Nieuw plan voor premie bij ziekte Ambtenaren: 4,5 vrije dag voor prij scompensatie JeïrelHd Bonden: Kabinet is op de verkeerde weg CDAVVD en werkgevers zijn tevreden Boersma milieuvriendelijk SB"" Allerbelabberdst Moeilijk te pruimen gran iBINNEN-BÜITENLAND; )KS N EIJSDEN r Britten STEM COMMENTAAR Zeer zinvol Van Aardenne: derde kern centrale moet Variant op 'plan Den UyV Onderzoek op erfelijkheid in fondspakket Cao-akkoord wegtransport zonder FNV BINNENLAND Walradarpersoneel Weeën Belastingvrijdom MVakcentrales: onaanvaardbaar ■Werkgevers: goed begin „Bestedingen niet aangetast T5 PAGINA 2 I WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 T28 PAGINA 3 len. Dat is lastig. <s ds trilt het als een gek eer we gezellig samen drinken met een flit$je o Sport erbij. „Het was aal niet zo erg", hoor ifc is adembenemend dui- „Na Ajax-FeyenooTi :htte de politie zes aires- wegens vernielingen en nbezit, verder viel het met de ongeregeldhe- Met blanco blik kijkt de van Studio Sport mij Zijn dat zijn normenIs le norm van het team, le baas, van Het Voetbal lies minder dan véél ge- alleen maar meevalt teer en door wie is be- dat een voetbalwed- zonder vernieling en iormaal is? schud alles van me af, ter ontspanning in een Libelle, die me al een weken toelacht. Mode, t Bardot, recepten, blin- iternaat, problemen in uwelijk, trucjes voor een mooier gezicht: bladzij, vol informatie, brieven erhalen, waar je beslist doof van wordt. Gauw iladeren naar Jan, Jans kinderen - doorsnee met doorsnee-pro- ipjes, levensecht en toch uist daardoor) komisch gegeven. Dochter Kar- s laat, haar fiets is gesto- "amilie in paniek, vader melt naar telfoon, doet ifte, vraagt hoe ze thuis- rt, „Op de fiets, ook ge- heb er vast overheen ge- over al die krantebe en van de afgelopen we- waarin toch wel gestaan ebben, hoe opeens dui- n en duizenden vrou- het abonnement op het ad opzegden, omdat ze normvervaging niet ac- ■ren. Want er zijn dui- n en duizenden even doorsnee-gezinnen, waar woon normaal blijven n wat normaal is. Zelfs let het derde oor van Li- zo ver omlaag, dat er in :n, Jans en de kinderen- getoond wordt hoe Je- poep-aan-je-schoen-ka niks-an-doen met plan- tornt aansjouwen. „Ga ik oekenrek van timmeren, m'n kamer". Catootje: kom je d'r an?" Jeroen: •joon gejat van de tri ba de voetbalwedstrijd". .6l samenstelling en ting, met inbegrip van ligheid en de overle- eansen voor de indivi- militair in crisisom- gheden, is primair een twoordelij kheid van ;t en parlement, die verantwoordelij kheid en dragen namens Nederlandse sa- 'g, i iele ving. aarlij k is het om mili- daarvoor actie te la- Dat zou indrui- maatschappelije omtrent het de- functioneren politiek bestel in 1 Immers het ge- bepaald niet denk- it via het voeren voor materieel dit zou kunnen es- b.v. het zelf gaan waar, wanneer materieel moet gebruikt en ingezet. leren :gen ingen tisch ns land s g dat ;ties delijk n tot ;n van e dit n volstrekt onaan- zijn. De verant- daarvoor berusten bij parlement en dus mdse samenle- <ij dient men ech- beseffen, dat de ïsen in crisis- i de vrij vvill'S dienstplichtige ook de verant- cnjivneid is van onze landse samenleving- zou baar elijheid blijven ;t en Nederlandse baarbij al te b vingskansen ies van ide en iren elij kheid J. van Eijkeren Kabinet krijgt groen lieht krijgen in de komende platte, wankele en in de 40 jaar in zwang is zal waar weegt, is gemaakt •neer bescherming tegen anden was een veel ge- ogen gleed en de solda- telm kost tussen de 50 en AAN HET ZIEKBED van de Nederlandse verzorgingsstaat hebben ■arenlang heelmeesters gestaan, die de ernst van de situatie voor de patient en zijn omgeving met sussende, valse