AND fcvlïet 4WD iLDE IER POEL Nogmaals: dier en leed Paar Bakker-De Feijter is zestig jaar getrouwd Rabobank 9 Wat loeit u?' egdat meteen' olledige >JQm deze te 25.. ENTER Verdere korting welzijnssector niet uitgesloten LADA j Nieuwe gids 'Ons Hulst' IENDE WINTER «nENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 et ziet zitten innen een week iachines verzorgen kkundig en snel zetten verkorten assen en rokken maken drukkers n enz. enz. exitrum iraisnog^ aken de fout Rn'. ogniet aflopen'. VAN ZEELAND VNDEREN EIN 9 HULST 1-14485 ;RE OCCASIONS IN ST. JANSTEEN: Strijd tussen 450 parkieten om de prijzen m I MetW feit "Jat het 60 iaar voor ondernemers uit het en voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven midden- en klein bedrijf. A1J 397 IARKT 7-9 TEL 01100-27982 STRAAT 5 TEL 01180-12165 ;TRAATi2TEL°117°-2064 T22 PAGINA ZEELAND 2, Hulst houdt toch vast aan nullij n .(dijk, privé 01140-13439 Van een onzer verslaggevers I HULST - Bij de gemeente Hulst gaat men er voorlopig van uit dat voor de welzij nssubsidies [voor volgend jaar weer de nullijn gehand- j haafd kan worden. Dat blijkt uit het voorontwerp welzijnspro- I gramma 1984, waarin de voor de verenigingen en instellingen geraamde subsidies zijn opge- I nomen. Volgens welzijnswethouder I nir E. de Rechter blijft de T kans echter levensgroot aan- j wezig dat men er binnenkort I wellicht toch niet onderuit kan I om extra op de subsidies te I korten. Dat zal blijken wan- I neer de gemeentebegroting 1 1984, waar nu volop aan ge- I sleuteld wordt, af is. Een an- I der probleem zijn volgens de I wethouder de voorgenomen I kortingen door het rijk op bij- 1 dragen aan de gemeenten. I „Het zijn nog maar voorne- I mens, maar als dat doorgaat Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - Voor de driedaagse parkietenten toonstelling in De Warande te Sint-Jansteen hadden zich 31 inzenders met 450 parkieten aangemeld. De vogels werden beoor deeld door een jury van ze ven keurmeester, K. Zege laar uit Papendrecht, W. Beekman uit rotterdam, A. Buuson uit Steenbergen, N. Noorlander uit Gouda, H. Bakker uit Roosendaal, W. van Hese uit Ridderkerk en T. van de Heuvel uit Hees wij k-Dinther. I De belangstelling was op vrijdag en zaterdag matig, maar zondag was het zeer druk. Voorzitter R. van Houten, toonde zich dan ook tevreden over de opkomst van het publiek en over de kwaliteit van de deelnemen de vogels. Het parkietenkruis van Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers ging naar P. de Cock uit Vogelwaarde met een eigen kweek Lutena grasparkiet, waarbij hij ook de titel van kampioen eigen kweek graspakieten behaal de. Tevens werd hij kam pioen in de A-categorie bij de enkelingen. Kampioen eigen kweek stammen bij de agaporniden werd H. de Poorter uit Vogelwaarde. Bij de stammen eigen kweek voor grote parkieten werd R. Boone uit Hulst kam pioen. De derby-kampioens titel was voor L. de Vos uit Hulst. In het klassement van verdiensten, dat wordt op gemaakt aan de hand van vijf eigen kweek vogels, ein digde C. Verborgt uit Ade- gem (B) op de eerste plaats. Tweede werd H. de Poorter en derde P. de Cock. i IHULST - Stadsperiodieken I Nederland heeft een naslag- Iwerk uitgegeven „Ons Hulst 11983/1984", een nieuw perio- I diek voor consument en be- I drijf. Het is in 7.300 exempla- I ren bedoeld voor huis-aan- I Luis-verspreiding en ook al- lle bedrijven in Zeeuwsch I Vlaanderen hebben al een I exemplaar ontvangen. Het bestaat uit een gedeel- Ite „levend stratenboekje", I waarin alle bereikbare be- I drijven, instellingen en zelf- 1 standigen worden opgeno- Imen met naam, adres, vak- 1 gebied, telefoonnummer en I postcode. Veel bedrijven en I zelfstandigen presenteren I zich er bovendien met uit voeriger informatie in. Daarnaast bevat het een I handige koopwijzer en een 1 trefwoordenregister Wie I Wat is Waar, plus wijkplat- jtegronden. Het boekje is in I tweekleurendruk uitge- Ivoerd. zullen we ons weer moeten be raden. Voor Hulst zou dat een tegenvaller van zo'n 60.000 gulden