jlJlOMMUIÜÖ BBfflBfffl® Bestrijding uitstoot industrie kost miljarden Staatssecretaris Ad Ploeg ziet weinig verschillen IeDEREEN WEET zo langzamerhand zure regen' een alarmerende verzamelnaam is voor een scala van ecologische vervuilingen die ons leefmillieu aantasten op een ongekende schaal. De zure regen is een schrikbeeld geworden. Er dreigt een ecologisch Hiroshima, heet het al en alle politici verklaarden zich ijdens een Europees congres in Karlsruhe bereid tot ingrijpende maatregelen om verder verval tegen te gaan. Visstand Kolen In de TURBULENTE dagen rond de vorming van het kabinet-Lubbers belandde, tegen ieders verwachting in, vvd'er Ad Ploeg, de defensiespecialist, tenslotte als staatssecretaris op het ministerie van Landbouw en Visserij. De barse ijzervreter van weleer werd boer. „En ik voel me hier uitstekend op m'n plaats", zegt hij nu met nadruk. Leiding Kerstmaal Verbetering Self-supporting Ozon Normen Mensgericht ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 W4 Zure regen 'verpest'onze bossen Door Huub van Heiningen Engelse studie, gepubliceerd voor het EG-congres over zu re regen in Karlsruhe (Acid Rain, A review of the pheno menon in the EEC Europe, Environmental Resources Li mited) zijn pogingen gedaan kosten/baten-analyses te ge ven voor de bestrijding van de luchtvervuiling. De vissterfte als gevolg van de ver zuring van de Scandinavische meren kost jaarlijks 'slechts' 72 miljoen gul den; bij de bossterfte zou het jaarlijks om 2,5 tot 7 miljard gulden gaan; het achteruitgaan van de vruchtbaarheid van de akkers wordt geschat op meer dan een 2,7 miljard gulden per jaar en de schade aan gebouwen moet het grootst zijn. In totaal zou de zure regen in Euro pa jaarlijks wel eens voor 9 miljard gulden schade kunnen aanrichten. Er staan duizelingwekkende getallen in de studie. Om in de EG de uitstoot van zwa vel tot aan het jaar 2000 met ongeveer 60 procent te verminderen, zou jaar lijks 23 tot 35 miljard gulden moeten worden uitgegeven. Stikstofuitstoten zijn wat goedkoper te beperken, maar ook dat zal toch ook miljarden ver gen. Als er geen maatregelen worden getroffen staan we aan de vooravond van een ecologische ramp waarvan de omvang niet te voorspellen is, aldus de studie. „Het is waarschijnlijk dat de kos ten waarvoor we nu staan relatief ge ring zullen zijn in Er is alle reden om flink ongerust te zijn over de gevol gen van zure regen in Ne-derland. De toestand van onze bossen is waar schijnlijk veel slechter dan we nu nog denken." Deze alarmerende waarschuwing komt uit de mond van de Gelderse milieudeskundige ir. R. Dorfmeijer, die het congres in Karlsruhe bij woonde. „Het is waarschijnlijk dat de kosten waarvoor we nu staan relatief gering zullen zijn in verhouding tot de schade waarmee we in de toe komst geconfronteerd zullen wor den", aldus de studie. Het lijkt dat onze laaggelegen en kalkrijke gronden minder kwetsbaar zijn dan elders in Europa. Maar nu al wordt voorspeld dat de resultaten van het onderzoek dat thans onder supervisie van Staatsbosbeheer naar de toestand van onze bossen wordt uitgevoerd, schokkend zullen zijn. Ook al zijn ze het onderling be paald nog niet eens - de deskundigen weten nu dat de zogenaamde zure re gen, die door de veroorzakers ervan redelijk wordt doorstaan, in de na tuur een schade aanricht die vergele ken, kan worden met wat pest, hon gersnood en oorlog onder het men senras veroorzaakten. Het is begonnen in Scandinavië nog maar een paar jaar geleden. In de meest regenrijke gebieden van Euro pa bleek in een groot aantal meren en rivieren de visstand nagenoeg geheel te zijn uitgeroeid. De oorzaak bleek een verzuring te zijn als gevolg van uit de lucht neer dalende zwaveldioxide (SO2) en stik stofoxiden (NOx), die nauwelijks neutraliseerden in het kalkarme wa ter. De verzuring had op de bodem van de meren zware metalen (alumi- niumionen) losgemaakt, waardoor de eieren van de vissen waren vergif tigd. SO2 en NOx worden vooral door de verbranding van fossiele stoffen (olie, kolen en dergelijke) in de lucht ge bracht en de tragiek wil, dat juist Noorwegen en Zweden, die electrici- teit