Kees Verplanke maakte de beste loopings \LAN AARDENBURGS RAADSLID: iaaiilozenkrant Lxel en Sas oogst kritiek Bejaarden willen liefst zelfstandig blijven wonen 1,59 is land. en. st, is dat vijgen, van de JVOORDEEL AARDENBURG Drie werklozen kun nen in Zeeuwsch- Vlaanderen aan een baan worden gehol pen bij het inzamelen van glas. Dit kan het eindresultaat zijn wanneer er in het ka der van een werklo- zenproject in de streek een glasinza- melings-actie wordt gestart. IMINGSVERSCHIL INTERVIEW ^STEM HOEKENEES KAMPIOEN MINI-HELICOPTERVLIEGEN Kloortje derde bij nationale wedstrijden Echtpaar in IJzendijke bedwelmd door koolmonoxide INDICA TIECOMMISSIE BEJAARDENOORDEN: Stinkbommen in Axels postkantoor 45 ONTSLAGEN Bouwbedrijf Schouwen is failliet A52 BOTTCHi WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 4 .19 .95 i zaterdag 22 oktober a.s. Laat werklozen glas inzamelen' -v 4' M'; |J. de Ridder - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers Dit schrijft het Aarden- burgse WD-raadslid J. de Ridder in een brief aan de Stuurgroep Werklozenprojec- ten te Oostburg. Daarin vraagt hij een werkloze inwo ner van Aardenburg de finan ciële mogelijkheden te geven om gebruikt glaswerk op te halen. De Ridder herinnert aan de onlangs gepubliceerde plan nen van de vereniging Milieu defensie voor hergebruik van zogeheten 'éénmalig glas': flessen en potten zonder sta tiegeld. Het maken van een nieuwe fles kost 40 cent, maar als deze in de glasbak in scherven valt is de waarde al gedaald tot 1,5 cent. Per jaar wordt in Nederland voor zo'n 350 miljoen gulden aan glas weggegooid. Volgens Milieudefensie zou het op grote schaal inzamelen van gebruikt glas niet alleen een aanzienlijke besparing van energie en grondstoffen opleveren, maar tevens voor 300 tot 400 nieuwe arbeids plaatsen zorgen. Als indirect effect moet dan ook nog gere kend worden op extra banen bij transport- en spoelbedrij- ven en bij de glasgroothandel. Het Aardenburgse raadslid schrijft in zijn brief dat een proef met het huis-aan-huis ophalen van glas in de Friese gemeente Kollumerzwaag zeer geslaagd mag worden ge noemd. „Dit leverde in drie maanden meer op dan de jaar lijkse oogst uit de glasbak", al dus De Ridder. „Hetgeen bete kent dat er ook veel glaswerk in de vuilnisbak verdwijnt en derhalve een extra belasting geeft op ons milieu". Het raadslid wijst er op dat in het Groningse Midwolde in middels een werklozen- gla- sinzamelings-project van start is gegaan, wat de belangstel- DE ENKELE jaren terug met veel tam-tam ingevoerde glasbakken blijken al weer achterhaald te zijn. Inzamelen luidt het nieuwe parool ling heeft gewekt van de werkloze Aardenburger A. Geijsels. Deze is persoonlijke naar Midwolde gereisd en heeft na terugkomst De Rid der een aantal gegevens over handigd, waaruit deze de con clusie trekt dat een dergelijk project ook in Zeeuwsch- Vlaanderen kansen heeft. Het WD-raadslid meldt in zijn brief het glasproject dan ook officieel aan bij de stuurgroep voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren. De Oostburgse welzijnswe thouder J. Vergouwe -tevens voorzitter van de stuurgroep- noemde gisteren in een eerste reactie het plan „zeer positief". Toch gelooft hij niet dat een dergelijk project zonder meer in te voeren is. „Er liggen ten slotte vaste afspraken met het transportbedrijf Bron over het ophalen van de inhoud van de glasbakken", aldus de wet houder. „Daar zal dus eerst een oplossing voor moeten worden