De late carriere van Jitsjak Sjamir JBrf^ Donkere wolk boven de zon van de Antillen- route De VAD bleek toch een vod „Washington wil van Marcos af" OMHOOG 0F 848% OMlAAu I)A1 DiJJr 1 ^0% DEVRAAG NMB BANK .Dl Of® UITKERI Boos CNV„Luister naar het getoeter van onze toeter" EINDELIJK UIT DE SCHADUW VAN BEGIN de stem co)\ Lubbers' gezi WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 ACHTERGROND PAGINA? Winst Blokkeren Belastingcent Afgesneden PHILIPPIJNSE JOURNALISTEN IN NEDERLAND: Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat.- En wilt ii verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,— En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. Gratis! DE NMB DENKT MET U MEE WOENSDAG 12 0KT VVD: staats bedrijven deels verkopen T5 De dagelijkse rubriek Even Uitblazen verschijnt vandaag niet wegens ziekte van Wim Koek Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Laten we onze claxons gebrui ken om te protesteren tegen deze onrechtvaardi ge maatregelen," roept CNV-voorzitter Harm van de Meulen in een megafoon, die voor een ge hoor van pakweg zeventig demonstranten, wel wat te veel schetterende Watt-kracht heeft. Maar het sein is gegeven: de claxon van de bus die voor het poortje van het Binnenhof staat, begint te loeien. De chauffeurs vóór en achter de eerste toeteraar reageren direct en zo onstaat er snel een ketting-reactie van hoorn-geschal rond de gebouwen van de Tweede Kamer, die zijn geblokkeerd door een kordon van 63 bus sen. De CNV-chauffeurs van enkele busmaatschappijen waren gisterochtend naar Het Binnenhof getrokken om te protesteren tegen de kabinetsplannen om de sa larissen van ambtenaren en trendvolgers met 3,5 procent extra te verlagen. Met hun lege gele bussen legden ze ruim een uurlang een ket ting rond de gebouwen, waar de Tweede Kamer op dat moment begon met het politiek overleg over de ka binetsplannen voor 1984. Harm van der Meulen sprak de niet zo blijde rij ders toe: „Wij zijn hier om de Kamerleden te waar schuwen. Ga niet verder met dit onrechtvaardige beleid. Kamerleden, luister naar het getoeter van onze toe ter", aldus de vakbondslei der in een poëtische bui. Daarop begonnen de chauf feurs, die overigens gebruik maakten van „Geen-Dienst- bussen", aan een toet-toet- toet-treiter-tocht rond Het Binnenhof. Net zoals de ver- dedigingswallen van Jericho vielen door bazuingeschal, zo moest de politieke vesting nu genomen worden door een claxon-kakafonie. „Ka merleden, blijft niet doof voor ons protest." Maar binnen in de Twee de Kamer drong de claxon klaagzang van de straat niet door: de oude balzaal waar het parlement nu zetelt, blijkt perfect geisoleerd voor geluid van buiten. Ty perend voor de huidige si tuatie, zegt Harm van der Meulen later: „Er is een muur van onbegrip tussen de politiek en wat er nu in de maatschappij gebeurt." Dat er verschil is tussen de wereld binnen en buiten het Binnenhof, blijkt ook bij de PTT. Op het gewone postkantoor, op een stevige steenworp afstand van de Ridderzaal, ontstaat zo nu en dan file-vorming voor de loketten, omdat de PTT-be- ambten daar meedoen aan de stiptheidsacties tegen het kabinetsbeleid. Maar in het postkantoortje aan het Bin nenhof, zo dicht bij het poli tieke vuur, hangt geen pro test-pamflet „AbvaKabo- CFO-AC, Samen in Verzet". De dienstdoende beambte zegt wel lid te zijn van de vakbond, maar niet zoveel te geloven in stiptheidsacties. Want wat is het effect van zo'n actie in een postkantoor waar men bij twee wachten de klanten al spreekt van een gigantische drukte? De Kamerleden die hun PTT- zaken afhandelen op hun „eigen" postkantoortje zul len dus weinig vertraging ondervinden. Na wat zoekend geschar rel vindt de PTT-er wel een pamflet dat in vlammend rood oproept tot strijd tegen de 3,5 procent loonsverla ging. Maar zou het zin heb ben om dat op te prikken? Ze hangen toch al in de kof- fie-kamers, waar Kamerle den, vermoeid van het poli tieke debat, nu opkikkeren van drankjes die straks weer onder de