lillen. erdachte noemt indere dader van foord op meisje Afgeslankt Unifil blijft in Libanon UIKE PEN SEN OVER? {VAKANTIE LAND. \Syrië ligt op laatste moment toch dwars bij Amro Geen leukemie bij kinderen door wonen bij kerncentrales hard Merijntje Zeeuw werd slachtoffer hasj-bende VANMCHT Ontslagen dreigen in kraamzorg Huisarts besluit tot openheid over euthanasie Zelfs op de kerkhoven werd gestaakt iflossingen vast, ook, in verband ject.Ook is aan- ;ct zelf is borg. ir niet verlengd i geen verplicht- ring. f onderscheiden n de omvang teit waarmee die r doet Amro u persoonlijk ge- als ondernemer idres bent. et is. ure au STIKKE LEUK PARKET MAGAZIJN Hoofd verdachte ontvoering Van der Valk aangehouden roothandclsprijz* ep uit de .P.M.-prijien. Trein kaartje buitenland wordt duurder Lubbers: „politiek belang Hypotheek wordt iets goedkoper Pakj Vliegramp bij Abou Dhabi: 112 doden SUCCESSIE OVER GEËRFD HUIS laatste nieuws Staking in België voorbij In juli 626.000 werkloosheids uitkeringen ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 VAN ZEELAND BINNENLAND D1BT1M I Woonplaats: 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4in1 krant" A59 in herfsttooi. Lekker even paar dagen uitwaaien. :hure vol wandel- en lutozwerftochten, vakanties een bungalow en weekends :den. nten op en alles is compleet ar 't voor u 't fijnst is? Tel. 076-222121. el. 01650-35666. onsstraat 8. Tel. 01 640-41900. iet Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag j Omdat Kleintjes in De Stem Pr zoveel bijzondere en issnte aanbiedingen in an Élke da9 weer DE STEM j^l^enteBreda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingeijp*» Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,85 Bestand Libanon onzeker den BOSCH - De hoofd verdachte in de ontvoe ringszaak van mevrouw van der Valk-van de Capelle, Adriano M. (Ma- pelli) (36) is vrijdag in Italië aangehouden. Dat heeft een woord voerder van de rijkspoli- tie in Den Bosch vrijdag- f avond meegedeeld. Het is g niet bekend waar M. precies is aangehouden en onder welke omstan- iigheden. De woordvoer- der van de rijkspolitie verwacht dat dit ook pas I over enkele dagen duide- I lijk zal worden. „Die in- formatie moet allemaal komen via de officiële «analen en dat duurt even, zeker in een week- einde". Adriano M. wordt I ervan verdacht het brein te zijn geweest van de ontvoering. De politie vermoedt tevens dat hij 1 :n het bezit is van onge- veer tien miljoen gulden, I zijnde het overgrote deel I van het losgeld van ruim twaalf miljoen gulden dat eind vorig jaar werd betaald voor de vrijlating [van mevrouw Van der Valk. Van onze redactie buitenland BEIROET - Het is (nog) niet gelukt om in Li banon een staat-het-vuren af te kondigen. Gisteravond laat keerde de Saoedische bemiddelaar Rafik Hariri uit Damascus terug met een Syrische af wijzing van de Libanese voorstellen. Westelijke diplomatieke kringen in Beiroet spraken met dit bericht een uitlating van Hariri zelf tegen, die eer der op de dag na afloop van beraad met de Syrische minis ter van buitenlandse zaken had verklaard dat er vrijdag avond laat een bestand zou worden afgekondigd. Syrië zou de jongste conces sies van Libanon hebben afge wezen. Deze kwamen er op neer, dat de Libanese regering zelf niet bij onderhandelingen over nationale verzoening vertegenwoordigd zou zijn. Syrië's nieuwe eis zou zij n dat Libanon bij voorbaat akkoord gaat met aanbevelingen van de nationale-verzoeningscom- missie, waarin het niet verte genwoordigd zou zijn. Een eventuele verzoeningsconfe rentie zal in Saoedi-Arabië worden gehouden. Ondanks de kans op een be stand woedde de strijd in Bei roet vrijdag onverminderd voort. Pro-Syrische Druzen- militie bestookte de heuvels rond het presidentiële paleis en vocht met regeringstroepen ten oosten van Beiroet. De VS- vloot beschoot stellingen van Druzen of linkse Amalmilitie nadat twee Amerikaanse ma riniers bij het vliegveld bezui den de stad gewond waren ge raakt door vuur van kleine wapens. De mariniers schoten zelf met houwitzers terug. Direct na het bekendworden van de impasse rond het be stand, die als een verrassing kwam voor vele Libanese functionarissen en diploma ten, begonnen granaten in de slaan in de zuidelijke Moslem voorsteden, inbegrepen Bourj El-Baranjeh bij het vliegveld waar de Amerikaanse mari