Felix Gasselich gelooft niet in kansen Oostenrijk Geldrop-NAC toch in Breda Selectie Ierland NEDERLAAG NOTTINGHAM FOREST Hockey-selectie heren compleet LOTTO EN TOTO GÊ\ KNETEMANN DEFINITIEF NAAR BELGlE aas start 11 Blois- FWille DICK VAN DUK SLACHTOFFER MISVERSTAND SPAANSE SPION KOMT NAAR NEC ^etve^00emen nva v Schaaktweekampen worden toch gespeeld Frankrijk verzwakt tegen Spanje la. De Tweede lis. Lake Placid oj r is geen uithoek e krant niet igen en achter- (afhankelijk c0l*j* ..v°°* ^t e de wereld rond- Sponsor voor KNVB Voetbal op TV Schapers snel uitgeschakeld J3 Do or Ted van Leeuwen „STERDAM - Felix Gasse- is één van de mensen die 'vond het lot van de West- ■tse bondscoach Jupp Der- II jn handen heeft. De 27- jge middenvelder van Ajax één van de hoofdrolspelers jn je interland, die Oosten- ik tegen Duitsland afwerkt bet kader van de voorron- „van het Europees voetbal- impioenschap. Be verliezer van het duel ,t in het Parkstadion van elsenkirchen gespeeld wordt, ich als uitgeschakeld be bouwen voor de winst in 6. Mocht dat onverhoopt est-Duitsland zijn, dan ligt ontslagbrief vermoedelijk voor het weekeinde in het bij JuPP Derwall. Het lórtdurende geruzie in de se- ctiegroep en de uiterst ma re prestaties van het natio- aie elftal in de oefenwed- rijden tegen Hongarije en avern München hebben Der- I's positie uiterst wankel ■maakt. Zelfs Hermann Neuberger, de voorzitter van de Duitse voetbalbond die Derwall ja renlang de hand boven het hoofd gehouden heeft, ant woordde dit weekeinde op de vraag of Derwall bij verlies ontslagen zou worden met de niets verhullende zin: „Niets is onmogelijk." Volgens Felix Gasselich zal het zo'n vaart niet lopen: „Kansen op een Oostenrijkse overwinning zijn er niet. Als we geluk hebben is een gelijk spelletje het maximaal haal bare. Voor de interland tegen Noord-Ierland van twee we ken geleden hadden de meeste spelers nog hoop. Na het 3-1 verlies niet meer." Die moedeloze stemming blijkt diep geworteld. Gasse lich: „Als we tegen Duitsland spelen, is er altijd wat. Wij schieten in eigen doel, Duits land maakt een mazzelgoal, het gaat gewoon niet tegen hen. In 1978 won Oostenrijk een keer van Duitsland, in Cordoba. Daar praten de men- sen in Oostenrijk nu nog over." Bij de laatste WK in Spanje bedotten beide elftallen de we reld met een schaamteloos op gevoerde maskerade. In een wedstrijd die riekte naar afge sproken werk, kwamen Duits land en Oosterijk een ronde verder na de voor beide gun stige 1-0. Gasselich was er niet bij in Gij on. „Ach, ik heb er natuur lijk wel het nodige van ge hoord. Het is beter dit geval te bedekken met de mantel van het zwijgen." Over het waarom hij Spanje ontbrak is Gasselich duidelij ker: „Het was een schandaal dat ik niet meemocht naar Spanje. Onvoorstelbaar. In al le kwalificatie-wedstrijden had ik in de basis gestaan." „Kijk, Oostenrijk had twee bondscoaches, Schmidt en Latzke, met in theorie dezelfde bevoegdheden. Maar in de praktijk had Latzke het voor het zeggen. Hij had de grootste bek, maar verder absoluut geen inhoud. Een hol vat. Latzke was clubtrainer bij Admira en gaf de voorkeur aan zijn eigen spelers. Verder nodigde hij vriendjes uit. Kurt Jara had een kuitbeenbreuk, Pezzey een enkelblessure. Zij waren ongeschikt om te spe len, maar gingen toch mee." Van HSV-trainer Ernst