EStem Axelse wethouder tegen initiatief Lezing over rol vrouw in reclame Bijenziekte slaat toe in Zeeland Franse oud-strijders herdenken gevallenen Kraamverzorgsters demonstreren 'PLAN GETUIGT VAN KLEINSCHALIG DENKEN' '1 Europa en de L-uitvoe loop op contributies bedrijfsleven en onderwijs Vandaag voorlichting in Terneuzen REKEM'lK deintrodiik LD VAN FORD Inspraak over Zeeuws netwerk bibliotheken vr 20 Inschrijvingen aanleg kade Zevenaarhaven beneden raming Kamerlid vraagt steun voor Van Dishoeckhuis BEKDI^ gioMEJ BYLOVSKI T echnische Bibliotheek aast op geld Van een onzer verslaggevers I MIDDELBURG - De Zeeuwse Vrouwen raad houdt op maan- 31 oktober een openbare bijeen komst in het Abdij- complex te Middel burg. De heer G. de Kok, doctoraalstu dent sociologie te Rotterdam, geeft dan een uiteenzetting over het onderwerp 'Reclame en de rol van de vrouw daar- Aan de hand van video-beelden zal hij onder meer ingaan p: marketing, rolpa troon en verborgen verkooptechnieken van supermarkten en postorderbedrijven. De bijeenkomst be gint om 13.30 uur. VLISSINGEN - De Technische Bibliotheek Zeeland gaat aan de weg timmeren. Men hoopt daarmee nieuwe financiële bronnen aan te bo ren die het voortbestaan moeten verzekeren. Daarbij richt de bibliotheek zich vooral op het bedrijfsleven, het onderwijs en overheidsdien sten. Zoals gemeld is de biblio theek onder meer in proble men gekomen doordat de ge meente Vlissingen heeft aan gekondigd te gaan stoppen met het subsidiëren. Daarmee lopen de inkomsten met 10 procent terug. Men hoopt bedrijven, on derwijsinstellingen en over heidsdiensten van het belang van de bibliotheek te door dringen en hen tot een optima ler gebruik te stimuleren. Daarbij wordt erop geaasd van hen een jaarlijks contri butiebedrag te ontvangen. Het gebruik van de bibliotheek is nu nog gratis. Bij het biblio- theekbestuur bestaat de in druk dat de betrokken organi saties aanzienlijk meer profijt van de dienstverlening kun nen hebben dan tot nu toe het geval is. Verder worden pogingen ondernomen om de gemeente Vlissingen tot andere gedach ten te brengen. De gemeente ziet de bibliotheek zuiver als een provinciale voorziening, maar het bibliotheekbestuur heeft een onderzoek laten ver richten waaruit blijkt dat 61 procent van de lezers in Vlis singen woont. De biblitheek wordt tot nu toe gefinancieerd door de pro vincie Zeeland, de Koninklijke Maatschappij De Schelde, de PZEM, IHBO-Zeeland (hoger beroepsonderwijs) en -maar dat is nu onzeker geworden de gemeente Vlissingen. Vandaag worden twee voor lichtingsbijeenkomsten ge houden, bedoeld voor genodig den uit het bedrijfsleven, het onderwijs en overheidsinstel lingen. Daarmee wil men te vens enig cachet geven aan het 15-jarig bestaan van de biblio theek, die in die periode van een bescheiden boekerij is uit gegroeid tot een 'gespeciali seerd wetenschappelijk onder zoekscentrum'. Tijdens de voorlichtingsbij eenkomsten spreekt de heer P. de Lange van Samson-Data- net over geautomatiseerd lite ratuuronderzoek. Verder vin den rondleidingen plaats. De voorlichtingsbijeenkom sten vinden plaats om 15.00 en 19.30 uur in het bibliotheekge bouw aan de Edisonweg in Vlissingen. Tussen de bijeen komsten door verzorgt gede puteerde J. Boersma, als voor zitter van de bibliotheek, een inleiding over organistorische en financiële aspecten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Behalve in Amsterdam en de Achterhoek is nu ook in Zeeland de var- roamijt ontdekt. Het gaat om een gevaarlijke parasiet, die een bedreiging vormt voor de bijenvolken. De mijt drong Zeeland binnen via Tholen, maar is tot nu toe nog niet in andere delen van de provincie gesignaleerd. Volgens een woordvoerder van het consulentschap voor de bijenteelt veroorzaakt de varroamijt een ziekte, die uit eindelijk leidt tot de dood van de bijen. Hoewel er nog geen afdoende chemische bestrij - dingsmiddelen bestaan, zou de parasiet met gewone tabaks rook kunnen worden vernie tigd. De varroamijt is oorspron kelijk afkomstig uit Oost- Azië, maar werd enkele tien tallen jaren geleden voor het eerst ontdekt bij Europese ho ningbijen. In ons land dook de parasiet dit voorjaar op in de Achterhoek. Hoewel de varroamijt nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen is ontdekt, worden de imkers uit dat gewest vandaag op z'n eventuele komst voorbereid. Dat gebeurt vanavond op de r.k. Mavo De Steelant aan de Mozarthof