150.- IOUT 3ÏNG rt)£H I School Juffrouw Jo Remijn 25 jaar voor de klas in Hengstdijk 34ste Europees Vlascongres in Rotterdam Kopieerapparaat maakt tongen los Jubileumconcert Cantorij Hulst viert VRIJE ZENDERS OP HULSTER KABELNET: I vandaag Me dag Al 2 BIBTIM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 eiling aan van algemene gebodene rvaren'. tmen nderi ichool ONERS VAN .AANDEREN j^0kWbe' «el Schieting Activiteiten bij opening kinder boerderij in Clinge Mattenlegoperatie op de helft Zesde pijler vandaag naar bodem van Oosterschelde LIDAG 30 SEPTEMBER 1983 0^° in samenwerking met faal bevorderen. theorie examen 0 v\\ets KTN handelde zonder toestemming gemeente JufJo Remijn: ...op handen gedragen. Lbt>ele btaU En xa\Ec- Gas' ,uuie bete Van onze correspondent I HENGSTDIJK - Begin deze maand was juffrouw Jo Re- I mijn vijfentwintig jaar ver als leerkracht aan I ie St. Jozefschool te Hengst- I üjk. Voor dit jubileum t ze vanavond (vrijdag) I een receptie aangeboden loor het schoolbestuur, om hall acht in de gymnastiek- zaal. De hele dag zijn er van- laag allerlei festiviteiten op I school, waarbij juffrouw Jo I en haar familie aanwezig I sullen zijn. Juffrouw Remijn werd Seboren in Goes, maar ver- I huisde na een paar maanden 1 naar Ossenisse, waar ze nog I steeds woont. Ze begon haar I cnderwijsloopbaan in 1957 I op de Mariaschool te Stop- I Peldijk. Na een jaar werd ze I overgeplaatst naar de twee- I dansschool te Hengstdijk, I "aar ze kwam samen te I Werken met Emery Schelf- |hout. In die vijfentwintig liaar heeft ze vrijwel zonder onderbreking (alleen tussen 1960 en 1963 stond ze voor de derde en vierde klas) voor de eerste drie klassen gestaan en doet dat nog steeds met veel overtuiging en plezier. „Als ik weer voor een be roepskeuze stond, zou ik zonder twijfel weer voor on derwijzeres kiezen", zegt juffrouw Remijn, die vol gens voorzitter Wim van Gemst van het schoolbe stuur op handen wordt ge dragen door kinderen en ouders van Hengstdijk. Van deze ouders hebben de meesten dan ook bij haar in de klas gezete, evenals het huidige schoolhoofd Fons Schelfhout, die ook een vier taljaren haar leerling was. „Vooral de laatste vijf jaar is er ontzettend veel veranderd in het onderwijs", zegt ze, „zaken die veel werk en bijscholing met zich mee brengen voor de onderwijs krachten. Zeker op een tweemansschool, waar je als - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER leerkracht toch al een dui zendpoot moet zijn. Ook doen we buiten schooltijd nog veel mee aan samen werkingsprojecten met an dere lagere scholen. In ver gelijking met vroeger is het lesgeven nu veel gevarieer der, doordat er meer groeps gewijs onderricht wordt ge geven en nu sneller het ni veau van de leerstof wordt aangepast aan de individue le leerling. Ook is de variatie in lesstof groter dan vroe ger", aldus de jubilerende onderwijzeres. Vandaag krijgen de kin deren van de lagere school een feestprogramma voor geschoteld, dat door colle ga's, schoolbestuur en oudercommissie in elkaar is gestoken. Vanmorgen krijgt de juf een gezamenlijk ca deau. Voor de receptie van vanavond is ook een groot aantal oud-leerlingen uitge nodigd, die zich wellicht op een van de vele oude school foto's, die tijdens de receptie zijn te bezichtigen, kunnen herkennen. lingsavond - Komen- -raudag 5 oktober wordt Jejaardendienstencentrum een ontspannings- gehouden. De avond "t verzorgd door 'De groep legen', een gezelschap ten uit Middelburg, dat l0 vonti een zeer gevarieerd f-nma brengt. Aanvang S^fBWep - Maandag 3 °egint de maandelijk- Preksgroep