750 leren! h par la zonder vrees tegen Carl Zeiss Jena Tussensprint Ljubojevic Twee ton voor NEC bij ONGE Ouderwetse belangstelling Tweekamp dammen Spartak M wijkt uit naar stadion Dynamo Asiel voor Poolse voetbalsupporters Orioles winnen World Series Weer winst Navratilova ordering Panasonic afgewezen even een sprintje,„enmn LOTTO formulier is weer op tud in&eleverdl Zesdaagse Zebec weg Frankfurt NGSINSTALLATIE IGLAS VOOR DEUREN En vergeet ook het Cijferspel niet. Zege Koopmans A61 Pop in verpleegsters uniform Heeft veel attributen .voorde "patiënt i mee gebracht. Oa 'ledikanten po Kompleet tuwbare I243 - Kloosterzande 148-2095 de lattenvering, Pirelax: t eerste systeem met lanssteunen. De groene balanssteun is Pirelli exklusiviteit, die aan ?re lat van het Pirelax-systeem i totale bewegingsvrijheid geeft. En aan uw lichaam, een komfort rzonder weerga. ^Het Pirelax ^systeem: lattenve- r ringen, matrassen, hoofdkussens. aliteitsmeubelen 2. Dcomfort-afdeling ige gordijnverwerking n 31-33 3-1582. overkappingen sopgaaf voor al.. /IIDDELBURG 29056 OITlStDAM (ANP) - Voor I iparta-trainer Bert Jacobs is I slechts het meespelen van lin- I iervleugelverdediger Robert I Verbeek in de eerste wedstrijd I legen Carl Zeiss Jena onzeker. I Verbeek ondervindt nog I steeds hinder van een in de I uitwedstrijd tegen Coleraine I opgelopen dijbeenblessure. Mocht hij vandaag bij de laatste test niet voldoende fit Iblijken, dan zal Jacobs als (vervanger ongetwijfeld een beroep doen op John de Wolf, Idie de voorbije weken een ge- indruk achterliet. De (opstelling van Sparta zal in (dat geval niet belangrijk af- «ijken van het elftal, dat af- gelopen zondag tegen Volen- dam aantrad. Zijn Oostduitse collega [Hans-Joachim Meyer heeft (iet 20-jarige talent Heiko |peschke thuis moeten laten wegens een blessure. Peschke Wam dit seizoen over van Chemie Halle, dat in ruil Je- aa-routinier Lothar Kurbju- weit kreeg. Meyer, sinds 1971 als oefenmeester in dienst bij Jena en daarvoor als speler actief voor dezelfde club, is de laatste jaren voorzichtig bezig met het doorvoeren van een verjonging. De gemiddelde leeftijd van zijn selectie is nu 21 jaar, met als uitschieter de 40-jarige doelman Hans-Ul- rich Grapenthin. Ervaring kan de Oostduit sers niet worden ontzegd. Carl Zeiss Jena werkt morgen op 'Spangen' voor de 80e keer een Europa Cup-duel af. Van voordeel wil oefenmeester Meyer echter niets weten. „Ik begon het seizoen met nage noeg dezelfde selectie. We werden meteen geconfron teerdmet een nederlaag tegen FC Magdeburg. Sindsdien hebben we nog niet gewonnen, bekerwedstrijden tegen Zwickau en het IJslandse Vestmannaeyjar niet meege rekend. De lage klassering (drie punten uit zeven wed strijden) maakt ons spel erg onrustig en onzeker, terwijl er bovendien weinig wordt be wogen. We zitten in een situa tie, die 25 jaar niet in Jena is voorgekomen. Een Europa Cup-wedstrijd mag echter niet worden vergeleken met de competitie". Bert Jacobs ligt niet wakker van het tekort aan routine bij Sparta. „Wij hebben alleen reiservaring naar Noord-Ier- land. Jeugdige spontaniteit heeft echter ook charme, met alle fouten vandien. Trou wens, Jena kampt met dezelf de problemen als wij in de de fensie. Dat is niet het sterkste gedeelte. Daarom zijn we zelfs in Oost-Duitsland niet kans loos. Het is niet na één wed strijd beslist". TILBURG (ANP) - Bij ge brek aan