rzuim in 'n ïkje Grote winkeliers moeten 'witte vlekken' betalen Compromis in conflict over Stern-kunstwerk I )e!re|yd Ien HAAG - Minister Ruding (financiën) wil de zelfstandigenaftrek - een belasting maatregel - geldt voor alle ondernemers en iet alleen voor de ondernemers met een inko- jentot 80.000 gulden zoals dat nu het geval is. Protest tegen bezuiniging op BKR FINALE AEG JUBILEUM-ACTIE: BEPAALT WAT U BETAALT. amerleden vrezen oevloed Franse peelautomaten NOV heeft „sterke aan Slagers werkten vorig jaar met verlies I Ook loopt de premiereductieregeling (een korting op i ziektekostenverzekering voor ondernemers die tinder dan 23.000 gulden verdienen) gevaar. ede verdienen Beursomzet boven de 100 miljard onderzoek erken BINNENLAND Belgische neut en vieux inzet proefp roces Vier verdachten van moord op taxi-chauffeur aangehouden Dienstenbond FNV in actieprogramma: og dit jaar litspraak /Jnproces «STEM COMMENT A AR AEG laat je niet in de steek. AEG De Vries (CDA) wil meer matiging lonen KLM moet extra Caracas-vlucht uitstellen Reorganisatie Nedlloyd kost 209 'walbanen' BINNENLAND itóüag 18 oktober 1983 T5 PAGINA KTEVERZUIM is, 2wel dalend, nog steeds ernstige kwaal in het derlandse bedrijfsleven, de praktijk van de itste jaren is gebleken gerichte aandacht voor verschijnsel snel tot betering kan leiden. Philips is twee jaar lang idie gemaakt van zuirn Het resultaat is tterlijk) een koffer vol rporten. Eén van de nclusies: ziekteverzuim maar één van de vormen n niet-werken En de rkelijke ziekte schuift in onvrede op het werk De insen moeten meer szier kunnen hebben in n werk. aar intussen loont het ker de moeite om het ikteverzuim aan te ikken. Hoe Philips dat wil ien, wordt vandaag leengezet tijdens een ingres in de Utrechtse arbeurs, onder de titel /erken/Niet Werken' op kantoor en in de fa- ongeveer gelijk is. aar dat interne verzuim veel moeilijker te regi on en aan te pakken. >tal is het een soort af- ïgscultuur geworden die niet één-twee-drie laat nderen. De aandacht dus toch maar weer uit het ziekteverzuim. Die alt zich voor het bedrijf g in lagere verzuimkos- ij de Philipsbedrijven t elk procentje ziekte- ;uim voor zo'n 40 mil- direct. Met de indirecte en erbij (verstoring van rganisatie e.d.) gaat het het dubbele. De afgelo- jaren is bij Philips het .uimcijfer met enkele ten gedaald. Dat getót igens ook voor het be- Esleven als geheel, waar ips dan nog een pro- je onder zit. et belangrij kste meet- t voor het resultaat van verzuimbeleid' is vol- Verbaan echter de iliteit van de produktie. beruchte verschij nsel de 'maandagauto' be lt dat aanwezigheid op zelf ook niet alles is. baan heeft in Japan igekeken en gelooft dat oorbeeld het instellen kwaliteitskringen op de kvloer erg nuttig kan voor de motivering van nensen. Als een Europese fabri- t een fout produkt terug- gt van de handel, belandt stilletjes in een maga- In Japan krijgt de man ter de machine het voor Mïïa^XiMML t28 pagina 3 de departementale be tingen. Deze week zijn emene Zaken, het Huis Koningin en de Hoge leges van Staat aan de rt, gevolgd door Binnen- dse Zaken. Toch hoopt de Tier daarnaast nog tijd r te houden voor de be- ïdeling van het rapport- k over de kosten van on- Idellijke sluiting van de neen trales in Borssele en lewaard. )ud-minister Terlouw onomische Zaken) heeft e commissie destijds in leven geroepen in de ip dat zij hem argumen- zou verschaffen om de ncentrales te sluiten, ar ziet: hoe snel verande- de tijden. Sluiting blijkt irder dan openhouden, en al zit het kabinet stil es te lonken naar nieuwe ncentrales. ie discussie over het rap- t-Beek is dus op zijn ist flink achterhaald, en heeft ook de Kamer in- ien: ze denkt er in een id uur wel uit te komen' ten de