het wintersei zoen is in Zeeland een aan trekken van de bedrijvigheid op velerlei terrein te constate ren". De werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen daalde het meest, namelijk van 17,7 naar 17,3 procent. Deze regio blijft daarmee wel de ongun stigste positie innemen. In de regio Goes was de daling klei ner, van 15,1 naar 15,0. De re gio Middelburg daarentegen gaf een stijging te zien van 15,1 naar 15,4. Daarmee zijn de rol len tussen Goes en Middelburg omgedraaid. Evenals landelijk bevindt zich het aantal ingediende va catures weer in stijgende lijn. Eind september stonden in Zeeland 262 vacatures open. Daarvan waren er 65 voor me taalbewerkers, 58 voor che misch personeel en 45 voor handels- en kantoorpersoneel.

de Stem | 1983 | | pagina 13