passe Minder werk in bouw door VUT „Zachte sector oorzaak van slappe economie E Verbij s tering over tankerorder Korea oi nets- Katholiek Nieuwsblad Dierendaggehaktdag?' PAGINA 2 ieeld BINNENLAND Ruimte op geld- en huizenmarkt tonden: acties DE STEM COMMENTAAR Vandaag melk- prijsbrekers op de bon Nieuw plan Grontmij voor mest verwerking Harttransplantaties Tilburg wil betalings regeling WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK: w IS gjjgT Topman Rabo-bank: Uitspraak van iemand die z'n eerste glas Classe Royale op nad: "Nooit A edacht dat bezuinigen zo lekker kon zijn." Classe Royale. Pils van grote klasse. F-16 over de kop geslagen: piloot dood Industriebeleid Van Aardenne loopt fikse deuk op Scriptie: merendeel steun scheepsbouw weggegooid geld Slavenburg-affaire O.M. verdedigt in kort geding arrestaties Watertribunaal: Meer doen tegen pcb's I lesreiyd T5 en ;che politieke pat minister van Bui- icht eindelijk deze kunnen presente en zijn weer zó uit mirs politieke toe- era igenisstraf zen hij seth Zonder de steun van Iriemans Tami-fractie Shamir een absolute derheid al vergeten. De srachtigheid van de -partij om nu in zee te met Shamir heeft ook aken met interne pro- Fractieleider Aboe- zit momenteel een lisstraf uit, wegens financiële malver- Als gevolg daarvan wel zittingen van de h bijwonen, maar alleen in de middagu- 3 Ochtends doet hij op een politiebureau. amirs problemen wer- ;roter toen bleek dat de :p van de eerder ge ide Likoed-prominen- iorowitz en Berman on- eund werd door nog indere, liberale Likoed- mentariërs. In arren- e zocht Shamir daarom den week zijn politieke istander Peres op om lagveld voor een poli- samenwerking te ver en. De nederzettingen- ek, de aanvaarding van Reagan-plan (waarin "handelingen met een tijns-Jordaanse fede- over een oplossing van Palestijnse vraagstuk) irvormingen in de eco- sche politiek - allemaal van de Arbeiderspartij ken, als voorzien, on- >rugbare problemen. speelde het spel han- ihamir moest zijn tevo- mmogelijke poging de iderspartij voor zich te en opgeven en het was rbeiderspartij, die de rzoenlijkheid' van Sha- reeduit kon vieren, ar Shamir rest nu niet dan te pogen alsnog de coalitie nieuw leven in izen. Waarnemers ver ten dat de kans op suc- ein is. En lukt het Sha- lan nog zal het nieuwe rakkoord dermate moeten zijn, dat de fei- e tegenstellingen snel iet daglicht zullen tre- Shamir zou tot slot er :hien het beste aan op nieuwe verkiezin- ian te sturen, want die zal het toch uitmoeten impasse nu of op iets re termijn niet door- in kan worden. Dat die ezingen niet nu al zijn ikondigd ligt aan de ;eth. Alleen het parle- zelf kan verkiezingen irijven, als het daartoe ;erderheid besluit. Re- opiniepeilingen heb- venwel uitgewezen dat ïame de Likoed-partij- ook de Nationale Reli- e Partij van Burg op is zouden staan, terwijl le Arbeiderspartij niet i hooggestemde ver- tingen van dergelijke ezingen hoeft te koes- De angst voor de kie- ou dus het parlement opig af kunnen houden en toetsing van de poli verhoudingen. een het gesprekskli- waren. Maar de ergste creeg het plan van de nden wel door de aan- digde korting van 3,5 it op alle ambtenaren-. :sen. Nu onderhande- tekent meteen een uit- lositie die alweer min- 1,5 procent slechter is, enkele garantie. Het vijs vreesde toch al dat al een akkoord geslo te of een volgende mi- zijn aanvallen op lo- i arbeidsplaatsen niet aken. De nota over de herstructurering en enaamd tijdelijke kor an 1,82 procent gaven ie vrees ruimschoots 1. ie bedenkingen zullen 2le KOV-bestuurders ig tot de conclusie i dat het voorlopig niet meer met de mi- mee te denken. Het bovendien weinig :che waarde meer om en plan nog langer te igen nu de ABOP ns ongeveer 40.000 le- eeft afgehaakt. Een d onderwijs kan nu 1 geen zaken doen. niet meer te vermij- iaarom dat nu ook de ijzers en leraren hun htige opstelling te- het kabinetsbeleid aren en pal achter de ambtenaren gaan m/OENSDAG 5 OKTOBER 1983 T28 PAGINA 3 Rente voor hypotheken fors lager DEN HAAG - De bewindsman riskeert met deze opstelling een keiharde confrontatie met de Tweede Kamer, die zich on- tegen het besluit van de minister uitsprak. Vooral de PvdA-oppositiefractie en de ITD-regeringsfractie hekel den de opstelling van De Ko ning, die, zo vond een Kamer meerderheid, zijn besluit moest intrekken. Ook de So- eiaal-Economische Raad sprak zich uit tegen de aan wijzing. De Koning verzekerde de werkgevers en de vakbonden in de omroep en de sociale sec tor, die op één lijn zitten, dat de Kamermeerderheid toch achter hem zal staan. „Gij zult het dictaat volgen, want volksvertegenwoordiging zal mij toch niet naar huis stu ren," heeft de minister volgens NCHP-bestuurder Horsman >d. Horsman noemde dit een „boute uitspraak". De mi nister wil binnen 2 weken aan de Kamer verslag uitbrengen. In een onderhoud dat de FNV-top gisteren met de WD-fractie had over het FNV-stimuleringsplan bleek volgens FNV-voorzitter Wim Kok dat de VVD geen korting op de salarissen van de door De Koning aangewezen nieu we trendvolgers wil. Kok: .Nijpels, de VVD-fractielei- der, heeft ons verzekerd dat hij geen steun geeft aan het plan van De Koning." André Steijaart, onderhan delaar van de Dienstenbond FNV, noemde de houding van de minister „teleurstellend". Ons aanbod om het vakantie van 8 procent terug te brengen tot 7,5 procent met een maximum van 5600 was voor hem onvoldoende. Hij wilde vasthouden aan de kor ting van 3,5 procent. Daarop hebben we ons bod weer van tafel gehaald, aldus Steijaart. Aan een protestdemonstra tie tegen het besluit namen gisteren rond het middaguur bijna 2000 stakende werkne mers deel. Zij konden het overleg met de minister via een directe lijn volgen. Op de bijeenkomst, die werd belegd door de Dienstenbond FNV, zegde Kok de steun van zijn vakcentrale toe. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Omdat de huizenmarkt op leeft én er geld beschikbaar is op de markt beij veren de banken in ons land zich om een zo groot mogelijk aandeel in de toenemende vraag naar hypotheken naar zich toe te trek ken. In die - toch nog vrij plotseling uitgebroken - con currentieslag zijn fors verlaagde rentepercentages verkoopargument. Brachten vorige week de le vensverzekeringsmaatschap pijen hun tarieven met 0,3 pro cent terug en volgden later de 'Friesch Groningsche' en 'Westland Utrecht' met 0,2 procent, hard ging er deze week de Algemene Bank te genaan met een verlaging van alle tarieven met 0,6 procent. En gisteren sloot zich de Rabo bank bij het rijtje aan: alle ta rieven gaan 0,5 procent om laag. Op de woningmarkt is, al dus onderzoekingen van zowel de Algemene Bank Nederand als van de Amro-bank en eer der al van de Rijkspostspaar bank, niet alleen het diepte punt gepasseerd, maar ook al een inhaalvraag te zien, die aangeeft dat het vertrouwen in de economie weer toeneemt. Dat valt onder meer te me ten aan het groeiende aantal verhuizingen en aan de ge middeld kortere tijd dat hui zen te koop staan. Beleid Nadat het financieringste kort van de overheid mede met de laatste staatslening was gedekt, bleef er meer ruimte over voor een beroep van de banken op de geld- en kapitaalmarkt. Omdat het kabinet het fi nancieringstekort niet wenst op te voeren iijkt een toene mende en dus renteverhogen- de vraag naar kapitaal door de