Frans Thijssen nog lang niet voetbalmoe mfy jjert Theunissen en René van de Kerkhof: GEEFT U MEER. NODIGT U UIT. RSNELLINGSM scort Laser. Met het an elke Escort, ende extra's. En dat ters per liter dooi ak. •or z'n fraaie bekl i Turbo wieldeksel rt door't hoogpolig ✓are geluidsisolatie. meer. Ford Dealer en :1e auto die u meer cost. iser staat startklaar rit. 72-1729 i pnjsi A vonturiers A thene tHENE „Ze zijn nu al gek van me," riep René van Kerkhof eind juli in het weekblad Voetbal ternational. „Iedereen spreekt me aan." Dat blijkt de praktijk nogal mee te vallen. Uren praten op het ntagma-plein van Athene, maar geen mens die jné van de Kerkhof of zijn trainer Bert Theunissen rkent. Pas bij ons vertrek schudt een oude baas tide 'idolen' de hand. Als prof speelde Bert ieunissen jarenlang in de top en in Zwitserland is n naam zelfs een begrip. René van de Kerkhof ;elde 48 interlands en stond in twee WK-finales. ie dat bedenkt en vervolgens het duo gadeslaat g. dens een training van hun club Apollon kan één en ider amper rijmen. IT LASER (VLG. ECE-NORMI M/H I20KM/H STADSVERKEER >0.4 1:14.5 1:14.7 elen van Ford Leasing. jet door de betonrot ngetaste betonblok dat orgaatvoor het Rousopolic- ,dion is oud, kleinen zeer vuild. De accommodatieis leden elk niveau. In derland is geen jteurclub te vinden met dergelijk slechte besting. (ïie hier werkt is een jnturier. Maar de heren jgen niet. Niet lullen, [kenvullen. Het geld is 4 zeer goed en het delijden kan rustig dwijnen. De Atheense int Ta Nea onthulde dat névan de Kerkhof 15 Ijoen Drachmen (ongeveer j.OOO gulden) gekost had. Op transferlijst deed Van de ■khof destijds 50.000 gulden, s René telt zijn winst uit. verdien hier netto in drie ar meer dan in tien jaar IV", zegt hij„en bij PSV heb altijd een uitstekend salaris had." Theunissen en Van de trkhof zijn nuzo'ndrie landen in Athene. Dagelij ks men zij voor nieuwe rrassingen te staan en de rbazing heeft nog geen lats gemaakt voor de latenheid, die de spelers nmerktdie al langer met de rieksevoetbalbijl hakken, e corruptie viert hoogtijhet sjoemel kent geen grenzen t Athene is een volstrekt letbaldwaze stad, met zeven ubs In "de hoogste Liga .Bij alles wat ik gedaan heb i waar ik ook geweest ben," gt Theunissen, „is niets te trgelijken met Griekenland, er ls alles anders. Een itastische ervaring, toch Hoe ik hier gekomen 1 Bij Young Boys had ik «speler -Wagner- die met Griekse getrouwd is. Die gelde iets. Ik kon bij drie te terecht: Apollon, •nikos en Larissa. Ik heb 'ee buitenlanders, Arne jkken, een Noor en René. Ik is!dat hij vrij was en heb de esident getipt. René zat toen Hong Kong." "wé van de Kerkhof: „Ik in Hong Kong meer dienen, maar de besting was whrikkelijk. Dat kon ik "■naken tegenover mijn an. Op donderdag kwam er n telex uit Griekenland. Ik «st de zaak voor vrijdag muur afgerond hebben, laina sloten de grenzen, jde en ik zijn meteen op het «Stuig gestapt. Tegen acht s morgens kwamen we «f in Athene aan." fest dacht ik dat het wee ■i jja"®tsen. Die president zat ens Eet gesprek steeds lst nee te zeggen. Ik zag me wop hangende pootjes in S? ?erugkeren. Later in de gaten dat 'nee' k-ai in het Grieks 'ja' betekent." „Het niveau is hier niet slecht", valt Bert Theunissen in, „maar het gedoe van de mensen erom heen bepaalt alles. Ook de uitslag. Ze kunnen niet uitspelen hier, alleen thuis. Daar