Spionage vliegtuigen blijven praktisch ondanks satellieten I de4in1k D'66-Ze Geen ni< kruisral LASERSTRALEN VERNIETIGEN AANSTORMENDE RAKETTEN Geiveldif EXTRA \l' n Dorsselaar winti [Bourges MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 T4Ï BRUSSEL - Spionagevliegtuigen blij ven praktisch ondanks het groeiend gebruik van steeds perfectere observa tiesatellieten. Dit menen militaire deskundigen van de Navo in Brussel naar aanlei ding van het neerschieten door een Russisch gevechtsvliegtuig van een Zuidkoreaanse Boeing 747 met 269 mensen aan boord, die volgens Moskou een spionage-opdracht uitvoerde. In Washington is erkend dat een spionagevliegtuig van het type Rc-135 de koers van de Koreaanse Boeing bui ten het Russische luchtruim heeft ge kruist. „Het vliegtuig blijft een belangrijke bron om inlichtingen op militair gebied te verzamelen. Zelfs in het tijdperk van zeer moderne en geperfectioneerde sa tellieten zijn verkenningsvliegtuigen onmisbaar om radioverbindingen af te luisteren en foto's te nemen", aldus een van de deskundigen in Brussel, die anoniem wilde blijven. Terwijl een sa telliet rond de aarde draait - of op een van te voren bepaald punt boven de aardbol hangt - kan een vliegtuig op grote hoogte boven een gegeven punt blijven en honderden zo niet duizenden foto's nemen. De spionagevliegtuigen, die zijn voorzien van een vracht aan de modernste electronische apparatuur, kunnen de totale militaire telecommu nicatie van het betrokken gebied en uitgezonden signalen registreren, evenals kernproeven. Westerse deskundigen schatten dat permanent ongeveer vijftig spionage vliegtuigen van het Warschau-pact en de Navo in de lucht zijn om door satel lieten geleverde informatie te comple teren en te verfijnen. In het algemeen schenden de toestellen bij hun op dracht niet het luchtruim van het geobserveerde gebied. Ze kunnen in de vlucht worden bijgetankt en aldus en kele dagen in de lucht blijven. Het enkele dagen in de lucht blijven van de spionagevliegtuigen is het geval bij het Amerikaanse Rc-135 toestel dat zich bevond in de buurt van het neer geschoten Koreaanse verkeersvlieg tuig, en de Awacs- vliegende radarpos ten, waarover de Verenigde Staten en de Navo beschikken. De Rc-135 - net als de Awacs een militaire uitvoering van de Boeing - beschikt over zij waarts gerichte radar waarmee van verafgelegen posities kan worden „ge luisterd". Voor dit soort opdrachten gebruikt de Sovjet-Unie de Tupolev 95, en de Tupolev 142 voor lange actieradius. De Mig-25, de tegenhanger van de Ameri kaanse Sr-71 'Blackbird', wordt ingezet om op grote hoogte en zeer snel over verboden gebieden te vliegen. Begin dit jaar versterkten de Vere nigde Staten hun verkenningsapparaat in Europa door in Groot-Brittannië nieuwe tactische verkenningsvliegtui gen te stationeren van het type Tr-1. De Navo-landen, met name die met een gemeenschappelijke grens met de Sov jet-Unie als bijvoorbeeld Noorwegen, klagen regelmatig over schending van hun luchtruim door Russische vliegtui gen, verklaarden militaire deskundi- gen. Het gebruik van spionagevliegtuigen is herhaaldelijk oorzaak geweest van spanning tussen Oost en West. Dit was het geval na het neerschieten van het Amerikaanse U-2 spionagevliegtuig boven de Sovjet-Unie, in 1960. Piloot Gary Powers redde zich met de schiet stoel en werd gevangen gemaakt. Twee jaar later was het een spionagevlieg tuig van hetzelfde type dat de aanwe zigheid van Russische kernwapens op Cuba ontdekte, die leidde tot een ern stige crisis tussen beide grote mogend heden. Wapens veroveren de ruimte] DoorRemy Wehberg OP maandag 24 juli maakte de Amerikaanse luchtmacht bekend, dat met succes een proef was genomen met laserapparatuur, die lucht- lucht-raketten vernietigde. De apparatuur was in gebouwd in een Boeing