plenaire zittingen is er woensdag nog een irzitting van de vaste Ka- rcommissie voor Sociale ren over de positie van <je nsarbeiders. Die blijft' het aan staatssecretaris Graaf ligt, even beroerd ze nu is, en daar wil de mer als het even kan toef andering in brengen. onze redactie binnenland (HAAG - De Tweede Ka lleden Jacobse (VVD), Kra- jrink (CDA) en Haas-Ber- (PvdA) vrezen dat Neder- j overspoeld zal worden franse kansspeelautoma- omdat het bezit van deze paraten in Frankrijk met ,n» van 1 november straf- ïb gesteld. p schriftelijke vragen aan jjter Korthals Altes van .jjie dringen de Kamerle- wjer fracties een ruime erderheid in de Tweede Kamer hebben, er op aan dat het kabinet doorgaat met het afhandelen van het voorstel tot herziening van de wet op de kansspelen, waarin de aan wezigheid van de speelauto maten aan banden wordt ge legd. Jacobse zegt over aanwij zingen te beschikken dat Franse bezitters van speelau tomaten de apparaten tegen afbraakprijzen aanbieden in landen waar deze zaak niet aan banden is gelegd, waaron der ook Nederland. UTRECHT (ANP) - De ge middelde financiële resul taten van de slagersbedrij- ven waren in 1982 voor het eerst negatief. De grote be drijven deden het daarbij in verhouding iets beter dan de kleinere slagers. Ook bij de groothandel in vlees(waren) stonden de resultaten onder druk. Dit blijkt uit een be drijfstakstudie van Rabo bank Nederland. De belangrijkste oor zaak die aan deze ver slechtering ten grondslag ligt is de daling van de vleesconsumptie. Vorig jaar werd bijna 68 kg vlees per hoofd van de bevolking gegeten tegen ruim 71 kg een jaar eerder. Bovendien vond een verschuiving plaats van het duurdere rundvlees naar het goed kopere varkensvlees. De binnenlandse afzet zal ook in de toekomst worden beïnvloed door een daling van het vrij be steedbare inkomen. De concurrentie in de slagers branche zal daardoor ver der verscherpen. Een her stel van de resultaten ligt daarom niet in de lijn van de verwachtingen. Het aantal slagersbedrijven is ondanks alles constant ge bleven op iets minder dan 8500. lastenverlichting komt op de tocht ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr B. van der Lugt, heeft maandag in een proef proces tegen een slijter uit En schede tweemaal 750 gulden boete en verbeurdverklaring van 85 flessen vieux geëist. Van der Lugt tekende hier bij aan de boetes zodanig te hebben gekozen dat het moge lijk is om in appèl te gaan. De kernvraag in dit proef- proces was of uit België inge voerde sterke drank met een alcoholpercentage van dertig procent in Nederland onder de Denamingen jenever en vieux mogen worden verkocht. Deze produkten zijn 1,62 per fles goedkoper dan Nederlandse producten met de voorge schreven percentages van minstens 35 procent. Volgens de officier van jus titie wekken de uit België af komstige produkten verwar ring bij het publiek, dat in de waan verkeert echte jenever en vieux te kopen. Van onze correspondent VENRAY - Het recherche team dat een onderzoek instelt naar de moord op de 28-jarige taxichauffeur Mathie van den Beuken uit Venray, heeft vier mensen aangehouden. Het betreft de 26-jarige ex- vrouw van de chauffeur, die al enige tijd gescheiden van haar man woonde. De echtscheiding was nog niet uitgesproken. Verder is aangehouden haar 29-jarige in Rotterdam wo nende zuster en de 31-jarige man van deze zus. Bovendien nog een 25-jarige Rotterdam mer, die vermoedelijk de ge zochte onbekende is die voor het laatst bij de taxi van Van den Beuken is gesignaleerd. De politie meent voldoende bewijzen te hebben om dit viertal te verdenken de moord op de Venrayse taxichauffeur te hebben beraamd en uitge voerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Winkelbedrijven