tspost Alfrink Huishoudens afhelpen van schuldenlast PCB-lozingen Dow en BASF bewezen geacht problemen idviseur van minister tipt zichzelf voor een topfunctie Plankzeilen om de wereldtitel Echte Merksigaar 66 ct Goeie Sigaar, Lekkere Prij& De Koning wil aanvulling op uitkeringen beperken GEZIEN BIJ FRITS VAN DER VEN... e kerkperiode urger betaalt lage prijs Oor onderwijs Om rendement bedrijfsleven te sparen Directeuren sociale diensten: Gapens uit eheime en nbewaakte pslagplaats BESTEM COMMENTA AR teen nationale zelfmoord Bk van de pi'n van het bezuinigingsbeleid. Die kille reke ntH 8n a"een maar cijfers en grafieken, niet het menselijk ih ®ter achter verborgen kan gaan. Ze zouden eens vanach- w bureau en rekenmachinetjes vandaan moeten komen. Al- J«raat is de druk op de ketel van de publieke onvrede te Alleen in een gesprek met de direct betrokkenen kunnen, u geboden Is, de uiterste grenzen van een verantwoord Wonnis worden afgetast. Duim 9ezonde delen van het bedrijfsleven en schatrijke be- soeon senj3p dit punt in gebreke blijven en de werknemers n concrete resultaten krijgen te zien van hun inkomens- N'iriak'231 de dereidbeid om in te leveren omwille van de ge- i'edpri 9 van onze economie nog verder afnemen, tos is 9aat een paar hele moeilijke maanden tegemoet, de Hiaa^61"1 breken of bouwen, tussen chaos of pijnlijk herstel, iihdr„ wordt een stel mannen en vrouwen met een gezond Sens. durf en pit. Actiegroep plaatste bom bij lab Eigen Huis klaagt banken aan Watertribunaal wijst niet alle aanklachten toe I )e^elHd Brinkman wil reorganisatie 379,- 235,- MODE T5 pAGl|\|A; mNPERPAG 6 OKTOBER 1983 Kennedy ingeënt - FOTO'S ARCHIEF DE STEM ;rzekering dat beloften aan jn kinderen hem afdoende gen 'presidentialitis' heb- ;n ingeënt. Een verslagge- r die onlangs Kennedy's iam weer eens hoorde noe- ien door een bestuurder an de Democratische par- tekende ongelovig op dat senator zich bijna met ïzelfde woorden had ver- hoond als waarmee non- andidaat William Sherman ■t een eeuw geleden had daan: „Ik doe niet aan de arkiezingsstrijd mee als ik ord voorgedragen en ik anvaard het ambt niet als word gekozen". De partij- stuurder, die duidelijk vijfelt aan de doel tref fend- eid van inentingen in de olitiek, antwoordde: „In de loderne Amerikaanse poli- ek is de enige echt 'Sher- laneske verklaring': dood". ïschiedenis, dat grote gelovigen in Neder- Wouw, desstijds lid van de 'astorale Concilieraad, oost Reuten, toen pastoor in Lmsterdam en behorend tot le Septuagintgroep, prof. Villems uit Nijmegen, toen 'oorzitter van de concilie- ommissie die het roem- uchte rapport over de >riester produceerde, drs. ihamuleau, die als delega- ielid van het '„feissJpXh Rot- erdam optrad als woord eerder van de gezamenlij- :e delegaties, en Richard iuwerda, journalist van De Volkskrant. Vooral het ambtsrapport 3 voor Rome het breekpunt eweest. Met het Pastorale joncilie namen de Neder- andse bisschoppen het tandpunt in dat er ruimte noest komen in de katholie ke kerk voor niet-celibataire iriesters. Alfrink zei toe dit net de paus te zullen be preken. De eerste de beste :ondag daarna hield paus 'aulus VI vanuit zijn ge- >ruikelijke raam voor het ingelus geheel overwachts :en ware tirade tegen hen lie het celibaat betwistten. Iet moet Alfrink de ult- praak ontlokt hebben: „Hij >aat me toch niet vanuit het renster antwoorden." Pau" us VI wilde daarna Alfrink naanden lang niet ontvan- ;en. „Moed of naïviteit?", is de itel van het forum in dit erband. Het boek van God- lijn lezend ontkom je toch liet aan de indruk van een ;root stuk naïviteit, althans en idealisme dat aan brute irganisatie-conflicten competenties in een kerk nstituut als