overheid ook niet nabij. Een ander regeringsbeleid, dat het financieringstekort weer zou doen stijgen, zou de behoefte aan kapitaal doen groeien, de rente daardoor tij delijk doen stijgen en dus een opwaartse druk op de hypo theekrente tot gevolg hebben, aldus de Vereniging Eigen Huis. j£ VERDEDIGING van de katholieke leer en moraal, als geformu- terd en geïnterpreteerd door 'Rome', is de voornaamste doel stelling van het gisteren voor de eerste maal verschenen 'Katho- Nieuwsblad'. Deze krant, een initiatief van een groep behou dende katholieken, komt voorlopig tweemaal per week uit. De ini- batiefnemers hopen er op de duur een echt dagblad van te kun nen maken. De verschijning van het 'Katholiek Nieuwsblad' valt samen met «publicatie van een boekje 'Democratisering en Identiteit' waar in aantal vooraanstaande katholieke wetenschappers ter ge- agenheid van het zestigjarig bestaan van de Katholieke Universi teit Npegen (overwegend positief) reageert op de vraag of er j: '983 nog behoefte bestaat aan een katholieke universiteit "Wellicht meer dan ooit zelfs", concludeert prof. Schillebeeckx. de verwarring in geloofsvisie onder katholieken dan niet te ïoot? Pr0f Van Melsen: juist vanwege die verwarring is het zo od i?rjjk da' katholieken een trefpunt hebben waar zij in alle frnt met e'kaar kunnen discussieren. „Bovendien is de con- ."talie van het Evangelie met wat in het perspectief van weten- «öppelijke en maatschappelijke ontwikkelingen ten goede en kwade mogelijk lijkt, van fundamenteel belang voor een cul- ur die mede door het christendom getekend is". Dunt Nederland een aantal regionale kranten die een tref- unctie proberen te vervullen voor al diegenen, die zich van 8 het ''ob' van bun 9el00'svis'e bezinnen op de problemen I-d®2e tijd 'Trouw' probeert op landelijk niveau voor protes- i-christelijken hetzelfde te doen. Er bestaat echter geen lande- kaa9Dlad meer van katholieke signatuur. Kan en wil het 'Katho- Nieuwsblad' een landelijk podium worden waarop de zeer hJ m geworden katholieke geloofsgemeenschap in alle open- l: onderling en met anderen discussieert? Of zal het blad al- maar als spreekbuis en waakhond dienen voor een bepaalde 9,0eP katholieken? ^ans is groot dat dit laatste het geval zal zijn. Het 'Katholiek diQn d ls een reactie van orthodoxe katholieken op de hui- kerk ve®lvorm'9he|d van geloofsopvattingen binnen de katholieke Qeh"1 ^ederland- Wanneer Rome gesproken heeft is voor deze voorh e.n de kous ak Simonis en Gijsen zien zij als hun lichtend t'ma Deze kath°lieken hebben altijd het gevoel gehad dat B e bestaande media niet tot hun recht c.q. aan hun trekken medial kornen Nu zij met hun krant ook een eigen stem in het Van make3'"6' bebben' zullen z'i daar ongetwijfeld ruim gebruik kram 's,dun goed recht. Maar als ze ook een goede katholieke open Wl"en uitbrengen, zal het Katholiek Nieuwsblad vóór alles baar „eerlllk en veelzijdig moeten zijn, goed geredigeerd, herken- chncjto c'b'ee' maar rr16' respect voor de mening van mede- lho||Jrn5n' n|et verketterend maar verzoenend. Zo'n landelijk ka- aanhnt?a9blad z°u een waardevolle bijdrage kunnen leveren We'V„„1[ordenen van de samenleving naar Evangelisch model. De opleving van de huizen markt, zoals die door de ban ken is opgemerkt, speelt zich vooral af in de prijsklasse tus sen de 125.000 en 200.000. Volgens een onderzoek van de Amro-bank zullen de prij zen van de huizen in de perio de 1984-'86 geleidelijk stijgen: van '83-84 met 4 van '84-'85 met 5 en van '85-'86 met 6 procent. Daarna wordt een stabilisatie verwacht. Een huis dat nu 143.000 kost komt zo in 1986 op een prijs van 166.000. Zlin benieuwd Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Economische Controledienst zal vandaag proces verbaal opmaken tegen twee supermarktbedrijven, die melk verkopen beneden de vastgestelde minimumprijs. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken heeft dit gisteren mee gedeeld. Het is aan het open baar ministerie om aan de hand van deze processen ver baal al dan niet op te treden tegen de prijsbrekers. Het Produktschap voor Zui vel onderneemt vooralsnog geen actie. In de commissie consumptiemeik van het schap komt de zaak 10 oktober aan de orde, waarna een voor stel 19 oktober tijdens een be sloten vergadering. Van een onzer verslaggevers DE BILT - Het ingenieursbu reau Grontmij nv heeft een plan ontwikkeld voor de cen trale opslag en vergisting van drijfmest die bij de intensieve veehouderij op grote schaal - zo'n 50 miljoen kubieke meter per jaar - wordt geproduceerd. Het plan voorziet in een centrale installatie, waarop veehouders door middel van een pijpleiding kunnen wor den aangesloten. In die centra le kan biogas worden gewon nen dat in de omgeving wordt afgezet. De kosten van het project kunnen daarmee wor den gedrukt. De Grontmij heeft dit dinsdag bekendge maakt. In gebieden met intensieve veehouderij is een groot mest overschot. Dit heeft onder an dere in Noord-Brabant geleid tot de instelling van zoge naamde mestbanken. Deze zorgen er soms met steun van de overheid voor dat overtolli ge mest over de weg naar af zetgebieden elders in het land wordt gebracht. Van onze redactie binnenland TILBURG - B en W van Til burg hebben minister De Ko ning (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) en minister Brinkman (WVC) in een brief verzocht beslissingen over de betaling van harttransplanta ties centraal te regelen. „De rechtsgelijkheid van burgers komt in het geding als dergelijke beslissingen aan af zonderlijke gemeentebesturen worden overgelaten", aldus het gemeentebestuur. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De VUT (vervroegde uittreding) werkt negatief op de werkge legenheid. In het gunstigste geval blijft het aantal arbeidsplaatsen gelijk, maar de praktijk laat zien dat de VUT vrijwel altijd tot verlies van arbeidsplaatsen leidt. Dit is een van de resultaten van een onderzoek dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heeft verricht naar het effect van arbeidstijdverkor ting in de bouw op de werkgelegenheid. De resultaten zijn dinsdag bekend ge maakt. De VUT leidt tot minder werk in de bouw doordat werkgevers niet ver plicht zijn de vacatures met jonge (werk loze) bouwvakkers op te vullen. In de meeste gevallen doen zij dat dan ook niet om kosten te sparen. Al zouden de werk gevers de VUT-vacatures wel opvullen, dan nog is het effect op de werkgelegen heid te verwaarlozen, meent het Econo misch Instituut. Op het totaal aantal bouwvakkers is de groep die voor de VUT in aanmerking komt zeer gering. Bovendien wordt die groep steeds klei ner. Bouwvakkers worden namelijk steeds jonger arbeidsongeschikt, zodat zij de VUT-gerechtigde leeftijd (62 jaar) niet eens halen. Van arbeidstijdverkorting als middel om de werkgelegenheid te bevorderen heeft het Economisch Instiuut voor de Bouwnijverheid al evenmin een hoge pet op. Het onderzoek toont aan dat nog geen kwart van de bedrijven positieve ver wachtingen koestert omtrent korter we ken in ruil voor uitbreiding van het aan tal arbeidsplaatsen. 