niers zich bevinden. Het in slaan van de granaten deed de hele stad schudden en radio Beiroet meldde, dat het vuur kwam van Dour Abadiyeh in de bergen ongeveer 15 kilome ter beoosten de stad, waar Druzen en andere milities stellingen hebben. In totaal vielen vrijdag vier gewonden onder de Ameri kaanse mariniers, zo zei een woordvoerder. Radio Beiroet zei, dat artillerie van het Liba nese leger Palestijnse muni tiedepots in Aley ten zuidoos ten van Beiroet geraakt. De munitie explodeerde, zo werd gezegd. TERWIJL de gevechten gisteren nog volop doorgingen, werden de soldaten van het Franse Vreemdelingenlegioen (onder deel van de VN-vredesmacht) vervangen door Franse para's. Ze trokken zwaar bepakt weg uit de gevarenzone. - fotoupi Van een onzer verslaggevers ERNEUZEN GENT - Een recent verhoor in Gent ban de van moord op Raymonda Danneels uit Sluiskil iwdachte L. de D. (in 1980 buurman van de familie iDanneels) heeft een nieuw element in de moordzaak lebracht. [Aanvankelijk verklaarde f D niets met de verdwij - "g van Raymonda te maken [hebben gehad. Nu beweert ui getuige te zijn geweest van moord die door een ander is Drijsgarantie; Mocht iemand het rket voordeliger aanbieden, dan PM u het verschil terug, volgens consumentenbondvoor- aan huis door heel Zuid- j met eigen auto's en instruktie varing in Parket, fket wordt door ons gelegd voor kren soorten teoen kostprijs ,sse: bel een van onderstaande Ionnummers voor het maken jvende afspraak" >36* A 7* Oudenbosch, tel. 01652772] massieve stroken prijzen p"'s Cken"met noes, P|'f Eiken Ruslica, j» 55,75 P"" 68.75 p""' Op de dag van de verdwij - g zou De D. bezoek hebben regen van een onbekende g die Raymonda bij hem f rette met de vraag voor haar jzwgen. De D. stemde daarin pwaarpp de Belg vertrok. [Eenhalf uur later klopte de preder van Raymonda aan par De D vertelde dat hij F meisje, dat op dat moment li'.boven aan het spelen ls, niet had gezien. Later op 'f avJ®d is, volgens de lezing h u de Be'ë me* een bekende van De D. te- IjWekomen. Kort daarop zou yaymonda onder de ogen van T D- die op dat moment J aar onder de drugs zat, door F van de twee om het leven in gebracht. pchoten •ussen 22.00 en 23.00 uur, op »M°ment dat bij de ge- HteP°litie Terneuzen Ray- ,r,a °öicieel als vermist /"Pleven, moet het lijk j. as 'n 4e tuin begraven P/i aPril, vier dagen na verdwijning kreeg De D. tv bezoek van het duo. i.j e. geiegenheid zou een tbbpn De D'in ziin hand Lgeschoten om hem inrii t te mahen niets aan "tie te vertellen. LIT zoeksteam in Bel- e niet wat het met deze verklaring van De D, die mo menteel onder de hoede is van een team van psychiaters, aanmoet. De man legde al eer der valse verklaringen af. Feit is dat De D. kort na de ontdek king van het stoffelijk over schot van Raymonda een woe de-uitbarsting kreeg waarbij hij door zes rijkswachters in bedwang moest worden ge houden. korpschef C.O. Hindriks van de gemeentepolitie Ter neuzen, geconfronteerd met de nieuwe verklaring van De D. onthield zich gisteren van commentaar. Dus vannacht de klok 23 uur vóóruit zetten UTRECHT (ANP) Treinreizigers met een buitenlandse bestem ming moeten per 1 no vember meer betalen voor hun kaartje. Behal ve aanpassingen vanwe ge koerswijzigingen, zal ook een aantal Europese spoorwegmaatschappijen de tarieven verhogen. Het binnenlands NS- vervoer blijft zoals be kend dit jaar even duur. Dit meldt het NS-blad 'Koppeling'. In volgorde van grootte zijn de vol gende verhogingen te verwachten: Italië 20 procent, Marokko 13, Zweden 11, Luxemburg en Finland 10 en België en Denemarken elk zes procent. De bootreis van Oostende naar Dover met de RMT wordt per 1 no vember 5,6 procent duur der. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een klein detachement Nederlandse Unifiltroepen zal ook na 29 oktober als 'bruggehoofd' aanwezig blijven in Zuid-Libanon. AMSTERDAM (ANP) - De in Nederland werkende levens verzekeraars gaan met ingang van 26 september de rente op nieuwe hypothecaire leningen verlagen met 0,3 pet. Daardoor zakt de basisrente tot 9,1 pet. Deze basisrente geldt voor hypotheken tot en met 75 pet van de executiewaarde van het onderpand of voor lenin gen met gemeentegarantie. De Westland-Utrecht Hypo theekbank heeft de topopslag op de baisrente voor hypothe ken met 0,2 pet verlaagd. De basisrente voor de standaard hypotheek voor 2 jaar vast komt op 9 pet, voor 5 tot en met 10 jaar op 9,5 pet en voor 11 tot en met 15 jaar op 9,9 pet. Voor leningen met gemeentegaran tie ligt de rente 0,2 pet lager. Van een onzer verslaggevers EEDE - De Eedenaar A. Vermeire (46) is in Engeland ten onrechte verdacht van hasj-smokkel. De zeven kilo die de douane te Sheerness onder zijn auto aantrof (zie De Stem van gisteren) was daar tijdens de overtocht vanuit Vlissingen door leden van een smokkelbende be vestigd. „Ik ben gewoon geflikt", zegt Vermeire, die begin de ze week na een verblijf van enkele dagen op het politie bureau te Sheerness weer werd vrijgelaten en nu thuis zit bij te komen van het on plezierige avontuur. Volgens de Eedenaar is de politie gebleken dat met de zelfde veerboot waarmee hij de overtocht vanuit Vlissin gen naar Engeland maakte ook een complete smokkel bende meereisde, die later - 18 man sterk - door de doua ne is ingerekend. Daarbij kwam in totaal zo'n 320 kilo hasj tevoorschijn, een partij die in de kleinhandel een waarde van tussen de 5 en 6 miljoen gulden vertegen woordigt. Solliciteren Als werkloze chef van een expeditiebedrijf was Ver meire vorige week woens dag naar Engeland getogen om te solliciteren bij een transportbedrijf, dat in Zee- „Niet betrokken bij smokkel brugge een filiaal wil opzet ten. Omdat de veerdienst Oostende-Dover vanwege de stakingen in België uit de vaart was, had hij besloten de lijn Vlissingen-Sheerness te nemen. De Eedenaar: „Ik ben in Sheerness met mijn auto zonder problemen door de douane gereden, maar een paar kilometer verder werd ik plotseling aangehouden. Ze liepen direct naar de ach terkant van m'n auto en haalden er pakjes hasj onder vandaan, die met magneet jes aan de bodem waren be vestigd. Ik wist echt niet wat me overkwam, want ik had geen flauw benul hoe dat spul daar terecht was geko men". es Vermeire werd naar het politiebureau gebracht waar hem verteld werd dat een op de veerboot aanwezige re chercheur had geconsta teerd dat iemand de pakjes aan zijn auto bevestigde. „Die vent, een Rotterdam mer naar me later is verteld, werd direct bij het verlaten van de boot al opgepakt. Een paar dagen later heeft-ie dan ook bekend dat ik ner gens mee te maken had. Hij had onraad geroken en wil de gewoon van dat spul af. Daarom had-ie het maar aan de eerste de beste wagen bevestigd". Dat 'hasj-koning' Ch. van D. uit Breskens het brein zou zijn geweest achter de grootscheepse smokkel-ope- ratie is Vermeire niet be kend. „Ik heb Van D. wel op het politiebureau in Sheer ness gezien, maar niemand heeft mij gezegd waarom hij daar was". Het avontuur is de Eede naar overigens niet in de koude kleren gaan zitten. \,Ga maar na", zegt hij. „wat dit allemaal betekent voor iemand die weer werk wil krijgen. Die Engelse firma, waar ik naar opweg was, werd door de politie inge licht dat ik verdacht werd van hasj-smokkel. Goed, la ter is dat dan wel rechtgezet, maar zoiets blijft toch han gen. In een tijd waarin je toch al bijna niet aan werk kan komen is een dergelijke grap natuurlijk niet bevor derlijk voor je kansen". Dat heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren de Amerikaanse re gering beloofd, na daartoe van het kabinet toestemming te hebben gekregen. „Het feit dat Nederland zou vertrekken heeft in de inter nationale politiek veel stof doen opwaaien. Volgens tal van landen, waaronder de VS, Saoedi-Arabië en Egypte, zou dat een destabiliserend effect hebben. Er is van alle kanten immense druk op ons uitgeoe fend", aldus premier Lubbers gisteren na de ministerraad. Lubbers zei zich gevleid te voelen dat Nederland blijk baar zo belangrijk wordt ge vonden, dat aan beëindiging van het mandaat een zo ge wichtige politieke betekenis wordt gehecht. Minister Ruding (financiën) en De Ruiter (defensie) bekij ken momenteel welke finan ciële en organisatorische ge volgen een 'mini-presentie' met zich meebrengen. Van onze redactie buitenland ABOU DHABI - Een vliegtuig van de maatschappij Gulf-Air met 112 inzittenden beman ningsleden aan boord is vrij dagmiddag op 30 km ten oos ten van het nieuwe vliegveld van Abou Dhabi neergestort. Alle inzittenden zijn omgeko men. Volgens een bericht van persbureau van de Emiraten (WAM) is het toestel in brand gevlogen. Nadere bijzonderhe den zijn niet gegeven. Niet