eveiix UITBLAZEN Spoken aan de Perzische Golf FNV EN CNV: eten wat de pot van Lubbers schaft? Ziekteverzuim zit soms in 'n klein hoekje kamerlede oevloed Fr P eelautom Het heerst weer veel ACHTERGROND5 Spijt Haags hoogstandje Agenda NOV heeft JESTEMCOMM/ rede verdienen DINSDAG 18 OKTOBER 1983 Bange dromen over scenario's voor een derde wereldoorlog Hormoes Spel Washington Philips presenteert onderzoek over 'werken/niet werken' [en HAAG - Minister Ru it de zelfstandigenaftre Maatregel - geldt voor all iet alleen voor de onderne jen tot 80.000 gulden zoals d og dit jaar itspraak iijnproces be- WAT heet ziek? Vorige week woensdag meldden nnjn collega's op deze plaats dat mijn rubriek niet verscheen vanwege mijn 'ziekte'. Daar schrok ik zelf van. Het klonk zo zwaar ziek. Een verkoudheid schouw ik niet als een ziekte. Het is meer een ongemak. Je hoeft er van de dokter ook niet voor binnen te blijven en een eerlijke dokter geeft al voor je het vraagt toe dat de medicij nen, die hij eventueel wel wil voorschrijven wanneer je daar op staat, waarschijnlijk niet helpen. Tegen verkoudheid is geen kruid gewassen. Er heerste 'flu' in mijn Engelse vriendenkring, toen ik daar ruim twee weken geleden een etmaal op bezoek was. maar ik dacht dat ik me bij die gelegenheid voldoende had ontsmet met vuurwater van de Hooglanden. Een dag of tien geleden, op een van die warme dagen, zat ik te vergaderen. Zo maar ineens kriebelde er iets in mijn keel dat niet gemakkelijk weg te slikken bleek. Ik kreeg het ook een beetje koud zodat ik m'n jasje aantrok. 'Dat zou wel eens raak kunnen zijn', dacht ik nog en daardoor herin ner ik me dat moment. Het duurde toch nog vier dagen eer de verkoudheid door zette. Snotneus, kriebelhoest, branderig gevoel in de keel als of je nadorst hebt. Ik ben eraan gewend. Wie niet? Bij mij is het elk jaar wel minstens twee keer raak. Steevast na carnaval en soms in de herfst, maar zelfs ook wel eens in de zomer. Heel af en toe is zo'n ver koudheid om de een of andere reden wat zwaarder dan an ders. Bonzend hoofd, het ge voel alsof er een knikker achter je ogen rolt wanneer je opstaat en een door het hele lichaam stromende lamlendigheid. Mentholballen „Het heerst veel", zei de man van het GAK die al op de ochtend van de tweede dag kwam opdagen, maar het des ondanks te druk had om een kop koffie te drinken. Ik lag nog in bed. Ik hoorde hem zeg gen dat hij wel naar boven wil de komen. 'Nee, nee'.', riep ik haastig, 'ik kom wel naar beneden'. Zo'n man aan je bed ontvan gen, dat lijkt me nu écht ziek zijn. Dat doe je niet wanneer je alleen maar verkouden bent. „Ik hoor het al", zei de be ambte toen ik kuchend de ka mer binnenkwam, „het heerst veel." Of ik er de dokter bij had gehaald, vroeg hij plichtmatig. De dokter? Voor een verkoud heid? Een paar jaar geleden ben ik eens naar de dokter ge gaan omdat ik vond dat mijn al veertien dagen durende ver koudheid wat lang aanhield. De dokter bleek helemaal niet verontrust door die termijn. „Het gaat wel over", zei hij na me voor alle zekerheid toch even te hebben onderzocht, „als je veel last hebt van het hoesten, zou je een hoestdrank- je kunnen proberen." „De beste hoestdrank die ik ken is een stevige groc van cog nac en citroen", probeerde ik. „Heel goed", zei de dokter, daar slaap je ook uitstekend van." Verder werk ik soms ook wel met die menthol-ballen die je oplost in kokend heet water. Met je hoofd onder een hand doek probeer je dan de dampen zo heet mogelijk op te snuiven. Of het helpt en de verkoudheid 'los maakt' weet ik niet, maar ik vind de uitwerking van die hete damp op de huid van m'n gezicht weldadig. Daarvoor al leen al zou ik een stoombad ne- W1M KOCK Weekendvermaak Het zou eigenlijk een com fortabele ziekte moeten zijn. Je hebt opeens zeeën van vrije tijd. Het eerste waarnaar m'n gedachten uitgingen, nadat ik de knoop had doorgehakt en me ziek had gemeld, was de stapel