ZIN fYLLE 'Ongeorganiseerden zijn profiteurs' Boorinstallatie gekanteld in Hulst 'Erbarmelijke toestand verpleeghuis' ie nietje e dap" liet deStewl de 4 in 1 krant" STEEDS MEER FINANCIËLE TEGENVALLERS Plan handhaving minimum aantal fluormetingen EE STEM Toch vergunning voor LPG in Sint-Jansteen DISTRICTSBESTUURDER CNV IN MIDDELHARNIS: DRIE GEZINNEN MOESTEN WONING VERLATEN thuis beurs iet o.a. coperen st f.iu Pt? ïn andere icties. richting JRG \is er opvang s-peuters, I leidsters speelzaal streren e nieuwste lines, o.a. de lurde en de lachines. s grandioze en. trum ÏURG DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Kroon: geen tweede LPG- pomp in Sas ONDANKS OPHEFFING REGELING Uitgaansagenda in Gids-gedeelte Vierde pijler op bodem Oosterschelde Burgemeester Zierikzee: Vergadering van D'66-afdeling W-Z-Vlaanderen Zeeuwse tbc- dienst gaat rijden V erkeersdode In Haamstede Inbraak in school Goes A?3 [inrichting ook (IJK en KOOP DL idie eten ~ntna.AO VÓOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1, MIDDELHARNIS - „Veel te veel werknemers zijn ongeor- Zonder zelf maar enige positieve bijdrage te le veren wordt door de ongeor ganiseerden op grote schaal geprofiteerd van de door hun georganiseerde collega's be reikte resultaten op sociaal terrein. Feitelijk zijn de geor- ganiseerden een negatief ele ment in het noodzakelijke sa menspel tussen de werkne mers in de onderneming en de bedrijfstak. Intussen zijn ze materieel voordeliger uit dan de werknemers die een niet onbelangrijk bedrag van hun loon aan contributie betalen". Dat zei Leon Phernambucq, districtsbestuurder van het CNV-Zeeland, gisteravond in Middelharnis op een vergade ring van de CNV-afdeling Goeree-Overfiakkee. Hij meende dat juist het niet hoe ven te betalen van vakbonds contributie de reden is dat ve len ongeorganiseerd blijven. Er is volgens Phernambucq alle reden de vraag aan de or de te stellen de positie van de ongeorganiseerden minder gunstig te maken 'omdat we af moeten van een situatie waar in onverschilligheid wordt be loond'. Binnen het CNV wordt na gegaan op welke wijze het lid maatschap van een vakorga nisatie meer zichtbaar wordt gemaakt Een van de moge lijkheden is dat de vakbonden in het cao-overleg een heffing op de totale loonsom kunnen bepleiten. Uit dit geld zou dan een deel van de contributie aan de leden kunnen worden betaald. Een andere mogelijk heid is uit een heffing op de loonsom vakbondsleden een aanvulling op de uitkering te geven. Een koppeling dus van vakbondsrechten aan sociale zekerheid. Twijfels over aanschaf computer bibliotheek DEN HAAG - Sakko BV uit Bergen op Zoom mag aan de Paardenvest 3 in Sas van Gent geen twee de afleverzuil voor LPG plaatsen. Dat heeft de Kroon bepaald nadat Sakko in beroep was ge gaan tegen het besluit van het Sasse college, voor die tweede pomp geen hinderwetvergun ning af te geven. Voor de Kroon was doorslaggevend dat bin nen 70 meter van het tankstation een peuter speelzaal en kleuter school liggen, binnen een straal van 150 meter nog een kleuter- en basis school en een 85-tal wo ningen. Sakko bracht daar te genin dat een tweede pomp niet automatisch inhoudt dat zijn LPG-op- slagcapaciteit moet wor den uitgebreid, maar de Kroon vond dat argu ment van minder belang. Volgens haar is de directe omgeving te dicht be volkt om ook de LPG af- levercapaciteit te vergro ten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontreiniging in Zeeland (een samenwerkingsorgaan van de provincie en de gemeenten voor het meten van fluor) wordt opgeheven. Het algemeen bestuur van de regeling is er echter van overtuigd dat voortzetting van een minimum-meetprogram ma noodzakelijk is. Daarbij kunnen de zogenaamde IPO- metingen en de registraties met neerslagvangers- en Luikse bollen vervallen. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn in principe bereid het provinciaal aandeel in de bekostiging van de gemeen schappelijke regeling in het minimum-programma te ste ken. Het gaat daarbij om ruim 108.000 gulden per jaar. Aan de meest betrokken gemeentebe sturen (Vlissingen, Borsele en Sas van Gent) wordt gevraagd 4000 gulden per in de gemeente gelegen meetpunt bij te dra- Van een onzer verslaggevers (Q MIDDELBURG - In de Zeeuwse staten wor den steeds meer vraagtekens gezet achter de voorgestelde aanschaf van computerappara tuur voor de Zeeuwse bibliotheek. Het gaat daarbij om invoering van een zogenaamde on-line-catalogus. Een bijeenkomst van de sta tencommissie voor het welzijn leverde gistermiddag een stortvloed van vragen op die niet meteen beantwoord kon den worden. Het werd dan ook niet duidelijk of de staten de benodigde tonnen aan geld op tafel zullen leggen. Dat dit nieuwe systeem noodzakelijk is om de ontwik kelingen in het bibliotheekwe zen bij te benen wordt niet be twist. Dat de computer-cata logus van belang is voor de vestiging van een open uni versiteit in Zeeland is ook geen onderwerp van discussie. Maar twijfels bestaan er voor al over de keuze van het sys teem en het tijdstip van invoe ring. Vooral de jongste bezuini gingen op het bibliotheekwerk (het ministerie wil de bijdra gen aan provincie en gemeen ten volgend jaar met zo'n 20 procent verminderen) heeft de statenleden bedachtzaam ach ter de oren doen krabbelen. Ook meer interne tegenvallers spelen echter een rol De aanschaf van het nieuwe systeem kost 1,3 miljoen gul den. De apparatuur brengt verder jaarlijks 465.000 gulden extra aan exploitatielasten met zich mee. Het meerendeel van die uitgaven zou voor re kening van de provincie ko men, de rest voor rekening van de gemeente Middelburg. De helft van de investe ringskosten had men willen putten uit het geld dat be- De Uitgaansagenda is met ingang van vandaag te vin den in het Gids-gedeelte van De Stem, in de rechter bovenhoek van de strip-pa- 9'na. De dagelijkse agenda niet informatie over film-, muziek- en theatervoorstel lingen wordt op die nieuwe Pleats aantrekkelijker en overzichtelijker gepresen teerd dan tot dusverre mo- 9elijk was. 2®Ud «dor zuowest NêOERLAND Kantoren Jerneuzen, Hulst en Goes, ressen en telefoonnum- «s op pagina 2. "«actie Jarneuzen: Rein van der tof (editie-chef). Jan Jan- pa,,.(P'v* chef), Frank Dey, w de Schipper, Cor de J' (foto). Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- kpi i G°es; Ge van Ber- e'-Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. arvicepunten iM^'erzande: mevr. Neve, 2250 nderstr- 4' 01148~ ^ertentie-expl. Pecteur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. schikbaar is gesteld voor de nieuwbouw van de Zeeuwse bibliotheek. Gedeputeerde Boersma deelde gisteren ech ter mee dat een dergelijke ruimte in het bouwkrediet niet meer aanwezig is. Naar enkele weken geleden bleek is ook nog geen rekening gehouden met aansluiting van de plaatselijke bibliotheken op de computerapparatuur. Bere kend is inmiddels dat per aan sluiting 20.000 tot 28.000 gulden nodig is. Gedeputeerde Boersma zei gisteren dat eraan gedacht wordt vijf tot zes plaatselijke bibliotheken van een aanslui ting te voorzien. Die bibliothe ken zouden dan een streek- functie moeten gaan vervul len. De andere bibliotheken zullen het contact met het Zeeuwse catalogusbestand (momenteel bestaande uit een micro-filmsysteem) kwijtra ken. Of het zover komt is af hankelijk van de herstructu reringsplannen voor het Zeeuwse bibliotheekwezen, die momenteel met het oog op de bezuinigingen worden ont wikkeld. Boersma maakte verder duidelijk dat de Zeeuwse bi bliotheek 2,5 arbeidsplaats in zal moeten leveren als prijs voor het on-line-systeem. Hij gaf gisteren toe dat dit een breuk betekent met wat in de provinciale automatiserings nota staat. Uit de woorden van Boersma bleek dat gedepu teerde staten niet meer aan het inleveren van de betrok ken banen willen tornen. De inkrimping zal volgens hem moeten plaatsvinden via na tuurlijk verloop. BURGHSLUIS - In de mon ding van de Oosterschelde wordt vanmorgen om acht uur de vierde pijler voor de storm vloedkering geplaatst. Men had deze pijler vorige week willen plaatsen, maar door het slechte weer moest de operatie te elfder ure worden afgelast. Volgende week wordt de vijfde pijler op de bodem van de Oosterschelde neergezet. In het voorjaar van '85 moeten alle 66 pijlers (verdeeld over drie sluitgaten) zijn geplaatst. Een van de eerstvolgende plaatsingen zal door de konin gin worden bijgewoond. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat verloopt de operatie vlekkeloos. De pij - Iers mogen hooguit enkele tientallen centimeters uit het lood staan, omdat er anders problemen ontstaan met de stalen schuiven die er tussen worden gehangen. Tot nu toe bedragen de afwijkingen slechts een paar centimeter. Gisteren trokken, tijdens de voorbereidingswerkzaamhe den voor het pijlerplaatsen, 24 lepelaars over het werkeiland Neeltje Jans. De vogels (op weg naar warmer streken) zijn volgens kenners in een dergelijk aantal nog nooit in het Oosterscheldegebied ge signaleerd. DE GEKANTELDE boorinstallatie in Hulst. FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers HULST - Drie gezinnen uit de Hulster Bierkaaistraat hebben afgelopen nacht voor alle veiligheid onderdak moeten zoe ken bij familie of kennissen. Dit omdat een gekantelde 50 ton zware boorinstallatie op him woningen dreigde te vallen. Met die boorinstallatie was men bezig be- tonpalen te slaan op het braakliggende ter rein van de voormalige lampenwinkel in de Bierkaaistraat. Tien palen ging het goed, maar bij de elfde begon het enorme gevaar te omstreeks het middaguur langzaam te verzakken, totdat het uiteindelijk tegen de bovengevel van het pand nummer 18 te recht kwam. Daarbij ontstonden in de gevel grote scheuren, terwijl ook de dakconstructie werd beschadigd. Over de preciese omvang van de schade aan de woning en aan de in stallatie was gisteren nog niets bekend. Daar zullen verzekeringsexperts zich over moeten buigen. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Omdat er gisteravond nog steeds bewe ging in de gekantelde installatie zat en de mogelijkheid niet werd uitgesloten dat het gevaarte nog verder zou zakken, mochten de bewoners van de panden 18, 20 en 22 voor alle veiligheid vannacht niet in hun woning slapen. Bij onderzoek bleek dat de boorin stallatie was weggezakt in een kelder, waarvan men het bestaan niet wist. De ruimte is namelijk op geen enkele bouwte kening terug te vinden. Vandaag zal worden bekeken welke mo gelijkheden er zijn om het enorme gevaarte weer overeind te krijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Dé Kroon heeft zich niets aangetrokken van de massale protesten uit de bevolking van Sint Jansteen tegen de komst van een LPG- pomp en -opslag aan de Brou werijstraat. Met hier en daar wat aange scherpte voorwaarden is op die plaats tegen zo'n inrichting niets in te brengen, aldus de Kroon, die daarmee in hoofd lijnen de stellingname volgt van B en W van Hulst. Dit col lege had de gebroeders De Beule onder voorwaarden al een hinderwetvergunning verstrekt. In haar bezwaarschrift had de Steense gemeenschap onder meer aangevoerd, dat in de nabije omgeving al bepaald geen gebrek aan pompstations is. Ook de milieu-inspecteur was met het pompstation min der gelukkig, omdat de Brou werijstraat aan een water wingebied grenst. De gebroeders De Beule brachten daar tegenin dat de varkensfokkerij die ze voor heen aan de Brouwerijstraat exploiteerden ook niet zo mi lieuvriendelijk was. Overigens betekent de ver lening van de hinderwetver gunning niet dat het LPG-sta- tion er ook komt. Daarvoor moet namelijk ook nog eens het bestemmingsplan ter plaatse veranderd worden en B en W van Hulst stelden in het verleden de actievoerders al gerust dat ze daar niets voor voelen. uuiumiiuiiiimuiiiiiimimiiuiiiiiiiuiuuumuiuiiuiiuiiiiuiuiiuiiiiumimuiuiuiuwum MIDDELBURG - De situatie in het verpleeghuis voor bejaarden van de Corneliastichting in Zierikzee is er barmelijk. Dat zei burgemeester Niemantsverdreit- Leenheer van Westerschouwen gisteren tegen de sta