4 f i Van onze redactie binnenland MIERLO - De achterblijvende economische ontwik keling van Nederland wordt in belangrijke mate ver oorzaakt door de grote rol die de kwartaire sector, de uit collectieve middelen betaalde niet-commerciële dienstverlening, in onze samenleving is gaan spelen. DE STICHTING 'Lekker dier' heeft gisteren een ten toonstelling geopend onder de titel „Dierendag, ge haktdag". Ter gelegenheid van de opening werd een nieuwe bundel dierënverhaleh van Midas Dekker ge presenteerd. De tentoonstelling, gehouden in een pand op de hoek van het Jansvelden de Slachtstraat in Utrecht, duurt tot en met 8 oktober. - fotoanp Dat betoogde drs. H. Wijf fels, lid van de hoofddirectie van de Rabo-bank, dinsdag middag in Mierlo. Hij sprak op een vergadering van de Bra bants-Zeeuwse werkgevers vereniging. Nederland heeft zich, aldus Wijffels verder in de kwartaire richting ontwik keld dat welk vergelijkbaar land ook. „In Nederland zijn ongeveer 7.250.000 inkomens trekkers. Bijna 4.250.000 daar van ontvangen een inkomen uit de collectieve sector en ruim drie miljoen verwerven hun inkomen ih de marktsec tor. Tien jaar geleden was dat vrijwel omgekeerd", aldus Wijffels. Die ontwikkeling heeft er toe geleid dat de band tussen prestatie en beloning, tussen genieten en betalen zoveel mo gelijk is doorgesneden. „Indi viduele verantwoordelij khe- LEEUWARDEN (ANP) - Een F-16 straaljager van de Ne derlandse luchtmacht is dins dagmorgen tijdens de start op de vliegbasis Leeuwarden over de kop geslagen en in brand gevlogen. De piloot is om het leven gekomen. De straaljager wilde hal verwege de start onderbreken omdat er kennelijk iets niet in orde was en begon te remmen. Het toestel dook in een sloot, sloeg over de kop, vloog in brand en kwam in een wei land terecht. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - De vakbonden, de Nederlandse scheepsbouw en politiek Den Haag zijn ver bijsterd over de opdracht van Shell aan een Zuidkoreaanse werf om 3 tankers te bouwen. Zowel de bonden als de scheepsbouw menen dat het door minister Van Aardenne (economische zaken) op te zet ten industriebeleid door de or der een fikse deuk oploopt. De Koreaanse scheepsbou wer, Hyundai Heavy Indus tries, wil de schepen voor 300 miljoen bouwen. Het goed koopste aanbod uit Nederland was tenminste eenderde duur der dan dat van de Zuidkore aanse werf. Volgens een woordvoerder had Shell de tankers liever in ons land laten bouwen. Daar voor was het prijsverschil echter veel te groot. Dat is niet meer concurrerend voor ons, aldus de Shell. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) zei giste ren de keuze van Shell te kun nen begrijpen als het prijsver schil te groot is. Maar er moet op een gegeven moment wor den gekeken of er bruggen zijn te slaan. Een Nederlandse werf heeft dringend behoefte aan werk en de overheid wil graag werkgelegenheid bevor deren. Ik vind wel dat Shell daaraan een steentje zou kun nen bijdragen, aldus Smit- Kroes, die op korte termijn met minister Van Aardenne overleg over de order wil ple gen. De werf Van der Giessen-de Noord was voor de opdracht in de race. Maar het prijsniveau waartegen Koreanen schepen bouwen is bedroevend laag. Het lijkt erop dat die jongens bouwen tegen elke prijs. Als ze maar bouwen, zegt directeur J. Gij bels. Zijn werf heeft één bod uitgebracht, dat meteen ook het laatste was. Het prijs verschil was kennelijk zo groot dat het geen zinb meer had om verder te praten. We hebben dan ook niet om extra steun bij het ministerie aange klopt, aldus Gij bels. De vakbonden zijn zich naar geschrokken van de order aan de Zuidkoreaanse werf. Henk Krul, Rotterdams districts hoofd van de Industriebond FNV, wijst op het herenak koord, dat Shell/Esso en Van Aardenne over de besteding in ons land van een deel van de aardgaswinsten sloten. De voorzitter van de Twee de Kamercommissie van eco nomische zaken, A. van der