Schietpartij tussen politie en stropers UIKI PEN Geen vergunning meer nodig voor bouw van schuurtje of duiventil 9.98 4.98 Help de bibliotheek verzuipt Vier maanden zitten voor bedreiging burgemeestersvrouw SST31M 249 Woonlasten stijgen weemaal zo snel als inkomen VANDAAG Weer afname groei Zeeuwse bevolking De Tilburgsche wordt voor de rechter gedaagd ZhuJianhua verbetert eigen wereldrecord Morgen in Drama van Druzen en christenen flODlG? aanbieding. :rbiefstuk, 239 ehakt, 5.48 jemeente verliest dwang-middel ipelen, fydA-plan Dodelijke vrijage olifanten „Ik kom eten halen Twee gewonden in St. Willebrord Merijntje ABP Schrappen 'dertiende maand' WAO gaat door Herstelplan FNV valt niet best bij werkgevers CDA blijft bij lager vakantie geld hogere ambtenaren VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 VAN ZEELAND BINNENLAND I Woonplaats: 14 DAGEN GRATIS I I I I DE STEM de 4 inl krant immers met minstens 2J van de «.en Slemlezers I„ lezeressen die speciaal Slangs'elimg hebben voor °2ifi.nties"-rutonek "Kneel gevraagd"'ligt hel voor de hantt dat er snel en veel reacties komen. DE STEM Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,85 Huiseigenaar vrij van herstelplicht Van onze Haagse redactie PEN HAAG - Het kabinet wil af van bouwvergunningen voor schuurtjes, duiventillen en schut tingen. In gevallen waar nog wel een vergunning is vereist moet de procedure veel sneller verlopen, pe gemeentelijke welstandscom missies gaan onder het mes. De bouwbedrijven en doe-het- zelf winkels zijn zeer tevreden over deze voorstellen, maar de ar chitecten vrezen verlies aan op drachten en voorzien een toename van de beunhazerij. Volgens het actieprogramma deregulering (woning)bouwregel- geving dat minister Winsemius en staatssecretaris Brokx (beiden Volkshuisvesting) gisteren naar de Kamer hebben gestuurd zal straks iedereen vrij zijn in het plaatsen van: tuinafscheidingen en pergola's van maximaal twee meter; antennes tot een hoogte van maximaal drie meter. Voor andere bouwwerkjes gaat wel een zogenaamde meldings plicht (in de praktijk bij bouw- en woningtoezicht) gelden, maar ook hier is een bouwvergunning niet nodig. De gemeente bepaalt zelf aan welke eisen de tekening of be schrijving moet voldoen. In deze categorie gaat het om de volgende 'klussen': aanbrengen van raamkozijnen, deuren; bouwen van dakoverstekken en dakkappellen; veranderen van de goothoogte met maximaal 10%; uitbouwen van zijgevel of ach tergevel met maximaal 15 procent van het aanwezige bebouwde op pervlak; het bouwen van garages, hobby ruimten, schuurtjes, bergingen en tuinhuisjes met een maximale in houd van 50 kubieke meter; het bouwen van een carport met een maximale hoogte van twee meter; het bouwen van dierenverblij ven op zij- en achtererf met een maximale inhoud van vijftig ku bieke meter; het herindelen van een woning inzoverre daar geen draagcon structiesbij zijn betrokken. Er blijft in al deze gevallen wel een toetsing achteraf mogelijk aan de bouwvoorschriften van de ge meente. Overigens zal het nog minstens één jaar duren voordat het zover is, want de plannen moeten nog verder worden uitge werkt en de Kamer moet er ook nog over praten. In het actieprogramma staat verder, dat de welstandscommis sies in hun huidige vorm gaan verdwijnen. Alleen in zogenaamd 'gevoelige gebieden' zal straks nog een beoordeling van gebouwen in verhouding tot hun omgeving worden toegepast. De raad gaat zelf bepalen wat die gevoelige ge bieden zijn (bijvoorbeeld stads vernieuwingsgebieden of landelij - ke gebieden) en hoe het beoorde lingscollege wordt samengesteld. De beide bewindslieden stellen verder voor de vergunningsproce dure te verkorten door in sommige gevallen B en W te verplichten binnen een maand uitsluitsel te geven over een aanvraag. i in deze advertentie 4 winkels kopen, behalve de :leine cijfertjes bij staan, n kunt u alleen kopen m ir één van die cijfertjes op a jzen gelden van donderdag 24 september a.s.. voorraad strekt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Sinds 1978 zijn de woonlasten met ongeveer vijftig procent gestegen en de setto-inkomens, variërend van 15 procent bij een boven- modaal huishouden