SÉW A egom Aanblijven Conny van Bentum als zwemkoningin onzeker J A** rteren stof opwaaien, [ualr.99 A7q| .DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 T48 pp- vWV ■:sV«>J?Z»2w <A£*C \e*e^ - S5^^*'/,V zpe' te*6*: I be Stem. 076-2369IT angt U als U Uw ondertrouw i/an De Stem loet u het dan Als u ruirrt- op èen van onze kantoren ipstuurt dan garanderen wi| Felicitatiedienst lijk pakket met de- en reductie- merkartikelfa- Greg Lemond weet precies wat hij wil den HAAG-De 22- I jarige Amerikaan Greg Lemond is niet alleen de eerste Amerikaan in de regenboogtrui van de beroepsrenners, de jongste aller wereldkampioenen is waarschijnlijk ook de eerste, die na de huldiging de beurs op de knip heeft gehouden. Hij hoefde niemand te betalen voor bewezen diensten. De Australiër Phil Andersen, de enige die hand- en spandiensten voor hem verrichtte, deed dat I onbezoldigd. Met zijn wereldtitel is Lemond doorgedrongen tot de top van de internationale wielerwereld. Hij deed dat op een leeftijd, dat de meeste i coureurs in de wereld nog amateur zijn en bij successen I voorzichtig de overstap naar het profmilieu wagen. Lemond is al een ervaren prof, die als jongen al precies wist wat hij wilde. In februari '80 was hij achttien en liep hij aan het handje van zijn fietsenmaker in Amerika in Maastricht op Peter Post af. De invloedrijke ploegleider stelde in Limburg de nieuwe Raleigh-ploeg met Joop Zoetemelk voor. „Dit is Greg Lemond", zei de I iietsenmaker tegen Post I wijzend op de blonde jongen 1 met blond haar, lichtblauwe I ogen en puistjes in zijn I gezicht. „Hij is achttien en wil heroepsrenner worden". "Sorry", was het antwoord I van Post, „ik heb nu geen tijd, lik ga met vakantie, mijn I vliegtuig wacht". In Maastricht stond I misschien wel de grootste I kampioen van de tachtiger I jaren voor Post en had hij niet Imeer voor hem over dan een •handdruk. Al snel bleek I Lemond een groot talent te ■zijn. Een van de weinigen die Ikansprinten, tijdrijden en •bovenal klimmen. Een renner Ier,et bovendien een niet te Is'uiten dadendrang. Post zag •hetlater wel in. Spijt heeft hij lag steeds niet. „Wat moest ik |nou met een ventje van [achttien jaar beginnen. Iedereen zou me voor gek hebben versleten". Lemond vond Posts reactie begrijpelijk. Hij was tevoren overtuigd afgescheept te worden. „Ik wilde niet bedelen voor een contractje. Mijn vriend, Michael Fatka, die in Amerika ook een Raleigh- ploegje begeleidt, meende dat ik een kans had. Hij betaalde de overtocht. Zonde van het geld". Min of meer door toeval rolde Lemond in de wielersport. In de bergen van de Sierra Nevada was hij skier met Olympische dromen toen een winter nauwelijks sneeuw met zich bracht. Fietsen was een alternatief, dat hern aanstond. Twee jaar later was hij in Buenos Aires wereldkampioen der junioren en vijftien maanden later beroepsrenner naast Bernard Hinault. Hij is een echte na oorlogse Amerikaan, die eerst de wereld rondreist alvorens een plaats in de maatschappij te zoeken. Junior nog sjouwde Lemond zijn racefiets mee in plaats van een knapzak en begon hard mee te fietsen. Hij ontdekte snel dat het echte wielrennen in Europa te doen was. De Belgische sprinter Noel de Jonckheere werd zijn vriend en adviseur. Hij raadde de Amerikaan aan alleen bij een zeer goede ploeg (Guimard of Post) een prof contract te tekenen. De Breton Cyrille Guimard was direct van Lemond gecharmeerd toen hij hem in zij n enige seizoen bij de amateurs het Circuit de la Sarthe de complete Oosteuropese top zag afdrogen. Met zijn negentien jaar was Lemond een der jongste beroepsrenners. „Ik kreeg van Guimard alle gelegenheid om te leren. Prestaties werden van mij niet verwacht. Bernard Hinault verdiende het geld voor de ploeg wel. Als amateur fietste ik 30.000 dollar (80.000 gulden) bij elkaar. Als eerste jaarsprof was mijn salaris aanzienlijk