opwekken uit waterkracht en kernenergie, relatief bijzonder wei nig van deze stoffen produceren. Noorwegen krijgt 92 procent van de in de lucht aanwezige zwavel over zijn grenzen aangevoerd. Ze zijn af komstig uit het kolenstokende Enge land en de Duitse (en andere Europse) industriegebieden. Ondertussen was ook in Amerika ontdekt, dat SO2 en NOx in het lucht ruim grote afstanden afleggen alvo- rens als zure regen op de aarde neer te dalen. In Canada zijn enorme me ren volledig verzuurd door uit Noord- Amerika afkomstige luchtvervuiling. Kort nadat de zure regen zijn in trede deed in de vaktijdschriften, kwam Duitsland in beroering door het 'Waldsterben'. West-Duitsland bestaat voor een derde uit bossen en 'Boeren en soldaten, nuchtere mensen' Door Lidy Nicolasen Diep in het sombere gebouw van het ministerie van Land bouw en visserij, weet Ad Ploeg binnen twee tellen even lyrisch over varkens, bijen en kippen te praten als eertijds over de NAVO en de kernbe wapening. „Wat mij nou wei eens kan storen", zegt hij ten slotte, „is, dat ik kennelijk zo'n uitgesproken defensie man ben, dat elke journalist daarover begint. Goed, het blijft m'n interesse houden, maar of je nou soldaten hebt of boeren, veel maakt het niet uit. Het zijn allebei nuchtere mensen." Ploeg heeft z'n gevechtspak echt ingeruild voor lieslaarzen en een boe renkiel. Grijnst: „Als je nog een lift nodig hebt, kun je zien wat ik alle maal achterin m'n auto heb liggen". Zegt dan: „Natuurlijk heb ik in het begin weieens het gevoel gehad dat ze naar je kijken en luisteren zo van: eens zien wat voor vlees we in de kuip hebben. Nu niet meer, ik heb niet de indruk dat mijn komst waar dan ook twijfels oproept." Ploeg heeft ervoor een jaar letter lijk de boer op gemoeten. Uit het oog van de camera's, ploeterend tussen verdronken aardappels in het voor jaar of zwetend in de woestijn van Oman of Jemen. „Misschien wist ik er weinig van toen ik begon, maar affi niteit met de landelijke omgeving heb ik altijd gehad; ik ben opgegroeid in de polder en woon nu in het mooiste natuurgebied in Nederland." Kennis of affiniteit, het is hem in den beginne een zorg geweest. „Er moet iemand zijn die leiding geeft. En of je dat nou doet bij Shell of bij de coöperatie van melkfabrieken, ik be doel of het bedrijf nou het ene of het andere produceert, je komt dezelfde elementen tegen die met managment hebben te maken. Je kunt zelf niet al les weten." Hij raakt op dreef: „Ambtenaren zijn specialisten. Zij brengen advie zen uit en daarna moet jij politiek be sluiten nemen, omdat die adviezen niet altijd eensluidend zijn. De vete rinaire dienst adviseert anders over de varkenspest, de wilde zwijnen- kwestie dan Faunabeheer. Daarom hoeven die twee nog niet rollebollend over straat te gaan, maar er moet wel iemand zijn die de knopen doorhakt. Het kan een voordeel zijn als dat iemand is die er helemaal nieuw in komt, omdat die alleen de grote lijn in de gaten houdt". Hij gaat nog een stapje verder: „Groot voordeel is dat je hier op het ministerie een agrarische jongen als minister (Gerrit Braks,red.) hebt. Hij is op de boerderij opgegroeid en heeft z'n hele leven in die sector gewerkt. Als nieuwe in zo'n bedrijf mag je domme vragen stellen, vraagtekens plaatsen bij stituaties die als vast staand worden beschouwd, relative ren. Dat kan ook heel verfrissend werken. Och, politieke verantwoor delijkheid is toch iets heel anders dan technische kennis." Vlak na zijn opzienbarende benoe ming haalde de actiegroep Lekker Dier hem voor het voetlicht door hem een sober doch voedzaam kerstmaal aan te bieden. In een boerenstal was een klein stukje legbatterij nage bootst en zat een mestkalf geperst in een hok. „Lekker Dier moet van mij niet verwachten dat ik ga ijveren voor belasting op vlees en eieren, zo als zij willen. Maar daarom veroor deel ik hun acties nog niet". Het Dierenbevrijdingsfront kan daareentegen geen goed doen in de ogen van Ploeg. „Welzijn van dieren? Als je die beesten loslaat moet je wel realiseren dat ze ten dode staan opge schreven. Pelsdieren bespuiten bete kent ook niet een beter leven. Ik heb