B.V. S Olympische selectie Rijvers geeft medewerking Professor Manfred Donike„Meer dan ooit99 Den Bosch ruim langs Honved Biddende en builende fans i Maradona FIDE-congres moet beslissen \kt I0RGEVEL ING In Ster der Beloften Vierde plaats voor Jac van der Poel Alternatieve marathonschaatsers in Canada actief Kandidaten-toernooi Nelemans twee duels geschorst ERSWERKEN 01158-1510 BEDRIJF |gd door fel. 01100-20173 NIEUW Uitspraak op 26 oktober Sport Support nu al op losse schroeven 140-14333 UIKEN/INBRAAK-BEVEILIGING ZEIST(ANP) - Bondscoach Oer Blok heeft Houtman, Van Tiggelen en Broeken opgenomen in de selectie voor het Olympisch elftal, dat woensdag in Utrecht f0or een kwalificatie-wed- itrijd aantreedt tegen Roe- menie. Aan die beslissing ging uitvoerig overleg vooraf met KNVB-collega Kees Rijvers, die dit drietal eveneens op de nominatie heeft staan voor de A-interland Ier- land-Nederland, een kwali- ficatieduel voor het Euro pees kampioenschap, op woensdag 12 oktober in Du blin. Rijvers acht een gun stig resultaat van het Olym pisch elftal van belang voor het totale Nederlandse voet bal. De suggestie, dat Hout man, Van Tiggelen en Broe ken in Dublin per sé niet in aanmerking zullen komen voor een plaats in de basis, wijst hij dan ook bij voor baat van de hand. Van de 22 spelers, wier namen zijn doorgegeven aan de FIFA, heeft Ger Blok Menzo, Ruys, Lengkeek, Carbo, Adelaar en de gebles seerde Duut geschrapt. De groep ziet er nu als volgt uit: Storm (Ajax), Van Ede (FC Utrecht), Maessen (Fortuna S.), Haar (AZ'67), Silooy (Ajax), Van Tiggelen (FC Groningen), Koevermans (Fortuna S.), Suvrijn (Fortu na S.), Keukens (FC Gronin gen), Bosman (GA Eagles), Van de Berg (Sparta), Hol- verda (Sparta), Houtman (Feyenoord), De Wit (FC Utrecht), Broeken (FC Gro ningen) en Kruys (FC Utrecht). ip wordt geslikt en gespoten Professor Manfred Donike: „Koopmans was een duidelijk geval" WS(ANP) - Landskampioen Den Bosch heeft een verrassend ruime overwinning geboekt in de uitwed- s'rijd tegen de Hongaarse titelhouder, Honved Boeda- t. Den Bosch won de eerste wedstrijd uit de eerste ronde van het voornaamste Europa-Cuptoernooi met 101-82. Bij rust hadden de Bossche basketballers de voordelige marge van negentien punten al bewerk stelligd: 55-36. Voor de (unieke) gelegen- Wd werd de ploeg uit Den Bosch begeleid door bonds- »ach Wladimir Heger. De 'oeehoslowaak trad op als ■ervanger van Ton Boot, die wegens zakelijke verplichtin- geen tijd kon vrijmaken '°or het duel in Hongarije, o'gens Heger werd het duel n Pees, 300 kilometer van oedapest, 'een van de gemak- l.v! uSte klussen uit mijn ™Phaan, jammer genoeg "»ar voor een keer'. tru(Üna zes Toinuten lang ver- flj Pen Bosch in het na- Bij 13-12 kwam voor de sk keer een voorsprong op ?EIST (ANP) - Toon Ne- «nans van Willem II is oor de tuchtcommissie nde KNVB voor twee wedstrijden geschorst, ovendien moet de mid- Ve een boete van gulden voldoen, ken boete van 500 gul- waarvan de helft ,rWaardelijk, liep oud- v Jo Bonfrère in zijn to„ 'e als hulptrainer MVV °P- Bonfrère do°r de arbiter ge- tZfrd wegens beledi- taalgebruik. het bord voor de Nederlandse kampioensploeg. Opvallend was, dat Heger de Amerika nen Weidner en Sykes veel meer speeltijd gaf dan deze spelers bij de coaching van Boot gewend zijn. Met name Brant Weidner voldeed en kreeg van Heger na afloop een goede recensie. In de tweede helft van het door tweedui zend Hongaren bijgewoonde duel legde Kees Akerboom veel irritattie aan de dag. Akerboom, na een blessurepe riode van een jaar terugge keerd in de basis van Den Bosch, vond dat hij te weinig in het spel werd betrokken. Heger meldde na afloop, dat de vroegere topspeler van Ne derland minstens twee maan den geduld moet hebben, voor dat hij weer volledig aan het