het roomse roorbij ziet. Dit laatste werd lan naar Nederland terug- ;espeeld in de vorm van lermanente twijfel aan c.q- intkenning van de oprechte rouw op basis van informa- rie die met gretigheid uiter- nate eenzijdig werd ver worven. Dat toont Goddun :eker duidelijk aan. Wat in het boek ook wel luidelijk wordt, is hoe ëe' ing het aantal bisschoppen- wil- DHOTHM BINNENLAND T28 PAGINA 3 lat echt vernieuwingen ie, in de wereldkerk was e 10e vele bisschoppen hu Nederlandse collega's va lie tijd met belangstelling lebben laten spartelen, daar om van een eventue ucces mee te profiteren e n het andere geval e schoon blazoen" te houde Lezenswaardig is celke middelen het doel a emaal heiligen in Gods ke hoe geloofwaardig z° :erk dat maakt. AlfrU) ■ijst hieruit op als efli lument van oprechtheid ;oede trouw tot het bit'te inde toe. Want dat ein 'oor hem toch een been litter geweest. Walter Goddijn: Rode oktober - londerd dagen Alfrink. UiW •ij Ambo, Baarn, 1983, 29,oU- Van onze onderwij sredactie EN HAAG - De burger be ul niet de juiste en vaak een nee prijs voor onderwijs. Lt is nodig dat de overheid brengt in de wijze waarop eigen bijdrage wordt vast- aeld Daarbij zou de hoogte school- en colle- cursus- jh meer moeten worden af- temd op de kosten van het «Herwijs en het voordeel dat student er van heeft. Dat blijkt uit een rapport dat het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven aan minister Deetman heeft uitgebracht. Het sluit aan bij twee eerdere rapporten „Een prijs voor onderwijs" die het instituut voor minister Pais opstelde. Volgens het rapport zou overwogen kunnen worden om bijvoorbeeld hoger college geld te vragen voor opleidin gen met een studentenstop om zo vraag en aanbod dichter bij elkaar te brengen. Verder zou de overheid op moeten houden om veel geld te stoppen in cur sussen die puut als hobby worden gevolgd zoals kant klossen en de fijne keuken. Van onzer redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Koning wil de via de cao ge regelde aanvulling op een uitkering beperken door die voor een of twee jaar aan een maximum te binden. Hij heeft de werkgevers en werknemers via de Stich ting van de Arbeid om ad vies gevraagd. Het gaat daarbij om uit keringen krachtens de wao, de ww en de wwv en om de aanvullende bedrijfspen- sioenen. In veel cao's staat bijvoorbeeld dat de wao ge durende het eerste jaar tot honderd procent wordt aan gevuld door de werkgever. Aangezien de wao een van de uitkeringen is die door de regering verlaagd zal wor- den, zou dat betekenen, dat de korting die de overheid toepast door de werkgever betaald moet worden. Vol gens De Koning zou dat lei den tot een automatische lastenverzwaring voor het bedrijfsleven, die de rende menten onder druk zou zet ten. De Koning vindt dat werkgevers en werknemers de eerst-verantwoordelij ken zijn om hierover afspraken te maken. Het kabinet zou dan een wettelijk geregelde adempauze kunnen instel len, waarin de aanvulling op de uitkering aan een maxi mum zou worden gebonden. Die adempauze zou dan op 1 januari moeten ingaan. De minister heeft de Stichting gevraagd uiterlijk eind ok tober met een advies te ko- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer huishoudens verkeren in ernstige financiële moeilijkheden. Hel in energiewereld I urgemeester 'lieden: oor onze verslaggevers HEDEN - De wapens, hand- pnaten en munitie, die afge- pen zomer zijn gevonden in el bosgebied in de gemeente heden, waren afkomstig uit en geheim depot en behoorde aan de Staat der Nederlan- en. De opslagplaats was niet eveiligd en werd niet be- aakt. Dit heeft burgemeester H. an Walsum van Rheden gis- irmiddag meegedeeld. Het is voor het eerst dat het istaan van een geheime wa- mopslag in Rheden officieel ordt toegegeven. Scholieren uit Rheden en ozendaal hebben het wapen- ipot volledig leeggehaald ander dat dit werd gemerkt, ijf handgranaten werden oor de vinders uit balorig- eid tot ontploffing gebracht. 