betekenen en dat is geen klein bedrag". Tot nu toe laat de gemeente lijke subsidieverordening geen ruimte voor aanpassingen van de verschillende bedragen, wanneer het rijk donkere wol ken boven de gemeentelijke fi nanciële hemel laat samen pakken. Het is de bedoeling dat per 1 januari een nieuwe verordening in werking treedt, die het de gemeente mogelijk maakt kortingen door het rijk door te bereke nen aan de subsidieontvan gers. Hoewel de verenigingen en instellingen herhaalde malen te horen hebben gekregen dat er stevig bezuinigd moet wor den, hebben sommigen deze raad in de wind geslagen en hebben een begroting inge diend die boven de nullijn zit. Voor zover het gaat om ge meenschapshuizen of grote in stellingen zijn b en w nog wel bereid te gaan praten, maar de overigen hoeven niet op meer geld te rekenen. Ontheffing van de nullijn krijgen in ieder geval het Open Jongeren Centrum, het Gemeenschapswerk, de Stich ting vormings- en Ontwikke lingswerk en het Alfabetise ringsproject. Nieuwe subsidie verzoeken liggen er van een viertal provinciale instellin gen voor maatschappelijke hulpverlening, de patiënten vereniging 'Samen Beter', de Vereniging Popgroepen Hulst e.o. en de Stichting Jeugd- en jongerenwerk i.o. Deze laatste hoopt volgend jaar een be roepskracht te kunnen aan trekken in het kader van de werkgelegenheid verruimende maatregel. De gemeente zou dan moeten opdraaien voor de apparaatskosten a 6.000 gul den. Over het voorontwerp wel- zijnsprogramma wordt don derdag advies gevraagd aan de welzij nscommissie. Die vergadert om 19.30 uur in het stadhuis. Een paar reacties op het verhaal van vorige week. Een betrokkene: „Ik moet wel, als ik het zo niet doe, moet ik 35 zeugen minder houden. Van wat dan over- blifjt kan ik net bestaan". De uitspraak ging gepaard met een bijna verontschul digend schouderophalen: de gemeenschap dringt mij dit op. Een buitenstaander zei hetzelfde met andere woor den: „Wat doen wij, om een vet en lui leventje te kunnen leiden, dieren toch allemaal aan"? De opmerking: „Als we het zo niet doen, zo inten sief mogelijk, is er een ac- cuut voedselgebrek, dan wel de kosten van het voedsel pakket stijgen zodanig, dat de wereldeconomie nog er ger dan nu ontregeld wordt", kan ik niet beoorde len. Een andere opmerking in het stencil die ons intrigeer de was: ....tergende verve ling; veroorzaken van leed; pesten. Mogen we dieren volledig vergelijken met mensen? Voelen en ervaren dieren dingen op gelijk waardige wijze als wij? En zo u wilt, kunt u er de bplan- ten ook nog bij betrekken. Zo u planten een gevoel en een gevoelsleven toeschrijft bent u zeker niet de enige. Ook een jongeman uit onze contreien maakte zich daar enkele jaren geleden diepe zorgen om. En vooral in het weekeinde, in de wat melan cholieke uren na midder nacht kwelde de vraag „kunnen planten pijn lij den"?. hem zeer. Daar is niets op tegen, wel wat lastig werd het dat hij mij zag als degene die daar op het antwoord kon geven. Liefst op stel en sprong. Wat moet je daar ver na twaal ven, op antwoorden? Een wetenschappelijk uitgangs punt is: zolang niet bewezen is dat het niet bestaat, kun je aannemen dat het wel be staat. Je wordt dan niet van ontwetenschappelij kheid beticht. Bijvoorbeeld: zolang niet bewezen is dat er buiten de aarde geen leven bestaat, mag je zonder dat er iets te gen is, aannemen dat het wel zo is. En dat geldt voor duizend andere zaken: een ziel, de hel, telepathie etcete ra. Aangezen bij planten niets wijst op zintuigen of op een zenuwstelsel wordt re delijk algemeen aangeno men dat planten geen pijn voelen en evenmin een ge voelsleven hebben. Ze sprin gen dus echt niet op van vreugde als u de kamer in komt met een gietertje poe- Pientere blik! perdepoep. Maar nogmaals: als u vindt dat het wel zo is, belet niemand u dat. Dieren En nu dieren. Kunnen die pijn lijden? Wis en waar achtig. We hebben twee in gangen om dat te weten: we kunnen het afleiden uit hun reacties - ze 'zeggen' het ons op hun manier - en ze heb ben een zenuwstelsel