Pil en gulden doodsteek voor Okki en Taptoe emeter hulpmiddel voor zeevissers •N KORTE HERFSTVAKANTIE? ABN Bank Discus laait h filternatie 9% ABN BANKBRIEVEN1982 PER 1987/1990 DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 =EXTRA OP DONDERDAG5 Einde van een lange traditie op de jeugdmarkt In het slop Achtergrond Telefoonboek op microfiche NLM CityHopper verbindt 2x per werkdag het Rotterdamse zakenleven met dat van Parijs. En wel dusdanig, dat u 's ochtends heen en 's avonds terug kunt. Vandaar 'Rotterdam a/d Seine'. Of zo u wilt 'Rotterdam a/d Thames'. Want Zestienhoven- London-Heathrow vliegen we maar liefst 5x per werkdag. Bel voor informatie uw rjfvuonDpr reisagent of NLM CityHopper, "Hik ^Vliegensvlug en vriendelijk, tel. 010-155430. postgiro rijkspostspaarbank Pax Christi Voorbeeld VOOR UW PEN De biecht P BUITENLAND T11 pagini Door onze verslaggever DEN BOSCH - Hele generaties zijn er mee opgegroeid. Huppelend de schoolpoort uit, met onder de arm als een kostbaar bezit de nieuwe Okki, Taptoe, Kleuter blaadje of Roomsche Jeugd. Kijken hoe het vervolgver haal verder liep, zien wat de yrstrooide professor nu weer ♦oor merkwaardige streken uithaalde. Vaak begreep je woorden niet - maar dat maakte het alleen maar span nender. Zoals ik jaren vernam dat mensen iets 'tegelijk' de den, maar het las als 'tége- luk'.een mij onbekend woord, dat allengs een mysterieuze lading kreeg. Van de inhoud herinner ik me weinig - maar des te meer van het diepe ge luksgevoel dat je doorstroom de als je je met een nieuwe af levering van school naar huis repte. En nou is het afgelopen. Al vele jaren geleden sneu velden Roomsche Jeugd en Kleuterblaadje, maar nu gaat ook het laatste uur slaan van de Malmbergbladen Okki, Taptoe, en de minder met nostalgie geladen uitgaven Jippo en Blad. De jeugdmarkt zit in het slop. Er zijn twee oorzaken. De pil is de ene, de gulden de an dere. De pil heeft het kindertal dramatisch doen dalen, en daarmee de markt beperkt. En de gulden moet vaker omge draaid worden dan een paar jaar geleden. Resultaat: de bladen zitten ver onder de ro de lijn en moeten verdwijnen. „Ze maken er hier wel grap jes over", zegt directeur M van Dalen van Malmberg, „ze zeg gen dat Taptoe toch aan de vijf en zestigste jaargang, en dus aan de AOW toe is. Maar er wordt niet echt om gelachen." Daarvoor is de situatie te triest. Malmberg - voor met name ouderen een typisch katholie ke naam, die voorin elke kate- chismus prijkte, moet, wat de jeugdbladen betreft, het hoofd in de schoot leggen omdat er téveel miljoenen bij moeten. Poten Van Dalen: „We steunen op drie poten: uitgaven voor het lager en het middelbaar on derwijs, en de jeugdbladen. Die eerste twee sectoren draaien gelukkig prima. Maar als we twee en een half mil joen op de derde poot moeten toeleggen, dat is dat voor een voudige mensen als ik een gi gantisch bedrag. Het zou het hele bedrijf in gevaar bren gen." De gecombineerde druk van pil en gulden is te zwaar. Van Dalen: „Het is voor steeds meer mensen een pro bleem om in september zo'n veertig gulden voor het jaar abonnement op tafel te leggen. Wij kunnen uit de cijfers af leiden dat het een combinatie van oorzaken is. Er is nu een kwart minder in aanmerking komende kinderen dan in 1978, maar de oplage van de bladen is in die jaren teruggelopen van 380.000 tot de hèlft. En die teruggang geldt voor al onze bladen. Het zit dus niet in de formule." Evengoedhet einde van een forse traditie. 