»ouw in :n-Zuid Werklozenproject: doodgeboren kind? R. de Houck 25 jaar bij LTS Oostburg DEFINITIEVE STREEP DOOR LIFTSLUIS •luiskil lopen oodijk euzen Bevelanden boos op minister Brinkman SINDS DRIE JAAR DIRECTEUR Raadscommissie achter aanschaf computer PAGINA ZEELAND 3 VANZEELAND gevangenis Middelburg tta 10 jaar ^eer open itbreiding van letaald parkeren in linnenstad Goes 'eeigeid voor weinig mensen Sas van Gent examens Projectleider verdient geen 63.000 gulden Onbehoorlijk bestuur Kernwapen- en vredes- dekundige Barnaby naar Zeeland Voordelen wegen niet op tegen kosten Themadag over gehandicapten en sexualiteit Mogelijkheden viskweek in Oosterschelde nog duister kym zijn vrijdagsmiddags gepland vanaf 16.00 UUr filmliefhebbers komen in het Gildehuis ook aan hun trekken want het ligt in de iedoeling om iedere twee naanden een kinderfilm te hertonen. De eerste voor- Itelling is op zaterdag l o^., lober. Geïnteresseerden in een han deze cursussen of clubs kunnen contact opnemen net de medewerkers van het fcKW in Sluiskil. respondent Jiële opening gisteren van i de Katspolderlaan hield I an de volksgezondheid en I oor het snel tot stand ko- rlening. Ining en bereikbaarheid in de Iweekeinden, feliciteerde Ihet bestuur met dit nieuwe ge- Ibouw en prees hij de goede sa- I menwerking. Bezorgd was hij lechter over de kwaliteit van Ide zorg, dit naar aanleiding Ivan de ministeriële nota ge- Izondheidszorg, waarvan hij Izei dat het 'huilen met de pet |op' was. De uitslag van de collage- Iwedstrijd is: kleuterscholen: 1, lüe Geule, 2. Op de Hoogte, |De Paddestoel, 4-5 Jozefkleu- Iterschool en De Toverfluit IBasisscholen: gedeelde eerste 1 prijs De Zeemeeuw en De iGeule, 3. Op de Hoogte, 4. St. Willibrordschool, 5. De Stelle. Vandaag, zaterdag 1 okto- Iber, is er open huis van 11.00 Itot 15.00 uur. 7ATERPAG 1 OKTOBER 1983 T20 PAGINA ZEELAND 4 flDDELBURG(ANP) - Het e„ jaar geleden gesloten huis !n bewaring van Middelburg Éisleren opnieuw in gebruik esteld De heropening ge- turde ®P sterke aandrang „nder meer de rechterlij- ,e macht in Middelburg. Er rriede een onhoudbare situa- te ontstaan bij de behande- L van rechtszaken, waarbij detineerden betrokken zijn. Mensen die in Zeeland te recht moesten staan werden in evangenissen van Groningen it Maastricht opgesloten. De eistijden waren dermate dat steeds opnieuw ver- ragingen ontstonden bij de handeling van hun strafza- ldn Het huis van bewaring ierd tien jaar geleden uit be- ainigingsoogpunt gesloten, let is thans voor een bedrag ran drie miljoen gulden aan- past aan de nieuwe functie, ,voor een 24 uurs hulpverle. „meliik die van huis van be- nirin on Kdmi IrKn n rVini J 10 J iii.i::i. taring en die van gedeeltelijk ipen inrichting, waar lang ge- jraften de laatste vijf maan- len van hun straf kunnen uit- itten' U U De gevangenis heeft boven- ien nog een speciaal zaaltje, Bar door de rechtbank ver- crdeelden die de hun opge- egde boete niet willen betalen, mn straf kunnen uitzitten.In iet huis van bewaring kunnen lertig gedetineerden worden jeplaatst, in de open gevange- negen. De gevangenis le ert werk aan 45 mensen, van tie acht parttimers. 30ES Burgemeester en wet- ouders willen het betaald tarkeren in Goes uitbreiden ot de terreinen Oostwal, Kol- eniershof (Agnesgang) en stenmarkt. Met de invoering van be- lald parkeren in het Koe- irtgebied wordt nog ge acht tot de doortrekking van Zusterstraat en de daarmee imenhangende herinrichting in het Koepoortgebied een litis. lb V- A. Snoodijk markten MSTERDAM - Aardappelter- ijnmarkt. In Bintje 35-50 mm wamen 4 contracten tot stand tor levering april tegen 40,20 tot <0,00 per 100 kg. De stemming as kalm. Voor Bintje 50mm wer ft 400 contracten verhandeld Jor levering april bij een prijs ft ƒ76,50 tot 73,00 per 100 kg, en contracten voor levering mei te- ia 