Hontenisse bezuinigt op welzijn Hommels, wespen en bijen föffltlflD Elf mille gestolen van bewoners bejaardentehuis Nog geen dag spijt gehad )m waterschapsbegroting sluitend te maken Eöa Populair genre favoriet in Axel Sportieve recreatie Hengstdijk WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 I De inbraak werd vermoede- Ij rond een uur of drie 's Iddags gepleegd toen me- Sfeer van wantrouwen ontstaan in Hulster Blaauwe Hoeve TISSUE KEUKENR0UBI luster Marie-José viert 25-jarig professiefeest: Wegen 3 procent minder subsidie Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen Zuiddorpe Axel Enquête Cultureel Contact wijst uit: Nieuw complex Internationale Jute Mij in Kapellebrug Ander leven Verbazingwek kend Nut Nieuwe volken Rijden zonder rijbewijs: Twee weken cel voor Hulstenaar AlJ BlËfêMM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 pm te zoenen I k|e. jubileum, receptie, 'erloving. overwinning, ar door. mag best eens wel op de pagina eilijk is dat niet en duur (b v 6 regels kosten J stelt 'n tekst op, belt ran onze bijkantoren of f aan de balie particulieren. ,40 Eén grote regel het bijplaatsen van een f 10.- toeslag Bij niet irdt f 2,50 adm kosten ayonkantoren Hulst, tel. 01140-13751; aat 9, tel 01150-17920 1tel 01100-28030. IW eên onzer verslaggevers IllST Uit de kamer van |t echtpaar R. G.-de P. in het luister bejaardenhuis de Luwe Hoeve is een bedrag In 11.000 gulden gestolen. De '[stal vond al plaats op ig 28 september, maar XJjj gisteren pas bekend. Van L eventuele dader ontbreekt ieder spoor. vrouw G.- de P. bij de buren op de koffie was en ook haar echtgenoot zich niet op de ka mer bevond. Bij terugkomst bleek dat een kast op de kamer was opengebroken en ook het geldkistje dat daarin was op geborgen. Het geld was weg. Volgens de tachtigjarige dame had ze de kamerdeur achter zich op slot gedaan toen ze wegging en trof ze bij terug komst de deur nog steeds op slot. Omdat er geen aanwij zingen zijn dat er met het slot gerommeld is, heeft de dader vermoedelijk een sleutel van de kamer gehad. De afgelopen weken zijn zo wel het personeel van de Blaauwe Hoeve als de bewo ners door de politie verhoord, maar dat heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Volgens de politie is de sfeer in het be jaardenhuis er niet beter op geworden, omdat iedereen nu iedereen wantrouwt. ulster Ambacht wil ijkgeschot verhogen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUÉ pak 2 STUKS 139 wee. Naast klassiek geeft ze nu ook jazz-ballet. ZUSTER Marie-José: „Ik stel mijn leven helemaal in dienst van God". - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers sjNT-MNSTEEN - „Nog geen dag spijt gehad. Eerlijk n, ,k zou er niet aan moeten denken om uit te treden. E bat zie ik hetzelfde als een huwelijk dat in een echtschei- E eindigt. Zoiets kan voor mij niet". Zuster Marie-José uit St.-Jansteen, iedereen kent haar j| als leidster aan de kleuterschool in Zuiddorpe en balletle- races, heeft nog steeds een rotsvast vertrouwen in het ka- j| jnolieke geloof. „Anders zou ik het ook niet kunnen vol- e [jouden. Ik stel mijn leven helemaal in dienst van God". E ze zegt het in een tijd dat steeds minder mensen de weg e naar de kerk vinden en de opgroeiende jeugd waar ze da- E gelijks mee te maken heeft mondiger wordt. Brutaler E ™emt ze het zelf. „Ik stond vroeger voor zestig kinderen, «aar die waren veel rustiger dan de twintig die ik nu |j "eb Ze zijn ook veel te verwend. Als je vroeger een lastig 'ia had was dat een uitzondering. Nu zijn ze bijna alle- ™aal moeilijk". Klooster A Vroeger is voor haar nu dik vijfentwintig jaar geleden. 18-jarig meisje -„bij ons thuis adviseerden ze mij er e og maar eens goed over na te denken"- trok ze het e °osterkleed aan. Twee jaar later legde ze de gelofte af. E ane-José, Roelans is haar familienaam, koos voor de asters Franciscanessen omdat die orde destijds in St.