65 jaar Taptoe, en de Okki (afkorting van On ze Kleine Katholieke Illustra tie), die ook al door de groot ouders van nu werd gelezen. Heeft die katholieke achter grond misschien ook iets met de terugloop te maken? „Beslist niet", zegt Van Da len, „de bladen worden via scholen van allerlei signatuur verspreid, en aan de inhoud is niets katholieks meer te ont dekken. Je kunt hooguit zeg gen dat de scholen in het zui den van het land ons beter kennen dan die in het noorden. Maar dat is een kwestie van traditie. Wij zijn, als uitgeve rij met de rest van de samen leving méé-gedeconfessionali- seerd- Een proces dat zich af speelde, zeg maar, tot 1970." De Malmberg-bladen ver dwijnen overigens niet met onmiddellijk ingang. Van Da len: „Zoals het er nü uitziet stoppen we in j uni met de uit gaven. Daar moet nog een hoop geld bijmaar we vinden het onze plicht om de jaargan gen af te maken." Betekent de nadruk op dat woordje 'nu' dat Malmberg misschien toch nog kansen ziet? Hoopt op een bevlogen actie van oud-Taptoeërs en -Okki-lezers om de bladen te redden? Van Dalen: „Als u me op de man af vraagt of ik hoop dat deze mededeling een schokef fect teweeg brengt, dan kan ik dat niet ontkennen. Maar onze aankondiging is bepaald geen proef balonnetj e. Het gaat ge woon om rooie cijfers die niet langer kunnen. Nee, veel kans op redding zie ik niet. Tenzij ik me verkijk op de sterkte van het nostalgische gevoel bij heel veel Nederlanders Er ZIJN heel wat sportvis sers die het bij de zeevisserij- niet graag meer zouden wil len stellen zonder een goede dieptemeter. Eigenaars van de kleine boot vooral willen bij het zeevissen meer zeker heid. Gezien de hoge kosten van de investering, een eigen boot, die al gauw 20.000 gul den mag kosten, en het niet geringe onderhoud alsmede de vaarkosten, is het vangen van vis een pure noodaak ge worden. Niet alleen om de kosten te dekken, de diepvries vol nis, maar ook om zich waar te maken. Buitenlandse zeevissers gebruiken al sinds jaar en dag dieptemeters, so nar en zelfs decca. Vandaar ook de af en toe wilde berich ten in Engelse, Zweedse en Noorse sportvisbladen wan neer het om grote vangsten gaat. Steevast is het een zaak van nauwkeurige positiebe paling wanneer het erom draait veel vis te vangen. Op vallend is daarbij dat het ge bruik van sonar en decca bij ons aan veel meer regels ge bonden is dan in andere lan den. In Zweden bijvoorbeeld kan men diverse merken so nar en decca vrij aankopen. In ons land kan men vaak al leen huren en wel tegen ex treem hoge huurkiosten, zo dat particulier gebruik niet in de hand wordt gewerkt. In beroepsvisserij kring en, waar men al heel lang met het elektronische bijltje hakt wanneer het om opsporen van vis gaat, vindt men het gebruik van al die hulpmid delen voor het sportvissen niet zo nodig. Misschien een beetje bang voor concurren tie? Jawel, maar niet zozeer door sport(ieve)-vissers. Som mige bootjesbezitters houden er een verkapt soort beroeps- vissen op na, want er wordt zowel op zoet als op zout wa ter heel wat afgestroopt. Van daar de huiverige houding van het beroep. Toch is mo dern zeenissen zonder exacte positiebepaling en het opspo ren van vis een onmogelijke zaak geworden. Het beroep ziet zelfs kans inbreuk te doen op paaibestanden van zekere vissoorten (tong, schol) en geeft daarvoor doodleuk de goede haringstand de schuld. Sportvissers moeten dan ook genoegen nemen met de krui mels welke het beroep over laat. Opsporen van nis is noodzaak geworden om ten minste met enige kans op succes aan de slag te kunnen. Immers na opsporing moet de nis nog altijd worden gevan gen. Bij het beroep een kwes tie van het juiste net op de juiste plaats. Sportvissers vangen vis met de hengel, meestal stuk voor stuk en meestal de kleintjes. De diep temeter is daarom geen on sportief vangmiddel maar een hulpmiddel om betere vangsten mogelijk te maken. Een schrijvende dieptemeter is betrekkelijk eenvoudig af te lezeri. De vis wordt in wol ken ,ophet papier getekend door een draaiende stift. Wel ke vis het is kan na enige oefening worden afgelezen, terwijl ter bevestiging daar van meestal erg snel de eerste exemplaren boven worden gehaald. Dieptemeters zijn zelfs zo nauwkeurig dat net boven de bodem zwemmende platvis kan worden aange toond. t. p Er bestaan ook diepteme ters met een televisie schermpje als afleesmogelijk- heid. Digitaal en zelfs in kleur kan men de bodem en alle oneffenheden blokvor mig aan het oog doen voor bijtrekken. Het apparaat heeft zelfs een geheugen waarbij het mogelijk wordt het beeld langer op het scherm te houden alvorens het verdwijnt. Heel interes sant zijn daarbij de mogelijk heden een alarm