spel kan deelnemen. Eerste ronde Europees bekertoer nooi voor landskampioenen, eerste wedstrijd: Honved Boedapest (Hon)- Den Bosch (Ned) 82-101 <36- 55). Topscorers Honved: Kirs 25 punten, Heinrich 19; topscorers Den Bosch: Plaat 26, Weidner 15, Kuipers 14, Cramer 14. Return: woensdag in Den Bosch (Maas poort). De uitslag van dubbel-toto nr.. 38A van woensdag: le prijs: 1 win naar, die bruto f. 13.907.20 ont vangt; 2e prijs: 18 winnaars, die elk f. 515,— ontvangen; 3e prijs: 278 winnaars, die elk f. 83.30 ontvan gen. Uitslag cijferspel nr 38 en 38A: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cij fers goed: 3 winnaars; 4 cijfers goed: 20 winnaars; 3 cijfers goed: 218 winnaars; 2 cijfers goed: 2.169 winnaars. SOUSTONS (AFP) - De Franse beroepsrenner Fran cis Castaing heeft zijn tweede dagzege behaald in de Ster der Beloften, een etappekoers voor profs en ama teurs. Castaing verraste gisteren in de eindsprint van de tweede etappe, van Eauze naar Sous- tons, weer al zijn tegenstan ders. Castaing bleef door die tweede dagoverwinning de leider in het algemeen klasse ment. De Ierse favoriet Ste phen Roche volgt op drie se conden achterstand. De beste amateur in de rangschikking is de Nederlander Jannes Slendebroek, die op 27 secon den van Castaing de twaalfde plaats bezet. De warmte in het zuid westelijke deel van Frankrijk en de controle van de ploegge noten van Castaing maakten de 162 kilometer lange tweede etappe tot een saaie aangele genheid. Pas in de laatste der tig kilometer kwam er wat be weging in de grote groep. De Brit John Herety en de Frans man Jean-Louis Gauthier .waagden de meest serieuze ontsnapping, die door de ploeg van Berland juist op tijd on schadelijk werd gemaakt om Castaings spurtkwaliteiten weer ten volle te benutten. Jac van der Poel klasseerde zich in de sprint als beste Nederlan der en als beste amateur. Hij werd vierde. Ook Jannes Slen debroek finshte In Soustons bij de eerste tien (8e). De uitslag van de tweede etappe van de Ster der Beloften: Eauze - Soustons (162.5 km): 1. Francis Castaing (Fra) 4.09.30, 2. Vincent Barteau (Fra), 3. Noëi de Jonckeere (Bel), 4. Jac van der Poel (Ned), 5. Michel Larpe (Fra), 6. Philippe Lauraire (Fra), 7. Sean Yates (GBr), 8. Jannes Slendebroek (Ned), 9. Marc Goossens Bel), 10. Rene Bajan (Fra), 14. Gino Am- merlaan (Ned) allen in dezelfde tijd. Het algemeen klassement na de tweede etappe: 1. Castaing (Fra) 6 uur 42 min en 21 seconden, 2. Roche (Ier) op 3 sec, 3. Yates (GBr) op 0.07, 4. Perret (Fra) op 0.14, 5. Simon (Fra) z.t., 6. Madiot (Fra) op 0.19, 7. Clere (Fra) op 0.20, 8. Millar (Sch) z.t., 9. Poisson (Fra) op 0.21, 10. Da- libard (Fra) op 0.23, 12. Slende broek (Ned/ama) op 0.27, 14. Boeve (Ned/ama) op 0.32, 20. Buisman (Ned/ama) op 0.43, 21. Daams (Ned/ama) op 0.44. PARIJS (ANP) - Woensdag en gisteren heeft voor het Parijse gerechtshof het hoger beroep gediend in de zaak-Zoetemelk. De Nederlandse Tourwinnaar van 1980 eist, dat in zijn ver meende doping-affaire uit de ronde van Frankrijk van dit jaar door de rechterlijke macht onafhankelijke experts worden aangesteld. In de eerste behandeling werd die eis door de rechter afgewezen. Het hoger beroep van Zoetemelk werd twee da gen lang door zijn advocaat, mr. Betoun, bepleit. De uit spraak van de Franse justitie volgt op 26 oktober. Van onze sportredactie DUSSELDORP - Al jaren verbiedt een anti-doping reglement het gebruik van speciale stimulerende middelen in de sport. Maar de realiteit in het voor- Olympisch jaar ziet er anders uit: in de internationale sportwereld wordt geslikt en gespoten als nooit tevo ren. - FOTO ARCHIEF DE STEM Het eclatante bewijs vormt de Panamerikaanse Spelen in Caracas, waar 19 atleten posi tief reageeden op dopingcon troles en minstens 20 atleten