worden Griekse spelers door het uitzinnig chauvinistische publiek tot grootste daden opgezweept. Als ze uit moeten spelen, weten ze dat en zijn ze niks waard. Mentaal zijn de spelers zeer zwak." „Ook de scheidsrechter kunnen er absoluut niets van. Bij grove overtredingen doen ze niks, maar wie wat zegt krijgt geel. De scheidsrechters letten heel sterk op buitenlanders. De topclubs Panathinaikos, AEK en Olympiakos worden op een gigantische manier bevoordeeld. In alle vormen, op alle fronten." „Zondag (morgen-TvL) spelen we tegen AEK, een topclub. Vorige week, tegen Heraklis Saloniki werd onze beste man, Dokken, uit het veld gestuurd. Om niks, echt, zijn tegenstander had eruit gemoeten. Maar Dokken moest eraf, zodat hij niet mee kan doen tegen AEK. Dat regelen de scheidsrechters wel. Zo gaat dat altijd bij kleine clubs." René van de Kerkhof: „Een uitwedstrijd hoef je hier niet te spelen, je kunt net zo goed alleen de shirtjes opsturen. Ik heb nu al twee gele kaarten gehad, net zoveel als in mijn hele loopbaan in Holland. De laatste kreeg ik voor schelden. Ik riep 'vuile trekhond'. Gelukkig begreep die man het niet, anders had ik rood gehad." Bert Theunissen: „De Griekse speler is zeer hard en zeer gemeen. Ik heb René van de rechtsbuitenplaats moeten afhalen. Anders hadden ze hem doormidden geschopt. Nu staat hij op het middenveld. Ze spelen hier met noppen, die heeft Fanny Blankers Koen nog nooit onder de schoenen gehad. Daar zitten spitzen aan als naalden, of niet René?." Van de Kerkhof stroopt zijn broekspijp op. Een litteken wordt zichtbaar. „In de eerste wedstrijd, tegen Larissa, werd ik geraakt. De nop drong dwars door mijn scheendekker heen en haalde mijn been open. Ze spelen hier met spikes. De scheidsrechters doen er niks aan. In thuiswedstrijden mogen verdedigers alles. Maar laatst is er toch een, scheidsrechter geschorst. Die had een doelpunt goedgekeurd van een speler die tien meter buitenspel stond. Dat vonden ze toch te gek. Maar vijf meter is heel normaal." René van de Kerkhof vergelijkt Apollon met AZ '67 - FOTO DE STEM René van de Kerkhof en Bert Theunnissen op het immense Plaza Syntagma in Athene Een echte en een would be avonturier zijn elkaar in Athene tegen gekomen. Oftewel de min of meer toevallige ontmoeting van Bert Theunissen, die bijna overal geweest is, en René van der Kerkhof, die overal bijna is geweest, bij de Griekse voetbalclub Apollon. Bert Theunissen, de 44- jarige trainer en de speler René van der Kerkhof, 32 jaar, international en afkomstig van PSV, zijn elkaar in de Griekse hoofdstad tegengekomen bij Apollon, een club in de marge van het Griekse voetbal. Bert Theunissen begon zijn loopban bij het Arnhemse Vitesse en speelde verder bij DOS, Heracles, PSV, Young Boys Bern, Fortuna '54, Telstar, opnieuw Young Boys en opnieuw Heracles. Daarna werd hij trainer/speler van FC Bern, trainer bij Winterthur, Young Bouys en nu Apollon. „Ik ben in '64 uit Nederland weggegaan, tast twintig jaren her." René van der Kerkhof heeft altijd van een dergelijk aantal clubs gedroomd. Hij speelde voor MULO, FC Twente en PSV en zat bijna in Madrid, Wolverhampton, Keulen, Rome, Brugge, Valencia, Perugia, Zwolle en Hong Kong. Het lot heeft hen samengebracht in de metropool Athene en de duistere wereld van het Griekse voetbal. Zij vertellen openhartig over de schandalen binnen het Griekse