Voorwaardelijke boete voor mini-ontvoering Mogelijk meer vliegas naar Zeeland GS vragen om voortgang van V OW-procedure 0KETPERSONEEL KRIJGT STEUN 295,- Axelaar wil Rouw-villa omtoveren in discotheek D Stem ETI: Werkloosheid Zeeuwsch- Vlaanderen gaat sterk stijgen RUM (KEMA 5ACKER IHOUT B.V. WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Uit andere provincies waarmee ook de n. grote achterdeur ifvijfdeurs doorslaggevend be- ragen, kinderfiets, nlaats voor alles en vijfdeurs Hatchback en: 1100,1300 en ellingen of automaat. :11e GT-uitvoering. 195,-. Vijfdeurs HB s Sedan vanaf Prijzen inclusief houden. 'Oes krijgt wee nieuwe porthallen Heroïnedealer gepakt in Terneuzen fren: Re'n van der m lïen,i6-e*P'- Oneens met Koninklijk Besluit Katholieke Kring in Oostburg te koop SGP: meer vertrouwen in Zeeland Energie trofee voor Dow - 076 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 ■i-jli |i§: Van een onzer verslaggevers „DDELBURG - Het moet op i oktober vorig jaar aan de je Drvdyek in St.-Jansteen ii hele opschudding zijn ge- jst Drie mannen rolden al "htend en aan elkaar ruk- ènd en trekkend uit een bus- Twee van hen leken de der- i met geweld te willen ont- Kren naar een wachtende pjsonenauto. Het tafereel erd gisteren voor de politie- >chter in Middelburg door de tee „ontvoerders" nog eens iet veel gebaren ten tonele evoerd. De 66-jarige F. v.d. L. uit het Belgische Kemzeke en zijn 30- jarige zoon moesten zich ver antwoorden voor openlijke ge weldpleging en mishandeling van G. der W. Laatstgenoemde had van de jongste verdachte een busje gekocht maar nog niet afgerekend. Op de bewus te 16 oktober zagen vader en zoon toevallig dat Der W. op het punt stond het busje door te verkopen. Toen Der W. niet goedschiks van plan bleek naar rede te luisteren spron gen vader en zoon v.d. L. in het busje om hun opponent op een andere manier tot de orde te roepen. Zowel vader als zoon be weerden de niet meewerkende man alleen maar vastgehou den te hebben. Van slaan of stompen was geen sprake ge weest. Maar omstanders had den wel degelijk gezien dat Der W. allesbehalve zachtzin nig door beiden was bejegend. De oudste v.d. L. probeerde de officier en de politierechter van het omgekeerde te over tuigen door te vertellen dat Der W. zijn bril en gehoorap paraat had vernield. Officier van Justitie mr. R. Beaumont achtte openlijke ge weldpleging op grond van de verklaringen van Der W. en andere getuigen bewezen. „Het is gelukkig allemaal nog goed afgelopen. Zulke dingen kunnen zich gauw uitbreiden tot een hele rel. In Nederland maar ook in België zijn er an dere wegen om wanbetalers aan te pakken", meende de of ficier. Hij vorderde tegen elk van de verdachten een geldboete van 500 gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Politie rechter mr. J. Verstege achtte wel het vasthouden maar niet de mishandeling bewezen en beperkte de straf van vader en zoon tot een voorwaardelijke geldboete van 300 gulden met twee jaar proeftijd. TT blijft dreigen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De kans be staat dat in Zeeland niet al leen vliegas van de PZEM op geslagen wordt, maar ook hoe veelheden van dit milieu-on vriendelijk koolverbrandings- aval uit andere provincies. Dat bleek tijdens een bij eenkomst van de statencom missie voor economische za ken uit een antwoord van PZEM-gedeputeerde W. Don (PvdA) op een vragen van zijn partijgenoot B. Groot. Die greep nog eens terug naar een vorige maand boven water gekomen studie over de iERGEN OP ZOOM - De kans is levensgroot anwezig dat het volgende week op de post- antoren van Zeeland en West-Brabant een haos wordt. Kaderleden van de ambtenaren- ionden hebben zich gisteravond op een spoed- iverleg in Bergen op Zoom bereid verklaard lm het loketpersoneel te steunen en zelf stipt- leidacties te houden op elf voorsorteercentra n het postdistrict Middelburg. 