trant een sduif fAN VLIET et Y.V. Clinge in [wiek geschoten Recreatief medegebruik Kinderboekenweek beleeft vandaag grote hoogtepunt mEF OVER OPHEFFING NAAR GEMEENTEBESTUUR Concept-vluchtprogramma 1984 duivensport Zeeland Hulstenaar week naar gevangenis -All WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND ^ïjlJ.ktfeFtjiv MODELLEN ACHINES IARSPRIJZEN urn. ■Over aantijgingen in dorpsblad Spellenmiddag Den Dullaert Natuurgebieden Meer beperkin gen CDA Vrouwen- beraad organiseert politiek cursus Axel Jeugd en Natuurwacht Axel: installatie 64 nieuwe leden Hulst Plaatselijk nieuws Heikant 'Graauw Clinge uw reklameboodschan zinnen op de klep! T22 Culturele Raad Hulst: wel representatief Van onze duivensportmedewerker ZAAMSLAG - Het bestuur van de afdeling Zeeland van de Zuid-Nederlandse Bond van postduivenhouders heeft het concept-vluchtprogramma voor 1984 gereed. Een pro gramma dat maar weinig af wijkt van dat in de voorgaan de jaren. Door het reeds vast gestelde programma voor dat jaar van de nationale en in ZNB-verband te houden wed vluchten, waaraan men uiter aard is gebonden, valt er wei nig te schuiven. Dat neemt niet weg dat in de komende kringvergaderingen zeker wijzigingsvoorstellen zullen worden gedaan. Maar of deze enige kans van slagen hebben zal worden be slist op de algemene vergade ring die in het begin van het komend jaar wordt gehouden. Daarin zal ook moeten worden voorzien in een bestaande be- stuursvacature door het tus sentijds aftreden van L. van Helsland uit Hulst. Aftredend maar wel herkiesbaar zijn M. de Roo uit Terneuzen, H. Ber- kelmans uit Hulst en A. van Hij fte uit Oostburg. Het concept-vluchtprogramma voor 1984 ziet er als volgt uit: Van uit Beaumetz: 22 april, 13 mei, 17 juni, 8 juli en 19 augustus. Vanuit Compiègne: 29 april, 20 en 27 mei, 3 en 24 juni, 15 en 22 juli en 5 augus tus. Vanuit Dourdan: 5 mei, 10 juni, 1 en 29 juli. Vanuit Orleans in pro vinciaal verband: 19 mei en 7 juli voor oude duiven, 11 en 24 augus tus voor jonge duiven. In provin ciaal en ZNB-verband: 2 juni Mou- lins, 16 juni Argenton, 30 juni Cha- teauroux, 14 juli La Souterraine, 1 september Roodeschool, 8 septem ber Chateauroux, 22 september Bourges. Verder in provinciaaal en nationaal verband: 22 juni Sint- Vincent, 6 juli Barcelona, 20 juli Dax en vanuit Troyes eventueel een andere lossingsplaats 18 augustus. Van een onzer verslaggevers |hulST - De inmiddels opgedoekte Culturele iRaad Hulst vindt dat de samenstelling wel de- Igeiijk representatief was voor het cultureel Igebeuren in de gemeente. lichtingen blad De Stem Dat blijkt uit een brief laan het gemeentebestuur, Iwaarin de opheffing van |de raad officieel wordt pieegedeelt. Zoals bekend voerden B en de representativiteit aan als [argument om geen gemeente lijke cultuurcommissie in het leven te roepen. Maar volgens de Culturele Raad had het ge meentebestuur beter gewoon [kannen zeggen dat men geen [behoefte had aan overleg en idvies. Ben W blijken voor advies „enoeg te hebben aan de Iplaatselijkewerkgroep van de Kunstzinnige Vorming en de commissie 'Uit in Hulst'. Maar 'die zijn volgens de Culturele Raad helemaal moeilijk repre sentatief te noemen. De voor- ge Culturele Raad be stond uit 16 afgevaardigden l uit de sektoren instrumentaal, (vocaal, dramatisch, ritmiek, (cultureel werk en publieksor- I ganisaties. Om zo breed moge lijk georiënteerd te zijn waren daar nog drie personen op per- 1 soonlijke titel aan toegevoegd. linger Solaris 2 electronic de Luxe 12 steekpatronen waaronder 6 flexisteken, speciaal voor rekbare stoffen verwisselbare klikvoetjes