van Voorzitter klaverjasclub Temeuzen beste speler Emmy Neve behoudt bowlingtitel Concordia viert sober zilveren bestaansfeest Handelingen in secretarie Sas veranderen B EN W: MEER OVERLAST BIJ VERPLAATSING AREN MCEL ïXTIEL VAN ZEELAND hm| 'm J2 OOSTBURG J Buurt vereniging Sint Albert start activiteiten Gibraltar- Terneuzen Rowan- groepen in Jamboree On The Air Herman Bode spreekt voor FNV I Groot-Sas Voorlopig nog geen 'levende' muziek bij I $KW Terneuzen examens G. GRIEP ZEEUWS KAMPIOEN BIJ DE HEREN In Westdorpe: Motie Gemeentebelangen: Schietingen Biervliet Sas van Gent Plaatselijk nieuws Terneuzen Hoek Westdorpe Zandstraat I u Ulv I WUL.I t I «/WV ^lA\>«Li, T16 PAGINA ZEELAND 3 'T-'; kaat voor en. Burchtstraat 3 Van onze correspondent I iERNEUZEN - Afgelopen za terdag werd in de bovenzaal van het gebouw van de Cen- irale Stichting voor Sociaal en Cultureel werk in Temeuzen, je clubzaal van de zeven jaar geleden opgerichte klaverjas- j tiub, de jaarbeker uitgereikt. Voorzitter Van Leeuwen zei jn een korte toespraak te ho pen dat er vlug een oplossing zal komen voor de accommo datie. Er hebben al verschei dene leden bedankt omdat ze de trappen naar de bovenver dieping van het huidige club gebouw niet meer op kunnen. De heer Van Leeuwen bleek zelf dit jaar de beste klaver jasser van de club te zijn. Tweede werd de heer G. Door schot en derde, tevens pitten- koning, de heer H. Kip. Tijdens de gezellige avond werden drie ereleden be noemd, omdat deze mensen iedere week weer klaar staan voor al het werk dat er voor de club gedaan moet worden. De drie ereleden zijn de dames Stevens, De Jong en Door schot. De Terneuzense klaverjas club kan nog steeds nieuwe le den gebruiken. Men kan elke donderdagavond vanaf 20.00 uur terecht in het clubgebouw. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zondag 23 oktobert start buurtvereni ging St Albert de nieuwe acti viteiten van het komende sei zoen met een puntenkaarting. Deze kaarting is de eeste van een aantal maandelijks te houden serie- en puntenkaar- tingen. De kaartingen zijn al tijd zondagmiddag en begin nen om half drie. Er wordt gespeeld bieden zonder roem, terwijl voor de winnaars weer vleesprijzen ter beschikking staan. Deelne mers kunnen zich aanmelden bij A. van Spier, Benelux- straat 57. Bovendien zoekt men ook gegadigden voor het kla verj assen. Naast de kaartingen zijn ook de data van de overige ac tiviteiten uit het jaarprogram ma al bekend. Op 3 december is de St.-Nicolaasviering. Op 21 april volgt de eierkleurwed- strijd, 30 april de traditonele autorally voor het WZA-kam- pioenschap, terwijl van 25 tot en met 27 mei de jaarlijkse volkskermis wordt gehouden. Sasse kermis niet naar Kleine Markt Van onze correspondent TERNEUZEN - Afgelopen za terdag zochten de Rowan- groepen uit Terneuzen, Sas van Gent en Sluiskil in het groepsgebouw van de scou tinggroep St.-Hubertus in Terneuzen contact met andere scoutinggroepen in binnen- en buitenland. Dit in het kader van de 26ste JOTA (Jamboree On The Air). In principe kon men met de opgestelde zendapparatuur de gehele wereld bereiken, de weersgesteldheid was echter niet optimaal. Toch kwam men nog zo'n 1800 km ver, nl. in Gibraltar. Er werden de ge bruikelijke gegevens uitge wisseld en er werd gesproken over het scoutingwerk in het algemeen. Verder waren er contacten met Joegoslavië en Veldhoven in Nederland. De internatio nale ledenactiviteit van de scouting heeft mede tot doel te ondervinden dat de scouting een echte wereldorganisatie is. