'Nieuw' hoger onderwijs moet en kan er in '95 zijn een GRATIS FLAIR met 115 nieuwe kapsels „Huur of Koop van woning moet vrije keuze blijven" H ET WORDT wat frisser en dat betekent dat in België het tijdperk van de feesten weer aanbreekt. Dat wil niet zeggen dat de Belgen de afgelopen zo mer stilgezeten hebben, want ze laten geen gelegenheid voorbij gaan om het glas te laten vullen en de verrukkelijkste dingen te smikkelen. Breughelfeesten zijn er altijd. Er is geen dorp of ge hucht of op het marktplein heeft de afgelopen zomer een speenvarken aan het spit ge hangen en hebben mannen in hemdsmouwen zich een weg naar het bier gevochten. „Of het nou een zwartjoekel of een bleekscheet is: als je kwaad bent ga je schelden. IRAPPORT Rz 'tand JOUW^CoMfc Het beste weekblad In jouw Flair In de kapsel Flair van Vlaanderen en Zuid-Nederland Fi. 2.30 UIT DE WEEKBLADEN togere acc iog niet pr< fnier dwar aan ge ACHTERGROND De kater van de Groenen Deze week krijg je twee Flairs voor de prijs van één Kinderen schrijven geruststellend over racisme: Conclusies Factoren binnenland fons op extra bezuinig !te«~SdW.gro«P„, VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 T5 PAGINA?! Maar nu komen de echte fees ten, georganiseerd door vereni gingen die daarmee de kas wil len spekken. Het is de bedoeling dat het decor gevormd wordt door een echte herfst, waarin de wind giert en de regen klatert en liefst bij donkere avonden als er niets op de televisie is en de mensen toch hun vertier willen. De affiches zij n er al en elke zichzelf respecterende cafébaas hangt er zijn muren mee vol, want hoe meer affiches hoe meer verenigingen (en de leden daarvan) hij aan zich verplicht. Zo kennen we dus het program ma voor het komende weekein de. De Volksunie geeft dan een groot eetfeest in de feestzaal. In de gemeente Beersel is een mos sel- en fritkermis. Er is een gro te sauciezen-kermis in lokaal 'De Nieuwe Pruim' ten bate van de W.S.C. Kale Voet. In het lo kaal 'Volkshuis' is de jaarlijkse grote pensenkermis, ingericht door S.P. Sektie Lot. De duiven- vereniging 'De Lotse Zwaluw' geeft in feestzaal Rio de jaar lijkse biefstuk- en haantjesker- mis. De duivenliefhebbersmaat- schappij geeft een knalavond met veel pens. En de jaarlijkse ju- en kotelettenkermis en to maat-garnaal is ten bate van de wielerclub Dworf Sportief en wordt gesponsord door Begra fenissen Onnockx. Ik zou er daar geen hap durven eten, bang als ik ben voor de klandi zie, die de sponsor denkt te ver werven, maar dat terzijde. Het jaarlijks feest in Namen van de Ecologisten, of Groenen als u wilt, is al gevierd en de or ganisatoren daarvan hebben een kater, zo groot als morgen de hele dag. Want zij hadden beloofd dat er sprake zou zijn van een echt Waals feest, maar het enige dat er Waals aan was, was de taal. Om de zaak eens goed aan te pakken waren de ecologisten naar Waalse bierfirma's gegaan om gratis, in ieder geval zo goedkoop mogelijk Waals bier op de kop te tikken maar daar trapte niemand in. Zelfs een paar brouwende paters niet, hoewel zij later wel op het feest gesignaleerd werden. Vervolgens»stroopten de organi satoren de Ardennen af om de Waalse worstenmakers er toe te bewegen wat van hun heerlijke vleeswaren af te staan voor het milieu-feestje, maar opnieuw kregen zij nul op rekest. Geen van de worstendraaiers was be reid zijn naam aan het Naamse feest te lenen. De Franstalige televisie, die in het verleden nog eens aandacht aan de party had besteed, liet het ook afweten. Geen Waals bier dus, geen Waalse worst, geen Waalse tele