competitie-voetbal. Een onthullende reportage over de wereld van het geritsel. in de jaren net voor de bloeiperiode. Theunissen, die de warmte en de taal de grootste moeilijkheden vindt, doet daar iets genuanceerder over. „Dit is geen slechte club, er zijn mogelijkheden. Er hoeft hier niks. We hebben vier uit vier, drie punten meer dan begroot.Maar Apollon heeft geen traditie, zoals Olympiakos, Panathinaikos of AEK. Daar schreeuwen de supporters de club naar de zege. Die fans hebben wij niet. Een groot nadeel. AEK zit hier 500 meter vandaan. Ik hoor het in de dug-out als zij scoren. Ze spelen altijd gelijktijdig met ons thuis. Dat kan nergens, behalve in Griekenland. Op de eerste competitiedag speelden zes van de zeven Atheense clubs thuis. Zondag moeten we tegen AEK. Als we winnen kan ik alles maken. De president speldt me dan een diamant op mijn kop." „Vol zit het hier altijd. De mensen zijn hier nog knatergek van voetbal. Zelfs bij ons zijn nooit minder dan 8000 man. Panathinaikos is altijd uitverkocht, Olympiakos trekt bij vriendsehappelij ke wedstrijden nog 35.000 man. Dan staan er ook nog eens 15.000 voor de poort. Die hebben geen geld en hangen wat rond. Ze mogen de laatste twintig minuten dan gratis naar binnen. We hebben het hier meegemaakt dat er meer mensen binnenkwamen dan er al zaten." „Alles wordt bepaald door het geld. De clubs sterven van het geld, maar hebben geen verstand van voetbal. Wie geld heeft, koopt. Met een plakboek zit je hier goed. Eén dag bij Ajax gespeeld en je hebt een dik contract. Het is jammer dat de mensen het niet in de organisatie stoppen. Geen dokter, geen fysiotherapeut. Daar geven ze geen geld aan uit. Dom hoor." „Ik had een trainingskamp geregeld, in Eindhoven. De president wilde alle 32 spelers meenemen, dat heb ik toen maar afgekapt. Al die 32 spelers hebben een maandsalaris van ongeveer 800 gulden. De club heeft maar één elftal. Er is dus een kader van 16 man, die krijgen premies, de anderen niks. De premies liggen tussen de 800 en 1500 gulden. Per wedstrijd Daar komt dan nog een dikke (door de staat betaalde-TvL) premie voor de klassering bij. Ik verdien in het genre van de gemiddelde trainer in Holland.' Maar het zijn die waanzinnige premies die het interessant maken." „We zij n hier in het binnenland op trainingskamp gegaan. Eigenlijk treurig, maar ik heb me een ongeluk gelachen. Elke Nederlander zou zijn weggelopen. Met vier man op een piepklein kamertje, het leek wel een jeugdherberg. Elke dag hetzelfde eten. Tomatensalade en hamburgers. Maar de spelers zijn erg gedisciplineerd. Niemand klaagde. God wat een toestand René, hè. René van de Kerkhof: „Daar lag een veld zonder gras, alleen leem. Toen we vijf minuten bezig waren moesten we stoppen. Je zag niks meer door de stof. Later was er gesproeid, maar toen moesten we weer wachten. Tijdens de training stak er een kudde schapen over. Die beesten kakten het hele veld vol. In het hotel liepen de ooms en tantes van de spelers af en aan." De tot nu toe vrij frivole gesprekstoon wordt grimmiger wanneer het gesjoemel ter sprake komt. Al snel blijkt dat alle uitslagen beïnvloed worden. Het grote spel. Bert Theunissen: „Het is één grote bende. Mafia. Er klopt niets van in Griekenland. Iedereen houdt zich bezig met voetbal. De journalisten (Athene heeft 15 dagbladen) hebben grote invloed. Zelfs als trainer heb je