die met prijzenoorlo gen en stunts kleine winkels kapot maken moeten aangeslagen worden om het opvullen van de witte vlekken in de winkelvoorziening te betalen. Belas tingbetalers en sociale fondsen mogen daarvoor niet langer opdraaien. Dat bepleitte gisteren be stuurder B. van Zweeden van de Dienstenbond FNV bij de presentatie van een nieuwe vi sie van deze bond op de toe komst van de detailhandel. De heer Van Zweeden waar schuwde tegen de gevolgen van ongebreidelde concurren tie, die ook in de lonen dreigt in te grij pen. Van onze redactie binnenland (deze ontdekking is het (derlands Christelijk Onder- biers Verbond gekomen op Kind van „sterke aanwij zin- li". De ministeries van eco- misthe zaken en financiën ÏTERDAM (ANP) - De ei- rechter bij de rechtbank (otterdam doet vrijdag 16 mber uitspraak in het nu ter dan negen jaar duren- Sjnproces. eisers, een drietal tuin- uit het Westland, en de Franse kalimij nen ien maandag hun laatste iooien. Het gaat om de igof de zoutindustrie in de ss zich schuldig maakt aan onrechtmatige daad door hoeveelheden afvalzout eRijn te lozen. k rechter zal moeten be- sen in hoeverre de kalimij - verantwoordelijk zijn het hoge zoutgehalte van boezemwater in het West- 1 Tevens moet hij vaststel- of de tuinbouw in dit deel Nederland hiervan schade iervindt. wilden gisteren de bewering van het NCOV bevestigen noch ontkennen. Volgens eco nomische zaken „wordt er de ze week een besluit over geno men". Als de plannen van Ruding (zelfstandigenaftrek voor iedere ondernemer) doorgaan betekent dat dat de 175 miljoen gulden, die voor de zelfstandi genaftrek door het kabinet was uitgetrokken, over veel meer ondernemers moet wor den. verdeeld. Omgerekend houdt het een lastenverlichting in van tach tig cent per week, aldus het NCOV. „van een werkelijke lastenverlichting kun je niet meer spreken". Ook de ondernemers die meer dan 80.000 gulden verdie nen hebben volgens het NCOV niets aan een zelfstandigenaf trek. „Boven de 80.000 gulden wordt de aftrek fiscaal wegge- walst en heeft alleen financiën daar voordeel van". De organisatie vindt het verstandiger als de zelfstandi genaftrek alleen tot 80.000 gul den blijft gelden. „De 175 mil joen gulden komen dan te recht waar ze horen: bij de middeninkomens van onder nemers", aldus een woord voerder. Het NCOV zal van daag tijdens het overleg van het kabinet met werkgevers en werknemers het kabinet aan de toegezegde lastenver lichting proberen te houden. OKTOBER en 29 oktober, twee dagen van bezinning op ram- "fc de wereld anno 1983 bedreigen: honger en oorlog. Maar sen verschil in aandacht voor die problemen! Voor 29 okto- a'S. worden in het vrije westen honderdduizenden gemobili- 'lom massaal te protesteren tegen de waanzin van de nu- 1,re bewapeningswedloop, maar de wereldvoedseldag van Sleden zaterdag is hier nagenoeg onopgemerkt voorbijge- In de derde-wereldlanden lag en ligt de belangstelling pre- andersom. seen wonder. In Afrika en Azië lijden 450 miljoen mensen hon gerjaar sterven daar 50 miljoen mensen aan ondervoeding, iele Tweede Wereldoorlog heeft ongeveer evenveel slachtof- ^einaakt Wie ligt hier wakker van dit beschamende pro- •"f Niet de vredesbeweging, ook al erkent die dat er zonder schtigheid geen vrede kan zijn. Dat de arme landen op hun k onze kernwapenproblematiek als een 'ver van hun bed- beschouwen, ligt voor de hand. Het geld dat wij in wapen steken. wordt onttrokken aan ontwikkelingshulp. 