visie. Toch was er een televisie ploeg gekomen. Van de RTL uit Luxemburg. Toch was er worst. Een Vlaamse firma deed niet kinderachtig en bezorgde de Walen tegen een schappelijk prijsje de worst. Toch was er bier. En nog wel gratis. Van een grote brouwer uit Nederland. Zo vierden de Waalse ecologis ten feest met worst uit Vlaande ren en heerlijk helder Hollands bier. Dagen na het feest zagen de ecologisten nog groen van el lende. (AAD JONGBLOED, BRUSSEL) De collegezaal zal in de toekomst onderwijs bieden dat beter is afgestemd op het HBO. - FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM - Het nieu we stelsel voor Hoger On derwijs (HO) moet en kan er in 1995 zijn, maar dan moe ten in de jaren '85-'90 wel de noodzakelijke ontwikkelin gen in gang worden gezet. De door minister Deet- man voorgestelde bezuini gingen tasten het vermogen van het Hoger Beroepson derwijs (HBO) en het We tenschappelijk Onderwijs (WO) om zich te vernieuwen en zo het HO te ver wezenlij - ken, niet aan. Het volledig in elkaar opgaan is niet lan ger uitgangspunt, wel het samenvoegen van vergelijk bare HBO en WO-opleidin- gen. Dat blijkt uit het onder zoek naar de toekomst van het HO, dat drs O. McDaniël van het Centrum voor On derwijsonderzoek van de Universiteit van Amster dam heeft ingesteld. Hij stelde een methode voor vernieuwing op en maakte een globaal model voor het HO in de toekomst. De conclusies werden woensdag aan minister Deetman en de Tweede-Ka mercommissie voor onder wijs en wetenschappen aan geboden. Het onderzoek van McDa niël duurde van februari tot juli van dit jaar. Er namen 55 deskundigen aan deel: le den van (voormalige) rege ringsadviescommissies, po litici, leden van de HBO- Raad en de Academische Raad, mensen van samen- werkingsexperimenten en andere deskundigen. In het door de onder- zoeker ontworpen, globale model voor het HO in de toekomst zit een vernieu wingsproces dat gericht is betere afstemming en sa menwerking van HBO en WO. Vanuit bestaande ge lijkgerichte studierichtin gen moeten nieuwe oplei dingen worden ontwikkeld. Dat kan niet voor alle be staande opleidingen, zoals bijvoorbeeld die voor onder wijsgevenden en leraren bij het HBO en die bij het WO. Wel zou er eén opleiding kunnen komen door samen voeging van het Hoger Technisch Onderwijs en de Technische Hogescholen, het Hoger Agrarisch Onder wijs en de Landbouwhoge school, het Hoger Econo misch en Administratief Onderwijs en de studierich tingen economie en rechten. Verder kan gedacht wor den aan integratie van so ciale academies en psycho logie, opvoedkunde en an dragologie, de (para)medi- sche HBO-opleidingen en de medische universitaire op leidingen. De onderzoeker denkt aan een 'aangeklede' experi mentenwet. Die moet ook wat verschillen wegwerken in onder meer de plannings- financierings- en bestuurs structuur, in rechtspositie- en toelatingsregelingen. Een staatscommissie of een overheidsnota worden acht Mc-Daniël daarvoor onges- schikt. Wat de financiering be treft moet die van het HBO minder strak worden ge koppeld aan het aantal stu denten. Essentiëel voor de ontwikkelingen is voorts dat er één stelsel is van rechts- positieregelen voor het per soneel in het HO. De rechts bescherming van de WO- student moet worden door getrokken naar het HBO. De toelatingseisen moeten wor den geharmoniseerd bij de vernieuwing van het voort gezet onderwijs. Onderzoek zou niet een exclusieve taak van het WO moeten blijven. Ook de HBO(achtige)-oplei- dingen moeten hier een taak krijgen. Het gaat hierbij vooral om praktijk- en