indirect schuld bekenden door voortijdig terug te keren naar hun eigen land. In Caracas had professor Manfred Doniki (50), chef van het instituut voor biochemie aan de Sporthogeschool in Keulen, de leiding van het on derzoeksteam. „Voor het IOC is Caracas een onloochenbaar bewijs. De voorvallen geven een duidelijk, onvervalst bleed over de situatie, wanneer de atleten aan de start komen in de overtuiging, dat er niet ge controleerd wordt". Volgens Donike, een van de voornaamste experts op dit terrein, heeft Caracas als posi- trief effect dat men in de Ver enigde Staten wakker is ge worden. „De Amerikanen zijn geschrokken van de bevindin gen in Caracas en gaan de eigen stal nu schoonvegen. Nu wordt tijdens alle Olympische selectiewedstrijden en trai ningskampen gecontroleerd. Ze kunnen het zich niet ver oorloven in Los Angeles met gedrogeerde atleten aan de start te verschijnen". In Caracas verliet vrijwel de complete atletiekploeg van de Verenigde Staten een dag voor het begin van de wed strijden de Spelen. Zoals Doni ke eerst nu wil toegeven, lag de oorzaak daarvan in zijn-on officiële onderzoeken bij tien willekeurige Amerikaanse at leten op het gebruik van ana- bolica en testosteron. „De uit slagen van die proeven waren verbijsterend. Acht van de tien werden betrapt op het ge bruik van hoge doses, één was een grensgeval en de tiende had kennelijk een flesje water ingeleverd". De ironie wil, dat die tiende atleet daadwerkelijk aan de Spelen deelnam en later tij dens het officiële onderzoek positief bevonden werd door een te hoge aanwezigheids graad van testosteron. Naast de Amerikanen leerden ook de Cubanen hun lesje. Donike: „De Cubanen waren aanvan kelijk vierkant tegen het on derzoek. Ze hadden kennelijk met die mogelijkheid geen re kening gehouden. Daarop heb ik de Cubaanse begeleiders aangeboden naast de twee of ficiële een derde analyse te maken, waaruit bleek wat die knapen precies geslikt hadden. Uit dat onderzoek bleek de on wetendheid van vele atleten over de medicamenten, die ze innemen. In welke doseringen, op welk tijdstip, ze rommelen maar wat aan. In vele gevallen zouden die jongens zes weken later nog positief bevonden worden". Donike is een fervent voor stander van uniforme regels in de strijd tegen het misbruik van stimulerende middelen. De reglementen, die de medi sche commissie van het IOC hebben uitgevaardigd, vol doen volgens de Westduitser aan de normen. Maar er zijn sportbonden, die dilettantisch te werk gaan en lak hebben aan de regels. „De wielerbond bijvoorbeeld", aldus Donike, „werkt met sterk verouderde regels. Uit zuiver analyse- technisch oogpunt bekeken zijn die regels absoluut onzin nig en een puur anachronisme. Kijk naar het geval Zoete melk, neem het geval van de Westduitse achtervolgings- ploeg tijdens het WK in Zwit serland. Dat zijn zeer omstre den gevallen". De wielerbond staat niet al leen. De voetbal- en bokssport negeren veelal ook de bestaan de voorschriften. „In het Westduitse voetbal wordt niet gecontroleerd. Ik heb er voor zitter Neuberger, die tevens de organisator van de WK-eind- ronde is, meermalen over aan gesproken, maar nooit een duidelijk antwoord gekregen. Hij praat er om heen, weet er geen raad mee of voelt nattig heid. In de bokssport is het nog een graadje erger. Koopmans wordt na zijn EK-gevecht te gen Jassmann in Frankfort positief bevonden op het ge bruik van nortestosteron en testosteron. Een duidelijker geval bestaat er niet. Toch volgen er geen strafmaatrege len. De Europese Boksunie ne geert het voorval gewoon. Koopmans behoudt zijn titel. Punt. Uit. Belachelijk". Donike ziet maar een moge lijkheid alle bonden op een lijn te brengen. „Het IOC moet de aangesloten bonden de ver plichting opleggen zich aan de voorschriften van de medische commissie te houden. Op straffe van uitsluiting. Wie zich niet aan de regels houdt, doet niet meer mee. Wordt uit gesloten. Als de zachte hand niet helpt, moet de bezem er maar door heen". Van onze sportredactie MADRID - Andoni Goicoechea, de speler van Atletico Bil- bao die door de Spaanse voetbalbond een schorsing van 18 competitiewedstrijden kreeg opgelegd, zal op 29 januari 1984 zijn rentree maken in de wedstrijd Atletico Bilbao te- genBarcelona. 