8arde rijke landen geven toch met royale hand voedselhulp? ;K'°Pt, maar die hulpverlening berust minder op humanitaire 'ien dan op de praktische overweging dat voedselhulp een Tanier is om af te komen van onze gigantische overschot- ®sook een alibi om vast te houden aan een landbouwbeleid ■verenigde Staten en de Europese Gemeenschap, dat fnui- 0 ,svoor de oplossing van het voedselprobleemn in de arme "Sn. f Chinees spreekwoord zegt: I beeft een dan neen honner Geef een man een maaltje vis een dag geen honger, maar als je hem leert vissen, felh01'rr,0er '10n9er lijden. Een juiste gedachte. De westerse ^selhulp zou er op gericht moeten zijn de voedselproducten arme landen zelf op te voeren. Dat lukt echter alleen als de ouw in die landen lonend is en de boeren daar niet, zoals de markt worden geprijsd door het dumpen van onze ^overschotten en het protectionistisch beleid waarmee wij 'Port uit de derde wereld aan banden leggen. Maar zo een ouwbeleid is in de westerse wereld politiek onverkoopbaar. 11ropen dat 29 oktober a.s. een indrukwekkend protest zal sn tegen de kernbewapening, zowel van het westen als van n dn en honderdduizenden betogers er eveneens PQrdrongen zullen worden, dat behalve de kernwapens ook dian Sr de werelc( uitgebannen dient te worden. Oost en west nen zelfs geen vrede, zolang zij erin berusten dat er, vol- Rekeningen van de UNICEF, dagelijks 40.000 kinderen ■volg van ondervoeding sterven. Vrede moet verdiend wor- Faoor gerechtigheid. DE VASTE Kamercommissie Sociale Zaken en WVC ontving gisteren een petitie uit handen van voorzitter Rijzinga van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars (rechts). De BBK protesteert tegen de voorgenomen bezuiniging op de BKR (Beeldend Kunstenaars Regeling), die gisteren in de Kamer ter sprake kwam. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en minister Brinkman (WVC) willen het aantal kunstenaars in de BKR in drie jaar tijd terugbrengen van 3500 tot dui zend. Dat gebeurt door bij de toelating tot de regeling scher per toe te zien op vakbekwaamheid en door van de kunste naar te eisen dat hij/zij zelf achtduizend gulden per jaar ver dient door verkoop op de vrije markt. Zonder de plannen zou de regeling tot 1986 jaarlijks 130 miljoen meer gaan kosten, aldus het kabinet. De Graaf wil de BKR terugbrengen tot haar oorspronkelijke opzet: een tijdelijke aanvulling op het inkomen van kunstenaars in financiële nood. PvdA-woord- voerder Niessen (op de foto naast Rijzinga) pleitte voor een beperkte uitstoot van kunstenaars uit de BKR, degenen die niet aan de kwaliteitseisen voldoen. De WD stemt met de ka binetsplannen in. FOTO ANP (ADVERTENTIE) De laatste grotejubileumactie voor AEG's honderdjarig bestaan. Een actie met voor iedere koper een praktisch jubileum geschenk. Maar bovendien een actie waarbij bepaalt wat u betaalt, voor uw nieuwe, 100% Duitse AEG-volautomaat van de nieuwe generatie. De volle prijs (die hij dubbel-en-dwars waard is), honderd f ulden minderof helemaal niets! Omdat u de aankoopprijs terug- rijgt. Wilt u meer weten? Bij uw handelaar ligt het deelname formulier. AEG-TELEFUNKEN Nederland NV., Tel.nr. 020 - 510 5911. TZUM (anp) - CDA-fractielei- der Bert de Vries heeft werk gevers en werknemers in het bedrijfsleven maandag op een spreekbeurt in het Friese Tzum (bij Franeker) aange spoord om komend jaar meer bruto inkomen in te leveren voor arbeidstijdverkorting. Ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers die 3,5 procent zullen inleveren lopen dan meer in de pas met de loonontwikkeling in de parti culiere sector, aldus De Vries. De CDA-fractievoorzitter stelde daar geen compensatie tegenover voor de ambtena ren. De 'omgekeerde solidari teit' was het enige argument dat De Vries naar voren bracht. Van een onzer verslaggevers BREDA - De kunstenaar Mar tin van Opdorp uit Raam- donksveer en Uitgeversmaat schappij De Stem in Breda zijn tot een akkoord gekomen in het conflict rond het kunst werk voor het Stern-gebouw. Van Opdorp eiste eerder dit j