hoop wekkende praatjes verborgen hebben gehouden. Deels omdat eigenlijk nie mand de waarheid wenste te horen, maar ook vanwege het feit dat de medicijnmannen zelf onderling sterk verdeeld waren over de wijze waarop de patient behandeld zou moeten worden. Als fractieleider van het CDA was Lubbers geruime tijd de kampioen van die wollige praatclub. Maar nu hij als minister-president de eerst verantwoordelijke is, blijkt het het Nederlandse volk recht voorz'n raap de waarheid te kunnen vertellen. En die luidt: het is met de Nederlandse economie en het daarop gebouwde stelsel van sociale zekerheid allerbelabberdst gesteld. Er zijn weliswaar overlevingskansen, maar alleen ten koste van heel veel pijn ge durende een aantal jaren. Voor 1984 stelt de gisteren ingediende miljoenennota een 'uitzonderlijk forse' bezuinigingsoperatie voor van 11 a 12 miljard gulden. Niemand zal kunnen volhouden dat het kabinet op Prinsjesdag in Troonrede en Miljoennota een vertekend beeld van de werke lijkheid heeft gegeven. Immers, ondanks de ombuigingen, die reeds zijn doorgevoerd, is de staatsschuld opgelopen tot bijna 140 miljard gulden. In 1984 moet 23,5 miljard worden betaald aan rente en aflossing. Ook de collectieve sector is verder door geschoten en slokt nu 87,5 procent op van hetgeen wij hier met z'n allen verdienen. De werkloosheid zal in 1984 stijgen tot meer dan 900 000; de helft van de Nederlandse bedrijven zit in de rode cijfers. Een zodanige 'ontwrichting van welvaart en werkgelegen heid moet een halt worden toegeroepen' stelt de Troonrede te recht Het herstelprogramma van het kabinet stoelt op een drietal hoofdpunten: het weer beheersbaar maken van de uit de hand gelopen collectieve sector, lastenverlichting voor het bedrijfsle ven als belangrijkste middel voor de bevordering van de werkge legenheid en zolang de resultaten daarvan nog onvoldoende zichtbaar zijn, herverdeling van de beschikbare arbeid. Dit alles gebeurt dan onder het motto 'de pijn eerlijk verdelen'. Die belofte wordt maar ten dele waargemaakt. Bij de directe in greep in de inkomensverhoudingen worden de hogere inkomens weliswaar komend jaar zwaarder gepakt dan de lagere, maar als gevolg van allerlei indirecte invloeden, voortkomende uit besnoei ingen in de gemeenschapsvoorzieningen, zal de pijn van het her stelprogramma toch het meest voelbaar zijn bij de lagere inko mens. Als Jan Modaal, om maar even een voorbeeld te noemen, veertig cent meer voor een pakje sigaretten moet betalen, komt dat bij hem harder aan dan bij een beter betaalde. OOK DE AMBTENAREN worden ongelijk behandeld. Zij worden veel harder aangepakt dan de werknemers in het particuliere be drijfsleven. Het kabinet hanteert hiervoor het argument dat het ri sico van verlies van werkgelegenheid in de marktsector 'onverge lijkelijk' veel groter is dan in de ambtelijke wereld. Als de ambte- laren niet extra inleveren, blijft ons nog maar één mogelijheid over: ambtenaren ontslaan. Dat is harde taal, onderbouwd wel met economische wetmatigheden, maar desondanks moeilijk te pruimen. Zie de spontane staking van overheidspersoneel in Bel- i gieen de woedende protesten hier toen superslager Homburg op soortgelijke wijze met het hakmes van gedwongen ontslagen dreigde. Vertoont het bezuinigingsplan van het kabinet voor de collec tieve sector duidelijk elementen van een wat paniekachtige nood- greep - dat geldt ook ten aanzien van de kortingen voor uitke- nngstrekkers - de opvallend kleine (0.3 procent) beperking van het financieringstekort, vanouds een stokpaardje van de VVD, Dlijkt op een weloverwogen keuze te berusten, op een voorrang verlenen aan de industriel.e