ijn Het STAAT wel vast, dat de vergelijkende proeverij tussen Franse Bordeaux- en Spaanse Riojawijnen, zeer HISTORISCHE WIJNPROEVERIJ IN AMSTERDAM Ei VERENIGD IN VERDRIET W3 onlangs in het Amsterdamse Amstel Hotel, wijngeschiedenis gaat worden. De gebeurtenis, die een hele dag duurde, was opgezet om er nu eindelijk eens achter te tornen of Bordeauxwijn en Riojawijn, die veel goedkoper is, op elkaar lijken of niet. De computer kon zeer snel de resultaten spuien. Consument „Ik heb er op toegezien. Hachelijk Keihard EN KIND VERLIEZEN is hartverscheurend. Na de dood van een kind blijven ouders in diepe ellende achter. De dood verandert hun leven. Iemand, die geen kind aan de dood is kwijtgeraakt, kan zich naar de mening van treurenden niet voldoende inleven in het gevoel van achterblijvenden. Het gevoel van het leed alleen te moeten dragen heeft ouders ertoe gebracht elkaar op te zoeken. I Doorstaan Verdoofd Proces Stilstand Onbegrip Lotgenoten Noodzaak Leegte m a Door Bert van Velzen mmer. Het land hijgt in het erniacorset van kommervol kort. We mogen dus niet mmeren als de kaviaar een et je te lang bij de champag. efonteinen in de openlucht eft gestaan. Niet zeuren, zen. n we dan opgewekt. Vroeger dden we het natuurlijk een el stuk breder; nu zie je me teraard in vermomming mmelen tussen de wijnen n Alberto. ch, een Chablis die twintig ar oud is kan, zo vernemen e, een zware nagalm veroor- ken in de dakgewelven van e menselijke muil. Zo'n wijn nalt hoog in de huig. Mijn igen geheugen begint bij hablis van de late zeventiger ren te aarzelen en dat duidt <p een zekere mate van droge -righeid. Met Cotes du Rhone n bescheiden allure, zeg aar de allemansvriend onder e wijnen, in een mooi glas en o'n getemd napalmblokje van Hema in de open haard, jkt een toestand van tevre- nheid haalbaar zonder .ramp. Het vreedzame na- >almblokje brandt, aangesto ten bij de papieren oortjes, smetisch en evenwichtig, et snort als een blije poes. hoort me niet klagen. Het as natuurlijk wel leuk vroe- r, toen we een zwevende vi- otheek hadden laten bouwen de Bugatti van het sluike pe Mata Hari Monza-3. Daar gden we iedere dag een paar chende flesjes Bourgogne die volgens advies uit ho- ere legerkringen goed be- and waren tegen veldtochten manoeuvres. De wijn van Romaneé is een goed reizi- r en dat verklaart wellicht e omstandigheid dat het ranse leger altijd salueert anneer het langs de wijn- rden van de Romaneé mar- eert. Een kwestie van diep tzag. Romaneé dus in de evende Bugattiwijnbar en n mooie witte in een nog or Leonardo da Vinci ont- orpen koelkabinet. e Bugattiwijn kwam goed n pas op recepties als de ijn daar te oud was, ofte ng, wat al te talmend rond- aarde in de mond, een iets te rte neus had of niet kleurde j de blos van mevrouw. Er efde niet dat op aan te mer- n te zijn of er zwalkte een ontrachet uit de Bugatti in t glas, zo nobel dat de men- n vanzelf een Ave Verum be nnen te zingen, et is een niet gering gebaar een Montrachet-Domaine ene Fleurot 1976 te ontkur- n, want voor minder dan 0 gulden weet ik 'm niet te op en zelf heb ik'm niet eer in de kelder. Kijk, zo'n baar van een slok uit de ets moet je vrij groot kun- n maken. Anders valt de ans er af. Je komt dan al snel de buurt van La Tache 1976, maine de la Romaneé-Con- voor 260 pegels en je moet er n natuurlijk een paar mee- engen, anders toont het niet. oor een grap moet je wat er hebben. Zet maar eens n Methusalem (dat is8fles- in-in-een) champagne achter i <ie Ferrari, nog mooier, een ébucadnezar van twintig 'euve Cliquot Ponsardin, brut raag. Een leuke slok. Dan aan ze wel te bulderen als je ie openschroeft als de Mag- umpjes zijn leeggewrongen i de tongen als uitgedroogde emlapjes uit de schuif han- ;n. Het ontkurken van zo'n 'izende Nebucadnezar is niet theel van gevaar ontbloot; je unt er een