aar voor de rechtbank in Bre da een schadeloosstelling van 25.000 gulden omdat de Stern- directie zijn kunstwerk, een waterpartij'aanpaste' met keien, grint en bloembakken. De rechtbank stelde Van Opdorp in het gelijk en kende de kunstenaar onder andere 5.000 gulden schadevergoeding toe. In het nu bereikte compro mis zal Van Opdorp een ont werp maken voor herinrich ting- van het voorplein van het Stemgebouw, waarbij op de waterpartij een nieuwe be strating op enkele niveau's wordt aangebracht. Daarnaast krijgt Van Opdorp een scha deloosstelling van 15.000 gul den voor het verdwijnen van zijn kunstwerk. De Stern-directie toonde zich tevreden over het bereik te compromis. Herstel van het oorspronkelijke kunstwerk dat volgens de Stern-directie nooit goed heeft gefunctio neerd zou volgens directeur H. Brader veel duurder zijn uit gevallen dan de kosten van het nu bereikte compromis. Kunstenaar Van Opdorp toonde zich „niet echt geluk kig". Behalve het feit dat hij zelf" zijn kunstwerk kwijt raakt, „boekt ook de Stem met de aanpassing van het voor plein uiteindelijk maar een mager resultaat", aldus Van Opdorp. Liever had de kunste naar een alternatief kunst werk gemaakt voor de aan passing van het voorplein. De kosten hiervan vormden het grootste struikelblok voor de Stem-directie. De herinrich ting van het voorplein zal nu 25.000 gulden kosten. In tien procent van de kleine kernen is al geen kruidenier meer. In een derde van de dor pen is geen volledig levens middelenpakket meer te krij gen. Tussen 1970 en 1980 is veertig procent van de kruide nierswinkels verdwenen. In het nieuwe actiepro gramma van de Dienstenbond wordt veel aandacht besteed aan de positie van jongeren. In twee jaar tijd steeg de werk loosheid in de detailhandel van circa 20.000 tot omstreeks 60.000, vooral ten koste van jongeren. Onder meer door 'groeicon- tracten' zouden jongeren in deeltijd kunnen starten en ge leidelijk meer uren krijgen. De Dienstenbond wil een vaste verhouding (70-30) tussen mensen met een volledige baan en part-timers. De discussie over de Win kelsluitingswet wil de Dien stenbond voorlopig laten rus ten. Er is sprake van dagelijk se openstelling tot 's avonds 19.00 uur, maar daarover wil de bond niet praten voordat er grondig onderzocht is wat het winkelend publiek precies wil op dit punt. Zo'n onderzoek bepleitte gisteren ook directeur B. Do- nia van Konsumenten Kon- takt, maar deze dacht toch al hardop na over een langere openstelling, met name in de levensmiddelenbranche, maar ook voor overheidsdiensten, banken e.d. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De KLM heeft gistermiddag besloten om de voor vandaag aangekondigde extra vlucht van Amsterdam naar Caracas, die passagiers met bestemming Suriname moet vervoeren, met 24 uur uit te stellen. Dit omdat de Venezolaanse luchtvaart maatschappij Via- sa, die deze passagiers van Ca racas naar Paramaribo zou vervoeren maandagmiddag nog geen definitief antwoord van de Surinaamse autoritei ten had op haar aanvrage voor deze vlucht. Een woordvoer der van de KLM heeft dit gis teren meegedeeld. Deze nu uitgestelde 'vlucht was volgens de KLM volledig volgeboekt: ongeveer 200 pas sagiers zullen dus in ieder ge val 24 uur later dan de bedoe ling was pas kunnen vertrek ken. De retourvlucht Londen- Amsterdam die de Engelse luchtvaartmaatschappij Bri tish Caledonian vanmorgen had willen uitvoeren om pas sagiers met bestemming Para maribo op te halen gaat niet door. Dat is de uitkomst van diplomatiek overleg, dat de hele maandag heeft geduurd. Driehonderd Paramaribo- gangers kunnen dus vandaag niet vertrekken. Opeens is er weer zo'n woord. Je kijkt er van alle kanten te genaan. Je legt de krant even weg, wrijft in je ogen