de stem. ^ES 'Geen extra geld uitbouw educatie van volwassenen' R SCHOENEN destem Alcohol weer troef op zitting politierechter "de 4 in 1 krant ONDERZOEK ECONOMISCH TECHNOLOGISCH INSTITUUT: EN Opwaaiende zomerjurken... WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 Braakmanwater voor landbouw doeleinden MINISTER DEETMAN: OOSTBURG Kerkbestuur Heikant heeft tien mille nodig Boertien nam nota raad gehandicapten in ontvangst Mr. J. Lander voo rgedragen als griffier 'pAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND li Ff VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELANP 1 Ontsluiting van Damvak Geul nodig voor toerisme' Van een onzer verslaggevers GOES - Sinds begin juli tot en met 21 augustus van dit jaar is 1.477 kubieke meter ongezui verd water uit de Braakman bekkens gebruikt voor land bouwdoeleinden. Het betreft landbouwgronden die direct grenzen aan het Braakman complex. De produktie en inkoop van de Watermaatschappij Zuid- West Nederland lagen in het eerste halfjaar van 1983 met 19.780.000 kubieke meter ruim 50.000 kubieke meter of 0,3 procent hoger dan die in het eerste halfjaar van 1982. Aldus meldt de WMZ aan de aan deelhouders. Als gevolg van de zeer zon- nige en warme maanden juli en augustus 1983 zal de ver moedelijke jaarafzet van de Watermaatschappij Zuid- West Nederland bijna 900.000 kubieke meter meer zijn dan de werkelijke produktie en in koop in 1982. Voor 1984 is de to tale afzet geraamd op 38.355.000 kubieke meter of 0,1 procent hoger dan in 1983. Uitgaande van de tarieven per 1 januari 1983 zal de wa- tergeldopbrengst 69,36 miljoen bedragen, dat is 410.000 meer dan in 1983 wordt verwacht. 1 70-2713 Tije MIDDELBURG - De unieke mogelijkheden /oor toeristisch-recreatieve ontwikkelingen ip het Damvak Geul van de Oosterschelde- itormvloedkering kunnen alleen worden be- iut wanneer een goede ontsluiting plaats vindt: aanleg van een werkweg en een tolvrije tweestrooksweg over de stormvloedkering. Dat is de belangrijkste conclusie uit een verkennend jnderzoek naar de toeristisch-recreatieve ontwikke- ingsmogelijkheden, uitgevoerd door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI). Op- irachtgever was het overlegorgaan Overheid-Toeris- isch Bedrijfsleven. irlichten. 713 KSCADA (MUsBritt) Sl'ortÏGIIf MFORT VAN SMITS Aktuele modetint in 3 kleuren grijs VUSSINGEN - „Er zijn zeker mooiere plannen denk baar. Haalbaarder plannen nauwelijks". Zo introduceer de project-minister Deetman gisteren in hotel Britannia Ie Vlissingen zijn hoofdlijnen-notities over de toekomst ran de basiseducatie. lemaA/ aandag gesloten traat 7 Het ETI ziet in het Damvak jeul (met de bijbehorende Ukeilanden Neeltje Jans en tordland) goede mogelijkhe den om Zeelands toeristisch jrodukt te versterken. Wan- leer (zoals ook de Grondmij in len studie voor het provincie- lestuur heeft bepleit) het damvak Geul tot een toeris- isch speerpunt wordt ge naakt kan volgens het ETI ■erlenging plaatsvinden van iet toeristisch seizoen en dat .veer wordt van belang geacht rooi' de economie en de werk- ;elegenheid. Op grond van bezoeker- trekkende projecten die zeker lijken, namelijk het voorlich tingscentrum van Rijkswater staat, en de ontwikkeling van ongeveer 15 hectare strand tot recreatiegebied, wordt een mi- u'maal aantal bezoekers van iOO.OOO per jaar verwacht. Dit aantal komt aanmerkelijk ho ger te liggen wanneer nog an dere, denkbare projecten wor den gerealiseerd, zoals een toeristisch attractiepunt van enige allure, een jachthaven voor zeewaardige jachten en horecavestigingen. Het ETI waarschuwt voor een 'kip-ei-situatie'. Zolang geen duidelijkheid bestaat over de toekomstige bestem ming van Damvak Geul die nen zich, aldus het ETI, veelal geen serieuze gegadigden en projecten aan en die zijn nu juist van belang om concrete denkbeelden te ontwikkelen over bestemmingsalternatie ven. Het ETI signaleert verder dat voortdurende onzekerheid over de toekomstige bestem ming van Damvak Geul kan sen ontneemt om in de komen de jaren werk met werk te kunnen maken. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte conferentie over de toekomst van de volwasse- ucatie in Zeeland, georga- [tiiseerd door het Zeeuws nulpunt voor volwassenen- pucatie. Minister Deetman bena drukte het ontbreken van ex- eld voor de uitbouw van volwassenen-educatie. Desalniettemin, aldus de mi- llster, wijzen de hoofdlij nen- Totities de weg naar een ueuw beleid, waarmee inge- ld wordt op maatschappe- 1 ontwikkelingen en pro- lemen. De minister lichtte toe al hij voorrang wil geven aan f uitbouw van de basiseduc- J'e en de realisering van ucatief verlof. Basiseduca- zo maakte hij duidelijk, is doeld voor mensen die niet 'onvoldoende kunnen schrij nen/of rekenen. „Het is een v'orantwoord risico voor de demi 'ocratie en bovendien on- £ftAtlVOOft ZUiCWEST NEDERLAND tantoren J jerneuzen, Hulst en Goes, ./essen en telefoonnum- op pagma 2. factie ttaü.euzen: Rein van der <JVeditie"chef). Jan Jan- rtP'v. chef), Frank Dey, 1 de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- ?n- Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- "■Jostburg: Co Meertens. jji^oepunten Josterzande: mevr. Neve, ??50 ferstr. 4, 01148- j^tentie-expl. Acteur Zeeland: C. Me- i 01150-95839. rechtvaardig om deze groepen in de kou te laten staan". Educatief verlof, aldus de minister, moet dienen om uit keringstrekkers, werkenden en huisvrouwen een minimum aan kennis en vaardigheden eigen te maken, nodig om een beroepsopleiding te kunnen volgen. Educatief verlof dient volgens de minister ook inge voerd te worden om de kwali teit van beroepsbeoefenaren te verbeteren. Dit om het aan wakkeren van de economische bedrij vigheid te vergemakke lijken. Vrijwilligers kunnen in de ogen van de minister met behoud van uitkering invallen daar waar werknemers met educatief verlof zijn. Hij gokt daarbij op een totaal van 50.000 arbeidsplaatsen. De minister ging nauwelijks in op het voornemen om het nieuw beleid te financieren met het geld dat elders in de volwasseneneducatie wordt weggehaald. Wel benadrukte hij een nieuw systeem van re gionale planning en een har moniserende wet- en regelge ving te willen doorvoeren, die voor meer samenhang moeten gaan zorgen. Momenteel be staat volgens Deetam nog een gebrek aan onderlinge af stemming van activiteiten. De minister kondigde aan ook een einde te willen maken aan de verkokering en ver splintering van steunvoorzie- ningen voor de volwassenene ducatie. De Zeeuwse gedepu teerde J. Boersma zei gisteren dat de hoofdlijnen-notities aanknopingspunten bieden voor het provinciaal beleid, maar ook aanleiding zijn tot zorg. Zo vroeg hij zich af 'hoe behouden kan worden wat zich de afgelopen jaren in Zee land goed heeft ontwikkeld'. Ook uit de zaal kwamen giste ren bezorgde geluiden. „Zo kon het aanbod van curso risch dag-/avondonderwijs en een volksuniversiteit zelfs op oneigenlijke concurrentie uit lopen". Dubbel feest was het gistermiddag in Hulst. Een spannende kermiskoers en stra lend weer. Volle ter rassen, ijsjes op de vuist en een talrijk, zomers gekleed, pu bliek. Alleen de vlag- genisten langs het parcours ondervon den hinder van de felle zon. Plichtsge trouw was hun aan dacht uitsluitend ge richt op de koers en de veiligheid van de wielersupporters. Op waaiende zomerjur ken gingen hen zo voorbij... - FOTO'S DE STEM CORJ DE BOER Van een onzer verslaggevers HEIKANT - Het kerkbestuur in Heikant is op zoek naar 10.000 gulden om de restaura tie van de kerktoren te kunnen bekostigen. De opknapbeurt, die in volle gang is, was nodig omdat het betonwerk van de toren af brokkelde. Menigmaal kwa men er dermate grote brok stukken naar beneden dat er gevaar bestond voor de kerk