steekcontrole balans electronisch regelbare snelheid knoopsgatautomaat winkel. Vanaf de oprichting van de Culturele Raad in 1977 zijn po gingen ondernomen om een overleg- en adviesrelatie met de gemeentelijke overheid tot stand te brengen. „Met name het laatste is een lijdensweg geworden", aldus de brief. In de afgelopen jaren zijn terzake gesprekken gevoerd met de verschillende wethouders. Hoewel er geen tastbare resul taten kwamen, hield men de moed erin. Totdat de gemeenteraad in augustus op voorstel van B en W besloot geen culturele com missie in het leven te roepen. En daarmee zag de Culturele Raad meteen een van haar be- langrij kste peilers verloren gaan. Eerder al liep een ander ini tiatief op niets uit: een poging om een culturele kalender uit te geven. Dit om een betere planning en spreiding van ac tiviteiten op cultureel gebied te bewerkstelligen. Er bleken zoveel haken en ogen aan te zitten dat een in gemeen schappelijk overleg opgestelde kalender niet van de grond kon komen. EL. 01100-27982 FEL 01180-12165 TEL 01170-2064 Van onze correspondent ICUNGE - Het bestuur van voetbalvereniging Clinge is danig in wiek geschoten over een publikatie in het Clingse dorpsblad, siarin het financieel beleid van de club op de hak wordt geno den. Het dorpsblad maakte mel- fc van een begrotingstekort 'an 6.000 gulden, waarbij herd opgemerkt dat er over de PO gulden subsidie die men jan de gemeente zou vangen fet geen woord in de begro te wordt gerept. „Waar faalt de schrijver van dat ver- kaal in hemelsnaam de gege- fens vandaan. De voetbalver- "ging heeft nog nooit zo'n *twg aan subsidie gekregen. 'et hoogste dat we ooit hob s'1 ontvangen is 3.300 gul- fenlegt een verbolgen voor ster Robert Willaert uit. De redactie van het Clingse (ai berust in handen van [ertie Suy, die lid is van de W Advies Commissie en Wendien voorzitter van de Mtraad in de gemeente ™st' -.Als deze man dergelij ks artikelen schrijft, terwijl 0 he sport moet voorstaan, 1n 'ijkt het er meer op dat hij «laai de verenigingen de wil omdraaien", aldus ïllaert. vubsidie jfe' bestuur heeft wel toege ven dat in de begroting de 'im 6 V00r Jeugdleden ver so had moeten staan. Door ojfers die in het dorpsblad «afgedrukt lijkt het dat Ptbalvereniging Clinge in Ivwt benarde positie eer'- "Ei dat is nu net niet ilémf tlet tek°rt bedraagt he- I maal geen 6.000 gulden. Als j, 'ipat van hetzelfde aantal W ^an ^an ^aarvan F™ gulden in mindering L "en gebracht voor subsi- w blijft dan een tekort P" "loeten 1 Verde: J?" 2,800 gulden en dat i we zien op te vul- IUe, aer mogen we als club dt °og verl'ezen dat seizoen extra kosten en worden gemaaklt van- Ptr« i Verre reizen van onze le elftal", aldus Willaert. hntributie ket a cori1-ributieverhoging pPrD 's begrotingste- Lfan dekken. Deze verho- •LPu niet nodig zijn indien 4ekandere manier dat geld I Hm zou kunnen komen. Peldè Psblad weet ook te lïaeno ^at de, heer R. van let ™roek, voorzitter van 'w^Hmissie en de jeugd- khen S'e' £e' gereageerd zou »jn °P de contributiever- ÜaRobert Willaert: l'P 'n ur klopt ook niets e "eer Van Craenen- Robert Willaert. - FOTO ERIK OSSEWAARDE broek had het over een reis kostenvergoeding voor de jeugd. En dat is nu juist wat anders". Het bestuur van de leden van Clinge hebben in het ver leden al bewezen met zelf werkzaamheid een eind te ko men. Daar rekent men nu nog op. Zo worden allerlei kleine karweitjes zelf opgeknapt. „We betreuren het ten zeerste dat in het blad net gedaan wordt of het bestuur van de voetbalvereniging Clinge met de gelden van de leden en de inkomsten van de kantine