Verzetskruisen voor 12 Zeeuws- Vlamingen Toeristisch Zeeland profiteert niet van herfstvakantiepiek llUV.OPl FNV niet onder de indruk van Pechiney ISTEM CDA en WD intern verdeeld over PZEM-plan kabel-tv Ioor landelijke bezuinigingen UYLASIEBORl) IN ZAAMSLAG Stichting wil 17e eeuws VOC-schip nabouwen ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 men onzer verslaggevers Ontbreken voorzieningen houdt toeristen weg erneuzenaar verlijdt straat Part-time? Geen akkoord Nuttig Initiatiefnemers op zoek naar 8,3 miljoen Weekenddienst Inbraak bij installatie bureau in Terneuzen Duitser bij Colijnsplaat verongelukt Op de vlakte 'Tweederangs' >me' per^pat,\ScoCeOÊS vjUde- 0ie'enOTt "076 877850-223611 RÜTTCHEN VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 vice en de iZAND DOMBURG J1STEDE - Toeristisch profiteert nagenoeg it van de buiten het hoogsei- optredende 'vakantie- jes' zoals herfst-, Kerst- jirokusvakanties. In die pe len duiken wel regelmatig (sten in Zeeland op die een neus komen halen maar een grote toeloop is geen :e. land zal er regelmatig herinnerd worden, dat ja- geleden bij de ontwikke- ling van het toerisme gekozen woningen. In het hoogseizoen is voor de sfeer van de tweede een zeer bevredigende vorm, maar buiten het seizoen wordt je geconfronteerd met het ont breken van recreatiemogelijk heden, enkele uitzonderingen - zoals Park Schoneveld en het nieuwe golfslagbad De Room pot - buiten beschouwing ge laten", aldus Provinciaal VVV-directeur Jo de Regt. „Die paar voorzieningen, die er zijn drukken geen stempel op het totale aanbod". Gevraagd naar de belang stelling van vakantievierders voor Zeeland in de herfstva kantie reageert De Regt met 'matig'. Een gelukje vindt hij het wel dat de Duitse en Ne derlandse herfstvakanties ge spreid plaatsvinden. Afgelo pen week waren toch regel matig Oosterburen aan de Zeeuwse kust te vinden. „Duitsers zijn niet bang voor een frisse neus, heel dik wijls komen ze bewust daar voor naar Zeeland en dikwijls nog voorzien van surfplan ken". Komende week zullen een aantal Nederlanders de accu in Zeeland komen opla den, maar ook dit niet in ge weldige aantallen. ieeuwse kraamzorg 1 banen verliest Van een onzer verslaggevers GOES - Als direct gevolg van landelijke be zuinigingen verliest de dienst kraamzorg van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis 21 arbeidsplaatsen. Het gaat om tien gediplo meerde krachten en elf leerlingen, aan wie na het behalen van het diploma in december geen nieuwe arbeidsovereenkomst zal worden aan geboden. lira een onzer verslaggevers listen op willen attenderen. LaMSLAG - 'Oe-moe-me- f De creativiteit van Ter- zense ambtenaren heeft bij pg weggebruiker in Zaam- k afgelopen week die vraag ■roepen. In overleg met de peentepolitie plaatste de pst Openbare Werken op IZaamslagse plein een voor Ierland uniek verkeers- lEr wordt daar, vlak voor voetgangersoversteek- i, vaak rechts gepasseerd dat is levensgevaarlijk, ar hebben we de automobi- Bovendien staat het bord nu gewoon als obstakel in de weg" zo lichtten politie en ge meente gisteren het 'fantasie bord' toe. Volgens hen is van uit de bevolking, met name de contactraad, gevraagd om maatregelen op die plaats. Op dat moment doemde het probleem op dat uit het be staande toch ruime arsenaal aan verkeersborden niet kon worden geput. Rechts passe ren mag nooit en nergens. Borden om dat te onderstre pen zijn feitelijk overbodig. - FOTO DE STEM COR J DE BOER De unieke verkeerssituatie in Zaamslag zette de ambte naren echter aan het denken, met het hierbij afgebeelde re sultaat. Het