gevonden". JAM- De eerste uitgave van de Sas/Axelse baanlo- Mrant, waarin de redactie bekendmaakt zich kri- Isdite willen opstellen tegenover tal van zaken, heeft Itndag na de verschijning al voor voldoende gesprek- llof gezorgd. I Functionaris B. van der lijden van de Stichting ■wnwagenwerk Zeeuwsch- |!ianderen distantieert zich edig van het interview met i dat is afgedrukt in de JKte uitgave van de 'De Kantlijn'. Daarin hekelt Van |i Heyden de rol van het Plse gemeentebestuur bij aanwijzen van een lokatie por het toekomstige woonwa- Pkamp. ■Wat daarin staat is buiten IS om gebeurd. Ik heb nog F't contact gehad met Nnd van het baanlozenpro- J*t Ik wist niet eens dat er pi krantje was. De redactie Bjn trouwens beter schrijven f a zaken waarvan ze vol- Fnde kennis heeft en die ac- M zijn. Wat erin staat is Pzijdig en onvolledig. Trou- lfns heel de zaak is achter- iaald". I Hij kan zich wel herinneren ft hij in januari van dit jaar ftoek heeft gekregen van Pp Klein, de schrijver van Artikel, „ik heb begrepen f' hij iets met jongerenwerk I diaken had maar hij heeft fh niet voorgesteld als fttand van het project Men- |a zonder Werk. Nogmaals ik T' van het bestaan van het Jjtntje niet af". uitlatingen die gedaan f' aan het adres van het F se gemeentebestuur ont- |''1 hij. „Ik behartig de be- 'gen van de woonwagenbe- BWs' zou wel oerstom pa me zijn het gemeen tebe- TUr tegen mij in het harnas Remia fritessaus emmer 600 ml van 1.89 voor- t.g.v. overheidsmaatregel6" tantenzijde voorbehouden. illes! SETOOR ZUICWEST NEOERLANQ Fatoren f ^neuzen, Hulst en Goes. P ossen en telefoonnum- Iers °P pagina 2. factie P'heuzen: Rein van der l'm'(fditie-chef), Jan Jan- Li 1 Frank Dey, oi de Schipper, Cor de fsJ,,(f°to), Ton Koomen Lj. HuIs,: Eu9ène Ver- I6i m8" ®oes: van Ber" I, Middelburg: Henk Post- I uostburg: Co Meertens. Wepunten "sterzande: mevr. Neve, 1250 nderstr- 4. 01148- K&rtentie-expi. feur Zeeland: C. Me- 1 'Pivé 01150-95839. Jaap Klein geconfronteerd met de uitlatingen van Van der Heyden toonde zich gister middag erg verbaasd. „Na het interview heb ik hem het arti kel laten lezen. Hij vond het goed. Het is waar dat ik mij niet heb voorgesteld als iemand van het project Men sen zonder Werk. Daar zat ik toen nog niet bij. Ik wilde met een paar vrienden een eigen krantje maken. Daarvoor was het artikel bedoeld. Toen we hoorden van de baanlozen- krant vonden wij het beter ons daarbij aan te sluiten". Klein geeft toe dat hij daar na niet meer naar Van der Heyden is teruggaan om te vragen of het verhaal in de Krantlij n mocht. „Omdat hij het verhaal al had goedge keurd nam ik aan dat dat geen problemen zou geven. Het is echt niet de bedoeling geweest hem in moeilijkheden te bren gen. Maar wat hij gezegd heeft heb ik opgeschreven. Trou wens, hij heeft het zelf nog na gelezen". Van der Heyden kaartte de werkwijze van de redactie gis termorgen aan bij B en W van Axel. Het college vindt ook dat de manier waarop het artikel in de krant is gekomen niet helemaal juist. „Het is belang rijk dat de krant op een goede manier tot stand komt. Bin nenkort wil ik in een gesprek met alle betrokkenen hierover duidelijke afspraken maken. De krant moet journalistiek verantwoord zijn, met hoor en wederhoor. We moeten een goede formule bedenken. Lukt dat niet dan houdt alles op", zo verwoordde wethouder J. van Schaik gistermiddag na het B en W overleg het standpunt van het college. FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze correspondente HOEK - Sinds kort mag Kees Verplanke uit Hoek zich Nederlands kampioen Helicoptervliegen noemen. Hij kwam afgelopen zon dag in Hazerswoude als bes te uit de derde en laatste ronde van de serie wedstrij den, die de Nederlandse He licopter Club op touw had gezet in samenwerking met de KNVVL. De Hoekse kam pioen had de eerste twee ronden ook al winnend afge sloten. De laatste wedstrijd vond plaats bij windkracht negen, maar de deelnemers wilden toch doorgaan omdat eerder de regen al eens spelbreker was. De 'piloten' moesten zondag vier verplichte sta tionaire Hooverfiguren op ooghoogte uitvoeren. Daar na konden ze vier stuntfigu ren kiezen uit een pakket van acht, zoals de looping en de rol. Drie juryleden beoor deelden de vliegkunsten en wezen Kees Verplanke vlot als winnaar aan. Kees vloog met de zelfge bouwde Star Ranger, die een rotordiameter heeft van an derhalve meter, een gewicht van zes kilo en een 10cc-mo- tor. De helicopter wordt met vier of vijf functies radio grafisch bestuurd. De nieuwe Nederlandse kampioen was een van de oprichters van de Model bouwclub Zeeuwsch-Vlaan deren die in 1973 van start ging. Kees vliegt al zes jaar met helicopters en doet nu twee jaar mee aan wedstrij den. Begin september was hij present bij de Eurocup in Londen, waar hij van de 25 deelnemers vijfde werd. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Mini- rettenpeloton Kloortje is dit weekeinde op een gedeelde derde plaats geëindigd bij de nationale majorettenkam- pioenschappen, die gehouden werden in sporthal De Wette- ring te Venray. De wedstrijden waren geor ganiseerd door de SONMO. De meisjes kwamen uit in de der de divisie. De jury beloonde hun optreden met 144 punten. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De heer en mevrouw De. R. uit IJzendijke zijn maandagavond tussen 22.00-22.15 uur in htm woning bedwelmd geraakt door kool monoxide. De koolmonoxide was vrij gekomen doordat een afvoer pijp van de kolenkachel naar de schoorsteen verstopt zat. In deze afvoerpijp blokkeerde een prop krantenpapier de rookafvoer. Nadat mevrouw De R. bewusteloos raakte waarschuwde haar echtgenoot de IJzendijkse huisarts H. van der Pas. Toen deze arriveerde was de heer De R. ook buiten bewustzijn geraakt. De beide echtelieden wer den maandagavond overge bracht naar het St. Antonius- ziekenhuis te Oostburg. Gis teravond was hun gezond heidstoestand goed. Het echt paar zal er geen nadelige ge volgen aan overhouden, aldus een politiewoordvoerder. Maandagavond verleende de IJzendijkse brandweer ook nog assistentie. Zowel de heer als mevrouw De R. zijn beiden ruim 70 jaar. Van een onzer verslaggevers GOES - Betrekkelijk veel be jaarden maken geen gebruik van de mogelijkheid om in een bejaardenoord te gaan wonen. Vorig jaar weigerden 29 al leenstaanden en vijf echtpa ren op de Bevelanden en Tho- len een aangeboden plaats in een bejaardenoord. In de meeste gevallen wordt als reden opgegeven dat men zich voor opname in een be jaardenoord nog te goed voelt of liever nog een poosje zelf standig wil blijven. De drem pelvrees voor huisvesting in een bejaardenoord is kenne- lij k nog al tij d groot. Veel bejaarden zien er ook tegenop hun eigen huis of hun zuinig bij elkaar gespaarde kapitaaltje te moeten 'opeten' voordat zij in aanmerking ko men voor een uitkering krach tens de Algemene Bijstands wet. Dit wordt door de betrok kenen als zeer schrijnend er varen. Tot deze slotsom komt de Indicatiecommissie voor