Machtsstrijd in Kameroen Protest Pakista veertig Niets kan tij voor ongelukkig Bangladesj keren Luchthaven Beiroet weer open POLITIEKE STABILITEIT VAN WELEER VERVLOGEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 EXTRA v/BIJPAG 30 SEPTEMI Meer dan haar MILITAIREN OPE Twijfel aan Bulgaarse connectie aanslag paus van het Witte Huis en Pakistan in verzet tegen president Zia Het verzet in Pakistan concentreert zich voorname lijk in de zuidelijke provin cie Sind. het machtscentrum ligt in de Punjab. DoorlanHoare ISLAMABAD - De gewelddadige protesten en politieke onrust in de Zuidpakistaanse provin cie Sind duren al meer dan een maand zonder dat er aanwijzingen'zijn dat de rust in het ge bied terugkeert. De hevigheid van de protesten moet niet alleen voor de regering van pre sident Zia en het Westen als een schok zijn geko men, maar ook voor de alliantie van verboden politieke partijen 'Bewe ging tot Herstel van de Democratie' (MRD). Deze beweging is de stuwende kracht achter de vorige week gestarte campagne van burgerlijke ongeh oorzaamheid. In drie van Pakistans vier provincies (alleen in Punjab niet) hebben de acties zoals werd verwacht en gehoopt de vorm aangenomen van een ge leidelijke massamobilisatie. Partijleiders en leden van po litieke partijen in de grote ste den trotseren dagelijks de re gels van de staat van beleg door arrestaties uit te lokken en politieke toespraken te houden voor menigten die in aantal variëren van enkele tientallen tot vele duizenden. Sind is tot op heden echter de enige provincie waar vele tienduizenden mensen betrok ken zijn bij de rellen en de monstraties. Maar in tegenstelling tot de onlusten die in 1977 leidden tot de val van de regering-Bhutto, concentreren de protesten zich nu niet in de grote steden van Sind zoals Karachi, Hydera bad en Sukkur, maar eerder in de kleinere steden en dorpen waar het sinds de onafhanke lijkheid in 1947 niet meer zo onrustig is geweest. De relschoppers richten hun woede vooral tegen symbolen van federaal gezag, zoals rege ringsgebouwen, gevangenis sen, rechtszalen, politiebu reaus en spoorwegstations. Er vinden vuurgevechten plaats tussen leger en politie, banken worden geplunderd en talloze gebouwen worden in brand gestoken. Daarbij zijn vooral gebouwen van de 'Steun Zia Campagne' een geliefd doel wit. Volgens betrouwbare, on afhankelijke berichten zijn tot dusver minstens 22 mensen bij de rellen om het leven geko men. Afranselingen De onrust duurt voort on danks massale arrestaties, af ranselingen en de aanwezig heid van legerpatrouilles in de onrustigste gebieden. Hoezeer het hier een protest betreft van de hele bevolking blijkt wel uit het feit dat er minstens twee protestmarsen van vrouwen zijn geweest in kleine, maatschappelijk con servatieve stadjes. Doorslaggevende factor voor het ontstaan van de on rust lijkt het feit te zijn ge weest dat machtige feodale grondbezitters uit Sind, beho rend tot de grootste oppositie partij, de Pakistaanse Volks partij (PPP), de strijd hebben aangespannen tegen het regi me. De twee belangrijke figu- President Zia-ul-Haq ren in dit opzicht zijn Ghulam Mustafa Jatoi en Mumtax Ali Bhutto, een neef van de geëxe cuteerde ex-premier. Beiden zitten nu gevangen. Boeren en studenten hebben zich achter hen geschaard alsmede enkele vooraanstaande geestelijken. De nationalistische gevoe lens van Sind spelen duidelijk een belangrijke rol bij de hui dige onlusten, met name de onderstroom van wrok over wat wordt gezien als over- - FOTO ARCHIEF DE STEM heersing door Punjabi's in de provinciale regering, het leger en andere sectoren zoals de spoorwegen. Deze gevoelens manifesteren zich politiek in organisaties zoals de Studen tenfederatie Jiye Sind en de radicaal linkse Sind Awami Tehrik die wordt geleid door de inmiddels gevangen geno men Rasul Bux Palejo, die zijn inspiratie voor een groot deel put uit de denkbeelden van Mao. Verkiezingen De leiders van de PPP heb ben door de jaren heen con stant bij de regering gepleit voor vervroegde democrati sche