tot 24 pro tent bij de minima. Dat is een van de uitkom men van een onderzoek dat de togenoemde buitenparlemen taire enquêtecommissie woon lasten donderdag heeft gepre senteerd. De commissie, on derdeel van het landelijke woonlastenoverleg Nederland, vindt deze gegevens voldoende aanleiding om te pleiten voor invoering van een systeem volgens welk iedereen 20 pro cent van zijn netto-inkomen aan woonlasten besteedt, on geacht dat inkomen en on geacht het type woning. Kritiek Het kabinet is met zijn woonlastenbeleid volstrekt op de foute weg. De hoogte van de woonlasten wordt voor een groeiend aantal mensen in ons 'and ondraaglijk. Deze kritiek uitte de voorzitter van de Na tionale Woningraad, J. A. M. Heijnen, gisteren tijdens het «WR-congres „Werken aan «onen" in Den Haag. Het NCIV (Nederlands uinstelijk Instituut voor ollvshuisvesting) vreest dat vooral ouderen de dupe zullen Worden van de verlaging van Je huursubsidie. Dit zei NCIV- rrecteur J. Stassen gisteren (flens de officiële overdracht de 3.000e woning aan wo- mgstichting St. Bernardus in enbosch. ^an ade ontvan- ,„[is.van individuele huur- k die is de helft ouder dan Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De eigenaar van een verwaar loosde woning kan straks niet meer door de gemeente worden gedwongen tot herstel. Deze zogenaamde 'aanschrijving' bij achterstallig onderhoud vervalt in het actieprogramma deregule ring in de bouw dat minister Winsemius en staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) gisteren de Kamer hebben aangeboden. Volgens Brokx is de rege ling geen succes. „Ze kan te gemakkelijk worden ontdo ken. Bijvoorbeeld doordat de woningeigenaar plotseling van BV is verwisseld als de gemeente op diens kosten tot herstel is overgegaan. Of doordat de kosten niet te ver halen zijn wegens het eenvou dig ontbreken van middelen. Dan vis je als gemeente achter het net." OnJ Norlands Christelijk !w™emers Verbond Panvindt kët plan van de iw Van de Arbeid om een bZle van 10000 gulden te L ...aan een ieder die een invl wil darten volstrekt "«antwoord. Naar verwachting zal het voornemen om de aanschrij- vingsmogelijk te laten verval len in de Kamer op grote weerstanden stuiten omdat ze een aantasting van de posities van huurders betekenen. Krotten Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting denkt er niet aan meer geld uit te trekken voor de sloop van de 250.000 krotten in Nederland. Hij heeft dit donderdag duidelijk gemaakt tijdens het congres 'Werken aan wonen' van de Nationale Woningraad, de centrale van enkele honderden corporaties. Voor de sloop van woningen in 1984 heeft hij ne gen miljoen gulden gereser veerd. Voor dat bedrag kun nen zesduizend krotten tegen de grond. Brokx wil het be drag niet verhogen omdat er volgens hem nog steeds men sen zijn die in een krot willen wonen gezien de lage huur. Het gaat hier om 120.000 wo ningen. De staat van onder houd van die huizen is zodanig dat er nog wel enkele jaren in kan worden geleefd, meent hij De overige 130.000 woningen zijn echt te slecht. De woningnood is een twee de reden voor zijn terughou dendheid, zo bleek uit Brokx' betoog. Als alle krotten in een ommezien zouden worden ge sloopt, wordt de woningnood nog groter. Dat zou kunnen worden ondervangen door meer nieuwe huizen te bou wen, maar daarvoor heeft de overheid geen geld, zo stellen de betrokken bewindslieden bij herhaling. PEKING (RTR) - Yilong, een verliefde vrouwtjes- olifant in de dierentuin van Kanton, en Baibao, haar 53 jaar oude vriend van meer dan 6 ton, zijn in de dierentuin van Kanton overleden. Het 42-jarige en 4 ton wegen de vrouwtje Yilong bena derde Baibao zo onstui mig, dat hij in de gracht rondom hun verblijf viel. Yilong kon zichzelf ook niet op de been houden en viel bovenop hem. Baibao overleed na een uur aan shock en Yilong later op de dag aan de longkwets uur die ze had opgelopen toen ze zichzelf probeerde te bevrijden. ONDER het motto „Help de bibliotheek verzuipt" heeft het Nederlands Biblio theek- en Lectuur Centrum (NBLC) donderdag een lan delijke actie ingezet om te voorkomen dat het openbare bibliotheekwerk wordt afge broken door onaanvaardbaar grote