in te stellen op een bepaalde diepte. Va rend kan men het alarm laten dienen om te waarschuwen bij ondiepten. Vissend doet het alarm dienst om alles wat zich tussen de boot en de bo dem bevindt aan te duiden met een doordringend toontje, zodat men zelfs de trek van de vis kan vaststel len (komt de vis of niet). Dui delijk is wel dat ook op het gebied van sportvissen de elektronica mogelijkheden biedt voor de sportvisser. Van een onzer verslaggevers BREDA - De PTT is van plan haar landelijke telefoongids ook op microfiches uit te bren gen. De 150.000 pagina's van de gedrukte gids worden dan op genomen op 160 dunne fiches, die elk 98 pagina's bevatten. De PTT ziet als voordelen het geringe ruimtebeslag, een ho gere opzoeksnelheid en min der schade. Binnenkort zullen de abon nees hierover een brief krij gen. Zij krijgen bij de twee maandelijkse afrekening ook een brief over veranderingen in de volgend jaar uit te bren gen gids. De abonnee kan meer wensen over de druklet ter van zijn naam opgeven. De vijftig regiogidsen 1984 zullen gratis huis-aan-huis ver spreid worden, terwijl men ook in aanmerking kan komen voor één gratis gids van een aangrenzend gebied. ROTTERDAM AAN DE SEINE. VERTREKTIJDEN VANUIT ROTTERDAM PARIJS 07.55 09.20 17.20 19.30 REGEL ALLES MET UW POSTGIRO! Iedereen kent 't gemak van het gebruik van girobetaal kaarten tijdens de yakantie. Behalve in eigen land kunt u ze ook nog verzilveren op de postkantoren van zo'n 35 'buitenlanden'. Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket compleet: met een reisverzekering, reischeques en buitenlands geld. VERGEET NIET U TE VERZEKEREN! Met één telefoontje kunt u zich als postrekeninghouder goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf f 0,50 per persoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90! Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en de 'premie wordt automatisch van uw postrekening afgeschreven. Dit zijn de nummers van de administratiekantoren waar mee u kontakt kunt opnemen, op werkdagen tussen 9.00-17.00uur: Leeuwarden: 058-44 93 33,Arnhem: 085-45 7711 en Den Haag: 070 -82 40 91. HAAL EVEN REISCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten of gaat u naar een land waar ze niet van toepassing zijn? Haal dan even reischeques van American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen kontante betaling direkt verkrijgen, op alle andere post kantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedekt bij verlies en diefstal. LJ kunt ze bij banken overal in het buiten land verzilveren. DENK AAN BI TIEN LANDS G1TD! Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voor de aankoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontant of met girobetaalkaarten. RUSTIG OP REIS, DANKZIJ POSTGIRO. In De Stem van 1 oktober verbaast Herman de Jonge zich over het doodbloeden van de Pax Christi-voet- tocht. Hoewel hijzelf enkele oorzaken noemt, onderkent hij ze niet. Vooral mensen, opgeleid in Nijmegen, ver vingen het geloofsonderricht door een (s)linkspolitieke maatschappijleer, die niets met pax en nog minder met christi te maken heeft. Dat zijn de ouderen, die verant woordelijk zijn voor de grote afgang. Zij hebben zich door hun gepraat ongeloofwaar dig gemaakt. Zij zijn er oor zaak van dat scholen bol werken van ongeloof wer den. Dit verschijnsel noe men zij vrijheid. Geestelijk en lichamelijk onvolwassen mensen lieten zij zelf uitma ken wat goed of fout was. In het begin was het wellicht een buitenkansje om onder kerkelijke vlag van de voet tochten een scharreltocht te maken, waarbij de deelne mers in volle 'vrijheid' kon den voelen en vrijen. Daar voor hoeven ze nou niet meer op voettocht. Dat kun nen ze nu vlak bij huis ook. Ook vorige eeuw was er in Frankrijk een beweging die over de jeugd zei: 'Laisser aller, laisser faire' (Laat ze maar rotzooien). En het werd een rotzooi. Men krijgt helaas de indruk dat Pax Christi en aanverwanten meer een werkverschaf fingsproject voor ex-pries- ters en partners geworden zijn. Hoeveel directeuren met partner zijn er niet die