323 hatchback dx AUTO, MINDER ZORGEN. Dat houdt in dat op afroep an de bond de aan- en afvoer an de post ernstig vertraagd bui worden. De kantoren vaarover het gaat staan in losterhout. Breda, Roosen- laal, Bergen op Zoom, Goes, Uiddelburg, Viissingen, Zie- fikzee, Oostburg, Terneuzen :n Hulst. Voorlopig blijft het expedi- jeknooppunt in Roosendaal [an acties gevrijwaard. Pas lis blijkt dat het overleg van \e bonden met minister Riet- [erici1 an Binnenlandse Zaken 2 november geen resultaat zien geeft, zijn de bonden n plan om in deze achilles- 's van de postverwerking in ivest-Nederland acties op te zetten. Tot nu toe houdt alleen het ipersoneel in Middelburg vanaf vanmorgen 6.00 uur ikdat in Breda zich stipt aan voorschriften. Gisteravond kten de bonden voor het it de actiebereidheid van overige PTT-personeel. it gebeurde in Bergen op ra waar zo'n 40 kaderleden Namen uit het postdistrict 'delburg, dat zich uitstrekt Middelburg tot Ooster- ABVA-KABO en CFO-ka- leden verklaarden zich in 't Locomotief ke bereid om ïweek op de elf grote post- atoren het personeel bijeen roepen om over de lang- aam-acties te praten. Bond- ituurders Simon Raayma- 34-430 Van onze correspondente OES - Precies vier maanden de Goese sporthal ge- door brand werd ver ast, heeft wethouder G. J. «luis van sportzaken be- Mgemaakt dat de voorbe- Mgscommissie bouw *tcomplex heeft besloten ar bouw van twee sport- I.U. 'n het recreatiegebied "ralandsche Hoeve. wordt verwacht dat in luai'i 1984 met de bouw be- kan worden. De totale w van het sportcomplex "agen 4.358.850 gulden kers (ABVA-KABO) en Joop Schmit (CFO) riepen het kader op om acties van het loketper soneel te ondersteunen. „We hebben al eerder aan de laatste mem van de over heid gelegen, de regering maakte dan de centjes op en wat er overbleef was voor de ambtenaren. Die tijd leek ach ter de rug, sinds we trendvol ger van het bedrijfsleven zijn geworden, maar nu meent de ze regering dat we maar eens wat extra's in moeten leveren. In overleg hebben we geen vertrouwen meer, telkens weer verzinnen ze in Den Haag een nieuw motief om ons extra te pakken", aldus Simon Raaymakers die van een „flapdrollenbeleid" sprak om dat de ambtenaren 3,5 procent van hun loon moeten inleve ren en dat drie jaar lang. Met Joop Schmit van de christelijk bond CFO somde hij een aantal actiepunten op. „Geen overwerk meer, stipt werken bij de voorsortering, de chauffeurs moeten zich aan de snelheidsregels houden, de aangevoerde post controleren op gewicht en vooral erop let ten dat de postcontainers niet zwaarder dan 400 kg wegen", aldus de bondsbestuurders. Omdat de acties aan de ba sis zouden beginnen, hebben ze toch gevolgen voor de ver werking op het EKP in Roo sendaal. Bij de postkantoren in het postdistrict Middelburg werken 2500 personeelsleden, onderwie 60 procent is georga niseerd. De ambtenaren uit West- Brabant, die aangesloten zijn bij de CFO de algemeen christelijke federatie van bon den van personeel werkzaam bij de overheid) zijn bereid om mee te werken aan eventuele acties. „Die moeten dan wel publieksvriendelijk gericht zijn", meldt G. Josten, de voor zitter van de afdeling Bergen op Zoom van de CFO. Staken zien de CFO ambtenaren niet zo zitten, omdat daar geen geld voor is. HM ttitrnrtre .