- g ks-®en huisde. „Je moest toen nog het kloosterkleed dat S ^at was toch we' een bele overgang. Toch heb ik e t hooit als een belasting ervaren. Dat hoorde er gewoon stl ^0lt voor Franciscanessen bleef de tijd niet stil- E Nu woont zuster Marie-José, sober gekleed dat E i. m een rijtjeshuis in St.-Jansteen en geeft ze balletles, e en swingende zuster. Ze vindt het allerminst een gek- E Dnrf°mbinatie- "Ik deed tijdens de kleuteropleiding in "Uuenboseh al aan ballet. Klassiek ballet. Ik heb daar E Ikrt lessen ëevolgd om zelf balletles te kunnen geven. graag". Ze is er diverse avonden in de week y OAUOo 1vxac3aj.cn. gt vjjf ri a.S oktober staat ze even stil bij het feit dat ze al hw.f,ntv"''ntig iaar van haar leven helemaal aan God e rert gegeven, 's Middags om 15.00 uur is wordt voor haar e s, eucharistieviering gehouden in de kerk van St.-Jan- kennTussen ".00 en 18.00 uur kunnen vrienden en be- Zuiria0 baar de hand schudden op de kleuterschool in e '"Worpe. Daarna volgt een maaltijd met haar familie. E '""""'"lllllllllltllllllllllllllllllllllllllllJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers HULST - Het dagelijks bestuur van het wa terschap Hulster Ambacht wil de polderbelas ting (dijkgeschot) volgend jaar met drie gul den per hectare verhogen tot 133 gulden. De verhoging is nodig om de begroting, voor wat de traditionele taken van het waterschap be treft, kloppend te krijgen. Uit de aanbiedingsbrief bij de pas uitgekomen begroting 1984 blijkt dat het dagelijks bestuur er voor kiest om meer werk uit te besteden aan der den, in plaats van ontstane va catures op te vullen. Dit mede vanwege de onzekerheden die er nog zijn aan de mogelijke overheveling van de water schapswegen naar de gemeen ten. Door natuurlijk verloop is het kantonniersbestand ge daald van 16 naar 13 perso neelsleden. Daarnaast wordt volgend jaar ook het machine park ingekrompen. Een ver sleten tractor met bijbehoren de apparatuur zal niet worden vervangen. Om het voorzie- ningenpeil te kunnen handha ven, is het echter wel noodza kelijk om meer karweitjes uit te besteden. Het gaat daarbij om werken als het opschonen van waterlopen, onderhoud van duikers en het maaien van wegbermen. Volgend jaar wil men meer geld uitgeven voor onderhoud en aanbrengen van slijtlagen op de waterschapswegen. Vooral zogeheten 'niet-plan- wegen' zullen van zo'n laag voorzien worden. Wat de in vesteringen betreft is in de tweede helft van dit jaar een begin gemaakt met het water- beheersingsplan Oostelijke Polders. Ook is in het kader van de werkgelegenheids ver ruimende maatregelen een kracht aangetrokken voor het opmaken van een legger van waterlopen en is een begin ge maakt met de dijkverzwaring bij Saeftinghe, tussen Paal en Emmadorp. Verwacht wordt dat aan het tweede gedeelte tot aan de grens in 1986 begonnen kan worden. Volgend jaar staat ook nog op het programma de aanleg van een persleiding van Hengstdijk naar Klooster- zande. De begroting voor volgend jaar wordt besproken tijdens de algemene vergadering van het waterschap, op woensdag 7 december om 14.00 uur in Den Dullaert in Hulst. Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Enkele uitzonderingen daargelaten, willen B en W van Hontenisse de verenigingen en in stellingen die zijn opgenomen in het welzijnspro- gramma, volgend jaar 3 procent minder subsidie ge ven. een bijdrage door het Jonge renpastoraat Vogelwaarde willen B en W wel honoreren met 300 gulden. Zij gaan daar mee in tegen het advies van de eigen ambtenaren, die menen dat dit geen taak is van de ge meente, maar van de kerk. Dat blijkt uit het ontwerp- welzijnsprogramma dat de raadsleden in de bus hebben gekregen en dat in december, samen met de gemeentebegro ting, wordt vastgesteld. De korting op de subsidies is ingegeven door het feit dat de gemeente steeds minder geld van het