me- thodegericht ontwikke- lings- of construerend on derzoek. Om het rendement van de opleidingen te verhogen moeten alle docenten be kwaam zijn en moet de zelf werkzaamheid van de stu denten worden bevorderd. Gerekend moet worden op een studie in twee fasen. De eerste duurt vier jaar, kan ook korter of langer zijn, maar mag niet meer dan vijf jaar bedragen. Voor de bij- en nascholing moet er een breed netwerk van curssusen worden georgaHi-' seerd. Uit het onderzoek blijkt een voorkeur voor het direct betrekken van belangheb benden van buiten het HO bij het opzetten van onder wijs- en onderzoekspro gramma's. Hoe dit uitge werkt moet worden blijft duister in het rapport. Ook is naar problemen gekeken die zich bij ver nieuwing kunnen voordoen. Of verzuiling van het on derwijs belemmerend werkt is echter niet duidelijk ge worden. Dat het HBO over het algemeen is opgedeeld in instellingen voor afzonder lijke studierichtingen, werd niet als een grote hinderpaal beschouwd. Wel werden schaalvergroting en ont wikkeling van grotere, veel zijdige HBO-instellingen als zeer wenselijk gezien. Een belangrijke remmende fac tor wordt echter gevormd door de verschillen in men taliteit binnen het HBO en het WO ten opzichte van el- kaars systeem, aldus een be vinding van de onderzoeker. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie: drs J H.M Brader Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spmveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 01100-28030 Hulst, Steenstraat 14 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen 20,49 per maand, 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. (ADVERTENTIE) méér zelfmaak mode dan in elk ander blad méér herkenbare verhalen méér interviews méér mode méér make up méér keuken recepten méér tips en adviezen méér écht plezier #115 nieuwe kapsels voor kort, halflang en lang haar antwoord op 50 veelgestelde vragen over haar heel veel kapsels om zélf met 'n handom draai te doen vier cursussen brushen, knippen, permanenten en verven alle nieuwe kleuren en stijlen IS het racisme om een neger 'zwart' te noemen, een Turk Turk', een Surina mer 'Surinamer'? Is het discrimina tie om een jongen met jeugdpuistjes 'puistekop' te noe men, een meisje een 'trut', een homofiel een 'poot'? Die vragen komen bij je op, als je de opiniebladen van de ze week leest. Ze be steden erg veel aan dacht aan de verrechtsing van de samenleving en de gevaren die het nieuw fas cisme en het toenemend ra cisme voor de democratie betekenen, althans zouden kunnen betekenen. Verre weg de meeste artikelen sig naleren een toenemende to lerantie ten aanzien van wat als 'discriminatie en racis me' wordt betiteld. VRIJ NEDERLAND heeft er deze week onder de titel „Schelden doet geen zeer?" een herfstvakantiebij lage- in-kle ur tegen aan gegooid om 'kinderen te laten schrij ven over racisme in Neder land'. Kinderen, uiteraard. Immers, herhaaldelijk wordt door verontruste onderzoe kers, schoolleiders en andere waarnemers gesignaleerd dat 'de jeugd' aan het ver- rechtsen is. Waarbij de posi tieve belangstelling voor de Centrumpartij kennelijk een belangrijke maatstaf is. De bijlage is geruststellende lectuur: in verreweg de meeste van alle tientallen brieven van de kinderen kun je - als je dat wilt - lezen, dat kinderen helemaal niet meer discrimineren dan de jeugd in vroeger tijden: ze schel den en pesten elkaar nog steeds. En daarbij maken ze gebruik van de terminolo gieën van deze tijd. Natuur lijk noemen kinderen van deze tijd pesten en uitschel den thans 