in eerste ronde Nederlaag tegen Poloegajevski na winstkansen Van Vorstenbosch debuteert bij WK judo als arbiter Groningen 'voetbalgek' Dopinglijst bij boksen uitgebreid Toppers in Prijs der Giganten Forse winst Tafel- tennisteam I Extra voedsel I I voor s l p0NDERDAG 13 OKTOBER 1983 T19 PAGINA SPORT 2 Van Eenennaam in het gips ereldtitel cjuash weer oor Khan Batj es met twee kleuren rubber worden verplicht Je hebt van die dingen, die te lekker zijn om op te bezuinigen. Neem nou Echte Boter. Die is niet alleen lekkerder, maar ook lichter verteerbaar. En bovendien zitten er natüürlijke vitaminen in. Allemaal dingen om zuinig op te zijn. Als 't éven kan. Amerikanen opnieuw superieur Phillies wint eerste duel World Series - Michiel Schapers is in (te eerste ronde van het internationale tennistoer nooi in Bazel uitgeschakeld. pe Nederlander verloor in twee sets van de Zweed ïhomas Hogstedt, 4-6,3-6. Na Yannick Noah, die dinsdagnacht verrassend verloor van Victor Pecci, be reikte ook Heinz Günthardt 3C tweede ronde niet. De Zwitser moest twee keer in de tie-break buigen voor de Amerikaan Paul Annacone. Uitslagen: herenenkelspel: eer- ste ronde: Victor Pecci (Par) - Yannick Noah (Fra) 6-2, 6-3, Wojtek Fibak (Pol) - Manuel Orantes (Spa) 7-6, 6-2, Stefan Edberg (Zwe) - Eric Iskersky (VSt) 6-3, 6-1, Roland Stadler (Zwi) - Scott Lipton (VSt) 6-2, 5-7,6-2, Johann Carlsson (Zwe) - Stanislav Birner (Tsj) 6-4, 4-6, 7-6, Wojtek Fibak (Pol) - Manuel Orantes (Spa) 7-6, 6-2, Nick Sa- viano (VSt) - Damir Keretic (WD1) 6-3, 6-3, Thomas Hogstedt (Zwe) - Michiel Schapers (Ned) 6-4, 6-3, Marco Ostoja (Joe) - Be- lus Prajoux (Chi) 6-4, 6-2, Paul Annacone (VSt) - Heinz Gün thardt (Zwi) 7-6,7-6. De Tsjechoslowaakse ten nisser Ivan Lendl heeft woensdag in Sydney zonder veel moeite de kwartfinales bereikt van het open Australisch kampioenschap op binnenbanen. De als tweede geplaatste Lendl versloeg de hard ser verende Amerikaan Fritz Bühning in twee sets: 6-3 en 6-3. De Australiër Mark Ed- mondson werd uitgescha keld door de Amerikaan Pe ter Renner. Zijn landgenoot Paul McNamee had het zwaar te verduren tegen Christophe Roger-Vasselin, de ontdekking van de open Franse kampioenschappen op Roland Garros. McNamee ■won uiteindelijk de tie break in de derde set met 11- 9. Uitslagen: herenenkelspel: tweede ronde: Peter Rennert (VSt) - Mark Edmondson (Aus) 3-6, 7-6, 6-4, Henri Leconte (Fra) - Brad Drewett (Aus) 6-1, 6-3, Ivan Lendl (Tsj) - Fritz Bühning (VSt) 6-3, 6-3, Paul McNamee (Aus) - Christophe Roger-Vasse lin (Fra) 6-7,7-6,7-6(11-9). Nanette Schutte heeft zich in het internationale dames- toernooi in Tokio geplaatst voor de tweede ronde. Ze versloeg in de eerste de Amerikaanse Kathy O'Brien. Nadat de Ameri kaanse de eerste set had ge wonnen (6-3), sloeg Schutte met 6-3 en 6-2 terug. osonko grote verliezer yiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Van onze sportredactie BREDA - NAC-doelman S |lon van Eenennaam is [voorlopig ten minste s [veertien dagen uitge- I schakeld. Gisteren werd [zijn rechterarm in het gezet, nadat een scheurtje in het bot van I rijn elleboog was gecon- j| stateerd. Het scheurtje in het bot Iontstond waarschijnlijks vier weken geleden, toen S I Van Eenennaam tijdens [de training verkeerd te- 2 [recht kwam. De NAC- goalie speelde daarna ge- [woon verder, maar kreeg s j meer last van zijn [arm. Tijdens de laatste S twee competitie-duels van