minder. Ik durfde best wat risico te nemen. Ik kon altijd nog teruggaan en weer amateur worden". Met Guimard als raadgever volgde Greg Lemond dezelfde weg als Hinault. Stapje voor stapje naar de top. Geen Tour de France de eerste jaren, weinig wedstrijden en veel rust. Had hij een dag geen zin om te koersen, was dat altijd goed. „Ik heb drie seizoenen lang nooit druk op de schouders gevoeld van moeten presteren. Bij andere ploegen had ik vanaf het begin van ieder seizoen op jacht moeten gaan naar overwinningen om brood voor de rest van de ploeg te verdienen. De Jonckheere waarschuwde me daarvoor. In de meeste andere ploegen was ik beslist kapot gegaan". Lemond heeft in alle rust naar de top kunnen toewerken. Het bracht hem de wereldtitel. Hij zou nu de verantwoordelij kheid over een hele ploeg aan moeten kunnen. „Misschien is dat wel zo. Toch wil ik liever nog wat wachten. Ik zou het in elk geval zeer betreuren als Hinault bij ons weggaat. Dat zet mij en Fignon te veel op de voorgrond. We zijn immers nog jong". Amerikanen spreken over het algemeen geen Frans en Fransen geen Engels. Om hem niet te laten vereenzamen contracteerde Guimard voor Lemonds eerste prof jaar de al enkele jaren in Europa rondtoerende Amerikaan Jonathan Boyer. Ze kenden elkaar niet, maar ze konden elkaar tenminste verstaan. In woorden alleen, want binnen een paar weken groeiden ze uit tot gezworen vijanden. „We gingen elkaar haten. Mijn eerste seizoen was net begonnen. We fietsten in de Ronde van Corsica. In een van de ritten raakte ik tien minuten achter. Na de finish stond Boyer onder de douche te zingen, dat ik tien minuten verloren had. Hij vond dat kennelijk leuk. Hij strooide ook het praatje rond dat ik last had van heimwee. Zijn vrouw zei tegen de mijne dat alle beroepsrenners met doping fietsten. Hij is gek, geloof ik. In het wereldkampioenschap in Praag stelde hij voor, dat wij tweëen voor de Amerikaanse titel zouden rijden". Na afloop van het eerste seizoen werd Boyer ontslagen door de sponsor. Lemond had geen Amerikanen meer nodig om een weg te vinden. „In Amerika heeft niemand verstand van wielrennen. Als ik naar de Amerikanen geluisterd had, zou ik nooit meer dan honderd kilometer trainen en reed ik nu nog bij de amateurs". Met Boyer rekende Lemond negen maanden later tijdens het WK in Goodwood ook persoonlijk af. Tijdens de laatste kilometers ontsnapte Boyer uit een selecte kopgroep, waarin de gevestigde orde elkaar beloerde. Lemond sleurde de groep naar zijn landgenoot toe en won zilver achter de Italiaanse sprinter Saronni. De toekijkende wereld nam hem zijn landverraad kwalijk, zonder te weten wat de achtergrond was. Lemond investeerde vijfduizend gulden in dat wereldkampioenschap, dat hij individueel reed. „Voor de tweede plaats had ik dat geld over. Niet voor iemand, die mij alleen maar dwars heeft gezeten". Lemond trok zich van de critici niets aan. De besten zijn vaak de moeilij ksten. Lemond voelde zich niet geroepen een uitzondering op die regel te zijn. Hij is overigens prettig in de omgang, behalve als geld in het geding is. Hij is prof om te innen, het liefst zo veel mogelij k en als het even kan in dollars, niet om af te schuiven. Dit jaar sukkelde hij wat met zijn gezondheid. Hij debuteerde in de Ronde van Spanje en had voortdurend zware benen. Pas in de Dauphine Liberé kwam de vorm. Hij won drie etappes en weken later ook het eindklassement toen Pascal Simon voor doping werd gedeklasseerd. In de Ronde van Zwitserland (derde) reed hij ook goed. Hij weigerde echter een start in de Tour na het afhaken van Hinault. Dat recht had hij. Ook het recht van vakantie. Zo bouwde hij krachten op voor het wereldkampioenschap. Lemond deed interval- training in de Nederlandse criteriums, maakte lange oefentochten en voelde in de Ronde van Nederland de vorm terugkeren. In Altenrhein kon