hoveling mee eerleggen als een hert op de eluwe, wat de Heer natuur- jk verhoede. Het blijft op- assen. Met een groot gebaar a je gemakkelijk iemand om- et is goed te weten dat deze iting van smaak niet geheel i het moeras van de crisis is irzonken. Het bestaat geluk- ig nog. In die gouden tijden in weleer had ik ook steevast n etui olijven in mijn bin- enzak, volgens speciaal ont- ierp van een trouwe Portuge- butler die we ooit in huis ebben gehad. Je hoefde dan ooit op die uitgeboorde hou- n ondingen te kauwen die izorgvuldige gastheren uit n blik halen. had m'n eigen kaas in een cselholster met comparti- ienten voor een bejaarde Ca- iembert, een beweeglijke rie of een onherbergzaam ukje geitenkaas. We kwa len niets te kort. De diepste idruk heb ik gemaakt met de landelstok van Henri Tou- nise-Lautrec, die ik in een ondense pub van een aan la- ?r wal geraakte Britse edel- an heb kunnen kopen. Daar- vervoerde ik Cockburn poft it 1890, die je nu nergens ieer kunt kopen, behalve hee 'en toe op de veiling bij So- leby's. Het is alweer een hele jd geleden dat ik die stok he •sgechroefd. Jenever is er nie kker uit. 7ATERPAG 1 OKTOBER 1983 Conclusie van computer: Rioja beter dan Bordeau Door Hein Sluijter In de bestaande wijnlitera tuur kom je de vergelijking en de beweerde overeenkomst tussen Bordeaux en Rioja nogal eens tegen. Feit is dat op het eind van de vorige eeuw wijnboeren uit Bor deaux op de vlucht gingen voor de druifluis, de phylloxe ra, en de Pyreneeën overtrok ken om vervolgens hun wijn- makersmethoden daar in het Riojagebied langs de rivier de Ebro, in te voeren. Zo wordt in de Rioja nog altijd het eikehouten Bordeaux-rij pingsvat van 220 liter, de barrique, toegepast. Sinsdien duurde de discussie voort en zijn de wijnen steeds weer met elkaar in verband gebracht. Zelf heb ik ook meermalen opmerkingen in die rich ting gepubliceerd. Sinds 'Amsterdam' ben ik daar bijna van genezen. Bijna. Als doorgewinterde proevers er moeite mee blijken te hebben om een Rioj a Bordón Reserva 1976 van Bode gas Franco Espanolas te onderschei den van een Bordeaux of als de mees ten Chateau Cheret-Pitres 1978 uit de Graves verslijten voor een Rioja dan blijft dat te denken geven. Maar als ook naar voren komt dat een grote meerderheid toch de twee soorten wijn, blind geproefd, goed uit elkaar kan houden, dan is het duidelijk: er zijn wel overeenkomsten, maar de verschillen hebben de overhand. Voorzover die tenminste betrekking hebben op kleur, geur en smaak. Als je de kwaliteit gaat vergelijken, kom je met een heel ander verhaal. De proeverij was voor de Neder landse consument niet onbelangrijk. De Bordeauxwijnen waren, in verge lijkbaar kwaliteitsniveau, drie keer zo duur als die uit de Rioja. Een ver schil, dat wijnliefhebbers in een we reld die hol staat van bezuinigingen, moet aanspreken. Wil een proeverij historisch wor den, dan moet die ook zeer serieus worden aangepakt. Wijnschrijver Robert Leenaers en zijn medewer kers hadden dat ook gedaan. Er wa ren enkele tientallen deskundig geachte wijnproevers uit heel Neder land uitgenodigd. Daarvan kwamen er 27 opdagen. De veertig wijnen -twintig Rioja en evenzovele Bor deaux- werden in vier sessies blind geproefd. Steeds met notaris C.J. den Hartog uit Amsterdam erbij, die van deze dag een officieel proces verbaal van vergadering zou maken. En ook met de computer erbij. Die heeft sinds 'Amsterdam' nu ook zijn DE PROEVERS geconcentreerd aan het werk in de spiegelzaal van het Amstel Hotel. - tekeningerikctailly intrede gedaan bij het wijn proeven. Het was de eerste keer in Nederland en voorzover valt na te gaan waar schijnlijk ook de eerste keer ter we reld, dat een computer een proeverij begeleidde. Het grote voordeel was, dat meteen de uitslag bekend ge maakt kon worden, waar anders da gen op had moeten worden