de grootste moeite je zin door te drijven." „De president van Panathinaikos, George Bardinogiannis, een reder en producent van motorolie. Hij is een vanm de rijkste mannen van Athene. Die weet niet eens wat hij per dag verdient. Die heeft belangen in nog vijf clubs (Apollon, Ofis, Doxa Drama, Egaleo en Kastoria- TvL). Als Apollon in moeilijkheden is, schuift hij geld. Hij heeft ook de transfer van René betaald. Soms geeft hij geld, soms ook spelers. Wij moeten dan weer punten aan Panathinaikos afgeven. Zo werkt dat. Olympiakos heeft ook veel geld en invloed, AEK idem dito." „Ik mag dan tegen Panathinaikos mijn beste mensen niet opstellen. In uitwedstrijden is dat geen probleem. Die win je toch niet. Je kunt in de laatste minuut zomaar een penalty tegen krijgen. Elke sterspeler die valt krijgt een strafschop. Zo is Anastopoulos topscorer gemaakt." „Afgelopen weekeinde, speelde Panathinaikos op Kreta, tegen Ofis. Daar heeft nog nooit iemand gewonnen. Maar aan het begin van dit seizoen heeft Panathinaikos zeven spelers aan Ofis gegeven, waarvan het salaris door Panathinaikos betaald wordt. De keeper, die vorig jaar nog bij Panathinaikos in de goal stond, dook twee keer zomaar de verkeerde kant op. Verder kreeg Ofis twee penalties te nemen. Die werden allebei gemist. Hahaha." Later controleer ik het verhaal op de redactie van Ta Nea, de tweede krant van Athene. Het blijkt te kloppen. De tweede strafschop werd zelfs twee minuten voor het einde bij de stand 1-2 naast geschoten. De heren praten over pech. Over corruptie en sjoemelen willen ze niks weten. De boot wordt zorgvuldig afgehouden. Bert Theunissen legt uit waarom. „De pers heeft een enorme invloed. De journalisten snappen niks van voetbal, maar spelen het spel mee en worden er rijk van. Spelers en journalisten werken samen. In alles. Bij AEK speelt Mavros. Nu is het in Griekenland zo, dat je na zeven jaar bij één club automatisch transfervrij bent. Bij Mavros, die pas 24 is, was dat vorig jaar het geval." „Wat gebeurde er? Hij had een deal gemaakt met een paar belangrijke journalisten. Die schreven hem hele hele jaar groot. Alles wat Mavros deed was fantastisch. Aan het eind van het seizoen schreven ze, dat Cosmos hem wilde hebben. Onder druk van de publiciteit heeft AEK Mavros een vier-jarig contract moeten geven, a één miljoen gulden. Hij is het tiende nog niet waard. En Mavros schuift braaf af. Op dezelfde manier verdient Anastopoulos één miljoen dollar bij Olympiakos." „Er hangen ook altijd veel mensen om de ploegen heen. Ritselaars. Maar ik kan er niets tegen ondernemen, omdat ik niet weet welke speler of spelers de zaak nu weer belazeren. Ik heb er gewoon mee te leven." „Alles draait om geld. Als je niet wint, komt na vier wedstrijden de president langs en zegt: Tja, de druk op me wordt groot. Dan weet je, je stoel vliegt vandaag weg, dan moetje gaan. Voor mij speelt dat geen rol, ik kom altijd wel aan de bak. Toen ik bij Young Boys wegging waren er in Zwitserland alleen wat kleine clubs vrij. Daar had ik geen zin in. Ook niet om drie maanden op Zürich te wachten. Ik vind het hier prachtig. Ik doe fantastische ervaringen op en het betaalt geweldig. Daarom gaat het toch. Die ervaringen pakken ze me nooit meer af." René van de Kerkhof: „Nou, als een trainer weg moet, geven ze hem eerst een dikke portemonnee. Bij spelers ligt dat moeilijker. Maar