Onderzoek naar rol accountant bij Tilburgsche 359 JDEBT] Justitie slimmer dan Rienk Kamerl 'Bezuinigingen op de BKR richten grote schade aan' RAADSMAN KAN AFSPRAAK NIET AANTONEN, MAAR DENKT ER WEL AAN BU MISi Journalistic] Antroposofen durven risico wel aan Banken zijn bang voor de alternatieve onderneming DESTEMCC CDA ernstig ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 ACHTERGROND METÉÉN ZONNESTRAALTJE H VERWARMD TERRAS, ÓÓK IN DC WINTER J woonplaats'.tel:j Formeel juist Uitwisseling Uitlevering ZATERDAG 15 0 FRITS NIESSEN (PVDA) PAKT OP 17 OKTOBER PLANNEN AAN Goed systeem Wetgeving Specifiek Overheid Getraind Risico Ing. De Bruij commisaris in GelderlanJ T5 Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - Het onder zoek dat de Vereniging Ef fectenbescherming heeft la ten doen naar de gang van zaken bij de Tilburgsche Hypotheekbank heeft nu al thans één tastbaar gevolg: het Nederlands Instituut voor Registeraccountants (NIVRA) heeft de Raad van Tucht gevraagd te onder zoeken of de accountant van de Tilburgsche in de jaren 1979-1981 heeft gefaald. De commissie-Rijnvos heeft in de conclusies van haar rapportage de moge lijkheid van een tuchtrecht procedure o.a. tegen de ac countant nadrukkelijk ge opperd. Bovendien is er ge zinspeeld op een mogelijke strafvervolging tegen de ac countant. Het gaat in dit geval om accountant dr. W. Nederstigt van het bureau Van Dien en Co. De commissie-Rijnvos somde o.m de volgende nala tigheden op: •hij protesteerde niet of te zwak tegen kredietverlenin gen die in strijd waren met de statuten van de bank; hij ging akkoord met een misleidende voorstelling van de financiële positie en de resultaten van de bank. Nederstigt heeft wel nat tigheid gevoeld als hij bij de Tilburgsche aan de verga dertafel zat. Zo liet hij een maal een pand (het Amster damse Victoriatheater) op eigen houtje taxeren. De uit slag was dat het pand door de Tilburgsche zojuist ruim 9 ton boven de waarde was gekocht. Directeur Bouman redde er zich vervolgens met be hulp van het beproefde 'draaien en schuiven' uit: kort nadat Nederstigt hem en de raad van commissarisr sen van zijn bevindingen had verteld, kon hij het Vic toria Theater voor ander half miljoen verkopen. De accountant moet er wat ver legen bij hebben gezeten. Dat de Tilburgsche in wer kelijkheid dit verkoopsucces van directeur Bouman zelf had gefinancierd, ontdekte Nederstigt pas later. Gemakkelijk zat de ac countant er dus niet bij, maar niettemin had hij zich volgens de commissie-Rijn vos op tal van punten fer mer moeten opstellen. Een eventuele tuchtrecht procedure kan eindigen in een waarschuwing en in het ernstigste geval zelfs in het schrappen uit het register. Dat zou betekenen dat de betrokkene zijn beroep niet meer kan uitoefenen. Overi gens heeft de NIVRA geen klacht ingediend. De vereni ging wil alleen duidelijkheid omdat door alle publiciteit het beroep van accountant ter discussie is gekomen. Dr. Nederstigt zelf heeft intussen zijn vertrouwen in de raad van tucht uitgespro ken. Ook zijn kantoor heeft er geen problemen mee, al had men liever gezien dat bijvoorbeeld de Vereniging Effectenbescherming met een duidelijke klacht was gekomen. Minder gelukkig is drs. P. Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinforma tie (SOBI). Hij is bang dat de tuchtrechtprocedure een hinderpaal wordt bij even tuele pogingen om de ac countant aan te spreken voor de schade die beleggers door het debacle bij de Til burgsche Hypotheekbank hebben geleden. ADVERTENTIE. Met een veranda van VERANDALUX investeert u op ver antwoorde wijze aan uw woning. Eén zonnestraaltje is voldoende om behaaglijk "buiten" te zit ten, vier seizoenen lang. Bovendien is zo'n veran da volledig lichtdoorla- tend en fungeert als een pnma isolatiebuffer Uitvoering in aluminium en hardhout. Alles op maat ge maakt. Vak werk en pas werk dus! Nooit meer gesjouw met uw dure tuinmeu belen. Bovendien geen betaling vooraf maar né aflevering. Wilt u meer weten over veranda's en - pergola's van VERAND ALUX? Bel of stuur de ant woordcoupon van daag nog op. I Vertel mij vrijblijvend alles over terrasoverdekking. J j naam:j I adres:postkode:I In gesloten envelop zenden aan j^Verandalux BV, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek VERAND ALUX BV, Heinkenszandseweg 22, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek, 01105-1992. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H VI. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie "3? 076-236884. Rayonkantoren. Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 1 'S? 01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhopt, Arendstraat 14. 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging ti)dens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 t Kleintje 076-236882. Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCBrek 230301584-Rabo rek 101053738 door Jan van de Ven De slimme Rienk Kamer is slachtoffer geworden van een nog slimmere justitie. Hij heeft het moeten afleg gen tegen drie vervolgende instanties, die van Neder land, België en de Verenigde Staten. Dat is de mening van zijn advocaat, mr. A. Oomen uit Den Haag en van Kamer zelf. Wie de ontwikkelingen op een rijtje zet kan even eens tot de slotsom komen, dat het leven van de onroe- rendgoed handelaar niet van toevalligheden aan el kaar hangt. Advocaat Oomen vindt het een oneerlijke grap, dat zijn cliënt door de Belgische politie in Baarle-Hertog is opgepakt. Daarmee is Ka mer op een stukje België in Nederland gegrepen en ver volgens de Nederlandse grens overgereden met het doel hem aan de Verenigde Staten uit te leveren, want in België heeft Kamer niets op zijn kerfstok. Tegen de arrestatie valt echter niets in te brengen. In een Benelux-verdrag uit 1962 staat met zoveel woor den, dat de verdragslanden elkaar toestaan arrestanten over het grondgebied van de anderen te vervoeren, mits de arrestatie in eigen land heeft plaatsgevonden. Dat is gebeurd. In de enclave kijkt men al niet meer op van de ze handelingen. Ze komen er regelmatig voor. Mr. Oomen kan niet an ders zeggen dan: strikt for meel juist. Maar in dit geval zit er aan de arrestatie toch een luchtje en is het oppak ken van zijn cliënt niet zo maar op grond van het ver drag goed te keuren. Rienk Kamer moest zich ter beschikking houden van de Nederlandse justitie, om- Kamer bij zijn vrijlating indertijd uit de Bijlmerbajes dat tegen hem een onder zoek gaande is. Hij heeft zich volgens zijn advocaat keurig aan deze opdracht gehouden door justitie voortdurend van zijn ver blijfplaats op de hoogte te houden. Zowel in Breda als in Amsterdam was men van zijn bewegingen op de hoog te, wist men van zijn verblijf in Baarle-Hertog. Wat zou er in werkelijk heid gebeurd kunnen zijn? Kamer kan als Nederlander niet door Nederland aan een vreemde mogendheid wor den uitgeleverd. Een gulden regel, die bij overtreding door uitleverende autoritei ten stevige deining zou doen ontstaan, zelfs als er in een verdrag de mogelijkheid van uitlevering wordt