^rouw uit Terneuzen erdronken in kreek Giftige schoonheden Speelgoed moest ■[elijk bewijzen )ntslagen werknemers nog aan de slag Kinderboekenbeurs Unicef Terneuzen LdENSDAG 5 OKTOBER 1983 VAN ZEELAND Tal van shows Temeuzense Herfstfeesten UTO RAAKTE TE WATER T Jubileum viering bij De Leeuwtjes [(lntongerecht Terneuzen politierapport UIT HET ZAKENLEVEN Introductie Daihatsu Plaatselijk nieuws Terneuzen Westdorpe Venijnboom Dronkenschap Geen angst Waarnemingen Voorlichter Dow naar Zwitserland overgeplaatst 3FT^T T16 PAGINA ZEELAND 3 ergen werk bij lasfabriek Sas Van onze correspondent TERNEUZEN - Op de tiveede dag van de Herst- feesten, georganiseerd door de vereniging Onder nemers Axelsestraat, kon den-de bezoekers genieten van tal van shows en de- l monstraties bij de deelne- I mende winkeliers. Zo kon er weer geproefd worden van de Vin de Ville bij slijterij De Vriend, een wijn speciaal gebotteld ter gelegenheid van de feesten rondom het vierhonderd- jarige Terneuzen in 1984. Een niet gering deel van de opbrengst daarvan gaat rechtstreeks naar stichting De Vliegende Hollander die alle festiviteiten vol gendjaar zal coördineren. Vandaag (woensdag) ko men vooral de kinderen aan bod. Zo is er vanmid dag tussen twee en vijf een kinderdisco en zijn er filmvoorstellingen bij dansschool Bilderbeek aan de Axelsestraat voor kin deren van 6 tot 12 jaar. Ook kan iedereen die wil weer meerijden met één van de koetsjes getrokken door paarden, een pro grammapunt waar ook af gelopen zaterdag veel be langstelling voor was. Een van de hoogtepunten van deze woensdag is onge twijfeld de wedstrijd kna kworst eten om 15.00 uur in De Crab. Verder zijn er vandaag weer van tal van demonstraties. SAS VAN GENT - De Glasfabriek in Sas van Gent beleeft, ondanks de financiële proble men, een ouderwets druk na.iaar. De traditionele opleving in deze tijd van het jaar doet zich zo sterk voelen dat overwerk aan de orde van de dag is. Van de groep van 30 werk nemers, die eerder dit jaar werden ontslagen, staan er daadwerkelijk nog maar drie op straat. De overige 27 heb- ben een verlengde opzegter mijn of een tijdelijk contract gekregen. Tenslotte zijn acht mensen (onder wie enkele oud-werknemers) ingehuurd van de stichting START, een niet-commercieel uitzendbu reau. En dan nog moeten in de fabriek alle zeilen worden bij - gezet om aan de talrijke or ders te kunnen voldoen. Het vele werk stemt directie en vakbonden tevreden, maar de ongerustheid over de toe komst van het Sasse bedrijf is nog niet verdwenen. „Wij zijn erg voorzichtig geworden. Er Mat de gemeentepolitie was gewaarschuwd, werd de auto met het stoffelijk overschot bo- lcn water gehaald - foto de stem, cor j de boer Van onze correspondent "NEUZEN - De 62-jarige «rouw S. Stirler uit Ter pen is verdronken toen auto, door onbekende wak, te water raakte in de 'cense Kreek nabij restau- 11 De Milliano. Het ongeval vorige week zijn ge- maar kwam gisteren «aan het licht. gelopen zaterdagmiddag S® drie jongens, die met een bootje op de kreek voeren, iets op de bodem van de kreek liggen. Zij dachten dat het een gezonken boot was en meldden dit aan de jachthavenbeheer der. Die kwam tot dezelfde conclusie, mede door het feit dat in de jachthaven een boot ontbrak. De havenmeester waar schuwde maandag de dienst openbare werken met het ver zoek de boot te lichten. De ge meentewerklieden, vergezeld van badmeester Evers die re gelmatig duikersdiensten be wijst, arriveerden daar gister middag. Na de eerste duik meldde de heer Evers dat het geen boot maar een auto be trof, na de tweede duik deed hij de mededeling dat zich nog een vrouw in de auto bevond. Nadat de gemeentepolitie was gewaarschuwd, werd de auto met het stoffelijk over schot boven water gehaald. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit dat geen misdrijf in het spel was. wordt hard gewerkt en wat we nu meemaken is de traditione le opleving in de herfst. Hoe het allemaal uitpakt is nog on zeker", aldus een woordvoer der van het bedrijf. Districtsbestuurder Wil Waumans van de industrie bond FNV is zo mogelijk nog terughoudender. „Ik ben niet pessimistischer dan enkele maanden geleden en ik geloof dat het bedrijf de enig juiste weg bewandelt, namelijk zo veel mogelijk werk aantrek ken. Het is de enige kans om op den duur weer tot winst te komen, maar we moeten af wachten of dat er ook uit komt", aldus Waumans. De sfeer van grote onzeker heid en spanningen is dan ook nog niet van de lucht. Een he leboel werknemers verkeren nog in onzekerheid over hun baan en het hele bedrijf moet maar afwachten of de raad van commissarissen instemt met door de directie voorge stelde investeringen. „Er wordt gewerkt onder hoogspanning. Het is echt pompen of verzuipen voor de Glasfabriek. Dan gebeuren er gekke dingen op het werk. Dat is onvermijdelijk, hoewel ik de indruk heb dat het niet erger wordt en dat mag je al winst noemen", vindt Waumans. Beide partijen wijzen er ook op dat, ondanks het vele werk, de toestand van dag tot dag kan veranderen. Inmiddels hebben directie en bonden de gesprekken ge opend over 'flexibel' werken bij de Glasfabriek. Er moet een regeling uit de bus komen, die lange werktijden bij veel werk mogelijk maakt. Die 'overuren' zouden gecompen seerd moeten worden in een slappe tijd. Een eerste voorstel van de directie werd eerder dit jaar afgewezen. „We zijn er nog niet uit", zegt Waumans. TERNEUZEN - Op feestelijke wijze werd in de scholenge meenschap voor beroepson derwijs De Leeuwtjes het feit gevierd dat de heer E. Slabbe- koorn 25 onderwijs geeft. Slabbekoorn is reeds 24 jaar leraar kennis der natuur, bio logie en natuurkunde aan bo vengenoemde school. Hem en zijn gezinsleden werd een bloemrijk koud buf fet aangeboden alsmede ca deaus. Het hiervoor opgerichte Lions orkest Slabbe Tonen, oogstte veel succes, alsmede het optreden van de huisar tiest A. Hoste, die op een muzi kale, verbale en humoristische wij ze het docentenkamerge- beuren omtrent de jubilaris naar voren bracht. Van onze correspondent KN'UEen miniatuur vrachtautootje en een dito per- »%l""°tie waren de (speelgoed)attributen die de Rotter- j J^htautobestuurder B. gisteren voor kantonrechter mr. tH;; op 'afel legde. Hiermee wilde B. zijn onschuld bewij- een verkeersongeval van 27 oktober van het vorig jaar. Postbus 259,1000 AG Dntvang ik het gratis ensioen". I I .lïas met zijn container !Ter e over de Zweden weg WU,2en' °P een bepaald '"t lmksaf de Aug. de "e8 ingereden. Bij het >rd J van deze manoeuvre ttijJ ingereden door een tautr ,froP komende perso- t;; c, bestuurd door W. van s van Gent. kwam volgens B. »r'1 deze manoeuvre al tachtig procent had «g "Ik heb eerst rich- Ntav, geven' ben toen 'orteren en zag geen achteropkomend verkeer. De auto die me aanreed moet met een hoge snelheid hebben ge reden". Getuige Van L. die in deze aangehouden zaak was verschenen, had echter een andere mening.Hetfe.tdathij de vrachtwagen vlak achter de cabine aanreed, was voor verkeersschout mr. J. Bogers van doorslaggevend bewijs dat B. in de fout was gegaan. Hij eiste een geldboete van 150 gulden of drie dagen. De kan tonrechter vonniste conform. A. van K. uit Kloosterzande had niet bemerkt dat de auto die met knipperende lichten achter hem aanreed een poli tiewagen was. Dat bleek op de avond van de elfde oktober van het vorig jaar wel degelijk het geval te zijn en bovendien met verlicht transparant dat tot stoppen sommeerde. In plaats daarvan had Van K. wat meer gas gegeven omdat de knipperende lichtsignalen hem hinderden. Mr. Bogers hechtte weinig waarde aan het verhaal van Van K. en eiste een boete van 120 gulden of drie dagen. Kantonrechter De Mul vond ook dat als iedereen zegt „ik heb niet gezien dat het politie was" wel kan worden gestopt met de vorm van som meren tot stoppen en vonniste conform. C. Z. uit Kapellebrug had 6 januari van dit jaar over de Wilhelminastraat te St.