bedrijvigheid bevorderende maatre- gelen boven de theorieën inzake gezonde overheidsfinanciën, net kabinet blijft die leer overigens wel trouw, maar maakt er geen dogma van Dat is een verstandige opstelling. Het gesprek met het georganiseerde bedrijfsleven wordt er iets gemakkelijker door. Van dat gesprek zal heel veel afhangen. De ondernemers moe- 'en er kracht uit zien te putten om tegen de wind in een nieuw in dustrieel elan te ontwikkelen en risico's te nemen bij onzekere I economische vooruitzichten. Voor de vakbeweging zal dat ge sprek bepalend zijn voor de vraag in hoeverre zij in staat zal zijn van haar achterban grote offers te vragen - loonmatiging en ar beidstijdverkorting - voor het economisch herstelprogramma. In feite wordt aan de actieve werkers hetzelfde gevraagd als destijds aan hun ouders. Die hebben door een kunstmatig laag gehouden loonpeil de na-oorlogse wederopbouw gesubsidieerd. Vele oude- 'e werknemers hebben aan die tijd gemengde gevoelens overge houden, zeker als ze nu behoren tot de uitkeringstrekkers die opnieuw) fors moeten inleveren. JAT BRENGT ONS op de behartenswaardige woorden die in de Troonrede gewijd zijn aan onderlinge saamhorigheid en solidari teit, aan de noodzaak eigentijds inhoud te geven aan onze tradi- «esvan vrijheid en respect voor elkaar, aan de plicht het 'weef- sel' van onze democratische samenleving te versterken, dit alles vanuit een samenlevingsgedachte waarbij de overheid zoveel mogelijk op de achtergrond blijft en de kwaliteit van het bestaan bepaald wordt door de instelling en inspaning van de burger. %laus. Maar voorlopig wordt de saamhorigheid en solidariteit 'essen grote groepen door het herstelprogramma van het kabinet bader extra grote druk gezet. Deze constatering is niet bedoeld ®seen aanklacht. Het kabinet staat met de rug tegen de muur. Er 's de afgelopen jaren zoveel scheefgroei ontstaan, waar we met 2ballen de ogen voor hebben gesloten, dat zeer pijnlijke ingre- Pen onvermijdelijk zijn geworden. Wie de democratie een warm hart toedraagt dient de maatre sten van het kabinet niet alleen op hun zakelijke merites te he ndelen, maar ook te toetsen aan wat uit het oogpunt van saam- °ngheid en solidariteit geboden is. Een samenleving, die het ka- 'net "oor ogen staat, gebaseerd op de kracht van vrije burgers "barbij wat zwakker is, niet van de weg wordt geduwd' kan ge- teakkelijk ontaarden in een maatschappij waar de wil van de b®rkste wet is. JHog een ander gevaar bedreigt onze democratie, de sociale .„ede als gevolg van de steeds maar stijgende werkloosheid J1 voortgaande beperking van koopkracht. Die smeulende on- soe wordt - onvermijdelijk - aangeblazen door de nieuwe ri- ïureuze bezuinigingsmaatregelen. Laten we er met z'n allen op Wen toezien dat, anders dan in de jaren dertig, het extremisme J1 links en rechts niet de kans krijgt om uit sociale onrust poli- ekprofijt te trekken. jirhenslotte naar onze mening beeft het kabinet zeer velen aan I fri verplicht door de bede weer in de Troonrede op te nemen. qen s,ul<ken die op Prinsjesdag tussen regering en volksverte- SortW°L.0rdl9ing 9ewisselcl z'in. stijgt een somber wereldbeeld op, i '"fik, militair en economisch. Zeer velen maken zich daarover echt zorgen. Zeer velen proberen er wat aan te doen. Dat hvwri een 0ücle Pater capucijn, zondag jongstleden prekend de firedesweek, tot de verzuchting: „We zijn zo hard voor de (te en andere behartenswaardige zaken in de weer, dat we ,J-b tijd meer overhouden om er voor te bidden". De herinvoe- i'n de Troonrede van de bede dat 'Gods zegen op uw werk I zal voor het christelijk deel van ons volk als zeer zinvol wor- erfaren. Wie zou hun dat misgunnen? Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Lof en kritiek heeft het kabinet- Lubbers met zijn eerste miljoenennota geoogst. De kritiek van de ambtenarenbonden gaat gepaard met onomwonden dreiging met stakingsacties. De lof komt van de regeringspartijen CDA en VVD en van de werkgeversorgansaties VNO en NCW. De PvdA vindt dat de rege ring onverholen kiest voor een twee-deling van de bevolking, door niet-actieven en ambte naren fors te laten inleveren en de actieven nauwelijks aan te pakken. „Een dergelijk uit spelen van groepen tegen el kaar is immoreel," aldus de PvdA. De ambtenarenbonden rich ten hun toorn op de korting van 3,5% op de salarissen. Zij weigeren in te gaan op het voorstel om daarbovenop nog eens 2% prijscompensatie te bestemmen voor arbeidstijd verkorting. Die 2 zal minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) in ieder geval bij zijn collega van Financiën moeten inleveren, ook als er geen ver korting van de werkduur komt. CDA en VVD gaan akkoord met de ingreep in de ambtena rensalarissen. „Een niet onbe langrijke achterstand mag," aldus het CDA, „slechts van ambtenaren worden gevraagd, als overtuigend gewerkt wordt aan behoud van werk gelegenheid in de colectieve sector". Het CDA ziet in de Miljoe nennota en Troonrede „de voorboden van een prille lente. De Troonrede straalt vertrou wen uit dat een moedig rege ringsbeleid bemoedigend zal uitwerken. Dank zij dit kabi netsbeleid krijgen we weer grond onder de voeten". De WD zegt buitengewoon tevreden te zijn over het „his torisch keerpunt" dat het ka binet bewerkstelligt heeft. De verheugende lastenverlichting voor het bedrijfsleven brengt, aldus de VVD, „het broodno dig winstherstel eindelijk weer op gang". „Zeer triest" vindt de VVD het te moeten constateren dat volggnd jaar) het aantal werklozen nog eens met 100.000 zal toenemen. Ook het CDA stelt vast dat „he laas" het aarzelend herstel nog niet leidt tot een toename van de werkgelegenheid, al is het al heel wat dat de schrikba rende groei van de werkloos heid in 1984 vermindert. Naar de mening van de PvdA-fractie kiest het kabinet „onverhuld voor voor een in- krimpingsbeleid dat geen uit zicht opent op een werkelijk terugdringen van de werk loosheid. Het kabinet bezui nigt zonder zich te verdiepen in de gevolgen van de terug gang van de nationale beste dingen, die daaruit voort vloeit. Terwijl internationaal de economie opleeft worden in ons land de bestedingen ver laagd. Het kabinet wijst een gecoördineerd internationaal stimulerend beleid af. Het verwacht uitsluitend heil van een groei van de export. De PvdA wijst dit eenzijdige be leid af. Omvangrijke bezuini gingen zijn nodig, maar deze vinden hun grens waar ze her stel van economische groei blokkeren". D'66 roemt de „niet geringe prestatie" van het kabinet om plannen in te dienen waaruit zowel een daling van de col lectieve lasten als een geringe verlaging van het financie- rings-tekort voortvloeien. Maar de fractie heeft ernstige kritiek op de „willekeurige kortingen op de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers". D'66 zal zich ook verzetten tegen de schoolgeldheffing. DE directeur van de Amsterdamse stadsrei niging, ex-minister Boersma bracht dons- dagmorgen een bezoek aan de Stichting Mi lieubrigade. Gezeten op een oude straatvegers- wagen nam hi het rap port in ontvangst waar in de stichting verant woording aflegt over het gebruikt van de ge meentesubsidie. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Als de uitkomst van de Brede Maatschappelij ke Discussie over het Energie beleid geen roet in het eten van de regering gooit, komt er in Nederland vrijwel zeker een derde kerncentrale. Hoewel het kabinet officieel pas na de eindrapportage van De Brauw in november een definitieve beslissing neemt, laat Van Aardenne (Economi sche Zaken) in zijn begroting er nu al geen twijfel over be staan dat een derde kerncen trale uitstekend past in zijn beleid om zoveel mogelij k ver schillende energiebronnen te hebben. Van Aardenne wil de af hankelijkheid van gas en olie verkleinen, temeer omdat hij voor de jaren negentig weer explosieve olieprijsstijgingen voorziet. .Si VHSVr'-v PIST' i" Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Za ken) heeft een nieuw plan klaar om werknemers in de Ziektewet premie te laten betalen. Volgens hem wordt nie mand slechter van zijn voor stel, dat nog niet in de gisteren gepresenteerde begroting is opgenomen. Toen ex-minister Den Uyl (Sociale Zaken) dit wilde aan pakken, stuitte hij op fel ver zet van de vakbeweging FNV en CNV. De werknemers moeten in dit plan ook premie gaan beta len in de Ziektewet (opbrengst een miljard gulden), maar gaan er echter niet op achter uit, omdat de werkgevers hun loon aanvullen tot honderd procent. De werkgevers moe ten dan een miljard extra uit betalen, maar krijgen dat via een verlaging van premies te rug. Dat kan weer omdat er extra premies binnenkomen via de Ziektewet. Het plan le vert het kabinet dus ook geen bezuiniging op, maar er is wel een eind gekomen aan het feit dat de Ziektewet de enige ver zekering is waar men geen premies betaalt. De Graaf moet zijn plan nog in het kabinet voorstellen, maar hoopt dat het in de helft van volgend jaar in te kunnen Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ambtenaren kunnen in ruil voor de prijscompensatie er volgend jaar 4,5 vrije dag bij krij gen. Minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken doet dat voorstel in een brief aan de centrales van overheidsperso neel. De ejetra vrije dagen zouden evenals de drie vrije dagen die er vorig jaar bij kwamen op termijn omgezet moeten wor den in "ëeri kortere werkdag. Het inleveren van de prijs compensatie komt bovenop de salariskorting van 3,5 procent voor de ambtenaren. De minister wil met de bon den bekijken of de vrije dagen als verplichte snipperdagen zouden moeten worden gege ven. De voorstellen komen neer op een algemene arbeids duurverkorting van twee pro cent. De prijscompensatie wordt voor volgend jaar ge raamd op 2,5 tot 2,8 procent. De minister wil ook de vloer voor de vakantietoeslag en de wachtgelden aanpassen. Riet kerk wil de onderhandelingen met de ambtenarencentrales op 5 oktober beginnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Hulp door een centrum voor erfelijkheidson- derzoek, om afwijkingen bij de geboorte te voorkomen, moet in het ziekenfondspak ket. Dat staat in een ontwerp advies aan staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) waar de Zieken fondsraad zich morgen over zal buigen. De ziekenfondsraad heeft berekend dat dit onderzoek de ziekenfondskas jaarlijks twaalf miljoen gaat kosten. Door het onderzoek kan jaar lijks de geboorte van ongeveer vijfhonderd lichamelijk en geestelijk gehandicapten wor den voorkomen. Veel van hen zouden na de geboorte maar kort hebben kunnen leven, on danks dure medisch hulp. Als het onderzoek niet zou gebeu ren en de geboorten niet zou den wordenvoorkomen, zou dat jaarlijks een half miljard gulden extra kosten aan medi sche en psycho-sociale verzor ging, heeft de Raad berekend. Van onzer redactie binnenland RIJSWIJK - De werkgevers organisaties in het beroeps- goederenvervoer over de weg hebben dinsdag met de Ver- voersbond CNV een akkoord gesloten over een nieuwe cao, die geldig is tot I