aan gestipt. Want niet uitleve ring aan een vreemde mo gendheid betekent voor de Nederlander een stuk zeker heid in eigen land. Ter omzeiling van deze regel kunnen de autoriteiten van de drie betrokken lan den handjeklap hebben ge speeld. Kamer oppakken op Belgisch gebied (in Neder land), uitleveren voor een proces in Amerika en ver volgens terugsturen naar Nederland ter vervolging in Amsterdam. Voor de mede werking van Nederland heeft Amerika alle gegevens over handel en wandel van Kamer over. Nogmaals, zo zou het ge gaan kunnen zijn. Mr. Oomen wil bovenstaande schets niet voor zijn reke ning nemen, al klinkt het hem niet onsympathiek in de oren. En bij justitie zal niemand de theorie beves tigd krijgen, omdat justitie daarmee zou aangeven on gewoon te hebben gehan deld. Voor een andere theorie is nauwelijks plaats. De Ne derlandse justitie onderhan- - FOTO ANP delt met Amerika over uit wisseling van gegevens. Zij is op de hoogte van Kamers wandel. Zij kan of durft het niet aan Kamer rechtstreeks uit te leveren. Zij wil met sukses Kamer vervolgen. Wat gebeurt er? Kamer laat zijn neus in België zien en hij wordt meteen door een peloton politie ingere kend. Waarom? Omdat de Amerikaanse ambassadeur in België daarom heeft ge vraagd. Zelfs over het vervolg is overleg geweest. In de VS zal Rienk Kamer worden vervolgd wegens oplichting. Officier van justitie De Bruin in Amsterdam pakt hem aan voor valsheid in geschrifte. Deze regeling is niet zonder betekenis. In ons land geldt namelijk de regel, dat iemand niet tweemaal voor hetzelfde feit kan worden veroordeeld. Mocht Kamer in de VS voor oplichting worden veroor deeld of vrijgesproken dan staat een vervolging wegens valsheid in geschrifte nog altijd open. Mr. De Bruin kon niet an ders dan dealen met de Amerikanen. Hij heeft na melijk al geprobeerd de on- roerendgoed handelaar aan te pakken op valsheid in ge schrifte. Zonder succes. De rechter oordeelde, dat hij over te weinig materiaal be schikte om tot vervolging over te gaan. In Amerika heeft justitie heel wat meer gegevens over handel en wandel van Ka mer. Zijn American Land Program, een organisatie die grond verkocht aan klei ne spaarders met het oog op bouwplannen voor die grond, speelde zich immers daar af. De compagnon van Kamer woont in de VS en tegen hem loopt een gerech telijk vooronderzoek. De Amerikaanse justitie heeft daardoor inmiddels een ge weldig dossier kunnen op bouwen. Daar komt nog iets bij. Samenwerking in het opzet ten van een 'val' zou minder voor de hand hebben gele gen bij het ontbreken van een uitleveringsverdrag tus sen de VS en Nederland. De arrestatie enige weken na in werkingtreding van het ver drag en voor de rechtzaak in de VS kan nauwelijks op een toevalligheid berusten. De uitlevering van Kamer aan de Verenigde Staten kan niet lang uitblijven. Die zal binnen enkele weken plaatsvinden, omdat het proces tegen zijn compagnon daar volgende maand be gint. Compagnon en Kamer staan gelijk of meteen na el kaar terecht, afhankelijk van het 'voegen' van hun za ken. Over enkele weken al denkt officier van justitie De Bruin een verzoek tot uitlevering te kunnen indie nen, waaraan dan vrij snel al -meteen na afsluiting van een proces- kan worden vol daan. Het maakt niet uit of de onroerendgoed handelaar tot een forse straf (genoemd zijn een langdurige gevan genisstraf of een enorme boete) wordt veroordeeld Hij zal zijn straf niet eerst hoeven uitzitten om dan pas aan ons land te worden uit- geleverd. Vraag is of Kamer toe