VOLGT LIEFDES EN OPLICHTERIJEN OP DE Halve wereld viel voor Heer Olivier Zeeuwse mosselen en het Iglo-effect HET VERSCHIL TUSSEN OOSTER- EN WESTERSCHELDE yitfyc yeoól&ri I Ontmoeting Duikers vinden wrak stoomboot van Yanderbilt Brussel aanpakte Hypotheekrente per 11 okt. 83 VS willen Jordaanse interventie macht ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 DEBT3HM :EXTRA OP ZATERDAG5 PAGINA I ZATERDAG 15 OK Kreeftesoep Ongelooflijk LOSSE FLODDERS Navo wijzigl doctrine over afslaan Sovjet-aanva h^arefeRen. 3311 T11 Door Rime Brandsma ARIE OLIVIER wist zich deze week opnieuw in het brand punt van de aandacht te ma noeuvreren. Eerst al met een tv-interview, hem door een glijerige Henk van de Meyden afgenomen in de strafgevan genis in Haarlem, waar hij zijn straf uitzit. Maar vooral met een geheel aan hem ge wijd boek, dat deze week uit kwam, geschreven door Leon Zoeteman. Een boek met een letterlijk en figuurlijk onge looflijke aaneenschakeling van Arie Olivier's avonturen, keihard en onthullend, zegt de schrijver er zelf bescheiden van, 'Meester-oplichter Ont hult Geheimen'. Televisie-interview en boek lijken een monument op te richten voor die gewiekste, gladde Heer Olivier, die im mers iedereen te slim af was en de halve wereld om zijn vinger wond? Op de tv presen teerde Olivier zich in zijn ge liefkoosde uitdossing: welis waar achter de gesloten gren dels van de Haarlemse Koepel (voor een straf van 4 jaar, maar gebruind en gesoig neerd, potlooddun snorretje, perfekt gesneden kostuum, prijzig horloge. zeker ook geniaal: hoe flikt hij het steeds, vooropgezet dat de verhalen kloppen? Maar na het lezen van zijn tientallen smakelijk opgediste avonturen blijft weinig over van dat 'gentleman'. Want hoe hij zijn miljoenen ook binnen haalt, een oplichter blijft ie. Dat wordt niet minder erg door de wetenschap, dat de ar geloze mensen, die hij met gladde praatjes ruïneert, zelf de vlees geworden inhaligheid zouden zijn. Door het lezen van zijn he roïsche meesterstukjes van oplichterij slijt dat 'Heer' wel weg van Olivier. Een Robin Hood die alleen stal van de rij ken? Nee. Robin Hood deelde uit aan de armen, Arie Olivier had alleen, puur egoïstisch, zijn eigen materiële en vlese lijke geneugten voor ogen: veel geld omhanden, comfor tabel dikke bankrekeningen veiliggesteld in het buiten land, dure auto's, copieus eten, t grossieren in vrouwelijk schoon. m Maar wat hééft de man een enorme flair en charme om aangenaam door het leven te vlinderen. Zoals zijn biograaf Arie Olivier als zelfverzekerd verdachte op een in het geniep genomen foto in de Antwerpse rechtszaal, tijdens het monsterproces dat daar in oktober 1981 tegen hem gevoerd werd. Hij was aan België uitgeleverd door de Franse politie, nadat hij in Parijs gegrepen en in de Santé-gevangenis was gegooid. België leverde Olivier op zijn beurt na berechting uit aan ons land. Hier volgde voor Olivier een gevangenisstraf van vier jaar - FOTO DE KOEPEL HET Goede Heertje. De Meester-oplichter. De grootste oplichter van de 20e eeuw. De gentle- man-oplichter, die in een tijd van 20 jaar honder den miljoenen guldens 'verdiende'. De man die mooie vrouwen sprokkelde, zoals een ander spaarzegeltjes verzamelt. Die niet één sjieke auto bezat, maar een heel wagenpark van Rolls Roy- ces, Maserati's, Ferrari's, Porsches en noem maar op. Dure appartementen overal op de we reld.Het is duidelijk, dit verhaal gaat over Arthur