markt .and U r gentie-pr ogramma FNV valt slecht bij Zeeuws-Vlaamse leden PvdA-fractie Axelse raad boos op WMZ Chauffeursteam Nederland wereldkampioen jrt zeeuws Kruis en haan vandaag terug op toren Clinge Echtpaar Rinn-Y erschelling uit Axel 60 jaar getrouwd 'Fortdijk Koewacht moet beter beheerd worden !>en VAN ZEELAND teren den aan de dijk, SIRE Woensdrecht haalt IKV-rekening van tafel Hontenisse Hulst Afscheid pater Schreuder W oensdrecht: geen mede werking aan kruisraketten Uitslag Bamisrit van ZEVAC A12 idankie. |ubileum, receptie, e, verloving, overwinning, maar door, mag best eens en wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur zijn, (b v 6 regels kosten 5). LI stelt 'n tekst op, belt én van onze bi|kantoren of m af aan de balie 'oor particulieren 1,40 Eén grote regel 'oor het bijplaatsen van een wijf 10.-toeslag Bij niet j wordt f 2,50 adm kosten ze rayonkantoren Hulst. 14, tel 01140-13751, vstraat 9, tel 01150-17920; aat 1, tel 01100-28030 i blijf tussen 4 en ZRANK out gaat aan z'n rijles beginnen. erW De Stem, 076-236911 r oriëntatie door ommen onder Daarvan is or iedere make- ie tenminste ééns aat weten wat sterhout tot stburg kan bieden. krant. >P :'&Èk Van onze corespondent CLINGE - In Clinge wordt vanmorgen om negen uur be gonnen aan het terugplaatsen van het kruis en de haan op de lorenspits van de St. Bernar- duskerk. Zowel het kruis als de haan hebben een goede opknap beurt gehad en zullen met een hijskraan naar boven getakeld worden. Een specialist klimt via de haken langs de toren naar boven om de attributen op hun plaats te bevestigen. Zoals bekend is er voor de restauratie van de kerktoren een werkcomité gevormd, dat zich belast met het inzamelen van gelden. Voorzitter Arnold Verbist en pastoor J. van der Heyden worden vanmorgen in het kantoor van de plaatselij ke Rabobank verwacht om er een cheque van 5.000 gulden in ontvangst te nemen. Ook de directie van De Sterre heeft al 1.000 gulden geschonken er? ook van particulieren zijn al bijdragen ontvangen. Vandaag wordt een actie gestart onder de bewoners van Clinge. Huis aan huis worden folders uitgereikt, die men kan invullen als men een bijdrage wil schenken. Donderdag wordt de actie de gehele dag ondersteund door streekzen- der Radio Reynaert. Ook radio Tijger maakt tussen zes en ze ven melding van de actie. Te vens trekt een geluidswagen door het dorp om de aandacht op de actie te vestigen. Op vrijdag worden de for mulieren dan weer opgehaald en afgeleverd bij de pastorie, waar J. Praet aanwezig zal zijn om ze in ontvangst te ne men. Op een later tijdstip wordt dan bekend gemaakt hoeveel de actie heeft opgele verd. Wildgroei bedreigt zeldzame plantjes KOEWACHT - De op de Fortdijk bij Koe wacht groeiende zeldzame plantensoorten dreigen te verdwijnen, tenzij de dijk goed be heerd gaat worden. Tot die conclusie komt P. Maas in het nieuwste le denblad van Vogelwacht De Steltkluut. Het diamanten paar Rinn- Verschelling. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent AXEL - Gisteren vierde het echtpaar C. Rinn-J. Ver schelling uit Axel haar dia manten huwelijksfeest. De heer Rinn, evenals zijn echt genote geboren en getogen Axelaars, is 80 jaar en werk te tot 1940 op de hoeve Doornhof als landbouwers- knecht. Hij veranderde van werk en ging in dienst bij de NSM te Sluiskil waar hij tot aan zijn pensionering werk te als tuinman. Mevrouw Dinn is 82 jaar. Beiden ge- Bieten nog een redelijk goe de gezondheid. Het echtpaar woont nu al weer zo'n acht jaar aan de woseveltlaan, vlakbij het