UITBLAZEN Olieprijs blijft voorlopig dalen Vergeten groep uit de oorlog Shamirs kabinets formatie in ernstige impasse Draagt ook KOV eigen banenplan ten grave? Tea for two please dear WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 D1SE1M ACHTERGROND PAGINA; OLIE-INDUSTRIE SCHAKELT NOODGEDWONGEN OM Burgerslachtoffers moeten wachten nog steeds op vergoeding Loonoffer Weigering Verdeeld Yes love?" De vrouw veegt het formica tafel blad af terwijl ze dat vraagt. Het volle wegwerp-asbakje blijft staan. Ze zijn er nog steeds, maar ze worden toch zeld zamer: die typisch Britse serveersters van middelbare leeftijd, die hun klanten zonder aanziens des persoons op een wat rüwe manier bemoederen en aan spreken met love en dear. Ik heb altijd liever met ze te maken ge had dan met de jongere meisjes die al hun klanten - eveneens zonder aanziens des persoons - lijken te haten. Je komt die vrouwen nu nog bijna uitsluitend tegen in de tra ditionele fish and c/u/w-café's. Ze doen me altijd denken aan een Engeland dat ik niet heb gekend. Het Engeland van na Duinkerken en vóór Alamein. toen er de ste den door de Luftwaffe werden gekoventrierdde mannen onder de wapens waren en de vrouwen de fabrieken en vrachtwagens be manden om granaten, tanks, vliegtuigen en koffiesurrogaat te maken en te vervoeren. Een tot het uiterste versoberd Engeland dat vechtend en zwoegend wacht te op de ommekeer. „Take care love", groet de ser veerster als we na het drinken van twee koppen sterke, zoete thee weer opstappen om onze reis over de Great North Roadtegen woordig beter bekend onder de prozaïsche aanduiding. Al voort te zetten. Hoewel er steeds meer hore- ca-bednjven zijn die er nu ook een eer in stellen een redelijke kop koffie te serveren, kun je in Engeland of Wales nog steeds niet zómaar ergens binnenstap pen, om koffie vragen en er dan op rekenen dat je goede koffie krijgt. Sommige brouwsels sma ken nog altijd zo smerig dat ze werkelijk niet te drinken zijn. Ze kerheid bieden de gelegenheden die een bordje Rombouts Coffee buiten de deur hebben staan. Daar krijg je een Belgische filter. Restaurants die Kenco Coffee ad verteren kunnen er doorgaans ook mee door al ben je daar weer afhankelijk van de dosering die het personeel er toepast. De Engelsen zullen wel niet meer van de poederkoffie af te brengen zijn. Nu' zijn er soorten poederkoffie die uitstekend sma ken, maar die worden niet altijd gebruikt. Een verkeerd soort zui nigheid brengt menig etablisse ment ertoe te weinig van de goed koopste soort te nemen. In som mige zaakjes gaan die grote pot ten goedkope poederkoffie maan den mee. Het resultaat is op de duur dat de koffie smaakt zoals verbrande rubber ruikt. Er zijn drie manieren om de koffie te nuttigen. Zwart of wit. Wit betekent dat de kop tot de helft wordt gevuld met helaas al tijd te slappe poederkoffie. Ver volgens gaat er tot aan de rand toe warme melk bij. In de tuit van de melkkan zit een roostertje om de vellen tegen te houden. Koffie met cream is de derde mo gelijkheid. De room zit vaak ver pakt in één-portie-kuipjes die, als je ze verkeerd opent, een lik room over je vestje spuiten. Rombouts filterkoffie wordt vanzelfspre kend met room geserveerd. Logerend bij vrienden gingen wij dikwijls op zondagmorgen koffie drinken bij een buurman. WIM KOCK Die hield er een Jersey-koe op na. Van die beesten is bekend dat ze een bijzonder romige kwaliteit melk leveren. De vrouw des hui zes maakte de koffie op de tradi tionele witte wijze: veel te slap, veel suiker en dan die hete, romi ge melk erbij. Het smaakte heer lijk, maar niet naar koffie. Het leek me meer een drankje om de maag mee tot rust te