accijnsverho ging vallen? En de stapels protest-pamfletten, ter in formatie her en der neerge legd door boos Kamer-per soneel dat ook 3,5 procent moet inleveren, lijken ook nauwelijks te slinken. Al met al niet te veel nieuws van het buiten-par lementaire front aan het Binnenhof. Nadat de CNV- bussen tetterend toeterend waren vertrokken, bleef al leen een groepje demon stranten tegen de abortus praktijk achter. Maar deze regelmatig terugkerende groep verheft de stem nooit, zodat het verder stil bleef buiten de muren van de Tweede Kamer. Misschien was het de stilte voor de storm, die de politieke wind- zaaiers straks zullen oog sten Harm, van der Meulen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J H.M. Brader Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren. Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41©076-236326 Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 1 01100-28030 Hulst, Steenstraat 1401140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14 ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vri|dag van 19.00 tot 20,30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties Postgiro 1114111 - ABN rek, 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 Van onze redactie buitenland JERUZALEM - De 67-jarige Jitsjak Sjamir, die maandag na weken van zware onder handelingen Israels zevende premier werd, heeft altijd in de schaduw gestaan van zijn voorganger Menachem Be gin. Hij deelt zijn havikachti ge standpunten, zijn Poolse afkomst en zijn opleiding met de ex-premier en even als Begin was hij een leider van de joodse guerrillastrij ders, die voor de vorming van de staat Israel tegen de Britten vochten. Sjamir heeft echter nooit geprobeerd dezelfde vorm van populariteit op te bou wen als zijn voorganger. In tegenstelling tot het robuus te optreden van Begin ge draagt Shamir zich in het openbaar nogal ingetogen. Tijdens zijn toespraak van maandag in de Knesset, waarin hij steun zocht voor het centrum-rechtse kabi net, had hij niets van de dra matische voordracht die Be gin tot een van de in- drukwekkenste sprekers van het parlement maakte. Begin zwaaide altijd wild met zijn armen om zijn standpunten te onderstre pen, maar Sjamir schudde ■H- v|HR In de jaren veertig was Sjamir, als lid van een zeer extremistische zionistische organisatie, een gezocht terrorist. SJAMIR begaafd politicus. tijdens zijn toespraak slechts af en toe met een vinger. Hoewel hij dus de uitstra ling van Begin mist is Sja mir wel een begaafd polti- cus, die een goede reputatie heeft opgebouwd, onder meer door zich buiten de in terne conflicten te houden die de kabinetten van Begin meermalen hebben ge plaagd. Hij dwong respect af als toegewijd bestuurder en di plomaat, die hard werkte aan het verbeteren van de relaties met landen in Euro pa, Afrika en Latijns-Ame- rika. Sjamir trad pas op latere leeftijd politiek op de voor grond nadat een aanzienlijk deel van zijn carrière zich in het verborgene had afge speeld: eerst in het onder grondse verzet en later in de Israëlische geheime dienst, deMossad. Hij werd op 15 oktober 1915 in Ruzinoy in het oosten van Polen geboren en kreeg een zionistische opvoeding. Aan de universiteit van Warschau studeerde hij rechten, waarna hij in 1935 naar Palestina emigreerde. Daar sloot hij zich aan hij de Irgoen Zwai Leoemi, de on dergrondse beweging van Menachem Begin. Na een splitsing in de Ir- goen-gelederen koos hij in 1940 voor de meest extremis tische verzetsorganisatie, die van Abraham Stern. In 1941, tijdens het Britse man daat over Palestina, werd hij gearresteerd, maar hij wist te ontsnappen. Nadat Stern in 1942 door de Britten was gedood, maakte Sjamir deel uit van het drieman schap dat de leiding van de groep overnam. In 1946 werd hij weer op gepakt en met andere on dergrondse leiders naar Eri trea gedeporteerd. Via Frans-Djibouti wist hij te ontkomen naar Frankrijk, waar hij politiek asiel kreeg. Na de vestiging van de staat Israel in 1948 keerde hij te