verkiezingen, een recht dat in de grondwet van 1973 is vastgesteld. De PPP heeft de regering gewaarschuwd dat als deze verkiezingen niet zouden wor den georganiseerd, de eenheid van Pakistan in gevaar zou kunnen komen door een ople ving van opstandig provincia lisme. In een verklaring op 12 augustus over de politieke toe komst van het land ging presi dent Zia aan deze waarschu wingen echter geheel voorbij. Met geen woord repte hij over opheffing van het verbod op politieke partijen. Integendeel, hij zei juist dat hij de grond wet van 1973 zou wijzigen om meer macht te geven aan de president en verklaarde dat de staat van beleg van kracht zou blijven tot maart 1985. Pas dan zouden verkiezingen worden georganiseerd waaraan alleen door het regime goedgekeurde kandidaten mochten deelne- Voor de leiders van de Be weging voor het Herstel van de Democratie (MRD) was dit veel te weinig en veel te laat. Het huidige probleem voor de oppositie is of deze los aan el kaar hangende alliantie van regionale partijen, linkse par tijen, sociaal-democraten en godsdienstig georiënteerde groepen de campagne van een provinciaal tot een nationaal niveau kan verheffen. De sleutelvraag daarbij is of de beweging ook zal aanslaan jn de dichtstbevolkte provincie Punjab. Veel aanhangers van de MRD daar zijn pessimis tisch. Zij zien de moeilijkhe den in Sind eerder als het be gin van het eind voor Pakistan dan als de wedergeboorte van de democratie. Volgens hen zet de regering vandaag of mor gen het leger in om de onlus ten met grof geweld de kop in te drukken en ontstaat er in Sind dan een afscheidingsbe weging die ondergronds gaat opereren tot de volgende ex plosie. Moed De PPP in Punjab heeft nog nooit een massaprotest geor ganiseerd en de leiders van de PPP realiseren zich maar al te goed dat er na zes jaar staat van beleg tijd, moed en grote organisatorische inspannin gen nodig zijn om effectieve politieke activiteiten te ont wikkelen. De MRD zegt dat het uitlok ken van arrestaties deze week van de stad Lahore zal worden uitgebreid naar andere steden in Punjab, maar zij die de straat op gaan, weten dat ze een grote kans lopen op een afranseling. Veel zal afhangen van het feit of de politici munt weten te slaan uit de onvrede onder de fabrieksarbeiders - tot op heden lijkt daartoe al leen in Karachi kans - en of ze de studentenorganisaties bij hun protest kunnen betrek ken. In de twee andere provin cies proberen de leiders van de voornaamste regionale partij en - de Pakistaanse Nationale Partij in Baluchistan en de Nationale Democratische Par tij in het noordwestelijke grensgebied - nog steeds de beweging voor herstel van de democratie op gang te krijgen in het gebied waar zij aanhang hebben. Als zij daarin niet sla gen, dreigt ook daar op de ach tergrond het spookbeeld van een afscheidingsbeweging. Copyright The Guardian/ De Stem JAOENDE - Met de be kendmaking van een verijdelde staatsgreep is vorige maand de machtsstrijd tussen pre sident Paul Biya van Kameroen en ex-presi- dent Ahmadou Ahidjo in de open arena ge bracht. Ahidjo droeg in november 1982 vrijwillig het president schap over aan zijn premier Paul Biya, maar bleef aan als voorzitter van de Nationale Unie van Kameroen (PNC), de enige politieke partij van het land. Als partijvoorzitter pro beerde Ahidjo greep te houden op het regeringsbeleid, zodat Kameroen in feite een twee koppige leiding had. Maar Biya ontworstelde zich lang zamerhand aan de politieke voogdij van zijn voorganger, die 22 jaar lang president is geweest. De laatste tijd verklaarde Biya met groeiende nadruk dat het schip van staat uitein delijk niet door de partijmaar door de regering geleid moet worden. In een reeks kabi netsreorganisaties wipte hij een aantal van Ahidjo's trou we medewerkers van belang rijke posten om hen te vervan gen door zijn eigen aanhan gers. De 'baronnen' van de oude garde besloten kennelijk dit proces van geleidelijke uit schakeling een halt toe te roe pen. Met de bekendmaking van mislukte moordcomplot ten en coups wordt de