Olivier, al jarenlang als Heer Olivier of nuchterder als Arie O. goed voor smeuïge krantenkolommen Zonder met de ogen te knip peren bevestigt hij dat hij het achter de tralies zo slecht nog niet had. Inderdaad, de gevan- genisprak werd regelmatig af geleverd met ganzelever en kreeftesoep. Zeker, hij was overgeplaatst uit de Bijlmer bajes, nadat ontdekt was, dat gevangenbewaarsters met aangename regelmaat zijn brits deelden, dat hij ook be waarders naar zijn hand wist te zetten en er een bruin, luxe leventje had in zijn cel. En, veroordeeld wegens een litanie van boosaardigheden als verduisteringen, fraudes en valsheid ih geschrifte of niet: zakenlui bleven hem tot in de bajes opzoeken met ver zoeken om zijn geslepen ad vies, zei hij. Zijn geheim? „Drijven op de hebzucht van anderen." Zijn geweten? „Nee, geen slecht mens, hooguit het slachtoffer van mijn omgeving. Een zelf standig zakenman met eigen normen." Ook het boek ademt een on verholen bewondering voor de gewiekstheid van Arie Oliver (die overigens consequent op gewaardeerd wordt tot Arthur Olivier), die 'gentleman-op- lichter'. Inderdaad, bij het le zen van veel van zijn profijte lijke strapatsen voel je iets van bewondering. Een zonder twijfel verdorven man, maar het ook zegt, de gevangenis straf van vier jaar is slechts een tijdelijke onderbreking van zijn manier van zaken doen. Ook tegenover de rechtban ken in België en Nederland slaagde hij er moeiteloos in zijn fagade op te trekken van charmant, hoffelijk, met ver zorgd taalgebruik, welbe spraakt, geslaagd zakenman. Hij kon er echter niet mee ver hinderen, dat hij schuldig werd bevonden aan een lange reeks verduisteringen, her haald bankbedrog, gesjoemel met miljoenen aan vals dan wel zwart of niet-bestaand geld, fraudes, kredieten op valse naam, valse papieren, gerommel met bv's, valsheid in geschriften en ander be drog. In februari dit jaar had de Officier van Justitie zeker an derhalf uur nodig om de reeks misdrijven te schilderen, die Olivier vanaf 1977 op zijn ge weten had. Uiteindelijk werd hij veroordeeld op slechts een onderdeel: medeplichtigheid aan een grootscheepse ver duistering, samen met de Am sterdamse ex-notaris Josje Slis-Stroom, die overigens op haar beurt voor drie miljoen gulden de dupe werd van Heer Oliviers snelle babbels. Het boek 'Heer Olivier' van Leon Zoeteman somt een nog langere rij slimmigheden van Olivier op, ruim over of nog net balancerend op de grens van de wet. Dat gaat gepaard met fikse taal- en stijlfouten, met soms eindeloze opsom mingen van kleine details, de sfeer van een stoer jongens boek. Maar, hoe onbeholpen ook soms neergepend, aan de meeslepende verhalen van Arie Olivier is niets stuk te maken. Als ze kloppen is de man nu, op zijn 44ste, inder daad al de Oplichter van de Eeuw. De aaneenrij ging van sterke verhalen navertellen is on doenlijk. Zoeteman heeft er in zijn boek al meer dan 200 bladzijden voor nodig. De aan eenschakeling van avonturen met geld, goud, edelstenen, du re auto's, ploffende champag- nekurken, kaviaar en reeksen adembenemende vrouwen is ongelooflijk. Wat de man ook aanpakt, overal sleept hij mil joenen uit en verse veroverin gen, waar ook ter wereld. Het ene stoere verhaal is nog niet uit of daar staat weer een donkerharige telefoniste voor de deur van suite 1642 in het Okura hotel. Natuurlijk heeft ze lange slanke dijen en alwéér zware, vooruit prie mende borsten. Groot en