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Sasse kermis blijft wel- licht op het Keizer Karelplein. B en W voelen er niets de kermis naar de Kleine en Grote Markt te verplaatsen. Zij vinden dat niet in het belang van de kermis. Die moet dan over twee ter- I reinen worden verdeeld wat ten koste gaat van een aantal attracties. „Een keuzemoge- ;.;kheid in attracties is nau welijks meer mogelijk, uit breiding is uitgesloten", aldus bet college in een discussieno ta die dinsdag 18 oktober in de ransumentenadviescommissie wordt besproken. Daarnaast is er volgens het I college bij verplaatsing 'zon- ier twijfel sprake van meer overlast'. Ook het onderzoek dat onder de kermisexploitan ten is gehouden heeft het col lege niet kunnen overtuigen dat verplaatsing 'onder alle omstandigheden gewenst zou Van onze correspondent IWESTDORPE/SAS VAN GEMT/PHILIPPINE - Het be- tuur van de FNV-afdeling Groot-Sas heeft haar leden met hun echtgenoten en ver loofden uitgenodigd voor een •peciale ledenvergadering, donderdag 27 oktober om half acht in De Engelenroos te Sas van Gent. FNV-hoofdbestuurder Her- I man Bode zal die avond een spreekbeurt houden, waarna gelegenheid wordt geboden tot bet stellen van vragen. Na de pauze worden de geplande ac tiviteiten van de FNV-afde ling besproken. Van onze Haagse redactie I BEN HAAG - B en W van Terneuzen hebben het So- iaal-Kultureel Werk in deze gemeente terecht verboden in I "Jn pand aan de Nieuwstraat 39 'levende' muziek te maken. Bat is het voorlopig oordeel I tan de voorzitter van de afde- ™g Geschillen van Bestuur 'an de Raad van State. Namens het SKW-bestuur «kende H. D. van den Berg laar beroep aan tegen het be- I s'u't van het Terneuzense col- in de nieuwe vergunning «zake de verordening geluid- I ™nder live muziek uit te slui- Hangende het beroep te- 1 die bepaling vroeg Van Oen Berg ontheffing, mede I ™et het oog op het grote socia- I an8 dat de jeugd heeft bij I e'f musiceren. De voorzitter van de afde- mg Geschillen heeft daar wel jpegrip voor, maar niet voor I *t lawaai dat die cultuurui- I 1[lg met zich meebrengt: vol- I Wns Van den Berg ruim 80 de- I «Bel. Zeker omdat de vergun- II mg van het Terneuzense col- I df t°P 1 uur 's avonds is I .i'a'r!evee' van det goede, aldus I ,LRaad van state> die het ge- Idsniveau in de avonduren I s' tot 30 decibel beperkt. - Aan de Universi- Voorïan Amsterdam is geslaagd f'n doctoraal examen rechten J- Uonze uit Hoek. zijn'. „Wij hebben niet de in druk dat de gevoelsmatige as pecten zwaarder wegen dan de praktische problemen en be zwaren die aan verplaatsing kleven". De kermis is in 1974 ver plaatst naar het Keizer Karel plein. Eind 1982 vroeg J. Rijn- ders (Gemeentebelangen) de zaak weer terug te draaien. „De economische teruggang vraagt ons inziens om een con centratie van zaken die op el kaar betrekking hebben", zo pleitte Rijnders destijds in een motie waarin hij het college verzocht een onderzoek in te stellen naar de verplaatsing van de kermis. Het standpunt van Rijnders werd gedeeld door Sas Promotion en de Middenstandsvereniging Sas 70. Verloren Uit het onderzoek blijkt dat veel ruimte verloren gaat als de verplaatsing wordt doorge zet. Er zouden zeker zes at tracties vervallen. Bovendien zouden er tal van verkeers maatregelen genomen moeten worden. B en W vinden dit te ver gaan. „Een bezwaar van velen is dat het kermisterrein op het Keizer Karelplein voor de meeste bezoeker slecht te be reiken is via rijksweg 252. Daar staat echter tegenover dat het kermisterrein zeer vei lig genoemd kan worden. Bij plaatsing op de Kleine en Gro te Markt is dit beslist niet het geval