zo maar wat aansjoemelt. Dat willen we zo snel mogelijk uit de wereld helpen. Wij staan volledig open voor iedereen en iedereen mag een kijkje in de boeken nemen. Het is jammer dat er misschien door te wei nig kennis van zaken dergelij ke dingen geschreven kunnen worden. De sfeer in een dorp wordt er wel meteen door aan getast", aldus Willaert. Van onze correspondent HULST - De Hulster buurt vereniging Den Dullaert houdt zaterdag 15 oktober een spellenmiddag voor de jeugd in de Hulster sporthal. Deze spellen-middag is bedoeld voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Er zijn tien verschillende spellen, waarvoor punten worden gegeven. Sommige spellen zijn voor de leeftijds groep 6 tot en met 8 j aar en 9 tot en met 12 jaar, andere spel len zijn voor beide leeftijds groepen. De spellen-middag begint om 13.30 uur. Recreatief medegebruik. Het is een term die men te genwoordig vaak hoort ge bruiken, maar die aller minst nieuw is. Er wordt on der verstaan dat een gebied, een terrein, een object, niet alleen dienst doet voor het doel waarvoor het is ge maakt of bestemd, maar dat het ook voor recreatie aan gewend kan worden. Voor beelden zijn er te over, ook dicht bij huis. Polderwegen, aangelegd door Water- of Wegschap pen, zijn in eerste instantie bestemd om de verbindin gen op het platteland moge lijk te maken. Niemand ech ter heeft er bezwaar tegen dat er over diezelfde wegen wandel- of fietsroutes wordt gelopen of verreden, louter en alleen met een recreatief doel. Motorspeedway, met die scherpe pinnen op de banden, zal er niet worden toegestaan. Zeedijken hebben een duidelijk omschreven func tie: waterkering. Ook ne- vengebruik door de veehou derij - zij het alleen met schapen - is met dat doel verenigbaar en tenslotte kan er recreatie bedreven wor den: sportvissen, zonnen, wandelen. Auto- en motor cross evenwel zijn er uit den boze. Recreatief nevengebruik van kerken was tot voor kort ook een ongebruikelijk fenomeen. Een kerkgebouw werd uitsluitend gebruikt voor het doel waarvoor het was geschikt: kerkdiensten. Het aantal tentoonstellingen en concerten dat in kerken gehouden wordt, neemt evenwel hand over hand toe zoals u zelf reeds hebt kun nen constateren. Die vorm van recreatief nevengebruik - cultureel nevengebruik zo u wilt - is allang geen uit zondering meer en de twee doelen zijn verenigbaar. Een sportgebeuren in een tradi tionele kerk, kennen we nog niet zover ik weet. Dat is (nog) onverenigbaar. Trou wens gewoon een kerk be zoeken om het interieur, de inrichting, de kerkschatten te bekijken is ook weer re creatief nevengebruik. Ook bij natuurgebieden is recreatief nevengebruk niet ongebruikelijk, alleen wordt wel, en dan voornamelijk vanuit politieke hoek, aan gedrongen op intensiever medegebruik van natuurge bieden. Dit uiteraard niet in de laatste plaats om de grote bedragen die de gemeen schap in dergelij ke gebieden stopt. Gaat dat goed samen: natuur en recratie? Wie de uitgestrektheden van Hoge Veluwe, Planken Wambuis, Zuidelijke Velu- wezoom, Imbosch en derge lijke kent, weet dat het kan en dat het gebeurt. Grofweg heeft men het gebied in drie zones ingedeeld: plaatsen waar iedereen mag komen; gebieden met een beperkte toegang bijvoorbeeld alleen excursie-gewijs en tenslotte de absolute rustgebieden, waar alleen het toezichthou dend personeel komt en dat nog sporadisch ook. De Zeepeduinen op Schouwen en de bossen van de WMZ bij St.