veel, lijkt Oliviers slogan. En hup, weer draagt Heer Olivier een willige blote meid naar zijn slaapkamer. En zoemt de tele foon voor een vers profijtelijk avontuur. De remmen van de schrijver gaan steeds meer los. Olivier is immers „slim, méésterlijk slim, slimmer zelfs dan de cor rupte zakenmensen en het op- lichtersgilde zelf". Intussen staan alle door Oli vier gedupeerden, alle bona fi de of perfide zakenlui waar mee hij zijn zaakjes deed, alle meisjes en vrouwen (getrouwd of niet) waarmee hij de liefde bedreef, met naam en toenaam in het boek. Het moet wel een duizelingwekkend karwei voor de schrijver zijn geweest, al die honderden feiten en na men na te trekken? Hans van Dressel van de Leidse drukkerij/uitgeverij Batteljee en Terpstra ant woordt voor de schrijver: „Nou, eh, nagetrokken..Leon is jarenlang elke week bij Oli vier op het bezoekuur geweest. Olivier checkte alles na, hij staat vierkant achter het boek, het is zijn verantwoordelijk heid". Maar schrijver en uitgever zijn toch zelf verantwoordelijk voor hun produkt? Wat als al die slachtoffers, veroveringen en partners in de misdaad protesteren? Het zal smaad- processen régenen. „Wij dur ven het aan. Olivier kan elk feit hard maken, zegt hij, elke betrokkenheid van al die ver melde mensen aantonen". In zijn cel zal Arie ofwel Ar thur Olivier zijn laatste jaren niet zonder tevredenheid uit dienen. Met het boek is voor zijn geslepen levenswandel een waar monument getim merd. De eerste druk was al uitverkocht, voor de boekhan dels bevoorraad waren. Hoe onvolledig zijn haastige bio grafie ook is, want het boek eindigt met het proces tegen ex-notaris Slis. Het in januari en februari van dit jaar in Amsterdam gevoerde proces tegen Arie zelf haalde het boek kennelijk niet meer. Een keihard, onthullend boek? Jazeker, en net zo schaamteloos als Het Goede Heertje zelf. (Heer Olivier door Leon Zoeteman, uitgeve rij Batteljee en Terpstra, Lei den, 2495,224 blz.) Door Paul de Schipper ER zijn landgenoten die het verschil tussen Oos- ter-en Westerschelde niet weten. Het Produkt- schap voor Vis-en Visprodukten in Den Haag zat er deze week aardig mee in de maag en de nationale visdetailhandel verslikte zich niet minder. 'Zeeuwse mosselen niet te eten' zo meld den enkele kranten op basis van een RIZA-rap- port over de vervuiling van de Westerschelde. Het rapport van het Rijksin stituut Zuivering Afvalwa ter bedoelde mosselen uit de Westerschelde maar er was al een klein Iglo-effect ont staan. Haagse vishandelaren konden hun mosselen aan de kat voeren en een onderne mend Gelders restaurateur zag zijn initiatief voor een gezellige mosselavond be kroond met louter annule ringen. Maar onderschat het Pro- duktschap niet. De heren reageerden snel en slim. Ze huurden een public-rela- tionsman in en die zette een persconferentie op touw om de zaak recht te praten. Een gratis mosselmaaltijd met informatie als dessert, hoe goed is toch het leven van een verslaggever! „Zeeuwse mosselen zijn toch de beste, proeft u zelf maar heren van de pers en vergeet u niet te vermelden dat de Nederlan ders nog veel meer mosselen kunnen eten", aldus pr- functionaris M. Kaptein. Het verhaal onderstreept nog eens hoe gevoelig de voedingsmarkt is en met na me de mosselsektor. In 1981 werd dat al duidelijk toep de de veelgeprezen mosselen van de Oosterschelde met een bacterie waren besmet. Nederland mocht drie we ken lang geen mosselen