1 Goicoechea kreeg de zware straf omdat hij, zoals be- kend, afgelopen weekeinde tijdens de wedstrijd tegen FC Barcelona met een gemene tackle de Argentijn Maradona zo hard raakte dat deze een enkel brak en voor lange tijd 5 is uitgeschakeld. Goicoechea reageerde furieus op het nieuws van de schorsing. „Dit is onrechtvaardig. Ik kan het niet geloven", zei hij. In de Europacup-wedstrijd Atletico Bilbao tegen Lech g Poznan woensdagavond werd Goicoechea bij iedere actie hartstochtelijk door het publiek toegejuicht. Toen hij ook nog het eerste doelpunt van Bilbao scoorde kreeg hij een 1 staande ovatie van de toeschouwers. Ook zijn mede-spe- E Iers waren onder de indruk van het spel van Goicochea. Als huldeblijk droegen ze hem na het laatste fluitsig- 1 naai op de schouders van het veld. De stadionspeaker §jj wachtte taktisch tot enkele minuten na de wedstrijd met het bekendmaken van het nieuws dat Goicoechea de eerstvolgende 18 competitieduels aan de kant moet blij- ven. De verontwaardiging bij het publiek, dat zich een weg naar buiten zocht, was desondanks groot. Duizenden Bil- bao-supporters haalden de voetballer vervolgens uit de kleedkamer en droegen hem op de schouders naar huis. Voorzitter José Nunez van FC Barcelona zei niet geinte- resseerd te zijn in de straf van de boosdoener. „Ik maak me alleen zorgen om Maradona", was zijn commentaar. Hoe lang Maradona precies is uitgeschakeld, is nog steeds niet bekend. Ook de voetballer zelf weet niet hoe lang hij niet zal kunnen spelen. In de gang van het ziekenhuis waar Maradona ver- pleegd wordt zitten 24 uur per dag biddende priesters en 5 supporters, die huilend de tijd doorbrengen. Tot dusver heeft alleen directe familie van de stervoetballer hem mo- gen bezoeken. Zelfs de burgemeester van Barcelona, die zijn medeleven wilde komen uitspreken, moest onverrich- terzake naar huis, omdat hij niet aan het bed van Marado- na werd toegelaten. Gisteren reisde Julio Grondona, voor- zitter van de Argentijnse voetbalbond, naar Spanje om namens de hele Argentijnse natie de beste wensen te ko- S men overbrengen aan het ongelukkige voetbalidool. „Ma- radona is de god, Menotti zijn profeet", schreef een Spaan- S se krant over de 'verering' van de stervoetballer. 5 De strafmaatregel tegen Goicoechea is overigens door de Spaanse pers met instemming begroet. Ze beschouwt de zware straf als een acceptabele poging het voetbalspel 'cleaner' te maken. Het is twintig jaar geleden dat de Spaanse tuchtcommissie een dergelijke zware straf uit- deelde. In die tijd werd Cortizo van Real Zaragoza voor 20 wedstrijden geschorst na een woeste tackle op Enrigue Collar, de aanvoerder van Atletico Madrid. auuiiuuiuttuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitti Van onze sportredactie AMSTERDAM - De Stichting Alternatieve Elfstedentocht en het Organisatiecomité van Ot tawa zijn gisteren officieel overeengekomen de elfde edi tie van de alternatieve schaatswedstrijd in de omge ving van de Canadese hoofd stad te houden. De marathon over 200 kilo meter wordt op zaterdag 11 fe bruari gereden op het vijftig kilometer lange traject op de rivier de Ottawa. Het parkoers leidt langs elf Canadese stad jes, die nog voor februari van het volgend jaar nauwe ban den willen aanknopen met de Friese collega-steden. De alternatieve