bezuinigingen. De ac tie duurt tot de Tweede Ka mer de betreffende begroting behandelt. Meer dan 1300 be stuurders en functionarissen van de openbare bibliothe ken stelden zich na een de monstratieve bijeenkomst in De Flint in Amersfoort op het standpunt dat voorko men moet worden dat het werk dat in meer dan tachtig jaar werd opgebouwd teniet wordt gedaan. Zij toonden zich verbijsterd door de plannen van minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) om volgend jaar 55 miljoen gulden op het bi bliotheekwerk te bezuinigen. Daardoor verdwijnen onder andere meer dan elfhonderd volledige arbeidsplaatsen, wat neerkomt op banen voor 2400 mensen. - fotoanp Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren de 26-jarige Terneuzenaar A.W. ver oordeeld tot vijf maanden gevangenis waarvan één voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Van een onzer verslaggevers RUCPHEN - Een politieman en een inwoner van St. Willebrord zijn ernstig gewond geraakt tijdens een schietpartij tussen stropers en de veldbrigade van de rijkspolitie. Muurtje, schuurtje: leuk voor buurtje HET Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) neemt mogelijk al volgende week een besluit over het al dan niet fi nancieren van een groot deel van de verbeteringsplannen voor de 30.000 naoorlogse huurwoningen die in 1984 aan de beurt zijn. Algemeen direc teur Kempen van de Nationale Woningraad heeft dit donder dag gezegd op het congres van deze koepel van corporaties. Op 7 september van dit jaar was W. met een werpdolk in de hand de ambtswoning van de burgemeester van Terneu zen binnengedrongen. 'Ik kom eten halen' zei hij tot de hevig geschrokken echtgenote van burgemeester C.Ockeloen, waarna hij zich uit de keuken een hoeveelheid etenswaren en enkele flessen sterke drank toeeigende en vervolgens de woning verliet. 'Als je geen geld hebt moet je wat doen' gaf W. als verkla ring voor zijn ongewone ma nier om aan eten te komen. Vorige maand was zijn bij standsuitkering stopgezet om dat de gemeente er achter was gekomen dat hij eind 1982 een erfenis van 28.000 gulden had gekregen. Volgens W.'s raads man mr. De Kerf moest de handelij ze van zijn cliënt meer als een daad van protest wor den gezien: „Wanneer mijn cliënt dat mes niet had ge bruikt zou het als een ludieke actie beschouwd kunnen wor den". Zowel politierechter mr. G.H. Nomes als officier van Justitie mr.C.M. Nijmeijer dachten er echter heel anders over. „Een bijzonder kwalijke zaak" meende mr. Nomes en volgens de officier was het duidelijk dat verdachte wraak wilde nemen op de burge meester omdat zijn bijstands uitkering was gestaakt. De raadsman meende dat zijn cliënt niet de bedoeling had gehad geweld te gebruiken. „Ik vermoed dat de vrouw van de burgemeester banger was voor haar bezittingen dan voor persoonlijk letsel^', aldus mr. De Kerf, die er op wees dat W. nooit eerder met de politie in aanraking was geweest. De officier van Justitie merkte echter op dat de echt genote van de burgemeester over het gebeurde zo over haar toeren was geraakt dat de mo gelijkheid van ernstige gevol gen voor haar gezondheid niet was uitgesloten. Omstreeks twee uur werd de politie werd gealarmeerd voor stropersactiviteiten bij de Scherpenberg in Rucphen. Twee politiemensen van de veldbrigade uit Zundert gin gen er op af. De diensthond werd meegenomen. Vanaf de Scherpenberg gingen ze te voet het veld in. Met de licht bak als baken kregen ze de stropers ter hoogte van de Mo lenbosjes in het vizier. Het waren er twee; de 48-jarige M. de J. die als wilddrager fun geerde en diens 24-jarige dorpsgenoot J. G., die de dub belloops hanteerde. Op het bevel 'Halt politie' reageerde De J. door het wild van zich af te werpen en te vluchten. De ander echter draaide zich om en richtte zijn geweer (kaliber 12, smal pa troon) op de politie. Het schot hagel, afgevuurd op ongeveer tien meter van de twee politie mensen, raakte de 25-jarige wachtmeester A. R. uit Zun dert in het been. Meteen daar na draaide de stroper zich om en rende weg. Ai vluchtende probeerde hij zijn geweer op nieuw te laden. De politiemen sen van hun kant, ook de ge wonde R., schoten terug en raakten daarbij