voor ouderen wder leiding an me- A E- Hack-de Feyter. jrarnmandant Kleinsch- »el V3in de rijkspolitie in itjJe' h.et onderwerp be- f1' ue problemen rond Beluik van alcohol en ;f[pu^anvang 15 uur in het Pikant ^vereniging - Muziek- Sf.J'PS Heikant zal ook n aan de jubileum- lijB van het 15-jarig be- liiu aa bejaardenhuis De Hoeve te Hulst. Op <gilt»„i° ber verzorgen de "str ik0 uit Heikant om 15 i,t 'heeconcert in het res- Van een onzer verslaggevers HEIK ANT - In de Doelen te Rotterdam wordt van zondag 2 tot en met woensdag 5 okto ber het 34ste Europees Vlas congres gehouden. Er worden zo'n tweehonderd mensen uit alle geledingen van de vlasin dustrie verwacht, die ook nog eens zo'n 150 vrouwen meene men. De deelnemers aan het congres komen uit elf ver schillende landen. Tien jaar geleden was de laatste keer dat het congres in Nederland werd gehouden. Behalve de uitwisseling van allerlei gegevens omtrent de vlasindustrie en wat daarmee samenhangt, wordt er in de wandelgangen ook druk zaken gedaan. Tijdens het congres wordt er heel wat vergaderd. De mensen uit de vlasteelt, vlas- vezelbereiding, handel, spin nerij weverijveredeling, pro motie en wetenschap komen afzonderlijk bijeen, waarna bepaalde groepjes weer met elkaar gaan praten, om uitein delijk allemaal samen te ko men in een grote slotzitting. Dit alles afgewisseld met uit stapjes, diners en borre luurtjes. „Er wordt wel eens lachend gezegd dat er niks anders wordt gedaan dan gegeten en gedronken", zegt René Marti net uit Heikant, bestuurlid van de organiserende Stich- ting 'Vlascongres Rotterdam 1983'. „En dat is natuurlijk voor een groot gedeelte ook zo. Al die mensen zien elkaar meestal maar één keer per jaar en iedereen wil eens met. iedereen praten. En dan ga je samen ergens eten of een bor rel drinken. Bovendien hebben de meesten de afgelopen maanden keihard moeten werken om de oogst binnen te halen en dan wil je de bloe metjes wel eens buiten zetten". Het congres, dat is georga niseerd in samenwerking met de Rotterdamse WV, wordt ook benut om Nederland een flink stuk promotie te geven. Voor de dames is er een spe ciaal programma met uitstap jes op touw gezet, dat hen laat kennis maken met Delfts Blauw, Hollandse visgerech tend, een bloemenveiling en andere bezienswaardigheden. „Een hele organisatie zo'n con gres", zegt Martinet, „maar het is enorm belangrijk voor de promotie van het vlas en de vlasprodukten". „Na een crisis in de jaren zestig, vanwege de opmars van kunstvezels, is de vlasin dustrie weer aan het op bloeien. De mensen van de promotie, onderzoek en tech niek hebben zich erop gestort en dat heeft erin geresulteerd dat er nu steeds meer vlas wordt gebruikt voor huishou delijke produkten. Veertig procent van het vlas bij voor beeld, wordt nu gebruikt voor kleding". „Vanwege het promotie-ka- rakter is het voor de vlasin dustrie de moeite waard om flink wat geld in zo'n congres te steken. En dat het zijn vruchten al heeft afgeworpen, blijkt wel uit het feit dat we aanvragen hebben gekregen van zakenmensen uit Amerika en Japan, die het congres als toehoorder willen bijwonen. En ik denk dat in de toekomst landen als Japan van groot belang worden voor de Euro pese vlasindustrie". Van een onzer verslaggevers HULST - Kabel Televisie Nederland (KTN) heeft, zonder toestemming aan de gemeente te vragen, op eigen houtje drie Belgische vrije zenders op het Hulster kabelnet gezet. Dat is de conclusie die ge trokken kan worden uit de woorden van burgemeester P. Molthoff, gisteravond tijdens de raadsvergadering. „Wij weten nergens