Kans op boycot Spelen neemt toe Winst Ierland Denemarken heeft aan één treffer voldoende hét. Russische sporters bli jven weg uit Amerika Jeugdige ploeg vol zeifvertrouwen tegen Belgen uy Thijs ooft spel Nederland Zege tafeltennisteam F 15.595,- F 18.995,- Scheidsrechter zwaar gewond IJ shockeybond in problemen [MaÉfjË-l Bernaudeau weer bij Hinault Jeugdteam wint A& i^pÉRDAG 22 SEPTEMBER 1983 DE «TE *V p r importeur nibhart car bv psweg 25, 2102 ls heemstede tel.'023-339172 fes Hl De Colt Olympique met het embleem verwerkt in de speciale stootsierlijsten staat op extra brede banden. Twee opvallende aksenten zijn de aërodynamische wieldoppen en de achterspoiler, die de rappe Colt een markant uiter lijk geven. Colt 1200 cc 3-deurs: Totale waarde: f 16.695,- Exklusieve Olympique prijs: f 15.595,- Voordeel: f 1100,- Ook 5-deurs en automaat versie voor een Olympische prijs. Bij de Tredia Olympique versie heeft het representatieve uiterlijk een nóg exklusiever karakter gekregen door de zorgvuldig ontworpen striping en een doorzichtige, getinte sunroof. Tredia 1400 cc: Totale waarde: f 20.495- Exklusieve Olympique prijs: f 18.995,- Voordeel: f 1500,- E Greeve B.V., 9000. ocenterWest nberg 45, tel. Oosterhout Bosschendijk euzen Auto- 10-14010 Van onze sportredactie L0S ANGELES/NIJME- (jEN - Het gevaar van een boycot door de Sovjet Unie en andere landen van het Warschau Pact van de Olympische Zomerspelen in Los Angeles lijkt steeds groter te worden. Nadat vorige week de Russische deelnemers aan pre-Olympische roei- en kanowedstrijden in de buurt van Los Angeles zich hebben teruggetrokken en ook een toer van het bas ketbalteam niet doorging, werd gisteren de afgelas ting bekend gemaakt van een trip, die het Russische ijshockeyteam in decem ber naar de Verenigde Sta ten zou maken. Als reden werd aangevoerd: „De kwaadaardige anti-Sov- jet-hysterie die momenteel in de Verenigde Staten |,lll|||||fllllljlMlllflllllllllllllillll'l>>>lllllllllilll>llli>>ll!lili'!lllllliiillltlll>'llllllllllllilllllillllilllllllfllllll>>lli<((il'l>>>IIIIIIIIW^ heerst". Van Russische zij de zegt men bevreesd te zijn voor de veiligheid van hun spelers. Het wegblijven van de Sovjet-afvaardigingen is met name hard aangeko men bij het organisatie-co mité van de Olympische Spelen in Los Angeles, het LAOOC. President Peter Ueberroth gaf als reactie teleurgesteld te zijn. „Al heb ik wel begrip voor de motivatie van de Russen. Maar wij zullen er alles aan blijven doen de Spelen buiten de politieke sfeer te houden". Hetgeen een zwa re kluif zal worden gezien de jongste ontwikkelingen in Amerika. Na het neer schieten van de Zuidkore- aanse Boeing, waarbij 269 mensen de dood vonden, onder wie ongeveer 70 Amerikanen, werd in beide Huizen van Afgevaardig den van het Californische parlement een resolutie aangenomen er bij de Amerikaanse regering op aan te dringen de Sowjet Unie niet uit te nodigen voor de Zomerspelen. Deze ontwikkeling is met name voor het LA OOC een harde klap in haar bemoeienis de be trekkingen met Moskou te normaliseren. Zo reisde Peter Ueberroth in augus tus naar de Spartakiade in Moskou en werden de tele visierechten van de Spelen voor slechts 3 miljoen dol lar, een fooi, aan het Oost blok gegund. Overigens moet deze overeenkomst nog in Los Angeles onder tekend worden. Als datum daarvoor is 26 september geprikt. Ondanks het vliegtuig-incident neemt Amerika wel deel aan de wereldkampioenschappen worstelen, die vandaag in Kiev beginnen. Ueberroth blijft zich beijveren voor Russische deelname vol gend jaar aan de Zomer spelen. Deze week zond hij een telegram naar Moskou met als inhoud: „Het blijft onze opgave, onafhanke lijk van ons eigen