brengen voor het slapengaan. Gezien de erbarmelijke kwali teit van de doorsnee-koffie en te gelijk (en desondanks!) de snelle groei van de koffieconsumptie ten koste van de traditionele cup pamoeten koffielievende reizi gers er mijns inziens rekening mee houden dat in Engeland de koffie nooit zo goed zal worden als de thee er altijd is geweest. Met thee doen dezelfde ser veersters die niets van koffie we ten ware wonderen. Er wordt ge spot met alle gulden regels van het theezetten. Zonder eerbied worden de zakjes in een alumi nium pot gesmeten. Stomend heet water erop. Geen tijd om te laten trekken want er zijn altijd te veel wachtenden. De serveerster laat water en zakjes in de pot rondwalsen en begint dan te schenken. Dikke, bruine stralen. De koppen zo vol dat voetbaden onvermijdelijk zijn. En toch: die thee smaakt, sterk en vol. Er hoort suiker bij en (koude) melk. Nederlanders behandelen thee zoals Engelsen met koffie omgaan. Zo'n glaasje heet water met op een schoteltje een thee zakje erbij! Thee hoor je in een potje te krijgen. Dat mag gerust van aluminium zijn en een paar butsen hebben, zoals de theepot ten in Engelse fish and chips-ca- fé's. Of er losse thee of zakjes in gaan maakt weinig uit. In Engeland krijg je er een tweede potje met kokend heet water bij. Uitzoeken in welk potje de thee zit en in welk het water kost je hoogstens een verbrande vinger. Daar. staat tegenover dat je voor één geld twee potten thee krijgt. De bedoeling van dat hete water is klaarblijkelijk de thee desgewenst in de kop te kunnen verdunnen, maar ik vul er altijd de theepot zelf weer mee nadat de eerste koppen zijn uitgeschon ken. Doe je dat direct dan kan de thee opnieuw trekken terwijl je de eerste kop nuttigt. De tweefie kop smaakt altijd even goed als de eerste. Meer up market, zoals dat te genwoordig ook in zakelijk Ne derlands heet, zijn de potjes van porcelein of stoneware, het betere aardewerk. Je krijgt er scones met jam bij, dunne sandwiches met zalm en tuinkers en een schaal met taartjes waaruit je naar har telust kunt kiezen. Dat is de af ternoon tea. Daarop volgt nog de high teamaar dat is een complete maaltijd die geen ruimte meer laat voor een ander avondmaal. Nooit gedacht dat ik nog eens zo veel van thee zou gaan houden. Yes love?" Pot of tea for two please- dear. Dat laatste blijft er na al die jaren toch wat aarzelend uitko men. Afternoon tea. Heerlijk lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllË T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie drs. J.H.M Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren. Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41,® 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550 Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen 20,49 per maand; 6115 per kwartaal of 238,00 per |aar Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076^236822 Overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Pieter-Jan Dekkers TWEE berichten in de krant van gisteren: 'Ko rea bouwt drie tankers voor de vloot van Shell' en Esso heeft opdracht gegeven voor de bouw van een flexicoker voor de raffinaderij in Rot terdam. Deze laatste investering vergt ruim twee en een half miljard gulden. Beide be richten wekken de indruk dat het weer goed gaat met de olie-industrie. Echter, een ander bericht in dezelfde krant, overigens minder opvallend gebracht, voorspelt dat de olieprijzen de komende maanden sterk onder druk zullen komen te staan. De olie-producenten kunnen hun produkt aan de straatstenen niet kwijt en een verdere prijsdaling ligt dan ook in het verschiet. Nu hoeft dat niet tegen strijdig te zijn. Uit de winst cijfers