droomt de innen Ambtenaren en 'trendvolgers' weer straat op iÏÏKf Heroïnegebruikers slikken steeds meer medicijnen Angst voor verlies banen moet wijken Adviesraad: niveau van Havo opkrikken iewfyd Autokeuring op losse schroeven UTERNATIEF VOOR KABINETSBELEID Officieren eisen vaak maar wat NIET ERG BLIJ MET ROBOT Ministerie: al ruim 100.000 aanvragen voor vaarbewijzen \«0ëz \PIERl OOR UW PEN dosmos gelse koningin BINNENLAND itten werkt slecht 16 Psychiater ERTEM COMMENTAAR Intriest Proef met computer op school 'Vrijere' wet echtscheidingen Minder banen weg na akkoord bij Michelin NIEUW SYSTEEM BEPLEIT VOOR VWO J/ «J 15 Maximum snelheid mag naar 30 km/ uur MET ÉÉN ZONNESTRAALTJE H VERWARMD TERRAS, ÓÓK IN DE WINTER honderden MIRANDA'S tN enho,,, VïRANDAlUX ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 egSe®6 strekking van bijsluiters le Wet verboden wreekt nog steeds. Zeven we geleden was deze ramp de hulpverleners reeds end. Voorshands schijnt euvel minder ernstig met dihydro-strepto- :ine, softenon en halcion. een arts b.v. rovamycine rschrijft, heeft de fabri- in de tabletten duide- de letters ROVA gegrift. :hts in zo'n geval weet de ënt zeker - afgezien van grootte - dat de apothe- het juiste geneesmiddel ft geleverd. Konsumen- •apport 1974. Voor de re- natie der geneeskunde in land - ook: bijsluiters trekt verplicht - is het thans te laat. Oosterhuis Haag lere familieleden, hofdig- arissen en hooggeplaatste itici. Volgens de schrijfster is sabeth als mens niet zo eserveerd en beheerst als het lijkt als koningin. Zo (1 de indruk ontstaan dat behalve haar huwelijk, ir kroning en haar reizen enlijk maar twee hoogte nen in haar leven waren haar „uitzonderlijke ed" bewezen: de ochtend arop de werkloze Michael gan paleis en slaapkamer nendrong en, gezeten op rand van harer majes- s ledikant, met Elizabeth ïvelde. en de dag van ir officiële verjaardag, de •ooping the Colour", arop een man in de me- ;te losse flodders op haar choot.Bij beide gelegen- len behield Elizabeth ar kalmte. Ze alarmeerde paleiswacht onder het >m van het halen van si- retten voor Fagan, en ze ;ef het paard de baas dat n de schoten op de parade is geschrokken. D'66: korter werken (2%) verplichten Dl T28 pagina 3. hebben in de toekomst be- kiezen die met 'lichaams- kerd in de kaken. J.A. Tol- aakchirurgie) voorspelt dit de', een boek dat is versche- Mondjesmaat. langer tandeloos is. Daar- ewoon kunstgebit slechter, tandeloos en driekwart van t volgens Tolmeijer onvol- :h nog verschillende proble- erg hoog. ;stauratieve tandheelkunde neer, dat foutieve tandheel- rol speelt: „Vijftig procent Maar de consument wordt ?r genoegen mee nemen als of als hij langs de rand van ïg krijgt. et schoppend scheidbeest van de vaart, pres van: Vijf Percent! on, van Kale Krent, it ben je waard!" 14 kalm in 't water neer ,wt nog de laatste keer: kopje onder!" ir", roept ze pestilent, ercent blijft vijf percent, >or nu en later!" 15 t water aan haar lippen ,iet de kans ontglipPen tste: „Vijf percent!" dat Rieuws beheersing ir onder 't oppervlak: ijn gifserpent!" terug door 'n verarm- evoel is echter groot, ns Vermaledijd! eter van de kant aart een vrouwenhand. wijd gespreid! es origineel opgenomen drachten", C. Noeëlzn, John O'Mill. rdrachtkunstenaar verf®2 spreken van de laatste reë met uitgespreide v - oij in het origineel, ru 'e hichte, mei de fmg look de hoeveelheid beschik- informatie bleek weinig invloed op de besluitvorming te hebben. Want in de gevallen waarin een officier er proble- |men mee had om tot een eis |ton komen hakten zijn colle ga's moeiteloos de knoop door. Van Duyne wil intussen geen misverstand laten ont