bezoekers. Het geld dat het kerkbe stuur in kas heeft is echter bij lange na niet toereikend om de restauratie te kunnen betalen. Van de gemeente Hulst kan men alvast rekenen op een bij - drage van 15.000 gulden, ter wijl het bisdom er nog eens eenzelfde bedrag bovenop doet. „Ondanks dit alles", schrijft het kerkbestuur in een nood kreet die huis aan huis is be zorgd, „ontbreekt ons nog ruim 10.000 gulden en hoe we die moeten versieren is voor ons een groot raadsel". Daarom vraagt men de pa rochianen om de samen met het briefje in de bus gedepo neerde envelop te vullen met een gulle bijdrage. De enve loppen worden zaterdagoch tend 8 oktober weer opge haald. Van onze correspondente MIDDELBURG - Alcohol was weer troef op de zitting van de politierechter dinsdag in Mid delburg. De vele verdachten voor het bekiaagdenhekje hadden over het algemeen twee dingen gemeen: er was gereden met te veel alcohol in het bloed (promillages varië rend van 0.81 tot 2.52) en het rijbewijs bleek van levensbe lang voor het behoud van de baan. - Zowel officier van justitie mr. Van Marion als politie rechter mr, Witsiers toonden voor dit laatste argument (veelal met bewijzen gestaafd door de verdedigers naar vo ren gebracht) veel begrip en dit resulteerde dan ook in von nissen, waarin de rij-ontzeg ging voorwaardelijk werd op gelegd. Uitzondering hierop vormde de recordhouder van vandaag, de 34-jarige J. T. uit Hein- kenszand, die op 2 januari van dit jaar zijn auto had bestuurd met een bloedalcoholpromilla- ge van 2.52. Hij kon niet aanto nen dat zijn werk het bezit van een rijbewijs absoluut noodzakelijk maakt en hij werd dan ook veroordeeld tot negen maanden niet rijden, een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en een boete van 1500 gulden. Met een bloedalcoholpro- millage van 2.05 werd de 46- jarige C. D. uit Wemeldinge aangehouden toen hij op 23 ja nuari door Kattendijke reed. D. was de eerste uit de lange serie die zonder rijbewijs on herroepelijk tot het leger der werklozen zou gaan behoren. Hij werd conform de eis ver- oordeeld tot een boete van 1500 gulden, een gevangenisstraf van twee weken voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en een voorwaardelijke rij-ontzegging voor de duur van een jaar met de ongebrui kelijk lange proeftijd van drie jaar. „Pure pech", noemde de 28- jarige Goesenaar B. K. zijn aanhouding op 24 januari. K. had enkele genoeglijke uurtjes doorgebracht in een bruin café in zijn woonplaats, en was, te gen sluitingstijd, tot de con clusie gekomen dat hij maar beter per taxi naar huis kon gaan. Toen de taxi even later voor de deur stond, besloot K. nog even zijn auto tien meter verderop te zetten, omdat hij anders een parkeerbon ris keerde. Dit korte ritje werd echter opgemerkt door twee surveillerende agenten en K. was de klos: hoe kort ook hij bleek te hebben gereden met een alcoholpromillage van 1.93. K, had de taxichauffeur als getuige meegenomen, maar deze hoefde niet te worden ge hoord omdat het verhaal door de rechtbank zondermeer werd geloofd. Rekening hou dend met het feit dat ook K. zijn rijbewijs beslist nodig had voor zijn werk werd hij ver oordeeld tot een boete van 1500 gulden en een geheel voor waardelijke rij-ontzegging van negen maanden en twee weken gevangenis met een proeftijd van twee jaar. Onwel Pech had ook de 55-j arige J. P. uit Krabbendijke die op 16 januari per trein naar het 'neuzenbal' (voorloper van carnaval) in Bergen op Zoom was getogen. Diep in de nacht kon hij met een dorpsgenoot mee terug rijden, maar deze raakte halverwege de rit 'on wel'. P. nam het stuur over en werd vlak voor zijn woning gepakt met een alcoholpromil lage van 1.56. P. werd veroor deeld tot 1000 gulden en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging. Eenzelfde vonnis werd uit gesproken over de 26-jarige P. S. uit kruiningen. Hij