ll 'de4in1krant Plaatsing dorpels nu moeilijkst bij aanleg pijlerdam Muskusratten nemen niet toe Philipsdam over vier jaar klaar, Oesterdam in '86 Boete voor 'deskundige' zendamateur P STEM 2QS Tuberculose-bestrijdingsdienst op wielen iULST: STATEN VERDEELD OVER VERTEGENWOORDIGING PATIËNTEN Doorrijden na ongeval bestraft 4.695," wij Ikten TRIEGROND DE STEM VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 I MIDDELBURG - „Is er dan ■niemand in deze zaal die ver- Istand heeft van zendappara tuur". aldus een wanhopige «ndamateur (de 21-jarige C. |C uit Axel) gisteren voor de oiitierechter in Middelburg. I op 28 november van het vo iri jaar waren er naar aanlei- Ijng van storingsklachten bij L jongeman twee zenders in slag genomen, waarvoor C. He benodigde vergunningen tiet kon tonen. RIJS OP REIS! S^errpi. IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Bejaarde Terneuzenaar zwaar gewond bij ongeval 1 I A55 pMc iR lieuwe en fluisterstille |RD is de zuinigste: motorversies. Waarbij tot in de details, om onafhankelijk nee Peugeot zichzelf jij staat op onze informeren over alle l/ijzigingen voorbehouden, arantie op de carrosserie ;raag over de voorwaarden, lering of leasing. >20-22150. )1670-66721. tel.: 01150-97455. 150-12035. 01176-1409. 23380. iwing industriële activi- ng tussen de Rijksweg 10.580 m2 4 na kantooruren: DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Ff II VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente idse "LOVEBOAT" o. historisch Sevilla de rots \l vanaf 1299 - P P-tot inclusief de vliegreis en a ortugal of Spanje is moge met alléén buitenhutten en al en prijzen in nederlandse kor \mr\r I li«, nolHI voor Uw geldl - 12 november ^ii77v«rUw M.i.a"-c",lbM"' C. bestreed om te beginnen dat de storingen van hem af-i komstig waren („die kwamen van een collegazender in de buurt, maar ze waren gewoon per ongeluk bij mij terecht ge komen") en bovendien be streed hij het technisch rap port, waarin sprake was van twee zenders, terwijl het vol gens C. maar om één zender ging. Aan het andere apparaat ontbrak een essentieel onder deel, waardoor het uitsluitend als versterker gebruikt kon worden. Omstandig -maar vooral uiterst technisch- legde C. de politierechter uit hoe dat pre cies in elkaar zat, waarop offi cier van justitie mr. Nijmeijer interrumpeerde met de op merking dat de rechtbank dient uit te gaan van het tech nisch rapport van deskundi gen die daartoe zijn aange steld. Politierechter mr. Wit- siers dacht daar anders over: „Dat kan wel zijn, maar deze jongeman is kennelijk ook een deskundige en daarom stel ik voor de zaak nader te laten onderzoeken". Nadat de officier van justi tie beloofd had in zijn eis reke ning te houden met het feit dat het in dat geval misschien maar om één zender ging en dat de storingen bovendien misschien niet door deze zen der veroorzaakt waren, beslo ten verdachte en politierechter de zaak toch maar ter plekke af te doen. C. -die nog opmerk te dat hij zijn hobby ('die tot een verslaving kan leiden') in verband met zijn (technische) studie had opgegeven- werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 50 gulden. De in beslag genomen apparatuur (ook het apparaat met 3e vele vraagtekens) werd verbeurd verklaard. I erbreding Raad IV olksgezondheid DEN HAAG - De plaatsing van gigantische betonnen dorpels tussen de pijlers in de Oosterscheldemonding is de grootste moeilijkheid die Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Dosbouw de komende jaren nog hebben te overwinnen. Problemen in deze fase van de