machts strijd nu openlijk uitgevoch ten. Vanuit zijn verblijfplaats in Zuid-Frankrijk reageerde Ahidjo onverwacht scherp. Voor de Franse radio beschul digde hij Biya van een 'coup- fobie' en van lasterlijke aan- President Ahidjo in gezelschap van de de toenmalige koningin Juliana tijdens een staatsbezoek aan Nederland in 1979 - FOTO ARCHIEF DE STEM tijgingen tegen Ahidjo's ge trouwen. „Ze hebben in Ka meroen een politiestaat geves tigd van terreur, dreigemen ten, leugens en hersenspoe ling". Toen Biyo's veiligheids dienst het complot tegen de staat had ontdekt en de be trokkenen had gearresteerd, ontsloeg hij de premier en de minister van defensie, beide vertrouwelingen van Ahidjo. Hij benoemde een van zijn eigen aanhangers, generaal Pierre Semengue, tot opperbe velhebber van de strijdkrach ten. «Verwacht wordt dat de president nu zijn macht ver der zal willen consolideren door een zuivering van Ahid jo's sympathisanten uit het overheidsapparaat. Voorts zal hij zeker probe ren de partij nu volledig onder zijn controle te krijgen. De huidige situatie, waarin Ahid jo nog steeds voorzitter van de UNC is, wordt nu onhoudbaar. Onder Ahidjo had Kame roen een reputatie verworven als een oase van politieke sta biliteit en betrekkelijke wel vaart, vooral dankzij de olie inkomsten en een diversifica tie van de landbouw. Ahidjo slaagde erin, vaak met harde hand, een zekere eenheid te smeden binnen dit ethnisch en religieus zeer he terogene land. Die taak was des te moeilij ker omdat het land, een Voor malige Duitse kolonie, na de Eerste Wereldoorlog werd verdeeld in een Brits en een Frans mandaatgebied. De fe deratie van die twee delen maakte in 1972 plaats voor de eenheidsstaat Kameroen. Kort tevoren was Ahidjo erin ge slaagd de guerrilla van de links-radicale Unie van volke ren van Kameroen (UPC) in het oosten van het land te on derdrukken. Die fragiele eenheid komt nu onder zware druk te staan. Ahidjo, een noordelijke mos lem, staat nu tegenover Biya, een zuidelijke christen. De huidige machtsstrijd krijgt onvermijdelijk het karakter van een vervanging van noor delijke politici door mensen op wie Biya denkt te kunnen ver trouwen. Bij de nieuwe benoe mingen van de afgelopen maanden zijn vertegenwoor digers van de christelijke en animistische volkeren van het zuiden sterk bevoordeeld. Voorts besloot Biya de grote noordelijke provincie te ver delen in drie regio's, een maat regel die kennelijk is bedoeld om de greep van de regering op het noorden te versterken. Het noorden wordt beschouwd als de belangrijkste potentiële verzetshaard tegen de nu overwegend zuidelijke macht hebbers in Yaounde. Onder het bewind van Ahidjo was veel geld gestoken in de ont wikkeling van het noorden. Bij zijn aftreden eind vorig jaar, officieel om gezondheids redenen, drukte Ahidjo zijn landgenoten op hart zijn op volger Biya alle steun te ge ven. Maar Ahidjo's erfgenaam heeft kennelijk besloten zijn eigen stempel op de staat te drukken, zodat de oude garde haar greep op de gebeurtenis sen geleidelijk zag verzwak ken. De meeste touwtjes lijken voorlopig in handen van Biya, die er sinds zijn aantreden in is geslaagd de strategische posten in het overheidsappa raat onder zijn controle te brengen. Door John Cunningham DACCA - Twaalf jaar na de bloedig verworven onafhankelijkheid lijkt Bangladesh nog steeds niet bereid te breken met het patroon waarbij periodes van militair bestuur afgewisseld wor den door kortstondig gekozen regeringen. Het militaire regime van luitenant-generaal Hosain Ershad heeft algemene ver kiezingen aangekondigd voor maart 1985. Maar de kansen op een terugkeer van de parlementaire democra tie zijn minimaal, daar het grote en hebzuchtige leger waarover Ershad de scepter zwaait, een blijvende rol op eist in het landsbestuur. Er zijn geen nieuwe ont wikkelingen die het tij voor het ongelukkige Bangladesh kunnen keren. Integendeel zelfs. De tekenen zijn juist dat generaal Ershad in de verleiding komt om in het voetspoor te treden van wij- lem generaal Ziaur Rahman