was op 30 januari zo bang dat hij zou worden aangehouden, dat hij onmiddellijk het gaspedaal in drukte toen hij een politie auto achter zich zag opdoe men. Na een woeste achtervol ging door Hansweert (waarbij zowat alle verkeersregels werden overtreden) werd de man alsnog gepakt. De bloed proef toonde een alcoholpro millage aan van 1.51. Volledig De 30-jarige D. v. L. uit Ovezande reed op 21 januari in zijn woonplaats met een vrachtauto van een dijk af en werd later aangehouden (1.49). Hij werd conform de eis ver oordeeld tot een boete van 900 gulden. Met de geëiste straf van 900 gulden waarvan 500 voor waardelijk mocht de 41-jarige P. de M. het 'volledig eens'. Hij had op 28 januari net een paar slokken te veel gedronken en scoorde 0.81. De 21-jarige C. R. uit Goes tenslotte bleef de gebruikelij ke gevangenisstraf bespaard, die meestal wordt opgelegd aan mensen die zich niet hou den aan een rechterlijk vonnis. R. had op 21 januari, vier da gen voor zij n eerder opgelegde rij-ontzegging zou aflopen, zijn auto over een afstand van 200 meter (van een garage naar zijn woning) bestuurd en werd hier betrapt. R. kreeg een boete opgelegd van 750 gulden. MIDDELBURG - De Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien heeft gister middag de nota van de stich ting Nederlandse gehandicap tenraad in ontvangst geno men. De nota reikt bouwstenen aan voor een rechtvaardig stelsel van sociale zekerheid. Dit vanuit de positie van de ge handicapte en arbeidsonge schikte mens. Het werkstuk werd in mei tijdens een mani festatie van de gehandicap tenraad al aan het Kabinet en de politieke partijen gegeven. Nu trekt men er de provin cie mee langs om zoveel moge lijk mensen te doordringen van het gevaar dat in de sa menleving een ontwrichtende polarisatie gaat ontstaan tussn actieven en niet-actieven. De raad wil duidelijk maken dat gehandicapten niet van plan zijn zich in een soort vangnet weg te laten drukken en wijst erop, dat ze een constructieve bijdrage kunnen leveren aan de samenleving. Mevrouw M. Bokkerink, be stuurslid van de gehandicap tenraad benadrukte dat er op dat gebied ook taken zijn weg- gelgd voor een provinciebe stuur, niet alleen in het toe gankelijk maken van openba re gebouwen en straten, maar ook in het bereikbaar maken van openbaar vervoer, de bouw van aangepaste wonin gen en de realisering van (aangepaste) arbeidsplaatsen. Boertien zei gisteren begrip te hebben voor deze wensen van de gehandicaptenraad. Hij zegde toe aandacht aan de no ta te zullen besteden. Door gedeputeerde staten Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland heeft mr. J. A. Lander (43) op de voordracht geplaatst ter benoeming van een nieuwe griffier van de provinciale staten. Mr. Lander is momen teel waarnemend griffier en chef van de griffie-af deling welzijn, volksge zondheid en cultuur. Op de tweede plaats van de voordracht staat dr. S. Knigge (38), chef van de griffie-afdeling finan ciën, op de derde H. Mi- nekus (46), gemeente-se cretaris van Alphen aan de Rij n. De nieuwe griffier volgt J. Wagen voort op, die op 11 april van dit jaar is overleden. De be noeming vindt plaats in de statenvergadering van 28 oktober. Bij de selectie van de sollicitanten zijn de voorzitters van de sta tenfracties en een delega tie uit het griffie-perso neel betrokken geweest. Mr. Lander heeft sinds 1960 al verschillende functies bij de overheid en het bedrijfsleven be kleed. In 1965 werd hij toegevoegd ambtenaar bij de rijksinspectie van het leerlingwezen en ver volgens was hij beleids medewerker bij de afde ling onderwijs van de ge meente Den Haag en on derwijskundig medewer ker op de provinciale griffie van Zeeland, te vens belast met vor- mings- en ontwikke lingswerk. Zijn huidige functie kreeg hij in 1978, sinds 1981 werd hij daar naast ook waarnemend- griffier.

de Stem | 1983 | | pagina 15