-Jansteen en Clinge zijn waterwingebie den. Wandelen, fietsen, vo geltjes en plantje kijken is er toegestaan. Vrij toegan kelijk op wegen en paden, zoals dat heet, tussen zons opgang en zonsondergang of daaromtrent, honden aan de lijn en nog zo wat beperken de bepalingen. Het water wingebied bij Oranjezon op Walcheren is alleen toegan- kelij k voor kaarthouders. Zo'n kaart dient men te ko- Recreatief medegebruik in Saeftinghe Rijkswaterleidingvaren en vissen onverenigbaar. pen. De beheerder geeft er per dag maar en beperkt aantal uit: op is op. Kunnen dus in de bossen bij Clinge honderden mensen gelijk verblijven - hetgeen zelden voorkomt - in Oranjezon is het bezoek beperkt. Het natuurgebied Saef tinghe kent recreatief mede gebruik. Wie de kaart kent waarop het als natuurreser vaat aangewezen gebied staat, weet dat er zeer grote concessies gedaan zijn aan dat medegebruik. Het Speel mansgat en de schorren ten zuiden ervan zijn helemaal vrij, hetgeen allerminst de bedoeling van wijlen CRM was. Ook geldt dat voor de slikken aan de Schelde. In de rest van het gebied evenwel is de toegankelijkheid be perkt. Alleen onder leiding van bekwame gidsen, die wetert waar men wel en niet mag komen zonder schade te veroorzaken, is in excuersie- verband bezoek toegestaan. De planten- en dierenwereld krijgt het recht van het eer ste gebruik. Het Grote Gat bij Oost burg kent nog meer beper kingen. -Planten- en dieren wereld verdragen geen sto ring zonder er het slachtof fer van te worden. Behou dens een paar jachtgerech- tigheden, een enkele visser en een of twee keer per jaar een excursie, komt er nie mand. In Canisvliet bij Sas van Gent is de verdeling weer andersde ene oever is voor de recreant, de henge laar, de wandelaar, de ande re oever is niet toeganke- lijjk; daar heeft de natuur de prioriteit. Bepaalde orchideeën- weitjes, kwetsbare graslan den en broedgebieden van gemakkelijk te verstoren vogels of zoogdieren zijn ab soluut niet toegankelijk. Ne vengebruik zou ten koste van de eerste rechthebbende gaan. Maar u ziet, er zijn ve le mogelijkheden variërend van niets tot nogal wat. Voor men echter een gebied dat de bestemming natuurgebied heeft, recreatief openstelt, zal er een afweging van be langen moeten plaatsvinden. En soms kan dan de uit komst zijn dat het gevraag de nevengebruik niet moge lijk is. Een motorcrosster rein zal nooit in een natuur gebied in te passen zijn. Hengelsport aan een kreek kan - let wel: kan - accepta bel zijn. Maar dan zullen vragen over oppervlak, over lengte, vorm, breedte en dergelijke een bepaald ant woord moeten krijgen. Hen gelsport op zijn beurt kan soms samengaan met ander gebruik, maar de foto van de Rijkswaterleiding toont dui delijk dat hengelen en bij voorbeeld varen hier niet samen kunnen gaan, daar is het water niet breed gneoeg voor. Nevengebruik is niet mogelijk, ook niet door een verdeling in de tijd. De vis, waar het om gaat en die weliswaar onder wa ter leeft zal toch de nodige rust moeten hebben om te paaien, te groeien etcetera. Medegberuik onmogelijk: als de een het gebied gaat gebruiken zal de ander moe ten wijken. Egoïstisch ge drag werd dat vorige week in onze regionale dagbladen genoemd, naar aanleiding van een conflict over recrea tief medegebruik ergens in onze regio. Is dat niet een vorm van zeer onzindelijk denken? Want medegebruk houdt toch wat anders in dan de andere partij wegja gen? Waar het medegebruik mogelijk is voor de andere partij - planten, dieren, an dere recreanten - moeten we het zeker niet laten, maar wie denkt dat het altijd en overal kan, doorziet het spel onvoldoende of niet. MIDDELBURG - Vandaag wordt in de meeste Zeeuwse biblio theken beslist het hoogtepunt in de serie activiteiten rond de Kinderboekenweek 