NKC-135A, een vliegend laboratorium. De woord voerder sprak van „een mijlpaal in het voortdu rende programma van de luchtmacht om te komen tot een beter 'begrip' van de haalbaarheid van la serwapens". Wat zich in het luchtruim had afgespeeld, was dat met geconcentreerd lichtstralenge- weld het sturingssysteem van de vijf raketten van de wijs was gebracht. Projectielen die met een snelheid van 3.200 ki lometer per uur kwamen aan stormen, na te zijn afgevuurd door een gevechtsvliegtuig. Het was dus bepaald niet voorbarig, dat de Amerikaan se president Reagan donder dag 23 maart zijn landgenoten in een ingelaste televisierede plechtig rijp maakte voor toe komstwapens ten behoeve van een mogelijke 'ruimteoorlog'. Sterk geconcentreerde licht bundels (lasers), microgolven en andere stralingsbronnen moeten volgens de president in de verre toekomst de nieuwe defensieve strategie tegen Russische intercontinentale kernraketten gestalte geven. Reagan had zijn landgeno ten met terugwerkende kracht geïnformeerd, want al eerder had Space Command, een ruimtecommando aan de luchtmacht toegevoegd. En in juli '82, direct na de landing van het ruimteveer Columbia, zei hij: „De VS zullen activi teiten in de ruimte ontplooien „ter ondersteuning van het recht op zelfverdediging". Bekend terrein De ruimte is al lang geen onbekend en maagdelijk ter rein meer voor de Amerikaan se strijdkrachten. Al vrijwel vanaf het begin van de ruimtevaart hebben ze de mogelijkheden daarvan on derkend. De eerste Ameri kaanse militaire communica tiesatelliet ging in '58 omhoog, en sinds '62 is het zeker, dat ook de Russen de ruimte voor deze doeleinden hebben ont dekt. Tot en met '81 werden 1917 kunstmanen voor militai re doeleinden gelanceerd. Geschat wordt dat 70 van alle Russische en 50% van de Amerikaanse lanceringen van militaire aard zijn. Naast foto grafische spionagesatellieten (met camera's die vanaf vele kilometers hoogte details van 30 centimeter kunnen onder scheiden) zijn er die tv-opna- men van de aarde maken en hun beelden naar een grond station doorseinen. Andere houden met hun ra dar scheepsbewegingen op zee in de gaten, luisteren radiosig nalen af, speuren naar licht flitsen en straling van kernbo montploffingen, melden ra ketlanceringen. Het militaire assortiment bevat verder na- vigatiekunstmanen voor sche pen en vliegtuigen, satellieten voor verbindingsdoeleinden en weersvoorspelling (gunsti ge weersomstandigheden voor spionagevluchten). In de loop der jaren zijn de Amerikaanse strijdkrachten sterk afhankelijk geworden van satellieten in die ruimte. Permanent zijn er meer dan 40 in bedrijf voor allerlei strate gische en taktische taken; in dien nodig stelling gebracht boven aardse brandhaarden. Het wereldomspannende Amerikaanse defensieappa raat zou zeer kwetsbaar wor den, als enkele van die satel lieten zouden worden uitge schakeld. De angst daarvoor van het Amerikaanse ministe rie van Defensie is reëel. Tot '71 deed de SU met dat doel ervaringen op met zoge heten FOBS's: 'fragmentatie- bommen' in een baan om de aarde. Vanaf '67 hebben de Russen hun kaarten gezet op de 'killer'-satelliet. Dat is een kunstmaan, die tot vlakbij een vijandelijke satelliet wordt gemanoeuvreerd om die via een schot, of een explosie te elimineren. Volgens Amerikaanse bron nen heeft de SU de experi menteerfase achter zich gela ten en op de basis Tjoeratam inmiddels zoveel SS-9'raket- ten met 'killers' voor lancering klaar staan, dat in één klap al le Amerikaanse spionage- kunstmanen uit de ruimte kunnen worden geblazen. Anti-satellietraket Geheel overeenkomstig de vertrouwde spelregels van de bewapeningswedloop hebben de Amerikanen het op hun beurt gemunt op de Russsische satellieten. Het Vought-concern heeft daartoe een geleid projectiel (ASAT) ontwikkeld. Het pro jectiel