van", reageerde Molthoff op uit spraken van omroepspecialis- ten van de twee grootse Ka merfracties en van Minister Brinkman (zie De Stem van gisteren), als zou Hulst flink buiten het boekje zijn gegaan door de Belgische zenders toe te laten op het kabelnet. De burgemeester smoorde gisteren een beginnende raadsdiscussie in de kiem. „Het is toch een slechte zaak voor de raad om te gaan pra ten aan de hand van een kran tenartikel", hield hij de raads leden voor. „Als de exploitant (KTN, red.) het kabelnet wil uitbreiden, dan moet er eerst aan het gemeentebestuur toe stemming gevraagd worden en dat is niet gebeurd. En aan de rest hebben we geen bood schap". Hij zegde toe dat het college de hele zaak in een no titie voor de raad op een rijtje zal zetten. „Maar", hield R. Eeman (eigen lijst) vol, „hebt u dan niet gemerkt dat die zenders op de kabel zaten?" „Jazeker hebben we dat gemerkt", gaf Molthoff toe. Eeman: „En dat was geen aanleiding om actie te ondernemen?". Molthoff: „Nee, daar hebben we geen en kele aanleiding in gezien". „U houdt van piraten", consta teerde Eeman. „Dan maak ik deel uit van 90 procent van de bevolking", stelde de burge meester vast. Zoals bekend dienden de vrije radiozenders Reynaert, Tiger en '77 indertijd een ver zoek in op op de kabel toegela ten te worden. B en w van Hulst schoven de verzoeken door naar KTN, met het ver zoek de mogelijkheden te be kijken. In principe zijn de bel- gische zenders illegaal, maar ze worden, in afwachting van de definitieve legalisering, met rust gelaten. Reden voor KTN om, na een telefoontje met Brussel, tot de conclusie te komen dat de zenders best via de kabel konden worden door gegeven. Echter, dat is volgens de burgemeester nu wel ge beurd zonder toestemming van het gemeentebestuur. Hulster raadslid R. Eeman (eigen lijst) SINT-JANSTEEN - Bejaar- denschieting, gemeenschaps centrum De Warande, 39 schutters. Hoge vogel: Th. de Caluwé, Koewacht, eerste zij - vogel: Cyr. Herrewegh, Hei kant, tweede zijvogel: A. van Mele, Kloosterzande, meeste kleine vogels (5 stuks) me vrouw Van Mele, Kloosterzan de. HULST - Een verzoek van het schoolbestuur in Sint- Jansteen, om medewer king te verlenen voor het aanschaffen van een ko pieerapparaat, was gister avond voor verschillende Hulster raadsleden aanlei ding om met bezuinigings ideeën op de proppen te komen. A. Houben (VVD) meen de dat scholen beter zo'n apparaat ergens kunnen huren. Dan zijn ze meteen ook van de volgens hem hoge onderhoudskosten af. R. Eeman (eigen lijst) op perde om in de dorpshui zen in de woonkernen een kopieerapparaat te statio neren, waar niet alleen scholen van gebruik kun nen maken, maar ook an deren. Dat idee sprak wet houder W. Kayser (VVD) wel aan. J. van Dorsselaer (eigen lijst) constateerde dat er alleen al in Den Dul- laert drie dergelijke appa raten staan opgesteld. „Kan er daarvan niet één weggehaald worden?", wilde hij weten. „Nee", al dus de wethouder, „want die dingen zijn eigendom van op zichzelf staande in stellingen". Wat B. Mar tens (PvdA) toch de sug gestie ontlokte om in het overleg met die instellin gen te berde te brengen dat wat samenwerking op dat punt bezuinigend kan wer ken. R. Scheele (CDA) had in de financiële commissie al de goekope mogelijkheid geopperd om dergelijke apparatuur tweedehands aan te schaffen. Daar kwam hij gisteren op te rug. „De lagere school in Sint-Jansteen is de enige die nog niet zo'n apparaat heeft", stelde Scheele, die er dan ook niet voor voelde om die school nu de dupe te laten worden van de bezui nigingswoede in de raad. Enkel de WD-fractie