'én daarvan richtte in juli rote schade aan in het poli- iebureauvan Rozendaal. Het ministerie van defensie eigert ïn het belang van de aatsveiligheid' tot nu toe immentaar te geven op de apenvondsten bij Rheden. Het geheime wapendepot, it volgens Van Walsum in- s niet meer bestaat, is lericht buiten medeweten "hetgemeentebestuur. Vol 's de Rhedense burgervader as er in het depot een 'zeer inzienlij ke' hoeveelheid wa ns en explosieven verbor- Om hoeveel wapens het ag en hoe die verpakt waren, '1 hj niet zeggen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - CDA-energiespecialist Ad Lan- sink zal vandaag minister Van Aardenne (Economische Zaken) mondeling opheldering vragen over een schandaal dat zich afspeelt in de wereld van het energieonderzoek. Een particulier adviseur van de minister, Burnaby Lautier van het adviesbureau met die naam, heeft na melijk zichzelf bij Van Aardenne voorgedragen voor een topfunctie. De minister zou bereid zijn om op die voordracht in te gaan. Al tijdens zijn vorige ambtsperiode in het eerste ka binet Van Agt ontwikkelde Van Aardenne plannen om een flink aantal instellingen op het gebied van energieon derzoek samen te voegen, maar hij noch zijn opvolger Terlouw slaagden erin, die fu sie tot stand te brengen. Pro bleem was vooral het verzet van de onderscheidene instel lingen tegen het opgeven van hun eigen zelfstandigheid. Recent besloot Van Aarden ne buiten de Kamer om een extern advies te vragen over het fusieplan. Daartoe nodigde hij het adviesbureau Burnaby Lautier Holding uit, dat hem inmiddels een concept-rapport aanbood. Volgens dat rapport zouden in elk geval het Bu reau Energieonderzoek Pro jecten van het Energiecen trum Nederland en het Pro jectbureau Energieonderzoek van TNO moeten samengaan in een nieuw Projectbureau Energieonderzoek (PEO). Van dat instituut dat al per 1 ja nuari 1984 zijn werkzaamhe den zou moeten beginnen zou Burnaby Lautier directeur moeten worden. Dr. Lansink, die gistermid dag de CDA-fractie inlichtte over zijn plannen om Van Aardenne flink aan de tand te voelen, vindt het uiterst merk waardig dat de minister tot nu toe heeft nagelaten de Kamer zelfs maar te informeren over het feit dat hij een extern ad viseur heeft aangetrokken. Ook bij de schriftelijke voor bereiding van het overleg van vandaag, die afgelopen week end werd voltooid, repte hij daarover met geen woord. Met de informatie die hij nu heeft plaatst Lansink grote vraagte kens bij de objectiviteit van het onderzoek van Burnaby. Volgens hem biedt het rapport van de aankomend directeur ook tal van aanwijzingen, dat naar een bepaalde uitkomst is toegewerkt. Een woordvoerder van mi nister Van Aardenne wilde gisteravond laat geen com mentaar geven op de omstre den rapportage van Burnaby. Hem was slechts bekend dat Van Aardenne wil vasthouden aan fusie van de BEOP en PEO; niet dat de minister daarover een extern advies had gevraagd. "BEUK ERIN!' 'Belgische toestanden!' 'De herfst zal heter Wen dan de zomer'! De vakbeweging en ruim een half miljoen 'btenaren en anderen die uit de staatskas betaald worden, de Weten trendvolgers, zijn drukdoende zichzelf en elkaar op te ten voor de grote krachtmeting met het kabinet over de bezui- Wgsplannen voor 1984, De PvdA houdt het kruit nog droog en net stormrijp maken van de regeringsveste vooralsnog over inde FNV en CNV. 