tencommissie voor het welzijn. „Ik schaam me ervoor", ver klaarde ze in een pleidooi voor snelle uitvoering van de ver nieuwingsplannen. De burgemeester was naar de vergadering van de staten commissie gekomen om brie ven van de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland te on derstrepen. In die brieven wordt de hoogst mogelijke voorrang bepleit voor de ver nieuwing van het verpleeg huis. De kwestie is actueel in verband met de vaststelling van het provinciale verpleeg huisplan. De commissie stelde de behandeling van dat plan overigens uit omdat men niet voldoende tijd had om de stukken te bestuderen. Op Schouwen Duiveland is men bevreesd dat de vernieu wing van het verpleeghuis weer enkele jaren wordt uit gesteld nu het provinciebe stuur de hoogst mogelijke voorrang lijkt te willen geven aan de bouw van een nieuw ziekenhuis in Goes. Commissie-voorzitter Van Ommeren wees de burgemees ter erop dat er in het provin ciaal verpleeghuisplan in ieder geval van wordt uitge gaan dat volgend jaar in Zie rikzee met de vernieuwing kan worden begonnen. Hij zei: „Het zal dus niet aan de pro vincie liggen wanneer het niet doorgaat". Gedeputeerde W. Don echter hield zich op de vlakte. gen. Dit met een maximaal van 30 cent per inwoner. Aan de overige gemeentebesturen wordt een bijdrage van 15 cent per inwoner gevraagd. Met de gemeenten die hier toe in principe bereid zijn gaat men op 23 september om de ta fel zitten. De oude regeling kwam op de helling te staan omdat het rijk geen subsidie voor de fluormetingen meer geeft. uiiuiiuiuiumiimiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiuiiiiiiiUiuiiiiiuiiiiiUL Van een onzer verslaggevers SLUIS - De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van D'66 houdt vrijdag 23 septem ber een vergadering in 't Zoute Vestje te Sluis. Op deze bij eenkomst, die om 20.00 uur be gint, bespreekt statenlid K. de Schipper het ontwikkelings perspectief van de streek. Henk Masclee en Herman van Rie, D'66-raadsleden in Sluis en Aardenburg, houden daarna politieke beschouwin- gen. Na deze twee inleidingen bestaat gelegenheid tot discus sie. Na de pauze houden de aan wezigen zich o.m. bezig met bestuursverkiezingen. Voor zitter/penningmeester J. Lan- gendijk wenst wegens tijd nood zijn voorzitterschap over te dragen. Kandidaten kunnen zich op de bij D'66 voorge schreven wijze aanmelden. Van een onzer verslaggevers GOES - Het Zeeuwse Kruis gaat drie vaste steunpunten van de tuberculose-bestrij dingsdienst opheffen. In plaats daarvan komt een 'mo biele unit' op de weg. Het gaat om een experiment dat uniek is in Nederland. Directeur Wieringa van Het Zeeuwse Kruis wilde gisteren niet nader aangeven om welke steunpunten het gaat. Wel zei hij dat de regio's Zeeuwsch- Vlaanderen. Midden-Zeeland en Zierikzee bij het experi ment betrokken zijn. De opheffing van de vaste steunpunten heeft te maken met bezuinigingen. De rijden de eenheid wordt onderge bracht in een bus. Men hoopt op die manier toch een 'geloof waardige' en 'effectieve' dienst overeind te houden die zich bezighoudt met bewaking, be geleiding en bestrijding van tuberculose. De 'mobiele unit' wordt op 29 september bij het consulta tiebureau te Vlissingen offi cieel overgedragen aan Het Zeeuwse Kruis. Dat gebeurt door de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose (KNCV). HAAMSTEDE - De 17-jarige Jolande de Vrieze uit Haam stede is gistermorgen in haar woonplaats door een verkeers ongeluk om het leven geko men. Ze kwam met haar brom mer door nog onbekende oor zaak onder een vuilnisauto te recht en was op slag dood, al dus de politie. GOES - In het Goese lyceum is ingebroken. Via het forceren van een deur is men het ge bouw binnengekomen. Er worden twee video-cassettere corders, een microfoon, een zakrekenmachine endiverse sleutels vermist. Bij het Kruidvat in de Gan- zepoortstraat werd eveneens ingebroken. Hier worden der tig pakjes sigaretten en een bedrag van 235 gulden uit de kassa vermist.

de Stem | 1983 | | pagina 23