moet worden gelan ceerd door een Grumman F-15 Eagle-straaljager. Met het tes ten van de ASAT is tot dusver tegen de ƒ3 miljard per jaar gemoeid geweest. Op dat kostbare Vought- programma is kritiek losgeko men, omdat het geen effect heeft op hoger gestationeerde Sovjet-satellieten met een vaste koers ten opzichte van de aarde (geo-stationair). De commandant van het Ameri kaanse Space Command Ja mes Hartinger: „Alleen Russi sche foto- en oceaan-verken ningssatellieten kunnen ermee worden uitgeschakeld. De be langrijke waarschuwings- en communicatiesatellieten blij - ven buiten schot". De ontwikkeling van directe eriergiewapens, zoals de laser straal, om daarmee de ruimte te kunnen bestrijken, is al ge ruime tijd gaande, zowel in Sovjet-Unie als in de Verenig de Staten. Maar daarbij ging het voorshands alleen nog om een verhoudensgewijs simpele klus als het uitschakelen van eikaars militaire satellieten. Bovendien leken de Russi sche inspanningen in eerste instantie vooral gericht op een aards laserkanon, waarmee Amerikaanse satellieten, die in een lage baan om de aarde draaien, beschoten zou kun nen worden. Amerika was daarover niet zo bezorgd, omdat uit eigen er varing was gebleken, dat de gebundelde energie van de la serstraal door de atmosferi sche storingen in het aardse luchtruim sterk afgebouwd wordt. Gealarmeerd Wat de Amerikanen pas echt alarmeerde waren aan wijzingen en vermoedens, dat de Russen al in de late jaren tachtig een proefmodel van een laserwapen in de ruimte zullen hebben. En dat is een wapen, waar mee uiteindelijk ook de hoger geparkeerde VS-satellieten vernietigd kunnen worden. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger: „Een operationeel systeem, dat in staat is andere satellieten aan te vallen op afstanden van enkele duizenden kilometers, zal dan enkele jaren later be schikbaar zijn". Daarom pleitten de Penta- gon-goden voor een versnelde ontwikkeling van een soortge lijk militair 'ruimtelaserka- non'. Omdat dergelijke 'laser slagschepen' zelfs het techno- Reagan talenten jacht. logische vernuft van de Ame rikaanse industrie voorlopig nog te boven gaan, denkt de luchtmacht aan een tussenfa se, laserkanons opgesteld in hoogvliegende grote vliegtui gen. De plannen, die Reagan 24 maart ontvouwde, een stra lingssysteem tegen Russische intercontinentale raketten (ICBM's), gaan technologisch en financieel een 'wereld' ver der dan 'slechts' een anti-sa- tellietdefensie. Als de Amerikaanse presi dent al de ruimte krijgt van het Congres om deze richting in te slaan, dan zal dat vele tientallen miljarden extra kosten; er zijn ramingen van Animatie van de werking van een nog te ontwikkelen laserstraal-systeem. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM 200 miljard dollar (600.000.000.000 gulden!). Futuristisch Het vroegtijdig vernietigen van vijandelijke kernraketten met een stralingswapen is door wetenschappers al een 'futuristische droom' ge noemd. Maar Reagans droom, de VS een afweer te verschaffen te gen een aanval met interconti nentale raketten, of op zijn minst een wat langere be denktijd alvorens door een te genaanval een Holocaust over de wereld te moeten afroepen, is ondanks al de science fic- tion-achtige elementen ook di rect serieus genomen. Een noodgedwongen ernst, of ge voed door angst en ergernis, dan wel door hoop en vertrou wen. Zo zien de Russen er het be wijs in, dat de VS, zoals ze al langer beweren, aansturen op een oorlog. Volgens de Russi sche partijleider Andropov heeft het er de schijn van, dat de Amerikaanse regering in haar militaire planning voor de toekomst „een steeds grote- Andropov .eenzijdig verbod re rol toebedeelt aan het ge bruik van de ruimte". In een brief aan Ameri kaanse geleerden vroeg hij de VS in te stemmen met een ver bod op wapens in de