1983. In vrijwel alle bibliotheken en bibliobussen zullen zich vanmiddag feestelij kheden afspelen. Het is immers een vrije middag voor de school gaande jeugd. Zo organiseert in Axel het buurt- en clubhuiswerk in sa menwerking met de biblio theek een spelletjesmiddag, die om 15.30 uur in de keider van De Halle begint. Er zal ook gelegenheid zijn om zelf toneelstukjes te maken. De Axelse bibliotheek verzorgt om 14.00 uur een voorlees- halfuurtje voor de kleuters. De bibliotheek van Kloos- terzande is vanmiddag geslo ten. Van 13.30 tot 16.00 uur kunnen namelijk kinderen van de tweede tot zesde klas van de basisschool een krant komen maken. De kinderen in de kleinere Zeeuwse kernen zullen ook wel iets van de viering van de Kinderboekenweek merken. Op de zeven bibliobussen, die door Zeeland rijden, worden verschillende activiteiten ge organiseerd. Uiteraard is hier de beschikbare ruimte erg be perkt, zodat alles eenvoudig moet blijven. De Zeeuws-Vlaamse bussen organiseren een kleurwed- strijd, terwijl de bibliobus van Schouwen-Duiveland de kin deren uitnodigt zelf geschrei ven en geïllustreerde verhalen in te leveren. Uiteindelijk zul len van deze bijdragen boeken gemaakt kunnen worden. De bibliobussen van Wal cheren laten een onafgemaakt verhaal door de kinderen af schrijven. Daarnaast is er voor de kleinsten een lottospel, ter wijl de groteren een woordspel kunnen spelen. Van een oner verslaggevers MIDDELBURG - Toen de 33- jarige P. M. uit Hulst op 10 april van dit jaar in zijn woonplaats werd aangehou den omdat zijn rijgedrag in de Korte Nieuwstraat daartoe aanleiding gaf, verzette hij zich met geweld tegen zijn overbrenging naar het bureau. Zelfs moest de politie M. de handboeien aandoen. De bloedproef wees een alcohol promillage van 2,07 aan. M. toonde gistermorgen voor politierechter mr. J. Ver- stege veel spijt over het gebeu ren. Hij verklaarde zijn leven verbeterd te hebben en geen druppel alcohol meer te drin ken. De officier van Justitie wilde toch wel rekening te houden met eerdere veroorde lingen van M. Hij vorderde drie weken gevangenis waar van twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Nadat raadsman mr. F. Wieland had verzekerd dat de begeleiding van zijn cliënt door het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs uitstekend werkt veroordeelde de poltierechter de Hulstenaar tot drie weken gevangenis waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en ne gen maanden niet rijden. Van onze correspondent HULST - Het provinciaal be stuur van het CDA Vrouwen- beraad organiseert in de regio Zeeuwsch-Vlaanderen een KOP-cursus (Kijk Op Poli tiek) voor de leden en aspi rant-leden van het CDA Vrou- wenberaad. De cursus wordt op drie da gen gegeven, te weten: dins dag 18 oktober, maandag 7 no vember en maandag 21 no vember, in het gemeenschaps huis De Waranda, Wilhelmi- nastraat te St. Jansteen. Inleider is de heer G. Chris- tiaanse, provinciaal statenlid uit Terneuzen, die als onder werp 'Politieke stromingen in Nederland' en 'Hoe functio neert de gemeenteraad, de provincie en de Tweede Ka mer' behandelt. Tijdens de tweede bijeen komst zal mevrouw H. Re- mij n-De Badts, het enige vrouwelijk provinciaal staten lid voor het CDA, het program van uitgangspunten van het CDA behandelen. Het Tweede Kamerlid me vrouw H. Evenhuis-Van Essen houdt de derde cursusdag een inleiding over 'De CDA-poii- tiek landelijk in de praktijk gebracht'. Voor de deelnemers is er volop gelegenheid tot discussie over de behandelde onderwer pen. De leiding van deze KOP- cursus is in handen van leden van het