NAC werd de pij nlij - [kearm met een injectie I verdoofd. In het beker- [duelvan afgelopen zater- s dagstond Von Seydlitz in S fhetNAC-doel. Nadat aanvankelijk §j evreesd werd dat Van S .Eenennaam geopereerd moest worden, besloten =j ie Wandelende artsen gisteren eerst te trachten genezing te bevorde- ren via het aanbrengen s van gips. Over veertien S wordt dan beke- [ken in hoeverre dat ge- S iholpen heeft. De NAC- doelman kan overigens met de selectie van de Bredase club blijven Keetrainen. ■llllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll ■CKLAND (ANP) - Jahan- Khan heeft woensdag in «kland (NZe) zijn wereld- 'hguash geprolongeerd. Me finale won de jeugdige «'staan erg gemakkelijk sijn landgenoot Qamar aan' 9-0, 9-4 en 9-3. De •zeelander Stuart Da- P°rt versloeg in de strijd derde plaats de Brit dyJahan. 'WBAL - Voor niet meer 1 150 toeschouwers zege- ™e het juniorenteam van j'emarken woensdag met over Luxemburg in de lrronden van het Europees jJPioenschap. West-Duits- ia versloeg in Kongsvinger ®vegen met 2-0 en werd groepswinnaar. Van onze sportredactie TILBURG - Genna Sosonko is gisteren in Tilburg in de ope ningsronde van het zevende internationale schaaktoernooi als grote verliezer uit de strijd gekomen. Met zwart zette hij zijn par tij tegen Lev Poloegajevski agressief op. Door een pionof fer manoeuvreerde hij de Sov jet voortvarend in een variant, die wit weinig en zwart veel alternatieven leek te bieden. Poloegajevski kwam onder druk te staan en indirect in tijdnood. Op het moment dat Sosonko leek toe te slaan, koos hij de verkeerde voortzetting. In plaats van zijn positioneel voordeel te vergroten en de klok het werk laten doen, gaf hij er de voorkeur aan de ver loren pion terug te winnen. Die actie resulteerde in een averechts effect. Poloegajevs ki ontworstelde zich aan de stevige pressie en verschafte zich zo veel strategische ruim te, dat hij binnen enkele zetten genadeloos toesloeg. Na 29 zet ten gaf Sosonko op. De klok speelde in nog drie andere partijen een belangrij ke rol. Debutant Vaganian uit de Sovjet-Unie en de West duitser Hübner hadden zo veel bedenktijd nodig om eikaars plannen te doorkruisen, dat beide grootmeesters in hevige tijdnood raakten. Voor de laatste zestien zetten hadden beide spelers nog tien minuten over. Vaganian bleek de stel ling tenslotte beter ingeschat te hebben en streek zijn eerste winstpremie op. Jan Timman en John van de Wiel zetten woensdag hun te genstanders Boris Spasski en Yasser Seirawan eveneens zwaar aan het denken. Spasski verbruikte voor de eerste tien zetten tegen Timman liefst ne gentig minuten. De in Frank rijk wonende Rus prefereert elk toernooi rustig te beginnen en beschouwt de openingsron de min of meer als een war- ming-up. Vanuit dat uit gangspunt ging hij alle com plicaties uit de weg en stuurde hij direct af op remise. Tim man, die geplaagd wordt door een lichte verkoudheid, wen ste eveneens verschoond te blijven van risico's en nam na zestien zetten genoegen met de puntendeling. John van de Wiel opende te gen Seirawan spectaculair. De debuterende Leidenaar offer de een pion en creëerde ter compensatie aanvallende kan sen. De Amerikaan verdedigde zich evenwel zeer secuur en heroverde in de slotfase het initiatief. Door tijdgebrek (tien minuten voor de laatste Wereldkampioen Anatoli Karpov bestudeert de stelling bij de partij tussen John van der Wiel (links) en