staan. Hij licht toe: „De rede- Inen die bij de officieren een li'ol spelen bij de vaststelling Ivan een eis zijn volstrekt toe laatbaar. Wie bepaalt ook de zwaarte ervan?" Waar het Van Duyne vooral atn gaat is het doorzichtiger Laken van de manier waarop leen eis tot stand komt en van Ide argumenten die daarbij worden gebruikt. Hij doet daartoe drie voorstellen. •De door hem beschreven rechtsongelijkheid komt voor- lat doordat de officieren van Jrtkaar niet weten wat ze doen. Ze moeten hun zaken daarom I attvoerig met elkaar bespre ken. Nu spaart men elkaar nog te veel. Ze denken: jouw onge- i van nu dekt mijn ongelijk Iran straks. ■•De officieren moeten hun |;:tgesproken eisen in< een [schema vastleggen, zodat de verschillen in gelijksoortige lzaken duidelijk aan het licht komen en onderling beproken kunnen worden. Zo kan een beleid worden uitgestippeld, eerst plaatselijk, later lande lijk. 'Per parket en ressort moeten Istraftoemetingsstatistieken worden bijgehouden. Dan kan I eet beleid per rechtbank en lper officier herkenbaar wor sen gemaakt. ïhthanasie |HET Openbaar Ministerie in Haarlem ziet af van juridische slappen tegen de Aerdenhout- t huisarts E. Kenter. De arts Ischreef vorige week in het me- I disch vakblad Medisch Con- |tact dat hij elf maal actief |Uhanasie heeft toegepast. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Als iedereen volgend jaar nog 2 extra korter gaat werken tegen evenredige inlevering van loon (en bedrijven die daar niet aan willen 'gestraft' worden met hogere socia le premies) hoeven ambtenaren, trendvolgers en uiteringstrekkers niet extra in te leveren, ook voor die groepen kan dan volstaan worden 1,5 minder dan het met een korting van 21 kabinet wil. Dat is, met een belasting verlaging van 2 miljard, de kern van het alternatief voor het kabinetsbeleid dat de frac tie van D'66 in de Tweede Ka mer gisteren op tafel heeft ge legd. Het Planbureau heeft de resultaten van het D'66 alter natief nog niet doorgerekend. Wel beschikt de fractie al over enkele voorlopige berekenin gen. Zij doen een beter inko mensplaatje verwachten (het minimumloon zou 0,5% dalen tegenover 3,5 in de kabinets plannen; iets boven het mini mumloon zou 0,1 dalen te genover 1 in de plannen van het kabinet, viermaal modaal zou er, evenals bij het kabinet, 2,5% op achteruit gaan). Het plan zou ook goed kunnen zijn voor het scheppen van 40.000 arbeidsplaatsen. Het financie ringstekort zou niet dalen, maar evenmin stijgen en dus op 33,4 miljard blijven. D'66 wijst de korting van 3,5 op de sociale uitkeringen en de verlaging van de uitke ringspercentages in de WW, WWV en WAO af. (Die zouden .2950 miljoen moeten opbren gen). Daartegenover zet D'66 eeen algemene korting van 2 in het kader van de 'verplich- HET Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft een 43-jarige psychiater die tussen 1974 en 1982 regelmatig vrouwelijke patiënten seksueel heeft mis bruikt, voor één maand ge schorst in de uitoefening van de geneeskunst. Zijn hande lingen zouden de maximale schorsingstermijn van een jaar hebben gerechtvaardigd, maar het college heeft de man de kans willen geven om op nieuw te beginnen. II '!ET een in vitriool gedoopte pen heeft Sovjetleider Joeri Andro- Jpoveen van Moskou's meest pisserige reacties afgescheiden op (eenAmerikaans blijk van goede wil. Een scheldkanonade dus als [antwoord op de nieuwe voorstellen waarmee president Reagan Isklemvast zittende Amerikaans-Russische onderhandelingen in IGenève over wederzijdse kernontwapening weer op gang heeft jz'oberen te brengen. I Andropov twijfelt ten zeerste aan Reagans goede bedoelingen. |H°e nu Heeft de Amerikaanse president