inspiratie blijkt transpiratie de belangrijk ste factor van het zevende internationale grootmees- tertoernooi in Tilburg. Evenals zondag bleef maandag de helft van de partijen onvoltooid, zodat voor het merendeel van de deelnemers de vrije woensdag er bij zal in schieten. Een merkwaardig stre ven tot werktijdverlen- ging, dat degenen die het schaakspel als afspiegeling van de maatschappelijke verhoudingen wil zien aan het denken zal zetten. De daardoor geschapen onze kerheden zijn zo groot dat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat na de midweekse opruiming Ljubojevic, die aanvanke lijk onderaan de ranglijst bengelde, samen met we reldkampioen Karpov de leiding gaat nemen. De 32-jarige Joegoslaaf dreigde in de beginfase van het toernooi in Tilburg veel van zijn hoge ELO- rating (de op een na hoog ste achter Karpov) in te boeten, maar is bezig met een opmerkelijke tussen sprint. Zondag brak hij te gen Timman af in nage noeg winnende positie, maandag overspeelde hij in een Franse partij Seira- wan uit de opening zoda nig, dat het een wonder mocht heten dat de jonge Amerikaan de tijdcontrole haalde. Al na een zet of tien was Seirawan een vol le toren achter, maar met grootmeesterlijk geluk slaagde de Amerikaan er in de witte dame in de hoek van het bord vast te zetten, waardoor het nog de vraag werd of Ljubojevic de technische problemen, die dat stelde, zou kunnen op lossen. Het tekent de hui dige kracht van de Joego slavische grootmeester, dat hij daarin grandioos slaag de. De laatste die zich liet overtuigen, was Seirawan zelf. Het duurde nog tot een half uur na het afbre ken, eer hij opgaf. Voorlopig gaat wereld kampioen Karpov aan kop met de nogal magere score van drie uit vijf. De enige overwinning die hij op zijn naam schreef, was te dan ken aan een blunder van zijn landgenoot Poloega- jevski. Ook maandag kwam de Rus beter los te gen Portisch. De variant die hij koos - een volstrekt eigen versie van een aan genomen dame-gambiet - doet vermoeden, dat Kar pov zijn openingsrepetoire aan het verbreden is. Veel leverde het niet op. Por tisch verdedigde secuur en kreeg actief spel. De Hon gaar dacht zelfs een ogen blik dat hij op winst zou kunnen spelen. Maar Kar pov had het gevaar gezien en vond de enige overge bleven weg om aan een ne derlaag te ontkomen. Uitslagen vijfde ronde: Vaganian (Sov) - Spasski (Sov) afg, Ljubojevic (Jsl) - Seirawan (VSt) 1-0, An- dersson (Zwe) - Timman (Ned) afg, Poloegajevski (Sov) - Van der Wiel (Ned) 44-44, Sosonko (Ned) - Hübner (WD1) 44-44, Kar pov (Sov) - Portisch (Hon) 44 - 44. Stand na vijf ronden: 1. Karpov 3 pnt, 2. Poloega jevski en Portisch 244 pnt, 4. Timman en Vaganian 2- pnt en 2 afg, 6. Spasski, Van der Wiel en Ljuboje vic 2 pnt en 1 afg, 9. Hüb ner en Sosonko 2 pnt, 11. Andersson 144 pnt en 2 afg, 12. Seirawan 144 pnt en 1 afg. HZSSSMBBHKaHiaKSSBES TARPON SPRINGS (RTR) - Martina Navratilova blijft on genaakbaar in het hedendaag se damestennis. De ex-Tsje- choslowaakse speelster won in Tarpon Springs de eindstrijd van het damestoernooi door met 6-3 6-2 te winnen van de Amerikaanse Pam Shriver. Het betekende de 72e zege dit seizoen tegenover slechts één nederlaag. De overwinning in het dub belspel aan de zijde van Na vratilova was een schrale troost voor Shriver, die zestien van de negentien onderlinge duels verloor. Navratilova en Shriver zegevierden in de eindstrijd van het dubbelspel met 6-0 6-1 over Bonnie Gadu- sek en Wendy White, beiden uit de Verenigde Staten. 