alle actiegroepen hier al aan tafel ge had. Natuurlijk kun je van een leg batterij zeggen dat er teveel kippen in een bepaalde ruimte zitten. Interna tionaal wordt er ook aan verbetering gewerkt. Ik geloof alleen niet dat hef zinvol is om eenzijdig maatregelen te nemen. Als die niet door het buiten land worden gevolgd is dat de dood steek voor de export, voor de Neder landse pluimveehouder. Ook daar voor draag je verantwoordelijkheid." „Er is geen land ter wereld waar zoveel onderzoek wordt verricht naar het welzijn van dieren als juist in Ne derland. Want er zijn natuurlijk grenzen aan de wijze waarop je die ren opfokt voor de consumptie, ze hebben recht op een waardig be staan." In één adem: „Weet je wat ik zo frappant vind? Onderzoek heeft aan getoond dat de dieren weer hun hok ingaan als ze worden losgelaten." De draad weer opnemend: „Goed, we streven naar meer ruimte voor kippen, we willen dat het mestkalf zich kan omdraaien en kan gaan lig- AD PLOEG, landbouw. defensie naar - FOTO ANP gen. Wij kunnen tegen de boeren hier nou wel zeggen: hou ermee op! Maar dat zou mijn beleid niet zijn. Dit soort initiatieven kun je alleen nemen in internationaal verband". Ploeg wil vopral één ding: „Berei ken dat ik na vier jaar iets achterlaat dat heeft bijgedragen aan de verbete ring van de agrarische sector, van de leven en het werk van boeren, tuin ders. Nationaal en internationaal." Hij uit zijn voornemen vlak nadat hij het land meedeelde dat de Neder landse overheid, de Landbouwhoge school in Wageningen en een aantal agrarische bedrijven, landbouw- overeenkomsten hebben gesloten om in de Arabische wereld de helpende hand te bieden. „Ik ben sterk geïnte resseerd in samenwerking met de Derde Wereld", verduidelijkt Ploeg. Zegt ideëen te hebben voor projecten in Aziatische landen en voor een op lossing voor het arme Sahel-gebied. „We kunnen met Nederlandse des kundigheid irrigatie en drainage aanpakken en enige honderdendui zenden mensen die nu op rand van de hongersnood leven, helpen." Over zakelijker internationale con tacten: „Als bewindsman kun je deu ren openmaken die voor het bedrijfs leven gesloten blijven, vooral in lan den waar de politieke situatie anders is dan hier in West-Europa. Een kabi netslid wordt er ontvangen als even knie, de contacten lopen langs andere lijnen, gaan sneller." Ploeg houdt ervan het ministerie dat hij ten dele beheert, af te schilde ren als het meest bijzondere ministe rie dat Den Haag herbergt. Een self supporting bedrijf, omdat er vrijwel alles te vinden is,van onderwijs en onderzoek tot de eigen gezondheids dienst. Ploeg: „Een aardig, geweldig le vend bedrijf. Kijk, of je het nou over de consumptie van boter, melk, kaas of eieren hebt, of over fruit, versie ring van het huis met bloemen of over recreatie, het hoort allemaal bij de agrarische sector. Vandaag moet je keuringen bezoeken, morgen zit je bij de wereldkampioenschappen sport vissen. Kneuterig? Vind je een land- bouw-conferentie met Arabische vi ce-ministers kneuterig? Nou, ik niet. Ik noem dat politiek koorddansen". Toen Ploeg als eerste staatssecreta ris in de geschiedenis van Landbouw aantrad, voorspelden niet eens de grootste pessimisten dat hij weldra de degens zou moeten kruisen met mili taire tanks die landbouwvelden en cultuurgronden aan flarden scheu ren. Maar voor Ploeg kunnen de mili taire oefenterreinen niet meer stuk, net zo min als de protesterende boer in het landschapspark. Want boeren en militairen hebben wat hem betreft nóg een sterke overeenkomst: „Alle bei uitstekende natuurbeschermers". ALS ER geen maatregelen wor den genomen, zullen de Europese bossen langzaam maar zeker ver dwijnen. daarvan zijn thans duizenden hecta ren stervende. Zoals dat ook het geval blijkt te zijn in de DDR, Polen en Tsj echoslowakij e. In een jaar tijds is het aantal zieke en stervende bomen in de Bondsrepu bliek vertienvoudigd en sommige deskundigen vrezen dat vele bossen binnen twintig jaar volledig uitge storven zullen zijn. Uiteraard werd omhoog gekeken naar de door SO2 en dergelijke, die door de Midden-Europese krachtcen trales en bedrijven dagelijks