die het van generaal tot pre sident bracht door een eigen politieke partij op te richten. De Nationale Partij van Bangladesh (BNP) was aan de macht toen Ziaur in 1981 door een legeronderdeel werd vermoord. Generaal Ershad, belast met het opperbevel van het leger, liet de BNP bestaan, maar stuurde in maart vorig jaar de regering naar huis, stelde de grondwet buiten werking en kondigde de staat van beleg af. Hij be noemde zichzelf tot leider van de staat van beleg, maakte een stroman tot pre sident en regeert het land nu met ijzeren hand, daarin bijgestaan door een kabinet van zestien man, onder wie zeven militairen en gepen sioneerde militairen. Mohammed Ershad .discipline. - FOTO ARCHIEF DE STEM Hemd in broek De rustige generaal die zijn ingrijpen destijds rechtvaardigde door te zeg gen dat slechts een grote schoonmaakaktie was, heeft nu duidelijk moeite de rege ring terug te geven aan de burgers. hnhiitslhsd s. Na de BNP-regering te hebben ontslagen omdat ze naliet corrupte ministers naar huis te sturen, richtte hij zijn aandacht op de hoofdstad zelf. Ambtenaren kregen te horen dat ze voor taan hun hemd in de broek moesten stoppen en op tijd op hun werk moesten zijn. Verkeersovertreders wer den in het openbaar verne derd. De bevolking reageer de echter traag op Ershads campagne voor meer disci pline met als gevolg dat de generaal nu streeft naar een blijvende politieke rol. Bij het goedbedoelde stre ven van de militairen om de bevolking wat meer discipli ne bij te brengen heeft hun reputatie als beschermers en vrijheidsstrijders enkele fikse deuken opgelopen. Een douane-ambtenaar die er onlangs op stond dat een container op de luchthaven werd geopend terwijl op het label stond dat de container bestemd was voor de direc teur van militaire inkoop, zag tot zijn schrik dat de in houd bestond uit 70.000 ille gaal geïmporteerde horlo ges. De douane-beambte werd ondervraagd en over leed tijdens het gerechterlijk onderzoek. Eerder waren reeds vier studenten demon streerden tegen de staat van beleg onder verdachte om standigheden gestorven. De felste kritiek op het le ger is afkomstig van de Awami Liga, die het land in 1971 naar de onafhankelijk heid leidde en het leger nu verantwoordelijk stelt voor de moord op sjeik Mujib. De secretaris van de Liga, Tof- qail Ahmed, zegt: „Wij zijn die droomden voor het leger. Tijdens de oorlog tegen Pa kistan kon een zoon van Bengalen geen militaire chef zijn. Als het leger aan de macht blijft, zal zijn reputa tie sneuvelen". Junta Desondanks begint Ers had zich steeds meer als mi litair machthebber te profi leren. Zijn probleem is echter dat hij een junta van een twaalftal generaals en bri gadiers op sleeptouw heeft die hem aan de macht heb ben laten komen. Op dit mo ment weet die groep nog niet hoe de gezamelijke toekomst van Bangladesh en het leger eruit moet gaan zien. Ze wil len een terugkeer naar een beperkte vorm van demo cratie op voorwaarde dat et in de grondwet plaats wordt ingeruimd voor het li Hun ideeën zijn nog niet in zoveel woorden gepresen teerd, maar ze denken aan een model zoals dat in Indo nesië bestaat. De altruïstische reden voor deze aanhoudende waakzaamheid is dat het le ger niet wil dat een toekom stige regering de grondwet kan wijzigen, zelfs al heeft ze een meerderheid, zonder eerst een referendum te houden. Het leger zou dit in zekere zin kunnen garande ren. Maar dit is niet de wer kelijke reden. In werkelijk heid lijkt het dat het le gewoon de bevoorrechte sitie wil beschermen die het in de loop der jaren heeft opgebouwd. Toekomst Ershad gaat hierin mee, hoewel hij volgens bronnen in Dacca nog steeds geen de finitief besluit heeft geno men over de koers die hij in de toekomst moet volgen. Het leger zelf is verdeeld Sommige officieren menen dat de huidige staat van be leg - inclusief een verbod op stakingen en politieke bij eenkomsten - niet ver ge noeg gaat. Zij willen een nog hardere lijn. Anderen vin den dat het leger zijn belof ten moet nakomen en de macht moet teruggeven aar de politici. Een