rijk krijgt. Uit de aan vragen voor 1984 blijkt dat heel wat verenigingen en in stellingen de bui al voelden aankomen en zelf al matiging hebben betracht. Er zijn er echter ook die flink wat meer geld gevraagd hebben. Bij de afweging van de verschillende subisidies is het uitgangspunt dat verlaging van de gemeen telijke bijdrage geen fatale ge volgen mag hebben voor de uitvoering van de activiteiten van de betreffende instelling of vereniging. Iedereen die een waarde ringssubsidie krijgt uit de ge meentekas zit alvast goed, want die bijdragen blijven op hetzelfde niveau als dit jaar. Ook niet bezuinigen willen B en W op de bijdragen aan de Stichting Zeeland, het projekt Mensen Zonder Werk, Stich ting vormings- en ontwikkel ingswerk, het alfabetise ringsproject, de Muziekschool, de dorpshuizen en het Maat schappelijk Werk. Voor de muziekverenigingen wordt dezelfde subsidiegrondslag ge hanteerd als dit jaar. Nieuwe subsidieverzoeken door het bejaardenkoor Kloos- terzande en de patiëntenvere niging Samen Beter worden afgewezen, maar de vraag om Topbiljart - In café De Kroon werd een topbiljartwedstrijd gehouden tussen Zondagsver- maak uit Sint-Jansteen en de Lustige Toepers uit Hulst. De Hulstenaren waren de meer dere en wonnen met 14-6. Handwerkshow - Op 22 en 23 oktober houdt het welfare- werk de jaarlijkse handwerk- tentoonstelling in bejaarden huis Lindenhof te Zuiddorpe, telkens van 14.00 tot 17.00 uur. Vele soorten handwerk, ge maakt door bejaarden, wordt te koop aangeboden. Bingo - Donderdag 27 oktober houdt de Zonnebloem, afde ling Axel, een bingomiddag voor haar gasten. Er wordt ge speeld in de recreatiezaal van De Vurssche, aanvang 14.00 uur. Van een onzer verslaggevers AXEL - De enquête die het Cultureel Contact Axel tijdens de braderie in september on der een deel van de Axelse be volking hield heeft niet het ge wenst resultaat opgeleverd. Gepoogd werd een duidelijk beeld te krijgen van de wensen van de Axelaar op theaterge- bied. „Dit is er niet helemaal uitgekomen", aldus Ab de Feijter van de werkgroep. „We hebben 147 formulieren inge vuld terug gekregen. Bijna iedereen koos het populaire genre. Velen wilden een een tv. programma naar Axel ha len zoals de revue van André van Duijn en Ted de Braak. Dat was niet onze opzjet. Slechts een enkeling wilde een toneelstuk. Dat is voor ons geen basis om een programma samen te stellen". Aan de enquête was een prijsvraag verbonden. De deelnemers moesten raden welke acteurs het komend sei zoen naar Axel komen. De prijswinnaars krijgen allen een abonnement. Dat zijn: vol wassenen W. Gijsel, B van Waardenburg, mevrouw Van de Berg-Ollebek, A. de Cock en F. de Schepper; schooljeugd Esther Jongepier, Ferdy Du- deck, Martij n Kyser, Jessica de Waay en Sigried Dophe- mont. De laatste groep krijgt een abonnement voor de schoolvoorstellingen die tus sen januari en april plaatsvin den. HENGSTDIJK - In de gym zaal van Hengstdijk is de werkgroep Sportieve Recrea tie Hontenisse begonnen met de wekelijkse trimavonden. Deze worden gehouden op dinsdagavond en zijn dit jaar op een heel andere leest ge schoeid dan voorgaande jaren. Van 20.15 tot 21.15 uur zijn er activiteiten in het kader van „meer bewegen voor ouderen", waaraan men vanaf 35 jaar mee kan doen. Van 21.15 tot 22.15 uur is er recreatief badminton voor alle belangstellenden. Van een onzer verslaggevers KAPELLEBRUG - In Kapel lebrug wordt 11 november het nieuwe complex van de Inter nationale Jute Maatschappij BV geopend. Het bedrijf, waar honderd mensen in dienst zijn, viert dan tevens het vijfen twintigjarig bestaan. De Internationale Jute Mij is een im- en exporteur van polypropyleen-, jute- en ka toenen zakken. Die zakken worden geleverd in Europa, het Middellandse Zeegebied, het Midden-Oosten en Afrika. De totale grondoppervlakte van het nieuwe complex be draagt circa zeven hectare. Een