Bejaardencentrum De Vurs- sche, van waaruit ook elke dag de 'warme hap' komt, want koken wordt niet meer gedaan, hooguit een eitje. In de middag gaat ze een uurtje rusten en dan komt er al ja renlang steevast hetzelfde bordje op de deur te staan: Niet bellen want ik lig te rusten. Ook de heer Rinn is het de laatste tijd wat kal mer aan gaan doen. Zijn volkstuintje dat hij tot vorig jaar nog bewerkte, heeft hij aan een ander overgedaan. Het echtpaar heeft een zoon, die vlak in de buurt woont en een oogje in het zeil houdt dat pa en ma zich niet te druk maken. Klein kinderen zijn er niet. Van daar dan wellicht ook dat er een sterke familieband is met broers en zusters. Ook gaan beiden nog elke zondag tweemaal naar de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) aan de Kerkdreef. Aan be langstelling ontbrak het gis teren niet. Burgemeester A. Hack van Axel kwam het echtpaar zijn gelukwensen aanbieden namens de ge meente. Een deputatie van NSM gaf blijk van hun vroegere werknemer en collega niet te zijn vergeten. En van de hoogste overheid kwam een gelukstelegram. Toegevoegd bij de vele, want daags voor dit feestelijk gebeuren had het echtpaar reeds een klei ne vijftig felicitatiekaarten in de bus gekregen. Een druk bezochte receptie gis teravond in het verenigings gebouw aan de Kerkdreef werd het slot van een feeste lijke dag. Van enige vorm van beheer is momenteel geen sprake en heeft geleid tot een verruiging van de vegetatie. Enkele plan tensoorten gaan domineren en overwoekeren daarbij alles. Zoals veel dijken fungeerde ook de Fortdijk eeuwen gele den als waterkering en als on derdeel van een fortenlinie. Door verregaande inpolderin gen en veranderende wijzen van oorlogvoeren kwam de dijk er enigszins nutteloos bij te liggen. Jarenlang waren de beheersmaatregelen hetzelfde. Of de dijk werd gemaaid, of de dijk werd beweid. Daardoor kon het planten- en dierenle ven zich helemaal aan de plaatselijke omstandigheden aanpassen en konden waarde volle vegetaties tot stand ko men. De Fortdijk stond bekend om de bijzondere planten die er groeiden, maar van de soor tenrijkdom uit het verleden is nu maar weinig meer over. De oorzaak is het veranderd be heer. Er wordt geen vee meer geweid, noch wordt de dijk ge maaid. Wel zijn er wat popu lieren op geplant, maar de schaduw daarvan doet ook al geen goed aan het plantjesbe stand. „De verruiging van de vegetatie", constateert Maas, „wekt bij sommige mensen pyromane driften op, want het is al herhaalde malen voorge komen dat de vegetatie in brand werd gestoken". En ook dat is natuurlijk niet best voor de soortenrijkdom. Maas telde op de Fortdijk nog meer dan 100 verschillen de plantensoorten, waaronder soorten die steeds zeldzamer worden. Voor twee soorten vormt de fortdijk waarschijn lijk één van de laatste groei plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren, de Grote wilde thijm en de Ruige Anjer. Twee soorten die binnen kort ook daar zullen verdwij nen, als er geen maatregelen worden genomen. De verrui ging van de vegetatie moet volgens Maas gestopt worden door op de eerste plaats niet meer te branden. Daarnaast zal er regelmatig gemaaid moeten worden en zouden er, als het huidige bomenbestand eenmaal gerooid is, geen nieu we bomen geplant moeten worden. In een dergelijk beheer zal een boer geen brood zien, van daar dat het volgens Maas het beste zou zijn als de dijk wordt aangekocht door een natuur beschermingsorganisatie. „Maar dan moeten die wel daadwerkelijk het beheer ter hand kunnen nemen". Organi saties als het Zeeuwse Land schap en Staatsbosbeheer zien echter hun financiële moge lijkheden steeds beperkter worden. Een goed beheer zal daarom volgens Maas steeds moeilijker uitvoerbaar wor den. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het FNV ur gentie-programma voor het komend jaar is bij een groot aantal FNV-kaderleden in_ Zeeuwsch-Vlaanderen niet in goede aarde gevallen. Veel kritiek vooral van jongeren- zijde op het punt, dat iedereen 1,5% moet inleveren. De roep om daadwerkelijke actie tegen het huidige regeringsbeleid klonk meerder malen door de zaal. De tijd van praten met dit kabinet en met de werkge vers is voorbij, want er valt gewoonweg niet te onderhan delen. Met deze kreten uit de ver gadering, die werd gehouden in de benedenzaal van hotel Rotterdam te Terneuzen, die zelfs de FNV-top beschuldig den van heulen met de vijand, werden dan ook met applaus begroet. Een bewijs van instemming die de beide naar Terneuzen afgereisde vakbondsbestuur ders Greet Lubbi van de Voe dingsbond en Jan Schermer van de Industriebond geen en kele keer ten deel vielen. Bo vendien, zo werd opgemerkt, dat de FNV veel te laat met een dergelijk plan is gekomen. Toch zeker met de nu voorge nomen regeringsmaatregelen, die per 1 januari van het vol gendjaar in werking treden. Confrontatie Kritiek ook op enkele van het 6 punten tellende plan voor FNV-actie. Daarin wordt ondermeer gesteld dat als de regering voorbij gaat aan de argumenten van de vakbewe ging, de FNV de uitkeringsge rechtigden zou oproepen om zo nodig door een harde confron tatie op te komen voor de doel stellingen van de FNV. Maar, wat kunnen uitkeringsgerech tigden doen?, zo werd geroe pen. Uitkering weigeren, maar dan lacht men zich in Den Haag slap. Aldus iemand die voorspelde, dat als zelfs ook het ter bespreking liggende FNV-plan volgend jaar wordt aangenomen, een goed jaar wordt voor deurwaarders die bij vele mensen kunnen aan kloppen, bij mensen die hun gas, licht en huurrekening niet meer kunnen betalen. Hoe kun je van die mensen nog vragen om 1,5% in te leveren. Nee, tan den laten zien en acties. Ik heb wel valse tanden, maar ik durf ze te tonen, aldus een ontevre den kaderlid. Verder werd gesteld, dat op 11 juni in Utrecht door een topbestuurder van de FNV ge roepen is, dat er wanneer de aangekondigde bezuinigingen door het kabinet zouden wor den doorgevoerd, de ramen zullen rinkelen. Maar ik zou willen weten waar en wan neer dat gaat gebeuren, aldus weer een ander. Drie punten Het FNV-plan dat bestaat uit 3 punten: het scheppen van nieuwe banen, korter werken voor meer banen en geen af braak van de sociale zeker heid. Daarbij als oppepper voor de economie een gerichte geldinjectie van ruim 4 mil jard gulden, als aanpak van wordt genoemd het anti-cri- sis-plan, waar de FNV voor pleit. Daarmee zou het finan cieringstekort in 1984 wel op lopen, maar bij een te ver wachten, zij het kleine econo mische groei die zich ook el ders in de wereld zal doen gel den, is dat het FNV wel waard. Daarmee zouden, volgens het FNV, 30.000 mensen meer werk kunnen krijgen. miniin Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Axelse PvdA- raadslid J. Jongepier heeft zich gisteravond kwaad ge maakt over de houding van de Watermaatschappij Zuid- West Nederland (WMZ) tegen over de toekomstige woonwa genbewoners in Koewacht. In het woonwagencentrum wordt plaats gemaakt voor twaalf wagens, de WMZ wil echter maar een (gezamenlijke) me ter voor het waterverbruik plaatsen. „De woonwagenbewoners zijn niet anders dan de andere burgers in Axel. Dat