op deze wijze een comforta bel baantje hebben. En wie moeten dat opbrengen? Juist...! De jongeren hebben dan de autoriteit van ouders en andere instanties ver worpen, maar daarmee ook de ervaring, de zorgzaam heid en toewijding. Geluk kig worden ze ook kotsmis selijk van de indoctrinatie. Behalve helaas de labiele fi guren die zichzelf en de me demens alleen maar ellende en destructie bezorgen. Hoe geloofwaardig is die Nij meegse beweging nog, als nog vorige maand twee van die geïndoctrineerde pater- kes werden veroordeeld we gens anti-semitisme? Rucphen P.C. Marijnissen De Troonrede heeft, helaas, bij velen een gevoel van on vrede achtergelaten en te recht! Dit kabinet had van ons moeder hog een lésj'é in' eerlijk delen kunnen leren. Ik debit döh1 o.a. aari"hS4r snoeptrommeltje: ieder van ons kreeg altijd- hetzelfde snoepje b.v. een toffee, een zuurtje, een babbelaar of een dropje. Maar nooit is het bij ons moeder opgekomen om een kind te bevoordelen door b.v. een hele reep cho cola te geven en de andere kinderen elk maar een zuurtje of een toffee. Dat zou van onze kant jaloezie ge wekt hebben en natuurlijk ook protesten! Waarom laat dit kabinet niet iedereen in leveren en dan ook naar draagkracht? De oppositie partijen echter kunnen hun protesten en hun veront waardiging nu beter omzet ten in moties in de Tweede Kamer om te beginnen hun eigen salarissen drastisch té doen verlagen ten goede van de laagstbetaalden in onze samenleving. Het is daarom te hopen dat de fractieleider van de grootste oppositie partij, de heer J. den Uyl, het voortouw zal nemen om zo spoedig mogelijk een mo tie van die strekking in te dienen! Hun protesten en hun verontwaardiging zou den dan ook geloofwaardi ger op de massa overkomen dan nu het geval is. Want het is nog steeds zo dat woorden wekken, maar voorbeelden strekken! Breda Zuster Agnes Paardeblom De heer Jan Bouwmans b* spreekt het Sacrament jt, Biecht in zijn artikel van ij sept, in De Stem wel erg ut. gatief. Hij schrijft, zoals jf meeste redacteuren in tegenwoordige media, heel mee in de lijn van deal gemeen heersende tendens van het gerelativeerde 11 modernistische katholieis. me. Maar over de biecht al; sacrament door onze Heel ingesteld wordt gezweg® 'Nederland biecht niet mee: heet het artikel. En de hee J.B. heeft gelijk. Maar ooi over de gevolgen hiervan wordt gezwegen. Ik noeme enige: lege biechtstoelen volle psychiaterbankerl echtscheidingen aan de h pende band; toenemend; seksuele en andere misda der»; gelijkschakeling vat ongehuwd samenwonen me eerlijke huwelijkspapieren in bepaalde gevallen worden de eerste nog extra bevoor deeld; een op alle gebied achteruithollende moraal, waarbij 'uit de handen der j ustitie blij ven' het criterium is - het geweten, in zoverre nog aanwezig legt men het zwijgen op Niet dat ik blind ben voorde bekrompenideeën die men er vaak op na hield in de voorconciliaire periode aan gaande zonde en schuld. Toen werd vaak overdreven. Maar nu loopt de overdrij ving aan de andere kant de spuigaten uit. Ik noem e paar voorbeelden, maar zijn er legio. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt eerstdaags een 'theologen- kroeg' geopend door burge meester Ed van Thijn. Om achter 'n pilsje of 'n borre' over theologische vraag stukken te kunnen zwetsen alsof men 't heeft over de re cente kansen van Ajax ol Feyenoord. Mgr. Zwartkruis en Henk van Ulsen zijn uit genodigd. En in de universi teit van Nijmegen wordteei leerstoel geopend over 'te ministische theologie' waar bij de nieuwe 'prof' als ee: moderne kenau Simon; dochter Hasselaar vrij baar, ,zal trachten te maken voor de 'vrouw in het ambt', t ^giilt vragen: ,\yat „heeft dit met de biecht 'te maken? Al les'. Als zondebesef en schuldbewustzij n geheel verdwijnen dan staat de mens als een onverschillige lauwe of als een hovaardige rebel tegenover zijn Schep per. Een katholiek die regel matig biecht is een even wichtig mens. In een eerlijke dialoog tussen de biechtva der, die daar zit namens on ze Heer, en hem worden per soonlij ke fouten en zonden belicht. Namens