boeken die de laatste maanden naast m'n bureau heeft liggen groeien. Toevallig had ik ook net een nieuwe Dick Francis in huis gehaald en een twintig jaar oude thriller van Gavin Lyall die ik nooit gele zen had. Zulke boeken koop ik spe ciaal voor de zaterdagavond. Ik begin er pas laat aan en ik ein dig zelden voor vier uur, half vijf in de ochtend. Ik vind dat nog steeds het toppunt van weekendvermaak; zo'n nacht doorlezen in een stil. slapend huis. Zowat een hele dag heb ik erover gedaan om te beslissen wie ik eerst zou pakken: Fran cis of Lyall. Ik viel telkens in slaap, het soort lichte, sluime rende slaap waarbij je soms ook een doezelige toestand be reikt waarin je je niet eens rea liseert dat je in feite wakker bent. Het lijkt dan of je droomt in vervolg-afleveringen. Af en toe schrok ik wakker en dan waren mijn gedachten weer bij Francis of Lyall. Gelezen heb ik die dag niet meer. En de daarop volgende dagen niet veel. Vast patroon De onverwachte verkoud- heidsvakantie valt tegen. De eerste drie dagen doe je niets. Je ligt hoogstens voortdurend te bedenken wat je zou kunnen doen. In de loop van de derde dag begint het wat beter te gaan. Dat is tot en met deze keer vaste prik geweest, een vast patroon. Niets ernstigs. Geen ziekte dus. Een ongemak slechts, maar niet iets om naar uit te kijken. Ook niet wanneer je er met goed fatsoen bij thuis kunt blijven want als je flink verkou den bent kun je niet eens be hoorlijk nadenken, laat staan lezeniohschrijven. NOOT: U merkt dat ik hierbo ven het woordje griep verme den heb. Ik merk wel dat veel mensen een verkoudheid griep noemen, maar volgens mij zijn er verschillen al zou ik niet we ten welke. Naar mijn idee had ik geen griep en was ik gewoon, zij het wat zwaar, verkouden. Het verklarend handwoorden boek van Koenen noemt ver koudheid dan ook als een bij verschijnsel van griep, 't Is maar dat u weet wat u (niet) heeft wanneer u het krijgt, want het heerst. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir T5 PAGINA Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie drs. J.HM. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26. ©01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 ©01100-28030 Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14 ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand, f 61,15 per kwartaal of 238100 per [aar Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorgmg tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties Informatie grote advertenties 076-236881 t Kleintje ©076-236882 Overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Pieter Eggen HET kruitvat van de Perzi sche Golf rookt weer. De sluimerende oorlog die Irak en Iran de laatste drie jaar tot het voeren van een ab surd spiegelgevecht inspi reert heeft de laatste weken letterlijk en figuurlijk weer nieuwe munitie gekregen. En, zoals dat al zo vaak is gebeurd, maakt ook nu een nieuwe dreiging aan de Golf de (vooral westerse) geesten weer wakker die de bange dromen van derde wereld oorlog-scenario's op het be hang tekenen. De jongste activering van het conflict is niet in de laat ste plaats een westers pro- dukt. Ruim een maand gele den overwoog Parijs publie kelijk Irak de uiterst moder ne Mirage Super-Etendard- vliegtuigen te leveren, waarmee Irak de gevreesde Exocet-raketten (eveneens van Franse makelij) tot le ven zou kunnen brengen. De Iraakse leiders maakten bij na gelijktijdig bekend waar tegen de 'slimme' Exocet-ra- ket ingezet zou kunnen wor den: de olierafinaderijen van Iran op en bij het eiland Kharg, in de Perzische Golf. Op die manier zou Iran van zijn 'levensader' en zijn on verzettelijkheid op het slag veld beroofd worden. Wie dacht dat de nieuwe dreiging Teheran ook tot minder starre opvattingen zou brengen en onderhande lingen mogelijk zou maken, kwam bedrogen uit. De Iraanse leiders, parlements voorzitter Rafsandjani voorop, pareerden de zet