stemt in uitlevering. Als hij zich verzet zal er een maan den durend proces daarover plaats vinden. Het ziet er naar uit, dat de handelaar zich gaat verzetten. Hij is liever overgeleverd aan de Nederlandse justitie. Die heeft immers nog geen kans gezien voldoende belastend materiaal tegen hem te ver zamelen. In een brief aam ambas sadeur Van der Klaauw in Brussel schrijft Kamer, dat hij naar Nederland terug wil. „Ik wil mijn zaak in Ne derland uitvechten" schrijft hij. Met zijn verzet kan hij voorkomen tegelijk met zijn partner terecht te staan. Hij kan behandeling van de zaak in de VS vertragen. Zo als het er nu uitziet is hij niet tot meer in staat. Justi tie laat de vis niet meer zwemmen. Al probeert mr. Oomen op dit moment in België het mogelijke te doen. Het opmerkelijke in deze zaak is de opvallende sa menwerking tussen drie justitiële apparaten. Mr. De Bruin in Amsterdam kan niet anders dan er op ge brand zijn Kamer met suc ces te vervolgen. Was de eerste slag voor Kamer; de tweede is voor De Bruin. In deze zaak wordt een strijd it slimheid geleverd op hl scherp van de snede. dEN HAAG (ANP) - verdraagzaamheid tegel sche minderheden is q land de laatste jaren nil genomen. In 1966 had bijna 86 pi van de bevolking geel zwaar tegen mensen vrf ander ras als buren. Aa eind van de j aren zeven tl dit percentage gedaald f Sindsdien is deze toleran haar algemeenheid niet v afgenomen. Dit blijkt uit een ond^ getiteld door de sociolo Door Henk Egbers „ALS de plannen tot bezui niging op de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) doorgaan, dan zal dit tot een geweldige kaalslag onder de beeldende kunste naars leiden. Daarbij komt dat van échte bezuinigingen geen sprake is - op 80 mil joen korten is de werkelijke winst slechts 10 tot 20 mil joen - en de schade is gewel dig!". Dat zegt Fits Niessen uit Raamsdonksveer, die tijdens het Tweede-Kamerdebat op 17 oktober over de BKR woordvoerder van de PvdA is. Hij was dat ook in de dis cussies rond het orkestenbe- stel. Het lijkt hem derhalve goed op een gelijksoortige manier een oplossing te zoe ken voor deze slepende zaak. Niessen wil ook nu pleiten voor een onafhankelijke groep deskundigen, die bin nen een half jaar voorstellen doet over een beeldend kunstbeleid en een koppe ling daaraan van de BKR en in het licht daarvan de kor tingen onder de loep nemen. Hij wijst er overigens op dat er het befaamde IVA- onderzoek ligt. „Een uitste kend uitgevoerd werkstuk door Tilburgse wetenschap pers; een van de duurste en meest uitgebreide onder zoeken die ooit in opdracht van de Tweede Kamer ge daan zijn. Dat wordt als zin vol erkend, maar Brinkman en De Graaf leggen het naast zich neer. Er was een soort verwachting van: met dit onderzoek zal wel blijken dat de BRK geen goede re geling is, die door talrijke kunstenaars misbruikt wordt. De uitslag beweest het tegendeel!" Frits Niessen: „Er is alle mogelijke kritiek op de BKR te geven, maar als systeem is het zo gek nog niet. Bo vendien is het op gebied van beeldende kunsten nog het enige wat we hebben. De rest is in de afgelopen jaren allemaal afgebroken, zoals de aankoopsubsidie, de kunstzinnige vorming, sub sidies aan kunstuitleen e.d. Daardoor zijn de kunste naars eerst in de armen van de BKR gedreven, die ver volgens ook afgebroken Frits Niessen tech nocraten zijn bezig een regeerakkoord uit te voeren - FOTO GER DIJKSTRA wordt! Als Brinkman zegt: de kunstnaars moeten er maar andere banen bijzoe ken, streept men op hetzelf de moment bij het onderwijs - waar dan taken liggen - de expressievakken weg. Er is geen sprake van een op el kaar afgestemd beleid. „De reacties van minister Brinkman zijn ondermaats", aldus Niessen. „Zijn opvat tingen over kunst zijn sterk verouderd. Ik heb er de nota Kunst en Kunstbeleid nog weer eens op nageslagen en gezien dat het nog steeds een uitstekend stuk is. Maar er is niets mee gebeurd. Brink man geeft er op af en be grijpt bijvoorbeeld niet dat het juist een taak van de overheid is nieuwe kunst vormen te beschermen. „Het is niet zo, dat de BKR een heilige koe is, waar al leen genieën in zitten", zegt Frits Niessen. „Kritiek is ge rechtvaardigd. Ik vind ook dat je de regeling niet kunt laten groeien zoals nu. Een rem op de omvang zal nodig zijn. Hoewel ik de indruk heb, dat de laatste jaren een streng toelatingsbeleid ge volgd is, zou je best af en toe kunnen evalueren. Wij vin den, dat het op zijn plaats is om het huidige bestand door te lichten, waarbij mogelijk tien tot twintig procent af valt. Maar de twintig tot vijfentwintig miljoen gul den die daarmee uitge spaard worden, zal dan weer aangewend moeten worden voor het kunstbeleid. Door de regeling wat strakker te maken, kan de druk op de BKR wat minder worden. Ik denk daarbij ook aan het stringenter doorvoe ren van korten naar aanlei ding van bijverdiensten. Ongelukkig vind ik het voorstel om als toelatingseis te stellen, dat er op de vrije markt eerst voor 4 tot 8000 gulden verkocht moet wor den. Dat is op de eerste plaats niet goed te controle ren en op de tweede plaats zal dat ook kwaliteit-onder- mijnend werken." Frits Niessen verwacht zeker niet het verlossende woord van een afzonderlijke wetgeving voor het kunstbe leid, waarnaar velen stre ven. „Deze kan zelfs desa streus zijn, zoals blijkt uit het beleid met de bibliothe ken; want de wetgeving is geen middel om bezuinigin gen tegen te houden. De wet geeft wel wat meer rechts zekerheid. Nu de kaderwet algemeen welzijn is inge trokken, kan het kunstbe leid daar in ieder geval niet meer in. Alle rijksbijdrage regelingen gaan nu in het gemeentefonds. Ik denk niet dat het goed voor de kunst is als zij daar ook onder zou vallen". „Velen moeten eerst van een aantal vooroordelen te gen de BKR af", aldus Nies sen. „Bijvoorbeeld, dat de échte kunstenaars niet in deze regeling zouden zitten. Uit de historie blijkt, dat kunstenaars, die nu interna tionaal befaamd zijn, bijna allemaal korte of lange tijd van de BKR gebruik hebben gemaakt. Vaak wordt ge zegd, dat de BKR enkel tweederangskunst bevat. Het IVA-onderzoek zegt, dat de graad van professionali teit in de BKR groot is. Het verhaal over de 'kunstberg' is overdreven. Tal van ge meenten hebben zelfs wachtlijsten. Daar waar kunstbergen zijn, ligt de schuld niet bij de kunste naars, maar bij de instanties die niet de creativiteit heb ben er iets mee te doen. Er zijn nog heel wat wanden in Nederland, die kunst kun nen gebruiken. Je hoort ook de vraag: Waarom kunste naars niet in de bijstand, zo als andere gewone men sen?". Is de beeldend kunstenaar dan een specifiek mens? Frits Niessen: „Ja, dat is hij. Het IVA-onderzoek wijst bijvoorbeeld op zijn werk methode, die zeer arbeids intensief is; op een I9e eeuwse manier maakt hij unica's, die hij meestal be neden de prijs verkoopt. Kunstenaars vormen in de samenleving een speciale groep met specifieke ken merken. Er zijn meer speci fieke groepen in Nederland met specifieke regelingen. Brinkman en De Graaf zijn bezig als technocraten het regeringsakkoord uit