van de grote olie maatschappijen over het eerste halfjaar van 1983 blijkt dat ze erg goed ge boerd hebben. Ondanks het overschot op de oliemarkt slaagde Shell er bijvoor beeld in de winst over het tweede kwartaal bijna te verdubbelen. Toch wordt langzamer hand duidelijk, dat de over capaciteit de maatschap pijen parten gaat spelen. Een deel van de forse winst van Shell over de afgelopen maanden bijvoorbeeld is slechts te danken aan de sterk gestegen koers van ste dollar, waardoor goedkoop ingekochte olie naar ver houding 'duur' aan de man kon worden gebracht. Bo vendien worden dalingen van de koers van de dollar vertraagd naar de klant doorberekend. Dat Esso de raffinaderij in Rotterdam nu gaat mo derniseren komt vooral door een veranderende vraag naar olieprodukten. Er is een duidelijke verschuiving van het verbruik van stook olie naar lichtere oliepro dukten. Doordat steeds min der electriciteitscentrales en bedrijven andere, goedkope re brandstoffen voor de op wekking van energie gaan toepassen blijven de olie maatschappijen met grote hoeveelheden onverkochte voorraden zitten. Zonder de nieuwe flexicoker zou de raffinaderij van Esso geen enkele toekomst meer heb ben, liet Esso-directeur Da- han zich gisteren ontvallen. Uit cijfers van de Europe se Gemeenschap blijkt, dat de raffinage-capaciteit op dit moment voor slechts 58 procent wordt benut. In de hoogtijdagen van voor de eerste oliecrisis was die be zetting nog ruim 81 procent. Er hebben sinds de tweede oliecrisis van 1977 al 18 raf finaderijen in de EG-landen hun poorten moeten sluiten en tot 1990 moet de totale ca paciteit nog eens met een kwart worden terugge bracht. De Shell-order voor de bouw van drie tankers ligt in dezelfde lijn als de mo dernisering bij Esso. Het gaat hier vooral om tankers voor het vervoer van aardo lie-producten. Ook bij Shell komt de nadruk vaker op lichtere olie-produkten te liggen. Overigens heeft de Neder- De raffinaderij van Shell in Moerdijk. - FOTO ARCHIEF DE STEM landse olie-industrie het vergeleken met buitenland se bedrijven niet eens zo slecht gedaan in de periode, dat de vraag naar olie-pro ducten sterk daalde. In Ne derland gevestigde raffina derijen hebben de daling van de export in de jaren '81 en '82 zelfs weer meer dan goed gemaakt. Bovendien hebben ze ondanks de eco nomische recessie hun aan deel op de Westeuropese markt nog weten te vergro ten. Door de dalende prijzen van olie en olieprodukten gaat de internationale olie handel steeds meer twijfelen aan de ramingen van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling inzake het toekomstig oliegebruik. Er zijn enkele factoren die zorgen voor toe neming van het overschot de laatste tijd. Zo is de produk- tie van de OPEC (Organistie van Olie Exporterende Lan den) ondanks 'harde' afspra ken weer flink toegenomen, bijna een milioen vaten per dag méér dan het afgespro ken maximum. Bovendien is de produktie in de Noordzee sterk gestegen. Daar komt bij dat veel raffinaderijen de afgelopen maanden veel olie hebben gekocht met het oog op de winter. Achteraf bezien veel meer dan nodig blijkt te zijn. De afgelopen week daal den de prijzen van ruwe olie op de vrije markt dan ook met ongeveer een dollar per vat. Gisteren zakten ze nog wat verder, met als gevolg dat de benzineprijzen in ons land vandaag ook verder dalen. Het aanbod blijft dus groot, maar de belangstel ling van de raffinaderijen door de overproductie mini maal. Bovendien raakt men er in kringen van de olie handel steeds meer van overtuigd dat de komende winter opnieuw bijzonder zacht zal zijn. En dat on danks het feit dat de lange termijn verwachtingen van de