gewacht. Ook dit gegeven maakte de proeverij tot een historische dag. Aan alles was gedacht. De proevers mochten tussen de middag, na twee sessies dan wel lichtelijk lunchen, maar de organisa tie zag er streng op toe dat er geen wijn aan tafel werd geschonken. Dat zou de smaakpapillen die toch al he vig op de proef moesten worden ge steld, maar overbodig kunnen ver moeien. De wijnspecialisten dronken dus water aan tafel. Hoewel niet iedereen dat zo toejuichte, was na ta fel ook koffie taboe. WIL MEN bij een ofticiële wijn proeverij op safe spelen en wil men zo geloofwaardig mogelijk naar buiten toe overkomen als de uitslag bekend is, dan kun je een notaris inschakelen. Die man staat er borg voor dat alle hande lingen correct en zonder ook maar een schijn van fraude zijn verricht. Hij kan een proces ver baal van vergadering opmaken. Dat gebeurde ook op de vergelij kende Bordeaux -l it o'oeverij in Amsterdam. Om een idee te krij gen, een greep uit dat document van notaris C.J. den Hartog. „Ik heb er op toegezien, dat tel kens de juiste beoordelingsstaat door ieder panellid volledig werd ingevuld. Na afloop van iedere Jsessie heb ik de lijsten ingeno men en van mijn handtekening voorzien. Direct daarna heb ik de lijsten overhandigd aan de Computer deskundigen voorde verzorging van de input. Om X uur deelde de komparant mij mede dat alles In gereedheid was gebracht voor de output. Vervolgens heb ik mij naar de printer begeven en direct in ontvangst genomen de output van X bladen, welke door mij wer den genummerd en van mijn handtekening voorzien. Vervolgens overhandigde ik de bladen aan de komparant, die aan de aanwezigen de direct zichtba re konklusies mededeelde". Nu was deze vergelijkende proeve rij eigenlijk een hachelijke onderne ming. De wijnwereld in Bordeaux zag dit initiatief namelijk helemaal niet zitten. De uitgenodigde Franse offi cials hadden zelfs geen bericht van verhindering gestuurd. Wat wel be grijpelijk is, want het zou de eerste keer niet zijn dat op een blinde en of ficiële proeverij een relatief goedkope Rioja hoger scoorde dan zelfs een pe perdure top-Bordeaux. Onlangs is dit bijvoorbeeld voorgevallen in Wiesba den en in Parijs. De Fransen hadden er kennelijk geen zin om het nog eens een keer in Amsterdam mee te ma ken. Hoewel het er hier, zoals Robert Leenaers uitdrukkelijk vermeldde, niet om ging om de beste wijn aan te wijzen. Alleen om verschillen of overeenkomsten te ontdekken. Geen wedstrijd dus. Hoe dan ook, er waren geen wijnautoriteiten uit de streek rond de Gironde aanwezig. Uit Rioja was wel speciaal voor deze proeverij Carlos Garcia komen overvliegen, de direkteur van de Grupo de Exporta- dores de Vinos Rioja. In die Grupo zijn de naar het buitenland exporte rende Riojawijnmakers verenigd. Och, de Fransen hadden eigenlijk best kunnen komen, want de belang rijkste uitslag van die dag was in het geheel niet nadelig voor ze. Want ver reweg de meeste proevers hebben van de veertig wijnen er 38 duidelijk her kend. De computer gaf, onder het toe ziend oog van de notaris, onomwon den te kennen dat er sprake is van twee geheel verschillende wijnsoor ten. Niemand kan meer beweren dat we te doen hebben met een eeneiige tweeling. Wat in feite ook niet kan want in beide wijnstreken worden heel andere druiverassen toegepast, terwijl ook de bodem geen overeen komsten vertoont. Toch had menig een tijdens deze proeverij -waaron der ikzelf- zijn twijfels. Gemakkelijk was het niet. Niemand heeft ook alles honderd procent geraden. Je weet: een rode Rioja ruikt en smaakt meestal naar eikehout, doet in de geur ook vaak denken aan vanille en is over het algemeen lichter van kleur dan een Bordeaux. In tegenstelling tot een Bordeaux is bij een Rioja ook het druivearoma doorgaans zoek. En zo zij n er meer verschillen, die je kunt zien, ruiken en