Happel is bekend dat hij een liefhebber is van het spel van Gasselich. Bij Ajax heeft de 17-voudige international laten zien dat hij veel aanleg heeft, maar hij heeft zich nog niet ontpopt als de grote verlosser. Integendeel zelfs. Gasselich: „Het is bij Ajax toch moeilij ker dan ik gedacht had, ik moet erg wennen aan de speel wijze. Vooral de straffe man dekking is me tegengevallen. In Oostenrijk kreeg ik de ruimte. Dat vrije, dat mis ik hier wel hoor." De kritiek op zijn spel heeft de Oostenrijker absoluut niet uit balans gebracht. Hij blijkt zeer zelfbewust. Gasselich „Natuurlijk ben ik niet hele maal tevreden. Ik kan beter. Ik heb een beetje tijd nodig, dat is toch logisch. In Oosten rijk was ik ook goed. Toen ik op mijn vijftiende naar Austria ging, was ik technisch al perfect. Ik moest alleen nog wat kracht en conditie op doen. Na drie wedstrijden zat ik al in de Oostenrijkse jeugd- ploeg." Met Gasselich dacht Ajax zijn 'linkspoot' te hebben bin nengehaald. Felix Gasselich: „In principe ben ik rechts. Tot mijn veertiende heb ik ook al les alleen maar met rechts ge daan. Toen ben ik op links gaan oefenen. Binnen veertien dagen was ik links even goed als rechts. Volgens de dokto ren ben ik een 'verdeckter Linker'." De problemen voor het Oos tenrijkse elftal verwacht hij vooral in de achterhoede: „Nu libero Obermaier door een blessure is weggevallen, is het een puinhoop. Het ligt niet aan Pezzey, maar door het gebrek aan een voorstopper. In Bel fast stond Kinast voorstopper. Die speelt bij Rapid op het middenveld. Hij was stikner- veus en maakte een blunder die ons uiteindelijk de das om deed. Verder was Krankl uit vorm, volstrekt onaanspeel- baar. In ben bang dat onze spelers woensdag nog nerveu zer zijn dan in Noord-Ierland. Als ik reeël ben, geef ik Oos tenrijk geen schijn van kans. Dat er ruzie in de Duitse tent is zegt me niks. Die groeien in interlands altijd boven zich zelf uit." De opstellingen van beide teams zijn waarschijnlijk: West-Duitsland: Schumacher; Augenthaler, Strack en Karl- Heinz Förster en Dremmler; Rolff, Briegel, Sqhuster en Meier; Karl-Heinz Rumme- nigge en Voller. Oostenrijk: Koncilia; Krauss, Weber, Pezzey en Degeorgi; Lainer, Prohaska, Gasselich en Baumeister; Schachner en Krankl. De stand in groep 6, voorronde Europees kampioenschap voetbal 1984: 1. Oostenrijk 6 4 119 (14-4) 2. Noord-Ierland 6 4 1 1 9 7-4) 3. West-Duitsland 4 2 1 1 5 5-2) 4. Turkije 5 1 1 3 3 3-10) 5. Albanië 7 0 2 5 2 3-12) ZOETEMELK BUJ MET ZEKERHEID HUIJBERGEN - Gerrie Kne- temann is weer onder dak. De prof uit Huijbergen verbond zich aan de Europ Decor/Eddy Merckx-formatie van de Bel gische geldschieter Frans Hof man voor de periode van een jaar. Zoals wij reeds vorige week meldden, verliepen de onder handelingen succesvol. Alleen de handtekening van Knete- mann ontbrak nog onder het contract, dat nu definitief is geworden. De ploeg van Ronald de Witte bestaat uit vijftien ren ners. Naast Knetemann zijn de belangrij kste coureurs Fons de Wolf, Jostein Willman, Frank Hoste en Mare Ser geant. De Tour de France is in het programma voor het vol gende wielerseizoen opgeno men. Van onze sportredactie ZEIST-Het bekerduel Geldrop-NAC zal komend week einde toch in Breda in het stadion van NAC worden ge speeld. Dat was het resultaat van het overleg dat het be stuur