ruimte, „want als zo'n verdrag niet snel tot stand komt zal het te laat zijn". Wat in helder Rus sisch betekent, dat de bewape- De F-15, het Navo-paradepaardje, dat gebruikt wordt voor testvluchten voor de levensechte oefeningen voor een soort 'Star Wars' ningswedloop in de ruimte zal worden voortgezet. In navolging daarop gaf Andropov enkele weken gele den tegenover Amerikaanse senatoren, die het Kremlin aandeden, te kennen, dat de SU zich een eenzijdig verbod oplegt op het in de ruimte brengen van een of ander soort satellietwapen, en dat voor de gehele periode dat an dere staten ook zullen afzien van stationering. In eigen land heeft Reagan tot nu toe de meeste kritiek ontmoet. De Amerikaanse te genstanders van zijn 'newer American dream', onder hen terzakekundige wetenschap pers die kernwapensystemen hebben helpen ontwikkelen, vermoeden dat Reagan heeft toegegeven aan de verleiding om met twijfelachtige plannen - en de daadwerkelijke ver plaatsing van een mogelijke militaire confrontatie naar de ruimte - aan het dilemma van de huidige atomaire strategie te ontkomen. Door een onbeperkt ver trouwen in een onderontwik kelde 'buitenaardse' strategie, halen de VS, beweren ze, het aardse militaire machtseven wicht, dat kennelijk de twee supermachten al gedurende dertig jaren uit eikaars haren houdt, uit balans. Bovendien zouden de VS zich, door de schijn van een 'ondoordring bare' ruimtedefensie, overle veren aan de illusie voor altijd van de verschrikkelijke gevoj gen van een atoomoorlog vrijwaard te zijn. Lapmiddelen Tijdens een hoorzitting vail de subcommissie voor buiten landse betrekkingen van dt| Amerikaanse senaat, ver. klaarde professor Rathjerj van de technische hogesck! van Masachusetts: „In tegenstelling tot het opti-l misme van de president enm:-| nister Weinberger doen we beter aan te beseffen, dat va-I ligheid in het nucleaire tijd perk niet kan worden bereik! met technologische lapmiddel len". Malcolm Perry, atoomfysi cus en onder Carter alom ge respecteerd directeur van dt| researchafdeling van het F tagon, ziet pas over 20 jaar defensiesysteem in de ruimte; dat weliswaar een deel vat) een aanval kan weerstaat, maar een totale vernietiging] van de VS niet zal kunnet] voorkomen. Jerome Wiesner, weten schappelijk adviseur van dt| presidenten Johnson en Ken nedy, herinnert eraan, dat bei de grootmachten 10.000 kern koppen voor elkaar klaar heb ben staan: zelfs als menerin| slaagt een afweersysteem te bouwen, dat 90 tot 95 procent! van de vijandelijke wapens, direct na de start elimineert, dan nog zijn de resterende 10 tot 5 procent voldoende "om[ onze civilisatie te vernietigen" Critici zien in Reagans 'star wars' nog meer risico's: dat de dreiging door Russi sche kruisraketten, bommen werpers en van raketten voor ziene onderzeeboten blijft' staan; dat de Navo-partners de conclusie trekken dat de VSde verdediging van Europa op het tweede plan zetten. Nieuwe toekomst De president, defensie®] nister Weinberger, de advi seurs in het Witte Huis zijn niet gevoelig voor al deze, ogenschijnlijk zinnige argu menten, voelen zich met hui boodschap niet begrepen. Reagan niet met zijn stre ven een tijdperk binnen te hebben, waarin de voor een atoomoorlog ®e' meer gedijt: „Ik doe een roep op de wetenschappelijk wereld, die ons de kernwapen gaf, om haar grote talenten nu in dienst te stellen van de we reldvrede; om ons de middelen te geven die deze kernwapens nutteloos maken". Een 'wederzijds deerde wapen vermindering dus als heilsboodschap voorde lange termijn, nadat in de re cente decennia successieve») de strategie werd gepre® van de grootscheepse verge ding ('massive retaliation), het aangepaste antwoord xible response') en de wede zijds gegarandeerde verniel ging ('mutually assured des truction'). - Fred Ikle, staatssecieW» voor