meteorologische diensten niet erg betrouwbaar zijn. Tegen alle logica in wordt er druk gespeculeerd op een verdere prijsdaling in de wintermaanden. Opvallend is dat de prijzen van olie van de beste kwaliteit, dat wil zeggen olie die de minste zwavel bevat, het meest on der druk staan. De raffina- rijen willen deze dure olie niet meer omdat de verwer king ervan geen winst meer oplevert. In handelskringen wordt opgemerkt dat de prijzen van ruwe olie sneller dalen dan die van olieprodukten. Verwacht wordt dat aan de prijsdaling van ruwe olie pas een eind zal komen als de prijzen zo laag zijn dat de raffinaderijen weer belang stelling krijgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ UTRECHT - de verwoesting allerwege is enorm. 1500 panden zijn to taal verwoest en hoeveel groote glasschade enz. hebben, weet ik niet. Het aantal gedoode bur gers zal ongeveer 1000 zijn, zwaargewonden het dubbe le. Fragment uit een brief, die op 24 fe bruari 1944 door een ooggetuige getikt werd, twee dagen na het rampzalige Engelse bombardement op Nijmegen. Nu, bijna 40 jaar later, komt bij me nige vijftiger en ouder het oorlogsleed in al zijn gruwelijke varianten terug. Of het nu gaat om het Nijmeegse bom bardement, de slag rond Arnhem, een jarenlange onderduik in de polder of de verplichte tewerkstelling van talloze Nederlanders op de puinhopen van het Derde Rijk. Waarom nu pas? Drs. H. Mourits, di recteur van de Stichting ICODO (In- formatie- en coördinatieorgaan voor oorlogsgetroffenen) te Utrecht: „Om dat de meeste burgers, indien niet door de oorlog lichamelijk gehandicapt, on middellijk na de bevrijding de mouwen opstroopten. De boze herinnering aan bombardementen, schuilkelders e.d, werd weggedrukt. „Meestal zo rond de 50 jaar raakte een aantal van hen lichamelijk en/of geestelijk in de kreukels. Hoewel zij zelf, mede aan de hand van het medi sche onderzoek, wisten dat hun ziekte RUIM 38 jaar na de Tweede Wereldoorlog hakketakt de Tweede Kamer nog steeds over een betere uitkering aan burgers die, al dan niet onderhuids, littekens dragen van het oorlogsgeweld. Dat leidt tot een forse vertraging voor een wetsontwerp dat de schade moet regelen. Staatssecretaris drs. J. van der Reijden (Volksgezondheid) is echter allerminst ingenomen met deze vertraging van een wetsontwerp. veel, zo niet alles met oorlogsleed te maken had, hield de overheid alleen rekening met leed van oud-verzets strijders en overlevenden van concen tratiekampen." Pas in 1971 bouwde de overheid de uit 1950 daterende Hulpverlening Oor logsslachtoffers om tot de Rijksgroeps regeling. Twee jaar geleden vond ook politiek Den Haag het de hoogste tijd deze regeling te verbeteren. Want dat Nederland sinds jaar en dag niet meer dan 1750 burgeroorlogslachtoffers telt, achtte ook de HH Politici erg ongeloof waardig. Afgelopen week legde staatssecreta ris drs. J. v.d. Reijden (Volksgezond heid) vol goede moed zijn wetsontwerp voor aan de Tweede Kamer. En toen begon het gehakketak. Vooral van de zijde van de VVD-fractie, waar drin gend om exacte aantallen werd ver zocht. „En die zijn er eerlijk gezegd niet," verzucht T.van Leeuwen, Volksge zondheids voorlichter te Rijswijk daags na het Kamerdebat. „Want de burger slachtoffers uit de oorlog staan nergens geregistreerd." Er zijn wel een paar ruwe schattin gen voorhanden. Telt men alle Neder landers op die in de oorlog - vanaf het bombardement in Rotterdam tot de in Duitsland tewerkgestelden - letsel hebben opgelopen, dan komt men op een totaal van rond de 530.000 burgers. Hoeveel van hen straks aanspraak zal maken op het nu vertraagde wetsont werp, blijft een kwestie van afwach ten. ICODO-directeur