van de sectie Betaald Voetbal van de KNVB gister avond tot in de late uurtjes in Zeist voerde. Vandaag (woensdag) zal de KNVB formeel contact op nemen met de burgemeester van Geldrop, Van Berkel. De voetbalbond zal hem vragen of hij bij zijn standpunt blijft dat het treffen tussen Geldrop en NAC niet binnen zijn gemeentegrenzen mag worden gespeeld. Van Berkel heeft al aangekondigd, dat hij niet van gedachte zal ver anderen. Daarop zal de KNVB beide clubs vandaag mee delen dat de wedstrijd wordt omgezet in NAC-Geldrop. Tevens zal de KNVB een beroepsprocedure bij de Raad van State starten tegen het besluit van de burgemeester van Geldrop. Of de wedstrij d zaterdag of zondag gespeeld zal wor den was gisteravond nog niet bekend, al ging de KNVB er vanuit dat het zondagmiddag zou worden. Ton van der Meer, de manager van NAC dacht echter aan de zater dagavond. „Onze organisatie is helemaal ingesteld op het spelen op de zaterdagavond. Dus dat zal het wel worden", aldus Van der Meer, die echter wel wat praktische pro blemen aan 'den einder' zag opdoemen. „Hoe kom ik bij voorbeeld op zulk een korte termijn aan toegangskaar ten", zo vroeg hij zich af. „Vanmiddig (gisteren, red) ging competitie-leider Jan Huybregts er nog vanuit dat we zonder spelen in de tweede ronde zouden komen". NAC is volgens de reglementen van de KNVB verplicht om 18.500 (het aantal beschikbare plaatsen) kaarten voor het bekertreffen met Geldrop te laten drukken. Van der Meer: „Dat lijkt me een wat overdreven groot aantal. Vandaar dat we het bestuur van Geldrop zullen verzoe ken om met een minder aantal akkoord te gaan. Of mis schien dat we onze eigen kaarten mogen gebruiken. Dan moet de KNVB maar iemand sturen die komt controleren hoeveel mensen er op de tribunes zitten". 'VBLIN (AFP) - De Ierse wdscoach Eoin Hand heeft chttien spelers geselecteerd Mr de interlandwedstrijd "land-Nederland, voor roeP zeven van het toernooi !L„ ,®uroPees kampioen- die 12 oktober in het k n 'n Daly mount Park in hun wordt gespeeld, e selectie ziet er als volgt «■McDonagh (Notts County), nner (Celtic), Moran (Man chester United), Devine (Nor wich), O'Regan (Brighton), O'Leary (Arsenal), Lawrenson (Liverpool), Hughton (Totten- ham), Daly (Coventry), Grea- lish (Brighton), Waddock (Queens Park Rangers), Brady (Sampdoria), Sheedy (Ever- ton), Robinson (Liverpool), Stapleton (Manchester Uni ted), Walsh (Oporto), O'Cal- laghan (Ipswich) en Galvin (Tottenham). Van onze sportredactie MEAUX - Doodmoe plofte Joop Zoetemelk maandagavond om elf uur in een van de ge makkelijke stoelen in zijn hotel in Meaux. Hij was met het vliegtuig even op en neer geweest naar Amsterdam om er zijn contract voor de nieuwe Kwantum-ploeg te tekenen. „Ik heb mij voor een jaar verbonden, zonder ver dere optie", zei hij, „maar het is wel een verrassende ontwikkeling, die had ik een week geleden ook niet kunnen bedenken". Joop Zoetemelk: blij met zekerheid in Nederlandse profploeg. - FOTO ARCHIEF DE STEM LONDEN (RTR) - Nottingham Forest is gisteravond uitge schakeld in de strijd om de Engelse League-beker. De tegenstander van PSV in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi verloor in Londen van derde divisie club Wimbledon met 2-0. onze sportredactie 'Rekenhoek - jan Raas toch zijn positie in de de Super Prestige lp», en' ("'steren