Hek (PvdA), vindt de order „zeer betreurenswaardig". De bestelling is volgens hem for meel niet strijdig met het he renakkoord. Maar dat ak koord legt op z'n minst wel de morele plicht op Shell om or ders in Nederland te plaatsen, zo stelt hij Van onze redactie binnenland Utrecht - Van de drie miljard gulden die de overheid de afgelo pen twintig jaar ais steun aan de Nederlandse scheepsbouw heeft verstrekt, moet ruim twee miljard gulden als verloren worden beschouwd. Dat verlies is te wijten aan het ontbreken van controle op de steunverlening en van een gerichte scheeps- bouwpolitiek.Dit stellen drie studenten politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam in hun doctoraalscriptie 'Her structurering in de Nederlandse scheepsnieuwbouw 1965-1983'. Volgens de onderzoekers, R. Degenhardt, A. Garschagen en C. Loef zijn er te vrijblijvende afspraken gemaakt met werven die overheidssteun ontvingen. Aan de steunverlening heeft boven dien te weinig onderbouwd beleid ten grondslag gelegen. Beslis singen van onder meer de Beleidscommissie Scheepsbouw wa ren schadelijk voor planning en doeltreffendheid van de scheepsbouw. den zijn in sterke mate wegge nomen en neergelegd bij col lectieve organen. Dat is ge beurd op zoveel terreinen van het leven dat het kader waarin individuele mensen, bedrijven en instellingen beslissingen moeten nemen, zodanig is ver anderd dat er van een directe afweging van baten en lasten geen sprake meer is." Volgens Wijffels is het dringend nodig dat daarin verandering komt. Maar ook het bedrijfsleven moet de hand in eigen boezem steken: „Ook daar zijn heel wat voorbeelden te geven van een te centralistische organi satiestructuur en van veel bu reaucratie. In het algemeen is er sprake van te weinig ver band tussen prestatie en belo ning." Zie ook pagina 2 regionaal gedeel te: „Werkgevers leveren kritiek op kabinetsbeleid" ROTTERDAM (ANP) - De vo rige week dinsdag aangehou den voormalige voorzitter van de raad van bestuur van Sla- venburg's bank, mr. P.S., heeft tegenover de rechtercommis saris verklaard, dat de deze week maandag gearresteerde vroegere topfunctionarissen van Slavenburg, de 54-jarige drs. H.G. en de 63-jarige mr. G.H. binnen de raad van be stuur samen verantwoordelijk waren voor de Zwitserse ves tiging van de bank. Slavo Schweiz, in Ziirich. Met deze mededeling recht vaardigt het Openbaar Minis terie de maandag verrichte arrestaties. Dit zei landsadvo caat mr. H. Bouma dinsdag tijdens de behandeling van het kort geding voor de Rotter damse rechtbank, dat een van de gearresteerden, mr. G.H., tegen het openbaar ministerie heeft aangespannen. H.'s ad vocaat, mr. J. Ekering, vindt dat rechtbankpresident mr. F. Nivard een eind moet maken aan de 'onrechtmatige vrij heidsberoving' van zij n cliënt. ROTTERDAM - Er zal een streng toezicht moeten komen op de chemische processen in diverse landen, waarbij pcb's als afvaiprodukt vrijkomen. Tevens zullen bestaande ap paraten, waarin de stoffen nog voorkomen, op een veilige ma nier opgeruimd moeten wor den. Dit stelde de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee dinsdag op het in ternationale watertribunaal in Rotterdam. Op het watertribunaal dag vaardde de Waddenvereniging dinsdag 21 lozers van de ge vaarlijke stoffen in Neder land, West-Duitsland, Frank rijk en België. Onder de aan geklaagde bedrijven bevinden zich negen Nederlandse on dernemingen, waaronder Dow Chemical in Terneuzen. De milieu-organisatie had 280 monsters bij 69 fabrieken langs de Schelde, Maas, Rijn, Elbe, Eems en Weser genomen om te zien of er PCB's voor kwamen in het afvalwater. Bij de 21 genoemde industrieën werden