's een uitbarsting van sociale onvrede niet meer te voorkomen? e conclusie zouden we niet graag voor onze rekening nemen, •ontwrichting van het dagelijks leven door 'Belgische toestan- •n kost zoveel geld en veroorzaakt zoveel overlast dat kabinet, "ment en vakbeweging zich tot het uiterste dienen in te span- Jom de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Dat is *n geringe opgave want de ruimte voor onderhandelingen is beperkt. Aan zeer pijnlijke bezuinigingen is niet te ontko- tenzij de huidige generatie zich aan zijn verantwoordelijk- zou onttrekken en de komende zou willen opzadelen met totaal ontwrichte economie en een failliet systeem van socia- tokerheid. Y°Den nog te veel verstandige mensen in Nederland rond om oewuste poging tot nationale zelfmoord waarschijnlijk te ach- Maar het is ook een feit dat er op te veel posten, waar de «wordt uitgemaakt, mensen zitten, die geen flauw benul I J™ gespannen situatie van vandaag rust ook een grote ver- ordelijkheid op ondernemers en grote beleggers. Premier te«i eeft hen deze week duchtig de oren gewassen omdat 'der® 'nvesteren De miljarden die voor de overheid ter be- tn dp"9 van de industriële bedrijvigheid en werkgelegenheid inkomenstrekkers naar het bedrijfsleven zijn en worden J8. eveld 9°ed voor minstens 100.000 nieuwe banen op u ri s brengen onvoldoende rendement op. Lubbers ver- "onds 99ers en werkgevers gebrek aan durf, vertrouwen Hefio nemingsz'n' 'Jan Salie's', schamperde hij. Hen natuurli]k onzin om te beweren dat alle Nederlandse be- weer fors zouden kunnen investeren. Vorig jaar zat de iekü no9 'n de rode O'iters. Maar er kan bij de langzaam *4 Ais-de coniunctuur meer geïnvesteerd worden dan nu ge- Van onzer redactie binnenland DEN BOSCH - De actiegroep „Stop de dierproeven" heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor het leggen van de bom bij het toxicologisch laboratorium in aanbouw aan de Hambaken in Den Bosch. De bom werd dinsdagmor gen door een van de medewer kers een bom gevonden. Uit een onderzoek van de explo sieven opruimingsdienst EOD bleek dat het een zelfgemaak te tijdbom was die door onbe kende oorzaak niet is afge gaan. Een vrouw die zei te spre ken namens deze actiegroep deelde telefonisch aan het Al gemeen Nederlands Persbu reau in Den Haag mee dat de actiegroep de bom had ge plaatst. Volgens haar was de bom krachtig genoeg om het laboratorium met de grond gelijk te maken. Fascisme OM docenten meer gelegen heid te bieden het toenemend fascisme en racisme in de klas te behandelen wil de gemeente Tilburg volgend jaar een be drag van tienduizend gulden beschikbaar stellen voor extra materiaal ten behoeve van die lessen. BSI DE Arabische aandeelhouders en de banken hebben positief gereageerd op het reddings plan voor de Bossche schrijf- machinefabriek BSI. Dat heeft bewindvoerder mr J. Banning woensdagmorgen meegedeeld. Hij wil echter nog niets zeggen over de inhoud van het plan. Provocateurs DE Maastrichtse rechtbank heeft gisteravond de dagvaar ding gelast van twee West- duitse undercover-agenten, alleen bekend als 'Dieter' en 'Jerry', omdat deze export van heroïne naar de Bondsrepu bliek vanuit Zuid-Limburg uitgelokt kunnen hebben om op die manier dealers achter de tralies te krijgen. Melk De Economische Controle Dienst (ECD) heeft woensdag onderzoeken ingesteld in ten minste twee grootwinkelbe drijven die melk verkopen be neden de minimum-prijs. De ECD zal alle bedrijven die de wettelijk vastgestelde prijs ontduiken, aanpakken, aldus een woordvoerder. Besloten is, dat alleen processen- verbaal zullen worden opgemaakt. IN DE Scheveningse branding wordt de ko mende dagen gestreden om de wereldtitel plankzeilen. Gisteren werd er door de deelne mers geoefend, wat voor de toeschouwers een aantrekkelijk, specta culair toneel opleverde. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vereni ging 'Eigen Huis' bereidt een klacht bij de Europese Gemeenschap voor tegen enkele Nederlandse han delsbanken. Het gaat om de Amro, de ABN en de Rijkspost spaarbank (RPS). Die heb ben onlangs beslaten de zwaarste boete-clausule te hanteren bij het tussen tijds omzetten van langlo pende hypotheken. 'Eigen Huis' vindt dat in strijd met de kartel-bepa lingen binnen de Gemeen schap. Op die manier kun nen huizenbezitters onmo gelijk profiteren van een tussentijdse rente-daling, omdat dat door de hoge boete uiteindelijk toch duurder is. (ADVERTENTIE) ELBAS CORONA EB 120 Van onzer redactie binnenland ROrTERDAM - De jury van het internationaal watertribu naal in Rotterdam acht een deel van de PCB-Iozingen be wezen. Er waren 21 bedrijven uit Europa aangeklaagd, In zijn uitspraak van woensdag acht de jury de lozingen bewezen van BASF in Antwerpen, AK- ZO-chemie, Dynamit Nobel In Duitsland, het Franse concern Rhone Poulenc, de papierfa brieken Waldhof in het Duitse Mannheim en Dow Chemical. Omdat de PCB's een ernsti ge bedreiging vormen voor de mens en het milieu, is de jury van mening dat de lozingen geheel moeten worden gestopt. Ten aanzien van de vele ande re industriële processen waar bij PCB's vrij komen, meent de jury dat maatregelen moeten worden genomen om elke ver dere belasting van het milieu met deze stoffen zoveel moge lijk te beperken. De Waddenvereniging, die de bedrijven op het watertri bunaal had aangeklaagd, had op grond van een eigen onder zoek naar de lozingen van 69 industriën geconcludeerd dat 21 daarvan PCB's lozen. De ju ry was echter van mening dat het bewijs in tien gevallen on voldoende was. Daarbij bevin den zich zich Shell Nederland Chemie in Rotterdam en Du- phar in Amsterdam. Geen en kel bewijs achtte de jury gele verd tegen Ciba Geigy in Maastricht, Wilton Fijenoord in Rotterdam, AKZO Chemie in Delfzijl en Bayer in het Duitse Brunsbüttel. Bewezen achtte de de jury verder de lozingen van afval- gips door de Nederlandse on dernemingen Windmill en UKF in het Rotterdamse ha vengebied. Onaanvaardbaar acht de jury de situatie bij de stort plaats in de polder Stededijk in de Biesbosch. De firma Troost uit Pernis stort daar al lerlei onverbrandbaar afval. Uit een onderzoek van de Ver eniging Behoud Biesbosch is gebleken dat giftige stoffen vanuit deze stortplaats in het grond- en oppervlaktewater doordringen. De jury acht deze beschuldiging van de milieu groep zonder meer bewezen. De lekkages zijn volgens de juryleden het gevolg van een slechte constructie van de stortplaats. Gezien de huidige technische kennis acht de jury het onaanvaardbaar dat der gelijke stortplaatsen nog wor den toegestaan. Zij dringt er daarom bij de autoriteiten op aan onmiddellijk stappen te ondernemen om de stortplaats te sluiten en de omgeving te reinigen. Belangrijkste oorzaken zijn in het verleden aangegane le ningen met lange looptijden, gekoppeld aan het dalend be steedbare inkomen en de sterk stijgende woonlasten. Daarom moet de overheid op zeer korte termijn een bete re schuldregeling invoeren en moeten er meer beperkende regels worden gesteld voor het aangaan van langlopende kre dieten. Dat adviseert de Vere niging van directeuren van overheidsdiensten voor sociale arbeid (Divosa). Saneren De kredietbanken moeten volgens de directeuren van so ciale diensten meer mogelijk heden krijgen om schulden te saneren. Daarnaast moeten met de particuliere banken betere afspraken worden ge maakt om uitwassen bij het aangaan van leningen tegen te gaan. Volgens voorzitter P. Duijn- dam van