Lemond zoveel dat hij alleen beter was dan gebundelde krachten. Hetgeen alles zegt over zijn klasse. Is het toeval dat een Greg Lemond: „Ik wilde niet bedelen voor een contractje Amerikaan aan de wielertop plaatsneemt juist als in Amerika dollars in de wielersport geinvesteerd worden? Volgens Lemond wel. Hij heeft niets te maken met de mensen, die bezig zijn de wielersport in de Verenigde Staten op te krikken. Van de eerste Ronde van Amerika bleef hij weg. De organisatoren weigerden hem, en alle anderen, startgeld te betalen. Lemond: „Ze wilden alles voor niets. Zelfs als mijn manager optreden. Ik heb er feestelij k voor bedankt". Lemond is trots op zij n land. Zijn activiteiten in de wielersport zijn puur voor hemzelf. Als de ij veraars in zijn land daar automatisch van mee profiteren is het hem best. Willen zij iets van hem gedaan krijgen, moet er geld op tafel komen. „Ik vraag mij af of ik het wielrennen wel groot zou kunnen maken", zegt de wereldkampioen. „Voor de Olympische Spelen wist haast geen enkele Amerikaan wat hardrijden op de schaats was. Toen kwam Eric Heiden. Hij won gouden medailles. Een schitterend foto de stem johan van gurp succes, maar het schaatsen had er niets aan. Bij het afscheid van Heiden viel die sport terug naar het oude niveau van nul. Ik bedoel maar. Wielrennen heeft misschien meer kans, omdat het niet zo afhankelijk is van een piste en op elk stukje weg beoefend kan worden. Ik weet niet of deze titel wat helpt. Het is ook mijn zorg niet". Studie gaat nu voor' I door Hans Braat IBARNEVELD - Hoewel I net teruggekeerd van de I BK in Rome staan de I koffers alweer ingepakt I «P de kamer van Conny I wn Bentum, alsof ze de I "olgende dag opnieuw I non een zwemevenement 18oat deelnemen. I De Barneveldse tiener, 11,1 Rome gelauwerd met I Msmaal eremetaal, heeft I tee keer echter een I andere reden om de dierbare spulletjes in te pakken. In Utrecht begint ze aan de studie medicijnen, zodat de Veluwe wel verruild moet worden voor de Domstad. Het roept direkt de vraag op of Conny van Bentum wel de nieuwe ongekroonde koningin van de vaderlandse zwemsport zal kunnen blijven. De gekozen studierichting vergt nu eenmaal veel tijd en om uit te blinken in de zwemsport moeten ook heel wat offers worden opgebracht. Conny van Bentum: „Toch hoop ik er wel degelij k op dat het me zal lukken. Volgend jaar wil ik er in L.A. in ieder geval bij zijn. En een Albert Boonstra is er toch ook in geslaagd. Zijn artsen-studie heeft hij kunnen voltooien terwijl hij daarnaast bleef behoren tot de vaderlandse top. Dus waarom ik ook niet?. Het zal me wel meer inspanning gaan kosten, want ik blijf in Barneveld trainen, dus dat wordt bijna dagelijks op en neer reizen. Maar daar zie ik niet tegen op. Om iets te bereiken moet je ook kunnen afzien. Daar heb ik geen enkele moeite mee; mijn opvoeding wellicht." Conny van Bentum was de 'aangename' verrassing tijdens de onlangs gehouden Europese kampioenschappen. De Gelderse tiener wist zich te bevrijden van het predikaat eeuwige tweede en keerde met het meeste eremetaal terug. Het verbaasde zelfs haar clubtrainster Rianne Smits. „Toen Conny van Bentum naar Rome vertrok was ze in een goede vorm. Dat ze zich met de besten zou kunnen I ri ..ÏS-. nnH van Bentum puft uit na een gewonnep race tijdens het afgelopen wereldkampioenschap s een jaartje verliezen, maar met die nieuwe strukturen is dat er niet meer bij. '8 TOIIC Kn°9 weieens in Rome: Vroeger kon - foto archief de stem gaan meten, daarvan was ik overtuigd, maar op medailles had ik nog niet zozeer gerekend. Gelukkig wist Conny van Bentum haar vorm vast te houden, terwij 1 anderen enigszins terugvielen. Dat verklaart voor een groot gedeelte haar oogst aan plakken, want supertijden heeft ze in Rome niet weten te realiseren." Conny van Bentum stelt zich al even realistisch op als haar coach. „Het