met honderden tonnen in de atmosfeer gebracht wordt. Zure regen dus. Maar onderzoekingen hadden on dertussen ook aangetoond, dat de Europese productie van zwaveldioxy- de, die sinds 1940 enorm opgelopen moet zijn, in de laatste 12 jaar (onder andere door het stoken van aardgas) met ongeveer 16 procent was gedaald. Zodat óf de bomen sterven op ter mijn - hun hele leven bezig zijn dood te gaan - óf het benauwend ver schijnsel nog andere oorzaken moet hebben. Het moet wel een complex van oor zaken zijn, waarbij ook droogte, ero sie en de natuurlijke gesteldheid van de bodem een rol spelen. Deskundigen wijzen de laatste tijd vooral foto-oxydanten in de lucht aan als de grootste boosdoeners. Door de inwerking van het zonlicht op stag nerende mengsels van stikstofoxiden en koolwaterstoffen ontstaan ozon concentraties in de atmosfeer, die de bladeren of naalden van de bomen zo ernstig beschadigen dat ze niet meer bestand zijn tegen droogte of op zich niet zo schadelijke verzuring van de bodem. De koolwaterstoffen en voor een deel ook de stikstofoxiden zijn vooral van het verkeer afkomstig. Het zijn niet alleen de bomen. De ornamenten van de Sint Jan in Den Bosch takelen de laatste jaren snel af en in 1980 werd bij ons geschat dat de schade die SO2 in de lucht toe brengt aan monumenten, boeken en archieven 25 a 30 miljoen per jaar be loopt. Ook elders uit Europa komen verontrustende gegevens. De beroem de monumenten van de Griekse Acropolis hebben de laatste 20 jaar meer geleden dan in de tweeduizend jaar daarvoor. Tijdens het congres in Karlsruhe zijn van alle kanten de meest benau wende gegevens ter tafel gekomen. Er zijn landbouwgronden waarvan de productiviteit de laatste jaren als ge volg van de verzuring met 15 of 20 procent is gedaald. Er worden velerlei cijfers ge noemd; schadébedragen genoemd van miljarden dollars. Voorzichtige schattingen willen dat de gevolgen van de zure regen de Europeaan jaar lijks enkele tientallen guldens per hoofd van de bevolking kost. Maar er is meer dan zure regen al leen. Ir. Dorfmeijer: „Wij zitten ook nog met zeer hoge concentraties ammo niak, die wel voor een derde verant woordelijk zijn voor de bodemverzu- ring. Deze luchtvervuiling is voor 80 of 90 procent afkomstig van de inten sieve veehouderijdie grotendeels ge concentreerd is in onze zeer kwestba- re gebieden - op de kalkarme zandg ronden. Ook daar op de Veluwe ster ven al bomen door tot nu toe onbe kende oorzaken en op diverse plaat sen kan geen drinkwater meer opge pompt worden". Er gelden normen in ons land voor de hoeveelheden SO2 en NOx en an dere schadelijke stoffen die door de gezamelijke vervuilers mogen wor den afgestoten. Die normen zullen worden ver laagd en de nationale plicht om de uitstoot te beperken zou wel eens tot gevolg kunnen hebben dat er straks, als de installatie die de rook van de kolengestookte PGEM-centrale in Nijmegen voor 50 procent zal ontzwa velen in bedrijf is, nog eens 100 mil joen zal moeten worden uitgetrokken om een volledige ontzwaveling van die uitstoot te bereiken. Ir. Dorfmeijer: „In het algemeen blijft de luchtvervuiling bij ons flink beneden de normen, hoewel we de laatste tijd op de Veluwe al wel té ho ge ozon-concentraties hebben geme ten. Die normen gelden echter steeds voor de afzonderlijke chemische ver vuilingen terwijl er veel te weinig re kening gehouden wordt met de in werking ervan op elkaar. Hoe gek het ook moge klinken: de normen zijn ook veel te veel mensgericht. Het gaat er steeds om hoeveel wij als mensen verdragen kunnen zonder onze ge zondheid te schaden. Bomen en plan ten die zich niet verplaatsen kunnen en op één voedingsbron zijn aange wezen, zijn veel kwetsbaarder". „Niet de hele medische wereld zal het daarmee eens zijn. Want ook het aantal mensen met ademhalings moeilijkheden neemt toe en luchtver vuiling kan ook bij ons best meer kwalen en ongemakken veroorzaken dan we weten. En natuurlijk straffen we uiteindelijk onszelf door het mi lieu te schaden. Maar ik blijf er toch bij, dat we de normen aan de kwets baarheid van bomen en planten moe ten gaan aanpassen".

de Stem | 1983 | | pagina 25