proeven. Als je dan desondanks de plank enkele keren moet misslaan, zou dat kunnen bete kenen dat ze soms toch wel op elkaar kunnen lijken. Een tweeëiige twee ling misschien. Die lijkt vaak maar een heel klein beetje op elkaar. De verschillen zijn zonneklaar. Nu schonk de computer in Amster dam, gevoed met alle proefnotities van die dag, de wijnwereld niet alleen de gevraagde verschillen. Bikkelhard zoals zo'n apparaat is, wees hij toch een wijn aan die het panel als de mooiste ervaren had. Dat was een Rioja. Om precies te zijn de Vina Monty Gran Reserva 1975 van Bode gas Montecillo. Bordeaux werd twee de met chateau Brane-Cantenac 1979, een hoog gekwalificeerde top-kwali- teit. Het is niet anders. Maar goed, daar ging het in deze proeverij niet om. Door Jan van de Ven jj§ Bijna drie jaar geleden ont- stond de vereniging 'Ouders van een overleden kind'. De H vereniging is een landelijke H zelfhulporganisatie, dat wil fÜ zeggen: ouders die door pijn en verdriet zijn heengegroeid H praten met ouders die het proces nog moeten doorma il ken. Er komt geen buiten- staander, in de persoon van b bijvoorbeeld pastor of arts, |H aan te pas. Twee moeders aan de top van de vereniging willen over hun gevoelsle- ven praten. Van de een is vijf jaar ge- B leden een zoon van 13,5 jaar gestor- ven. De ander verloor ruim twee jaar geleden een dochter van tien weken. Beide kinderen stierven na een ziek- te. Hun ouders zagen de dood nade- B ren. Weten dat een kind sterft, te ho- B ren krijgen dat een kind bij een ver- B keersongeluk is omgekomen. Er zijn varianten in doodgaan, maar ouders worden in alle gevallen troosteloos. Het verhaal van de twee moeders is B nagenoeg gelijkluidend. Tijdens het B gesprek vullen zij elkaar aan. Een woord van de een is voldoende om de ander verder te laten praten. Eigen- lij k spreken zij met elkaar. Ze vertel- len elkaar wat ze hebben doorstaan, misschien voor de zoveelste maal. De B een peurt steun, begrip, moed uit de B woorden van de ander. Zo houden zij B elkaar op de been. Zo wordt het leven B -uiteindelijk- weer te dragen. Mijn aanwezigheid lijkt louter toevallig. Hebt u kinderen, zo vragen ze mij. Ja, die heb ik: drie brokken Hollands welvaren. Drie donderstenen om te B knuffelen, om op te schelden, kortom: om lief te hebben. Op de vraag of ik er een ben kwijtgeraakt, luidt het antwoord (gelukkig): nee. Dat laatste antwoord sluit mij buiten, stempelt mij tot buitenstaander. Buitenstaan ders worden - de ouders zijn door de ervaring wijs geworden- gemeden. Het feit dat de vereniging bekend heid aan haar bestaan wil geven maakt mijn aanwezigheid acceptabel voor de dames. Zij willen ouders be reiken, die van het bestaan van de vereniging niet op de hoogte zijn. Vanuit die wens praten ze voorname lijk met elkaar. Over het rouwproces, dat elk heeft moeten doormaken. Een proces, dat begint met de schok kort na het over lijden. Elk mens zal in de schok, ge paard gaand met een gevoel van ver doofd zijn, anders reageren. Een van de moeders heeft een maand lang de woonkamer schoongemaakt. Weken lang dezelfde kamer een goede beurt geven, weten dat de bezigheid een on gewone is en toch niet anders kunnen doen dan weer dezelfde kamer onder handen nemen. De verdoving zal niet bij iedereen in een golf van activiteit tot uiting komen. Ze kan zich op velerlei ma nieren manifesteren. Ook op het te genovergestelde van actief zijn: lusteloos in een hoekje kruipen, tot niets in staat zijn, de wereld en de mensen links laten liggen,ziek wor den. En wat bij de een vier weken duurt, zal bij de ander langer of kor ter duren. Niets staat vast. Elk mens reageert op eigen wijze. De wetenschap is er ondertussen wel achter, dat het rouwproces meer omvat dan een gevoel van verdoving. De daarop volgende fasen zijn prik kelbaarheid en rusteloosheid, dik wijls vergezeld van doelloze pogingen de verlorene te achterhalen. Het ge voel kan niet geloven of aanvaarden Ouders helpen elkaar na dood van een kind dat het is gebeurd. Daarna komen er golven van pijn, tranen, gevoelens van verlatenheid, eenzaamheid en wanhoop, vermengd met angst voor nu en later. Vaak bestaat er ook ja- louzie jegens anderen, die geen ver lies hebben geleden. Psychiater Van Tricht heeft iets over de angst voor nu en later in een radioprogramma gezegd. 