'discrimineren': ze horen niet anders. Het is een beetje onbegrijpelijk, dat ouderen zich ten aanzien van het normale gedrag van de jeugd in dezelfde zwaar be laden terrnihölbgieën uit drukken. Dit gedrag van ouderen creëert 'èèn pro bleem, dat er voor de jeugd ternauwernood is. AMtiaftè die meer minderheid zijn in niet grotere mate dan dat dan de andere FABER .geharrewar. - FOTO ARCHIEF DE STEM halen, en ertussen springen, ook als ze zeggen 'bemoei je er niet mee'. Dat klinkt be kend in de oren van iemand, die zijn hele jeugd een 'bril le-jood' is geweest en wiens moeder een 'kak-madam' heette. Als één ding duider, lijk wordt uit deze bijlage dan is het dat kinderen nog steeds pesten, treiteren en schelden en dat dit wel dege lijk zeer doet. Maar dat heeft met de huidige opvattingen over racisme en discrimina tie heel weinig te maken. Hetgeen op een wrange ma nier duidelijk wordt uit het gesprek met drie leerkrach ten, die in hun klas worden geconfronteerd met dit 'ra cisme'. Ze zijn er natuurlijk alle drie tegen en niet zo zui nig en ze hebben alle drie zo hun maatregèlén ïn de klas. Maar het wordt een beetje eng als een van de leraren zegt: „Ach, Belgen-moppen, dat kan nog. Maar ik pro beer ze uit te leggen dat jo- denmoppen en Turkenmop pen niet meer kühnen". Je hebt kehneJijk minderheden, in vorige generaties het ge val was. Dat blijkt ook uit de suggesties voor oplossingen, die de jeugd aanreikt voor dit 'probleem': je niet op jë kop laten zitten, altijd iets terugzeggen; of juist niets doen, net doe of je niets merkt, dan gaat het 't snelst over; of iedereen moet zich met zich zelf bemoeien en niet met anderen; of als ze vechten moet je ze uit elkaar Overigens wordt in hetzelfde artikel een verrassende con statering gedaan: „We heb ben er nu helse straffen op gezet: ze moeten vijf kantjes overschrijven en de handte kening van de ouders mee nemen als ze discrimineren de opmerkingen maken over een ander geloof, over een ander vaderland, over sek suele voorkeuren of een no madische leefwijze. Het is middeleeuws, maar het weïkt waanzinnig, goed. We hebben nadat we dit hebben ingesteld eigenlijk niets meer gehoord". Ook DE GROENE AM STERDAMMER besteedt aandacht aan racisme en discriminatie, maar schuilt dat- helemaal in de politieke hoèfc. In een paginagroot ar- tikel komt het blad tot de voorspelbare cónclusie: „De uitholling van het antiracis tisch bewustzijn in de poli tiek is dus begonnen. Bij de WD. Maar houdt het daar ook op? of zal de traditie van anti-fasdsme en -racisme, de afgelopen dëcennia zo ge koesterd, dé komende perio de verder afbrokkelen? An tiracisme als luxe, voor bete re tijden. Niet voor nu, dat tijd dat het zo bitter nodig is." De „Belgische herfst", die sommige actlebereide vak bondswoordvoerders voor de komende weken aankondi gen, is voornaam onderwerp in DE TIJD en ELSEVIERS MAGAZINE. Dat Elsevier zijn doorlichting van de stand van zaken als onder titel meegeeft „draaiboek voor zinloze acties" is niet zo verwonderlijk. Opvallender is de uitslag van de enquête, die De Tijd heeft gehouden naar de actiebereidheid van de ambtenaren. Die is stuk ken kleiner dan de woord voerders willen doen gelo ven. Daartegenover staat, dat de solidariteit tussen ambtenaren en uitkerings trekkers ongeschonden blijkt. Een paar van de cijfers uit de enquête, die is uitgevoerd door het bureau Inter/View. „Als er stakingen komen, staakt u dan mee?" Zeer ze ker, zegt 16 procent en zeer zeker niet zegt 35 procent. „Hoelang zou u een staking willen volhouden?" Onbe perkt zegt 17 