gevoel, zo compleet mogelij ke Spe len te organiseren". Zowel hij, als het Amerikaanse Olympische Comité heeft de resolutie van het Cali fornische parlement hevig bekritiseerd. Ook op een ander gebied zou het wegblijven van de Sovjet Unie en de andere Oostbloklanden uit Los Angeles tot een groot ver lies leiden. Zo is er in de overeenkomst, die de Ame rikaanse tv-maatschappij ABC met het LAOOC heeft afgesloten een clausule op genomen, dat bij een ge deeltelijke boycot van de Spelen een bedrag van 225 miljoen dollar op de vast gelegde rechten in minde ring gebracht mag worden. Ueberroth: „Ook wat dit betreft zijn we er op uit de Spelen zonder nadelig sal do tot een goed einde te brengen". BELGRADO (SID) - De Joe- gaslavische scheidsrechter Ahmet Nurowicz is zondag het slachtoffer geworden van de zware vechtpartijen na afloop van de voetbalwedstrijd tus sen de elftallen van Danilov- grad en Titograd (0-1). Na afloop van de wedstrijd werd Nurowicz besprongen door het woedende thuispu bliek, terwijl ook de invaller doelman van Danilovgrad zij n vuisten gebruikte. De scheids rechter werd met zware ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. Woensdag ver keerde Nurowicz nog steeds buiten bewustzijn. Artsen vre zen voor het leven van de pa tiënt. De Joegoslavische politie heeft een aantal relschoppers gearresteerd. GELIJK SPEL TERECHTE BELONING door Theo Vaessen IRUSSEL - Het leek onmogelijk, maar het is toch ge- eurd! Gisteravond in de slecht gevulde Heizei in een oornat Brussel dwong het jonge Oranje de gerouti- eerde Rode Duivels een gelijkspel af (1-1). Een ge- echtvaardigde uitslag, want het Nederlands elftal peelde met zoveel zelfvertrouwen dat Kees Rijvers :ht optimistisch de komende strijd tegen de Ieren te- emoet kan zien. Oranje ontnam het nationa- elftal van België en passant ik nog een record. De Belgen jdden de Heizei 18 maal on gebroken als winnaar veria- De Heizei was inmiddels lilig verklaard. Aan die iforie maakte dit soms leuk tiende Oranje een einde. En it is een groot compliment aard. Een compliment dat Peter iutman eigenlijk niet ver- ifflt. Als hij vandaag de vi- (obeelden van de interland mis zal afspelen, zal hij zijn 'en uit pure wanhoop uit nhoofd trekken. Vijf minu- mvoor rust had hijzelfs met ogen dicht, Oranje in het van de Rode Duivels al op rorsprong kunnen zetten. Tot ree maal toe zelfs, binnen tele seconden. Na een pass 'm Ronald Koeman had hij, Tij voor open doel, met een impele tik Oranje op een «rsprong naar de kleedka mer kunnen dragen. Maar de weel geprezen Feijenoord- Pits laaide hopeloos. Ook in wede instantie toen hij de il simpel verspeelde. Dat verrassende moment l°°r het doel van Pfaff was ■genlijk het enige hoogtepunt lan de eerste helft, waarin 'ranje niet al te veel moeite de Belgen in bedwang te widen. En bij die sporadisch hoeilijke momenten, door ftoten van Ceulemans en tocauteren, stond Piet xhrijvers op de juiste plaats ju het gevaar te keren. Veel kun had de Oranje-doelman Ruud Gullit die in het hafschopgebied heerste, ijzig alm bleef en vanuit zijn posi- ie ook nog enkele goede diep- cpasses verstuurde. Het Pdtgladde veld verhinderde ®LSSEL - De Belgische j«scoach Guy Thijs was na 'n de vriendschappelij- 'nterland tussen Belgie en i,,l, "d vol lof over het in «blauw geklede Oranje. Nederlands elftal", zei e'gische bondscoach, „is ania er dan het Neder- :ehh Wiitwee jaar geleden ion» geëlimineerd in de iitwnden van het wereld- 1 P'oenschap. Deze ploeg toekomst, dat heeft Jelulf" kunnen zien. De op- Ie ïl a en de kwaliteiten van 'er nders waren gëen ie|) voor mij want ik die jonge spelers vaak f Sezien om te weten hoe ktten"'16 6r te§enover moest Oy&s zijn