'Ouders van een gestorven kind' halen hem aan: De angst betreft alle veranderingen, eenzaamheid en angst voor heftige gevoelens. Het komt vaak voor dat mensen nog nooit zulke heftige ge voelens hadden en daar bang voor worden. Bang zijn dat ze gek worden. Ook is er angst voor zelfmoordge dachten. Alle elementen tesamen vormen het rouwproces. Ze zijn niet afgeba kend. De elementen wisselen elkaar af, terwijl de rouwende zijn plaats in de straat of in het bedrijfsgebeuren weer inneemt. De beide dames vertel len, dat zij na het ontwaken uit de verdoving zich in werk hebben ge stort. Zij geloven in een heilzame werking van hard werken. En in dat werken staat de rouwende mens stil. Voor hem heeft het leven opgehou den. Achterblijvers zijn op het oog wëer aan de slag gegaan. De buitenwereld ziet hun bezig. Zelf vinden ze, dat het leven stil staat. Ze denken aan giste ren, niet aan morgen. Ze teren op de herinnering. De stilstand kan jaren duren. Pas als de wil om vooruit te gaan, om weer plannen te maken te rugkeert, begint het leven weer. One danks alle bezigzijn begint het leven van de rouwende weer bij de terug keer van het vertrouwen in de toe komst. Het harde werken, dat wat de bui tenwereld ziet, kan bijdragen aan een gezonde verwerking van de rouwele- menten. Na enige tijd is de rouwende niet meer van anderen te onderschei den. Reden voor de omgeving om aan te nemen, dat 'de tijd inmiddels alle wonden heeft geheeld'. Familie en vrienden zijn dan ook verbaasd als zij te horen krijgen, dat het proces nog lang niet is afgelopen. Volgens de dames maakt het door eenlopen van schijn en werkelijkheid het moeilijk met anderen in contact te treden. Na verloop van tijd kan men niet meer terecht bij opa en oma, broers en zusters, vrienden en vrien dinnen. Zij hebben al zo dikwijls naar de rouwende moeten luisteren. Ge bleken is toch dat die het leven al weer aankan. Waarom dan toch weer teruggekomen op een gebeurtenis, die allang verleden tijd is? Voor buitenstaanders is het niet te begrijpen, dat een jaar na het overlij den van een kind de ouders nog steeds in het rouwproces verkeren, dat het leven van die ouders nog steeds stil kan staan. Een getroffen moeder: „Ik kan er zelfs met mijn eigen moeder niet over praten. In het begin wel, la ter niet meer. Ik kan haar niet ont redderen met mijn verwerkingspro ces." Vrienden blijken ook anders te rea geren dan de rouwende denkt. Vrien den zijn bereid het begin van het rouwproces mee te maken. Dan leven ze mee, maar na verloop van tijd kunnen zij er niet meer tegen. Een moeder: „Vrienden willen niet lang durig opgezadeld worden met het leed van een ander. Ze weten er geen weg mee. Ze hebben hun eigen pro blemen. Vriendschap verdraagt lief en leed, vaak niet leed alleen. Ande ren zijn bang voor emoties." Tragische bijkomstigheid na een overlijden is het verlies van vrienden, mensen die men al heel lang kent. Daarnaast kunnen getroffenen blij verrast worden door mensen, vanwie onverwacht een warme medemense lijkheid wordt ondervonden. De niet verwachte menselijkheid kan stralen uit een goed mens, maar evenzo is het mogelijk dat die mens ook een rouwproces heeft doorge maakt. „Je verliest iemand die je lief- hebt", heet een brochure van 'Ouders van een overleden kind'. De titel van de brochure geeft aanleiding op te merken, dat het verlies van een ge liefde niet perse een kind hoeft te zijn. Wie man of vrouw kwijtraakt, door dood of aan een ander, zal ook het rouwproces moeten doormaken. Die mens is na verloop van tijd in staat een andere rouwende te begrijpen, te helpen misschien. 