ver klaarde zich tegen de aan schaf van het kopieerap paraat. Van onze correspondent CLINGE - Ter gelegenheid van de officiële opening van de kinderboerderij van zwak zinnigeninternaat De Sterre te Clinge zijn verschillende acti viteiten op touw gezet voor de bewoners van de Sterre en an dere belangstellenden. Van 13.30 tot 17 uur zijn er met name doorlopend demon straties spinnen met wol, kaasmaken van geitenmelk en vlasbewerken. Tevens kan men zitting nemen in een door een paard getrokken rijtuig, voor een rondrit over het ter rein. De activiteiten vinden plaats in de ontmoetingsruim te van de kinderboerderij, waar alle belangstellenden van harte welkom zijn. Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Als het weer geen spaak in het wiel steekt wordt vandaag de zesde pijler voor de stormvloedkering op de bodem van de Oosterschel de neergezet. In totaal moeten er 66 pijlers worden geplaatst, een operatie, die tot april '85 duurt. Dosbouw, de aannemers combinatie die de stormvloed kering bouwt, wil vanaf nu iedere week één pijler plaat sen, maar of dat lukt hangt vooral af van de weersom standigheden, die in het na jaar zeer wisselvallig kunnen zijn. „Er worden natuurlijk schema's gemaakt, maar die kunnen ieder ogenblik worden gewijzigd", aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat gisteren. Inmiddels is de mattenleg- ger 'Cardium' een heel eind op dreef met het leggen van de funderingsmatten in de mon ding van de Oosterschelde. Als het een beetje meezit is de mattenlegger volgende week in het sluitgat Schaar uitgewerkt. De 'Cardium' heeft dan -verdeeld over twee sluitgaten- 33 matten gelegd, precies de helft van het totale aantal dat op de bodem van de Oosterscheldemonding neer gelegd moet worden. De reste rende 33 gaan naar het sluit gat Roompot, met zijn diepte van 30 meter en zijn lengte van anderhalve kilometer het moeilijkste sluitgat. Alle mat ten moeten op 1 juli volgend jaar zijn gelegd. De Cantorij der Basiliek uit Hulst viert het tienjarig bestaan Van een onzer verslaggevers HULST - In de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst vindt op zaterdag 8 oktober vindt het jubileumconcert plaats ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Cantorij der Basiliek. Dit concert besluit en reeks van activiteiten in het kader van dit lustrum. Zo opende het koor eerder dit jaar de Inter nationale Koormiscyclus te Antwerpen, verzorgde men een kerstconcert in Hulst en richtte men zelf in de basiliek een koormiscyclus in. Verder werkte het koor mee aan een tweetal radiouitzendingen. Om het jubileumconcert ex tra luister bij te zetten, doet men op 8 oktober een beroep op het Antwerps Kameror kest, dat zorg zal dragen voor de koorbegeleiding en daar naast zelfstandig zal optrede nonder leiding van Georges Verwilt. Naast diverse instru mentale solisten verlenen drie vocale solisten hun medewer king: de sopraan Sylvia van Prooijen, de mezzo-sopraan Jeanette de Caluwé en het koorlid Gerard Planken, bari ton. Op het programma staan zowel a capella-werken als koorwerken met instrumenta le begeleiding, waaronder composities van Arcadelt, Mendelsohn, Bach en heden daagse componisten. Het sluit stuk van het concert vormt de vertolking van het Te Deum, dat Henry Purcell schreef ter ere van St. Cecilia, de patrones van de koorzang. Aan dit on derdeel werken alle medewer kenden aan dit concert mee onder leiding van dirigent An ton de Kort. Het jubileumcon cert van de Cantorij begint om 20.15 uur; de kerkdeuren gaan open om kwart voor acht. I'

de Stem | 1983 | | pagina 13