dat zich in weinig onderscheidt van het onze. Dus slaan, sto ten, duwen, trekken, draai en, warm en koud, hinder lijk licht en geluid nemen ze zonder meer waar en de daardoor veroorzaakte pijn voelen ze wel degelijk. En ongemak? Van 't zelf de. Moeten wij een hele dag zitten dank krijgen we stijve spieren. Een varken ook; dat ligt niet aan de soort, maar aan spieren. Spieren raken vermoeid. Verschillend per individu, bij Piet Vonck pas na tien mijl, bij mij na tien meter, maar moeheid treedt Maar nu een gevoelsleven. Is de opvatting dat een dier in zijn leven maar twee doe len heeft, zelfbehoud en soortsbehoud, erg primitief? Het eerste houdt in voedsel en veiligheid, het tweede voortplanting. Dus een goed gevoed dier in een veiligheid biedend hok of dergelijke, is volmaakt voldaan, als ten minste van tijd tot tijd ook nog eens de veren geschud kunnen worden, als u be grijpt wat ik bedoel. Iedere bezitter van huisdieren zal bovenstaande direct en met klem tegenspreken: hoeveel genegenheid toont een hond niet als hij aangetrokkken wordt. Mijn vraag daarte genover: is hij zijn baas echt genegen of toont het kudde dier alleen zijn onderdanig heid omdat de leider hem welgezind is. Daar is echter tegenin te brengen dat dat toch een vorm is van welbe vinden; het dier voelt zich zeker prettiger dan wanneer Doodshoofdv Under hij voortddurend beten in zijn kont krijgt. Maar be staan voor een dier begrip pen als gevangenschap, vrij heid, gelijkheid, sympathie, liefde? Wel een gevoelsleven dus, maar zo ver gaand? U voelt wel al aankomen waar ik op aanstuur: allereerst zal er verschil zijn van diersoort tot diersoort en eigenlijk is er nauwelijks nog veel zin nigs over te zeggen. Uit de vele televisieprogramma's over dit onderwerp kunt u evenwel zelf al afleiden dat er nog veel onderzoek naar gedaan wordt. Misschien le vert dat nog eens een totaal andere houding op van de mens tegenover het dier. Zonder twijfel in het voor deel van de laatste, want tot die tijd zal wel gelden: de zwakste blijft betalen: het dier. Op zich overigens een uitspraak waar ook weer een krant over vol te schrij - ven is. Doodshoofdvlinder Dat ook de minder alge mene trekvlinder, de doods hoofdvlinder, gevonden zou worden, lag in de lijn van de verwachtingen. Enkele tele fonische meldingen moesten we na het horen van een be schrijving ontkennend be antwoorden: geen doods hoofdvlinder. Mevrouw De Kindt-van Waes uit Sint- Jansteen echter vond in haar tuin een dood exem plaar. Hierbij de foto. Een verklaring voor de nama ge ven lijkt ons overbodig. r— ■>- T eer en mevrouw Bakker: ...zestig jaar getrouwd... Vin onze correspondent |S;?0STERZANDE - IE in samenwerking met e Taal bevorderen. Het I lfr D' Bakker-J. de Feij- I fetpf "st(>rzande herdacht I ">Pk 'D huwelijksbootje llaMi.' Een echt ltl,niSi|UHersechtPaar dat I iKh. en Jaren de Klevershil- 1 bewoonde. i«r,e '•eer Bakker is geboren vssenis; ;se en is 85 jaar, zijn echtgenote is 81 jaar en zag het levenslicht op hoeve Paviljoen te Boschkapelle. Beiden genie ten nog een goede gezondheid en Bakker zelf rijdt nog auto. Nu woont het echtpaar reeds een kleine twintig jaar aan de Hulsterweg te Kloosterzande. Het echtpaar heeft zes kin deren. Een dochter emigreerde 41 jaar geleden naar Nieuw- Zeeland, maar is voor deze ge legenheid naar Zeeuwsch- Vlaanderen gekomen. Verder FOTO DE STEM/COR J DE BOER zijn er 17 klein- en twee ach terkleinkinderen. Als hobby heeft de heer Bakker nog steeds het verbouwen van bes sen, iets wat hij al jaren doet. Tijdens een druk bezochte receptie gisteravond in hotel De Linde kwamen velen het diamenten echtpaar geluk wensen. Ook van overheidszij - de ontbrak het niet aan be langstelling in de vorm van wensen en gelukstelegram men. De Rabobank is een brede bank U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivellabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en ldein- bedrijl werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf Thuis in elke bedrijfstak. s'

de Stem | 1983 | | pagina 15