ogenblikkelijk met een veel dreigender zet en wel met de afsluiting van de Straat van Hormoes. Door deze zee engte, die door Iran nage noeg geheel beheerst wordt, vervoeren de belangrijke olielanden hun olie naar hun westerse klanten. Het is overigens van be lang te weten dat Iran ook in eigen vlees zou snijden. Ook haar olie gaat via de Hor moes naar de klanten (voor al Japan). Iran dreigde, kort nadat de oorlog in september 1980 uitbrak, al met het afsluiten van de Straat, maar het stagnerende Iraakse offen sief en het langzame herstel van de Iraanse frontpositie maakten dat aan het dreige ment geen uitvoering hoefde te worden gegeven. Er is ook een technisch be zwaar. In tegenstelling tot wat nogal eens gedacht wordt is het niet zo dat de Straat onbevaarbaar zou worden, als Iran er enkele tankers in zou laten zinken. Daarvoor zouden zeker 60 mammoet-tankers nodig zijn. De enige effectieve en betaalbare manier om de Straat te controleren zou zijn om met een constant spervuur de doorgang on mogelijk te maken. Dat laat ste alternatief heeft het risi co dat het internationaal in grijpen dichterbij zou kun nen brengen. Als Iraanse ar tillerie 'toevallig' ook niet- Iraakse schepen zou treffen, die bij Hormoes passeren, zou dat natuurlijk niet on beantwoord kunnen blijven. De 'internationalisering' van het conflict is toch al een factor, die voortdurend Een van de door Irak in brand geschoten Iraanse oliebronnen. - FOTO ARCHIEF DE STEM I De Straat van Hormoes vervult een essentiële rol in het politieke spel - CARPRESS op de achtergrond speelt en de affaire dan ook tot een uitermate belangrijke maakt. Enkele jaren geleden braken stormen van emoties los toen de Britse premier Thatcher het idee lanceerde om een speciale Navo-macht (Rapid Deployment Force) in te stellen, die ook buiten het Navo-gebied moest kun nen ingrijpen als de interna tionale situatie daartoe zou nopen. Als voorbeeld noem de Thatcher toen het Golf- gebied. De hele Iraaks-Iraanse oorlog is voor een belangrij k deel te danken aan interna tionaal diplomatiek spel. Nooit bevestigde (maar wel waarschijnlijk gemaakte) berichten wilden indertijd dat het de Amerikaanse in- lichtendienst CIA was die Bagdad aanspoorde om een 'oude rekening' met Iran te vereffenen. Het toen militair zwak geachte Iran zou met een kordate 'blitzkrieg' voor de westelij ke invloedssfeer te herwinnen zijn. In ruil daarvoor zou Irak de con trole over de delta van Euf- raat en Tigris (een oude ge- biedsaanspraak) krijgen. Het liep, zoals we weten, to taal anders. Iran ving de venijnige Iraakse aanvallen doeltref fend, maar met gigantisch verlies aan mensenlevens op, verleidde de binnendrin ger tot een geldverslindende loopgravenoorlog en sloeg genadeloos terug op het mo ment dat het van de zwaar ste aanslagen hersteld was. De Iraakse troepen verloren al het gewonnen gebied te rug en moesten zelf in het defensief. Iraanse aanvallen om de loop van de oorlog he lemaal om te keren met een driefronten-oorlog, die uit eindelijk naar Bagdad moest voeren, bleek evenmin erg succesvol. Intussen waren de oorlog voerende naties niet bereid om op eikaars 'vredesvoor stellen' in te gaan. Teheran overtrof Bagdad daarbij in stijfkoppigheid, door gigan tische schadevergoedingen en de kop van de Iraakse lei der Hoessein te eisen. De mi litaire en diplomatieke on wrikbaarheid van Teheran (ook 'gunstige' aanbiedingen van Irak werden afgewezen) rekte de oorlog en maakten daarmee dat de geldnood voor Hoesseins regime gro ter kon worden dan de 'vre- desnood'. De jongste ontwikkeling in het conflict is een recht streeks produkt van die om standigheid. Steeds vaker moest Irak aankloppen bij de bondgenoten. Met name Saoedi-Arabië en de Vere nigde Arabische Emiraten hebben behoorlijk diep in de buidel moeten tasten, maar zijn de laatste tijd (als ge volg van de economische neergang) heel wat minder scheutig. Een eigenzinnige rol was