in Terneuzen. Daar houdt om half acht imker, te vens leraar bijenkunde, P. van Assche een inleiding over de varroamijt. Volgens Van Assche is het erg belangrijk om te weten of de parasiet zich onder een bij- eenvolk bevindt, want een maal aanwezig is de varroa mijt in staat een bijenvolk in 2 tot 3 jaar tijd om zeep te hel pen. De deputatie van Franse oorlogsveteranen legt een krans bij het monument op de Franse militaire begraafplaats in Ka- pelle - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Een delegatie van Franse oud-strijders heeft gisteren een krans ge legd bij het monument op de Franse militaire begraaf plaats in Kapelle. Dat gebeurde in het kader jJH MNU VAN W De kraamverzorgsters in actie jgWOR ZUIDWEST NEDERLAND Van onze correspondente [«neuzen, Hulst en Goes, ssen en telefoonnum- S°P Pagina 2. van een bezoek dat een af vaardiging van de UFAC, de Unie van Franse oorlogsve teranen, aan Franse militai re begraafplaatsen in Ne derland bracht. Ook een vertegenwoordiging van de BNMO, de Bond van Neder landse Militaire Oorlogs slachtoffers, de generaal- majoor b.d. F. J. G. Brackel en de heer P. Paree, voorzit ter van de afdeling Zeeland van de BNMO, herdachten de gevallen Franse militai ren door het leggen van een krans. Bij het gedenkteken werd een minuut stilte in acht genomen. De korte plechtigheid werd bijgewoond door bur gemeester G. Huitsing van Kapelle. Na afloop werden de Franse gasten in het ge meentehuis van Kapelle ontvangen. Later op de dag brachten zij een bezoek aan de commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheekraad houdt de ko mende weken een viertal in spraakbijeenkomsten. Het is de bedoeling dat dan met alle belanghebbenden van gedach ten wordt gewisseld over het streven naar een Zeeuws bi bliotheeknetwerk. Een speciaal ingestelde werkgroep heeft een nota ge presenteerd, waarin een vier tal keuzemogelijkheden is op genomen, allemaal bedoeld om de organisatievorm van de Zeeuwse bibliotheekwereld te verbeteren, de kwestie is voor al actueel geworden door be- zuinigings- en decentralisatie maatregelen. De nota gaat in op bestuur lijke, technische en financiële knelpunten. De inspraakbij eenkomsten vinden plaatst op 25 oktober in Zierikzee (ge meentehuis), 26 oktober in Terneuzen (gemeentehuis), 1 november in Middelburg (pro vinciehuis) en 4 november in Goes (gemeentehuis). De aan vang is steeds 19.30 uur. lige voorwaarden. I72-1729 N 1041 'actie Rein van der «n (®d'tie-chef). Jan Jan- i(P'v. chef), Frank Dey, o«r Schipper, Cor de iPQrt) m°?' Ton Koomen traeten r Eu9ène Ver- £,Goes: Gé van Ber- *™ddelburg: Henk Post- Pstburg: Co Meertens. J'Pepimten h Aur2ande: mevr. Neve, ^xanderstr. 4, 01148- '^ntle-expi. Dri2lUn Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. FOTO WIM KOOYMAN TERNEUZEN - In hun witte uniformen en met spandoeken met boze leuzen gaven de Zeeuws-Vlaamse kraamverzorgsters uiting aan hun woede omtrent de ontsla gaanzegging van 21 van de ongeveer 160 kraamverzorgsters in Zeeland. In hotel De Post in Ter neuzen hield het bestuur van de dienst kraamzorg van de provinciale vereni ging Het Zeeuwse Kruis gis teravond een besloten ver gadering, waarin de kraam verzorgsters te horen heb ben gekregen wat hun pre cies te wachten staat. In Zeeuwsch-Vlaanderen zullen 3,5 banen verdwijnen wegens een groot financieel tekort op het kraamwerk. Volgens het bestuur van Het Zeeuwse Kruis zijn de te korten veroorzaakt door een te lage opbrengst per ver zorgingsdag, de landelijke vermindering van het aan tal verzorgingsdagen en het ongunstige natuurlijke ver loop onder de medewerkers. Hoge kosten De kraamverzorgsters ech ter, boos omdat ze tot giste ren geen nadere uitleg had den gekregen, verwijten het bestuur hoge bestuurskos- ten. Ook vragen de kraam verzorgsters zich af wat er met de 6000 gulden, die Het Zeeuwse Kruis voor elke kraamverzorgster per maand van de verzekerin gen ontvangt, gebeurt. De kraamverzorgster zelf krijgt immers het minimumloon. Openbaar Aanstaande vrijdag houdt het bestuur van Het Zeeuw se Kruis een persconferentie in Goes, waarbij het bespro kene openbaar wordt ge maakt. Tot dan is de Zeeuwsch-Vlaamse kraam verzorgsters gevraagd niet naar buiten te treden met hetgeen er gisteravond ter sprake is geweest. TERNEUZEN - In het kan toor van het Havenschap Terneuzen vond gistermid dag de aanbesteding plaats voor het maken van een aanlegkade in en het verlen gen