-Jan- steen gereden met een tractor waarvan de achterlichten niet in orde waren. Het kwam hem op honderd gulden of twee da gen te staan. Een boete van 160 gulden of 4 dagen kreeg hij aangesmeerd voor het feit dat hij 18 januari 1983 op de Paar denmarkt te Hulst was aange houden als bestuurder van een motorrijwiel terwijl hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. Verdachte gaf beide feiten volmondig toe. Waarom hij dan toch was verschenen HULST - Maandagavond om 20.45 uur reed fietser J. de M. uit Hulst over de oude Tivoli- iweg. De M., die flink doorfiet- ste, lette even niet op, botste op de rechts geparkeerd staande auto van W. S. uit Hulst eh vloog via de achterruit de auto binnen. Hij werd met een flin ke hoofdwond en vermoedelij k een hersenschudding naar het St. Liduina ziekenhuis in Hulst overgebracht. TERNEUZEN - Bij een in braak maandagnacht ge pleegd bij de koninklijke maatschappij De Schelde aan de Industrieweg te Terneuzen is voor ongeveer drieduizend gulden schade toegebracht aan de inventaris. Men is het gebouw binnengekomen door het vernielen van een raam. Alle laden en kasten werden overhoop gehaald en de rava ge was aanzienlijk. Meer dan enkele tientjes aan contant geld wordt echter niet vermist. TERNEUZEN - Tijdens afwe zigheid van de bewoners is maandagavond ingebroken in de woning van de familie L. aan de Eikenstraat te Terneu zen. Uit de woonkamer wordt een bedrag van 525 gulden vermist en een gouden ring. gistermorgen? „Ik had geen geld om te betalen". A. B. uit Westdorpe had 5 febrauri 1983 met zijn perso nenauto door het buurtschap Magrette gereden met een snelheid van 83 kilometer. B. had een schikking gevraagd maar deze niet gekregen. Mr. Bogers legde hem uit waarom niet. B. was namelijk 29 no vember van het vorig jaar voor eenzelfde overtreding ook bekeurd. Hij werd veroor deeld tot een boete van 200 gulden of vier dagen met de waarschuwing dat bij een vol gende overtreding binnen het jaar na de eerste, het zijn rij bewijs wel eens zou kunnen kosten. J. van de V. uit Terneuzen had over de Veerstraat te Zaamslag gereden met een snelheid van 65 kilometer. Eis en uitspraak 60 gulden of twee dagen brommen. C. van L. uit Terneuzen kwam opnieuw, in de ook te gen hem aangehouden zaak inzake het rijden door rood licht, de kantonrechter trach ten te overtuigen dat dat niet het geval was geweest. Vol gens het proces verbaal was dat wel geconstateerd door een politiepatrouille toen deze bij dezelfe verkeerslichten bij St.- Annaplder stond te wachten. Het verweer van Van L. baat te niet. Eis en uitspraak 100 gulden of twee dagen. TERNEUZEN - Garage du Pont Terneuzen BV aan de In dustrieweg 37 in Terneuzen, dealer van Daihatsu, houdt in verband met de introduktie van de nieuwe Daihatsu Cha rade Diesel nog tot 8 oktober een introductie-show. Met de introductie van de Charade Diesel brengt Dai hatsu niet alleen de kleinste maar ook de zuinigste diesel ter wereld op de markt. De krachtbron die deze auto's voortbeweegt is een 3-cilinder motor met een inhoud van 993 cc en een vermogen van 36,7 DIN pk (27kw) bij 4800 omw/ min. Het verbruik bij een con stante snelheid van 90 km/uur is 4.0 voor 100 km (1:25). Stan daard zijn alle diesels voorzien van een vijf-bak. De Charade diesel is leverbaar in drie uit voeringen. Naast de drie diesel uitvoeringen zijn er nbog 10 Charade benzine uitvoeringen leverbaar. Filmvoorstelling - De kinder film 'De witte clown' die van daag gedraaid zou worden, is verzet naar woensdagmiddag 19 oktober, aanvang 15.00 uur. Plaats van handeling blijft het Zuidlandtheater. Het is de tweede film die dit seizoen voor de kinderen gedraaid wordt. De eerste kinderfilm voorstelling in het Zuidland theater trok 125 kinderen. Rock and roll-avond - In vere nigingsgebouw Concordia heeft het SKW een succesvolle muziekavond gehouden. De vijf mans-formatie Danny and the Arrows uit Rotterdam trachtte 'de andere beat' in Zeeuwsch-Vlaanderen te la ten herleven. En deze muzi kanten maakten er een groot succes van. De talrijke aanwe zigen hadden alle waardering voor hun optreden. Jacques Herb heeft voor zaterdag 22 oktober ook een groep geboekt. Was het tot nu toe vlinder- strik, zijden sjaaltje en vet- kuif, die avond wordt de mu