Mourits rekent zelf op een vijfde deel. Bij het ministe rie van Volksgezondheid houdt men het op hooguit 3500 aanvragen, het dubbele van het huidige aantal. Beide instanties zijn het erover eens dat de geraamde schadevergoeding van in to taal 10 miljoen gulden te weinig is. Aanvragen voor schadevergoeding worden beoordeeld door een nog in te stellen commissie. Twistpunt bij de be oordeling blijft de vraag of de nu pijn lijke littekens daadwerkelijk afkom stig zijn van oorlogsleed. „De bewijslast rust niet bij de aan vrager, maar bij de overheid. Zij moet bewijzen dat die rugpijn niets te ma ken heeft met de oorlog. En zo hoort het ook," vindt ICODO-directeur Mourits. Trouwens, van hem had de nu ver traagde wet er gisteren al moeten zijn. Want er staan volgens hem zeker 10.000 Nederlandse burgers te trappelen om hun onbetaalde oorlogsrekening in te dienen. DoofPieter Eggen IN Israel dreigt een gigantische politieke pat stelling. Begins opvolger, ex-minister van Bui tenlandse Zaken, Shamir, dacht eindelijk deze week een nieuwe regering te kunnen presente ren, of de interne strubbelingen zijn weer zó uit de hand gelopen dat zelfs Shamirs politieke toe komst niet meer zeker is. Kenners van de Israëli sche politiek houden er re kening mee dat Shamir morgen opnieuw aan presi dent Herzog om verlenging van zijn formatieperiode zal vragen. Dat kan nog een maal met drie weken, als Shamir er dan niet in is ge slaagd de tegenstellingen te overbruggen zal hij zijn op dracht moeten teruggeven en zal Herzog vermoedelijk de voorman van de opposi tionele Arbeiderspartij Shi mon Peres verzoeken een regering te vormen. Hoe hij in die positie een regering zou moeten vormen, die een minimale overlevenskans heeft, is niet te zien. En daarmee zou de patstelling compleet zijn. Het gestampvoet door de porseleinkast, die de Israëli sche politiek is, begon eigen lijk al na het vertrek van Begin als premier. In een poging de Arbeiderspartij (en de daaruit voortkomen de president Herzog) de pas af te snijden groepeerden de partijen uit het Likoed-blok zich haastig rond Begins 'troonsopvolger' Shamir. De matig populaire ex-minister probeerde met een snelle formatie de scheuren in de oude coalitie te dichten, maar zag zijn poging al vrij snel stranden op de eis van een aantal Likoed-promi- nenten, waaronder de oud ministers Horowitz en Ber- man voor een soort 'Grosse Koalition' met de Arbeiders partij. Die wens tot een re gering van nationale een heid bleek ook bij de meer derheid van de Israeli's te bestaan. Uit opiniepeilingen bleek dat liefst driekwart van de bevolking een derge lijk 'monsterverbond' het liefste zagen. De roep om nationale een heid vindt zijn reden in twee uitermate belangrijke twist punten, die de traditionele tegenstellingen in Israel tot een complete scheiding der geesten dreigen te maken: de oorlog in Libanon, die meer Israëlische soldaten het leven kostte dan alle voorafgaande Arabisch-Is- 1 raelische confrontaties bij elkaar én de fabelachtige economische problemen. Is rael kampt met een inflatie van rond de 130%, zit tot ver over de oren in de schulden en is in economisch opzicht alleen door de bijzondere behandeling van Washing ton gevrijwaard van de de plorabele positie die bij een nagenoeg failliet land past. Met name deze problemen drukken op de bewegings vrijheid van de politici en ze zijn de belangrijkste reden voor de plotselinge oppositie «van de kleine Tami-partij tegen voortzetting van de regeringspolitiek. De Tami, die zijn steun geniet bij de Sefardiem (de oriëntaalse joden), is met name fel ge kant tegen de belastingpoli- tiek die Shamir zou willen voeren. Zonder de steun van de driemans Tami-fractie kan Shamir een absolute meerderheid al vergeten. De weigerachtigheid van de Tami-partij om nu in zee te gaan met Shamir heeft ook te maken met interne pro blemen. Fractieleider Aboe- chatzera zit momenteel een gevangenisstraf uit, wegens bewezen financiële malver saties. Als gevolg daarvan mag hij wel zittingen van de Knesseth bijwonen, maar dan alleen in de middagu ren. 