'PSV ZAL OP SUPER MOETEN LOPEN' 1ÏNNIS - In de eerste ronde ran het Grand Prix-toernooi in Tokio heeft de geplaatste Fransman Thierry Tulasne zich laten verrassen door zijn «geplaatste landgenoot Georges Goven. Laatstge noemde won in drie sets met 7-6(8-6) 4-6 en 6-1. NULDE (ANP) - Wereldkam pioen Jannes van der Wal be- pat de tweekamp met als in zet de werelddamtitel tegen Harm Wiersma met wit. Als logisch uitvloeisel van de lo- 'mg. die maandagmiddag in Nulde werd gehouden, volgt «at Wiersma alle even partij door Theo Vaessen EINDHOVEN - Jan Reker, de ambitieuze trainer van PSV, leeft de laatste weken in volle harmonie met zijn elftal. Aan de vooravond van het UEFA-cuptreffen met Nottingham Forest in Eindhoven is die weten schap voor hem van eminent belang. De groep gaat voor hem door het vuur, de resultaten zijn goed, het publiek trekt weer aan, kortom, alom tevredenheid in de arena van PSV. publiek wakker maken, want dat was de laatste jaren inge slapen. Tussen hem en mij be staat een grote wisselwerking. Hij is als voetballer voor mij en PSV goud waard. Ik zal hem dan ook nooit laten val len, of het zou moeten zijn dat hij er de kantjes vanaf loopt tijdens de trainingen. Hij be gint nu ook te spelen op een wijze die hij vanaf het begin voor ogen had. Heeft hij tot nu toe gezorgd dat het team goed speelde, in het duel met Feyenoord was hij voor het eerst zelf goed bezig. Hij heeft geen last meer van zijn enkel blessure en de jongens begin nen steeds meer te begrijpen wat hij met ons voetbal wil bereiken, zodat hij nu zelf meer initiatieven kan ontwik kelen". Jan Reker opperde aan het begin van dit seizoen, dat PSV zeker de derde ronde van het UEFA-cuptoernooi wil overle ven. De eerste horde, Ferenc- varos, werd gemakkelijk ge nomen, het tweede obstakel, Nottingham Forest, lijkt een meter hoger. Vandaar dat hij zich goed georiënteerd heeft over Not tingham Forest, dat de ko mende twee dagen in Zeist zijn trainingskamp opslaat. Reker zag Nottingham aan het werk in Eindhoven tijdens het jongste Townsend Thoresen- toernooi, vervolgens woonde hij het duel Tottenham Hot spurs-Nottingham bij en thuis Reker vindt dat het proces om PSV terug te brengen naar de top eindelijk goed op gang begint te komen. Met de hand reiking van Haan hoopt hij zo'n sterk team te smeden, dat hij over enkele maanden kan zeggen: 'PSV is weer terug in de Europese top, zoals vijf jaar geleden, toen het de UEFA- cup veroverde^. Jan Reker begon zijn werk bij PSV opvallend. Van meet af aan blies hij hoog van de to ren, bezigde hij woorden, die in het land meer agressie dan begrip opwekten. Nog erger: met zijn bravour joeg hij tal van collega-trainers en spelers tegen zich in het harnas. De kritiek was dan ook genade loos na de dag dat PSV thuis verloor van Willem II. Reker schrok van de manier waarop hij werd aangepakt, begon ge nuanceerder te praten en bond enigszins in. „Ik heb er van geleerd", laat hij weten. „Ik geef toe dat ik te veel ineens heb gewild. En dat kan in de voetballerij blijk baar niet. Ik begrijp nu dat je drie, vier jaar moet werken met een team om er een Euro pese topploeg van te maken. Mijn 'recht-voor-zijn-raap- benadering' is me ingegeven door Arie Haan. Hij wilde het PSV'ers Jurrie Koolhof en Pim Doesburg zien de