eten en het kostte het Produkt- schap een flinke reclame campagne om de markt- schade te herstellen. Nederland is immers een nog tamelijk onontgonnen akker voor 'de mosselboe- ren' uit het Zeeuwse Yerse- ke. Als vanouds gaat het grootste deel van de aanvoer naar België en Frankrijk. Wij Nederlanders aten al leen mosselen toen we nog geen vlees konden betalen. Jan Steen schilderde in zijn tijd al het vermagerde klootjesvolk, terwijl het zich te goed deed aan mosselen. Het vlees was voor de betere stand. Later kwam daar wel wat verandering in. De op mars van de mossel begon vanuit de zuidelijke provin cies. „Wij Nederlanders leer den eigelijk pas tijdens de vakantie hoe lekker de mos sel is, in Spanje en in Frank- De Zeeuwse mossel kan volop worden gegeten rijk. Sinds een aantal jaren wordt de Nederlandse markt steeds beter. De men sen hebben de mossel leren kennen als een bij uitstek gezellig produkt", aldus voorzitter D. Langstraat van het Produktschap. Hij ge looft niet dat er sprake is van crisisverschijnsel, ook al is de mossel in prijs sterk concurrerend met vleespro- dukten. Een kilo mosselen kost op het ogenblik rond de twee gulden. Daarvoor koop je dan zo'n half pond vis vlees. De slager levert voor die prijs nauwelijks een flinke bal gehakt. Sinds 1975 is de mossel consumptie in Nederland met 200 procent toegenomen, van 1.522.000 kilo tot 4.613.000 kilo naar verwachting in 1983. In het voorjaar vangen Zeeuwse vissers het mossel- - FOTOCOR.J BOER zaad in de Waddenzee. Dit 'pootgoed' wordt vervolgens 'verzaaid' op afgebakende percelen. Na een groeiperio de van een of twee jaar. schrapen de netten de vol wassen mosselen weer van de bodem. Met ladingen te gelijk varen de mosselkot- ters dwars door Nederland naar de Oosterschelde om er de schelpdieren te verwate ren. Dat betekent: het langs natuurlijke weg laten spoe len van de mosselen op har de ondergrond. Zo komen ze na verwerking zandvrij bij de consument als 'Zeeuwse mosselen'. In de Westerschelde mo gen al sinds dertig jaar geen consumptie-mosselen meer gevangen worden. Eigenlijk is het water van de rivier al leen nog goed om er schepen te laten varen. Mosselen en kokkels die er door particu lieren geraapt of geplukt worden bevatten een ver- hoofd percentage zware me talen. De concentratie aan cadmium in Westerschelde- mossels is twintig keer ho ger dan de norm. De PCB's en andere lelijke chemische verbindingen vlogen tijdens de eerder genoemde pers conferentie ruimschoots over tafel. RIVO, RIZA en het Pro duktschap konden echter maar een ding concluderen: De streng gecontroleerde mosselen uit de de Ooster schelde zijn een wonder van smaak en zuiverheid en wat aan schelpdieren in de Wes terschelde groeit en verder aan de Nederlandse kust is alleen maar goed voor diah- ree en erger. Pr-man Kap tein gaf in dit verband nog goede waar voor z'n geld met de opmerking: „Zware metalen, lichte metalen, ik ben geen handelaar in oud ijzer, ik weet alleen dat de mossel een uitstekend Ne derlands produkt is en laten we dat in hemelsnaam zo houden". Om hun ouders leed te spa ren, (de kwalen van de oude dag) at men ze op bij de barbaren, wat iedereen als deugdzaam zag. Vooral de moeders deed het deugd op hun oude dag te weten dat straks hun kroost (de lie ve jeugd) een week er goed van zouden eten, terwijl de vader meer genoot van gedachten aan de dagen dat hij vlak na zijn ouders dood 'n hele week niet hoefde