76,50. De stemming was voor onlen mei goed prijshoudend. gratis. De verkoop begint om 10.00 uur. Kinderkledingbeurs - Zater dag 15 oktober zal er in het Gildehuis te Sluiskil een kin-* der- en tienerkledingbeurs worden gehouden. De op brengst van deze beurs komt ten goede aan de kinderclub in het Gildehuis. Mensen die schone en onbeschadigde kin- der- en tienerkleding en/of speelgoed ter beschikking wil len stellen, kunnen contact op- Door Co Meertens ïT VORIG jaar in West- ^■luvsch-Vlaanderen opge- "he regionale werkiozen- Jjifct krijgt hoogstwaar- hjnlijk een vervolg. De ge- nemen met Annemarie Scheef Wnteraden van Oostburg en le (tel. 01157-1612) of Maria de zijn, hoewel uitermate Pooter-Kooi (tel. 01157-1531)' De beurs zal 15 oktober de ge hele dag geopend zijn. Boiling - Bolclub „Ons Genoe gen" hield weer een clubbol- ling. De uitslag hiervan was: 1- Ph. van Acker, 2. Rob. de Ca* luwé, 3. Alfr. de Caluwé, 4. w de Caluwé, 5. R. Warrens. NIJMEGEN - Katholieke Univ«' siteit. Doctoraal geschiedenis lof: C.A. van Minnen, Terneuzen^ ZUIDZANDE - Van een «Rj, ning en van een schuur van '""5 uii van tcu heer P. uit Remlingen 's e j aantal ruitjes vernield. 'e-> moedelijk gaat het hier °H baldadigheid. Door de heef- uit Zuidzande, die beheejra - van de woning is, wend rijkspolitie op de hoogte g steld. RETRANCHEMENT zomerwoning van de heer uit Beveren aan de Kanaal is ingebroken. Door de d open te breken is men k'n r_ gekomen. Er wordt niets v mist. Automatisering kost Oostburg geen banen Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De aanschaf van apparatuur voor geautomatiseerde verwerking van infor matie -kortweg: invoering van de computer- zal bij de gemeente Oostburg niet leiden tot gedwongen ontslagen. Wel bestaat de moge lijkheid dat over een aantal jaren enkele open gevallen arbeidsplaatsen niet zullen worden opgevuld. Dit stelde gemeentesecreta ris C. Geerse gisteren tijdens een vergadering van de Oost- burgse raadscommissie voor financiën. Deze moest zijn oordeel vellen over het uit trekken van een krediet van ruim 3,6 ton voor aankoop van de computer-apparatuur. Volgens Geerse brengt de automatisering enkel maar zegeningen met zich mee om dat, naast een ver doorgevoer de effinciency, een groot aan tal ambtenaren zal worden verlost van geestdodend werk. Veel routine-klussen, zoals bijvoorbeeld adres-wijzigin gen en het invullen van loon- strookjes gebeurt nu nog met de hand, maar zal na 1 januari 1984 met de computer kunnen geschieden. De gemeentesecretaris richtte zijn betoog met name op het raadslid D. Buysse (D en T), die zei te betwijfelen dat de automatisering niet nade- ling zou zijn voor de werkgele genheid. „Tenslotte is het juist de uitstoot van arbeidsplaat sen die een dergelijk systeem zulke grote financiële voorde len geeft", meende hij. „Elke organisatie die een stuk auto matisering inbrengt weet dat dit een negatieve invloed heeft op de werkgelegenheid". Wethouder J. Thomaes bracht hier tegen in dat een gemeente nu eenmaal geen werkgelegenheids-bedrijf is. „We willen zo modern moge lijk werken, onafhankelijk van het gegeven of daar al dan niet werkgelegenheid mee ge moeid is". Unaniem De commissie ging tenslotte unaniem akkoord met het voorstel. De investering van 330.000 gulden zal volledig worden betaald uit de algeme ne reserve. Met onderhoud van het systeem is jaarlijks zo'n 40 mille gemoeid, maar daar tegenover staan 35.000 gulden aan besparingen, mo gelijk gemaakt door invoering van de computer. De netto- jaarlasten voor de gemeente bedragen dus 5000 gulden. Tijdens de behandeling van het jaarprogramma sociaal- cultureel werk 1984 toonde de PvdA-fractie zich nogal ont stemd over het beleidsvoorne men van B en W de sportieve recreatie niet langer meer te subsidiëren. „En dat terwijl er in de vorig jaar gemaakte be