dan niet, ondanks pro lssten van zijn conservatieve achterban, uiteindelijk zeer be- rWst gereageerd op het neerschieten van het Zuidkoreaanse ■passagiersvliegtuig KL 997 Heeft Reagan geen afstand geno- i^en van geestelijk gestoorden in zijn naaste omgeving die bewe- 1 sndat de Verenigde Staten een kernoorlog zouden kunnen win- |nen is allemaal waar. Maar het is ook een feit dat Reagan te tijd toenadering zoekt tot Peking-China, dat met z'n ruim "iiljard inwoners in de achtertuin van Rusland grotere veilig heidsproblemen oproept dan Russisch-Cubaans gewroet in Mid- ®-Amerika, de voortuin van de Verenigde Staten. Reagans beleid wordt bepaald door het gegeven, dat er vol- W jaar (november) in Amerika nieuwe presidentsverkiezingen «den gehouden, het heeft er alle schijn van dat Reagan zich iweuw kandidaat zal laten stellen maar nog niet weet op welk wiek program. De ene dag strijkt hij de conservatieven, zijn ®Jwste aanhangers, onder de kin; de volgende dag deelt hij r'-Jderklopjes uit aan de oppositie. Vriend en vijand zijn het er ",er eens dat hij zijn beleid in de afgelopen jaren niet tot inzet 'Haken va de verkiezingsstrijd want in plaats van de destijds ian liftte bezuinigingen heeft hij Amerika door het fors oppeppen defensie-uitgaven opgescheept met een record begro- TOtekort. J Aaarwat maakt hij dan wel tot inzet van de verkiezingsstrijd I Russen vrezen met grote vreze, dat Reagan zal oproepen tot |Lani?uwe kruistocht tegen het communisme, de 'bron van alle I ®d tot een verdere opvoering dus van de bewapeningswed- 1 Andropov heeft het Russische volk daarop inmiddels voor- Ppht De andere Navo-landen willen echter niets van zo'n kruis- iffen er 1 yn weten, vooraanstaande Amerikaanse commentatoren gelo- ™e' niet in sar intussen is het wel een feit dat de problematiek van de i"er°?*aPening - een zaak van leven of dood voor de gehele La onder invloed van folkloristische gebruiken rond de '.son se Presidentsverkiezingen, voorlopig op een dood gerangeerd lijkt te zijn. Dat is een intrieste zaak. Door het k« e wantr°uwen tussen de supermogendheden floreert de LWngsindustrie en verkommeren in de arme landen hon- ibide mil'oenerV Vroeger heette zoiets een wraakoproepende het dan voor vele landen als gevolg van de reces- 'sufin moei|ijker om hun bewapening op het huidige peil te 'er-!h 0ver 9ehele wereld blijft de defensie toch hoge priori- siw uden. Want de grootheidswaanzin en machtshonger van li - !pe 'anden kent geen grenzen en er zijn te veel regimes die 'een met wapengeweld staande kunnen houden. te' arbeidstijdverkorting met inlevering van loon, verlaging van de uitkeringspercentages WW, WWV en WAO alleen voor nieuwe gevallen en be zuinigingen op de Ziektewet (opbrengst ook 2950 miljoen). Het niet-doorgaan van de 3,5 korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers (opbrengst ƒ2435 miljoen) wil D'66 compenseren door 2 korting met arbeidstijdver korting, volledige inbouw van de AOW over toekomstige dienstjaren in het pensioen en niet volledige doorberekening van carrière-salarisverhogin gen in het pensioen. Van onze redactie binnenland GEVOLGEN KUNNEN ZEER ERNSTIG ZIJN UTRECHT - De hulpverleners krijgen de laatste jaren steeds meer te maken met een gigan tisch gebruik van medicamen ten door drugsverslaafden. Het gaat daarbij vooral om psychofarmaca: slaapmidde len, kalmeringsmiddelen, 'pepmiddelen' en dergelijke. De arts Els Noorlander zegt in 'Medisch Contact', dat maar een klein deel van de pillen af komstig is van apotheekroof en receptenvervalsing. Het grootste deel krijgen de ver slaafden legaal bij huisartsen (zelden hun eigen huisarts) en poliklinieken. Mevrouw Noor