er voor de Fransen wegge legd, die in ruil voor goedko pe olie de Iraakse wapen technologie op hoog niveau hield. In een vroeg stadium leverde Parijs Irak al de geavanceerde Exocet-raket, die wereldnaam maakte in de Falkland-oorlog. De wa pens waren niet bruikbaar, omdat de lanceermogelijk- heid ontbrak. Die ontstond wel toen Parijs enkele we ken geleden aankondigde, de veel eerder aangegane ver plichting om Irak vijf Su- per-Etendards te leveren zou nakomen. Minister van buitenlandse zaken, Cheys- son, argumenteerde dat al leen op die manier de ineen storting van het Iraakse re gime verhinderd zou kun nen worden; de werkelijke reden was dat Parijs zijn voordelige olie-vergoeding niet wil verspelen. Boven dien zitten de Fransen al zo diep in het Iraakse 'spel' dat een weg terug niet mogelijk lijkt. Het Franse besluit riep niet alleen de genoemde Iraanse reactie op; ook de Amerikanen bleken nauwe lijks te spreken over het so listische Franse optreden. Washington houdt de mar ges van het Midden-Oosten conflict het liefst in eigen hand, in zoverre het daartoe de mogelijkheden beschikt. Naast druk op Parijs heeft Washington nu zelf besloten 'handelend' op te treden. Een vlootmacht, die doorgaans in de Indische Oceaan ge reed wordt gehouden, zou zich beschikbaar moeten houden voor eventueel in grijpen (of het dreigen daar mee). Verder houden de Arabische Golfstaten op dit moment gezamenlijke oefe ningen in het gebied - met als toekomstideaal de vor ming van een söort eigen Navootje - en tot slot pro beert Washington de Saoe- di's zover te krijgen dat ze ook met hen nog militair machtsvertoon aan de Golf ten toon gaan spreiden. De Amerikanen zullen wel niet verwachten dat Te heran door al dit wapenge kletter tot inkeer komt. De geschiedenis leert tot nog toe anders. Iran, van haar kant, zal overigens ook niet zo snel tot het uitvoeren van dreige menten besluiten. De geesten, die rond de Golf waren, mogen nog zul ke spookverschijningen zijn, voorlopig blijven het niet meer dan donkere schadu- VANDAAG om half tien scharen zich vijftien man nen rond een tafel in het ge bouw van de Sociaal-Econo mische Raad in Den Haag. Ze worden geacht overleg te voeren over het beleid van het kabinet-Lubbers in 1984. Maar de kans is groot dat het bij het afsteken van een serie 'grijsgedraaide' mono logen blijft. De slotvraag is voor Lubbers: „En, mijnheer Kok en Van der Meulen, gaat u nu staken?". Op 10 oktober verstuurde minister De Koning (Sociale Zaken) een brief naar de 'leiders' van ons bedrijfsle ven: de vakbondsleiders Kok (FNV) en Van der Meu len (CNV), de werkgevers voorzitters Van Veen (VNO) en Van Eijkelenburg (NCW) en nog zes anderen: „Mede namens de Minister-Presi dent, de Minister van Econo mische Zaken, de Minister van Financiën en de minis ter van Binnenlandse Zaken deel ik u mede, dat een dele gatie uit het kabinet graag met u van gedachten zou willen wisselen over het in 1984 te voeren sociaal-eco nomisch beleid". Meestal wordt zo'n uitno diging met graagte gelezen. Maar toen de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers deze brief on der ogen kregen, begon de Tweede Kamer juist aan het grote debat over de Miljoe nennota 1984 en het sociaal- economisch beleid voor dat jaar. Het eind van dat parle mentaire lied was dat het CDA-VVD-koor het refrein van Lubbers meezong:' de uitkeringen en ambtenaren salarissen met 3,5% omlaag. Wat is nog de zin van over leg over dat sociaal-econo misch beleid nu Lubbers de handtekening van de Ka mermeerderheid al onder zijn plannen heeft? Géén politicus uit het re geringskamp zal deze vraag bevredigend kunnen beant woorden, tenzij men genoe gen wil nemen met een dooddoener als: „Praten heeft altijd zin". En natuur lijk, als de werknemers plot seling bereid zijn 5% loon extra in te leveren, dan ont staat er een nieuwe situatie. Maar ja, als? Als een kat een koe was, kon je haar melken en als