leidsafspraken is gesteld dat er juist grote prioriteit moet worden gegeven aan de spor tieve recreatie, gezien de toe name van het aantal werklo zen", aldus J. de Vries. Hij verweet de welzij nscommissie, die ten aanzien van de subsi diëring een afwijzend advies had opgesteld, „er geen fluit van te snappen". OOSTBURG - In het gisteren gepubliceerde verslag van de Sluise gemeenteraadsverga dering is gemeld dat de coör dinator van het werklozenpro- ject in West-Zeeuwsch- Vlaanderen bij een vaste aan stelling 63.000 zal gaan verdie nen. Dit is echter onjuist. De to tal e arbeidskosten bedragen 63 mille, maar deze post is sa mengesteld uit ruim 46.000 gulden salaris en 17.000 gulden werkgeversaandeel, zoals so ciale lasten, pensioengelden en een deel van de ziekenfonds- lasten. Gezien de gevoeligheid van deze materie bij zowel ge meenteraden als werklozen is het essentieel dit onderscheid te benadrukken. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - De 22 gemeenten die experimenteerden met de Kaderwet Specifiek Welzijn hebben het kabi net onbehoorlijk bestuur verweten. In een brief op poten aan minister-president Lubbers, minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) en het parlement, stellen zij dat de bureaucratie het uitein delijk heeft gewonnen van de politiek. «telend, al akkoord gegaan, alleen Aardenburg "otueel nog zou kunnen jhrsliggen. Dat laatste is fl helemaal denkbeeldig, B en W van deze ge- nog geen raadsvoorstel foben geformuleerd. Ze wil- ®eerst inzicht in hoeverre de 1 het project betrokken ««lozen mee hebben kun- 1 spreken bij de vaste aan- Van Projectleider H. de Hoewel er in het onlangs Wkomen evaluatierapport gesproken van een 'toch SHe start' kan dat wor- betwijfeld. Dat betreft Ivjozeer de inzet van de be- HA?nen' maar wel de aan- w ngskraeht van bet pro- ,l,°P He werklozen. In totaal m '45 a 50 mensen' deel- Mnen, meldt het rapport. bedroevende score van gezien de (ut v werklozen die -teeuwsch-Vlaanderen ii! V'er Procent, !®a 1200 Wt (jJ'T.kgenover staat wel een •jsl Uj 8 van ruim 122.000 In j voor 1984 waarvan bij- oor o wordt opgeslokt va f sa'ariskosten van de taJj H'enst genomen pro nt 'f- De vraag blijft of We 'S zu"re enorme be- lit te7 afn gemeenschapsgeld 'rekken om enkele tien tallen mensen met behoud van uitkering werkzaamheden te laten verrichten. De gemeen tebesturen van Oostburg en Sluis onderkenden dit pro bleem, maar besloten na een flinke interne discussie het project nog een jaar respijt te geven, in de hoop dat er meer deelnemers worden aange trokken. Ook de beide raden hadden het er de afgelopen maand zeer moeilijk mee, zei den uiteindelijk toch 'ja', maar duidelijk was wel dat dit ge beurde bij gebrek aan alterna tieven. Een 'nee' zou het einde van het project hebben betekend en per slot van rekening ligt het onderwerp werkloosheid zo gevoelig, dat niemand ronduit durfde te stellen dat op deze manier de verhoudin gen toch wel zoek zijn. Nie mand? Ja, toch wel. In de Oostburgse raad ontpopte Di- dier Buysse (D en T) zich als iemand met een onorthodoxe visie, die het echter waard is gehoord te worden. Uit den boze Volgens Buysse zijn werk- lozenprojecten volledig uit den boze, omdat ze enkel maar het idee versterken dat mensen zonder baan tweederangs bur gers zijn, die zonodig aan een nep-betrekking geholpen die nen te worden omdat ze dan (evenals hun werkende buur man) toch elke dag om 8 uur de deur uit te kunnen gaan en om 5 uur thuis komen. Het is veeleer zaak, betoogde het raadslid, om te trachten een Raadslid D. Buysse (D en T). - FOTO ARCHIEF DE STEM mentaliteitsverandering op gang te brengen, zodat iemands aanzien niet meer wordt afgemeten aan het feit dat hij al dan niet een baan heeft. Gezien de lange jaren van grote werkloosheid die Nederland nog voor de boeg heeft, leek hem dat