lander zegt ook, dat er sprake is van een explosieve groei van het slikken van psycho farmaca bij heroïnegebrui kers. De gevolgen zijn ernstig. Volgens Noorlander berust het merendeel van de fatale of bij - na fatale doseringen op medi- camentengebruik. Er is ook sprake van steeds agressievere uitbarstingen bij verslaafden. Serieuze afkickpogingen wor den bijna onmogelijk: „Ont houding van opiaten is verve lend genoeg. Komt daar nog de afkick van ernstige medica menten verslaving bij, dan is dat bijna voor niemand meer op te brengen". Mevrouw Noorlander noemt het ook niet ondenkbaar, dat medicamenten die normaal weinig bijwerking hebben, wel bijwerkingen krijgen als langdurig tienmaal de norma le dosis ervan wordt gebruikt. Ook waarschuwt ze, dat jonge druggebruikers meestal niet direct met heroïne beginnen maar met op de zwarte markt gekochte medicamenten. Dat verlaagt de drempel naar de verslaving. Kinderen op een Haarlemse lagere school kregen gisteren een eerste demonstratie van 'computeronderwijs'. - foto anp Van onze redactie binnenland HAARLEM - Op ongeveer honderd basisscholen in Nederland start 15 oktober dit jaar een proef met computeronderwijs. Leerlingen van de vijfde en zesde klassen kunnen daardoor ge durende drie maanden leren met een microcomputer om te gaan. Als die proefperiode naar wens verloopt, is de bedoeling dat computeronderwijs in 1984 op meerdere lagere scholen wordt ingevoerd. Het .project, dat 'Input' is genoemd, is een initiatief van de Nederlandse spaarbanken, die daarvoor 300.000 gulden hebben uitgegeven. Dat werd gistermiddag verteld bij de pre sentatie van Input in Haarlem. De start van het project gaat buiten het ministerie van Onderwijs om. VOORAFGEGAAN door een robot van de 'antieke' soort werd gisterochtend de familiebeurs Femina geopend in Rot terdam. De robot waggelde al piepend en knorrend de beurs open..en vooral die herrie kon een zeer jeugdige bezoekster van de beurs niet zo bekoren. - foto anp Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat zijn tot nu toe ruim 100.000 formulieren ontvangen voor de aanvraag van een vaarbe wijs. De verwachting is dat dit aantal oploopt tot 130.000 a 140.000, aldus gisteren een woordvoerder van het minis terie. Tot en met deze week (1 oktober) kon een aanvraag worden ingediend om onder bepaalde voorwaarden in aan merking te komen voor een overgangsregeling voor het verkrijgen van het vaarbe wijs. Die regeling houdt in dat - indien men kan aantonen reeds in het bezit te zijn van een door bijvoorbeeld de ANWB afgegeven vaarbewijs, of meer dan drie jaar eigenaar te zijn van een schip en daar mee daadwerkelijk gevaren te hebben (via verzekeringspa pieren bijvoorveeld) - men een door het ministerie uit te ge ven vaarbewijs kan krijgen zonder daarvoor examen te hoeven doen. Na 1 oktober moet men exa men doen om in bezit van het vaarbewijs te komen. Dat vaarbewijs wordt verplicht voor het varen met schepen die langer zijn dan 15 meter of sneller kunnen varen dan 20 kilometer per uur. Bomalarm DE NS hebben gisteren tussen kwart voor twaalf en half twee het treinverkeer tussen Rotterdam-CS en Rotterdam- Stadion stilgelegd nadat iemand had gemeld dat er een bom zou liggen bij de Willem spoorbrug. Onderzoek wees uit dat er geen bom aanwezig was. De reizigers werden in de tussentijd met bussen ver voerd tussen Rotterdam-Sta dion en Dordrecht. HENGELO - Het wetsontwerp om echtscheidingen gemakke lijker te maken is onaan vaardbaar door de manier waarop de rechtsbijstand voor mensen die willen scheiden, is geregeld. Het terugdringen van de be moeienis van de advocaat bij de procedure zal eerder tot een chaos dan tot