Yasser Seirawan. - FOTO ANP vijftien zetten) zag hij in een iets betere stelling af van winstpogingen en accepteerde hij het remise-aanbod van zijn tegenstander. De overige vier grootmees ters gingen vredelievend van start. Het duel tussen de Zweed Andersson en wereld kampioen Karpov eindigde na 21 zetten theorie in een kleur loze remise. De Joegoslaaf Ljubojevic en de Hongaar Portisch hielden elkaar voort durend in evenwicht en beslo ten dertien zetten later even eens tot remise. Uitslagen eerste ronde: Tim man (Ned) - Spasski (Sov) 0.5- 0.5, Seirawan (VSt) - Van der Wiel (Ned) 0.5-0.5, Vaganian (Sov) - Hübner (WD1) 1-0, Lju bojevic (Joe) - Portisch (Hon) 0.5-0.5, Andersson (Zwe) - Karpov (Sov) 0.5-0.5, Poloega jevski (Sov) - Sosonko (Ned) 1-0. Het verloop van de partij tussen Seirawan (wit) en Van der Wiel verliep als volgt: 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 Lf8-b4, 4. Ddl-c2 c7- c5,5. d4xc5 0-0,6. a2-a3 Lb4xc5, ROME (SID/ANP) - De Euro pese Boks Unie (EBU) heeft de lijst met verboden stimuleren de en spierversterkende mid delen uitgebreid met testoste ron en nortesteron. Beide produkten waren na afloop van het gevecht om het Europees kampioenschap tus sen titelhouder Rudi Koop- mans en zijn Westduitse uit dager Manfred Jassmann in het urinestaal van de kam pioen aangetroffen. Koopmans verdedigde op 9 juli in Frank fort zijn titel met succes door Jassmann in de achtste ronde knock out te slaan. „Op het moment dat gecon- steerd werd dat sporen van testosteron en nortesteron zich in de urinestaal bevonden, was Koopmans formeel niet in overtreding", aldus Piero Pini, de secretaris van de EBU in Rome. „De EBU heeft totaal geen reden iets tegen Koop mans te ondernemen. Volgens onze reglementen is Koop mans nooit in overtreding ge weest". 7. Pgl-f3 Pb8-c6, 8. Lcl-f4 d7- d5, 9. Tal-dl e6-e5, 10. Lf4-g5 d5-d4, 11. Pc3-d5 Lc5-e7, 12. Lg5xf6 Le7xf6, 13. e2-e3 d4xe3, 14. f2xe3 e5-e4, 15. Pf3-d2 Lc8- g4, 16. Lfl-e2 Lg4xe2, 17. Kelxe2 Lf6-e5, 18. Pd2xe4 Dd8-h4, 19. g2-g3 Dh4-g4, 20. Ke2-fl Dg4-g6, 21. b2-b4 Ta8- e8, 22. Dc2-d3 Le5-b8, 23. Pe4- c5 Pc6-e5, 24. Dd3xg6 f7xg6, 25. Kfl-e2 Pe5xc4, remise. ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) heeft besloten de in ternationaal geldende richtlij nen voor het spelmateriaal over te nemen. Met ingang van 1 januari 1984 wordt het verplicht in de landelijke competities (senio ren en jeugd) te spelen met batjes, die zijn beplakt met twee verschillende kleuren rubber. Deze regel is volgend jaar ook al van toepassing bij toer nooien voor senioren met een A-, B-, of C-licentie en voor junioren met een A- of B-li centie. Op 1 augustus 1985 gaat de nieuwe regel ook in voor de spelers in de afdelingscompe tities en toernooien voor de houders van een lagere licen tie. (ADVERTENTIE) Zuinig op lekker." SCHEVENINGEN (ANP) - Voor de wereldbeker plank- zeilen voor profs werden gis teren voor de kust van Sche- veningen twee driehoekswed strijden afgewerkt met start op zee. De Amerikanen toon den opnieuw hun superioriteit. De eerste race werd gewonnen door super-plankzeiler Robby Naish, de tweede door Ken Winner. Stephan van den Berg eiste in de eerste wedstrijd de vierde plaats op, in de tweede kwam hij niet verder dan de twintigste positie. Eep val bij de start was daarvan )de oor zaak. Uitslagen: eerste wedstrijd: 1. Robby Naish (VSt), 2. Alex Aguerra (VSt), 3. Kai Schnell- bacher (WD1), 4. Stephan