een betere aanpak dan het maar steeds maar grote sommen besteden aan schijn-oplossingen zoals werklozenprojecten. Een volstrekt nieuw geluid, hoewel Buysse ook niet con creet kon maken hoe zo'n mentaliteitsverandering dan wel zou moeten worden be werkstelligd. De afgelopen twintig jaar is al wei duidelijk geworden dat dergelijke pro cessen van bovenaf nauwe lijks of niet te sturen zijn. Toch is het een uitgangspunt dat vraagt om een nadere be studering en uitwerking, want werklozenprojecten - hoe goed bedoeld ook - lijken voorals nog niet in staat om, ondanks enorme financiële injecties, meer dan een enkeling te in spireren. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - „Wat de leer lingen 25 jaar geleden nog enkel durfden te denken, dat zeggen ze nu ronduit. Daar tegenover staat dat de leraar van zijn voetstuk is afgeko men en het eenrichtingsver keer naar de leerling toe is veranderd in een wisselwer king. Beide partijen zijn dus dichter bij elkaar gekomen". Zo karakteriseert direc teur Rudolf de Houck van de Oostburgse LTS het verschil tussen 1958, toen hij als le raar algemeen vormend on derwijs bij de school bin nenstapte, en 1983, het jaar waarin hij zijn 25-jarig ju bileum viert. De Houck, 53 jaar oud en geboren en getogen in IJzen- dijke, blijkt uitstekend in staat de verworvenheden van vroeger te combineren met de nieuwe ideeën die de laatste 15 jaar in het onder wijs zijn ontstaan. Na zijn opleiding aan de kweek school te Dongen toog hij naar het toen nog in opbouw Van een onzer verslaggeve MIDDELBURG - Prof. Frank Barnaby, oud-di recteur van het interna tionale vredesinstituut SIPRI te Stockholm, komt op dinsdag 18 okto ber naar Zeeland. Op uit nodiging van het Wal- chers Vredesplatform spreekt hij dan in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat te Middelburg. Barnaby geldt als des kundige bij uitstek op het gebied van de gevaren, verbonden aan de kern wapenwedloop. Hij kreeg in Nederland vooral be kendheid met een tweetal publicaties, waarin hij uiteenzet wat de huidige kernwapenpolitiek voor invloed heeft op de vrede. Ook in Middelburg zal hij daarover spreken. Een belangrijk element in zijn betoog betreft de rol van de publieke opinie. Alleen die is volgens hem in staat de kernwapen wedloop te stoppen. Barnaby kreeg een ere-doctoraat aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waaraan hij sinds 1981 als gasthoogle raar is verbonden. De bijeenkomst is openbaar en vrij toegan kelijk en begint om 20 uur. Om de communica tie en de discussie te ver gemakkelijken zal een tolk aanwezig zijn. zijnde Emmeloord om les te gaan geven aan een lagere school. „Niet omdat die plaats me nu zo aantrok, maar simpelweg omdat daar werk was", zegt hij terug blikkend. „Alleen de reis al was een hele toestand: als ik 's morgens om 8 uur uit IJ- zendijke vertrok was ik te gen zessen 's avonds in Em meloord". Na zijn diensttijd volgden vrij korte periodes op lagere scholen te Biervliet, Boskoop en Kloosterzande, waarna hem werd gevraagd of hij geen zin had als leraar alge meen vormend onderwijs op de LTS te Oostburg te be ginnen. De Houck: „Ik heb toegehapt. Niet zozeer om dat ik het lager onderwijs beu was, maar vanwege het eenvoudige feit dat het beter betaalde. Daar kwam nog bij dat m'n vrouw en ik ook weer graag terug wilden naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen". Het algemeen vormend onderwijs was in die tijd net ingevoerd op de 'ambachts scholen' en 17 jaar lang bracht De Houck de leerlin gen zaken bij als Neder lands, aardrijkskunde, ge schiedenis en wiskunde. In 1975 volgde de benoeming tot adjunct-directeur en vijf jaar later tot directeur. Terugkijkend op zijn car rière van een kwart eeuw aan de Oostburgse LTS moet De Houck concluderen dat er in dat tijdsverloop toch een aantal zaken we zenlijk