-iKM&KmiCi Jo van de Veeken voor de villa van wijlen J. Rouw - FOTO DE STEM COR J DE BOER TERNEUZEN - Onder ver denking van handel in verdo vende middelen, heeft de ge meentepolitie van Terneuzen maandagavond de 29-jarige mejuffrouw A.O aangehou den. In haar woning werd 4 gram heroïne gevonden. In verband met deze zaak werd gisteren de 26-jarige Terneuzenaar W.J. opgepakt, waarmee zij samenwoont. Beiden zijn ingesloten en wor den vrijdag voorgeleid voor de officier van justitie te Middel burg. (37/87 051 6 3-133825 596-42 2 7 jg' ZUIDWtST NEDERLAND 'Moren Mrpc2eu2en' Hulst en G°es. p ssen en te/efoonnum- S°P Pagina 2. «actie m Wie-chef), Jan Jan- IPlv. chef), Frank Dey, i, ,Schipper, Cor de im Ton Koomen telen ~lst: Eugène Ver" i i.f oes: Gé van Ber- Sf'biirg: Henk Post- stburg: Co Meertens. '"'^Punten Taande: 506 A'exanderstr. mevr. Neve, 4, 01148- tP-eclePi Zeeland: "'Pfivé 0115Q C. Me- 95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen in een brief aan de koningin (Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van Staten) her ziening van het Koninklijk Besluit, waarbij geen goedkeuring werd gegeven aan een verandering van het bestemmingsplan buitengebied Hontenisse. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Axelse cafébaas Jo van de Veeken (30) heeft grootse plannen met de villa uit het Rouw- faillissement die op dit mo ment staat te verpauperen in een polder tussen Zaam- slag en Terneuzen. Van de Veeken vindt het pand uitermate geschikt om er een discotheek op Ameri kaanse leest in onder te brengen. Zijn nog prille plan moet echter eerst door de ambte lijke molens van Terneuzen en de provincie. „Ik ben al enkele maan den bezig om daar wat te be ginnen. Het is een prima plaats voor zo'n gelegenheid. Midden in de polder. Geen geluidsoverlast voor de om wonenden en plenty par keerruimte. Het kan een unieke tent worden. Nergens in Zeeuwsch-Vlaanderen vind je zoiets. Om fatsoen lijk te kunnen dansen moet de jeugd naar België. Ik wil daar verandering in bren gen", aldus Jo van de Vee ken. Eenvoudig gaat dat niet worden. De gemeente Ter neuzen voelt er niets voor aan dit project mee te wer ken. Het bestemmingsplan ter plekke heeft een agra risch karakter. Dat zou ge wijzigd moeten worden. In juni kreeg Van de Veeken bericht dat Terneuzen „het agrarische gebied zoveel mogelijk voor agrarische doeleinden beschikbaar wil houden". Niet gewenst Daarnaast achten B en W, zo schrijven zij in de brief aan de cafébaas, een wijzi ging van het bestemmings plan niet gewenst en verant woord. .Het college is ook bang een precedent voor het buitengebied te scheppen als ze Van de Veeken zijn gang laten gaan. Voorts vreest het gemeentebestuur dat de dis co extra verkeer zal aan trekken. „De wegen in het buitengebied zijn daar niet op berekend". Van de Veeken kreeg pas maanden later in de gaten dat verweer tegen het be sluit van B en W mogelijk is. „Ik heb opnieuw contact met de gemeente gezocht maar daar werd verteld dat ik eigenlijk dertig dagen na de brief van het college had moeten reageren. Dat wist ik niet. Ik vraag dus gewoon opnieuw toestemming. En dan zien we wel hoever we komen". Slechte staat Het gebouw, voor amper twee ton gekocht door de makelaars Kindt en Bies- broeck uit Hulst, verkeert in slechte staat. Vele ruiten zijn ingeslagen. Vandalen hebben ook binnen aardig huis gehouden. Voor Van de Veeken is dat geen bezwaar. „Er is best wel wat van