afsluiting van de Ooster- scheide met een halfopen dam zijn voorlopig niet uit te slui ten. Dat zegt minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op vragen over haar Voortgangsrapport Oos- terscheldewerken. De minister heeft daarover binnenkort een mondeling overleg met de vas te Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat. Uitermate tevreden is de minister over de plaatsing van i de eerste pijlers vlak onder de Schouwse kust. Na wat ver traging in het begin kan het plaatsingstempo nu worden opgevoerd, omdat een aantal tegelmatten op de bodem ach teraf overbodig blijkt. De laat ste van de 66 pijlers zal daar door toch op tijd kunnen wor den geplaatst. Van een onzer verslaggevers (MIDDELBURG - Het aantal overheidsverte genwoordigers in de Zeeuwse Raad voor de (volksgezondheid (Ravoz) wordt drastisch te ruggebracht. Daarvoor in de plaats treden veel meer vertegenwoordigers van particuliere or ganisaties en instellingen aan. I De inbreng vanuit de jiiekenhuisvoorzieningen, lie geestelijke gezond heidszorg en de zieken fondsen wordt vergroot. IVoor het eerst zullen nu ook vertegenwoordigers i intrede doen van de [gebruikers (patiënten), de pktekostenverzeke- nars, het maatschappe lijk werk, de semi-mura- voorzieningen en de Ipara-medische beroeps beoefenaren. Ook de nog lip te richten Districtsge- 'wndheidsdienst Zeeland hijgt een plaatsje. J Dat blijkt uit een voorstel I® gedeputeerde staten. Aan leiding tot de wijziging zijn (veranderingen in de Gezond- teidswet. In de huidige raad Jatten 13 vertegenwoordigers lan de provincie en de ge ranten en 12 vertegenwoor digers van instellingen. Men |v.i die verhouding wijzigen in lit Het is nog niet helemaal ze- f de verdeling van de ze- s er precies zo uit gaat zien gedeputeerde staten voor pen hebben. In de statencom missie voor het welzijn wer- Eü g'steren namelijk enkele pdenkingen geuit. Die con- Tatreerden zich op de verte- pwoordiging van de patiën- Gedeputeerde staten hebben JWgesteld de belangen van I" patiënten te laten beharti- P door de afdeling Zeeland jan de Algemene Vereniging I® Patiëntenbelangen (twee en de vakbonden CNV (li (samen één zetel), ■•oordvoerders van WD, |;DA' D'66, SGP en RPF/GPV zich af of de vakbon- aangewezen instanties IB om de patiënten te verte- ipiwoordigen. l'Vn "ame van Zwieten I ui vond dat op dit terrein l^ntoren l:i!fneuzen' Hulst en Goes. sen en telefoonnum- t,s°P Pagina 2. lüfrfÜv Rein van der h '^itie-chef), Jan Jan- l'mi de chuf)' Frank DeV' Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen hulst: Eugène Ver- I 5;,G°es: Gé van Ber- i 0„ielbur9: Henk Post- u°stburg: Co Meertens. jHunten It £zande: mevr. Neve, Lo derstr. 4, 01148- f'.pitón Zeeland: C. Me- I Prive 01150-95839. geen functie voor de vakbon den is weggelegd. „Dan kun nen we net zo goed ook de ANWB erbij halen. Dat is ook een grote organisatie". Van Zwieten vond dat de vakbon den zich in eerste instantie ho ren bezig te houden met loon- en arbeidsvoorwaarden en waarschuwde voor monopolis tische tendenzen binnen de vakbeweging. Wel zag hij een taak voor de vakbonden als vertegenwoor digers van de mensen die bin nen de gezondheidszorg in loondienst zijn. Hij wees erop dat geen vertegenwoordiger van die groepering in het voorstel is opgenomen, terwijl aan de zelfstandige beroeps beoefenaren wel plaatsen zijn toebedeeld. P. de Nooyer (PvdA) pleitte ervoor om het CNV en de FNV elk een zetel te geven, zoals in een brief van de vakbonden was bepleit. Hij zei dat de vak bonden wel degelijk een brede maatschappelijke gerichtheid