ik klaag niet, als mijn contract over drie jaar is afgelopen kan ik met dit geld maar beter even in Zwitserland langsgaan." Bert Theunissen: „Ik had nooit gedacht dat ik trainer zou worden, maar ben er in gerold. Het js wel een interessant beroep, maar ik zou het niemand willen aanraden. Het is ondankbaar werk. Je kunt niemand vertrouwen. Ikzelf ben er erg gesloten door geworden. In Zwitserland was de druk minder groot. Velen zeggen dat het een hard volk is, maar ik had het er goed naar mijn zin. Als ik er kom vragen ze: Bert, hoe is het, wanneer kom je terug. In Holland is me dat nooit overkomen. Daar kom ik niet meer, zeker niet als trainer. Zeker vijf jaar gaan leren. Ik mag met mijn papieren zelfs in Duitsland trainen. Ik hou van het avontuur. Ik zou ook graag in Venezuela werken, weer een andere ervaring." „Want het maakt niets uit waar je werkt, er is altijd wat. Met Young Boys heb ik eens in een trainingskamp in Senegal gezeten. Daar zouden we tegen een ploeg spelen waar een Duitser trainer was. Enfin, Wij staan daar al een half uur op het veld, maar die gasten kwamen maar niet uit de cabine. Bleek de God die alles moest bezweren niet te zijn komen opdagen. Hahaha. Als je daar zit ben je toch ook genaaid Daarom, je moet gewoon'lachen, of niet René." „Ja", zegt Van de Kerkhof, „dat hebben we hoog in het vaandel geschreven. Je moet toch wat. endijk 1, 155-1774, Axel _A6§ ONDERDAG 6 OKTOBER 1983 door Gerard Hachmang Vancouver - Frans Thijssen kan er niet genoeg van krij- T*" De 32-jarige middenvelder verliet in mei van dit jaar Jtt club Ipswich Town om zijn geluk te gaan beproeven bij «ncouver White Caps. Normaal gesproken zou de voorma re speler van NEC en FC Twente daar nog rondgedoold ben, maar omdat zijn club werd uitgeschakeld tijdens de ay-offs kon Frans Thijssen vroegtijdig zijn koffers pak- n om naar Nederland af te reizen. 'en 31 ^tekent echter niet dat hij voorlopig op zijn lauwe- Iaa' gaan rusten. De competitie in Canada is voor hem \ve |ïene'nde, maar de balvirtuoos zal vermoedelijk na een Ww* weer driftig aan de slag gaan. Por aanbiedingen op zak van Arsenal en Nottingham ajdest' maar ik heb nog geen definitieve keuze gemaakt," bL Frans Thijssen. „Ook Southampton en een Griekse waren in de markt, maar daar ga ik verder niet op in. 5<fem te§en beide Engelse clubs gezegd dat ik even op m wil komen. Maar dan wil ik er wel weer voluit tegen- J»n. ik voel me, ondanks een lang seizoen, nog honderd pro- 'k heb niet de indruk dat er een aanslag op mijn li- 'h °r,'k'VorcH gepleegd als ik onmiddellijk weer doorga, on stri; f £eit dat ik een jaar lang week in week uit wed- lden heb gespeeld." „Vanaf mei bij Vancouver White Caps waren dat er toch zo'n 35. En dat is natuurlijk niet gering. Maar ik verheug me alweer op de Engelse competitie, al weet ik op dit moment nog niet welke club het uiteindelijk gaat worden. Het voor deel van Nottingham Forest is, dat ik Hans van Breukelen goed ken en dat die club prima kansen heeft om na de 2-0 overwinning op eigen veld tegen Vorwarts Frankfurt de tweede ronde te bereiken van de strijd om de UEFA-cup. Daar staat tegenover dat Arsenal ook zijn voordeel heeft. Londen is voor de familie toch wat gemakkelijker te berei ken om een keer over te komen en dat laat ik uiteraard ook meespreken." Het verbaast Frans Thijssen niet dat geen enkele Neder landse club