bezuinigingen leiden. Dat zei de deken vari'de Ne derlandse Orde van Advoca ten, mr. P.C. van den Hoek, gisteren in Hengelo op de jaarvergadering van de Orde. Van onze redactie buitenland DEN BOSCH - De directie van bandenfabriek Michelin in Den Bosch en de vakorganisa ties hebben gisterochtend overeenstemming bereikt over een reorganisatie. Dit akkoord moet nog wel worden goedgekeurd door de leden van de verschillende vakorganisaties. Dat heeft Frank Kooien van de Indus triebond FNV gisteren meege deeld. De reorganisatie is no dig omdat het bedrijf al jaren lang zware verliezen lijdt. Dit jaar nog zullen bij de bandenfabriek 285 van de ruim 1100 werknemers worden ontslagen. Dat zijn er 20 min der dan de directie aanvanke lijk had voorgesteld. In de loop van volgend jaar moeten nog eens enkele tientallen arbeids plaatsen verdwijnen, maar dat zal geschieden zonder ge dwongen ontslagen. Het oor spronkelijke plan van de di rectie, dat begin dit jaar werd gepresenteerd, hield in dat er veel meer werknemers zouden moeten afvloeien dan nu het geval is. Van onze redactie binnenland ZOETERMEER - De vier cen trales van overheidspersoneel hebben gisteren in Zoetermeer met grote eensgezindheid be sloten model-, prik-, en stipt heidsacties te gaan voeren als het kabinet vasthoudt aan de korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers met 3,5 procent. Woensdag overleggen de centrales met minister Riet kerk over de arbeidsvoor waarden voor 1984. De trend volgers praten vrijwel tege- lijktertijd met minister De Koning. De vier centrales ACOP, CCOOP, CMHA en het Ambtenarencentrum hebben een gezamenlijk actiecomitie opgericht dat de acties bij Rijksdiensten, de provinicies, gemeenten en andere instel lingen gaat voorbereiden en coördineren als het overleg met Rietkerk vastloopt. Alle centrales hebben van de leden de afgelopen tijd zeer duidelij ke signalen gekregen waaruit een grote actiebereidheid blijkt. Binnen enkele dagen beslis sen de centrales of ze nog wel mee willen werken in het gro te aantal overlegorganen op diverse niveaus waarin zij vertegenwoordigd zijn. Zo'n besluit moet vallen omdat alle kaderleden zijn opgeroepen om de acties te leiden. De grootste centrale, de ACOP (FNV), zal naast de voorberei ding van de gezamenlijke ac ties, alleen doorgaan met de al aangekondigde voorbereiding van hardere (stakings)acties als het arbeidsvoorwaarden overleg vastloopt. Ook de gemeenteambtena ren bleken gisteren op een congres in Kerkrade bereid om, als dat nodig is, over te gaan „tot harde actie". De 'trendvolgers' gaan dinsdag protesteren. Bij de omroepen zal dat geen gevolgen hebben voor de uitzendingen van ra dio en tv, maar bij ziekenfond sen, GAKs en bedrijfsvereni gingen kunnen de acties wel tot vertraging leiden. PVDA-ER: AUTOMATISERING DRINGEND NODIG Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het PvdA- Tweede Kamerlid Van der Doef heeft gisteren een lans voor een actief beleid voor de technologische vernieuwing in de industrie. Van der Doef riep de vakbeweging op de angst voor het verlies van banen aan de kant te zetten. Volgens het Kamerlid zal ons land zonder de weg van de technologische vernieuwing te kiezen op een dood spoor be landen. Niet het werkgelegen heidsaspect zal bij de toepas sing van automatisering door slaggevend moeten zijn, zo zei Van der Doef, maar de gevol gen die het uitblijven daarvan voor de exportpositie van Ne derland hebben. Volgens Van der Doef zullen alleen een drastische automa tisering en rationalisering kunnen voorkomen dat een aantal Nederlandse industrie- sektoren verloren gaat. Een grotere sociale flexibiliteit zal noodzakelijk zijn en