aangezien ook geduren de de openingstijden van de kermis doorlopend doorgaand verkeer over het kermister rein zal plaatsvinden". Een ander punt is de ge luidsoverlast. Bij het Keizer Karelplein hebben slechts 52 huishoudens last van de ker mis, bij de Markt en de Kleine Markt 115. Het college heeft ook advies ingwonnen van de landelijke kermisbonden NKB en de BOVAK. De eerste bond heeft niet gereageerd. De BO VAK is zonder meer tegen verplaatsing als daarbij ruim te voor de kermisexploitanten verloren gaat. De consumen tenadviescommissie buigt zich dinsdag 18 oktober om 19.00 uur over de problematiek. Bowlingkampioenen G. Griep en E. Neve. FOTO WIM K00YMAN Van onze correspondent SAS VAN GENT - Voor de tweede maal in successie heeft Emmy Neve uit Sas van Gent het Zeeuws kam pioenschap bowlen op haar naam geschreven. Tegen vijf andere dames die vanuit de seriewedstrijden voor de finale geplaatst waren, moest zij haar titel van vo rig jaar verdedigen. Dit luk te haar wonderwel. De Zeeuwse bowlingkam pioenschappen, die dit jaar voor de derde keer gehouden werden in de Vlaanderenhal te Sas van Gent, trokken dit weekeinde een honderdtal deelnemers, afskomtig van zes bij de Nederlandse Bow ling Federatie aangesloten Zeeuwse verenigingen uit Sas van Gent, Breskens, Middelburg, Cadzand, Big- gekerke en Goes. Het merendeel van de tijd voor het Zeeuwse kam pioenschap werd ingenomen door de seriewedsrtrijden, die zaterdag en zondag ge speeld werden. Deze serie- wedstrijden bestonden uit zes games dubbel op handi capbasis. Winnaar in de se ries werd het duo J. Vis- ser/R. de Jonge met 2509 punten. Tweede en derde werden de duo's L. Man- ni/A. de Witte met 2508 pun ten en T. Heynsdijk/G. Groen met 2481 punten. Finale De zes best geplaatste he ren en dames uit de series gingen door naar de invi- duele heren- en damesfina le, die zondagavond gespeeld werden. De score vanuit de series ging mee in de finale. Bij de heren kwam de wis selbeker in handen van G. Griep (2166 punten), die daarmee de Zeeuwse titel behaalde. Het totaal prijzen pakket 2200,-) bestond uit bekers en geldprijzen. De wisselbeker was beschik baar gesteld door de deelne mende bonden. Finale-utislagen: Dames: 1. E. Neve 1973 punten, 2. L. Mijnsbergen 1902, 3. L. Tim mermans 1802, 4 W. Vasseur 1787, 5. E. Visser 1767, 6. S. Lammens 1729 punten. He ren: 1. G. Griep 2166, 2. A. Reyerse 2070, 3. J. Visser 2031, 4. R. lammens 2001, 5. T. Heynsdijk 1963, 6. D. Vrugt 1934 punten. Hogoote game: Dames: E. Neve 216 punten. Heren: J. Visser met 256 punten. Van onze correspondent WESTDORPE - De stichting Concordia heeft in West dorpe op sobere wijze het 25-jarig bestaan van het ge lijknamige verenigingsgebouw gevierd. De viering moest noodge dwongen sober gehouden wor den, in verband met de weinig rooskleurige financiële positie. De activiteitengroep in het dorp vond het eigenlijk nood zakelijk toch iets te moeten doen. Op 11 oktober 1958 werd het gebouw Concordia na een grondige verbouwing, officieel geopend door mevrouw De Casembroot-van der Feltz, de echtgenote van de toenmalige commissaris van de koningin in Zeeland. De hele gemeen schap van Westdorpe vierde toen uitbundig feest. Het was voor de meesten onder hen een bekend gebouw, want op die plaats stond vroeger de rk la gere school. Tijdens een bijeenkomst in de zaal feliciteerde SKW- voorzitter Eric van Laere het Concordia-bestuur met het ju bileum. Hij zei er. alle begrip voor te hebben dat geen uit bundig feest gevierd kon wor den. Ook merkte hij op dat zich in het verenigingsgebouw ge durende de eerste