aan de bel heeft getrokken om voor de rest van het seizoen van zijn diensten gebruik te willen maken. Hij zegt: „In Nederland is er een winterstop met als gevolg dat het voor mij om niet al teveel wedstrijden zal gaan. Bo vendien loop je de kans dat er buiten de winterstop ook nog een aantal keren sprake zal zijn van afgelastingen in ver band met de slechte gesteldheid van het veld. In Engeland gaan ze in de winter gewoon door, zodat ik daar tóch nog een fiks aantal wedstrijden kan meedraaien." Wanneer de competitie in Engeland bijna afgelopen is, dient Frans Thijssen zich weer te melden bij zijn Canadese werkgever. „Ik heb daar een twee jarig contract getekend. Ik zie er ook helemaal niet tegenop om weer terug te gaan, ondanks de vele vliegreizen die je daar steeds moet maken voor de uitwedstrijden. Ik heb het in Vancouver enorm naar mijn zin gehad. Vancouver is een fantastische stad en ik heb bij The White Caps ook een leuke tijd gehad. Het is voor de club en ook voor mijzelf alleen erg jammer dat we voortijdig zijn uitgeschakeld tijdens de play-offs. We moesten drie keer tegen Toronto spelen. De eerste keer wonnen we met 1-0. De twee andere wedstrijden verloren we met 4-3 en 1-0. En dan weet je dat het gebeurd is. Zo gaat dat nu eenmaal." Frans Thijssen bewaart de beste herinneringen aan het Canadese avontuur, dat hem bovendien geen windeieren heeft gelegd. „Ik heb daar lekker kunnen voetballen, al moest ik wel erg wennen aan de velden. Die zijn daar veel harder met alle risico's van blessures vandien. Als je een keer een goede smak maakt, dan heb je een flinke wond." Was de Gelderse middenvelder bij Ipswich Town een éch te vedette. In Vancouver was hij aanvankelijk een totaal on bekende. „De club zelf wist natuurlijk wel met wie ze in zee gingen, maar de mensen niet. In Ipswich kende iedereen je bijna. In Vancouver kon ik in het begin ongestoord op straat lopen. Je werd door niemand aangesproken. En dat was weer een heel nieuwe ervaring," licht Frans Thijssen toe. Wat hem vooral is opgevallen in de Canadese competitie, is de ronduit slechte arbitrage. „Dat is daar niet te geloven," zegt hij. „Die mensen begrijpen er werkelijk niets van. Er gebeuren de gekste dingen en er worden de meest vreemde beslissingen genomen. Van de buitenspelregel hebben ze al helemaal geen verstand. Ik ben niet zo'n heetgebakerd type, vandaar dat ik er ongeschonden doorheen ben gekomen. En daarmee mag ik van geluk spreken, want ze wapperen er erg snel met de rode kaart." Doordat Frans Thijssen een tijdje buiten beeld is geweest, was het logisch dat het Nederlands elftal voor hem ook taboe zou zijn. „Daar heb ik ook geen moeite mee," reageert hij. „Ik heb de voetballerij in Nederland wel redelijk gevolgd de laatste maanden. Maar de uitslag van Nederland-IJsland bijvoorbeeld weet ik niet eens." „Als Oranje goed draait, kan ik me voorstellen dat Rijvers niet al teveel wijzigingen zal aanbrengen. Maar ik denk niet dat het verstandig is een al te jonge ploeg naar Dublin te sturen. Daarmee zijn we drie jaar geleden ook mooi het schip ingegaan. Ik vind dat een bondscoach niet moet kijken naar leeftijd. Kwaliteit en vorm van de dag zijn vóór alles bepalend. En of ik er dan in thuishoor, dat moeten anderen maar uitmaken. Ik voel me in ieder geval topfit en aan wed strijdritme ontbreekt het me ook niet

de Stem | 1983 | | pagina 9