bord blijft waar schijnlijk een half jaar staan, bij wijze van proef. Opgeval len is het in ieder geval. „Dat is al mooi meegenomen. Het is niet makkelijk om iets doel treffends te bedenken" zei gis teren een woordvoerder van de politie. Dat het kloeke bord ook verwarring heeft gezaaid vond hij begrijpelijk. „De mensen moeten er even aan wennen". piniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, fira een onzer verslaggevers 'KNEUZEN - De 78-jarige «wiery te Terneuzen is gis borgen in zijn woonplaats Axelsestraat onwel ge- Jjjes en overleden. Om- 11 uur kreeg de ge- pkpolitie melding dat er Man op straat lag. Omstanders hebben nog set toepassen van mond ijsond beademing getracht Waarde man het leven te Wen. emene Zeeuwse een bijz°n'\ pakket verzekeringen voor u f j natuurlijk, maar ook zieK' astbaarheden- en reisverï^\ adviseur meer van. 1180 - 33000 Ü°J£0g ZUIDWEST NEDERLAND «toren geuzen, Hulst en Goes, essen en telefoonnum- S°P Pagina 2. [■actie Weuzen Rein van der r(editie-chef). Jan Jan- tP'v. chef), Frank Dey, P® Schipper, Cor de km?0)' 'ron Koomen L.' Hulst: Eugène Ver- ,;P- Goes: Gé van Ber- '^Peiburg: Henk Post- ostburg: Co Meertens. ""^Punten mevr. Neve, l^xanderstr. 4, 01148- 'ePentie-exp|. .5eu: Zeeland: C. Me- fnve 01150-95839. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - FNV-dis- trictsbestuurder W. Waumans, die in het geval Pechiney zijn collega Noorendaal waar neemt, bleek gisteren niet zo onder de indruk van de uitla tingen van de Pechiney-direc- teur. Hij ziet die meer als onder deel van een 'strooptocht' naar subsidie. „Alle grootverbrui kers bestoken de overheid mo menteel met argumenten voor een lagere energieprijs. Ook Pechiney doet daaraan mee", zei hij gisteren desgevraagd, „in heb van Pechiney, en ook van anderen, nog niet anders gehoord. Er zijn nog wel meer bedrijven in Zeeland met een problematiek van dezelfde zwaarte". De Zeeuwse bestuurder van de Unie BLHP, R. Jacobs, laat er geen misverstand over be staan: Pechiney met zijn 960 werknemers mag niet, zoals volgens Pechiney-directeur A. Creis op middellange termijn dreigt, uit Nederland verdwij nen omdat de 'voordeel-ener gie' uit de kerncentrale te Bor- sele nog niet laag genoeg is. Daarom wil de Unie-be stuurder dat bonden, werkge vers en provincie nog eens krachtig aan de Haagse bel trekken. Daar moet namelijk het geld vandaan komen dat Pechniney compensatie ver schaft voor de lagere energie prijs van de concurrentie. Eén van die concurrenten is het bedrijf Aldèl in Delfzijl dat goedkoop aardgas krijgt toe geschoven. Plannen voor Pechiney schuift men volgens Jacobs voor zich uit, waardoor een onduidelijk toekomstbeeld blijft bestaan en aan het be drijf de mogelijkheid wordt ontnomen investeringsplan nen te ontwikkelen. PZEM-gedeputeerde W. Don (PvdA) ging gisteren in de statencommissie voor be stuurlijke zaken niet zo diep op de kwestie in toen C. de Schipper (D'66) deze aan de or de stelde. Uit de opmerkingen van Don bleek dat bij vertrek van Pechiney of productiever mindering de elektriciteits prijs voor de andere verbrui kers in Zeeland naar beneden kan. „Mocht Pechiney minder draaien, dan is er ruimte om de prijs te verlagen". Hij wees erop dat dit positieve effecten op het bedrijfsleven in Zee land kan hebben. Zo memo reerde hij dat bij Hoechst Vlissingen een derde oven is opgestart dankzij de 26 mil joen aan winst op elektriciteit die de PZEM dit jaar aan de verbruikers teruggeeft. Van dat geld is volgens hem 22 milr joen naar het bedrijfsleven ge gaan, waarvan een belangrijk deel naar grootverbruiker