De J. Deson danks zagen de twee stropers kans te ontkomen. Het tweetal liep, gehandi capt door de verwondingen van De J. korte tijd later in de armen van de inmiddels ook gealarmeerde rijkspolitie van Rucphen aan wie ze zich zon der verzet overgaven. Zowel de gewonde stroper als de ge wonde politieman zijn per am bulance overgebracht naar het St. Franciscusziekenhuis te Roosendaal. Blijvend letsel Vooral de politieman is er erg aan toe. Zo erg dat nu nog niet operatief ingegrepen kan worden. Een woordvoerder van de rijkspolitie zei te ver wachten dat de jonge wacht meester zeker twee tot drie weken in het ziekenhuis zal moeten blijven. Hij houdt er zelfs rekening mee dat het slachtoffer blijvend letsel overhoudt en daardoor zijn loopbaan bij de politie noodge dwongen zal moeten opgeven. Stroper De J. werd geraakt door een kogel uit een politie pistool. Hij is met een gebro ken arm in het ziekenhuis op genomen. De andere stroper is in verzekerde bewaring ge steld. Bij de schietpartij is de poli tiehond verdwenen. Er is gis teren lange tijd naar het dier gezocht, tot nu toe echter te vergeefs. De politie houdt er rekening mee dat de hond ge raakt is bij de schietpartij. De politie heeft gistermor gen meteen een reconstructie van de schietpartij gemaakt. Ook zijn door een helicopter luchtfoto's gemaakt van het gebied waar een en ander zich heeft afgespeeld. Bij het zoe ken naar sporen is ook de buit boven water gekomen; drie hazen en acht konijnen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken houdt vast aan zijn voorne men om per 1 oktober de WAO-uitkeringen (arbeidson geschikten) te verlagen voor zover in de uitkering de 'der tiende maand' is verwerkt. Die dertiendemaandsuitke- ring mag niet meer meegeteld worden. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De werkgevers kunnen weinig enthousiasme opbrengen voor het econo misch herstelplan van de FNV. De lastenverlichting voor de bedrijven is in het FNV-plan gesneuveld en dat is bij de werkgevers niet goed geval len. Het KNOV, de werkgevers organisatie voor het midden- en kleinbedrijf vindt dat er wel positieve punten in het FNV-plan zitten. De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf laat weten dat er over het FNV-plan te praten valt. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer blijft met minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken van mening verschillen over de verhoging van het maximum-vakantie geld voor hogere ambtenaren. Donderdag diende CDA-woordvoerder Paulis met steun van de PvdA-er Alders een nieuwe motie in, waarin Rietkerk 'met klem' wordt verzocht de ver hoging tot 5.600 gulden voor de tweede helft van dit jaar on gedaan te maken. OOK vorig jaar is de groei van de Zeeuwse bevolkig weer afgenomen. Meer dan ooit lijken sociaal-economische ontwikkelingen die trend te bepalen. Voor het eerst sinds '65 was er dan ook een vertrekoverschot: meer Zeeuwen vertrokken naar een andere provincie, dan dat men zich van elders in Zeeland vestigde. DE Vereniging Effectenbescherming gaat de Tilburgsche Hypotheekbank voor de rechter dagen. Geëist zal worden dat degenen die de dupe zijn geworden van het gesjoemel bij de bank, schadeloos worden gesteld. DE Chinese atleet Zhu Jianhua heeft bij de vijfde Chinese Sportspelen in Shanghai zijn eigen wereldrecord hoogspringen verbeterd. Zhu Jianhua sprong 2 meter en 38 centimeter hoog, één centimeter meer dan op 11 juni van dit jaar. MEER dan honderd jaar nu betwisten Christenen, islamieten en Druzen in Libanon eikaars bestaansrecht. De jongste opleving van de burgeroorlog - aan de poorten van Beiroet en in het bergland van Shouf- wordt gekenmerkt door een verbetenheid die past in een treurige traditie van wreedheden over en weer. Het is een verhaal van achterdocht, macht en verkeerd begrepen ambities. Mol doze bon kunl u oon nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 61.15/Kwartaal 20.49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT Aangemeld door: Naam: ^Bellen kan ook: 076-236911. Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen i De §tem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA.

de Stem | 1983 | | pagina 1