Lubbers morgen lid van de CPN wordt, zou Woensdrecht misschien wel een nationaal vredeskamp worden. Als Maar FNV en CNV heb ben toch al vaak genoeg la ten weten niet bereid te zijn tot verdere stappen? En het kabinet heeft toch ook al la ten weten niets in te willen leveren van de bezuinigin gen als FNV en CNV niet bereid zijn tot extra inko mensoffers van de werkne mers in de bedrijven? Hij zal andere woorden gebruiken, maar de strek king van Lubbers' bood schap vandaag is: eten wat de pot schaft. De werkgevers hebben mes en vork al bij zich, maar Kok (die zich bij aanhoudende ziekte laat vervangen door Herman Bo de) en Van der Meulen zul len van tafel opstaan en de vijf ministers hun alterna tieve menu voorschotelen Door Louis van de Geijn UTRECHT - Opvallend hoog verzuim heeft soms onver moede oorzaken. Onderzoe kers van Philips merkten dat de torenhoge cijfers bij de vestiging in Doetinchem vooral werden veroorzaakt door de jongere ploegenwer- kers. Wat bleek? De heren had den er de pest in als ze het woensdagse tv-voetbal moesten missen. En om het niet te veel te laten opvallen, meldden ze zich ook wel een op maandag of dinsdag ziek. De onderzoekers gingen met de betreffende groep aan tafel zitten en werkten een oplossing uit. Wie zin heeft, kan nu op de voetbal avonden een kwart snipper dag opnemen. Op verzoek van de liefhebbers zelf zijn in de kantine tv-toestellen geplaatst. Het verzuim is mede door deze zet drastisch gedaald. De clou, voegt Philips ver- zuimdeskundige D. Verbaan hier aan toe, is niet zo zeer dat tv kijken, maar het feit dat er nu eens met de men sen zelf wordt gepraat over dingen die hen hinderen. Twee jaar lang is er bij de Nederlandse Philipsbedrij- ven onder leiding van Ver baan studie gemaakt van het verzuimverschijnsel. Twee ëndertig psychologen, socio logen en artsen kwamen tenslotte met een stapel van 27 wetenschappelijke rap porten. Gevoegd bij enkele videofilms en ander demon stratiemateriaal vullen die een forse reiskoffer waar mee nu het Zaltbommelse bureau Thema de markt op wil gaan. Geen trukendoos, haast zich Verbaan te zeg gen, maar wel een bruikbaar hulpmiddel voor grote en middelgrote bedrijven die ernst willen maken met een verzuimbeleid. Ziekteverzuim komt on dermeer voort uit onvrede, zegt Verbaan. Net als sta- kingen, sabotage, de kantjes er af lopen. Volg met een stopwatch een dag lang tien mensen in een willekeurig Nederlands bedrijf en je weet waarom Shell zijn tan kers in Korea moet laten bouwen, beweert hij. Ar beidsverzuim binnen het be drijf zelf - te laat komen, te vroeg gaan, krantje lezen, onnutte dienstreizen - is waarschijnlijk net zo ziek makend voor een bedrijf als ziekteverzuim. Kantoorpersoneel is veel minder vaak ziek dan pro- duktiemedewerkers. Maar op kantoor kan intern ver zuim veel gemakkelijker worden verstopt. Verbaan waagt het daarom te stellen dat het totale arbeidsver- ZIEKTEVERZUIM is, hoewel dalend, nog steeds een ernstige kwaal in het Nederlandse bedrijfsleven. Uit de praktijk van de laatste jaren is gebleken dat gerichte aandacht voor dit verschijnsel snel tot verbetering kan leiden Bij Philips is twee jaar lang studie gemaakt van verzuim Het resultaat is (letterlijk) een koffer vol rapporten. Eén van de conclusies: ziekteverzuim is maar één van de vormen van niet-werken. En de werkelijke ziekte schuilt in de onvrede op het werk De mensen moeten meer plezier kunnen hebben in hun werk. Maar intussen loont het zeker de moeite om het ziekteverzuim aan te pakken. Hoe Philips dat wil doen, wordt vandaag uiteengezet tijdens een congres in de Utrechtse jaarbeurs, onder de titel 'Werken/Niet Werken' IMSUAG 18 OKTOBER 1 zuim op kantoor en in de fa briek ongeveer gelijk is. Maar dat interne verzuim is zo veel moeilijker te regi streren en aan te pakken. Meestal is het een soort af delingscultuur geworden die zich niet één-twee-drie laai veranderen. De aandacht gaat dus