is veranderd. Zo wordt de LTS-leerling van daag de dag niet meer gezien als het 'kneusje', dat een vak moet leren omdat hij/zij is afgewezen voor mavo of ha vo. „Het idee dat een witte boord beter is dan een over all begint gelukkig te ver dwijnen", zegt de directeur. Maar er veranderden ook andere dingen. De instelling van de leerling bijvoorbeeld die, volgens De Houck, vroe ger heel wat beter was. „Ze doen tegenwoordig minder hun best, gaan er minder hard tegen aan. Een menta liteitsverschijnsel dat waar schijnlijk samen hangt met de gedachte dat er in het be drijfsleven toch niemand op hen zit te wachten". En dat laatste is, moet de jubilerende directeur toege ven, maar al te waar. Hij haalt er de 90 geslaagden bij, die dit jaar de school verlie ten. Daarvan is het overgro te deel verder gaan studeren of teruggekomen naar de LTS voor een vijfde jaar. Van de 28 die aan de slag wilden hebben er 13 ook een betrekking gevonden. „Maar De jubilerende direc teur De Houck: „Ze doen tegenwoordig minder hun best, gaan er minder hard tegen aan. Een mentaliteits verschijnsel dat waar schijnlijk samen hangt met de gedachte dat er in het bedrijfsleven toch niemand op hen zit te wachten". - FOTO DE STEM COR J DE BOER of die allemaal in hun vak terecht zijn gekomen valt te betwijfelen". Verdubbeld Hoewel de Oostburgse LTS -die half oktober 75 jaar bestaat- bekend staat als een kleine school is het aantal leerlingen de afgelo pen 25 jaar bijna verdubbeld van 180 tot 335. Een flink aantal, dat directeur De Houck overigens niet ver hindert elke naam in zijn hoofd te prenten. „Dat vind ik namelijk belangrijk. Als zo'n jongen m'n kamer bin nen komt moet ik hem met zijn naam aan kunnen spre ken en niet eerst hoeven te vragen hoe hij heet. Het is een onderdeel van de sociale benadering die ik voorsta, want elke leerling heeft per soonlijke aandacht nodig. Daarom is het ook belang rijk veel van hun achter grond te weten, zodat je ze bij moeilijkheden zo goed mogelijk op kunt vangen". Het jubileum-feest van directeur De Houck zal, evenals dat van de school zelf, op zeer bescheiden wij ze worden gevierd. „Uit be- zuinigings-overwegingen", licht het feestvarken zelf toe. „Alleen voor de leerlin gen zal wat worden gedaan". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeente Bergen op Zoom en het West brabantse bedrijfsleven kun nen hun droom van een lift- sluis in de Oesterdam defini tief vergeten. Dat blijkt uit antwoorden van Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) op vragen over haar dertiende Voortgangsrapport Ooster- scheldewerken. De Kamer had nog een po ging gedaan door in de kos ten/baten-analyse de even tuele verplaatsing van het Bergen op Zoomse construc tiebedrijf Conline te verdis conteren, maar ook dat maakt - zegt de minister - de aanleg van een liftsluis niet rendabel. Zelfs als de verplaatsingskos ten zouden oplopen tot 20 miljoen, blijft er een voordeel van ruim 43 miljoen. Bovendien wordt Conline in zijn huidige bedrijfsvoering niet belemmerd als er geen liftsluis wordt aangelegd. Dat is pas het geval als het bedrijf tot een fikse uitbreiding over gaat. Ook de oude, grootscha- «lige industrialisatieplannen van Bergen op Zoom heeft Smit-Kroes in haar economi- sche analyse buiten beschou wing gelaten. Zij acht die niet langer relevant voor haar wa terstaatkundige werken. Het verwijt dat die werken het Bergen op Zoomse vesti gingsklimaat nadelig beïn vloeden, wijst zij van de hand: Bergen op Zoom blijft vor coasters en binnenvaart be reikbaar. In haar antwoorden op de meer dan honderd Kamervra gen erkent Smit-Kroes dat een grotere sluis in de Oesterdam (als compromis tussen het nu gekozen model en de liftsluis) is bestudeerd, maar om prak tische redenen is afgewezen. Die sluis zou (om een te grote zoetwater-belasting van de Oosterschelde