rug. Sinds 1955 werkte Sjamir voor de Mossad, waar hij de leiding kreeg over de sectie- Europa. Tien jaar later be gon hij een carrière in het zakenleven en pas op 55-ja- rige leeftijd ging hij in de politiek. Hij sloot zich aan bij de rechtse Heroet-partij van Begin, die deel uitmaakt van het Likoed-blok. In 1975 werd hij op aanbe veling van Begin tot partij voorzitter gekozen, hetgeen werd gezien als een symbo lische verzoening tussen de twee oud-verzetsleiders. Toen Begin in 1977 de ver kiezingen won en premier werd, kreeg Sjamir de func tie van parlementsvoorzit ter. In maart 1980 werd hij minister van buitenlandse zaken als opvolger van de inmiddels overleden Mosje Dajan, die het kabinet van Begin had verlaten. Shamir kreeg onder meer de verantwoordelijkheid voor de besprekingen over normalisering van de be trekkingen met Egypte, hoe wel hij zich indertijd had verzet tegen het teruggeven van de Sinai-woestijn als uitvloeisel van de akkoorden van Camp David. Hij ont hield zich van stemming toen die akkoorden in de Knesset werden behandeld, omdat hij vreesde dat zij zouden leiden tot de vor ming van een Palestijnse staat. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Er dreigen wolken boven de zonnige Antillen-route. Deze weg, speciaal geplaveid voor fis caal toerisme, wordt opge broken op aandringen van Nederland en met name van de Verenigde Staten. Met de Antillen-route wordt een van de vele inter nationale belastingconstruc ties aangeduid. Dat is het geschuif met miljarden met het oogmerk om de winst daar te laten ontstaan waar die het minst wordt belast. De Antillen scoren hoog op dat punt. Een daar geves tigde holdingmaatschappij betaalt over de winst die een Nederlandse of Amerikaan se werkmaatschappij heeft behaald, hooguit drie pro cent winstbelasting. Ter vergelijking: in Nederland bedraagt de vennootschaps belasting nog 48 procent. Favoriet bij de belasting adviseurs is ook de truc met de octrooien. Men neme een octrooi of patent, en depone- re dat bij een b.v. in Willem stad. Voor het gebruik van dat octrooi ontvangt die 'on derneming' jaarlijks een forse som, die grotendeels belastingvrij is. De werk maatschappij kan de oc- trooikosten fiscaal aftrek ken, zodat het mes aan twee kènten snijdt. Juist de Verenigde Staten proberen nu al enkele jaren achtereen de Antillen-route te blokkeren. De belasting verdragen tussen Washing ton en Den Haag plus de re latie Nederland/ Antillen blijken koren op de molen te zijn van het internationaal beweeglijke kapitaal. De Antillen telden enkele jaren geleden al meer dan 12.000 'brievenbusfirma's' waarheen elk jaar een mil jardenwinst wordt gesluist. Met name de Verenigde Sta ten zien zo een aardige be lastingcent wegglippen. Zo vloeide in 1978 min stens enkele honderden mil joenen dollars aan winsten en rente-inkomsten e.d. van Amerikaanse bedrijven naar de Antillen. De Antillen lokken des te meer omdat het Nederlands- Amerikaanse belastingver drag een zogenaamde deel nemingsvrijstelling kent voor in Nederland gevestig de holdingmaatschappijen. Dat betekent dat dividend van dochtermaatschappijen voor de Nederlandse moeder onbelaste winst kan opleve ren. Nederland vormt daar door samen met de Antillen een aantrekkelijk koppel voor belastingmij ders. Het Zweedse woonwarenhuis- concern Ikea is heus niet de eerste geweest die dat heeft ontdekt. De Rotterdamse belas tingdeskundige dr. D. Al- bregtse betwijfelt overigens of de Antillen-route hele maal zal worden afgesne den. De Amerikanen zijn mogelijk tevreden met een ruimere informatieplicht en met het aanpakken van no toire gevallen van misbruik van de betreffende belas tingverdragen. Het blokkeren van de rou te zal volgens Albregtse ook niet een einde maken aan dit verschijnsel. De ervaring leert dat het kapitaal dat bij dit soort internationale transacties is betrokken, zo beweeglijk is dat het zonder twijfel nieuwe wegen vindt naar andere belastingpara dijzen. Door Pieter-Jan Dekkers TOEN het kabinet-Den Uyl