Hoechst. Waarschijnlijk eind deze maand wordt voor de tien ge diplomeerde kraamverzorg sters bij het gewestelijk ar beidsbureau een ontslagver gunning aangevraagd. Voor de elf leerlingen is een dergelijke vergunning niet nodig. Bestuur en directie van Het Zeeuwse Kruis zien geen an dere oplossing om uit de hui dige exploitatieverliezen van de kraamzorg (meer dan 8,5 ton) te raken dan het aantal van 160 kraamverzorgsters met 21 te verminderen. Om in 1984 tot een sluitende exploitatie te komen is het verder noodzakelijk uit te gaan van maximaal 8 dagen interne kraamzorg en 3250 kraamverzorgingen per jaar. Voorts is een vacaturestop voor leidinggevende en admi nistratieve functies binnen de dienst Kraamzorg ingesteld. Op een gisteren in Goes ge houden persconferentie bena drukte algemeen directeur P. den Boer van harte te hopen dat het bij het inleveren van 21 arbeidsplaatsen zal blijven. „Maar dan zullen er ook geen verdere rijksbezuinigingen moeten komen, anders zullen we ons opnieuw op de situatie binnen onze kraamzorg moe- ten beraden". De mogelijkheid is niet uit gesloten dat de tien gediplo meerde kraamverzorgsters voor wie een ontslagvergun ning wordt aangevraagd later als part-timer weer bij de Zeeuwse kruisvereniging in dienst zullen kunnen treden. Den Boer :„Maar in dat geval moet wel eerst vast staan dat daarmee het wachtgeld van deze part-time krachten geen gevaar loopt". Ingaande op kritische op merkingen binnen de dienst Kraamzorg over het financieel beleid, legt Den Boer de vol gende 'rekening en verant woording' af. Het tarief voor kraamverzorging bedraagt ƒ302,65 per dag. 76 procent daarvan is bestemd voor het salaris van de kraamverzorg ster met inbegrip van over werk, toeslagen, reiskosten, bijscholings- en opleidings- kosten. 14 procent van het tarief is nodig voor salariskosten van leidinggevenden en overige voorwaardenscheppende functies. Dus 90 procent van het kraamzorgtarief gaat op aan personeelslasten. Verder is 4,83 procent van het tarief nodig voor administratiekos ten en 4,64 procent voor alge mene kosten waaronder be- stuurskosten. Vorig jaar bedroegen de be- stuurskosten 47 cent per ver zorgingsdag. Voorts vergt de huisvesting 0,41 procent van het tarief en is 0,12 procent van het tarief nodig voor ma teriaalkosten en inventaris. De totale exploitatie van de dienst kraamzorg bedroeg in 1982 9,1 miljoen. Directeur Den Boer wijst er op dat financiële tekorten in een bepaald jaar in het verle den opgevangen werden door een toelage op het tarief in la tere jaren. Medio 1983 werd bekend dat er met de zieken fondsen en particuliere ziekte kostenverzekeraars geen overeenstemming kon worden bereikt over het nieuwe tarief in relatie tot het financiële verlies over 1981 ƒ243.613,-). Verwacht wordt dat dit ook niet zal lukken met betrekking tót de exploitatieverliezen over 1982 en 1983. Totaal loopt de organisatie het risico van een financieringstekort van rond 875.000,-. Tenslotte legt Den Boer er de nadruk op dat tot dusver nog niemand ontslagen is of ontslag is aangezegd. De be trokken vakbonden en perso neelsleden van de dienst kraamzorg zijn inmiddels van de plannen van bestuur en di rectie op de hoogte gebracht. De onderscheidenen en nabestaanden met de verzetsherdenkinskruisen OOSTBURG - Twaalf oud illegalen uit Zeeuwsch- Vlaanderen of hun nabe staanden mochten gisteren in het Oostburgse gemeente huis het verzetsherden- kingskruis in ontvangst ne men uit handen van de com missaris van de koningin, dr. C. Boertien. Van deze groep bleek ove rigens nog maar een deel in de streek te wonen, de rest heeft