bijenflatje.energiekosten maken de bijen niet, want ze houden, zelfs bij vorst, met hun lichaamswarmte de temperatuur op zo'n tien tot dertien graden - foto erik ossewaahde Vorige week vrijdag was 't, u weet wel, die weergaloos mooie Zeeuwse najaarsdag. Zo'n dag met een oneindige klaarte, wat zo'n helder landschap maakt en alles er zo proper doet uitzien. In de lucht bijna ragfijne wolken, met strepen in grij zen en ro ses, met hier en daar de geur van brandend aardappelloof over de polders. Op de ak kers gestoken scherp gete kende kieviten, die nog niet weten of ze nog een tijdje zullen blijven dan wel nog dezelfde avond zullen door trekken. En dan tegen vijf uur van die pastel-luchten waar je stil van wordt en tegen zes sen een halve maan al een flink eind aan de hemel. De merels maken dan lange da gen: in de dimstering hoor je ze nog druk slaan en pas laat zoeken ze hun slaapplaats op. Op zo'n dag, waarop het leek alsof in het westen de bomen hun bladeren al ver der kwijt waren dan in het oosten, op zo'n dag dus, vloog er een hommel door de tuin. Zo'n heel zware, trage, een waarvan je je afvraagt: haalt ie 't of haalt ie 't niet? Half oktober, laat voor een hommel, zelfs voor ëen ko ningin. Eigenlijk had die al lang op een verdoken plekje moeten zitten, bezig met haar bijna acht maanden durende winterslaap. Want koninginnen zijn bij hom mels de enigen die 't volgen de jaar meemaken. Jonge koninginnen dan nog, wel te verstaan. De oude heerseres, de werksters en de man netjes, zij allen sterven aan het eind van het seizoen. Zo ook bij de wespen en appel- bieën, alleen zijn daar de ko ninginnen pas later in het jaar op zoek naar een ge schikt hoekje om te over winteren. Heel anders is het leven van de bijen, ook van de ho ningbij, het enige insect dat we vrijwillig als huisdier houden. Daar sterft aan het eind van het seizoen het volk niet af, maar koningin en werksters, totaal zo'n 10.000 tot 60.000 dieren sterk, bren gen samen de winter door. Mannen, darren zijn er al leen in de zomer. Ze dienen om de koningin bevruchte eieren te laten leggen. Daar uit komen vrouwtjes, nege nennegentig procoent daar van wordt werkster, niet tot eierleggen geroepen. Het resterende een procent, in feite nog minder, levert de nieuwe koninginnen. De werkster, de naam zegt 't al, doet 't werk. De eerste drie weken heeft ze dienst in het nest, in de korf of kast: larven voederen, raten bou wen en de zaak proper hou den. Daarna wordt ze haal bij. Ze haalt nectar - een voorstadium van honing - en stuifmeel; indien nodig ook water. De eerste twee produkten worden opgesla gen als slecht weer- en win tervoorraad. Daarvan zal de haalbij evenwel niet meer pröfitefën: door 't harde werken en de hoge tempera tuur is ze gauw 'opgebrand': zes weken is haar hele leven, als volwassen dier, lang. De winterbijen zijn wat dat be treft wat royaler bedeeld: zij halen zes maanden. Als je je gaat verdiepen in het leven van de honingbij, gaat er een verbazingwek kende wereld voor je open. Niet alleen weten ze in de zomer de kast op een tempe ratuur van 35 graden Celsius te houden, pok in de winter blijft het centrum van hun verblijf zo'n 10-13 graden Celcius, ook als het buiten vriest. Ze produceren zelf met hun lichaam de nodige warmte door het openemen -en dus verbranden- van voedsel. Is ook de reeds genoemde taakverdeling al bewonde renswaardig, nog sterker wordt het als we constateren dat bijen in staat zijn elkaar door 'gebaren', de zoge naamde bijentaai, aan te ge ven op welke afstand, in welke richting en welk voedsel er te halen is. Ze doen dat door middel van dansen; op de verticale, staande raten beschrijven ze cirkels en daarmee duiden ze aan welke hoek er is tus sen kast-zon en kast-voed- selbron. De nestgenoten kunnen dat vertalen, omzet ten in het horizontale vlak en zo vrij nauwkeurig de voedselbron vinden. In het wild