derde opvat ting is dat er onderhandelin gen moeten worden gestart over een machtsoverdracht op voorwaarden van het le ger met enkele van de be staande politieke partijen- mogelijk de BNP. Als Ershad inderdaad een eigen politieke partij wil op richten, moet hij de aan® hiertoe geven bij de plat» landsverkiezingen eind d' jaar. Het verkiezingsloK" kertje voor de boeren zo landhervorming k,u"njeit zijn. Maar het idee dat voldoende zou zijn om he aan de macht te brengen t naief. Het toont slechts aa de Ershad de les van Zia en de BNP die sinds zij dood ernstig verzwakt niet heeft geleerd. Want het verlangen het leger om aan de mac" blijven gaat gepaard me angst dat in vrije verkiez n gen opnieuw de Awamu-^ de aan de macht komt en leger terugstuurt naarM barakken. De geest van jib leeft immers nog st hoewel zijn dochter Ha die de partij nu leidt zo'n grote persoonlijkheid Het droevige van dit al dat Bangladesh, wan n het weer leiders mag moet kiezen tussen herin" ringen aan mislukte mes. Copyright The Van onze redactie buitenland EIBOET - De internationale luchthaven van Beiroet, die ,,cn maand lang gesloten is ge weest wegens de gevechten rond de hoofdstad, is donder dag weer open gegaan. Enkele uren nadat het vei ligheidscomité overeenstem ming had bereikt over de her opening, landde het eerste passagierstoestel sinds 28 augustus. Het was een vlieg tuig van de Libanese lucht vaartmaatschappij Middle East Airlines met 110 passa giers aan boord uit Jeddah in Saoedi-Arabië. De staatstelevisie meldde donderdag dat de activiteit van het veiligheidscomité een eind heeft gemaakt aan de willekeurige ontvoeringen in het land. Bovendien heeft het Internationale Rode Kruis zijn werkzaamheden weer kunnen hervatten. De staatsradio meldde donderdag slechts één schending van het nu drie da gen oude bestand. Het opperbevel van het Li banese leger heeft bekendge maakt dat alle particuliere ra diostations in het vervolg aan censuur zullen worden onder worpen. CLERMONT-FERRAND (AFP „man met de kaak van ijzer", hi van Clermont-Ferrand in het h: wereldrecord stukgebeten door wegwagons van samen 168 ton v Het treinstel was 106.40 meter een afstand van 2.985 meter, vt 1978 in Stockholm met 42 ton heeft het opgetekend. Van onze redact KARACHI/ISLAMABAD - Zek derdag om het leven gekomen bij ten en veiligheidstroepen in de Oj Sind. Ongeveer 200 personen zijn 1 Dit hebben de Pakistaanse autoriteiten bekendgemaakt. De gewelddadigheden de- ROME (DPA) - De aanvanke lijke zekerheid dat de Turkse pleger van de aanslag op de paus, Mechmet Ali Agca, zijn daad op 13 mei 1981 beging met de hulp van Bulgaarse agen ten, is veranderd in twijfel. Volgens donderdag in Rome circulerende berichten gelooft de Italiaanse justitie niet meer het verhaal van Agca dat Ser gei Antonoff, een bediende van het kantoor in Rome van de Bulgaarse luchtvaartmaat schappij Balkanair, zijn me deplichtige was. De tot levens lang veroordeelde Turk wordt er van verdacht dat hij Anto- n°ff heeft belasterd. Omdat er Wettemin nog twijfel bestaat heeft de rechter-commissaris, '1° Martella, het voorarrest van Antonoff verlengd. d p' d e r o b b, d di d t< k b r v c r k d d v C Van onze redactie buitenland Washington - Het witte "•us heeft donderdag ver- aard dat de Britse en Franse ernwapens niet zullen wor- «en betrokken bij de lopende merikaans-Russische onder- andelingen over de kernbe wapening. sia suggestie van vice-pre- wofnlBush dat dit tezijnertijd kon» gebeuren, bete- Seen verandering in het Amerikaanse standpunt. Dit Sn T Wo°rdvoerder Larry Grü?8 woordvoerster Shirley „p^en' in een reactie op het overlr ^at 'n Eul"opa ontstond Ep B,ushs verklaring. In een do7n j met journalisten zei Sp at de 162 Britse en Fran- «ernraketten op een of an ten ,0genblik betrokken moe- lin orden in de onderhande- IMp - hetzij bij het zogeheten bttl°v?r'eg over de eurora- gen n' netzij in de besprekin- (Start)'er strateSische wapens 6 Sowjet-Unie wil juist d: te w vc ni B] re w gi sp d; ec Ev te ri

de Stem | 1983 | | pagina 4