politieke vragen op ministerie van Defensie, 'havik', gelooft ook in die komst, „waarin vergelding f aflegt tegen stabiliteit - Weinberger ziet een nil ditmaal zegenrijke wedl P tussen de twee superma1en in het verschiet liggen, die moet monden in een den11' ve verbanning van de nu aanwezige atomaire gevare,.. En ondertussen dromen ma's als Lockeed, TR^ Eastman Kodak, die al J aan de gang zijn met de® wikkeling van stralmgs pens, van miljardenorders- Zij zien met technology optimisme het jaar 2000 n ren, als laserstralen moe loos en binnen seconden do® on- sische raketten kunnen boren. Die vervolgens, schuldig als dorre bladerde moeder aarde neerdwarr Als was het herfst op aar® een hete zomer, waari kernraketten nog groeide rijpten. Van onze duivensportmedewerker I ZAAMSLAG - De laatste in dit seizoen gehouden provin- I ciale wedvlucht, vanuit Bour- I es is gewonnen door een duif van L. van Dorsselaar uit St.- I Jansteen. De jonge vogel overbrugde de ruim 483 kilometer met een gemiddelde snelheid van 1353 1 meter per minuut. Gelost za terdagmorgen om 8 uur, klok- I te Van Dqj-jjg^jaar de vogel om 113.56 uur. Konden we reeds in |de voorganade weken consta teren dat hier de deelname sterk daalde, ook in deze wed vlucht een wat tegenvallende deelname. Van 2085 tegen ruim 2700 vorig jaar. De verdere vroegste meldingen luit de verschillende inkorflokalen lkwamen van: J. Buijse, Terneuzen 1402 uur, 1346 mpm; W. Timmer- Iman St.-Jansteen, 14.01 uur, 1338 Impm J- Vermorken, Terneuzen, 11406 'uur, 1332 mpm; D Dieleman, lAxel 14.03 uur, 1329 mpm; G. Du- Isarduijn, Groede, 14.10 uur, 1321 jmpm. Van onze correspondent iLOOSTERZANDE - Nadat de tiende Bamisfeesten op een [fantastische wijze geopend varen op vrijdagavond door burgemeester M. Somers, wer- jden de feesten op zaterdag en prndag voortgezet. De carna valsvereniging De Kloorianen had een uniek programma op gesteld, dat op de beide dagen en grote belangstelling kreeg. Het begon op zaterdagmid- lag met een zeepkistenrace op letMarijkeplein. De vijf deel- iemers moesten verschillende indernissen nemen, zoals ;oekhappen, het rijden over in met zeep ingesmeerde ilank en een balk doorzagen, ie uitslag van de race was: 1. njerbuurt, 2. Disco, 3. Wal- ioorden, 4. Dukes, 5. KPJ. Talrijk waren de kinderen lie in de omgeving van de bei de tenten hun overtollige ipeelgoed trachtten te verko len. Ondertussen waren ook de schutters gekomen voor leelname aan een schieting op wee wippen in de tent. Met het uur groeide de be- angstelling in de beide tenten, 'odat in de tent waar de mid- lenstand met haar artikelen litgestald stond het erg druk terd. In al die drukte draaide if en toe het rad van avontuur in vond er nog een mossel- naaltijd plaats, waar zo'n 'aar honderd kilo mosselen verorberd werden. Op zaterdagavond was er 'at optreden van Peter Koele- wijn met zijn Rockets in een 7»d bezette tent. Voor de zondag was er een ueuw programma. Dat begon s-morgens met een jongeren- Van een onzer De reSio Zeeland v nomwonden uitgesproker ^"usraketten in West-Eur< J?.*? een regio-vergade- G0p m De Prins van Oranje te Moet- "?amen de Zeeuwse de in en een motie aan waar- onJni'c'1 "duidelijk en on- "Waabo keert teSen «ioiian van nieuwe mid- hucl *?e atstandraketten met on v,,„lre 'ading in Nederland 6eliju„°Pa- D't met het uitein- ferminH 1 tot wederzijdse het bpïring te komen van len. ande wapenarsena- forumk€j-Vergadering vond een Waa^Ueenkomst plaats, tan VJ °nderwijsspecialisten ikSinBfrscllillen(^e richtingen binnen °p de bezuinigingen be b!v onderwijs. ;r r,p,Ji Ctr'ce voor het la- Viaanrt rw'is in Zeeuwsch- KrfJOri e^en- mevrouw M. de Heest00nde zich nog het Nivgh evreesd voor het uit- ttinpfir, u-an verdere vernieu- Dlr "men het onderwijs. Acteur De Graaf van de

de Stem | 1983 | | pagina 4