eigen nationale ipreL^i minder te nvam eze oefenwedstrijd Voor ons zeer op tijd. gebleken dat wij oefe- ta'ers kadden. Sommige tjiüiti Waren onvoldoende in rin a' wil ik ze niet bij "noemen". overigens een aantal combina ties aan beide zijden. Als de bal de grond raakte, schoot hij onmiddellijk door. Het gevaarlijke middenveld van België - Coeck, Vercaute- ren en Vandersmissen - werd eveneens door de jonge Neder landse ploeg het leven zuur gemaakt. Vandaar dat Eric Gerets, na enkele soli in de be ginfase, zelden nog het mid denveld durfde over te steken. Zoals afgesproken liet Kees Rijvers na rust Houtman en Broeken in de kleedkamer achter, Van Basten en Vanen burg namen hun plaatsen in. Bovendien verving Van Breu- kelen collega Schrijvers. Guy Thijs liet, vol vertrouwen, zijn elf intact, al zal hij hen duide lijk hebben gemaakt dat er meer risico's genomen moes ten worden om dit nieuw Oranje op de knieën te krij gen. Want, in alle eerlijkheid, ook in de tweede helft kende de, in vergelijking met België, onervaren Nederlandse ploeg, geen enkele schroom. Liet de Rode Duivels uitrazen tot aan de rand van het strafschopge bied, zodat zij vanuit de twee de lijn moesten proberen Van Breukelen te kloppen. Dat lukte niet. Hoe het wél moest, bewees Bennie Wijnstekers. Na ruim een uur emotieloos voetbal, waarin Oranje te weinig aan drong om verder afstand te nemen, haalde hij plotseling van ver keihard uit. De bal sloeg tegen de onderkant van de lat, Pfaff tastte mis en Marco van Basten stond waar hij moest staan. Simpel tikte hij met zijn hoofd de bal in het lege doel: 0-1. De verrassing van compleet. België in grote problemen in de Heizel. Dat was al vier jaar niet meer gebeurd. Maar de balans was naar de juiste kant uitgeslagen, de stand op dat moment rechtvaardig. Want Oranje speelde gevarieerder, technisch verzorgder voetbal en doorzag op tijd de acties van hun opponent. En, bleef vooral rustig. Het zinde de ruim 11.000 bezoekers aller minst. Ze eisten een meer aan vallend België. Tonny Voor- deckers probeerde zijn ploeg daarin voor te gaan en een kwartier voor tijd onder streepte hij zij n goede spel met een streep van een schot, waarop Hans van Breukelen kansloos was. De gelijkmaker was een feit. Maar de Belgen wilden meer. De Nederlandse verdediging hield echter knap stand. Belgie - Nederland 1-1 (0-0). 64. Van Basten 0-1, 74. Voor- deckers 1-1. Scheidsrechter: Nyffenegger (Zwi). Toeschou wers: 11.746. Belgie: Pfaff; Gerets, Mille- camps, Meeuws, De Wolf; Ver- cauteren, Voordeckers, Van dersmissen, Coeck (Verheyen); Vandenbergh en Ceulemans. Nederland: Schrijvers (Van Breukelen); Wijnstekers, Op- hof, Gullit, Boeve; Van de Kerkhof, Koeman, Rijkaard (Van Tiggelen), Valke; Broe ken (Vanenburg) en Houtman (Van Basten). REYKJAVIK - Het nationale voetbalelftal van Ierland heeft woensdag de kwalificatiewed strijd om het Europees kam pioenschap voor landenteams tegen IJsland met 3-0 gewon nen. Het betrof een duel in groep 7 van het toernooi om het Europees voetbalkampioen schap. In deze poule is ook Ne derland ingedeeld. Bij rust stonden de Ieren ai met 2-0 voor. De doelpunten kwamen op naam van Waddock, Ro binson en Walsh. De wedstrijd in Reykjavik werd bijge woond door 12.000 belangstel lenden. De stand in groep 7 is: 1. Spanje 6 5 1 0 11 (11-5), 2. Nederland 5 3 117 (12-3), 3. Ierland 6 3 1 2 7 (10-7), 4. IJsland 8 116 3 (3-13), 5. Malta 5 1 0 4 2 (4-12). Volgende wedstrijd: 12 oktober Ierland - Nederland. STOCKHOLM - Zweden heeft woensdagavond in Stockholm in een kwalificatiewedstrijd in groep 5 1-0 gewonnen van Tsjechoslowakije. De stand was reeds bij de rust bereikt door een doelpunt van Corneliusson in de veer