'Ouders van een overleden kind' richt zich echter op lotgenoten. Die instelling is historisch bepaald. In maart 1977 startte een moeder uit Haarlem, die in 1973 een kind aan hersenvliesontsteking had verloren, de eerste gespreksgroep voor ouders van een overleden kind, met als uit gangspunt zelfhulp: hulp van lotge noten aan elkaar. In mei 1980 kwa men begeleiders van gespreksgroe pen bij elkaar om te praten over een bredere aanpak van de onderlinge hulp bij verwerken van rouw. In ja nuari 1981 werd de landelijke zelf hulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' opgericht. De twee gesprekspartners zijn van mening, dat alleen lotgenoten elkaar kunnen helpen. De stille kracht van bij elkaar zijnde lotgenoten is het be grijpen en niet gek vinden. Bij elkaar hoeft men niet bang te zijn gek of zie lig gevonden te worden, mag men in tranen uitbarsten, is de angst om de rug toegekeerd te krijgen afwezig. In aanwezigheid van buitenstaanders voelt men zich gedwongen een mas ker te dragen, toneel te spelen. De kracht van lotgenoten bestaat ook uit het gemakkelijk verstaan. Een half woord is voor de ander vol doende. Hoe langer een rouwproces duurt des te eenvoudiger is het erover te praten. Zo zal iemand, die zijn ver driet voor een groot deel heeft ver werkt een steun kunnen zijn voor de gene, die pas aan het proces is begon- 9 nen. In de praktijk blijken lotgenoten zich aan elkaar vast te klampen. Psychiater Van Tricht over rouw: Om een ernstig verlies te boven te ko men is het noodzakelijk, dat we alle nare gevoelens doormaken. Het is moeilijk er niet voor weg te lopen. De verleiding is groot om bepaalde ger voelens te vermijden. Als we dat doen, krijgen we een verstoord rouw proces. Dan blijven we er op een of andere manier in hangen. Iemand blijft dan bijvoorbeeld depressief of rancuneus. Ter voorkoming van verstoorde rouwprocessen organiseert de orga nisatie 'Ouders van een overleden kind' bijeenkomsten: gespreksgroe pen en regionale ontmoetingen, die tot kleinere bijeenkomsten leiden. Vraag is wat de organisatie ermee bereikt, wat er komt na het rouwpro ces. De moeder, wier kind vijf jaar ge leden is overleden, zegt, dat door ver werking van het proces -na jaren- verdriet en pijn om het verlies slijten. Verdwijnen zullen zij nooit helemaal, want bij vlagen komt bijvoorbeeld de pijn terug. Wat blijft, is een grote leegte. Het gevoel van leegte neemt niet af. De vrouw zou het abnormaal vin den als er iemand opmerkt na verloop van tijd geen pijn en leegte meer te voelen. Als je intens van een mens hebt gehouden, blijf je aan die gelief de denken, blijf je hij vlagen pijn voe len om het verlies, blijft de grote leeg te. Duizendeneen dingen kunnen aanleiding zijn de leegte te voelen. Zij heeft geprobeerd de leegte te vullen door tijdens Kerstdagen, kort na het overlijden van haar zoon, kin deren uit een gezinsvervangend te huis op te nemen. En ze voegt eraan toe, dat het voor iedereen verleidelijk is de leegte te vullen, hoe dan ook. Volgens haar is er een grote kans dat zo'n poging mislukt, zeker als de ge troffene nog midden in zijn rouwpro ces verkeert. Pas nu, na vijf jaar, is de vrouw in staat weer echt Kerstmis te vieren. Zonder de aandrang de leegte te vullen is zij nu in staat samen met haar echtgenoot er een feest van te maken. Buitenstaanders zijn geneigd na een 'afscheid voor altijd' te zeggen: het leven gaat verder. Voor de getrof fene gaat het leven pas verder als hij weer aan de toekomst kan denken. Contactadres 'Ouders van een overle den kind'; Gluckstraat 4, 5011VG Tilburg.

de Stem | 1983 | | pagina 23