zal over de voorwaarden daarvoor moeten worden onderhandeld. Met zijn opmerkingen rea geerde de PvdA-er op het in- formatica-beleid dat de rege ring wil gaan voeren. Een werkgroep van vier mi nisteries (Binnenlandse Za ken, Economische Zaken, On derwijs en Sociale Zaken) heeft een adviesbureau op dracht gegeven om te studeren op de mogelijkheden om met name bij de overheid en het bedrijfsleven spoed te zetten achter automatiseringspro gramma's. Doel van het pro- jekt is dat binnen vijf tot acht jaar ons land de achterstand op het gebied van de informa tica heeft ingelopen. Ten op zichte van met name de VS en Japan holt Nederland ver ach teraan bij deze nieuwe metho dieken. ADVERTENTIE DEN HAAG - Voeg de laatste twee jaren van het Havo en drie jaren van het VWO, in clusief de zelfstandige gymna sia, samen tot een driejarig ly ceum. Deze school dient zeven eindexamenvakken met elk twee niveaus te kennen. Al leen voor Latijn en Grieks zal er één eindniveau zijn. De leerlingen krijgen de stof aan geboden in 'werkkavels' die zes a zeven weken studie ver gen en die met een vrijstellen de toets kunnen worden afge sloten. Dit staat in het ontwerp voor een rapport van de Ad viesraad voor de tweede fase van het voortgezet onderwijs- adviesraad (ARVO-2). Voor dit idee bestaat in onderwijs kringen veel belangstelling en enthousiasme. Al 260 leraren van scholen, waartoe ARVO-2 zich heeft gewend, hebben zich gemeld om 'werkkavels' op te zetten en uit te werken. Het rapport zal 15 november als interim rapport aan de bewindslieden van onderwijs en wetenschap pen worden uitgebracht. Be gin volgend jaar kunnen de uitwerkingen voor de werkka vels eraan worden toegevoegd. Het nieuwe lyceum kan vol gens ARVO-2 zonder extra kosten en snel, 1 augustus '85, worden ingevoerd. Met het nieuwe lyceum denkt de ARVO-2 veel proble men tegelijk te kunnen oplos sen. Het Havo voldoet niet aan de bedoelingen en verdwijnt als zelfstandige schoolsoort. Het wordt in het nieuwe stel sel met één jaar uitgebreid ne krijgt er in vergelijking met de thans bestaande Havo-op- leidingen een examenvak bij. De lyceumleerling moet voor voor twee vakken eind examen doen op het hoogste niveau en is dan toelaatbaar tot het hoger beroepsonder wijs (HBO). Met vijf vakken op het hoogste niveau geëxa mineerd, kan men in het we tenschappelijk onderwijs (WO) verder studeren. HBO en WO mogen als toelatingseis voor een bepaalde studie maximaal twee vakken aan wijzen waarin op het hoogste niveau examen moet zijn ge daan. ARVO-2 wil voor 'alle leerlingen en alle leerjaren de vakken Nederlands en Engels verplicht stellen. Uit de overi ge vakken kan voor het exa men worden gekozen: moder ne vreemde talen, klassieke talen, de groep geschiedenis, aardrijkskunde, economie en maatschappijleer, het viertal wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie, en de reeks muziek, handvaardig heid, tekenen, textiele werk vormen. ARVO-2, waarvan T. Hoog bergen uit Deurne voorzitter is, heeft het nieuwe lyceum ontwikkeld naar aanleiding van een vraag van staatsse cretaris Ginjaar-Maas om het rendement te kunnen verbete ren van het Havo, waarvan steeds minder afgestudeerden doorstromen naar het HBO en ook op de arbeidsmarkt vaak niet of niet goed aan de slag kunnen komen. 