ziekliefhebbers heel andere sound voorgeschoteld door Draften Blues uit Klooster zande. Herfstijloos, dat ook wel nakende vrouwtjes of naakte begijntjes heet - foto erik ossewaarde Ofschoon herfstbloeiende crocussen bestaan, behoren de dicht opeenstaande lila bloemen, die momenteel in tal van tuinen te zien zijn, daar niet toe. Het is herfst tijloos. Met de crocus heeft het gemeen dat het een bol- gewasje is en dat ook de bloemen eerder verschijnen dan de bladeren. Groeien echter bij de crocussen de bladeren flink uit direct na de bloei, bij de herfstijloos is dit anders. Je ziet er geen bladeren aan en daaraan dankt het de bijnaam na kende vrouwtjes of zoals mevrouw Mannens uit Koe wacht het onlangs noemde: naakte begijntjes; een ande re naam had ze nooit ge hoord. Na de bloei verdwijnt al les wat bovengronds is ge weest. In het voorjaar ko men dan de vrij forse blade ren tevoorschijn. Die lijken wel wat op tulpebladeren. Ook die verdwijnen weer en later duiken dan de bloemen weer op. De plant komt in Nederland zeldzaam voor. Geniet wettelijke bescher ming, maar er wordt op vrij grote schaal gekweekt en derhalve is er bij tuincentra gemakkelijk en legaal aan te komen. Herfsttijloos bevat een vergif met een heel spe ciale werking. In de celdeling, dus bij de vorming van nieuwe cellen zowel voor de groei, de ver vanging, als bij de voort planting, moeten de chromo somen uit elkaar gaan. Chromosomen zijn de dra gers van de erfelijke eigen schappen. Als die verdeling niet tot stand komt, krijg je organismen met een erfelij ke aanleg die, zeg maar, het dubbele is van de aanleg van de ouders. Wellicht zegt u: hoe meer hoe beter, maar dat is niet juist. Bij mens en dier is het in het algemeen fataal, bij planten niet. Daarom wordt het in de plantenveredeling gebruikt om zogenaamde polyploïden te verkrijgen. Een voor beeldje: geen erwt met de 12 chromosomen zoals normaal is, maar een met 24 of 48; of een kruisng van een van 12 met een van 48, met als re sultaat 30. Wat bereik je er mee? Rassen die een grotere produktie leveren of een of meer andere gewenste eigenschappen bezitten. Ons herfsttijloos is overi gens lang niet de enige plant in onze omgeving die gif be vat. Bekijk momenteel de taxus maar eens, of met een andere naam: de venijn boom. De fraaie rode bessen smaken zoet, het groene pitje er in evenwel is dode lijk giftig evenals de naal den. Vooral als ze gekauwd worden. Onderschat het niet! Een boekwerk dat ik raadpleegde voor dit ver haal zegt: de dood treedt plotseling op door hartstil stand en in leven blijven na de vergiftiging komt zelden voor. Dat is klare taal. Overigens wordt opge merkt dat vergiftiging bij mensen zelden voorkomt. Bij dieren wat vaker en met name paarden zijn erg ge voelig. De meeste sterfge vallen bij mensen kwamen voor bij vrouwen die zich zelf wilden aborteren. Daar voor werden -worden?- als giftig bekend staande plan ten wel vaker gebruikt. Iedere volksgeneeskunde- overleving kende wel enkele planten speciaal voor dat doel. Ook herfsttijloos werd daar wel voor gebruikt; en eveneens voor koliek (buik kramp) bij paarden. Veel heel gewone en vele gebruikte planten en plante delen bevatten wat van het een of het ander gif. Bij nor maal gebruik hebben we nergens last van. Pitten van de bittere amandel, van pruim, kers, abrikoos en ap pel bevatten blauwzuurach tige stoffen. Maar wie eet er veel van dat soort pitten? Amandelen wel, maar die zijn bewerkt, gebrand en dan zijn ze ongevaarlijk. Karwij en komijn kunnen een soort -onaangename schrijft het reeds genoemde boek, daar moet ik eens over nadenken- dronkenschap veroorzaken. Maar thuis ko men en zeggen dronken ge worden te zijn van de komij nekaas zal niet veel uitha len, vrees ik. Nootmuskaat, zuring, pe per, zelfs het blad van ra barber bevatten stoffen die gevaarlijk kunnen zijn. Maar wie eet er drie mus kaatnoten op, een dosis die gevaarlijk wordt? Padde stoelen is ook zo iets. Be rucht zijn de vliegenzwam en de groene knolamaniet. Een andere schimmel, maar van lagere orde dan de