tiende minuut. Door dit resul taat zijn de Tsjechoslowaken, in 1976 nog Europees kam pioen, zo goed als uitgescha keld voor een plaats in de eindronden. Zweden behield een kansje, maar Roemenie staat er in groep 5 het beste voor. In groep 4 speelden Noorwegen en Wales in Oslo gelijk met 0-0. Er waren 17.000 toeschouwers. Wales blijft in groep 4 aan de leiding met zes punten uit vier duels. De ploeg is nog ongeslagen. Noorwegen staat tweede met vier punten uit vijf wedstrijden en is zo goed als uitgeschakeld. De stand in groep 5 is: 1. Roemenie 6 4 1 1 9 7- 2, 2. Zweden 7 4 1 2 9 11- 5, 3. Tsjechoslowakije 6 2 3 1 7 12- 6, 4. Italië 5 0 3 2 3 3- 6, 5. Cyprus 6 0 2 4 2 3-17 Volgende wedstrijd: 15 ok tober Italië - Zweden. De stand in groep 4 is: 1. Wales 4 2 2 0 6 6-4,2. Noorwegen 5 1 2 2 4 6- 6,3. Joegoslavië 3 1 1 1 3 6- 7, 4. Bulga rije 4 1 1 2 3 4- 5. Volgende wed strijd: 12 oktober Joegoslavië - Noorwegen. Noord-Ierland bracht woens- Marco van Basten juicht nadat hij heeft gescoord. Jean-Marie Pfaff kijkt verslagen toe. AMSTERDAM - De Neder landse Ijshockey Bond is in een lastig parket geraakt, nu ijshockeyvereniging Utrecht gisteren via de rechter erin geslaagd is wetmatig een plaats in de eerste divisie te claimen. Competitieleider Jan van Rijswijk had reeds lang tevo ren een programma opgesteld en daarin komt de naam van Utrecht niet voor. Wel daarentegen van Gro ningen. De noordelijke ploeg was toegelaten tot de hoogste divisie, omdat men toch met een achttal in de hoogste klas se wilde opereren. Utrecht had weliswaar promotie bewerk stelligd, maar moest, in af wachting van het vinden van een sponsor, enige tijd de boot afhouden. Reden voor de NIJB om op een gegeven ogenblik de knoop door te hakken en aan Groningen de voorkeur te ge ven. Utrecht vond daarna ech ter wei een broodheer en ging een proces met de NIJB aan om alsnog tot de eerste divisie te worden toegelaten. Gisteren kreeg de Stichtse vereniging van de rechter gelijk >1 dag in Belfast in een kwalifi catiewedstrijd in groep 6 Oos tenrijk de eerste nederlaag toe: 3-1. Bij de rust leidden de Noordieren met 1-0. Daarmee ging de wens van Jupp Der- wall, de trainer van het West- duitse elftal, in vervulling. Bij een zege was Oostenrijk onbe reikbaar geworden voor de concurrenten in groep 6. Nu heeft zelfs West-Duitsland, dat derde staat met vijf pun ten uit vier duels nog een kans op de eindronde. Armstrong en Whiteside zorgden voor 2-0, waarna Felix Gasselich, onder contract bij Ajax, Oostenrijk weer hoop gaf. McClelland bracht de Noordieren twee mi nuten voor het laatste fluitsig naal definitief in veiligheid. De stand in groep 6 is: 1. Oosten rijk 6 4 1 1 9 14- 4, 2. Noord-Ierland 6 4 1 1 9 7- 4, 3. West-Duitsland 4 2 1 15 5-2, 4. Turkije5 1 1 3 3 3-10, 5. Albanië 7 0 2 5 2 3-12. Volgende wedstrijd: 5 oktober West-Duits land - Oostenrijk. VOETBAL - De Franse voet balvedette Michel Platini wordt commentator bij het te levisiestation Monte Carlo. Platini, spelend bij het Ita liaanse Juventus, gaat Euro pese voetbalwedstrijden van commentaar voorzien en krijgt daarvoor een bedrag van 87.500 dollar (260.000 gul den). LONDEN - Met een 0-1 nederlaag en het schaamrood op de kaken, heeft Engeland gisteren het bomvolle Wembley-stadion verlaten. In het vermoedelijk be langrijkste duel van groep 3, verloren zij verrassend met 0-1 van Denemarken. Het enige doelpunt viel in de 40-ste minuut uit een straf schop. Simonsen mocht aan leggen nadat Neal een voorzet van Laudrup met de hand be roerd had. Daardoor hebben de Denen de beste kansen op de eindze ge, al staan hen nog twee lasti ge uitwedstrijden te wachten. Het duel stelde overigens ern stig teleur. Vooral