confrontatie met Nottingham goed ge mutst tegemoet. - fotoanp UTRECHT (ANP) - De presi- van de Utrechtse arron- entsrechtbank heeft aandag de vordering van "anasonic tegen de KNVB om sPonsornaam diagonaal op e' shirt van voetbalclub FC cn Bosch te mogen afdruk- cn, afgewezen. °P welke gronden de rech te uitspraak heeft gedaan, |H°g niet bekend, omdat de j tr°kkenen eerst per brief op ™°gte worden gebracht ,an het vonnis. d» k rnoSelU kheid bestaat dat burgerrechter zich niet be- 6at h achtte te o^len, om- I het zijns inziens een zaak I tussen een overkoepe- zii 1 k°nt* (KNVB) en één van TO leden (FC Den Bosch). In den §eval moet de zaak wor- doorverwezen naar de ar- KXvffCOmrnissie van de h n De Bossche sponsor als ecdter het- kort geding t„ Pbrticulier aangespannen Drf b de voetbalbond. Zou de 3cht °t zloh wel bevoegd in h dan overweegt de eiser den r°ep te gaan als de gron- a^|Van de afwijzing daartoe geven. en uit de tweestrijd met zwart speelt. De loting werd voorafge gaan door de ondertekening van de sponsors- en spelers contracten, waaruit duidelijk werd dat de werelddambond deze match officieel erkent. „Het is een echte match om de wereldtitel conform het con- gresbesluit van Sao Paulo", meldde perschef Jan de Kluy- ver. Over eventuele conse quenties na deze tweekamp wilde het organisatie-comité zich niet uitlaten. Tijdens de serie van twintig partijen zal Jannes van der Wal gesecondeerd worden door de Nederlandse oud kampioen Hans Jansen. Harm Wiersma is in de voorberei dingsfase geholpen door Bau- ke Bies en Auke Scholma, maar zal in principe tijdens de tweekamp niet door secondan ten ter zijde worden gestaan. ligt er, van datzelfde Notting ham, nog een band op zijn vi deo speelklaar. Hij kan de ploeg, met Hans van Breuke- len als uitmuntende doelman, inmiddels dromen. Daarom durft hij te voor spellen: „Het wordt voor ons een hele klus de tweede ronde tot een goed einde te brengen. Nottingham is defensief erg sterk, temeer daar Van Breu- kelen in een supervorm steekt. Nottingham is bovendien niet te .verslaan in de persoonlijke duels, verdedigt als het moet met 11 man, legt een grote in zet aan de dag en is mentaal en fysiek erg sterk. Het zal in Eindhoven op de nul spelen. Daarom, als we met 1-0 win nen, ben ik blij. Kloppen we ze met 2-0, dan ben ik dik tevre den. Dan ook zie ik kansen de return te overleven. Maar PSV zal op super moeten lopen om een goede score neer te zetten tegen deze ploeg". Van onze sportredactie EINDHOVEN - Het ziet er naar uit dat voor het eerst se dert 1978, toen PSV in de finale van het UEFA-cuptoer nooi tegen Bastia speelde en won, bij een thuiswedstrijd van PSV voor een toernooi om een Europese beker het stadion zal zijn uitverkocht. Maandagmiddag waren al meer dan twintigduizend plaatsbewijzen via de PSV-loketten naar de voetbalcon sument gegaan. Er stonden toen nog steeds rijen mensen te wachten. Ook Nottingham Forest leverde zijn aandeel in de kaartverkoop. De eerste zending van duizend toe gangsbewijzen was in Engeland snel uitverkocht. De Britse ploeg heeft inmiddels een tweede serie van dui zend kaarten gevraagd. Financieel gezien kan PSV dus in elk geval tevreden zijn. LONDEN (DPA) - De Engelse club Aston Villa is het afgelo pen weekeinde behoorlijk ver rast door de mededeling van UEFA-bekertegenstander Spartak Moskou, dat de eerste wedstrijd, morgen in Moskou, in een ander