te voorkomen) maar een paar dagen per week kunnen worden gebruikt. Positief is de minister over het plan, voor sportvissers schepen een voorziening te treffen aan de Oosterschelde- zijde van de Oesterdam. Met de betrokken gemeenten (Ber gen op Zoom en Tholen) is daarover overleg gevoerd. De weg over de Oesterdam (een kortere verbinding tussen tholen en Zuid Beveland) valt buiten de rijksplanning, die zich beperkt tot de aanleg van een werkweg. De provincie Zeeland evenwel streeft er naar de autoweg gelijk met de Oesterdam, tweede helft '86, klaar te hebben. De gemeenten, waaronder die op Noord- en Zuid-Beve land, reageerden gisteren fu rieus op het besluit van Brink man een pennestreek te halen door de lang voorbereide Ka derwet. Vijf jaar lang hebben zij met vallen en opstaan inhoud trachten te geven aan het be leid, dat erop was gericht ta ken op het gebied van welzijn van het Rijk over te hevelen naar gemeenten. Tot vlak voor het ingrijpen van de minister, is overleg gevoerd met de rijksoverheid. De mededeling van de Brinkman deze week kwam ook voor hen als een donderslag bij heldere hemel. Zij eisen van de regering de decentralisatie door te zetten. De proefgemeenten zelf heb ben de laatste jaren gepleit voor het laten vallen van re gels en richtlijnen en het ge ven van meer zeggenschap aan de gemeenteraden. Het besluit van Brinkman ervaren zij nu als een dolkstoot in de rug en het terugdraaien van de klok. De proefgemeenten ver wachten de Tweede Kamer van hun argumenten te kun nen overtuigen. Zij vinden dat de geloofwaardigheid in de politiek wordt geschaad, als de Kamer het plan van Brink man steunt. Van onze correspondente GOES- De werkgroep Sociaal- Sexuele Ontwikkeling van jeugdige gehandicapten (S.O.G.) van het Vormingscen trum Het Zilveren Schor in Arnemuiden organiseert op 8 oktober een themadag over „gehandicapten, relaties en se xualiteit". Van 9.30 uur tot 16.30 uur zijn belangstellenden welkom in het Activiteiten centrum Goes (Valckeslotlaan 26, tel. 01100-13805). De themadag is bedoeld voor jonge mensen met een li chamelijke handicap en hun partners, ouders/verzorgers van jonge mensen met een li chamelijke handicap en men sen die met lichamelijk gehan dicapten werken of beroeps kracht of vrijwilliger. De werkgroep wil met deze dag een eerste aanzet geven tot meer openheid inzake se xualiteit voor mensen met een lichamelijke handicap. Im mers, aldus de S.O.G. dit pro bleem ligt -zeker hier in Zee land- nog steeds in de taboe sfeer, hetgeen in strijd is met het totale gehandicaptenbe leid, dat meer en meer gericht is op zelfstandigheid en inte gratie. Door middel van „drie ver halen uit de praktijk", een film, en -naar aanleiding hier van- gevormde gespreksgroe pen, hoopt de werkgroep be trokkenen inzicht te geven in de problematiek. Deelname aan de themadag is gratis. Deelnameformulieren kunnen worden aangevraagd bij het Activiteitencentrum Goes. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ministers Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en Braks (Landbouw en Visserij) zijn nog niet toe aan definitieve uitspraken over de levensvatbaarheid van een viskweekproject in de monding van de Oosterschel de. Wel zal de projectgroep die de mogelijkheden bestudeert nog dit najaar een eerste ver kenning op tafel leggen. Een en ander blijkt uit een nadere toelichting van Smit- Kroes op haar dertiende Voortgangsrapport Ooster- scheldewerken, waaraan bin nenkort een overleg met de Kamer wordt gewijd. Volgens de minister wordt de komende jaren veel geld besteed aan onderzoek van water, zand en slib ter hoogte van de stormvloedkering. De ontwerp- en installatiekosten van de meetapparatuur belo pen een bedrag van ƒ4 a ƒ5 miljoen. De jaarlijkse exploi tatiekosten belopen nog eens 0,5 miljoen.

de Stem | 1983 | | pagina 19