jaren meer activiteiten hebben afgespeeld dan dat tegenwoordig het ge val is, al schijnt daar nu enige verandering in te komen. Hij vroeg medewerking te verle nen aan verenigingen of groe pen die actief willen bezig zijn in Concordia. Alle bestuursle den van de stichting kregen daarna van Van Laere een bloem. Mevrouw M. Herman over handigde de voorzitter van de jubilerende stichting Concor dia namens de handwerkclub een mooi glazen kastje. Hier mee doelde zij op een door het bestuur gedane toezegging een wandkast beschikbaar te stel len voor de verenigingen. Voorzitter Spuesens dankte iedereen namens het bestuur. Hij zei ook liever wat meer ca chet te hebben willen geven aan het jubileum, maar wees er op dat de financiële positie van de stichting Concordia dat bepaald niet toelaat. Van onze correspondent SAS VAN GENT - In een motie aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sas van Gent pleit de politieke groepering Gemeentbelan- gen Groot Sas voor de vervanging van het huidige systeem voor secretariehandelingen. Dit zou moeten gebeuren per 1 januri 1984 door het in voeren van een compleet nieu we regeling betreffende het verrichten van deze handelin gen in de woonkernen West dorpe en Philippine, waarbij per handeling een financiële afwikkeling wordt overeenge komen. Gemeentebelangen Groot Sas wil een veranderin gezien de duidelijke vraag vanuit de genoemde kernen om ook in 1984 de mogelijkheid tot het verrichten van secretariehan delingen in stand te houden. Ook gezien het aantal' werk uren die volgens het huidige systeem door de ambtenaren hieraan worden besteed en ge let op de fianciële consequen ties die de daaraan vooraf gaande regeling met zich mee bracht, is een vervanging van het huidige systeem nodig, al dus Gemeentebelangen Groot Sas. HULST Zaal W. Blommaert, 25 schut ters: eerste hope vogel: L. Beelaert. Hei kant; tweede hoge vogel: E. de Bakker, Sl.- Jansteeu; eerste zij vogel: H. de Vos, Hei kant; tweede zij vogel: J van Kerkhoven, Sl.-Jalisteen; grootste aantal (5): J. van Gas sen, Prosperpolder. KLOOSTERZANDE Bejaarden.schie- ting, zaal De Kastanje. 31 schutters: hoge vogel: P. D'Hondt, Klooster/ande; eerste zijvogel: F. Reunis, St.-Jaiisteen; tweede zijvogel: A. van Dijk. Bosohkapelle; groot ste aantal (7): W. Kuyper, Teneuzen. STOPPELDIJK - Zaal 't KarrewieL 25 schutters: hoge vogel: R. de Guylenaer, Stoppeldijk; eerste zijvogel: A. van Dijk. Vogelwaarde; tweede zijvogel: B. de Fey- ter, Terneuzen; grootste aantal (5): Ferry van Kruyssen. Kloosterzande. HULST Zaal W. Blommaert, 25 schut ters: eerste hoge en eerste zijvogel: W. Blommaert. Hulst; tweede hoge en tweede zijvogel: J. van Kerkhoven, Sl.-Jansteen; derde zijvogel en grootste aantal (7): H. de Vos. Heikant. ST.-JANSTEEN Bejaardenschieting, Groot Hulst, zaal De Kroon, 38 schutters: hoge en beide an vogels: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; grootste aantal (4): A. Beu- laerl. Hulst. HEIKANT Zaal 't Heike, 54 schutters: hoge vogel: P. de Jonghe, Heikant; eerste zijvogel: P. Stevens, Sl.-Jansteen; tweede zijvogel: Jos Suy, Koewacht; grootste aan tal (6): J. van Meele, Kloosterzande. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 26 schutters: hoge vogel: A. van Hooije, Koe wacht: eerste zijvogel: C. van Gassen, Hulst; tweede zij vogel: J. de Waal; grootste aantal (5); Ju de W aal. beiden Koewacht. KOEWACHT Zaal R. van der Steen, 35 schutters: hoge vogel: E. Vervaert, Exaar- de; eerste zijvogel: R. de Smet; tweede zij vogel: Rita van der Steen; grootste aantal (4): P. Marlens, allen Koewacht. KOEWACHT Zaal J. de Kind, 26 schut ters: hoge vogel: J. de Waal; beide zijvo gels: Th. de Caluwé; grootste aantal (5): G. Baart en J. de Waal, allen Koewacht. KOEWACHT Zaal G. van Rumste. 