van den Berg (Ned), 5. Ken Winner (VSt), 6. Tim Aagesen (Den), 14. Johan Driehuizen, 27. Olaf van Tol; tweede wedstrijd: 1. Winner, 2. Aagesen, 3. Naish, 4. Aguerra, 5. Schneilbacher, 6. Björn Schrader (WD1), 15. Dick van der Spek, 17. Driehuizen, 20. Van den Berg. VOETBAL - De Bundeslig club Eintracht Braunschweig overweegt de clubnaam te veranderen in die van de sponsor 'Jaegermeister'. De club zou hiermee de schuld van 3,3 miljoen gulden kunnen vereffenen. Van onze speciale verslaggever MOSKOU - Naast vier judo ka's (Gevers, Henneveld, Rap- mund en Van Oosten) debu teert donderdag in Moskou een Nederlandse arbiter op mondiaal niveau. Het is Wim van Vorstenbos, een 46-jarige sportschoolhouder uit Weert. Aangezien de scheidsrech- terscommissie van de Interna tionale Judo Federatie (IJF) meent dat Nederland recht heeft op drie arbiters, valt binnenkort ook het debuut van Jan Snijders te verwach ten. Dit tweetal vormt de nieuwe lichting naast de ervaren Wim Büchel, nadat Wagenaar en Bontje hebben afgehaakt. He lemaal vlekkeloos verliep de aanloop van Van Vorstenbos naar zijn première niet. De uit Parijs verstuurde stof voor zijn scheidsrechtersblazer bleek niet tijdig in Limburg. „Ik draag de blazer van 'Buus' wel", stelde Van Vorstenbos de arbitrale commissie gerust. Van Vorstenbos, die al 23 jaar judopartijen leidt en tien jaar EJU-arbiter was, legde in 1982 tijdens de Europese titel strijd met goed gevolg examen af. Van Vorstenbos is er niet zo over te spreken dat de Judo Bond Nederland (JBN) zijn nieuwe status zonder enige decorum afdeed. „Büchel, die toch in Parijs was, heeft de li centie - ter grootte van een creditcard - voor mij opge haald". De zestien voor Moskou ge selecteerde arbiters (acht Europeanen, zes Aziaten, zes Amerikanen, twee Afrikanen en twee mensen uit Oceanië) kunnen voor aanvang van het toernooi een verbeten tirade van de bejaarde Jaap Nauwe- laerts d'Age verwachten. De Nederlandse nestor van de scheidsrechterscommissie zal zijn collega's volgens Van Vorstenbosch gispen voor hun beschamende vertoning tij dens de wereldtitelstrijd voor junioren, deze zomer in Porto Rico. „Naar wat ik van Bontje heb vernomen, was het peil daar bedroevend. Het feit dat alle continenten vertegen woordigd moeten zijn, werkt nadelig op het niveau". Naar de mening van Van Vorstenbos wordt de IJF-bla- zer al te gemakkelijk aan nu eens een Senegalees, dan weer een Egyptenaar verzonden. „Afrika kent natuurlijk be paald geen judotraditie". Het contrast tussen het al tijd slordig zittende judopak en de keurig geklede arbiter versterkt de autoriteit van dë laatste. Bij hoge uitzondering mochten de scheidsrechters in Porto Rico hun jasjes uit doen en de partijen in poloshirt lei den. „Misschien", grapt Van Vorstenbos, „is het daarom fout gegaan". De debuterende arbiter treft vanzelfsprekend nog geen blaam. Van Vorstenbos, twee jaar geleden in Maastricht speaker, heeft zich nauwgezet op zijn taak tijdens de judo- vierdaagse voorbereid. „Na de zomer heb ik alle na tionale evenementen gevolgd. De laatste weken heb ik uren gekeken naar videobanden van Maastricht om niet de be- ginnersfout te maken die je vanzelfsprekend toch begaat". Een halfjaar geleden maak te Van Vorstenbos in Straats burg mee hoe de strijd tussen het krachtjudo van de Sovjet- Unie en de technici uit Frank rijk achter de groene tafel wordt uitgevochten. „Oost-Europa is er steeds op uit