Ze toeval lig een andere vorm van wo nen hebben wil nog niet zeg gen dat ze anders behandeld moeten worden. Iedereen heeft recht op een eigen aan sluiting", zo verdedigde Jon gepier het standpunt 'iedereen zijn eigen meter'. „Dit zal veranderd moeten worden", benadrukte hij. Voorts vroeg hij aan het colle ge al het mogelijke te doen om de WMZ op andere gedachten te brengen. Burgemeester A. Hack, aandeelhouder van de WMZ, was die onrechtvaar digheid ook al opgevallen en deelde de visie van Jongepier. „We praten over dezelfde burgers", zei hij. Hij voelt er wel voor om de zaak tijdens de aandeelhoudersvergadering van de WMZ op 2 november aanhangig te maken. Maar stelde daarbij wel dat het woonwagenschap ook aan de bel moet trekken. Dat was ook de mening van Jongepier. „Dit kan het best gebeuren in sa menwerking met het woonwa genschap. Dan sta je veel ster ker", aldus de PvdA-marj. De raad had gisteravond lange tijd nodig om tot aan koop van een zand/zoutstrooi- er over te gaan. Het ding komt er voor ruim 16.000 gulden maar Jongepier die alle aan kopen van de gemeente kri tisch volgt bracht de raad en het college toch nog even aan het twijfelen. Na schorsing stemde de raad niettemin toe de aankoop te doen. Wat Jongepier bij heel de kwestie nog het meeste zeer deed was dat volgens hem („ik heb dat horen waaien") de machine al gekocht zou zijn nog voordat de raad daar gis teravond over mocht beslissen. „Het is voor mij nu niet een reden om tegen te stemmen maar in de toekomst zeker wel". Wethouder De Mul be streed dat. „Als de raad beslist de machine niet te kopen dan komt ie er ook niet", aldus De Mul. WOENSDRECHT - Op aan dringen van de negen motie ondertekenaars hebben B en W van Woensdrecht gister avond besloten om het IKV voorlopig even geen rekening te sturen voor de hand- en spandiensten, die de gemeente heeft verricht om het demon stratieterrein van 2 juli op or de te brengen. I st°ernooi - Tennisvere- Game '78 hield het lintjestoernooi, I I)» 'i"an leden meededen. I 'Icogste eer bij de heren I 'ism naar Heerwegh, bij de Ij,,! naar Gaby Strooband Klerk ^°.ngens haar M. de lie ee Willaert en N. "Haak. lie «L?«n ky de meisjes werd p. ~\i «c uieiajea wciu V r,s,te Plaats gedeeld door |:«W lllaert en N. Haak. Iwinnaar kreeg uit han- voorzitter Fr. Stroob- I blopr«en T"shirt met het em- m van de vereniging. fcHBg - In zaal De Im,, "aaour werd door de vo- lnuktren'gingen uit Clinge, ltsf»ii en Kloosterzande een ■("eikei |';n, S gehouden voor wies c- r>i 82 |ï.,,7"ra en tropische vogels. ota.?ran 11 liefhebbers, die in vogels bijeen brach- kanaries werden ge- floor de Belgische keur- «e ^r'. Hegheyn uit Ste- ■stls''^w'jl de tropische vo- IctQ ,a Varies gekeurd wer- Le J' Van der Borst Ui1 FNV-kaartavonden - Ook het komend winterseizoen heeft de werkgroep FNV Groenen dijk weer een aantal kaart avonden op touw gezet voor vakbondsleden en hun echtge noten of verloofden. De kaart avonden zijn op 30 september, 14 oktober, 18 november, 23 de cember, 20 januari en 17 fe bruari. Telkens om 19.30 uur in het gemeenschapshuis St. Martinus te Groenendijk. Er wordt gekaart zonder roem. Filmvoorstelling - De Hulster filmclub Cine '83 heeft voor morgen (donderdag) een extra voorstelling ingelast van de rolprent 'An Bloem'. Dit van wege het grote succes van de eerste voorstelling van de filmclub. De film wordt ver toond in De Koning van Enge land en begint om 20 uur. Le den betalen een gereduceerde toegangsprijs van 6 gulden. Voor 6 oktober staat de rol prent 'Birgitt Haas moet ster ven' op