uit gesloten wordt dat de Boeing is ontploft. Het toestel kwam neer in een woestijngebied tussen Dubai en Aboe Dhabi. Volgens informaties van het vliegveld van Aboe Dhabi wa ren de meeste inzittenden Pa- kistanen. Reddingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk on derweg, terwij 1 helikopters van de burgerluchtvaart het gebied Jebel Ali afzoeken naar het vliegtuig, aldus zegslieden van de luchthaven. Voorts is een team van technici, geleid door 'Gulf Air' directeur Ali al-Mali uit Manama, Bahrein, naar Abu Dhabi gereisd om een onderzoek naar de trage die in te stellen. „Het lijnvlieg- tuig verloor opeens hoogte en verdween," aldus de zegslie den. ROTTERDAM (ANP) - Bij kinderen die wonen en leven in de buurt van een kerncen trale komt niet meer leukemie voor dan bij kinderen die el ders in Nederland wonen. In ons land worden geen geogra fische verschillen in voorko men van leukemie vastgesteld. Dit is een van de resultaten van een epidemiologisch on derzoek naar leukemie onder kinderen, jonger dan 15 jaar. Het onderzoek is verricht door dokter H.A. van Steensel-Moll, die hierop is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Uit het onderzoek, dat in samenwerking is ver richt met de Stichting Neder landse Werkgroep Leukemie bij kinderen, blijkt verder dat drie op de honderdduizend kinderen lijden aan deze meest voorkomende vorm van kanker bij kinderen. Leuke mie wordt iets vaker vastge steld bij jongens dan bij meis jes. Vijftig procent van de leu- kemie-patiëntjes is bij vast stelling van de ziekte jonger dan vijfjaar. DEN HAAG (ANP) - Als iemand een huis nalaat dat hij of zij met anderen bewoonde, moeten de erfgenamen over 60 procent van de leegwaarde van dat huis successierechten betalen. Dit is de strekking van een nota van wijzigingen op het wetsontwerp Technische herziening van de Successiewet, waarmee de minis terraad vrijdag akkoord ging. Geruime tijd gold een forfait van 70 procent. Met het nu voorgestelde percentage van 60 wordt on der meer uniformiteit in de successiebepalingen beoogd. De in voering van de 60 procents regeling kost de schatkist vijf mil joen gulden, aldus een mededeling na afloop van het kabinets beraad. BRUSSEL - De staking in België is officieel voorbij. Gis teravond laat riep ook de so cialistische bond van over heidspersoneel de leden op weer aan het werk te gaan. Zie ook pagina 5 DEN HAAG (ANP) - Bijna 626.000 mensen hadden in juli een werkloosheidsuitkering (WW, WWV of RWW). Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) die het ministerie van Economische Zaken vrij dag heeft bekendgemaakt. Wie werkloos wordt krijgt een half jaar WW, dan twee jaar WWV. Tenslotte komt men te recht in de RWW, een uitke ring op het niveau van de bij stand. Het aantal WW- en WWV-uitkeringen is weinig hoger dan in juli 1982. Het aantal RWW-uitkeringen is echter gestegen met 60 pro- cent.Die uitkering ging in juli naar 265.000 mensen, 128.000 personen hadden een WW-uit- kering, bijna 233.000 een WWV-uitkering. ALS er niet gauw een oplossing wordt gevonden voor de financiële moeilijkheden waarin de dienst Kraamzorg van de Provinciale Zeeuwse Kruisvereniging verkeert zullen onherroepelijk bij deze sector van het kruiswerk ontslagen vallen. Door diverse oorzaken komt de kraamzorg dik in de rode cijfers. Er werken 160 mensen. DE Aerdenhoutse huisarts E. Kenter vindt dat euthanasie uit de sfeer van de geheimzinnigheid moet worden gehaald. Daartoe nam hij het voortouw door in het artsen blad Medisch Contact twintig gevallen uitzijn eigen praktijk te beschrijven. BELGIË kreeg de afgelopen veertien dagen iets Zuidamerikaans. Op verscheidene plaatsen weigerden de gemeente ambtenaren kuilen te graven en omdat je als begrafenisondernemer zonder kuil niets begint, moest menigmaal een plechtigheid worden uitgesteld, tot de stakende borst met veel bier, goede woorden en harde franks omgeturnd was tot een werkend leven. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. I NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 6115/ Kwartaal 20,49/ Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT ZN KRANT Aangemeld door: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naaF: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA j^BelIen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1983 | | pagina 1