van de Zevenaarshaven te Terneuzen. Er waren 54 inschrijvin gen, waaronder twee bui tenlandse maatschappijen. De laagste inschrijving kwam van het Hei- en Bouwbedrijf Heka te Dor drecht met 8.520.000 gulden inclusief de levering van damwand. Exclusief de le vering hiervan kwam een inschrijving op tafel van Ballast Nedam Beton en Waterbouw BV te Amstel veen in combinatie met Am sterdam Ballast Dredging BV, die de werken willen uitvoeren voor een bedrag van 5.658.000 gulden. Het bestuur van het Ha venschap besloot in verband hiermee de gunning aan te houden. In elk geval een in schrijving die voor het Ha venschap gunstig werd ge noemd, beneden de raming. Als alles naar wens ver loopt zal met het werk, dat in 75 weken voltooid moet zijn, over vier a zes weken begonnen worden. Door de voorwaarde dat de hoofdaannemer voor de realisering van dit project de benodigde onderaanne mers dient aan te trekken uit de regio, overigens met goedkeuring van de op drachtgever, kan dit de werkgelegenheid in dit ge bied ten goede komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het Zeeuwse VVD-Kamerlid Jan te Veld huis heeft de steun van minis ter Brinkman (Cultuur) inge roepen om het Van Dishoeck huis aan de Vlissingse Hout kade van de ondergang te red den. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van het Kamerlid aan de WVC-minister. Verschil lende instanties - waaronder de Bond Heemschut en de Stichting Stadsherstel Vlissin gen - zetten zich al in voor be houd en restauratie van het Van Dishoeckhuis. Inmiddels hebben ook twee Belgische or ganisaties van hun belangstel ling voor het Van Dishoeck huis blijk gegeven. yyy Grote Kreek Van een onzer verslaggevers AXEL - Het streven van de Axelse VVV de Grote Kreek toegankelijk te maken voor andere watersporters (nu maakt alleen de visvereniging Geduld Overwint Alles er ge bruik van) is wethouder J. van Schaick in het verkeerde keel gat geschoten. Hij noemt het initiatief van de VVV getuigen van klein schalig denken en vindt dat de VVV al haar energie moet ste ken in het bevorderen van het kooptoerisme. Zoals gemeld voelt de vis club er weinig voor het alleen recht met andere waterspor ters te delen. Daarnaast zijn het waterschap De Drie Am bachten die de kreek aan GOA verpacht en de natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut tegen het vrijgeven van het water. „Het heeft mij als lid van het gemeentebestuur van Axel zeer verbaasd, dat gesugge reerd wordt, dat de visvereni ging GOA en het waterschap De Drie Ambachten in overleg met de VVV Axel de bestem ming regelen van enig gebied in onze gemeente. Hooguit kunnen deze organisaties bak keleien over het gebruik bin nen de door de gemeente ge stelde mogelijkheden. En zoals u wellicht weet heeft de ge meenteraad van Axel het ge bied om zijn natuurwetensch appelijke waarde bestemd tot beschermd natuurgebied. Hierin pas geen gebruik zoals voorgestaan door de VVV Axel", zo schrijft van Schaick in een brief aan de VVV. J. van Schaick De toeristenclub heeft de houding van de visclub egoïs tisch genoemd. Van Schaick vindt dat niet op zijn plaats en is er zelfs door geschokt. Hij vindt het bovendien een bele diging voor de gemeenteraad 'die destijds het gebied heeft bestempeld als natuurgebied'. „Het getuigt van kleinscha lig denken om elk plasje bij elk plaatsje om te dopen in terrein voor iedereen en alles. Niemand en niets komt dan aan zijn trekken en alles gaat kapot. In dit geval wordt abso luut niet ingegaan op de grote natuurwetenschappelijke en ornithologische waarde van dit gebied. De VVV Axel laat zich slechts leiden door schijnbaar economisch gewin op korte termijn. Niet gedacht wordt aan het aantrekkelijk houden van Axel voor die grote groep mensen die aangetrokken worden en zeer ingenomen zijn met het instandhouden vannatuurgebieden en stilte- gebieden", schrijft Van Schaick. Hij vindt het des te meer vreemd dat de VVV zich zo uitlaat omdat Axel in de pro vinciale studienota 'recreatie en toerisme in Zeeland' de op dracht mee krijgt het kooptoe risme te versterken. „Gewoon omdat er praktisch geen mo gelijkheden zijn voor toetisti- sche functies op watersportge bied", aldus de wethouder. Hij heeft het echter goed voor met de VVV. „Maak Axel aantrek kelijk voor de consument, vooral met het oog op het ge zinsinkomen, dan wordt Axel vanzelf aantrekkelijk voor de middenstand", zo adviseert hij.

de Stem | 1983 | | pagina 13