onze Hffl ontslaat de biechtvader de penitent van zijn zonden. Een katholiek volk, dat re gelmatig biecht, is een even wichtig volk; onwillekeurig zal het gedrag, de zeden en gewoonten van dit volk zijn uitstraling ten goede hebben op het niet-katholieke volksdeel. Daarom griefde het gezegde van de Bouwmans mij als hl) schrijft over 'de oude biecht weer van stal halen', hij spreekt over een oud paard. Die H. Biecht is, naast de H. Eucharistie, een der schoonste liefdesgaven die de Heer ons heeft nage laten. Als de Biecht weinig kans van slagen heeft, zonk de heer Bouwmans zegt, dar is dit rampzalig voor het ka tholieke volksdeel en heel erg voor de rest van het land. Breda J. Huyben ppMDERDAG 6 OKTO (ADVERTENTIES) Effectief rendement per 4 oktober 1983. Afgiftekoers 101,5%. VOOR EEN HOGE VASTE, - jf ,m m. -s? JAARLIfKSE RENTE, TERWULUWGELD 'KI® jnsj 1 Oi fiéUrffif,ilfsiah HHi NIET ECHT VASTSTAAT- -sino-JHtocj Waardepapieren met het karakter van obligaties. De rente van 9% over de nominale waarde van f 5.000,- is jaarlijks betaalbaar op 15 november. Aflossing tegen de nominale waarde vindt plaats bij uitloting in 1987, '88, '89 of'90, telkens op 15 november. De koers van ABN Bankbrieven wordt regelmatig aangepast aan het renteniveau op de kapitaalmarkt. ABN Bankbrieven: een aantrekkelijk beleggingsalternatief ABN Bankbrieven zijn tussentijds via de effectenbeurs te verkopen, u kunt dus altijd over uw geld beschikken. Uw spaargeld verdient de beste rente Van onze redactie buitenland -„Oü - Het Russische bureau Tass heeft woens- ,ers jn een eerste reactie op ident Reagans voorstellen 'Tvermindering van strate- he wapens, deze voorstel- 5en een „schijnoplossing" ge- Wewat er in feite wordt be- ",d is dat beide partijen het *v,t kxiieen om nieuwe, meer ^avanceerde wapens voor Sa,sale vernietiging te plaat- 1 en tegelijkertijd de oude, r'der effectieve wapens r Mt te kunnen", aldus Tass. Tn het zogenoemde 'Build- iown' plan stelt Reagan voor Aki Isr Van onze redactie b BEIROET - Libanon is conferentie voor nation ten over het schrappe koord met Israel, dat in getekend. Dit heeft een hoge Libanes Boeing-incident Enkele hoge officieren van de Sowjet-legerleiding in het Verre Oosten zijn ontslagen omdat zij er niet in slaagden de Zuidköreaanse Boeing te onderscheppen toen deze op 1 september het schiereiland Kamtsjatka overvloog. Dit heeft de Washington Post woensdag gemeld. Excommunicatie HET hoofd van een abor tuskliniek in de Duitse staat Hessen is uit de rk-kerk gezet. Dat wordt medegedeeld door het bisdom Mainz. Volgens het geldende kerkelijk recht wordt het plegen van abortus met ex-communicatie be straft. Het bisdom Mainz had ir. Zwick op 14 juli een ulti matum gesteld om zijn functie binnen twee maanden op te ;even. Ariane De Europese draagraket Aria ne wacht al 18 dagen op het ze vende exemplaar van de com- municatiekunstmanenserie Intelsat. De Amerikaanse fa brikant van deze kunstmanen, ford Aerospace, heeft weder om problemen met een onder deel dat niet perfect werkt. Men hoopt dat de lancering op 14 oktober zal kunnen plaats vinden. I redesstaking In de Bondsrepubliek is woensdag een 'vredesstaking' van vijf minuten gehouden. Tienduizenden werknemers êaven hiermee gehoor aan een oproep van de Duitse Vakcen trale DGB. Ook het openbaar vervoer deed in veel steden mee. Van onze redactie buitenland n- ?sEL - Partijen en orga- in h i 'n Be'sië die niets zien l»it p'aatsen van nieuwe ra- bi.,,1'" Belgisch grondge- sipf* ben een groot offen- 1en die eventuele plaat je geopend. rem'3 verscheidene persconfe- Bn/es, Werden donderdag in On w acties aangekondigd. Bel„Szelfde moment is de bnrk- ministeries van buiten- ben „e z®ken en defensie heb- verv'aman een brochure laten ilium 'ëen waarin het een ben a ^ordt genoemd te me- sii,„ uitstel Van de plaat- Sunst an nieuwe raketten een op (jp'?e invloed zou hebben Öorha/?1? de Ssng zijnde on- bandehngen in Genève. veel Westeuropese lan- d k P 0 01 gi SC hi A p< O pi A O ni B ri vc dl ge (o is nc gi te w< Be

de Stem | 1983 | | pagina 4