in 1973 van start ging onder de leus „Rechtvaardiger verdeling van kennis, macht en inkomen", zou het nog bijna drie jaar en enkele interne kabinets-cri- ses duren alvorens het wetsontwerp Vermo- gensaanwasdelig (VAD) bij de Tweede Kamer werd ingediend. In Keerpunt '72 aangekondigd als hèt grote, maatschappij-hervormende voorstel van het na de verkiezingen te vormen progressief kabinet, uiteindelijk slechts een slap aftreksel van wat de progressieve partij en in gedachten hadden. Een zoethoudertje voor de vakbeweging was toen alom de conslu- sie. De VAD had een van die 'leuke dingen voor linkse mensen' moeten worden, waarmee Den Uyl vanuit het Catshuis zijn achterban had willen belonen voor de kiezerstrouw. Maar zo moeizaam als zijn kabinet met PPR, D'66, KVP en ARP tot stand was gekomen (Burger), zo moeizaam kwam het wetsontwerp inzake de VAD tot stand. Met een AR-minister van So ciale Zaken, Boersma, die het helemaal zag zit ten, maar ook met een KVP-minister als Lub bers, die in deze zaak meermalen met zijn por tefeuille zwaaide, als het ontwerp wat te ver in progressieve richting dreigde door te schieten. Het vervolg van die moeizame bevalling is bekend: In de Tweede Kamer bleek met name de KVP niet erg geporteerd en daarbuiten voerden de werkgeversorganisaties een com plete guerrilla tegen het kabinetsvoorstel. Er werden zelfs gerenommeerde buitenlandse on dernemers naar Nederland gehaald om het parlement te bezweren dit voorstel toch vooral in de parlementaire prullebak te deponeren. Anders zou het slecht vergaan met de buiten landse investeringen in dit land. Het voorstel van het kabinet-Den Uyl kwam er op neer dat werknemers principieel recht hebben op een deel van de overwinsten van be drijven. In tegenstelling tot een gewone winst- delingsregeling zouden de aanspraken krach tens de VAD-regeling in de onderneming geïn vesteerd moeten worden en dus niet in contan ten aan de werknemers worden uitgekeerd. Er zou een collectief fonds komen waarin 70 procent van de VAD-opbrengst zou worden gestort omdat er nogal wat bedrijven waren, die te weinig of geen winst maakten. De werk nemers van die bedrijven zouden dus niet van de VAD kunnen profiteren. Dat fonds zou door de vakbeweging worden beheerd en daaruit zouden betere pensioenregelingen voor werk nemers worden betaald. De rest zou individu eel worden uitgekeerd, al wist niemand eigen lij k op welke manier dat moest gebeuren. Maar met het kabinet-Den Uyl viel ook dit wetsontwerp in duigen, want het daaropvol gende kabinet van CDA en VVD (Van Agt- Wiegel) trok het wetsontwerp in. Daarvoor in de plaats kwam een eigen liberaal-confessio neel wetsontwerp, dat in 1978 werd gepresen teerd. In plaats van één VAD-regeling zouden er twee komen; één voor voor een individuele vermogensaanwasdeling en een collectieve re geling. Dat plan lokte zowel in als buiten het parle ment forse kritiek uit. Reden waarom het ka binet-Van Agt-Wiegel nieuwe wijzigingen in de plannen aanbracht. Beide aparte regelingen werden weer samengevoegd en voor een deel werden de rechten van de werknemers op overwinst gekoppeld aan het eigen bedrijf (in dividueel deel). Voor een ander deel, het collec tieve, zouden de aanspraken naar een door de vakbeweging te beheren nationaal fonds gaan. De FNV reageerde furieus: de CDA-VVD- VAD is een vod, te vies om aan te pakken. En Boersma, politiek aan de kant gezet, herkende niets meer terug van zijn oorspronkelijk voor stel. Volgens hem was in het nieuwe ontwerp geen sprake meer van gelijkberechtiging van kapitaal en arbeid. Maar dat was de werkgevers een zorg. Op alle mogelijke manieren probeerden ze de be handeling in het parlement uitgesteld te krij gen. En met succes. Dat de economische reces sie diepe sporen in het bedrijfsleven naliet, was daar overigens niet vreemd aan. Het tussenkabinetje Van Agt-Den Uyl plaatste de VAD daarom met enige schroom in de ijskast. Het huidige kabinet onder leiding van Lubbers voldoet nu aan de wens van werkgevers