ja gen. Het volk, waarvan ik hier gewaag, (wilden, die hun ouders aten) vond zo het antwoord op de vraag: „Waar moeten we de oudjes laten?" P.S. Nu Nederland zo snel ver- grijst wellicht geen gek idee Waarheen is 't dat Uw vinger wijst, naar Janmaat of de V.V.D.? P.P.S.S. Ik kan 't niet op mijzelf be trekken en 't vaderhart lijdt hierom pijn dat geen kind van mij zal lekkerbekken daar 't allemaal vegetariërs zijn! NEW YORK (RTR) - Duikers hebben het wrak hebben gevonden van het schip van de spoorwegmagnaat Corne lius Vanderbilt, de „Lexington", dat in 1840 ter hoogte van Long Island in brand vloog en zonk met verlies van 146 mensenlevens en een waardevolle vracht aan zilveren munten. Onderzoekers van het „National Underwater and Ma rine Agency Inc." hebben twee jaar naar het 62 meter lange schip gezocht tussen de zuidelijke oever van Con necticut en de noordelijke oever van Long Island. Volgens Clive Cussler, voorzitter van het Agency, ligt het wrak in drie delen in ongeveer 25 meter diep water. Men heeft ge schroeid hout gevonden en onderzocht en is er zeker van dat het van de Lexington afkomstig is. Cornelius Vanderbilt, die de geschiedenis inging als „Commodore Vanderbilt" vanwege zijn scheepvaartbe- langen, gebruikte de Lexington als veerpont om inwoners van New York over te brengen naar vakantieoorden in de staat New England. Op 13 januari 1840 brak aan boord van het schip brand uit toen het op weg was naar Sto- nington in Connecticut. Van de 150 mensen aan boord bleven maar 4 in leven. Al rentepercentages NAAM BANK bet. rente afsl- met zonder wijze vast prov. gemeentegar. gemeentegar. ged. in opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 AMR0 M/A var. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 HJ/A 2 jr. 1,5 8,1 8,43 8,3 8,64 HJ/A 5 jr. 1,5 8,8 9,17 9,0 9,38 M/A 5 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,5/ Centr. Volksb. M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,9 8,31 7,9 8,31 kant, CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 HJ/A 1 jr. 1 8,1 8,38 8,1 8,38 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8,6 8,90 Hypoth.fonds M/A 5 jr. 1,25 8,875 9,48 8,875 9,48 N.-Br. Gem. M/A 10 jr. 1,25 9,0 9,63 9,0 9,63 M/A renter. 1,5 8,7 9,34 8,7 9,34 M/A 15 jr. 1,25 9,125 9,77 9,175 9,77 v. Lanschot KW/A var. 1,5 8,15 8,58 HJ/A 2 jr. 1,5 8,8 9,1/ HJ/A 5 jr. 1,5 9,5 9,91 M/V 5 jr. 1,5 9,1 9,87 Ned. KW/A 1 jr. 1,5 7,6 8,07 7,8 8,28 Credietb. KW/A 3 jr. 1,5 8,3 8,82 8,5 9,03 KW/A 5 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,5/ NMB M/A 1 jr. 1 7,3 7,66 7,5 7,87 M/A 3 jr. 1 8,5 8,96 8,7 9,18 M/A 5 jr. 1 9,0 9,50 9,2 9,/2 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,0/ RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,33 8,1 8,55 M/A 3 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,88 M/A 5 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,10 M/A stabiel 1,25 8,5 8,99 8,7 9,21 HJ/A var. 1,25 8,1 8,41 8,3 8,62 HJ/A 3 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 8,94 HJ/A 5 jr. 1,25 8,6 8,94 8,8 9,14 HJ/A stabiel 1,25 8,7 9,04 8,9 9,25 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 9,13 HJ/A 3 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,9b HJ/A 5 jr. 1,5 8,6 8,96 8,8 9,1/ Verenigde M/A jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 Spaarbank M/A 3 jr. 1 8,2 8,63 8,4 8,85 v/h Bondssp. M/A 5 jr. 1 8,5 8,96 8,7 9,18 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 2 8,3 9,04 8,5 9,27 M/V 5-10 jr. 2 9,1 9,94 9,3 10,16 M/V 11-15 jr. 2 9,5 10,39 9,7 10,61 no risk M/V 5 jr. 2 op aanvr. op aanvr. 