te voeren: tachtig miljoen be zuinigen op een bedrag van honderdertig miljoen.Het is duidelijk dat technisch daaruit nauwelijks winst te halen is (denk aan al die kunstenaars die dan via de bijstand betaald moeten worden). Als de regerings partijen dit zouden erken nen en op de bres zouden willen staan voor een echt kunstbeleid, dan gaat deze operatie niet door. Nog maals: we kunnen best kri tisch de bestaande regeling toetsen, maar de schade die wordt aangericht met de be staande plannen is te groot", aldus Frits Niessen. DEN HAAG (ANP) - De tra ditionele banken staan nog steeds afwijzend tegenover alternatieve rechtsvormen van ondernemerschap. Mensen die een onderne ming willen opzetten en daartoe een stichting of coö peratieve vereniging als rechtsvorm kiezen, krijgen moeilijk een krediet bij die gewone banken. Ze krijgen te horen dat ze maar een Be sloten Vennootschap van hun onderneming moeten maken. Ook overheidsrege lingen houden onvoldoende rekening met die alternatie ve rechtsvormen. Dit zei directeur B. J. Krouwel van de Triodos- bank in Den Haag bij de presentatie van het boekje „Kleinschalig ondernemen. Na de start en wat dan". De Triodosbank is in 1980 opgezet door een aantal an- troposofen, die de mens cen traal stellen en geld als mid del en minder als doel zien. De Triodosbank is niet al leen een financieringsinstel ling maar geeft vooral ook adviezen aan startende on dernemers. Volgens Krouwel zijn het niet alleen de gewone ban ken die afwijzend staan te genover niet zo ingeburger de rechtsvormen. Ook de overheid stelt in allerlei kre diet- en subsidieregelingen de eis dat de onderneming een BV of NV moet zijn. Hij verwees in dit verband naar de garantie-kredietregeling in de Kredietbeschikking Midden- en Kleinbedrijf, waarbij de overheid zich ga rant stelt voor een krediet. De eis die dan volgens Krou wel telkens weer wordt ge steld is het winstmaken of de traditionale rechtsvorm. Dat willen de kleinschalige ondernemingen, al dan niet alternatief van opzet, nu juist vaak ontwijken omdat zij andere opvattingen heb ben over financiële doelstel lingen, zeggenschap, werk en verdeling van inkomen. Krouwel vindt dat de gro te banken, op een enkele na, nauwelijks geïnteresseerd zijn in kleinschalige onder nemers. „Voor kredieten be neden de 50.000 gulden doen ze weinig moeite. Die kosten te veel tijd en leveren te weinig op. Voor een „gewo ne" bankman is het moeilijk in de huid te kruipen van een kleinschalige onderne mer, daar is hij ook niet op getraind. Hij wil zakelijke zekerheden, zoals onroerend goed. In persoonlijke zeker heden zien zij niet veel". De Triodosbank •werkt juist wel met persoonlijke zekerheden. „Als wij een krediet verstrekken willen we dat iemand anders borg staat. In de drie jaren dat wij bestaan hebben wij 200 leningen verstrekt van ge; middeld 35.000 gulden. Wij hebben slechts zes borgen moeten aanspreken. In twee gevallen moest de onderne ming worden opgeheven Tot faillissementen is het niet gekomen. Als het met een onderne ming niet goed gaat, roept de Triodosbank de borgen en de initiatiefnemers bij el kaar. „Dan komen we er bij na altijd wel uit. Omdat de borgen zelf een risico dra gen, zijn ze bijzonder vin dingrijk. Ze komen met al lerlei oplossingen en ideeen aan om de onderneming toch nog te laten slagen. Het aar dige van persoonlijke zeker heden is dat ze praten. Za kelijke zekerheden kunnen dat niet." Gebrek aan geld om pr® ondernemingen van de grond te tillen is er volgen5 Krouwel niet. „Er is geld