elfsteden tocht, vorig jaar op het Ameri kaanse Memphremagog-meer tot een groot fiasco geworden, maakt deel uit van het 'Win- terlude' in Ottawa. Dat tien dagen durende winterfestival trok dit jlaar 500.000 mensen naar de hoofdstad van Cana da. De lokale schaatsclub, on der leiding van emigrant Pe ter van Musschenbroek, heeft de schaatsmarathon als nieu we trekpleister van het evene ment aanbevolen. De Nederlandse schaatsers, vijfhonderd naar verwach ting, rijden in Ottawa twee wedstrijden. Donderdag 9 fe bruari wordt op het Rideau- kanaal in het stadscentrum, de grootste ijsbaan ter wereld, een wedstrijd over veertig en tachtig kilometer om de Hol land Trophee gehouden. Twee dagen later volgt de Elfste dentocht, waarvoor bij tegen vallende ijsomstandigheden een alternatief parkoers voor handen is. Op dinsdag 7 februari rijden de schaatsers, die vroeg de At lantische Oceaan zijn overge stoken, nog een marathon (90 km) in Magog. Begin dit jaar werd die plaats door de slechts ijssituatie niet aangedaan tij dens de race op het Memphre- magog-meer. Op datzelfde ijj^ wil de Nederlander Hans Homma het 24-uursrecord schaatsen verbeteren. Homma rekent er op in dat etmaal meer dan 500 kilometer af te leggen. MOSKOU/AMSTERDAM (TASS/ANP) - Het jaar lijkse congres van de we reldschaakbond (FIDE), dat van 5 t/m 8 oktober in Manilla wordt gehouden, moet beslissen over het al dan wel niet doorgaan van de halve finales in het kandidatentoernooi. Voorzitter Campomanes verklaarde kortgeleden Victor Kortsjnoi en Zoltan Ribli zonder te spelen tot winnaars, omdat hun Rus sische opponenten, Gary Kasparov en Vassili Smis- lov, niet kwamen opdagen uit onvrede over de wijze waarop de plaatsen van handeling aangewezen werden. In de tussenlig gende periode hebben zo wel Kortsjnoi als Ribli zich bereid verklaard alsnog een tweekamp met hun- te genstanders te willen aan gaan op, zoals de Russische grootmeesters wensen, Europese bodem. Een bemiddelingspoging van de Hongaarse schaak federatie inzake de match Ribli-Smislov mislukte, omdat Campomanes zich strikt aan de reglementen hield en geen duimbreed wenste toe te geven. Op het FIDE-congres zal de Sov jet-Unie de kwestie aan de orde stellen en aandringen beide tweekampen alsnog te laten houden. De delega tie van de Russische schaakfederatie staat on der leiding van zijn voor zitter, oud-kosmonaut Vi- taly Sevastjanov. Hij wordt onder meer verge zeld door beide wereld kampioenen, Anatoli Kar- pov en Maja Tsjiboerda- nidze. De Nederlandse schaakbond wordt in de Philippijnse hoofdstad vertegenwoordigd door Lex Jongsma en Ineke Bakker, de voormalige se cretaris-generaal van de FIDE, die na de verkiezing van Campomanes tot voor zitter vrijwillig terugtrad. AMSTERDAM (ANP) - Het bestaan van de Stichting Sport Support, die de sportwereld van nieuwe geldstromen zou moeten voorzien, is veertien dagen na de oprichting ai op losse schroeven komen te staan. Het bestuur van de Neder landse Sport Federatie, dat sa men met het Nederlands Olympisch Comité een half miljoen gulden in deze fond senwerving stopte, werd giste ren te Amsterdam tijdens de algemene vergadering door de tien grote sportbonden terug gefloten. De voetbalbond, ten- nisbond, korfbalbond, volley- balbond, zwembond, schaat- senrijdersbond, het handbal- verbond en de drie gymnas- tiekbonden voelden zich ge passeerd en vroegen om een bijzondere ledenvergadering, binnen vier weken bijeen te roepen, waarin de stichting inhoudelijk en procedureel zal worden doorgelicht. Daarbij werd nadrukkelijk gevraagd dat de Stichting Sport Support in de tussentijd geen activitei ten opstart. De grote bonden vrezen concurrentie bij hun eigen pogingen sponsorgelden binnen te halen en willen eerst beraad in eigen kring.

de Stem | 1983 | | pagina 7