pad- destoelvormende, is moeder- koorn. Dit op graankorrels groeiende gewas heeft dui zenden doden verooraaakt in het verleden. Heden komt dat in Europa nog nauwe lijks voor maar gevallen uit de ontwikkelingslanden ko men regelmatig in de krant. Vingerhoedskruid, hond- peterselie, monnikskap, ta bak, de zaden van gouden regen, lupine en wikken, on rijpe tomaten, hulstbessen en de bessen van heggerank (een tiental kan al dodelijk zijn) absint-alsum, een paars geworden aardappel knol, zwarte nachtschade, de reeks is nog met tientallen namen uit te breiden. Als je het zo leest zou je bijna niet meer buiten dur ven komen. Ziektegevallen evenwel zijn zo gering in aantal dat we echt geen angst moeten hebben. De be doeling van dit verhaal is dan ook niet iemand bang te maken, maar er eens bij stil te staan dat erg veel planten stoffen bevatten die ons niet goed bevallen. Maar we heb ben er duidelijk mee leren leven. Kolibrivlinder: de heer R. van der Wielen te Vogel waarde en mevrouw Stoop bij 't Hooghuis respectieve lijk op 15 en 23 september. Van de windepijlstaart twee uit het westen vorige week: mevrouw Kesteloo uit Oost burg en de heer D. de Winne uit Sluis (op de bumper van een auto). Natascha Kayser uit Hulst vond op de Belse Paal twee ligusterpijlstaar ten. Heel leuk zijn de meldin gen van ijsvogels, allemaal van de laatste dagen. Aan de Buitenvest te Hulst (W. Ivens) en regelmatig nabij 't Axelse bos (mevrouw Van Asperen). De heer De Cock zag er een aan de vijver bij de lts te Hulst. Kortom: als u dit juweeltje ook eens zien wilt: blijven uitkijken. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneuzense afdeling van Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, wil op korte termijn een kin derboekenbeurs houden. Het idee van een kinderboekenbeurs is afkomstig van de twee nieuwe bestuursleden van de Terneuzen se afdeling, Sjef de Bruijn en Anne van Nieuwendijk. Wanneer de kinderboekenbeurs gehouden zal worden is nog niet precies bekend. Dit zal grotendeels afhangen van het aantal boeken dat ingeleverd wordt. „Er zijn nu nog maar enkele volle dozen binnen maar de actie is pas begonnen", zegt bestuurslid Els Hagemans. Waarom alleen kinderboeken? „Unicef is voor de kinderen", zegt Els Hagemans. „Dan denk je natuurlijk in eerste instantie aan boeken voor kinderen. Mochten er nu te weinig kinderboe ken en natuurlijk niet te vergeten stripboeken komen, dan doen we er misschien ook wel andere boeken bij". Iedereen die boeken over heeft kan deze bezorgen bij een van de onderstaande adressen en helpt hiermee Unicef weer aan geld. De adressen zijn: Els Hagemans, Burgemeester Geillstraat 24 te Terneuzen; Cary Boon, Kwakkel 29 te Zaamslag; Sjef de Bruijn, Breitnerstraat 50 of Anne van de Nieuwendijk, Axelse straat 186 te Terneuzen. De totale opbrengst van deze actie komt ten goede aan projecten voor kinderen in de derde wereld. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De voorlichter van Dow Chemical Nederland in Terneuzen, Willem van Loon (41), is benoemd tot manager communi cations van Dow Middle East and Africa. Bij dit onderdeel van de Amerikaanse multi-natio- naal, gevestigd in Genève (Zwitserland), wordt Van Loon belast met de ont wikkeling en uitbreiding van de public relations en de publiciteitsactiviteiten in het werkgebied van deze Dow-groep: het Midden- Oosten en Afrika. Dit ge bied is een markt die groeit en steeds belangrijker wordt voor het bedrijf. Willem van Loon kwam in september 1981 naar Dow Chemical Nederland. Onder zijn leiding onder ging het bedrijfsblad Dow Nieuws een face-lift. Voorts was hij de grote animator van de uitgebrei de enquête die het bedrijf hield onder de Zeeuws- Vlaamse bevolking. In afwachting van een definitieve werkvergun ning in Zwitserland, die vermoedelijk met ingang van 1 januari 1984 wordt verstrekt, begint Van Loon komende maanden voorlo pig zijn werkzaamheden. De familie Van Loon gaat wonen in Genève. Nog niet bekend is op welke wijze in de nu ont stane vacature wordt voorzien.

de Stem | 1983 | | pagina 19