ge noeg. Steeds meer particu liere fondsen, ook uit de ker kelijke wereld, stellen geld beschikbaar voor beginnend ondernemerschap". Vooral in de katholieke wereld is men volgens he® tot de overtuiging gekomen dat het raadzaam is om, nu Nederland in een crisis ver keert, het geld niet allemaal naar de Derde Wereld te sturen maar een deel be- schikbaar te stellen vod projecten die hier werkgele* genheid opleveren. Krouwel zei het bijna griezelig te vin den hoeveel mensen en or ganisaties zich storten °P beginnende ondernemer5 met het doel hen te advise ren. „Nog even en het wordt een chaos. Aan starters werd enkele jaren geleden helemaal geen aandacht be steed terwijl ze straks nie' meer weten tot wie ze óc" moeten wenden". DEN HAAG (ANP) j Utrechtse gedepuh ing. M. de Bruijne wordt per 16 novei| 1983 commissaris va koningin in Gelderlaf Hij volgt mr Geertsema op aan per 1 november ontsll verleend wegens hetl reiken van de pensiq gerechtigde leeftijd. Matthijs de Bru geboren 2 oktober 19.J Vlaardingen, is sinds lid van Provinciale ten van Utrecht. Vi 1974 is hij daar gedg teerde, belast met eccl mische zaken, werkgl genheid en bestuurlj organisatie. De Bruij r voorzitter geweest vaij JOVD, de liberale jon renorganisatie. Hij thans voorzitter van! vereniging van statenJ raadsleden van de Vï lid van het hoofdbestl van de partij en van| partijraad. Eerder hij gemeenteraadslid! Amersfoort. Hij bel zijn carrière na het dip AMSTERDAM (ANP) - De I middelde leeftijd van joura listen in ons land wordt gel delijk hoger. 1 Bij de dagbladonderneml gen in ons land was vier ja' geleden bijna 70 procent NERGENS ter wereld, Zwedi, ruimhartig van de wieg tot Ir als in Nederland. Die gene* zijn langste tijd gehad. Onbe economische crisis gaat er daartoe van het kabinet-Lub de-Kamermeerderheid van goedgekeurd. Naar het zich laat aanziei staat der zeventiger jaren ge ziging van het krachtenveld derlandse politiek. Immers, hebben de liberalen en socl manifesteren als de belangri links. Het CDA daarentegen rende en stabiliserende midi steun aan het kabinetsbeleid Sinds jaar en dag proberei selend succes overigens - al tieke midden de deugd van beoefenen. Zij waren solidai V|ng, maar ook de toeverlaa fend in de weer om 'het onve vanuit een gemeenschappelij, ie, dikwijls tegenstrijdige belai ongelijksoortige achterban. werd er op toegezien dat behv ken kwam; in een coalitie me niet veronachtzaamd. Dit 'zw| christen-democraten door W Buitenlandse waarnemers za ken naar de gulden midden stabiliteit van Nederland. Toen Lubbers nog fractiev hst kabinet-Van Agt/Wiegel r, schoten voor de boeg op een ni) voor ieder probleem twinti Qjster-president vaart hij op et lüa doet een serieuze pogin oers en het CDA ontkennen ui' koers naar rechts verlegd heb, ke bijstelling, zeggen zij, at noodsituatie^ 1 Het is niet onmogelijk dat c ®n het CDA in het kamerdeba i en aangemerkt als een daad air durven zijn omdat het belt on uitspraak kan inderdaad p kan niemand exact t noeren de crisis willen bestrij het linea recta naar de a tam hoe dan ook een he< pmfnlevin9' die n°9 steeds nst van de crisissituatie ziet aak van alle bezuinigingsellen kp ,,)'eke moed die op termij^ Vpir, ordi dient nader gear öi Qpde week dinsdag praat tprnr? van de vakbeweging en wp?h e bezuinigingsplannen n.Jdeo- Lubbers dient tot de b ziin f'dJe gaan om te bezien dp bedenken die, met hanc dan^^bestrijding, de pijn dra< Niin r[laar weer wat ruzie met iPeis het graf in te laten prijze

de Stem | 1983 | | pagina 2