's Ochtends doet hij 'boete' op een politiebureau Shamirs problemen wer den groter toen bleek dat de oproep van de eerder ge noemde Likoed-prominen- ten Horowitz en Berman on dersteund werd door nog vier andere, liberale Likoed- parlementariërs. In arren moede zocht Shamir daarom verleden week zijn politieke tegenstander Peres op om het slagveld voor een poli tieke samenwerking te ver kennen. De nederzettingen politiek, de aanvaarding van het Reagan-plan (waarin onderhandelingen met een Palestij ns-Jordaanse fede ratie over een oplossing van het Palestij nse vraagstuk) en hervormingen in de eco nomische politiek - allemaal eisen van de Arbeiderspartij - bleken, als voorzien, on overbrugbare problemen. Peres speelde het spel han dig. Shamir moest zijn tevo ren onmogelijke poging de Arbeiderspartij voor zich te winnen opgeven en het was de Arbeiderspartij, die de 'onverzoenlijkheid' van Sha mir breeduit kon vieren. Voor Shamir rest nu niet meer dan te pogen alsnog de oude coalitie nieuw leven in te blazen. Waarnemers ver wachten dat de kans op suc ces klein is. En lukt het Sha mir, dan nog zal het nieuwe regeerakkoord dermate vaag moeten zij n, dat de fei telij ke tegenstellingen snel aan het daglicht zullen tre den. Shamir zou tot slot er misschien het beste aan doen op nieuwe verkiezin gen aan te sturen, want die kant zal het toch uitmoeten als de impasse nu of op iets langere termijn niet door broken kan worden. Dat die verkiezingen niet nu al zijn aangekondigd ligt aan de Knesseth. Alleen het parle ment zelf kan verkiezingen uitschrijven, als het daartoe in meerderheid besluit. Re cente opiniepeilingen heb ben evenwel uitgewezen dat met name de Likoed-partij- en en ook de Nationale Reli gieuze Partij van Burg op verlies zouden staan, terwijl ook de Arbeiderspartij niet al te hooggestemde ver wachtingen van dergelijke verkiezingen hoeft te koes teren. De angst voor de kie zer zou dus het parlement voorlopig af kunnen houden van een toetsing van de poli tieke verhoudingen. Door Herman Mertens Het hoofdbestuur van de KOV zit er vandaag maar mee. Bijna de helft van de veertigduizend aangesloten katholieke onderwijsgeven den verwacht al bij voorbaat geen zegenende kracht van het eigen arbeidsplaatsen plan, zo bleek uit de leden peiling die deze zomer is ge houden. En trouwens ook in het bestuur zelf was maar een kleine meerderheid be reid het idee om tien procent korter te werken voor de achterban te verdedigen. Zo was het gezamenlijke KOV-ABOP-plan al in den beginne een teer kasplantje, waarvan echter ook hoop volle verwachtingen beston den: het uitgangspunt van tien procent korter werken en evenredig inleveren van loon zou immers een baan brekende voorbeeldfunctie kunnen hebben voor de amb tenaren en wellicht zelfs werknemers in het bedrijfs leven. Nu de Algemene Bond voor Onderwijzend Perso neel (ABOP) zijn eigen gees teskind te vondeling heeft gelegd en vandaag wellicht ook de duim van de KOV omlaag gaat is het allemaal verleden tijd. Het hoofdbe stuur van de Katholieke On derwijs Vereniging zal wel iswaar het principe van werktijdverkorting en inle veren van salaris blijven aanhangen, maar onder de huidige omstandigheden de kwestie laten rusten en niet met minister Deetman (on