het programma. Be zoekers die aan de kassa een strookje invullen en inleveren krijgen dan in ver vervolg alle informatie over de filmclub in de bus. Van een onzer verslaggevers HULST - Ter gelegenheid van het afscheid van pater F. Schreuder wordt zondag 2 ok tober in de kapel van de Blaauwe Hoeve een eucharis tieviering gehouden. Die be gint om 11.15 uur. Ieder wordt na afloop in de gelegenheid gesteld om per soonlijk afscheid te nemen. De eucharistieviering wordt op geluisterd door het jongeren koor met combo. i Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Woens drecht werkt niet met Defen sie aan de voorbereiding van de eventuele plaatsing van kruisraketten in die gemeente. Burgemeester en wethou ders van Woensdrecht, die steeds vonden dat Woens drecht die medewerking wel moet verlenen, gingen gister avond overstag. De meerder heid van de raad bleek het niet eens met B en W. De raad hield enkele moties van wantrouwen achter de hand voor het geval het colle- ge het raadsbesluit niet zou wensen uit te voeren. Burgemeester De Leeuw hield zich overigens het recht voor zelf wel overleg te voeren met 'Den Haag' als van die kant prijs gesteld wordt op dat overleg. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Zeeuwsch-Vlaamse Auto- mobieisport Club (ZEVAC) hield afgelopen zondag haar jaarlijkse Bamisrit. De rit, die in de A-klas meetelde voor het club kampioenschap, werd ge wonnen door het echtpaar Van de Hagen uit Vlissin- gen met 127 strafpunten. 2. echtpaar Allefs 162, 3. echtpaar De Kerf 164, bei den St.-Jansteen; 4. echt paar Dierick, Axel 168; 5. echtpaar Van Hoeij, St.- Jansteen met 203 strafpun ten. Toerklas: 1. P. Bis schop/W. de Maagt, Graauw/Hulst 201 straf punten; 2. dames Goossen- Pouwels, Kloosterzande 244; 3. A. Riemens/P. Bouws, Terneuzen 265; 4. echtpaar Koemans, Hulst 316; 5. R. Pielaet/A. Ver- straeten, Biervliet/Sas van Gent met 363 strafpunten. Van onze correspondent HOEVEN - Het Nederlands chauffeursteam, dat door de NCKB was afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen in Noorwegen, is erin geslaagd in Oslo de wereldtitel te beha len. Aan deze kampioenschap pen werd door negen landen deelgenomen en het was voor Nederland de tweede keer dat de wereldtitel werd gewonnen. Eerder werd dit succes be haald in 1981 toen de wedstrij den in Gilze-Rijen werden ge houden. Het Nederlandse team be stond uit twaalf chauffeurs, waarvan er telkens drie in een bepaalde categorie uitkwamen voor de behendigheidsproe- ven, die door een internationa le jury werden beoordeeld. De vier categorieën, die in Oslo een behendigheidstraject moesten afleggen, waren trek ker met oplegger, touringcars, solo-bakwagen en bakwagen met aanhangwagen. Deze laatste categorie werd echter niet meegeteld voor de internationale beoordeling, omdat die categorie nog niet aanvaard is door alle landen. Overigens behaalden de drie Nederlandse chauffeurs in de ze categorie een tweede, zesde en zevende plaats. De zevende plaats was voor Ad Nooren uit Rijen. Het Nederlandse team was samengesteld aan de hand van een aantal regionale selectie wedstrijden van het NCKB. In de categorie touringcars be haalde de Nederlandse ploeg in Oslo een eerste, tweede en achtste plaats, waarbij de eer ste plaats werd behaald door Jan de Rooij uit Rijen. In de categorie trekker met oplegger behaalde Nederland een eer ste, derde en vijfde plaats en hier werd de vijfde plaats be haald door streekgenoot Piet van Dongen uit Rijen. In de categorie solo-bakwagen wa ren er voor het Nederlandse team een