stadion gespeeld zal worden. Het duel uit de tweede ron de was oorspronkelijk vastge steld in het Lenin-stadion (ca paciteit 103.000 toeschouwers), nu wordt het afgewerkt in het stadion van Dynamo, dat 50.000 man publiek kan her bergen. Volgens officiële bronnen is deze maatregel genomen om de Engelse supporters, berucht ROME (AFP) - Italië heeft acht van de veertig Poolse voetbalsupporters, die niet te rugkeerden naar hun land na de Europa-Cup 2-wedstrijd Juventus-Legia Warschau op 14 september, politiek asiel verleend. Raffaele Costa, staatssecretaris van het Mi nisterie van Binnenlandse Za ken, maakte dit maandag in Rome bekend. Een commissie, gevormd door twee regeringsvertegen woordigers uit Italië en een adviserend functionaris van het hoge commissariaat voor vluchtelingen van de Verenig de Naties, besloot tot de asiel verlening. Acht Polen ver trokken inmiddels naar West- Duitsland. De aanvragen voor politiek asiel van de overige 24 Poolse voetbalfans werden niet gehonoreerd, omdat ze op economische, en niet op poli tieke of religieuze, gronden waren gestoeld. De Italiaanse regering stuurt deze groep echter niet terug naar Polen. Totdat een ander land hen wil opnemen, worden de vluchte lingen in een kamp in Italië ondergebracht. (ADVERTENTIE) BERLIJN (ANP) - Buiten landse koppels beheersen de zesdaagse van Berlijn. Aan het begin van de nacht van maandag op dinsdag werd het veld aangevoerd door Clark/Doyle (Aus/GBr) en de Denen Frank/Örsted. Hun voorsprong op de concurrentie bedroeg ten minste twee ron den. Het Nederlandse paar Pijnen/Raas was vierde op vier ronden. De stand van maandag avond is: 1. Clark (Aus)/Doyle (GBr) 375 pnt, 2. Frank/Örsted (Den) 304 pnt, op twee ronden: 3. Braun/Rinklin (WD1) 383 pnt, op vier ronden: 4. Pij nen/Raas (Ned) 218 pnt, 5. De wilde (Bel)/Wiggings (Aus) 196 pnt, op vijf ronden: 6. Freu- ler/Kaenel (Zwi) 387 pnt. door Gerard Hachmang NIJMEGEN - NEC denkt aan de Europa Cup-wed strijd tegen Barcelona, morgenavond in een vol Goffert- stadion (er zijn nog 1500 kaarten beschik baar in de voorverkoop) ongeveer twee ton netto over te houden. „Ik weet dat er allerlei verhalen de ronde doen, dat wij wel eens een half miljoen winst zouden kun nen maken", zegt voorzit ter Henk Bergamin, „maar dat is bepaald niet het ge val. Wij hebben in 'De Gof fert' ongeveer 20.00 staan plaatsen en die kosten maar tien gulden. Een ge middeld entreekaartje komt neer op zo'n elf gul den. Wanneer je dan ook rekening houdt met de vele kosten die we moeten ma ken, dan blijft er niet meer dan twee ton over. Natuur lijk is dat bedrag mooi meegenomen, want daar hadden we in de begroting totaal geen rekening mee gehouden". De Nijmeegse club kan dat extra geld uitstekend gebruiken, want de publie ke belangstelling tijdens de competitie-wedstrijden blijft ver beneden peil. „In principe kunnen we die twee ton aanwenden voor nieuwe spelers", zegt voor zitter Bergamin. „Maar we zullen zeker niet onverant woord te werk gaan. Als we iemand aantrekken, dan moeten we min of meer de garantie hebben, dat het een duidelijke ver sterking is. We hebben weinig behoefte aan een speler tot aan het einde van dit seizoen. Dat is geen structurele oplossing". NEC-trainer Pim van de Meent heeft intussen nog steeds veel vertrouwen in het bereiken van de derde ronde van de strijd om de Europa Cup voor beker winnaars. „Waarom niet?", zegt