47 schutters: hoge vogel: E. van Overloop. Moerbeke; eerste zijvogel: R. de SmeL Koewacht; tweede zijvogel: O. de Schrij ver, Moerbeke; grootste aantal (5): R. de Smet, Koewacht. KLOOSTERZANDE Bejaardenschie ting, zaal De Reizende Man. 28 schutters; hoge vogel: F. Kouyzer, Kloosterzande; eerste zijvogel: A. van Dijk, Vogelwaarde; tweede zijvogel en grootste aantal (7)': P. van Gassen. Kloosterzande. PV Hoop - Bij de postduiven vereniging Hoop is het gene raal kampioenschap gewon nen door J. Lecluyze voor A. du Puy en A. Provoost. Vitesse ouden duiven: 1. A. Simonse. Vitesse jonge duiven: 1. J. van de Linde-De Regt. Midfond oude duiven: J. Lecluyze. Mid fond jonge duiven en fond oude duiven: A. du Puy. De Vrede - Bij de postduiven vereniging De Vrede werd G. Begij n algemeen kampioen voor Th. van Zeele en B. van de Berghe. Vitesse hokkam- poenschap tot 350 kilometer, onaangeduid: B. van de Berg he. idem jonge duiven: gebroe ders Martens. Idem fond tot 950 kilometer oude duiven: G. Begijn. Idem jonge duiven tot 350 kilometer: R. Geernaert. Hokkampioenschap vier eerst afgegeven duiven oud tot 350 kilometer: B. van de Berghe. Idem jonge duiven tot 350 kilo meter: M. van Dam. Idem fond oude duiven: G. Begijn. Idem fond jonge duiven: R. Cap- paert. Asduifkampioenschap- pen: Vitesse oude duiven: B. van de Berghe. Vitesse jonge duiven: M. van Dam. Fond oude duiven: G. Snelders. Fond jonge duiven: R. Geer naert. Bolling - Bolclub Ons Genoe gen hield een clubbolling. Uit slag: 1. R. de Caluwé, 2. R. Warrens, 3. F. Groff, 4. A. de Maesschalk, i. Ph. van Acker. EMM - Bij de postduivenvere niging Eendracht Maakt Macht werden dit jaar de ge broeders Scheele generaal kampioen. Tweede werd de combinatie De Bruyne-Zegers en derde W. van Hoeve. De ge broeders Scheele behaalden ook een eerste plaats in de ca tegorieën navluchten fond oude duiven en het duifkam pioenschap fond en midfond. W. van Hoeve werd eerste in de duifkampioenschappen na- vluchten en vitesse. G. Neels en zoon wonnen de beide eer ste plaatsen bij de jonge dui- ventitels en A. van Hoeve werd eerste op de categorie midfond oude duiven. Ook het algemeen duifkampioenschap oude duiven was voor de ge broeders Scheele terwijl Jaap Scheele het jeugdkampioen schap op zijn naam bracht. in het buurthuis terecht. De kinderen van de klassen 3,4,5 en 6 worden van 13.30 tot 15.30 uur verwacht. Gevonden voorwerpen Lichtblauw damesvest, licht7 blauw herenoverhemd (nieuw), zwart jongensjasje, cape en herenbroek, bruine re genjas, voetpedaal van naai machine, bruin fietstasje met inhoud, rood tasje met blauw poppejasje, wit linnen bood schappentas met o.a. make-up, bromfietsslot, blauw fietsslot, poes, bruine wandelwagen, horloge, herenhorloge, zwart etui met pennen, pennenzak met inhoud, donkerbruine portemonnaie met inhoud, zwarte portemonnaie met in houd, div. bankbiljetten, div. sleutels, wandelstok. Hoekse Rakkers - Donderdag 20 oktober is voor alle jongens en meisjes in het buurthuis De Hoekse Rakkers een herfstin- stuif. Er wordt de hele dag ge werkt met herfstmateriaal, zoals bladeren, eikels en den- neappels. De kleuters en de kinderen van klas een en twee kunnen van 10.00 tot 12.00 uur Onderzoek - Maandag 7 no vember is in het kruisgebouw aan de Bernhardstraat een on derzoek op baarmoederhals kanker. De voor dit onderzoek in aanmerking komende da mes zijn door het gemeeentbe- stuur uitgenodigd deel te ne men. Voor vragen over het on derzoek kan men terecht bij de wijkveprleegster, iedere werkdag tussen half één en één uur 's middags. Concert - De groep Draften Blues is zaterdag 22 oktober weer te zien en te beluisteren in eigen omgeving. Dan geeft Draften Blues een concert in verenigingsgebouw Concor dia. Tijdens deze muzikale avond, die om half negen be gint, wordt de eerste single van de Zeeuwsch-Vlaamse groep gepresenteerd. 