januari 1986. De Vervoersbond FNV was niet bereid het akkoord te on dertekenen. Die vindt de voor stellen onaanvaardbaar. Vol gens delegatieleider Sanders zijn ze in strijd met het vorig jaar in de Stichting van de Ar beid bereikte akkoord tussen werknemers en werkgevers. Het cao-akkoord met het CNV kan bindend worden verklaard voor de FN V-leden. De cao is van toepassing op 65.000 vrachtwagenchauffeurs. De Vervoersbond FNV heeft echter dinsdag besloten om de werkgevers in het beroepsgoe- derenvervoer uit de te nodigen om verder te onderhandelen over de cao. De bond vindt dat de onderhandelingen nog niet zijn afgerond. Belangrijkste element van de nieuwe cao is vermindering van de compensatie voor over werk. Werk boven de 240 uur per vier weken wordt in vrije tijd vergoed. Tot nu toe kregen de chauffeurs hiervoor 130 procent nu dus honderd pro cent. Als de hoeveelheid werk in de bedrijfstak gelijkblijft, kunnen uit de opbrengst van de bezuiniging nieuwe ar beidsplaatsen worden gefi nancierd. i/ l? Waarnemend premier Jean Gol kan alle talen van de wej reld gebruiken, maar België ligt plat. Een knappe vent die het weer overeind krijgt. De ambtenaren weigeren ver der nog een beetje voor Jan L..., ik bedoel Jean Gol te werken. In het hele land is niks te doen. Iedereen lijkt te slapen. De Leeuw van Vlaanderen? Nee hoor, de Geeuw van Vlaande ren. In België gaat dat allemaal zo maar. Er rijden opeens geen bussen meer en de tv zendt een film uit die toevallig vooraan in de kast ligt. In Nederland hebben we een Miljoenennota nodig om de hele zaak plat te krijgen. Pas nadat de Gouden Koets heeft gereden en de regering officieel heeft gesproken, bal len bij ons de ambtenaren de vuist en roepen ze dat dit veel te ver gaat. De ambtenaren moeten weer een paar procent uit hun broekriem snijden. Minder uitkeren, meer inleveren, dan zijn we eruit, zegt ons kabinet inhalig. Er moet meer in de schatkist dan eruit gaat. Je zou er wel voor in moeten zijn, maar ik ben er nog niet uit. Het lijkt me te simpel. Er zou een 'prille lente' komen, maar hoe kan iemand die in een strakke broekriem is ge perst dan een nieuw geluid la ten horen? Hij kan niks meer uitbrengen, omdat hij alles, zelfs z'n lege portemonnee, al heeft ingeleverd. Maar straks kunnen we tanken met een betaalpasje. Als dat de nieuwe politiek is en we straks alleen maar een pasje hoeven te tonen, in plaats van geld te overhandigen, dan is het mij ook best. MERIJN MINISTER Smit-Kroes van- Verkeer en Waterstaat heeft besloten de verkeersdienst van het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Za ken (DGSM) niet te privatise ren. Dat betekent dat het per soneel van de walradar in rijksdienst blijft. RITODRINE, het medicijn dat veel vrouwen bij wie de weeën veel te vroeg beginnen, krijgen voorgeschreven helpt niet. Dat blijkt uit het proefschrift van vrouwenarts dr. Dieke Smit (35.) Hij is verbonden aan het ziekenhuis St.-Annadal in Maastricht. EEN interdepartementale werkgroep wijst een tijdelijke belastingvrijdom voor begin nende ondernemers in de aan loopperiode van hun onderne ming af. Oneigenlijk gebruik is moeilijk te voorkomen en zo'n vrijstelling maakt in breuk op de gewenste neutra liteit van belastingheffing. Bovendien kunnen deze on dernemers dan geen beroep doen op WIR-premies en zou fiscale verliescompensatie on mogelijk zijn. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet kiest doelbewust voor een co- flict met de vakbeweging. Dat is de teneur van de reacties van bonden en vakcentrales op de miljoenennota. De FNV voorziet „ernstige sociale en maatschappelijke spannin gen", terwijl de ambtenaren bonden al harde acties aan kondigen. Bij de werkgeversorganisa ties tegengestelde reacties. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) spreekt van een „evenwichtig" kabi netsbeleid en het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) vindt dat het ka binet voor het eerst de oorza ken van de economische pro blemen aanpakt. En daar vol op waardering voor heeft. Vooral de voorgenomen verlaging van de sociale uitke ringen, het minimumloon en de loonsverlaging van over heidspersoneel en trendvol gers is voor de FNV onaan vaardbaar. De stijging van het aantal werklozen tot gemid deld 900.000 mensen noemt de FNV onduldbaar. Het behoud van werkgelegenheid en her stel van de investeringen moe ten j uist nü een centrale plaats krijgen, met daarnaast oog voor terugdringing van het fi- nacieringstekort. Het kabinet zorgt echter voor het tegen deel. Overmaat Volgens de FNV laat het ka binet groeikansen liggen door een overmaat aan bezuinigin gen, die in 1984 de binnenland se bestedingen duidelijk zullen doen teruglopen. De werkgele- genheidsnota van het kabinet geeft weinig zicht op een structurele verbetering van de werkgelegenheid. Ook het CNV vindt dat de regering te veel nadruk legt op de bezuinigingen en te weinig op de bevordering van de werkgelegenheid. Grote zor gen heeft deze vakcentrale over de ongelijke behandeling, het niet verdelen van de lasten naar draagkracht en het niet stimuleren van de werkgele genheid. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben ver trouwen in het kabinetsbeleid. Het kabinet lijkt nu recht op het doel af te gaan, dus econo misch herstel door meer be drijfsleven en minder over heid, zegt het VNO. Het kabinet komt met deze begroting goed uit de start blokken voor de zware natio nale wedstrijd met als doel het herstel van de economie en de werkgelegenheid. Maar daar mag het niet bij blijven. De wedstrijd mag niet voortijdig worden afgebroken, stelt het NCW, dat verdergaande be zuinigingen nodig acht. De Consumentenbond is te leurgesteld en Konsumenten Kontakt vindt het kabinetsbe leid schandelijk. De kabinets plannen lijken op een verkap te bestedingsbeperking, door te grijpen naar lastenverzwa ringen, zoals de btw- en ac cijnsverhoging, meent de bond. Volgens Konsumenten Kon- takt zullen de verhogingen lei den tot een lastenverzwaring van 520 voor alle huishou dens. Voor de lage inkomens zal dit bedrag nog hoger uit vallen, zelfs boven de 1000, zo berekende de consumentenor ganisatie. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, dat de toekomst van het midden- en kleinbedrijf met enig vertrou wen tegemoet ziet, staat posi tief tegenover de manier waarop het kabinet de markt sector wil versterken. Het KNOV is verheugd over de eerste stijging in jaren van de reële inkomens van zelfstan digen, met vier procent, al blijft de daling in de horeca (min vijf) en de detailhandel (min drie) zorgelijk. 99 Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het negatieve effect van de ombuigingen op de bestedingen en de investe ringen valt mee. Dat zei de Thesaurier-Ge neraal prof. dr. P. Korteweg dinsdag tijdens een bijeen komst van Van Lanschot Ban kiers ter gelegenheid van de Miljoenennota 1984. Korteweg wees erop dat dit jaar 15 miljard is omgebogen. De consumptie zal in tegen stelling tot eerdere voorspel lingen met slechts 1,5 procent i dalen en de investeringen zul len met 3,5 procent toenemen. De door sommigen gevreesde massale vraaguitval is in ieder geval uitgebleven, en de inves- teringsuitvai door omvangrij ke consumptie-uitval even eens. Volgens Korteweg is de verbetering van de uitvoer oorzaak van dit gunstiger beeld.

de Stem | 1983 | | pagina 3