te maken. Een gedeelte van het huis ga ik zelf als woon ruimte gebruiken. De rest wordt discotheek", zo ont vouwt hij zijn plannen. Op welke termijn hij aan de slag kan hangt ervan af hoe snel Terneuzen op zijn jongste aanvraag reageert. Als er een wijziging moet komen kunnen omwonen den ook nog bezwaar ma ken. „Ik weet dat het niet eenvoudig zal worden. Maar er valt een goede boterham te verdienen. Dus is het het proberen waard". Door deze beslissing is - procedureel - aanleg van de Vaste Oeververbinding (VOW) niet mogelijk. GS wijzen in hun brief erop dat in 1981 afspraken zijn ge maakt om de voorbereidingen zo snel mogelijk te doen ge schieden 'onafhankelijk van de uitkomst van het overleg inzake de financiële proble matiek'. Het provinciebestuur vindt dat onzekerheid over het beschikbaar zijn van voldoen de geld voor de Kroon geen re den mag zijn niet mee te wer ken aan een van de vele proce dures die voor de VOW moe ten worden doorlopen. De minister van Volkshuis vesting is gevraagd eveneens een herziening van het KB aan te vragen dan wel het Zeeuwse verzoek te ondersteunen, ook al omdat er nog steeds overleg gaande is tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en de vaste commissie voor dit departement van de Tweede Kamer. ItlltllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllilllllllllltllllllllllllltllllllllllllllllllllllllillMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIlllllllllllllllll' Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het uitblijven van de Vaste Oeververbinding Westerschelde en de dreiging van hogere veertarieven zal de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen verder negatief beïnvloeden. Zo ver wacht het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zee land (ETI). Volgens het instituut zal in verband met de bedrijfsstruc tuur de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen de ko mendejaren sneller dalen dan in de rest van Zeeland en Ne derland. Deze verwachting baseert het ETI op een onder zoek naar de werkgelegenheid in de periode augustus 1982- augustus 1983. Het aantal werklozen in Zeeuws-Vlaanderen is in een jaar tijd met 32 procent toege nomen. n 1980 was Zeeuws- Vlaanderen nog een gebied waar de werkloosheid lager lag dan in de rest van Zeeland en Nederland. In augustus 1983 was de werkloosheid in Zeeuws-Vlaanderen opge klommen naar het landelijk gemiddelde, namelijk 17,7 pro cent. Dat is 1,8 procent hoger dan in de rest van Zeeland. De slechte arbeidsmogelijk heden in Zeeuwsch-Vlaande ren hebben verder geleid tot een vertrekoverschot. Van de Zeeuws-Vlaamse bedrijven verwachtte vorig jaar al 73 procent, blijkens een enquête van de Kamer van Koophan del, een daling van het netto bedrijfsresultaat. Dat cijfer bedroeg landelijk 43 procent. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het rk kerkbe stuur in Oostburg is momen teel in onderhandeling met een 'serieuze gegadigde' over de verkoop van het gebouw De Katholieke Kring aan de Mr. Risseeuwstraat. Van de op brengst zal een nieuw paro chiegebouwtje worden neer gezet bij de kerk. Nu de gemeentelijke open bare bibliotheek, die sinds 1970 een groot deel van de Katho lieke Kring huurt, binnen af zienbare tijd naar het nieuw gebouwde cultureel centrum De Hoekzak zal vertrekken, is de exploitatie van het gebouw voor het kerkbestuur niet lan ger meer rendabel. Vandaar dat ook al enige tijd werd ge zocht naar een koper. Wie de gegadigde is wilde pastoor Pirenne gisteren nog niet meedelen. „Dat zou wat vroeg