'Gouden Kalf DE film 'Hans, het leven voor de dood' van Louis van Gaste ren heeft de grote prijs van de Nederlandse Filmdagen ge wonnen. De film kreeg het 'Gouden Kalf' voor de beste Nederlandse speelfilm toege kend van een speciale jury. De Belgen hebben gas aange boord vlak bij onze grens. Ze hebben mischien een vuilstort plaats ontdekt met milieuscha delijke gassen, is je eerste, la cherige reactie. Maar niet heus. Als we niet uitkijken, graven de Belgen verder. In noordelij ke richting. En boren ze het kostbare aardgas onder onze kont vandaan! De Belgen zijn altijd een gas- vrij volkje geweest. Ze zijn altijd jaloers geweest op de gaslagen in Groningen. Nu kunnen ze zelf ook hun handen warmen: Gasbel-gië. Nederland NAM, maar België neemt. Op deze manier laten wij ons gas ontsnappen. Dat is een on smakelijk idee. En bovendien stinken wij er uiteindelijk zelf in. We boren onszelf trouwens nog veel meer door de neus, want voor jonge tandartsen zijn er hier geen mogelijkheden meer. Die komen niet meer aan de spuugbak. Er wordt zoveel bezuinigd dat de afgestudeerde tandartsen niet in staat zijn de kroon op hun werk te zetten. De rege ring vult het ene gat met het andere, terwijl de doktoren met de mond vol tanden staan. Het brood wordt hun uit de mond gestoten. En dat terwijl in ons land toch weer meer brood wordt geconsumeerd. Er is zoveel broodnijd in Neder land dat de broodfabrieken op volle toeren draaien. Daar ligt onze toekomst. We laten de Belgen in de grond wroeten en laten zelf het deeg rijzen. Dan is het binnenkort weer dikke mik in de Benelu xe bakkerij MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met ingang van 1 januari 1984 kunnen ge meenten binnen de bebouwde kom een maximum-snelheid van dertig kilometer per uur instellen. Nog tegen het einde van dit jaar zullen namelijk zoge noemde zone-borden worden ingevoerd waarmee het gebied wordt aangeduid waarvoor deze maximum-snelheid geldt. Dit is gisteren meegedeeld na afloop van het wekelijks kabi- netsoverleg. Naast het nieuwe zone-bord komt er ook een nieuw verkeersbord, waarmee een zone wordt aangeduid waarin parkeren is verboden behalve op plaatsen waar dit is toegestaan. Er komt een derde nieuw verkeersbord waarmee een zone wordt aan geduid waarin parkeren al leen met vergunning is toege staan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kans bestaat dat het kabinet volgende week vrijdag tegen de wensen van de Kamer in besluit af te zien van de periodieke autokeuring. De commissie-Geelhoed, die het kabinet adviseert over de beperking van overheidsvoorschriften, ziet namelijk niets in de autokeuringen, waartoe de Kamer op initiatief van de leden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) heeft besloten. Het rapport van de commissie-Geelhoed gaat maandag naar de Kamer, omdat volgens Lubbers het zeer nuttig is dat het parlement ook deze informatie tot zich neemt. Het kabinet heeft zelf besloten de invoering van een periodie ke autokeuring te toetsen aan de dereguleringsoperaties van de huidige regering. Een overgrote Kamermeerderheid drong er deze week nog bij staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Wa terstaat) op aan, de autokeuring te laten doorgaan. ADVERTENTIE Met zo'n veranda van VERANDALUX investeert u op verantwoorde wijze,aan uw woning Eén zonne straaltje is al vol doende om be haaglijk "buiten" te zitten, 4 sei zoenen lang Bovendien is zo'n veranda een prima isolatie- buffer. De gehele konstruktie wordt bij u ter plekke op maat gemaakt, dus paswerk en kwaliteit! In aluminium Geen betaling vooraf maar na aflevering. Wilt u meer weten over veranda's en pergola's van VERANDALUX? Bel of stuur de antwoordcoupon vandaag nog op. "1 I I Vertel mij vrijblijvend alles over terrasoverdekking postkode: tel naam I adres J woonplaats: I In gesloten envelop zenden aan jj/erandalux BV, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek verandalux~bv Heinkenszandseweg 22, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek, 01105-1992.

de Stem | 1983 | | pagina 3