zich inmiddels elders in het land gevestigd. De kruisen werden uitgereikt wegens moedig gedrag tij dens de oorlogsjaren. In zijn toespraak wees dr. Boertien er op dat het verzet in Zeeuwsch-Vlaanderen het de eerste jaren van de bezetting uiterst moeilijk heeft gehad, vanwege de geïsoleerde ligging van het gebied. „Zowel de veerboten als de grens met België wer den door de Duitsers streng bewaakt, zodat contacten met andere groepen bijna onmogelijk waren", aldus de commissaris. „Later konden echter verbindingen worden gelegd met de Belgische ille galiteit". Het Zeeuwsvlaamse ver zet wist zich echter zeer nut tig te maken. Boertien gaf dan ook een overzicht van wat er zoal was gedaan: het in veiligheid brengen van onderduikers, joden en geal- - FOTO DE STEM/C0RJ. DE BOER lieerde piloten, overvallen op distributiekantoren, ver- E zamelen van inlichtingen, verzorging van koeriers- dienten en het plegen van sabotage. Het herdenkingskruis - dat in 1980 bij Koninklijk e Besluit is ingesteld - werd daarna uitgereikt aan me- E vrouw G. Bruynzeel (Arn- E hem), E. van Bunder (Hoek), R. Dees (Rijswijk), M. Diele- man (Axel), J. Fraanje (Heemskerk), A. Koole (Driebergen), mevrouw E. E Maes (Bassevelde, België), mevrouw F. de Regt (Pur- e merend) en postuum aan A. E Ramondt (Sluiskil), C. Schij- ve (Oostburg), J. van der E Velde (Sint-Jansteen) en F. E van der Zande (Clinge). ^Ttllllllllllli!lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHII||||||l|||||ll|l|ll|lllllllilllllllllllltlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli(= Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Wal- cherse stichting 'Het Zeiland VOC-schip' is van plan een 17de eeuws schip van de Oost- Indische Compagnie op ware grootte na te laten bouwen. De kosten zijn begroot op 8,3 mil joen gulden. Men wil een actie op touw zetten, die het beno digde geld moet opleveren. Het gaat de stichting om een copy van het VOC-schip Prins Willem dat in 1650 in Middel burg van stapel liep. In Japan bestaan ook plannen een der gelijk schip te laten bouwen. Men zou daar erg geïnteres seerd zijn in het Walchers ini tiatief. De stichting probeert de 8,3 miljoen bijeen te brengen door de verkoop van aandelen (10 gulden per stuk) en het wer ven van donateurs (25 gulden per jaar). Verder hoopt men op subsidies en andere schenkin gen. Daarvoor wordt een be roep gedaan op overheid en bedrijfsleven. Volgens de stichting is uit contacten van de Nederlandse ambassades in Indonesië, Ma leisië en Japan gebleken dat in die landen grote belangstel ling bestaat voor het project. Daarbij wordt gewezen op het Japans initiatief dat voort komt uit het recreatieproject Holland Village in Middel burgs zusterstad Nagasaki. Het Zeeuws provinciebe stuur heeft van 'Het Zeilend VOC-schip' al een subsidie verzoek ontvangen. „Het zal duidelijk zijn", schrijft de stichting daarin, „dat dit ini tiatief voor Zeeland belangrij ke gevolgen kan hebben aan gezien het schip afwisselend in Vlissingen en Middelburg af gemeerd zal worden en als zo danig een belangrijke toeristi sche attractie zal zijn, temeer daar er gedurende de zomer maanden korte cruises mee gemaakt zullen worden. Ook de werkgelegenheid zal ten zeerste met dit project gediend zijn, daar het schip (en even tueel ook een Japans set hier gebouwd zal worden" VOOR redactionele zaken kunt u zich dit weekeinde wenden tot Gé van Berkel 01140-13969. B.g.g. 01153- 1534. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Donderdag nacht is ingebroken bij het in stallatiebureau V. aan de Schuttershofweg te Terneu zen. Men was binnengekomen door het wegnemen van een raam op de eerste verdieping van het gebouw. Er wordt slechts een bedrag van ca. ƒ25,- vermist, maar men had wel nogal wat overhoopt ge haald. COLIJNSPLAAT - Op de Pro- vincialeweg nummer 8 bij Co lijnsplaat is gisteren H. Wer nicke uit Duitsland dodelijk verongelukt. Een bij het onge val betrokken inwoner van Eindhoven werd zeer zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde door dat Wernicke (47) met zijn auto op de linkerhelft van de weg terecht kwam. Hij botste daarbij frontaal op een wagen, die werd bestuurd door de 31- jarige C.V. uit Eindhoven. De Duitser overleed ter plaatste aan de opgelopen verwondin gen, terwijl V. met zeer zware kwetsuren moest worden overgebracht naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. Beide auto's liepen forse schade op. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het PZEM- plan om Zeeuwse gemeenten van kabeltelevisie te voorzien houdt de de meeste statenfrac ties nog verdeeld. Dat bleek gisteren tijdens de statencom missie voor bestuurszaken. Vooral in het CDA heeft men het er maar moeilijk mee, maar ook in de WD zit men niet meer op één lijn. Alleen de PvdA-fractie heeft tot nu toe zonneklaar laten blijken ak koord te zullen gaan. PZEM-gedeputeerde W. Don (PvdA) bleek gisteren desondanks optimistisch ge stemd. „Je blijft zo", zei hij, de politieke verhoudingen taxe rend, „in het diepe zwemmen en je weet niet of je de over kant kunt halen. Maar toch ben ik er niet ongerust over". Of zijn optimisme bewaarheid wordt moet blijken tijdens de statenvergadering van 28 ok tober, want dan moeten de Zeeuwse staten een beslissing nemen. De CDA-statenleden G. Christiaanse, J. de Boe en P. van den Bosse wilden zich gis teren nog niet aan een uit spraak wagen. Afgelopen maandag in de statencommis sie voor economische zaken toonde CDA-gedeputeerde R. Barbé zich een fel tegenstan der, terwijl zijn geestverwan ten P. Everaert en J. Roose ak koord gingen. De VVD-fractie houdt zich ook. nog op de vlakte al sprong er gisteren een bres in het front van de liberalen toen bleek dat L. Elenbaas zich voor het PZEM-plan heeft la ten winnen. De gebruikelijke eensge zindheid van de twee gerefor meerde fractie SGP en RPF/ GPV is ook in gevaar. Vanuit beide fracties kwamen tot nu toe slechts afwijzende gelui den, maar Colijn van de RPF/GPV liet zich gisteren aan het twijfelen brengen. De twijfelaars vroegen zich vooral af of de PZEM het ini tiatief aan het gewone be drijfsleven behoort te laten. Gedeputeerde Don bleek bij de meeste commissieleden echter enig begrip te kunnen kweken voor het argument dat Zee land daarvoor te dunbevolkt is. „De bedrijven zullen slechts kijken naar de krenten uit de pap". Van belang bleek ook de wetenschap dat de belangrijk ste 'concurrent' CASEMA via de PTT aan de overheid ge lieerd is en vanuit Zeeland veel minder te controleren is. Het PvdA-statenlid C. van Zandten-Leijssen wees op het gevaar dat de meeste Zeeuw sen van kabeltelevisie versto ken zullen blijven wanneer de PZEM niet in de markt springt. Ze sprak in dat ver band de vrees uit voor het ont staan van 'tweederangs bur gers'. W. Rentier (SGP) vondt dat op het gebied van de kabelte levisie geen taak voor de over heid is weggelegd. Hij zag in de mogelijkheid voor televi siekijkers om op de kabel aan te sluiten een lastenstijging voor de burgers, maar liet even later duidelijker blijken waar hem de schoen wrong: „Ik heb het altijd als een zegen ervaren dat een heleboel ge neugten van Amsterdam en Rotterdam aan mij voorbij gaan.

de Stem | 1983 | | pagina 15