hebben. „De maatschappelijke functie van de vakbeweging wordt wel erkend als er ge vraagd wordt om loon in te le veren ten behoeve van maat schappelijke voorzieningen". Te veel Van Zwieten vond de toe wijzing van twee zetels aan de Algemene Vereniging van Pa tiëntenbelangen (AVP) wat te veel van het goede. Hij vroeg te bekijken of het niet beter is één van die zetels aan een an dere groepering, bij voorbeeld de Zeeuws-Vlaamse patiën tenvereniging Samen Beter te geven. Van Zwieten meende te weten dat de AVP eerder klei ner dan groter wordt. „Ik heb de indruk dat de AVP een beetje een doodgeboren kindje dreigt te worden". Gedeputeerde Don ant woordde dat de AVP de enige patiëntenvereniging is met een provinciaal bereik. In schakeling van zo'n provin ciaal werkende organisatie vond hij beter dan aanwijzing van een regionale groepering. Van links naar rechts mevrouw dr. Houtzagers-Wiersinga, M. Bleiker, directeur Ch. van Lavieren van Kam het KNCV en J. de - FOTO JAAP WOLTERBEEK Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - „Een mijlpaal op het ge bied van de tbc-bestrijding in dit land" zo noemde directeur M. Bieiker van de Koninklijke Nderlandse Centrale Vere niging tot bestrijding der tuberculose (KNCV) gisteren het Zeeuws experiment met een rijdend consultatiebureau. Hij deed zijn uitspraak tijdens de offi ciële overhandiging van de 'mobiele unit' aan de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. De bus, waarin zich on dermeer een röntgenapparraat bevindt, wordt voorlopig voor een proefperiode van een jaar ingezet om de sluiting van de tbc-consultatiebureau's in Oostburg, Goes en Zierikzee op te vangen. Deze steunpunten moesten als gevolg van rijksbezuinigingen gesloten worden. Het idee om een rijdend consultatie bureau in te zetten is afkomstig van dokter C. Lavieren, hoofd van de Zeeuw se t.b.c.-bestrijdingsdienst. Hij vond bij de KNCV en het ministerie van WVC een gewillig oor. Men verwacht nu voor minder geld een bereikbaarder voorzie ning in handen te hebben. De bus zal we kelijks enkele uren worden gestatio neerd in Oostburg, Hulst, Goes, Kruinin- gen, Heinkenszand en Zierikzee. Voorzitter J. de Kam van Het Zeeuwse Kruis nam de sleutels van de bus, die tweedehands door de KNCV kon worden aangeschaft, dankbaar in ontvangst. Uit het 'mild gebaar' van de KNCV leidde hij af dat deze organisatie na 80 jaar springlevend inspeelt op niet altijd even prettige maatregelen. Hij merkte op dat de tbc-basil nog steeds sluimerend, soms accuut aanwezig is zoals enkele jaren geleden uit de tbc-exploisie in Hulst bleek. Het leef- en cultuurpatroon van een deel van de hedendaagse jeugd draagt daar volgens hem toe bij. Aan de andere kant memoreerde hij dat tbc te genwoordig zo goed te genezen is dat de bestrijdingsdienst op den duur hopelijk overbodig wordt. Uit het dankwoordje van dokter C. Lavieren bleek dat hij zich al behoorlijk in het cultuurpatroon van de heden daagse jeugd thuisvoelt. „We zullen zor gen dat het een top wordt, geen flop". OOSTBURG/AXEL - Het aantal tot nu toe gevangen muskusratten in Zeeuwsch- Vlaanderen (een dagtaak voor een rijks- en een pro vinciale rattenvanger) is on geveer gelijk aan dat van vorig jaar. Verwacht wordt dat in 1983 zo'n kleine 2.000 van de ze diersoort gevangen wor- derl, een aantal dat niet ho ger is dan het totaal van 1982. „Hieruit valt af te leiden dat het aantal muskusratten in Zeeuwsch-Vlaanderen in ieder geval niet is toegeno men, anders zouden er veel meer gevangen zijn", aldus een woordvoerder van wa terschap 't Vrije van