hij. „Barcelona mist toch twee belangrijke spe lers. En laat NEC nu maar eens voor een stunt zorgen. We hebben zaterdagavond wel met 3-1 van Cambuur verloren, maar we hebben ongeveer 86 kansen gehad. En dat is al een hele kunst. Ik acht ons zeker in de thuiswedstrijd lang niet kansloos". De Nijmeegse selectie gaat vanmiddag in trai ningskamp in Oosterbeek. „Voor de thuiswedstrijd tegen Brann Bergen is dat niet gebeurd. Maar omdat iedereen over Barcelona praat en de spelers daar natuurlijk ook last van hebben, achten wij het toch beter de groep een beetje rust te geven", aldus voorzitter Bergamin. NEC kan morgenavond in elk geval in de sterkst mogelijke formatie van dit moment aantreden. Het heeft er lange tijd naar uit gezien, dat de Nijmeegse ploeg zou moeten afzien van vrije verdediger Dick Mulderij, maar maandag middag besliste de medi sche staf van NEC, dat Mulderij in actie kan ko men. PHILADELPHIA (RTR) - De Baltimore Orioles hebben de World Series honkbal ge wonnen. Na vijf van de maximaal zeven te spelen duels met de Philadelphia Phillies namen de Orioles door een zege van 5-0 in het stadion van de tegenstander een beslis sende voorsprong van 4-1. Philadelphia kwam alleen in de eerste ontmoeting tot een zege. De score van de Orioles kwam tot stand tegen Philadelphia-pitcher Charley Hud son. Voordat Hudson in de vijfde inning van de heuvel werd gehaald, had hij alle vijf punten moeten toestaan. Daaronder waren homeruns van Eddie Murray (2), die einde lijk zijn waarde als slagman bewees, en Rick Dempsey, die tot beste speler van de World Series werd uitgeroepen. om hun gedrag bij uitwed strijden, beter in de hand te kunnen houden. Aston Villa neemt echter slechts 22 aan hangers mee. Volgens Spar- tak-officials is het gebeurde van exact een jaar geleden, toen na de UEFA-bekerwed strijd tegen Haarlem bij het verlaten van het stadion 72 mensen de dood vonden, door dat ze onder de voet werden gelopen, de belangrijkste aan leiding de ontmoeting te ver plaatsen. „Wij vinden het niet erg van pas komen op dezelfde dag op die plaats een wed strijd af te werken", verklaar de een woordvoerder van Spartak. FRANKFORT (DPA) - Bran- ko Zebec, de Joegoslavische trainer van Eintracht Frank furt, heeft ontslag genomen. In het bijzijn van voorzitter Klaus Gramlich, aan wie de Joegoslaaf zondagavond al zijn vertrek had verteld, deel de Zebec maandagochtend zijn terugtreden aan de spe lersgroep mee. Zebec is dit seizoen de twee de trainer in de hoogste West- duitse voetbaldivisie die op stapt. Eerder vertrok Rinus Michels al bij de 1. FC Köln. „Ik heb hiertoe besloten door de slechte prestaties van de afgelopen weken", ver klaarde Zebec, die door zijn alcoholproblemen al twee keer zijn baan kwijtraakte, bij HSV en Borussia Dortmund. Jeugdtrainer Klaus Mank neemt voorlopig de training over. DEN HAAG (ANP) - Europees kampioen Rudi Koopmans heeft gisteravond tijdens prof bokswedstrijden in het Haag se congrescentrum zijn partij in het half-zwaargewicht ver voor het einde van de vastge stelde tien ronden gewonnen. Koopmans sloeg zijn tegen stander, de Amerikaan Gary Jones, knock-out in de tweede ronde. VOETBAL - In een voorron dewedstrijd in de Afrikaanse zone voor het Olympisch voet baltoernooi won Ethiopië in de tweede ronde met 1-0 van Zimbabwe. Ethiopië plaatste zich daarmee voor de derde ronde.

de Stem | 1983 | | pagina 7