en coalitiepartner WD de VAD in te trekken. Op hetzelfde moment komt het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond met een al ternatief plan, waarin er voor wordt gepleit dat werknemers een deel van hun loon afstaan ten behoeve van bedrijfsinvesteringen. Het zal niemand verbazen, dat de vakbonden dit toch wel wat cynisch optreden van de werkgevers scherp afkeuren. Wat in het vat zit verzuurt dooorgaans niet. Maar wat in de VAD zat blijkbaar wel. De Ne derlandse werknemer zal daarom wel weer enige decennia moeten wachten voordat zich weer een kans voordoet op gelijkberechtiging met het kapitaal. Terug naar af dus. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - De moord op oppositieleider Aquino is de domste zet van het regi me-Marcos geweest. Dat is de mening van twee Filip pijnse journalisten, Sonja en Roberto, die dezer dagen in Nederland zijn op uitnodi ging van de Filippijnen- groep Nederland. „Dictator Marcos heeft zich hiermee de woede van het Filippijnse volk op de hals gehaald. De vonk is overgeslagen. Niet alleen de reeds bestaande oppositie groepen keren zich tegen hem, maar zelfs zakenlui. De Verenigde Staten, die in fei te de dienst uitmaken in de hoofdstad Manilla, kunnen het zich niet permitteren Marcos nog langer te hand haven. Ze zoeken in het Wit te Huis echter nog naar het juiste scenario om de zieke president een eervolle af tocht te bezorgen", aldus de ze journalisten. Sonja (een schuilnaam, evenals Roberto) werkt bij het enige onafhankelijke landelijke dagblad op de Fi lippijnen met een oplage van 150.000, Roberto bij een veel kleinere krant in het zuiden, die door zijn kritische hou ding fel wordt tegengewerkt door de overheid. Volgens hen is de interna tionale opinie belangrijk als steun voor het Filippijnse volk. Onder die druk heeft president Reagan ook moe ten besluiten zijn reis naar de Filippijnen uit te stellen. Maar: „Reagan kan het zich nu niet permitteren dat hij openlijk steun verleent aan het twijfelachtige regime in Manilla omdat het voor de hele wereld duidelijk is hoe lafhartig de moord op Aqui no was. Bovendien gaat het langzaam naar de verkie zingen toe in de VS en kan Reagan het zich niet permit teren onpopulaire dingen te doen. Maar als hij wordt herkozen vrezen wij dat de Amerikanen eventueel mili tair ingrijpen, openlijk dan- wel via een achterdeur, om zonodig de situatie naar hun hand te zetten". De invloed van de VS is volgens deze journalisten MARCOS .veld ruimen. - FOTO ARCHIEF DE STEM enorm. In de economie, in het leger, in de politiek. Het gaat de Amerikanen erom hun invloed te behouden. „Welke marionet daar zit maakt hen niet zoveel uit. Trouw aan Washington is het belangrijkste. Maar voor de buitenwereld zijn de Amerikanen min of meer verplicht te werken naar een politieke formule op de Filippijnen die iets demo cratischer oogt. Daarom verwachten wij dat Marcos nog dit jaar het veld zal moeten ruimen. Dan zijn er verschillende mogelijkhe den. Het zal een grote con currentieslag worden bin nen overigens allemaal con servatieve gelederen". Volgens Sonja en Roberto zal Washington proberen om een soort uitvoerend co mité te installeren waarin .ook gematigde leden van op positie en kerk zitting kun nen nemen. Een van die op positieleden is Laurel Anto- nido die zich na de moord op Aquino populair heeft ge maakt door zich kritisch uit te laten over Marcos. „Maar in feite blijft hij een zaken man die gebaat is bij het huidige economische sys teem waarbij de rijken steeds rijker worden en de armen steeds armer. Alleen heeft dat nog niet iedereen in de gaten." Als Washing ton in die opzet slaagt kan het door westerse bondgeno ten niet beschuldigd worden van steun aan een dictato riaal regime terwijl de uit eindelijke macht toch bij de VS blijft, zo menen zii Maar of Amerika de kans krijgt dit plan uit te voeren is zeer de vraag. Volgens de twee journalisten zijn de ko mende twee maanden van cruciaal belang. Er worden nu voorbereidingen getrof fen