zij inderdaad gevon den. De vereniging Behoud Bies bos beschuldigde de firma Troost ervan met het storten van allerlei onverbrandbaar materiaal in dit natuurgebied de wet chemische afvalstoffen en de wet verontreiniging op pervlaktewater te overtreden. V iy Eerst even een mededeling voor bankrovers en inbrekers in spe: de hele top van Slaven burg is nu in arrest. Is deze me dedeling duidelijk? De weg naar de kluis is vrij. Het is nu of nooit. Als u werkloos bent, moet p, wel even oppassen. Want als u gepakt wordt, wordt u zwaar der gestraft dan iemand die. nog een baas heeft. Wat de redenering van de rechters is, is mij niet helemaal duidelijk. Mogelijk vindt men dat iemand die moet werken toch al gestraft wordt. Of men oordeelt dat een werkloze ten minste tijd heeft om te 'zitten'. De bladen Okki, Jippo en Tap- toe moeten waarschij nlij k' verdwijnen. Voor vele trouwe lezers betekent dat een Brokki in de keel en bovendien een Klaptoe. De Nederlandse wielrenners zijn nu keurig verdeeld door Kwantum en Panasonic en wat buitenlandse ploegen. Eerst dacht ik dat het oude Zesdaag se koppel Post-Van Steenber gen terug was. Maar het bleek dat Steenber gen de naam is van de Kwan-'1 tumbaas die nu een aanval doet op de macht van Post. Raas is zijn grote troef, want Jan weet van Kwanten. Zoetemelk is ook weer terug, maar wel op een heel ongeluk- kig tijdstip. Jac. Hermans heeft zojuist de prijs van melk ver laagd, zelfs onder de mini mumprijs gebracht. Nu doen alle melkboeren hun melkmuilen open en laten ze hun melktanden zien. Straks hebben ze weer geld over en moeten ze van ellende een wielerploeg gaan sponsoren. MERIJN Carpoolers ZEKER de helft van de par keerplaatsen voor carpoolers' langs het hoofdwegennet is to taal ongeschikt om daar te parkeren omdat de auto's daar op de rijbaan, of op een onver hard stuk grond staan. Aldus één van de conclusies uit een ANWB-onderzoek naar de ge woonten van carpoolers. Brandstichting DE rechtbank in Zwolle heeft dinsdag de 26-jarige Inge K.- M. vrijgesproken van de haar ten laste gelegde brandstich ting. Inge K., echtgenote van de beroepsvoetballer Kees K., werd ervan verdacht op 23 ju ni de sportzaak van haar man in Steenwij k in brand te heb ben gestoken. Autokeuring BIJ het verplicht stellen van een geregelde keuring van personenauto's zal naar schat ting tien procent van de men sen proberen deze verplichting te ontduiken. Dat zijn juist die mensen, voor wie verplichte keuring het hardst nodig is. Daarom is het beter af te zien van de verplichte autokeuring. Dit schrijft de commissie Geelhoed in een brief aan de minister van Justitie. DAF Trucks l||! DAF Trucks in Eindhoven heeft van het ministerie van transport in Angola een order gekregen van 38 miljoen gul den. Het gaat om de levering van 67 trekkers, drie vracht wagens, 134 opleggers en de bouw en inrichting van een transportcentrum in de Ango lese hoofdstad Luanda. Verzekeringen ASSURANTIECONCERN Stad Rotterdam anno 1720 en Amersfoortse Verzekeringen Beheer praten over een sa menwerking van de twee be drijven. Er wordt hierbij ge streefd naar een meerder heidsdeelneming van Stad Rotterdam in de Amersfoort se, zo hebben beide maat schappijen bekendgemaakt. Midden-kleinbedrijf ALLE subsidie-aanvragen voor bedrijfsontwikkelings hulp, die op of na 1 september zijn ingediend bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbe drijf, kunnen worden afge.- handeld. De subsidiepercenta ges bedragen veertig of zestig, afhankelijk van het inko mensniveau. Dat heeft staats secretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) dinsdag de Twee de Kamer meegedeeld.

de Stem | 1983 | | pagina 3