zesde, achtste en ne gende plaats en de achtste plaats was voor Peter van Gils uit Teteringen. In de totale eindklassering werd Neder land eerste voor West-Duits- land en Finland. Dinsdagavond werd de suc cesvolle chauffeursploeg ont vangen in wegrestaurant Kanters bij Moerdijk en hier werden de behendige rijders toegesproken door Jaap Taaie van de NCKB, door G. Spij kerboer van Volvo Nederland, door E. de Weerdt als verte genwoordiger van Goodyear, en door J. van Reenen van de Bovag-Rai-organisatie. Er waren ook diverse gelukstele grammen, waaronder een van de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat. Nadat de teamleden bloe men en andere presentjes, waaronder de laatste single van Henk Wijngaard, in ont vangst hadden genomen werd een champagnetoost op het succes van de ploeg uitge bracht. De muziekvereniging Langeweg bracht een klinken de serenade en speelde het Wilhelmus bij gelegenheid van het behaalde wereldsuc ces. De Nederlandse ploeg stond onder leiding van de coaches A. Verhoeven uit Rijen en A. Jacobs uit Dongen. sQ GOES - Diabetes Vereniging De Diabetes Vereniging Nederland afdeling De Beve- landen houdt dinsdag 11 ok tober in gebouw Zuid van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een ledenvergade ring. Zr. De Jong houdt een inleiding over diabetes en de praktijk. Mej.J.Eversdijk, diëtiste in Goes, houdt een lezing met dia's over De schijf van vijf. De vergade ring begint om 19.45 uur. GOES - Kledingbeurs - De wijk vereniging De Goese Polder houdt dinsdag 11 ok tober in het wijkgebouw De Spinne een winterkleding- beurs voor kinder- en da meskleding en speelgoed. De beurs is open van 9 tot 10.30 uur. GOES - Reisje Rheumavere- niging - Dezer dagen maakte de rheumavereniging Mid den-Zeeland een reisje per bus naar Maastricht. Daar werd een boottocht gemaakt op de Maas en gewinkeld in de stad. Op de terugreiswerd gedineerd in Wemeldinge. HEINKENSZAND - Raads vergadering - De gemeente raad van Borsele komt dins dag 4 oktober om 19 uur in het gemeentehuis in Hein- kenszand bijeen. Op de agenda staan o.a. een voor stel van B en W tot straat- naamgeving in diverse dor pen, een voorstel tot aankoop van gronden voor de aanleg van een fietspad langs de Heinkenszandseweg, de vaststelling van een nieuwe lozingsverordening voor de riolering in Borsele en voor stellen tot het verlenen van kredieten voor de aanleg en inrichting van speelplaatsen bij lagere scholen in Hein-, kenszand. HOEDEKENSKERKE Vergadering PvdA - De PvdA afdeling Borsele houdt woensdag 5 oktober in de Griend in Hoedekenskerke een openbare ledenvergade ring die om 20 uur begint. Agendapunten zijn o.a. de waterschapsverkiezingen, de verkiezingen voor het Euro pese Parlement, de vredes- demonstratie in Den Haag en de gemeentebegroting 1984 van Borsele. KORTGENE - Installatie burgemeester - Op 1 oktober a.s. zal mevrouw E.J. Hoo- gendijk- Van Duijn in het gemeentehuis van Kortgene worden geïnstalleerd als burgemeester van de ge meente Kortgene. De plech tigheid begint om 14 uur. Na afloop is er een receptie in het dorpshuis De Pompweie. 's-GRAVENPOLDER Kampioensteckel - Op de in Doetinchem gehouden Inter- nationale tentoonstelling is de dwergteckel Picolette van Zeelands Roem van de fami lie De Kunder uit 's-Graven- polder, na op tentoonstellin gen twintig keer eerste te zijn geweest, definitief Ne derlands kampioen gewor den. Tubati de Bois Biak, eveneens van de familie De Kunder, behaalde op haar eerste wedstrijd een tweede plaats met de kwalificatie uitmuntend.

de Stem | 1983 | | pagina 13