voor grote stakingen die over twee weken moeten be ginnen. Vanwege de moord op Aquino is de haat tegen het regime zo groot dat de radicalisering sterk voel baar is. Als de bevolking niet snel meer rechten, vrij heden en sociale rechtvaar digheid krijgt, dan speelt dat alleen maar in de kaart van de guerrillabewegingen die nu al sterk groeiende ziin. „Er zijn nu zo'n 11.000 ge wapende guerrilleros op de Filippijnen. Bovendien zijn er nog zo'n 20.000 burgermi lities. Elke dag komen er weer bij. De massa wil lie ver een vreedzame oplossing maar is de dictatuur beu. Wij verwachten dan ook dat de gewapende strijd fel zal oplaaien als er niet daad werkelijke veranderingen worden doorgevoerd. Maar als dat een bedreiging zou kunnen betekenen voor de gevestigde, door Amerika gesteunde orde, achten wij de kans op een Amerikaans ingrijpen groot". Sonja en Roberto tenslot te: „Volgende week gaan we terug want we willen erbij zijn als het uur van de waarheid slaat". ADVERTENTIE AitfT A A/^i niTDT TTTTT Kapitaalmarkt- Renterekening. Rentepercentage maand oktober. Als u vóór 1 november zo'n rekening opent, ontvangt u gratis een echte zilveren Juliana gulden uit de vijftiger jaren. Den Haag (ANP) - Dank zij d< aanzienlijke toeneming van d( autoverkopen is de consump- (jc in de eerste helft van dit jaar op peil gebleven in verge lijking met dezelfde periode in 1982. In het tweede kwartaal is zelfs sprake van een lichtf verbetering van de totale con sumptieve bestedingen met een half procent. Dat blijkt uit dinsdag gepuJ Kan inle CDA-leider De Vries. - FOTO JOHAN VAN GURP I Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De VVD wil dat het kabinet een deel van de overheidsaandelen in enkele Nederlandse bedrijven (DSM, KLM, Hoogovens) gaat verko pen. Dat zou volgend jaar al een kwart miljard gulden kunnen opleveren. In totaal heeft de staat voor zo'n veertig miljard gulden in allerlei bedrijven zitten en als er wat aandelen verkocht zou den worden, kan dat geld goed gebruikt worden om staats schuld af te lossen, vindt VVD-er dr. R. de Korte Volgens hem zal dit recept, dat ook voor produktieve overheidsbedrijven gebruikt kan worden, ook de produkti- viteit bij deze bedrijven ver groten. „Bij DSM zou hiervoor wetswijziging nodig zijn. Het afstoten van de meeste andere aandelen vraagt geen speciale machtiging", aldus De Korte. ?oQZeer *orse bezuinigingsplann 1984 heeft voorgesteld, zullen oj gesteld De hoofdlijnen van de j operatie sinds de tweede were LDA, VVD en klein rechts het fiat Tentaire meerderheid. Na één dag algemene politie! 9rote krachtmeting tussen kabi nand van miljoenennota en trc reeds getrokken worden. Stiptt oaaraan, zoals de kaarten nu lit "'ets) kunnen veranderen. Zijn etsbeleid dan voor niets geweea oe afgedwongen bijstellingen. Centraal in dit Kamerdebat st ers in de komende jaren met elt enieving wij, na het definitieve non[!n9sstaat, met elkaar willen e' neeft daarvoor een plan ontv r°P de valreep - de PvdA. Het no„et en dat van de anderen li< 9 geven dat Lubbers en de zijn! 9 zondmakingsproces van onze nu „n de huiclige generatie, in r' J weerstand heeft om daarm sr-h Problematiek van vandaar uiven naar de volgende gener wnrH een bewust (kwalijk) afsct dpnaü 9esProken. Alle partijen hrvlrt ie economie doodziek is rS9? eerden ln de economie n ratio bedrijfsleven eenstemm »,„,enLde soort medicijnen die stoi ,!?heden het meest reële uit: Wat te doen in zo'n situatie? sluit,? po9'n9 t°t een vergelijkir anrwanwe9e de a'tiid onzekere t Sdpoh Hezin vind' dat onzin. °e Wio h op zekerheid; de ande veel *eft 9e|ijk? Dat zullen we - van e! weten. Maar de verantw andaag ligt bij hen die 'in ov kanc i'en de enonTie ingewikkek len va ?ns9r°ot dat de discussi errmt?? kabinet de komende 9even dan het zakelijke vlak binet h een zeer zware verant naarJfif regeringspartijen als dr over Kaar te luisteren, diepga kaar ólv!eer aangedragen alter deze au on' te vormen tegen 6zea|t'ld de kop opsteekt.

de Stem | 1983 | | pagina 2