en je probeert het opnieuw. Even slikken en je doet je best het uit te spreken. Abvakabo. Ja, dat is staat er, echt. „Geef mij maar een Ko dak kado, Kodak kado", dat is het eerste wat mij te binnen schiet. Geef mij maar een Ab vakabo Wie zitten er achter die naam? Ambtenaren. Het is de bond van ambtenaren, of liever een samenvoeging van twee bon den. Dacht u dat het een plant was, die een smakelijke vrucht voortbrengt? Nee, dat is een avocado. Bij ambtenaren denk je toch niet aan smakelijke vruchten? Is het een nieuwe trendMis schien. Je hebt popvideoshow, discoattractie, diapresentatie, vararadio en trosteevee. Deze taal is niet gemaakt voor de lezers. Nee, want lezen is ouderwets. Dit is een taal voor het gehoor. Woorden als een handjevol popcorn, als een reeks clickets. Speelgoed voor kinderen die denken dat het leven een groot teeveevideoa- tarispel is. Maar dat uitgerekend ambte naren zich ook laten verleiden mee te doen aan het Lego-ach- tige woordgebruik in de stijl van pikmeevoordeel en haps- napbeleid, dat geeft toch wel te denken. Abvakabo. Waar ligt eigenlijk de klemtoon? We zullen het de komende weken wel te weten komen, want de ambtenaren blijven in het nieuws. Het wordt een SuperAbvakaboto- taalshow. O zo! MERIJN ROTTERDAM (ANP) - Ned lloyd gaat reorganiseren. In totaal zullen hierdoor 209 ont slagen vallen onder het wal- personeel. Ontslag is aangevraagd voor 165 mensen bij Nedlloyd Lijnen en Rederijdiensten, voor 30 mensen bij de dochter onderneming Ruys en Co en voor 14 mensen van de groeps- staf, zo heeft Nedlloyd meege deeld. De maatregelen behelzen het opheffen van enkele lijn diensten en het versneld uit de vaart nemen van met name conventionele schepen. Daar naast gaat de rederij nu ook de organisatie decentraliseren. Het geheel wordt niet meer centraal vanuit Rotterdam ge regisseerd, maar vanuit vier plaatsen. De vier groepen zijn te beschouwen als afzonderlij ke bedrijven. De totale Nedlloyd Group leed over de eerste helft van dit jaar een verlies van ƒ72,9 miljoen tegen een winst van 53,6 miljoen over de eerste zes maanden van 1982. AMSTERDAM (ANP) - De to tale omzet op de Amsterdamse effectenbeurs is voor het eerst in de geschiedenis uitgekomen boven de 100 miljard binnen een tijdsbestek van één jaar. Over geheel 1982 bedroeg de omzet ƒ92,6 miljard. Inclusief de omzet van maandag 346,6 miljoen) kwam de beursomzet in 1983 tot dusver uit op 100,2 miljard. Hiervan was 52,5 pro cent ofwel ƒ52,3 miljard af komstig van obligaties, zo blijkt uit een overzicht van de beurs. Air UK DE Engelse luchtvaartmaat schappij Air UK zal met in gang van 1 november de dien sten tussen Southend en Rot terdam en Amsterdam staken. Nu nog voert Air UK op werk dagen tweemaal een retour vlucht tussen Southend en Schiphol en tussen Southend en de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven uit. Politiebureaus MINISTER Rietkerk ziet niet veel kansen om de komende jaren veel te verbeteren aan de vaak beroerde huisves tingsomstandigheden van rijks- en gemeentepolitie. Zelfmoorden RPF-fractievoorzitter Leer ling heeft staatssecretaris Van der Reijden gevraagd of er be geleiding plaats heeft van die NS-machinisten, die het baan vak Zwolle-Almelo vrezen vanwege veel pogingen tot zelfmoord aan dit traject. Vrij regelmatig zouden patiënten van een psychiatrische inrich ting in Raalte een poging tot zelfmoord doen. Ph ilips-di recteur overleden B.M. Lap (49), algemeen direc teur van de Philips organisatie in Oostenrijk is overleden. Dat heeft een woordvoerder van het concern maandag meege deeld. De heer Lap trad in 1953 bij Philips in dienst. Hij werk te onder meer in verschillende Afrikaanse landen en in Sin gapore. •1. 5

de Stem | 1983 | | pagina 3