kreeg de SisSt nir°' BeIg'ë Van Ploegleider Jules de <n Pi..'6' ])oren dat de ploeg Uptif zondag gewoon Iw er Blois-Chaville ^«rekken. "Sens Jules de Wever totaal niets aan de lelijk arivarikelij k werd na- 'ost aaP§enomen dat Peter ith J? directie van Ra id - aatoegelen tegen Raas man Dit naar aanlei- n het feit dat de Zeeuw ag de voorstelling van (euwe°r i vo'gend seizoen "riin g verkoos boven en va" een criterium in „V7 de formatie van ider ,e Amstelveense ploeg- |nkeltii0nde zich daar aan- verbolgen over. MANILA (RTR) - De halve fi nales van het kandidatentoer nooi schaken zullen alsnog worden gespeeld. Dat heeft de voorzitter van de Internatio nale Schaakfederatie (FIDE) Campomanes gisteren aan het congres in Manila bekendge maakt. „Ik bekij k de mogelij kheden om de matches alsnog op de kortst mogelijke termijn te la ten plaatsvinden", aldus Cam pomanes. De halve finales Kasparov-Kortsjnoi en Smys- lov-Ribli zouden oorspronke lijk deze zomer zijn gespeeld, maar werden door de Sovjet schakers geboycot, omdat de FIDE-voorzitter op ei§^n houtje Pasadena (Californië) en Abu Dhabi (Dubai) als plaats van handeling aanwees. De Sovjet-Unie vond Pasa dena te onveilig voor Kaspa rov en Abu Dhabi te warm voor Smyslov. Het gevolg daarvan was dat Campoma nes de respectieve tegenstan ders Kortsjnoj en Ribli tot winnaar uitriep. Die beslissing is teruggedraaid na een koers wijziging van de Sovjet-Unie, Het protest tegen de beslissing van Campomanes werd inge trokken. Plotseling heette het dat de voorzitter zijn bevoegd heden niet te buiten was ge gaan en dat de 'polemiek', die was ontstaan, werd betreurd. Tijdens het congres op de Philippijnen las Campomanes het schriftelijk excuus van de voorzitter van de schaakbonc van de Sovjet-Unie, Vitali Se- vastiano, voor. De halve fina les van het kandidatentoer nooi vormen de voorlaatste stap op weg naar de status van uitdager van wereldkampioen Anatoli Karpov. DEN HAAG (ANP) - De selec tie voor de herenhoekeyploeg, die van 28 oktober tot en met 4 november in Karatsji de Champions Trophy verdedigt, is compleet. Bondscoach Wim van Heumen heeft als zestien de man aangewezen Peter van NICE (AFP) - Oud-internatio naal Dick van Dijk is in Frankrijk het slachtoffer ge worden van een misverstand. De oud-speler van Ajax en Ni ce werd abusievelijk door de Franse televisie ontmaskerd als het brein achter een groot scheepse handel in drugs. In Bretagne werd afgelopen donderdag tijdens een controle een lading hasj en marihuana uit Panama onderschept. La ter ontdekte men dat de drugshandel op touw gezet was door een zekere Dick van Dijk. Dat was voor de Franse televisie ten onrechte aanlei ding verband te leggen met de oud-voetballer, die in Nice een makelaardij in onroerend goed drijft. Hoewel de drugshandelaar inderdaad de naam Dick van Dijk blijkt te dragen betreft het echter niet de oud-voet baller. De onschuldige Van Dijk heeft inmiddels ver klaard dat hij van de Franse TV-maatschappij een schade vergoeding zal eisen wegens aantasting van zijn goede naam. Asbeck, rechtshalf van Am sterdam en broer van basis speler Ewout van Asbeck. Peter van Asbeck werd eind vorig j aar al eens geselecteerd voor het tienlandentoernooi in Melbourne, maar de tandarts kon zich toen niet vrijmaken. De selectiegroep komt nog op drie woensdagen in Amstel