Sluis. Anders schijnt het te zijn in het aan Zeeuwsch-Vlaan deren grenzende polderge bied van Meetjesland. Een bestuurslid van de Zwarte Sluispolder wees op een groeiende concentratie van de muskusratten in het werkgebied van deze polder. De in Assenede zetelende polder is van plan het pro bleem grondig aan te pak ken. Tijdelijke rattenvangers- worden belast met een sys tematische uitroeiing. Bo vendien heeft het polderbe stuur in de VS speciale val len aangekocht, 144 in totaal. Ook die zullen in de strijd tegen de muskusrat worden ingezet. Voorts is hoop ge steld op particulieren die speciaal in de winter op jacht gaan omdat dan de pels van de muskusrat geld waard is. Het aantal tot nu toe gevangen muskusratten is on geveer gelijk aan dat van vorig jaar - FOTODESTEM/DICKDEBOER Het plaatsen van de dorpel- balken tussen de pijlers wordt momenteel nog nader bestu deerd, maar Smit-Kroes ver wacht dat de problemen uit eindelijk minder groot zullen zijn dan bij het leggen van de funderingsmatten het geval was. Toen moest een paar maal corrigerend worden op getreden, omdat door fouten scheuren in de matten ont stonden. De vertraging bij het leggen van die matten (aan vankelijk acht weken) is in middels tot drie weken ingelo pen. In haar nadere toelichting op het Voortgangsrapport gaat Smit-Kroes ook uitvoerig in op de kosten van het pro ject. Meerkosten komen alleen voor op het onderdeel van de pijlerdam, waarin nogal wat nieuwe technieken zijn toege past. Wanneer dan ook de stormvloedkering buiten be schouwing wordt gelaten en de andere kosten op inflatie worden gecorrigeerd, is er geen sprake meer van over schrijding van het budget. De suggestie van het CDA- Kamerlid Eversdijk dat de pijlerdam niet in '86 klaar is omdat in het Voortgangsrap port ook voor '87 nog een be drag van 110 miljoen is uitge trokken is volgens Smit-Kroes onjuist. In dat jaar is nog slechts 8 miljoen nodig voor de primaire dam. De rest van het geld gaat op aan de comparti- menteringsdammen (56 mil joen), het Kanaal door Zuid Beveland (38 miljoen), vooroe vers en glooiingen (3 miljoen), werken langs de kust (2 mil joen) en studie (3 miljoen). In haar antwoorden gaat Smit-Kroes tenslotte in op de weg over de pijlerdam, die ze liefst meteen bij de constructie op volle breedte aanlegt. Later verbreden van een aanvanke lijk smallere weg zou namelijk tot onnodige meerkosten lei den. De kosten wil Smit-Kroes voor een deel terugverdienen met tolheffing, waarvan het Zeeuwse provinciebestuur te genstander is. Na aanleg van de weg zal ook zwaar vracht verkeer van de weg en de pas sage over de Roompotsluis ge bruik kunnen maken. MIDDELBURG - De 39-jarige G. C. uit IJzendijke nam met zijn vrachtauto op 10 novem ber van het vorig jaar in zijn woonplaats de binnenbocht en raakte daarbij een fietster. C. keek in zijn spiegeltjes en concludeerde dat er 'niets aan de hand was', waarop hij naar huis reed. Maar de vrouw was door de aanrijding gevallen en ge wond geraakt, hetgeen door getuigen werd bevestigd. Don derdag stond de man dan ook voor de politierechter op be schuldiging van het doorrij den na een aanrijding. C. hield vol niets van het ongeluk ge merkt te hebben. „Dan had ik die vrouw uiteraard acuut naar de dokter gereden, die om de hoek woont", aldus ver dachte. „Misschien is dit wel waar", aldus politierechter mr. Wit- siers, „maar u had in ieder ge val moeten stoppen om te kij ken of alles inderdaad wel in orde was". C. werd veroor deeld tot een boete van 500 gulden en vier maanden niet rijden. Een boete van 2000 gulden een