bouwen bijen zelf hun raten uit was, die gevormd wordt in kliertjes aan de onderzijde van het achterlijf. De moderne im ker geeft meestal zijn volken kunstraten. Ze moeten dan alleen nog maar het dek seltje maken waaronder in de raat de honing nagenoeg onbeperkt houdbaar is. Het produceren van ho ning is niet het enige nut van bijen. Ze spelen een zeer belangrijke rol in de bestui ving, met name de kruisbe stuiving. Niet alle planten leveren zaad als ze door eigen stuifmeel bestoven worden, nee zij moeten stuifmeel hebben van een andere soortgenoot. De bestuivingsactiviteit is niet alleen van belang voor de landbouw en met name de fruitteelt, maar ook voor veel wilde plantesoorten. En méér zaden eri vruchten is méér voedsel voor allerlei andere diersoorten. Zo ziet u maar weer: alles hangt met alles samen. Een vraag hierbij is wel eens: maakt zo'n bij er geen zooitje van? Vliegen ze niet met stuifmeel van roos naar appel en dan naar weer iets anders? Geen sprake van, bijen zijn, zo te zeggen: bloemvast. Dat wil zeggen: zolang een bepaalde plante- soort voedsel genoeg levert, blijven ze die bezoeken. Zo krijg je klaver-, koolzaad- en lindehoning. Maar ook gemengde honing., bestaat. Dan vliegt niet het hele volk op één soort'drachtplant, één bij echter wel. Zou u gevraagd worden eens wat drachtplanten op te noemen, zou u daarbij dan de wilg noemen? Toch is dat een heel belangrijke; hij bloeit al vroeg in het voor jaar en daardoor voor de bijen of deszelfs baas, de im ker, bijna onmisbaar. Dus niet alleen de liefhebber van landschap en vogeltjes ziet graag de knotwilg in zijn omgeving, ook de imker. En weer ziet u: alles hangt met alles samen. Nog één ding voor we de bijen de winterrust, die zo half deze maand begint, gunnen: hoe ontstaan nieu we volken? Dat gebeurt in de zomer. Uit onbevruchte eieren ontstaan de darren. Daarna worden er konin ginnecellen gebouwd. Daar in komen bevruchte eieren. Een dag of tien daarna ver trekt de oude koningin met een deel van het volk. De bijen zwermen, heet dat. Zo'n zwerm gaat ergens hangen alvorens op zoek te gaan naar een geschikte woonplaats. Zo ver komt het niet: een imker schept de zwerm en regelt verder de huisvesting. Na deze voorzwerm kan ook een jonge koningin er met een deel van het volk uittrekken in een zoge naamde nazwerm. Dat is de natuurlijke gang van zaken, maar een imker houdt dit zo goed en zo kwaad als het kan in de hand: te veel zwermen verzwakt zij n volk. En een zwak volk staat vooral in de winter niet sterk: moeite met de tempe- ratuurhuishouding, weinig voorraad en dergelijke, al is dat door bij voederen te on dervangen. Dat moet trou wens toch omdat de honing geoogst,wordt. Maar het is de moeite: een boterham met honing is veel mensen meer waard dan een met suiker. En het moet nog ge zond zijn ook. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Bijzonder stom", zo merkte officier van justitie mr. W. Tielkemeijer gistermorgen op tegen de Hul stenaar W. van G. „Als je voor het rijden zonder rijbewijs al een voorwaardelijke straf van twee weken op zak hebt en er dan toch mee blijft doorgaan. Een volkomen gebrek aan ge zond verstand. Het betreft hier een zeer gewaarschuwd man". Na deze woorden kwam hij tot zijn eis van vier weken on- voorwaardelijke gevangenis straf. Van G. stond gistermorgen voor kantonrechter mr. H. de Mul terecht voor het rijden zonder rijbewijs op 18 februari en 24 juli van dit jaar in de ge meente Hulst. De kantonrech ter herinnerde hem eraan reeds eerder hiervoor veroor deeld te zijn tot 500 gulden boete of 10 dagen en een voor waardelijke vrijheidsstraf. „Toen nog voorwaardelijk, maar u bent er gewoon mee door gegaan. U vraagt er eigenlijk om om de straf ten uitvoer te brengen", aldus De Mul. Hij eiste dan ook twee weken onvoorwaardelij k en een boete van tweemaal hon derd gulden.

de Stem | 1983 | | pagina 15