veen bijeen. Woensdag 19 ok tober is op het terrein van Hurley in Amstelveen een oefenwedstrijd tegen het Noordhollandse elftal. Dins dag 25 oktober vertrekt het ge zelschap naar Pakistan. PARIJS (AFP) - Het Frans voetbalelftal, dat zich voorbe reidt op het Europese kam pioenschap volgende jaar in eigen land, treedt vanavond erg verzwakt aan voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Spanje in het Pare des Princes in Parijs. Liefst acht spelers, onder wie vier verdedigers, hebben voor deze interland moeten af zeggen. De Nantes-spelers Bossis en Toure, Amoros en Bravo van Monaco en het viertal Tusseau, Battiston, Ti- gana en Giresse van Girondins Bordeaux ontbreken. Dat be tekent dat slechts vijf spelers resteren, die er ook bij waren tijdens het wereldkampioen schap in Spanje. Maandagochtend om tien uur telefoneerde Zoetemelk naar de Sem-directie of zij met zijn voorstellen akkoord wilden gaan. Hij kreeg een af wijzend antwoord en toen nam Zoetemelk contact op met Joop Steenbergen, de nieuwe sponsor van Raas, die inmid dels al de persconferentie aan het voorbereiden was. Zoetemelk: „Ik kreeg pas om half twaalf een telefoontje retour uit Amsterdam dat al les in orde was. Het was toen te laat om nog op de perscon ferentie te verschijnen. Ik heb het vliegtuig op Charles de Gaulle gepakt om vier uur en ik landde om half tien weer in Parijs". Wat wordt zijn functie in de ploeg? „Ik mag mijn eigen programma bepalen", ant woordt Zoetemelk, „ik ben dus voor de Tour de France aange trokken. Ik rijd wel een paar klassiekers in het voorjaar, de twee Waalse wedstrijden en natuurlijk de Gold Race. Ver der enkele kleinere etappe wedstrijden als voorbereiding op de Tour. Ik doe hetzelfde als in andere jaren, maar ik zal zeker geen misbruik van mijn vrijheid maken". Waarom heeft hij voor de ploeg van Raas gekozen, al leen voor het geld? „Zeker niet", zegt Zoetemelk, „ik ge loof dat wij een heel sterke ploeg hebben, en dat spreekt mij aan. Zo'n ploeg heb ik no dig in de Tour en ik ben blij dat Jan Raas besloten heeft nog eens naar de ronde te gaan, want hij zal dit maal met de verantwoordelijkheid die hij draagt, zeker meer ge motiveerd zijn dan de laatste jaren het geval was". Joop Zoetemelk houdt zich verre van de voorspelde grote tweestrijd tussen de twee Ne derlandse formaties. „Daar doe ik niet aan mee, ik ga niet speciaal achter iemand rijden, ook al fietst die voor Peter Post. Dat heb ik nooit gedaan, ik rijd mijn eigen koers en die voor onze ploeg. Door andere motieven laat ik mij niet lei den. En ik hoop dat de andere jongens ook zo verstandig zul len zijn, want we zijn beroeps mensen en die hebben wel an dere zaken aan hun hoofd dan elkaar in een onderlinge ruzie vliegen afvangen. Natuurlijk zullen wij geen cadeau's uitde len, ook niet aan de ploeg van Post, maar dat vind ik vrij normaal." Joop Zoetemelk rijdt nog een klassieker, de Grote Herfstprijs, verder de klim- koers in Montjuich bij Barce lona en op het eind van deze maand de zesdaagse van Gre noble, dan zit het seizoen voor hem er op. „Ik ga weer jagen en de wintersport beoefenen. Ik heb nu zekerheid voor 1984, waardoor ik ontspannen de winter in kan gaan. Gek hè, dat in dit vreemde jaar zoveel omwentelingen in de wieler sport plaats hebben gevonden. De splitsing in Nederland, de rel rond