zijn, omdat de onder handelingen zeker nog enkele maanden in beslag zullen ne men". Het huidige Kring-ge bouw werd enkele jaren na de oorlog gebouwd op de plaats waar een pand met dezelfde naam bij de beschieting in 1944 was verwoest. Van de opbrengst van de Katholieke Kring zal een be huizing voor parochiële activi teiten worden gebouwd bij de kerk. „Een bescheiden ruimte die niet aan derden zal worden verhuurd", aldus pastoor Pi renne. „Het is niet onze bedoe ling om het nieuwe culturele centrum te gaan beconcurre ren". De pastoor hoopt wel dat fa de nieuwbouw, nog een ig over blijft. „Daarvan en we dan een reserve en voor onderhoud aan erkgebouw, want daar is rs ook geen geld voor". mogelijkheid vliegas op te slaan in een vak van de bouw put Schaar in de Oosterschel- de-monding. „Stel dat het geen bezwaren oproept", zei Don over opslag in de bouwput, „dan gaat het om een geza menlijk belang". Hij doelde daarbij op een mogelijke aan vraag van de Vliegasunie B.V., een samenwerkingsorgaan van drie Nederlandse elektri citeitsbedrijven dat naar ver- werkings- en afzetmogelijk heden voor vliegas zoekt. De PZEM zal zich binnen kort ook bij de Vliegasunie aansluiten omdat het na de ombouw van de conventionele centrales in Borssele met grote hoeveelheden vliegas in de maag komt te zitten. De sta tencommissie ging gisteren niet in op het feit dat de studie naar de mogelijkheid tot op slag van vliegas in de bouwput lange tijd geheim is gebleven. Zoals gemeld was de PZEM bij deze studie van rijkswater staat en de KEMA betrokken. Uit een onaangenaam verraste reactie van VVD-gedeputeer- de E. Maris-Koster (ruimtelij ke ordening) bleek recentelijk dat gedeputeerde staten niet over de studie waren geïnfor meerd. 'Van de gekke' noemde ze dat. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet moet meer vertrouwen in de provincies hebben als het be zig is met decentralisatie en sanering van de overheidsuit gaven. Zo is het onjuist in Zeeuwsch-Vlaanderen over matig ziekenhuizen te laten inleveren, en tegelijk geen me dewerking te verlenen aan de bouw van een verpleegtehuis op Tholen. „Dat is ongewenste regelzucht," aldus gisteren bij de algemene beschouwingen het SGP-Kamerlid Van Ros- Van Rossum, de enige die zich in deze debatten al regio nale uitstapjes veroorloofde, riep ook op tot extra-investe ringen voor de dijkverster king, desnoods door verdere sanering van het openbaar vervoer. Ook riep hij het kabinet op te zoeken naar een oplossing voor die Zeeuwse mosselvis sers, die nu op hun wekelijkse tocht naar de Waddenzee nog 'binnendoor' moeten. Die wens is overigens ook door de grote Kamerfracties al herhaalde lijk op tafel gelegd. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Dow Chemical Nederland BV is één van de vier bedrij ven, die de zogenaamde energiebesparingstrofee in de wacht hebben ge sleept. De minister van Economische Zaken, G. van Aardenne, zal het kleinood op maandag 24 oktober uitreiken in hotel Babylon in Den Haag. In 1981 werd de trofee voor het eerst toegekend. Ze is bedoeld om de ener giebesparing in bedrijven en instellingen te stimu leren. Dow kreeg de prijs in de categorie proces-in dustrie. De andere prijs winnaars zijn de Neder landse Philipsbedrij ven BV, (categorie industriële produktiebedrijven, niet proces); de Massamarkt te Almere (handel en dienstverlening) en de gemeente Schiedam in de categorie non-profit in clusief overheidsinstel lingen. De uitreiking vindt plaats om 14.00 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 13