provinciaal bestuur van het CDA Vrouwenberaad. Kaarting - Kaartclub Ons Ge noegen hield de tweede club- kaarting van het seizoen in restaurant Sol. Uitslag: 1. me vrouw Kayser, 2. Adrie Schee- Ie, 3. Theo van Aalten, 4. me vrouw Wolfert, 5.Theo van de Bosch. Van een onzer verslaggevers AXEL - Burgemeester A. Hack van de gemeente Axel heeft gis termiddag in De Halle in Axel 64 nieuwe leden van de Jeugd en Natuurwacht geïnstalleerd. Axel heeft nu 1358 natuurwaehters. Het was gisteren de veertiende installatie sinds het in het leven roepen van de wacht na de gemeentelijke herindeling in 1970. Burgemeester A. Hack ging in zijn welkomstwoord wat diep er in op het werk van de natuurwacht. Ook voorzitter R. Lam mens beklemtoonde het nut van de Jeugd en Natuurwacht. De 64 kinderen, vij fdeklassers van diverse lagere scholen in de ge meente, kregen een oorkonde, een bronzen speldje en een in structieboekje. Daarin worden de goede daden van de leden bij gehouden. Na de installatie kreeg ook iedereen een appel mee naar huis. Lezing Vrouwengilde - Me vrouw M. Dijker-Papavoine hield in Den Dullaert een le- zing voor de dames van het Katholiek Vrouwengilde over 'Mode door de eeuwen heen'. Door het showen van 40 aan geklede poppen liet mevrouw Dijker op leuke manier zien hoe onze voorouders vanaf het begin van onze jaartelling tot 1930 gekleed gingen. Jammer was het dat voor deze interes sante en geslaagde lezing zo weinig belangstelling bestond. Gouden bruiloft - Donderdag 13 oktober herdenken Emiel Rodrigo en Martha van Dam me uit Hulst de dag dat ze 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Het gouden bruilofts feest wordt in besloten kring gevierd met de familie. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in café 't Centrum deden 44 kaarters mee. Uit slag: l. E. van den Branden, 2. Van Schooten en G. de Witte, 4. Th. Vink, 5. E. Adriaensen. Kermis - Tijdens de jaarlijkse kermis van zaterdag 22 tot ert met dinsdag 25 oktober, zal zo als de laatste jaren gebruike lijk, de Heikantse Muziekver eniging zeer actief zijn. Op za terdag wordt bij de opening van de kermis een rondgang gemaakt en zondag zet men allerlei activiteiten op touw in 't Heike. Vanaf 14.30 uur kun nen belangstellenden er pie ren, tritsen, meedoen aan het rad van avontuur, gewicht ra den en een schieting. 's Avonds is er om 20 uur een disco met medewerking van Radio Spoetnic. Op kermismaandag kan er al vanaf 11 uur gedanst worden op muziek van Rudy van eertvelde en in de namid dag volgt vanaf 14.30 uur het zelfde programma als zondag. Om 20 uur luistert het orkest van Rudy van eertvelde het bal op en omstreeks midder nacht wordt de prijswinnaar bekendgemaakt die het wicht van instructrice, dirigent en instructeur van de Muziekver eniging Heikant het best heeft geraden. De opbrengsten van de kermisactiviteiten worden bestemd voor het uniformen fonds van de muziekvereni ging. Benoeming - De Zeeuwse Raad van Ouderen in Middel burg heeft op voordracht van de katholieke Bond van Oude ren bisdom Breda, P. Wee- maes uit Graauw benoemd als lid van die raad. Kaarting - Door de Bond van Ouderen wordt in het vervolg iedere tweede en laatste don derdag van de maand een prijskaarting gehouden in het gemeenschapshuis. Aanvang telkens 14.00 uur. Palingkaarting - In café De Snelle Duif werd een prijs kaarting gehouden waaraan 34 kaarters meededen; De prij - zen bestonden uit paling. Uit slag: 1. G. de Schepper, Axelse Sassing, 2. Adrie, Buyze, Clin ge, 3. Ida de Winkel, Nieuw- Namen, 4. Goedgezelschap, Axel, 5. Alb. Luycks, Clinge.

de Stem | 1983 | | pagina 15