zelfvertrouwen mocht in Rome optimaal zijn, maar toch had ik mijn kansen laag ingeschat. Ik weet dat ik hard door het water zou gaan, maar ook dat anderen in het verleden sneller gingen. Met dit resultaat kon ik dus best tevreden zijn." Lijnrecht tegenover de verrichtingen van de Barneveldse stonden de in het oog springende tegenvallende prestaties van Annemarie Verstappen. Als reden daarvoor gaf de Brabantse de afwezigheid van Bert Sitters op, maar Conny van Bentum ziet dat niet als een geldig excuus. „Natuurlijk heeft iedereen Bert Sitters gemist. Als je een paar maanden vantevoren plots met een nieuwe bondscoach krijg te maken, dan is dat altijd wel eventjes wennen. De trainingsmethoden van Geurts weken echter niet af van die van Bert Sitters. Louter technisch gezien hoefden de prestaties daarom niet minder te zijn dan vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Ecuador. Ik geloof daarom eerder dat het een psychische kwestie is geweest. Ook ik vond het jammer dat Bert Sitters er niet bij was. Het gaf altijd een geruststellende gedachte hem aanwezig te weten langs de rand van het bassin. Het betekende een extra stimulans om het onderste uit de kan te halen. Veel verschil kan dat echter niet uitmaken, dat kan hoogstens in tienden van seconden worden uitgedrukt. De terugval van Annemarie Verstappen moet daarom een andere reden hebben gehad. Ik geloof eerder dat de favorietenrol haar te zwaar is gevallen." De mindere prestaties van Annemarie Verstappen betreurt de Gelderse zwemster echter wel. „fdet Annemarie Verstappen kan ik goed opschieten; ik beschouw haar als een vriendin. Daarom gun ik haar best gouden medailles en wereldtijden." Een verklaring waarom Conny van Bentum wel haar vorm wist vast te houden en Annemarie Verstappen niet, kan ook gelegen zijn in het feit dat Rianne Smits in Rome aanwezig was en Veltman, de clubtrainer van de Brabantse, niet. Conny van Bentum: „Natuurlijk vond ik het fijn dat mijn eigen trainster er bij de Europese kampioenschappen bij was. Voor Annemarie moet het echter geen verschil hebben uitgemaakt, want bij de WK in Guyaquil was Veltman er ook niet bij." Rianne Smits ziet in de resultaten van Conny van Bentum daardoor wel een rechtvaardiging van haar trainingsmethodiek. „Als coach moet ik me niet louter bezig houden met het opvoeren van de tijden. Ik heb met jonge mensen te maken. Aan hun karaktervorming moet ik dus ook denken. Bij Conny ben ik er geloof ik in geslaagd dat ze zich ook zelfstandig weet te ontplooien. Dat is het grote voordeel van mijn pupil in Rome geweest." Een nog jonge Conny van Bentum met een van haar eerste medailles. - foto archief de stem Het betekende wel dat de Barneveldse definitief uit de schaduw trad. „Sommige mensen hebben weieens gesuggereerd dat ik er altijd moeite mee heb gehad dat Annemarie Verstappen zo voor het voetlicht was getreden. Dat ik daardoor een terugval kreeg. Daar geloof ik zelf niet in, maar iedereen maakt weieens een mindere periode door. In Rome heb ik in ieder geval aangetoond ook te kunnen presteren als Annemarie Verstappen er bij is. Als ik het water in duik heb ik maar één gedachte en dat is winnen. Hoewel Conny van Bentum nu voor een belangrij k sportjaar staat, -in '84 staan immers de Olympische Spelen op het programma-, eist ook de studie de nodige aandacht op. Conny van Bentum vindt de studie daar bij belangrijker dan het zwemmen. „Vroeger kon je nog weieens een jaartje verliezen, maar met die nieuwe strukturen is dat er niet meer bij. Wil ik de medicijnenstudie met succes afmaken dan zal ik er vanaf het begin flink aan moeten trekken. Als dat niet te rijmen valt met het zwemmen dan zal ik daar een punt achter moeten zetten. Natuurlijk hoop ik dat het niet nodig blijkt te zijn. Per slot van rekening wil ik er in Los Angeles graag bij zijn."

de Stem | 1983 | | pagina 9