'Mensen van Vrede' - Zondag 23 oktober om tien uur wordt in de parochiekerk ter gele genheid van Wereldmissiedag de traditionele najaarsviering gehouden. Aan de viering, die owwdt geleid door pastor Jos Thiellier, wordt medewerking verleend door de plaatselijke stuurgroep Ontwikkelingssa menwerking en het parochieel gemengd zangkoor. Tijdens de viering zullen de kerkbezoe kers een aantal liederen als volkszang zingen. De liederen zijn aangepast aan het thema voor de viering 'Mensen van Vrede'. SKW - De afdelingen Sas van Gent, Westdorpe en Philippine van de stichting Sociaal Kul- tureel Werk hebben voor de herfstvakantie mooie activi teiten georganiseerd. Dinsdag 18 oktober wordt met de kin deren in de leeftijdsgroep 5 tot en met 8 jaar een bezoek ge bracht aan de kinderboerderij De Zeven Torentjes te Brugge. Het uitstapje wordt gemaakt pei"autobus, die 's morgens om negen uur vertrekt aan Con cordia te Westdorpe, om half tien aan De Roselaer te Sas van Gent en om kwart voor tien bij De Schotse Hoek te Philipipne. Eenzelfde uitstapje staat op het programma voor de jongens en meisjes van 9 tot en met 12 jaar op woensdag 19 oktober. De vertrektijden en plaatsen zijn dezelfde als daags tevoren. Zaterdag 22 ok tober verzorgt poppentheater Opgepast om twee uur een op treden in De Roselaer te Sas van Gent. Opgevoerd wordt het stuk De Zwarte vogel. Na de voorstelling wordt de uit slag van een gehouden ballon nenwedstrijd bekend ge maakt. Voor de kinderen van Westdorpe en Philippine wordt voor vervoer gezorgd. Excursie - De Katholieke Vrouwen Organisatie maakt donderdag 20 oktober een ex cursie naar het provinciehuis te Middelburg. Gedeputeerde drs. R. Barbé ontvangt de Westdorpse dames en houdt een inleiding over het prak tisch besturen van de provin cie. Een ambtenaar van de af deling voorlichting van de provinciale griffie belicht de theoretische kant ervan. Daarna volgt een rondleiding over het Abdij plein en een be zoek aan de Statenzaal. De deelnemers krijgen ook gele genheid om te winkelen. Kaartseizoen - De afdeling Westdorpe van de FNV opent het nieuwe kaartseizoen. In het programma zijn 6 kaartin gen opgenomen. De eerste kaarting is zondag 30 oktober in Het Oude Raedhuys. Voor deze wedstrijd die om drie uur 's middags begint, zijn kippen beschikbaar voor de prijswin naars. Koorconcert Het gemengd koor verzorgt zaterdag 5 no vember een concert in de Noordfranse stad Bailleux, de gemeente die met Sas van Gent is verbroederd. Het koor reist met twee bussen en maakt er niet alleen een con certreis van, maar ook een leuk uitstapje. Er zijn nog en kele plaatsen beschikbaar. Zij die de reis willen meemaken kunnen zich nog opgeven bij A. de Krijger, Graafjansdijk B 34. Bingo - In het wijkgebouw De Straete wordt op zaterdag 22 oktober bingo gespeeld. Aan vang 20.00 uur. Kaarting - Aan de punten- kaartng in wijkgebouw De Straete namen 72 kaarters deel. Uitslag: 1. Rob Warrens, Zandstraat; 2. J. Vermast, Sluiskil; 3. Meertens, Hoek; 4. Ph. van Acker, Westdorpe, 5. J. de Beule, Sluiskil. De volgende kaarting is 6 november.

de Stem | 1983 | | pagina 17