derwijs) onderhandelen. Zonder bij de schuldvraag stil te staan: jammer, want het gevaar dat de wal het schip zal keren wordt steeds groter. Het alsmaar afne mend aantal 'onderwijsvra- genden' kan nu eenmaal al leen maar worden opgevan gen door een aanzienlijke herverdeling van werk. Maar de onderwijsvakor ganisaties staan met de rug tegen de muur. Ze hadden hun nek al uitgestoken door de bereidheid uit te spreken een fors loonoffer te brengen in ruil voor werk. Minister Deetman toonde intern de bereidheid het lichaamsdeel te sparen, maar kreeg van het kabinet opdracht de strop aan te leggen: het in zetten van wachtgeld- en ww-uitkeringen voor het 'kopen' van banen kon niet bij minister Ruding (Finan ciën) door de beugel. En dat was juist het elementaire verschil in zienswijze tussen Daarmee kunnen ruim 14.000 leerkrachten op de lessenaar worden gezet. Tegelijk met zijn 'nee' tegen het terugslui zen van uitkeringen zei Deetman dus 'nee' tegen 14.000 extra-arbeidsplaatsen en dat ligt een zichzelf res pecterende bond als lood op de maag. MINISTER Deetman .strop aanleggen. de bondsplannen en de voor stellen van Deetman. Vol gens de vakorganisaties kan een groot deel van de werk loosheid in het onderwijs als blijvend worden beschouwd en is het daarom gerecht vaardigd om een gedeelte van de uitkeringsgelden te benutten om onderwijzers aan de slag te helpen. Deet man kreeg inderdaad toe stemming om uitkeringsgeld 'terug te sluizen', maar zag hieraan een onherroepelijke grens verbonden. Zo kregen het afgelopen jaar enkele duizenden onderwijskrach ten die eigenlijk ontslagen hadden moeten worden twee jaar uitstel van executie. Veel soelaas biedt die tij delijke benutting niet en dat verklaart ook het grote vér- schil in werkgelegenheidsge- volgen: Deetman houdt in de ogen van de organisaties een half miljard 'over' doordat het beslag op uitkeringen en wachtgelden vermindert. Een ander veelgehoord be zwaar tegen de werktijdver korting klonk op uit de ach terban: wij zijn best bereid voor onze werkloze collega's een veer te laten, maar ik weiger een stap terug te doen voor een tweede verdiener die dankzij mij een part-ti- me-baan krijgt. Vooral bin nen de KOV-afdelingen klonk deze redenering, waaraan nauwelijks tege moet is te komen zonder aantasting van het zelfstan dige recht op arbeid, her haaldelijk op. Ook het voorstel tot het grootscheeps inzetten van werklozen met behoud van hun uitkering wekte gevoe lens, die bepaald niet gunstig voor een het gesprekskli- maat waren. Maar de ergste klap kreeg het plan van de vakbonden wel door de aan gekondigde korting van 3,5 procent op alle ambtenaren-, salarissen. Nu onderhande len betekent meteen een uit gangspositie die alweer min stens 3,5 procent slechter is, zonder enkele garantie. Het onderwijs vreesde toch al dat eenmaal een akkoord geslo ten deze of een volgende mi nister zijn aanvallen op lo nen en arbeidsplaatsen niet zou staken. De nota over de salarisherstructurering en de zogenaamd tijdelijke kor ting van 1,82 procent gaven aan die vrees ruimschoots voedsel. Al die bedenkingen zullen ook vele KOV-bestuurders vandaag tot de conclusie brengen dat het voorlopig beter is niet meer met de mi nister mee te denken. Het heeft bovendien weinig praktische waarde meer om het eigen plan nog langer te verdedigen nu de ABOP (eveneens ongeveer 40.000 le den) heeft afgehaakt. Een verdeeld onderwijs kan nu eenmaal geen zaken doen. Vrijwel niet meer te vermij den is daarom dat nu ook de onderwijzers en leraren hun voorzichtige opstelling te genover het kabinetsbeleid laten varen en pal achter de getergde ambtenaren gaan staan. I

de Stem | 1983 | | pagina 2