4e kwartaal '83 9,94 budget M/V var. 2 9,1 9,94 9,1 Leven- hypothekee Centr. Beheer M/A 5/10 jr. - 8,7 9,06 8,7 9,06 Levensverz. KW/A 5/10j. 8,8 9,09 8,8 9,09 aangesl. bij NVL M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achtera! De ontwikkelingen van de rente in de afgelopen week zijn turbulent geweest. Over de gehele linie zijn vooral de tarieven voor korte ren tevaste perioden vrij sterk gedaald In sommige gevallen zelfs met 1%. Voor de 5 jaar vaste tarieven varieert de daling van 0,3 tot 0,5%. Alleen voor die mensen die in het werkgebied van het Bouw fonds Limburgse Gemeenten wonen bestaat zelfs de mogelijkheid van 30 jaar vaste rente tegen 8,9%. Copyright „Vereniging Eigen Huis Ge We laai Van onze redactie buitenlan WASHINGTON - De bevi hebbers van de Navostrij Itrachten zullen een nieut oorlogsdoctrine aannemen, voorziet in het in een vro stadium inzetten van tak sche kernwapens, om e eventuele aanval door de So jet-Unie op West-Europa af slaan. Dat heeft een Amerikaan militaire waarnemer gezeg John donis, een stafmedewe ker van het Instituut voor D I fensieanalyse, zei donderd; dat de nieuwe strategie nadruk legt op aanval in zeer vroeg stadium: in het bi zonder met kernwapens" o grote vijandelijke troepencoi centraties uit te kunnen sch< kelen voor zij oprukken. Hij zei dat de 'tweede lijn troepenconcentraties van h( Warschaupact een „lucratit doelwit" zouden vormen vo< kernwapens voor de korte ai stand, zoals kleine raketten e nucleaire artilleriegranatei Tegelijkertijd erkende don dat het aannemen van ee I dergelijke strategie een aant; navo-regeringen cvoor een po litiek dilemma zou stellen. Een dergelijke strategie be tekent namelijk dat kernwa I pens al in een zeer vroeg sta F dium van de strijd moetei I worden klaargezet voor ge I bruik. WASHINGTON - De Ameri kaanse regering wil van he Congres 200 miljoen dolla voor de vorming van een Jor I daanse snelle interventie 1 macht, die in tijden van crise I ingezet moet kunnen wordei m pro-Amerikaanse landei I aan de Perzische Golf. I Pe Washington Post melddt I dat tot donderdag het geheime I plan alleen bekend was bij ho- |ge regeringsfunctionarissen» jen bij enkele voorzitters van I n3?6, Congres-commissies IfS van Plan werden I bekend nadat de Israëlische l£ar? Sisteren berichtte dat |het Witte Huis enkele maan- Iden geleden had besloten in «samenwerking met Jordanië ■«n interventiemacht op ■zetten. te a ,V°n onze correspondent la«i Jongbloed 1 kachWrtL Lange rijen Dnm„ de autos voor de K?en markeerden ook gis- lin in^er de benzine-oorlog ISotn^ de,en van België. I het g.e Pompen presteerden Iren ,!n'euw benzine te leve- lieanJ^r een Pr'js, die alleen |ue accijns en de btw dekt. lzakl!?iSi?r van economische avonri yskens liet gister- EelfstaJ!?- een Sesprek met de büdH "Tse PomPhouders en |ten nn dsorganisaties we gel te ,g et voor een maatre- W en' ondre„klaf controleurs de iaan e„ op onderzoek uit te plch soh6?.?6 Pomphouders Parikei?-!igariisatie van onaf- JÜmiririi, Pomphouders heeft FangP„„ Wel een hort geding KtwlPannen tegen Mobil in lel. De P en SECA in Brus- P'Woensdag" SPel6n dinsdag «Ouder?at individuele pomp- Fedeelto glsteren in een stads- *1zin« Van Brussel, waar de weg ging tegen prij-

de Stem | 1983 | | pagina 4