geheel voorwaardelijke rijontzegging voor de duur van zes maanden kreeg de 43- jarige T. S. uit Breskens opge legd. Hij had, na een aantal borreltjes, op 7 november via 'sluipwegen' getracht zijn wo ning te bereiken, maar was desalniettemin door de politie betrapt op 'slingerend rijden', waarna de bloedproef een al coholpromillage aantoonde van 1.88. TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval op de kruising rijksweg 61-Mr. Haarmanweg te Terneuzen raakte de 79-ja- rige W. B. uit Terneuzen gis termorgen ernstig gewond. De bejaarde man moest met een hersenschudding en in wendige kneuzingen per am bulance worden overgebracht naar het Julianaziekenhuis in zijn woonplaats. Het ongeval gebeurde door dat de man op zijn rijwiel de kruising overstak en daarbij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door D. H. uit Oostburg. Het rijwiel werd totaal vernield. SMIT-KROES: KOSTEN UITSTEL 10 MILJOEN Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De bouw van de Philipsdam achterin de Ooster- schelde wordt in het derde kwartaal van 1987 voltooid, de bouw van de Oesterdam -nu definitief met steen- in de tweede helft van 1986. Dat zegt minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) in enkele van haar antwoor den op de meer dan honderd Kamervragen over haar der tiende Voortgangsrapport Oosterscheldewerken. Smit- Kroes stuurde die antwoorden, ter voorbereiding op een mon deling overleg met de vaste Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat, gisteren naar de griffier van deze com missie. Met het uitstel van de af bouw van de Philipsdam had den de drie grootste fracties in de Kamer nogal moeite, omdat de kosten uiteindelijk toch ho ger uitvallen en het milieu tussentijds nodeloos wordt be dreigd. Maar Smit-Kroes wei gert haar plannen te wijzigen om de doodeenvoudige reden dat ze er nu het geld niet voor heeft. Uitstel van de Philips dam met één jaar (en niet met meer, zoals de provincie Zee land vreest) leidt tot een kas- drukverlichting van 41 mil joen in de periode 1983 tot en met 1986. De uiteindelijke meerkosten worden geraamd op 10 miljoen. Het zoutgehalte van de Oos- terschelde zal door de vertra ging in de afbouw van de dammen achterin de Ooster- schelde maar marginaal ver minderen. Omdat de Oester dam wel confomr het tijdsche ma, wordt aangelegd, wordt het minder zoute water uit de Kreekraksluizen tijdig ge stopt. De mossel- en oestervis serij zullen zelfs totaal geen nadeel ondervinden, evenmin als de kokkel- en overige vis serij. Alleen de kreeftenhandel loopt risiko. Om dit risiko zo beperkt mogelijk te houden, wordt doorstroming van zout water via de Grevelingen overwogen. Rondstroming via het Bathse Spuikanaal is ge zien de meerkosten 35 mil joen) niet aan de orde. Een laatste nadeel van de vertraging in de afbouw van de secundaire dammen is de zij stroom waarmee de scheep vaart op het Schelde-Rijnka naal een aantal maanden te maken krijgt. Onderzoek heeft uitgewezen dat vooral duw- stellen last zullen krijgen van dwarsstromen. Dat maakt een aantal beperkende maatrege len noodzakelijk. Zo zullen 'ontmoetingen' tussen geladen invarende duwstellen en de overige vaart bij normaal getij vijf uur per getijcyclus niet mogelijk zijn. 'Ontmoetingen' tussen leeg invarende duwstellen en ove rige scheepvaart zullen zelfs gedurende vijf tot 12,5 uur per getijcyclus niet mogelijk zijn. Onderlinge 'ontmoetingen' tussen duwstellen zullen vol strekt moeten worden uitge sloten. Tenslotte wordt een in- haalverbod overwogen. ij|

de Stem | 1983 | | pagina 11