Engeland maakte er weinig van. Beide ploegen waren onge slagen aan het duel begonnen. De eerste confrontatie was op Idraetsparken destijds geëin digd in 2-2. De Duitse bonds coach van de Denen, Sepp Piontek, had Frank Arnesen op de bank gelaten. Zijn En gelse collega Robson moest het onder meer doen zonder vaste krachten als Coppell en Wood cock, maar had Trevor Francis uit Italië laten overkomen en dat bleek een goede zet. Fran cis was de beste Engelsman. De eilandbewoners durfden het spel niet te openen en de Denen voelden daar evenmin voor. Het duel begon dan ook uiterst saai, met erg veel breedtespel. De beste kansen waren voor de Denen, die ge volgd waren door een suppor ters-legioen van een kleine 10.000 man. Olsen en Berg- green lieten scherpe kansen glippen. Maar kort voor rust was het dan toch raak. Michael Lau drup, het hooggeprezen 19-ja- rige talent, trok de bal vanaf de rechtervleugel hoog voor het doel, waarna Phil Neal de kogel op de hand kreeg. De rechtsback die zijn 50-ste in terland speelde, kon zich de haren wel uit het hoofd trek ken, toen de Belgische arbiter Bonnet tot een strafschop be sloot. Allan Simonson, met doelman Ole Kjaer de enige speler die in de Deense compe titie speelt, schoof de bal onbe rispelijk langs Peter Shilton: 0-1. Pas na de rust liet Engeland de voorzichtigheid wat varen. Met Chamberlain en Blissett kwamen voor Barnes en Lee extraaanvallers in het veld, maar doelman Kjaer kreeg opmerkelijk weinig werk op te knappen. De slotfase was dan ook voor de Engelsen, het counterwerk van vooral Jes- per Olsen ten spijt. In die periode raakte Dene marken haar sterke libero Morten Olsen kwijt. De An- derlecht-speler was gebles seerd aan het karwei begon nen en werd vervangen door Jan Molby van Ajax. Hij vormde met de Feyenoorder Nielsen in de eindfase het cen trum, daar bijgestaan door So- ren Busk. De oud-MVV-er knapte nuttig werk op. Erg moeilijk kregen zij het tegen de chaotisch spelende Engel sen niet. Soren Lerby kreeg nog geel voor tijdrekken. Al leen drie seconden voor het einde kreeg Engeland nog een grote kans, toen Blissett van dichtbij kon aanleggen. Met een flitsende reactie hield Kjaer de punten vast. De Denen hebbben, als ze de duels met Griekenland en Hongarije goed afsluiten, alle uitzichten op de eindstrijd in Frankrijk. Gezien het ver toonde spel van gisteren heb ben de Denen daar ook meer recht op dan de Engelsen. I l&gw ibtë ysajfe Het beslissende moment tijdens het duel Engeland-Dene- marken: Simonsen scoort uit een strafschop - fotoap BRUSSEL - De Franse wie lerploeg van Wolbert, waar voor Jean-René Bernaudeau en de Franse kampioen Mare Gomez rijden, wordt opgehe ven. Gomez heeft al getekend voor de nieuwe ploeg van Ber nard Hinault, die door het Mi- chelin-concern gesponsord zal gaan worden. De verwachting is dat Bernaudeau ook bij zijn oude kopman terugkeert. GORSSEL - Nederland heeft woensdag in Gorssel de eerste wedstrijd in de Europese eer ste divisie tafeltennis tegen Oostenrijk met 5-2 gewonnen. De uitslag is: Europese eerste divisie: Nederland - Oostenrijk 5-2 Individuele resultaten: Henk van Spanje - Dietmar Palmi 21-19 10-21 23-21 Patrick Swier - Gottfried Ba:r 22-24 16-21 Ellen Bakker - Barbara Wiltsche 21-13 21-16 Henk en Ron van Spanje - Palmi/Ba:r 21-17 9-21 21-11 Henk van Spanje/ Mirjam Kloppenburg - Palmi/ Wiltsche 21-13 10-21 21-16 Henk van Spanje - Ba:r 19-21 12-21 Swier - Palmi 21-19 21-15 ECHTERNACH - Het Neder landse jeugdelftal (onder 16 jaar) heeft woensdag de kwa lificatiewedstrijd tegen Lu xemburg in groep 4 van het toernooi om de Europese voet- baltitel met 5-0 gewonnen. Met rust stond Oranje met 2-0 voor.

de Stem | 1983 | | pagina 7