Hinault in Frankrijk. Het leven houdt nog verras singen in." ZEIST (ANP) - Het bondsbe- stuur van de KNVB en de im porteur van Sony in Neder land, Brandsteder Electronics, zijn gisteren tot volledige overeenstemming gekomen over hoofdsponsoring van de grootste sportorganisatie van Nederland. Deze principe-overeen komst is aangegaan voor een periode van drie jaar. Onder deze verbintenis valt onder meer het Nederlands A-elftal en de gecombineerde zaalvoet bal activiteiten gedurende de winterstop. Eveneens omvat deze sponsoring het volledig adopteren van het Jeugdplan Nederland. Van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - De Westduitse televisie zendt vanavond (woensdag) het duel tussen West-Duitsland en Oostenrijk, groep 6 van de voorronden van de strijd om het Europees kampioenschap, rechtstreeks uit. De voetbal beelden beginnen om tien over acht vanavond op Duitsland I. NIJMEGEN - Barcelona neemt de Europacupwedstrij den tegen NEC erg serieus. Om niets aan het toeval over te laten heeft coach César Luis Menotti bepaald dat een van zijn spionnen naar Nijme gen moet afreizen om de Nij meegse eerste divisieploeg aan het werk te zien. Daarom zal Enrique Oriza- ola zaterdagavond in het Gof- fertstadion aanwezig zijn tij dens de bekerwedstrijd NEC- Excelsior. Zijn rapport zal hij daags daarna reeds overhan digen aan Menotti. NEC-trainer Pim van de Meent op zijn beurt gaat zon dag naar Barcelona om de Cuptegenstander te observe ren tijdens de thuiswedstrijd trergen Sporting Gij on. BARCELONA (ANP) - Mi- chiel Schapers is gisteren in de eerste ronde van het interna tionale tennistoernooi in Bar celona uitgeschakeld. Hij ver loor met 0-6 4-6 van de Oos tenrijker Hans Schwaier. Enkele uitslagen zijn ver der: Roland Stadler (Zwi)-Do- minique Bedel (Fra) 3-6 7-5 6-4; Rolf Gehring (WD1)- Heinz Günthardt (Zwi) 6-2 4-6 8-6; Mats Wilander (Zwe)-Lo- renzo Fargas (Spa) 7-6 7-5; Corrado Barazzutti (Ita)- Claudio Panatta (Ita) 6-1 6-3; Anders Jaerryd (Zwe)-An- dreas Maurer (WD1) 7-6 6-2. DEN HAAG (ANP) - Lotto 39 heeft twee winnaars opgeleverd van de eerste prijs. Zij krijgen ieder bruto ruim twee ton uitge keerd. In totaal waren er meer dan 116.000 prijswinnaars. 55 deelnemers aan toto 39 zetten alle kruisjes op de juiste plaats. Dat leverde hen ieder f. 862,40 op. Uitslag lotto 39: le prijs: 2 winnaars, die elk bruto f. 201.709,70 ontvangen; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto f. 37.500,- ontvan gen; 3e prijs: 378 winnaars, die elk f. 462,- ontvangen; 4e prijs: 9.953 winnaars, die elk f. 17,50 ontvangen; 5e prijs: 106.054 win naars, die elk f. 5,- ontvangen. Uitslag toto 39: le prijs: 55 winnaars, die elk f. 862,40 ontvangen; 2e prijs: 1.030 winnaars, die elk f. 30,70 ontvangen; 3e prijs: 8.468 winnaars, die elk f. 9,30 ontvangen. Uitslag toto-gelijk 39: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen win naar; 3e prijs: 50 winnaars, die elk f. 118,30 ontvangen; 4e prijs: 941 winnaars, die elk f. 8,50 ontvangen. Uitslag cijferspel 39: 6 cijfers goed: 1 winnaar; 5 cijfers goed: 4 winnaars; 4 cijfers goed: 14 winnaars; 3 cijfers goed: 201 win naars; 2 cijfers goed: 2.165 winnaars. ADVERTENTIE; De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op bun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies.

de Stem | 1983 | | pagina 9