toch maar weer uit naar het ziekteverzuim. Die betaalt zich voor het bedrijf terug in lagere verzuimkos- ten. Bij de Philipsbedrijven staat elk procentje ziekte verzuim voor zo'n 40 mil joen direct. Met de indirecte kosten erbij (verstoring vu de organisatie e.d.) gaat hel j om het dubbele. De afgelo pen jaren is bij Philips iel verzuimcijfer met enfcle punten gedaald. Dat gS overigens ook voor het te drijfsleven als geheel, wan Philips dan nog een pro centje onder zit. Het belangrijkste meet punt voor het resultaat van een 'verzuimbeleid' is vol gens Verbaan echter kwaliteit van de produktie. Het beruchte verschijnsel van de 'maandagauto' be wijst dat aanwezigheid op zichzelf ook niet alles Verbaan heeft in Japan rondgekeken en gelooft dat bijvoorbeeld het instellen van kwaliteitskringen op de werkvloer erg nuttig kan zijn voor de motivering van de mensen. „Als een Europese fabri kant een fout produkt terug krijgt van de handel, belandt dat stilletjes in een maga zijn. In Japan krijgt de man achter de machine het voor zich". Lubbers. - FOTO DE STEM JOHANVANGURP prikacties vooraf en stakin gen als hoofdgerecht. De vraag blijft alleen: wie moet de rekening betalen? Als invloedrijke politici een conflict hebben is een oplossing alleen mogelijk als beide partijen zonder ge zichtsverlies een stapje te-" rug kunnen doen. De be trokkenen zijn dan handig genoeg om dat stapje terug naar de achterban als een overwinning uit te leggen. Zo werkt dat dus bij de gi ganten, maar niet bij water dragers als CDA-er Henk Couprie. Couprie diende een paar weken geleden een motie in waarin - conform de afspra ken in de fractie - werd vastgelegd dat de herziening van het belastingstelsel geen vergroting van de inko mensverschillen tot gevolg mag hebben. In de Contou rennota namelijk was spra ke van verlaging van de hoogste tarieven, met als ge volg denivellering. De ruzie hierover in Washington tus sen Nijpels en De Vries heeft alle kranten gehaald. „De Korte van de VVD heeft de motie vier dagen vór het debat gelezen. Maar pas tijdens de discussie kreeg ik te horen dat hij niet mee wilde tekenen", aldus Couprie. Hij zag door de weigering van De Korte gedwongen in onderhandeling te treden met de PvdA. „Ook daar voor had ik toestemming, al wist Bert de Vries er niks van af. Want die zat in Washington." Maar alle overleg ten spijt: de VVD hield vol dat ze was 'overvallen' en speel de de ruzie hoog op. Gevolg: Couprie kreeg van de fractie opdracht met de PvdA te gaan overleggen over het wijzigen van zijn motie. „Vier dagen ben ik daarmee bezig geweest, zonder suc ces. Ik heb hem toen op eigen houtje veranderd, waarna de PvdA zich terug trok - terecht overigens". Vervolgens haalde de mo tie de televisie (CDA toch voor vergroten inkomens verschillen) en heeft Cou prie spijt als haren op zijn hoofd. „Achteraf had ik na tuurlijk mijn poot stijf moe ten houden. Maar dat heb ik niet gedaan omwille van de lieve vrede". Aldus Couprie, die ervan overtuigd is dat niet alleen hijzelf, maar ook het CDA door deze affaire flink averij heeft opgelopen. En dat allemaal over een Contourennota, die door mi nister Ruding toch al in de ijskast is gezet omdat er geen geld is. „Als ik kijk naar mijn in breng in eerste termijn; hoe we ingezet hebben en hoe we eruit gekomen zijn; op vrij wel alle punten hebben we gescoord". (CDA-fractieleider De Vries na afloop van de algemene beschouwingen). Terlouw. NA de druktes van de alge mene beschouwingen wor den de weken die de Kamer nog scheiden van Kerstmis gevuld met de behandeling van de departementale be grotingen. Deze week zijn Algemene Zaken, het Huis der Koningin en de Hoge Colleges van Staat aan beurt, gevolgd door Binnen landse Zaken. Toch hoopt de Kamer daarnaast nog over te houden voor de be handeling van het rapport' Beek over de kosten van on- middellijke sluiting van i' kerncentrales in Borssele® Dodewaard. Oud-minister