be jaardenoorden op Noord- en Zuid-Beveland en Tholen in haar jaarverslag over 1982. De commissie onderstreept nog eens haar standpunt dat het aangeven van een officieel ur- gentiecijfer van weinig waar de is omdat situaties van be jaarden die op de wachtlijsten voorkomen regelmatig aan veranderingen ondernevig zijn. Voor verbetering vatbaar is ook het naar buiten treden van de Indicatiecommissie naar de ouderen toe. Hiertoe zal een nieuwe folder met in formatie over de werkwijze van de commissie kunnen bij dragen. De Indicatiecommissie vindt dat een spoedige wijziging moet komen in het verschil van betaling van kosten voor verblijf in een bejaardenoord en in een verpleeghuis. De fi nanciering van beide voorzie ningen dient volgens de com missie gelijk te zijn. „Het ge voel van onrecht dat bij veel ouderen leeft over dit meten met twee maten dient niet te worden onderschat". Voorts stelt de Indicatie commissie vast dat wonen in een serviceflat nu slechts mo gelijk is voor financieel draag- krachtigen. De vraag is of een dergelijke voorziening als een luxe moet worden beschouwd. De commissie is van mening dat de bestaande gebrekkige financiering bij verblijf in een serviceflat op den duur in een vroeger stadium een beroep zal moeten worden gedaan op de in veel gevallen duurdere voorziening binnen het be- j aardenoord. Van onze correspondent AXEL - Opgeschoten jongelui in de leeftijd van 12 tot 17 jaar hebben in de afgelopen dagen van zich doen spreken door het gooien met stinkbom - metjes. Vooral het postkantoor aan de Zuivelstraat en de openbare christelijke biblio theek aan de Stationsstraat kozen zij als doelwit voor hun baldadige acties. De rijkspolitie van Axel is hiervan op de hoogte gesteld en zal de zaak nauwlettend in het oog houden. 'Bommengooi- ers', die betrapt worden kun nen er van zijn verzekerd dat zij de rekening gepresenteerd krijgen: „Het stinkt geweldig", aldus de heer Jansen, waarne mend beheerder van het post kantoor, die na de explosie dan ook overgaat tot het openen van de ramen om de stank vlugger te kunnen verdrijven. Overigens is er behalve narig heid voor de op dat moment aanwezige bezoekers verder geen schade aangericht. Anders is dit in het week end. In die periode wordt de zelfbedieningsruimte van het postkantoor door de jongelui vaak gebruikt als ontmoe tingsplaats. Daarbij is ver schillende keren geconsta teerd, dat wel schade aan postbussen, lampekappen en vensterbanken is toegebracht. „Maar ja", aldus Jansen, „als je de zelfbedieningsruimte in het weekend sluit dupeer je de klanten". Van onze correspondent MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft maandag het aannemingsbe drijf Schouwen-Duiveland BV (ASD) failliet verklaard. Voor de 45 medewerkers van het be drijf is ontslag aangevraagd. Curator mr. J. Dietvorst uit Goes is in onderhandeling met een ander Zeeuws bedrijf om de lopende werken van het nu failliet verklaarde bedrijf af te maken. Het gaat om acht projecten voor een bedrag van 1,2 mil joen gulden. De curator zal het bedrijf vooralsnog als toezichthouder in stand probe ren te houden totdat de over name met een niet nader ge noemd Zeeuws aannemings bedrijf is geregeld. Dat houdt in dat voorlopig nog 20 van de 45 personeelsleden aan het werk kunnen blijven. Mr. Dietvorst hoopt binnen drie weken, de termijn die met be handeling van de ontslagaan vrage door het arbeidsbureau is gemoeid, de overname te kunnen regelen.

de Stem | 1983 | | pagina 13