allerlei handelingen, die het klassieke judo verbiedt, toe te laten. Het sjorren aan de mouw brengt de mannen met de sterke armen in het voor deel. Door in alle drie de alleen op taal onderscheiden werk groepen een deelnemer te plaatsen, hielden de Fransen dat scheidsrechterscongres slim onder controle". Vooralsnog is de wil van de voorstanders van het power- judo nog geen wet. Daarvoor is echter meer nodig dan de kracht van de argumenten. Van Vorstenbosch: „Courtien, de technisch directeur van de IJF, is namens IJF-baas Mat- sumae zegenend met de beurs rond gegaan in Afrika. Dat werkt. En in Azië is Japan zelf nog heerser. Dat zit dus wel goed". GRONINGEN - FC Gro ningen heeft over belang stelling voor het Europa cupduel tegen Inter Milan op 19 oktober niet te kla gen. Was in het Ooster- parkstadion al geen plaats meer te krijgen, woensdag is ook een run op de kaarten onstaan voor het bijwonen van de rechtstreekse televisie uitzending via het kabel net. Binnen enkele uren waren de 2500 toegangs bewijzen voor de Evene mentenhal aan de man gebracht. FC Groningen heeft door dit succes be sloten ook een groot scherm in de Martinihal op te stellen, waardoor nog eens 3500 plaatsen vrij komen. Ierland - Nederland Turkije - N.-Ierland Joegosl. - Noorwegen Denemarken - Luxemburg Hongarije - Engeland O.-Duitsland - Zwitserl. Schotland - België Rusland - Polen Emmen - AFC ACV - Roda JC DESK - Caesar Blerick - Eindhoven HILVERSUM (ANP) - De der tiende draverij om de Prijs der Giganten, die volgende week dinsdag in Hilversum wordt gereden, heeft een aantal Europese toppers van formaat getrokken. Vijftien paarden uit vijf landen zullen elkaar in twee series en een finale tref fen in een koers met 120.000 gulden aan prijzengeld. Vooral Finland en Zweden zijn sterk vertegenwoordigd met in totaal acht dravers. Daarbij is de winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen van dit jaar, Snack Bar, met de in de Verenigde Staten wo nende Zweed Hakan Wallner op de sulky. Sterke paarden komen voorts uit W-Duitsland en Frankrijk. Nederlandse paarden in de ze koers over 1609 meter zijn Chianti Pitt, Udo Quick, The Import Laren en Ivens. Vier paarden hebben een winsom van een miljoen of meer ach ter hun naam staan: Snack Bar (Zwe, 1.675.999,-), Keys tone Patriot (Fin, 1.418.291,-), Babesia (Wdl, ƒ1.048.306,-) en Ianthin (Fra, 1.927.933,-). RIPPOLET - In een wedstrijd voor de Europese eerste divisie heeft het Nederlands tafelten- nisteam woensdagavond in Rippolet Coma met 6-1 van Spanje gewonnen. Nederland won alle enkelspelen, Spanje alleen het enige dubbelspel. BALTIMORE - Een homerun van Garry Maddox in de acht ste slagbeurt heeft de Phila delphia Phillies dinsdag in de eerste wedstrijd van de World Series, het officieuze wereld kampioenschap honkbal voor clubteams, de overwinning (2- 1) op de Baltimore Orioles ge bracht. Ëüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllë I MOSKOU - De Neder- landse judoploeg heeft EE daags voor het begin van 5j de wereldtitelstrijd in Moskou een extra voed- selrantsoen ontvangen. 5 Met tassen vol kaas en worst kwam technisch adviseur Koos Henneveld enkele dagen na de ploeg 1 in Moskou aan. Uit doorgesijpelde in- 5 EE formatie had Henneveld M begrepen dat de maaltij- S EE den in het hotel, waar de deelnemers en officials verblijven, ontoereikend S waren voor de hongerige 5 sportmensen. 5

de Stem | 1983 | | pagina 9