procent en he lemaal niet zegt 58 procent. Meer dan de helft van de ambtenaren (51 procent) wil helemaal niets weten van het inleveren van 10 procen: in ruil voor korter werken om zo werklozen aan de slag te helpen. Opvallend is tenslotte ook, dat eén kwart van de ambte naren van mening is, dat als zij gaan staken niemand dat ooit zal merkën. De HAAGSE POST besteedt aandacht aan de komende demonstratie van het Komi- tee Kruisraketten Nee. Vooral aan het politiek ge harrewar achter de scher men, dat er toe geleid heeft, dat Mient-Jan Faber geen voorzitter mocht worden, het grote 'volkspetionnement' werd uitgesteld en het CDA toch niet helemaal uit de boot viel. Door Matthieu Kothuis ELKE woningzoekende heeft de vrije keus. Keus tussen huur of koop van een woning. Maar is dit werke lijk wel zo? Is er nog wel sprake van een eerlijke keu ze bij beperkende vesti gingsvoorwaarden bij de koop van een woning of bij de barrières die worden op geworpen om alleen al in aanmerking te komen als woningzoekende van een huurhuis?. En vormt het overheidsbeleid waarin een duidelijke voorkeur wordt gegeven aan stimulering van het eigen woningbezit nog wel voldoende mogelijkhe den voor het maken van die vrije keuze?. Het Instituut voor Toege paste Sociologie in Nijmegen staat in zijn rapport „Huren of kopen" op het standpunt dat die keuze er wel (weer) moet komen. Want mensen kiezen veelal voor huur of koop van een woning om re denen die „erg dicht bij huis liggen", zo zeggen de onder zoekers drs. B. Pas, drs J. Pauwels en J. Kropman. Mensen kopen zeker geen huis (meer) als statussym bool of omdat het milieu waartoe men meent te beho ren daarom vraagt. Mensen kopen simpelweg omdat ze „baas in eigen huis" willen zijn. Huren van een huis daarentegen is eveneens een bewuste keuze gericht om het vermijden van onzeker heid en risico, „Geen fiancië- le zorgen, geen hypotheek schuld en geen rompslomp met betrekking tot het on derhoud". Dat zijn de be weegredenen voor de huur van een woning. Ook het zich niet gebonden voelen aan een woning speelt bij die keuze voor huur vaak een grote rol. In dit rapport dat in op dracht,,vön het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werd geschreven, baseren de on derzoekers hun conclusies onder meer op gesprekken met deskundigen uit de wo ningbouw en op interviews met huurders en kopers. Tussen 1947 en 1981 steeg het eigen woningbezit van 28 naar 44 procent. Vooral na '73 nam de vraag naar en het aanbod van koopwoningen gigantisch tpe. Die ontwik keling is vooral te danken aan hq't béleid van de over heid waarin aan het eigen woningbezit voorrang werd gegeven boven het huren van een woning. Door de sterk gewijzigde situatie op de woningmarkt ziet de overheid zich nu opnieuw geplaatst voor de vraag aan welke woonvorm de voor keur moet worden gegeven. In antwoord op die vraag stellen de Nijmeegse onder zoekers dat die beleidskeuze, van welke aard ook, onge wenst is. Uit het onderzoek blijkt namenlijk dat zowel huren of kopen van een huis in een duidelijke behoefte voorziet. Voor beide vormen is een markt. Zo blijken mensen die huren dat zeker niet alleen te doen „bij ge brek aan beter". Veeleer is sprake van een bewuste keuze. Dit laatste geldt ook voor kopers. Nu spelen meer factoren een rol in de keuze voor koop of huur van een woning- Barrières die in de afweging ill de weg staan, moeten worden opgeruimd zo zegt het rapport. Voor kopers denken de Nijmeegse onder zoekers aan zogenaamde al ternatieve hypotheekvor- men, loon-vaste hypotheken, terugkoopgaranties, vaste