Terlou»' (Economische Zaken) heef deze commissie destijds i' het leven geroepen in de hoop dat zij hem argumen ten zou verschaffen om de kerncentrales te sluiten maar ziet: hoe snel verande ren de tijden. Sluiting blijk' duurder dan openhouden, en nu al zit het kabinet stil letjes te lonken naar nieuwe kerncentrales. De discussie over het rap port-Beek is dus op W minst flink achterhaald, en dat heeft ook de Kamer in gezien: ze denkt er in een goed uur wel uit te komen Buiten de plenaire zitting5' om is er woensdag nog een hoorzitting van de vaste Ka mercommissie voor Socia» Zaken over de positie van grensarbeiders. Die blij* als het aan staatssecretaris De Graaf ligt, even beroer' als ze nu is, en daar wil 4j Kamer als het even kan tocb verandering in brengen. ,nonze redactie binnenland rjy HAAG - De Tweede Ka lleden Jacobse (VVD), Kra- ,brink (CDA) en Haas-Ber- r (PvdA) vrezen dat Neder- ,d overspoeld zal worden ,t franse kansspeelautoma- omdat het bezit van deze paraten in Frankrijk met Jang van 1 november straf- ar is gesteld. In schriftelijke vragen aan inister Korthals Altes van stitie dringen de Kamerle- n wier fracties een ruime eerderheid in de Tweede Ka het afha tot de k wezij mat legd Ja zing Fra torn afbr land aan der aste kom Van onze redactie bin Ook loopt de premiereductiere |e ziektekostenverzekering v ïinder dan 23.000 gulden verdie Tot deze ontdekking is het derlands Christelijk Onder- Jmers Verbond gekomen op ond van „sterke aanwijzin- n". De ministeries van eco- Bmische zaken en financiën ITTERDAM (ANP) - De ci- le rechter bij de rechtbank Rotterdam doet vrijdag 16 lember uitspraak in het nu neer dan negen jaar duren- Rijnproces. )e eisers, een drietal turn 's uit het Westland, en de laagde Franse kalimij nen Wen maandag hun laatste idooien. Het gaat om de lag of de zoutindustrie in de as zich schuldig maakt aan onrechtmatige daad door ite hoeveelheden afvalzout ie Rijn te lozen. Oe rechter zal moeten be ssen in hoeverre de kalimij - verantwoordelijk zijn or het hoge zoutgehalte van t boezemwater in het West- id. Tevens moet hij vaststel- i of de tuinbouw in dit deel n Nederland hiervan schade Hervindt. wild van noch nomi ze w~ men" Als (zelfs ieder bete guld gena was meer den v On laste tig c NCO laste meer Oo meer nen h niets trek. word walst daar De verst genaf den b joen recht midd neme voerd daag het k en w aan d lichti PKfOBER en 29 oktober, twee dage i die de wereld anno 1983 bedreigen een verschil in aandacht voor die p a s. worden in het vrije westen hon Jd om massaal te protesteren tegen 0|'e bewapeningswedloop, maar d« 'Sstleden zaterdag is hier nagenoeg an In de derde-wereldlanden lag en I andersom. jeen wonder. In Afrika en Azië lijden r- Ppr jaar sterven daar 50 miljoen ms nele Tweede Wereldoorlog heeft ong 9ernaakt. Wie ligt hier wakker var pT Niet de vredesbeweging, ook al echtigheid geen vrede kan zijn. Dat onze kernwapenproblematiek als beschouwen, ligt voor de hand. H i steken, wordt onttrokken aan ontwik J'aar de rijke landen geven toch met r inn maar die hulpverlening berus den dan op de praktische overweg ie manier is om af te komen van onzi aisook een alibi om vast te houden verenigde Staten en de Europese iden V°°r de °Plossin9 van het v°edi Chinees spreekwoord zegt: Geef J heeft een dag geen honger, maar nneer honger lijden. Een juist do P 20u er °P gehcht moeten z lriharrne landen zelf op te voeren. Dat ouw in die landen lonend is en de éde i mart<t worden geprijsd dooi Sm? overschotten en het protections irihPOrt ul' de deide wereld aan banc i ouwbeleid is in de westerse wereld irde t en dat oktober a.s. een int tegen de kernbewapening, zowt dn en da' de honderdduizende hon on®en 2u"en worden, dat beh 'dien r de wereld uitgebannen dient n„ u/en 2elfs geen vrede, zolang zij q„^rekeningen van de UNICEF, di j. „ip'9 van ondervoeding sterven. V °or gerechtigheid.

de Stem | 1983 | | pagina 2