de Nederlandse Ver eniging voor Volkskredietwe zen verkeert van de ruim 5.000.000 één- of meerpersoons huishoudens in ons land iets meer dan drie procent in fi nanciële nood. Dat wil Zeggen dat in er ongeveer 150.000 ge vallen zonder hulp van buiten geen uitkomst is te vinden. Ook in 1979 noemde Duijn- dam dit en hij zegt dat er geen enkele reden is om te veron derstellen dat er nu per saldo minder noodgevallen zullen zijn. J i/ iy V5 Het gaat niet goed met de ban ketindustrie. Hun produkten gaan niet meer als broodjes over de toonbank. De bakkers willen de prijzen flink verho gen. De gevulde koek is uitgehold, de Bossche Bol is hol, kortom: de koek is op. Maar dat zeggen ze in Den Haag al jaren. De jaren dat het allemaal koek en ei was, zijn allang voorbij. De koekebakkers, ik bedoel dus de banketfabrikanten, hebben zich verenigd in een club die de naam Verbisco draagt. Het zou de naam van een knapperige biscuitje kun nen zijn. Ze spelen een vreemd spel, vind ik. De kosten rijzen de pan uit, in plaats van het deeg, roepen ze. Ze dreigen dat hun waren duur, ja zelfs onbetaal baar worden. Ze wekken de indruk dat de taartjes en gebakjes straks in kluizen liggen. Alsof de win kels straks namen krijgen als Nederlandse Middenstands Banket en Amro Banket. Dat er mensen in de zaak rond scharrelen, die veel aandacht voor het speculaas hebben. Speculanten dus. En dat de ge wone man alleen nog maar kan toezien: ik stond er bij en ik cake er naar. Daar word ik wel degelijk een beetje melig van. Wij hebben recht op die koekjes. En als de verpakking dan zo duur is ge worden, dan vreten we ze wel zonder papiertje. We gaan nu thuis allemaal zelf thuis iets bakken. Desnoods een poets. We geven die Ver bisco een koekje van eigen deeg. Dat is nog eens een leuke bak. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De directies van de ruim 1600 bejaar den-oorden in ons land, beginnen een beetje in paniek te raken. Minister Brinkman (WVC) wil per 1 januari een grote fi nanciële reorganisatie door voeren, maar zijn wetsont werpen zijn nog niet klaar. En omdat de bejaarden-oorden aan het eind van deze maand hun begroting voor 1984 bij de provincies moeten indienen, begint men daar ongeduldig en boos te worden. Dat was de boodschap die de Vereniging Landelijke Sa menwerking Bejaardentehui zen-Organisaties gisteren voor de Tweede Kamer had. Ook daar weet men echter nog niet hoe Brinkman denkt bin nen enkele weken een comple te reorganisatie door te voe ren. En daarom werd gepleit voor uitstel. Bekend is dat minister Brinkman per 1 januari een nieuw betalingssysteem voor de bejaarden-oorden wil in voeren. De bewoners zullen daar niets van merken. Kern van het voorstel is dat de bij dragen van de bewoners van een bejaarden-tehuis niet meer via de gemeente (vaak de bijstand) betaald worden, maar via „Den Haag". Het wetsontwerp om dat nieuwe systeem in te voeren, ligt echter nog voor advies bij de Raad van State. De bejaarden-tehuizen lie ten verder weten dat minister Brinkman de bezuinigingen die hij denkt te halen met een bouwstop in de bejaarden oorden enorm overschat. Bo vendien kan het op langere termijn vaak erg efficient zijn als de minister bepaalde ver bouwingen wél zou toestaa^ Alimentatie De alimentatie zal per 1 ja nuari 1984 niet worden geïnde xeerd, zo heeft de minister raad op voorstel van minister Korthals Altes (Justitie) beslo ten. (ADVERTENTIE) Sportlef gesneden grijs flanel pak waarvan de delen ook apart verkrijgbaar zijn. Blouson met elegant uitgewerkte mouw, epauletten en tunnelceintuurtje. Rechte slank gelijnde pantalon. Blouson Pantalon Breda, Elndstraat 22. tel. 076-13 06 03

de Stem | 1983 | | pagina 3