rentes en risico-verzekerin gen bij werkloosheid bij voorbeeld. Vormen die van belang zijn voor mensen met een laag inkomen die toch graag een huis willen kopen of eigenaar willen blijven. Ook wordt in het rapport ge dacht aan een intensievere begeleiding en advisering in de aankoopfase, een taak die vervuld zou moeten worden door op de consument ge richte organisaties zoals het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, de Landelijke Bouwvereniging KASKO en de Vereniging Eigen Huis. Huren kan volgens de on derzoekers gelijk aan kopen worden gesteld door voor diegenen die daar behoefte aan hebben, de mogelijkheid tot zeggenschap en zelfbe heer over een huurwoningte vergroten. Vooral woning corporaties zouden in hun beleid met dit aspect reke ning moeten houden. I ^riJDAG 14 OKTOBEF Zon vooi mid< Ziektekosten militairen STAATSSECRETARIS Hoek- zema van Defensie heeft don derdag aangekondigd dat hij uiterlijk volgende week nog een beslissing wil nemen over een nieuwe ziektekostenrege ling voor militairen en dat die regeling pas 1 januari 1985 zal ingaan. Havenslib HET plan van een aantal grote bagger-aannemers voor de aanleg van een bedekt schie reiland bij de Maasvlakte ten behoeve van de berging van verontreinigd havenslib, vindt voorlopig geen doorgang. Re gionale en lokale overheden in het Rijnmondgebied willen eerst de milieu-effectrappor tage van een eigen grootscha liger lokatie (Slufterdampro- ject) afwachten. Een poging van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om te bezien of het aannemersplan vooruitlopend daarop kan worden uitgevoerd, is op niets uitgelopen.Dit is donderdag in Rotterdam van ambtelijke zij de bevestigd. Medianota DE Raad van de Centrale On dernemingsorganisaties (RCO) reageert overwegend positief op de medianota. De RCO, waarin de belangrijkste werkgeversorganisaties sa menwerken, acht het echter „ongewenst" dat een „niet- :ommercieel publiek omroep- istel" ook in de toekomst ten Iele bekostigd wordt uit itherreclame. Vrouwen HET aantal vrouwen bij de rijksoverheid is de afgelopen Jvijf jaar met ruim 8000 geste lgen tot bijna 35.000. Begin ja nuari dit jaar vormden vrou wen ruim 22 procent van het personeelsbestand van de Jrijksoverheid. Dit blijkt uit Ihet door minister Rietkerk |aan de Tweede Kamer gezon- Iden overzicht 'Emancipatie in [Cijfers'. Hieruit blijkt, dat de oename van vrouwen op de ninisteries zich op alle ni veaus voordoet, zowel bij vol- lle-tijdwerkers als bij deeltijd- verkers. di o d k k; v V Van onze Haags "EN HAAG - De kans bestaat da pkele tientallen miljoenen guldem w Ze' Premier Lubbers gistere geld zou namelijk nodig zijn, omd; f°epen, dankzij de Kamer, minder kabinet eigenlijk wil. De hele Tweede Kamer is er nai ners bij omroep, ziekenfondsen en p°!ger worden. Van onze Haagse redactie nier" Oe Tweede Ka- Beti ^®eft Bisteren nog geen E lef "ja" sezegd tegen de pannen van het kahinet nm de 1 van het kabinet om de L 'Jns °P tabak en alcohol te ["hogen. L^A en WD vinden wel r die belasting op 1 januari 19 ge m fe h« D p; be Ti de Van onze Haagse 4eei!aV^G De Tweede Kamer lij hotk ?a.r weinig geld uittrekt Ter van het stijgend aanti j'n„ compensatie van die groeiem Janrio ^nt'g miljoen gulden ter besc Üljoen de totale lasten voor de iterie V°0r Gemeentefinanciën ten 84 Van Sociale Zaken er van i per miJnaar 180 miljoen gulden is. chter tfr ge^ v°or de gemeenten. Ik" za,:1 de vage toezegging dat d Men r 3n' terwijl Kamer en kal 'arni, groot de kostengroei v nu werkelijk is.

de Stem | 1983 | | pagina 2